ZEmmcimmmm V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het Eerste Eucharistisch Congres. Ij 45ste Jaargang. Zaterdag 30 September 1922. No. 13453. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4.j Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. ken temidden van bloemen-weelde in blanke pracht Alle banieren naar Amsterdam En met duizenden naar het le Eucharistisch In Amsterdam, de stad van het H. Sacra- mentswonder, wordt, zooals allen- reeds bekend is, van 1922 October e.k. een Eucharistisch Congres gehouden, het eerste, dat op Nederland- schen bodem plaats vindt. Ijverig is men sinds lang in de weer, om deze grootsche hulde aan den Christus Eucharisticus, schitterend te doen slagen en gezien de wijze, waarop 't voorbereidend werk wordt verricht behoeft ook niemand er aan te twijfelen, dat dit zoo bij uitstek katholieke plan niet zou ge lukken. Aan uitex-lijk eerbetoon zal het inderdaad die dagen den Christus niet ontbreken, maar dit is niet datgene, waarom Hij op de eerste plaats vraagt. Hij wil van ons vooral de innerlijke over tuiging, waarvan de uiterlijke praal en pracht een uitvloeisel mag zijn. Vorigen Zaterdag plaatsten wij reeds een oproep van Mgr. Bosman, den deken van Am sterdam,waarin hij den vurigen wensch uitspreekt dat vele Katholieken 't Eucharistisch Congres zullen komen bezoeken, in de ware geloofsover tuiging en warmen liefdezin. Onze hooggeachte bisschop zal er als zorgzame herder zijner ge- loovigen niet ontbreken, tevens zal er Z.D.H. Mgr. Heylen, bisschop van Namen en voorzit ter der Internationale Eucharistische Congressen tegenwoordig zijn. Behalve de verschillende liturgische plech tigheden die die dagen zullen worden verricht, zullen diverse vergaderingen worden belegd en zal Zondagmiddag, 22 Oct., een groote optocht met banieren gehouden worden, waarna in het Stadion een grootsche openluchtmeeting plaats heeft. Sprekers met groote reputatie zullen daar hun vermanende en opwekkende woorden laten klinken. In alle kerken van het Bisdom zal dien Zondagmorgen tot 12 uur 't Allerheiligste zijn uitgesteld. Om onze lezers nogmaals met klem op te wekken, in zoo groot mogelijken getale ten Con- gresse te gaan, plaatsen wij de volgende, schoo- ne woorden van den len secretaris van het Con gres, den zeereerw. pater-W. van Dijk O.S. Aug. Zoolang reeds is de wensch geuit moge Nederland een Eucharistisch Congres hebben Sinds 1916 staat dat plan vastgelegd in de sta tuten van den Eucliaristischen Bond. In 1920 zou het komen. En nu komt het inderdaad. Waar op wij wachtten, wat we hoopten, laat nog steeds op zich wachten het processie-verbod is ge bleven. Maar al mogen we dan nóg niet buiten komen, we zullen binnen' met grootschen luister onzen Christus eeren. De natuur huldigt haren Schepper. Dht is haar groot streven. De mensch heeft getracht de natuur in op stand te brengen met God. Maar de H. Eucharistie doet de natuur weer voor God buigen. Biedt de natuur aan Christus niet den eucha- ristischen mantel De jaargetijden, de elementen, zon en dauw en regen en vorst, alles werkt samën, Om te leveren de uitverkoren graankorrels en druiven trossen voor het Hoogheilig Offer, dat ons den Christus geeft. De aarde werd opgedolven, om aan Jezus Eucharisticus te schenken de edelste metalen, de kostbaarste steenen, want altaar, Tabernakel, kelk, ciborie, monstrans kunnen nooit te kost baar zijn En de wouden bieden hun schoonste hout soorten, en de olijven zorgen voor eeuwig licht, en de bloemen-weelde der natuur herschept