DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Hulp voor de groote Missie in het Miiiioeneniand FEU ILLETO Al. 45ste Jaargang. Maandag 2 October 1922. No. 13454. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. [Door Th. de Backere, Lazarist.) Vierhonderd millioen menschen En zij roe pen om hulp