Christus' verblijf tot een lusthof. Buigen de eeuwen-oude natuurwetten niet voor het consacreerend woord En de mensch -- Zijn edelste gaven behoort hij te schenken aan „dezeglorie van God". Zijn hart, zijn talenten, zijn krachten, zijn aanbiddende ziel. Kunsten en wetenschappen begonnen een schit terenden tweestrijd met moeder natuur, om den verborgen God 't beste aan te bieden. Want aan het Allerheiligste Sacrament kan nimmer te groote lof gebracht. „Major omni laude", zingt St. Thomas van Aquine nog altijd door, boven allen lof verheven is dit Goddelijk Sa crament. Daarom komt het- Eucharistisch Congres in Amsterdam, Het moet worden een nog on gekende verheerlijking der H. Eucharistie. En allen moeten meejubelen in 't machtig koor Lezers, lezeres, wat doet gij ervoor Doet ge mee aan 't Congres van Christus Steunt ge het met uw geestdrift, uw talenten, uwe Gods-gaven, uwe tegenwoordigheid, uwe deelneming, uw geld? Kan menschelijke kracht ooit beter zijn be steed Doet mee 1 Laat in de daden van het Congres den troon van onzen Koning Christus in iedere kerk prij Congres in Nederland Binnrnhnd. De Katholieke liefdadigheid. Voor wie op de hoogte is van de kaart van Nederland schrijft de „Resb." en weet, hoe en waar kerken en stichtingen verrijzen, is het niet noodig naderen tekst en uitleg te geven van het feit, dat de Katholieken uitmunten in lief- dadigen zin. Toch is het nog wel eens aardig, het feit ook officieel vast te stellen. We hebben dat vroeger al eens gedaan met, de cijfers uit de Begrooting van Justitie. We zullen er thans ook eenige uit puren. Bij de Justitiebegrooting is weer gevoegd een staat 'betreffende machtigingen tot aan vaarding van makingen en schenkingen, ver leend aan kerken, en kerkelijke instellingen van weldadigheid. Het geldt ditmaal het jaar 1921. Daaruit blijkt, dat in dat jaar' vermaakt zijn aan kerken en kerkelijke instellingen 999.656 en aan kerkelijke instellingen van weldadigheid 779.132 te samen alzoo voor alle gezindten en stichtingen 1.778.789. Neemt men de cijfers voor de Katholieken alleen, dan krijgen we 615.777 voor kerken, enz. en 437.132 voor instellingen van weldadigheid, te samen 1.1052.910. Voor rekening der Katho lieken komt dus meer dan 59 percent, hoewel hun percentage der bevolking nauwelijks 35 percent is. Ook hier is de katholieke liefdadigheid weer schitterend bewezen. De 2Va millioen voor de Universiteit zijn er nog niet bij. .Maar 't is waar, dat treft geen schenking als hier bedoeld. Althans niet als geheel, maar van zelf spreekt, dat voortaan ook de katholieke universiteit gaat betrokken worden in de makingen en schenkingen bij testament. Gemengd Nieuws. Het geleerde varken. Het schijnt, dat zij, die ambtenaars-organen redigeeren, bij de uitoefening van dat nevenbedrijf nogal eens hun schade willen inhalen op.den drogen papt- rassenstijl, waartoe ze in hun-dagelijksch ambt gedoemd zijn. Zoo lazen we onlangs de schilderachtige ver gelijking van den ambtenaar van vóór de organisatie met den mensch, die van Jeru- zamen naar Jericho reisde, dooi- roovers werd uitgeschud en met wonden overdekt langs den weg werd achtergelaten. De organisatie was de barmhartige Samaritaan, die zich over hem ontfermde. Dit Oostersche beeld wordt nu overtroffen door een, dat we thans uit de vaklitteratuur op diepen. Door de intrekking van art. 25 -tweede lid van het Bezoldigingsbesluit voor burger lijke Rijksambtenaren, heeft n.i. volgens een ander orgaan, de Regeering andermaal getoond, dat zij voor de „Commssie voor georganiseerd overleg in Ambtenaarszaken" evenveel res pect heeft als een slager voor zijn geleerd varken. „Zij snijdt met evenveel gemak een stuk van de rechten dezer commissie af, als een slager een orgaan van het door hem geslachte dier." Uit het oogpunt van practijk zouden wij aan den half vermoorden reiziger toch nog de voorkeur geven boven het geslachte, geleerde varken. Maar misschien ware het voor het prestige der ambtenaren toch beter, als derge lijke gesneden beelden en gelijkenissen achter wege bleven. (Tijd.') spanning ontijdig met alle middelen op het slui ten van den wapenstilstand aandrong, een voor barigheid die hij later ook inzag en toegegeven moet hebben. De grootste schilder ij. De grootste schilderij der wereld is het „Panthéon delaGuerre het monumentale werk van Pierre Carrier Bel- leuse en Auguste Francois Curguet. Dit boek, dat een oppervlakte beslaat van niet minder dan 1800 vierkante meter het is 120 meter lang en 15 meter breed bevindt zich thans in een speciaal daartoe opgericht gebouw te Parijs. Van uitgevers en componisten. Hummel was eens te soup eeren gevraagd bij een rijken uitgever Peters te Leipzig.Het souper was schitterend. Hummel had juist zijn groote „Klavier schule" voltooid en verlangde daarvoor 11.000 thaler honorarium, die P. echter niet wilde geven. Aan tafel werden de onderhandelingen voortgezet en daar Hummel met de grootste kalmte voet bijstuk hield, riep P. eindelijk uit Jullie componisten lijken wel gek. Je weet niet meer, wat je van een armen uitgever ver langt. Jawel, was 't gevatte antwoord, hoe kon den jullie zulke fijne soupers geven, als wij arme componisten er niet waren. Het gansche gezelschap barstte in lachen uit, waarmee P., nadat hij eenigermate van zijn verbazing bekomen was, hartelijk instemde. Kostbaar werk. Een reuachtig water staatswerk zal in Britsch Soedan worden uitge voerd. Het betreft de irrigatie van 3 a 400.000 accres land, welke daana als katoentuinen zullen worden geëxploiteerd. Hekwerk omvat het bou wen van een dam door den Blauwen Nijl en 650 mijlen kanalen en waterafvoer. De kosten der nieuwe irrigatiewerken zullen 48 millioen gulden bedragen. In dronkenschap. Nabij de Hercules- brug te Berlijn waren voorbijgangers dezer dagen getuigen van het volgende merkwaardige schouw spel. Tegen den oever van het Landweerkanaal stond een ladder in het water geplaatst, terwijl men daarnaast 'n luchtpomp ontwaarde, die voortdurend in beweging gehouden werd. Het bleek dat een duiker in het modderige kanaalwater eenige geheimzinnige operaties ver richtte, waaromtrent in een oogwenk onder de toeschouwers de dolzinnigste geruchten de ronde deden. Eerst heette het, dat de duiker een grooten goudschat, door dieven in het kanaal geworpen, had op te delven, maar spoedig werd de vol ledige en ware toedracht van het geval bekend. Zij kwam hierop neer, dat een „caféhouder" uit de Friedrichstrasse-buurt op zekeren avond in opgewonden toestand het kanaal genaderd was en een aantal gouden en met briljanten bezette horloges, ringen en oorhangers in het slijkerige water had geworpen Deze kostbare voorwerpen waren geenszins van inbraak afkomstig, maar maakten het rechtmatig bezit uit zijner wettige echtgenoote. Voor de oogen dezer wanhopig schreiende dame had de café-man deze precieuse artikelen mir nichts dir nichts naar de haaien gezonden. Hij had dit misdrijf echter niet gepleegd om zijn vrouw te ergeren, noch uit ascetische over wegingen, die hem noopten afstand te doen van deze aardsche goederen, maar verkeerde in het vér-gevorderd stadium van dronkenschap, dat men met den naam delirium tremens pleegt aan te duiden. Zijn troostelooze echtvriendin had nu een duiker gerequireerd cm kost wat kost haar dierbare kleinodiën uit de donkere diepten van het water te voorschijn te brengen. Meer dan twee gouden heerenhorloges en een gouden da mesremontoir kon de man echter niet" vinden, daar hij telkens tot over de knieën in den rnod- derachtigen kanaalbodem wegzakte. ovenspa rtn mg, slapeloosheid, onrustGebruik MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN fove Pen koken 75ct bij Apoih. en drogisten. Verkrijgbaar te Schiedam o.a. bij A. Scholte Jr. lïroersvest 71 N.V. Drogisterij de Papaver, P. J. v. d. Sman, Hoogstr. 115 Henri Vlek, L. Kerkstr. 29 en|verder bij alle goede drogis ten tergj-plaatse. 7441 ll^J ALLEEN F L FRgcO^ „MMrTIRÏ OOTWU» Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij P. J. VAN DER SMAN Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. VLEK, 1" Kerkstraat 29, A. SCHOLTE Jzn., Drogisterij ..de Gaper." lïroersvest 76. Schiedamsche Drogisterij, Groenelaan 65. Engrosfa. ïan TUIGT &MAST, Hofdijk Rotterdam. Kerknieuws. Nog meer memoires. Naar gemeld wordt, is prins Max van Baden van plan, bin nenkort zijn „Herinneringen en aanteekeningen" uit den tijd van zijn kanselierschap en de Duit- sche debacle in het licht te geven. Volgens zijn voorstelling van zaken moet vooral Ludendorff de schuld van de débacle dragen, daar hij tengevolge van zenuwover- Het wonder van den H. Januarius. Men schrijft uit Rome aan de „Rsb." Telken jare in de maanden Mei en Septem ber geschiedt te Napels het bekende wonder van den H. Januarius, patroonheilige van de stad Napels. De reliek van het bloed van dezen heili- en martelaar wordt dan geplaatst in de nabijheid van de reliekkas, waarin het hoofd van den martelaar wordt bewaard. Nadat eenige gebeden door de geestelijkheid en geloovigen worden gedaan, begint het bloed langzamerhand vloei end te worden, hol voluum en het gewicht neemt toe en de met goud versierde flacon, waarin eerst slechts op den bodem een stuk geronnen bloed lag, wordt bijna geheel gevuld met vloei end, rood bloed.Geheel Napels loopt op de dagen, dat het wonder zich vertoont, naar dén Dom en de kapel, waar de relieken van den Heilige ge toond worden Geheel het volk bidt met den priester mede en zoodra is het wonder voltrokken of een-en- twintig kanonschoten verkondigen het aan de geheele stad en omgeving. Sedert eeuwen her haalt zich dit wonder en duizenden hebben het kunnen constateeren. Ongeloovige geleerden hebben alles uitgedacht om het uit te leggen, geen enkele uitleg houdt staande. Het is een feit, dat niemand meer loochenen kan en de kracht van het wonder bestaat niet alleen in het vloei end worden, maar ook in toename van voluum en gewicht. Indien het wonder niet geschiedt roepen de vurige en bijgeloovige Napolitanen, dat er een groot onheil over de sta'd zal komen. De H. Janu arius, die tijdens de Romeinsche keizers Bisschop was van Benevento, werd te Napels begraven en was steeds de geliefde volksheilige van de stad. Geen burgemeester, socialist of liberaal zou ooit wagen afwezig te zijn bij de feesten te zijner eere. Liturgie. Zeventiende Zondag na Pinksteren. „Gerechtig zijt Gij, o Heer. en rechtvaardig is Uw oordeel", tot die belijdenis komen wij wel, als we met geloovig oog de wereld onzer dagen gadeslaan Hij, Die Zich in den loop der wereld geschiedenis aan haar heeft doen kennen als een goed en bezorgd vader, wordt uitgebannen men heeft hem niet meer noodig, vergetend, dat diezelfde goedertieren Vader óok is en blijft een almachtig cn rechtvaardig God. Is het niet alsof Onze Lieve Heer de wereld aan haar lot heeft overgelaten en rustig afwacht, totdat zij van haar onmacht ten volle overtuigd, schuldbewust vragen komt„doe met uwen dienstknecht naar uwe barmhartigheid" Hoe waar blijkt in onze dagen dat woord des Heeren, dat God aan de kleinen heeft geopenbaard, wat Hij aan de grooten dezer wereld heeft verborgen gehouden!" „De kleinen" d.i. de eenvoudiger), van harte, vouwen de handen en bidden om redding van de zich vermoordende wereld, terwijl de grooten, die voor moesten gaan in Godsdienst en openbare Godserkenning, door tractaten en conferenties meenen de eeuwige tien geboden te kunnen ver vangen i Is de geschiedenis niet daar om het gelijk der „kleinen" te bewijzen Is het psalm woord te schande,gemaakt, dat „gelukkig is het volk, welks God de Heer is" of dat „gelukkig zijn zij die onberispelijk op den weg zijn die wandelen in de wet des Heeren" Wat echter van de wereld in haar geheel ge vorderd wordt, dat is ook onverbiddelijke eisch voor ieder afzonderlijk. Dat derhalve ieder die zijn natuurlijken drang naar geluk bevredi gen wil er naar strove tot de „kleinen" te belmo ren aan wie God Zijn hemelwijsheid openbaart Beginnen we dus met. de nederige erkenning van Zijn opperheerschappij „door het woord des Heeren zijn de hemelen gegrondvest en door den adem van Zijnen mond geheel hun uitspan sel. „Hieruit volgt met onafwijsbare noodzake- ijkheid onze plicht God te dienen. Dat leeit ons nog eens duidelijk het evangelie „Gij zult den Heer uwen God beminnen met geheel uw hart, met geheel uw ziel, en geheel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. 't Is of Christus dat gebod hier eens heel bijzonder wil inscherpen, ais Hij de Phariscën dwingt tot de erkenning van zijn Godheid Immers het is of Hij hun zeggen wil Dit zeg Ik u wel, dien ge kent als „Zoon van David", maar ge weet zeer goed dat die groote stamvader mij ook erkende en aanriep als „zijn Heer" d.i. als zijn God Geroepen dus totden dienst van den oneindig Heilige, een dienst ech ter die niets verschrikkelijks heeft, daar ze ge grondvest is op de liefde, die een natuurlijk ver langen is van ons hart, laten we er naar streven „te wandelen waardig de roeping, waartoe we geroepen zijn" 1 Dat kan ons toch ook geen moei te kosten, als we ons even doordringen van onze bevoorrechte positie Aan welk kind kost het moeite wederliefde te geven aan een vader, wiens weldaden het den geheelen dag dooi ondervinde mag?Komt laten we dan weer eens volop worden en in de daad ons toonen van onzen Hemelvader-. Dan zal God ons geb.ed verhooren en ons geroep zal komen tot FlemDan gaan we ons herinneren, dat „wij zijn een lichaam en een geest d.w.z. dat we in deze wereld broeders en-zusters zijn. Dat we dus verplichtingen ook tegenover el kander hebben. Genietend dus overvloedig van ons kinderschap Gods, doen we ons best om aan dwalende broeders en zusters het zelfde geluk te verschaffen. Laten we als Daniel voor ben bidden, overtuigd dat alleen doorGods opper- goedertierendheid redding komen kan ,,lk Daniel, bad den Heer, mijnen God, en ik sprak verhoor, o Heer de smeekingen van uwen dienst knecht toon uw gelaat welwillend over uw hei ligdom cn zie genadig neder op dit volk, over hetwelk Uw naam is aangeroepen, o God." NIEUWE SCHIEUAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5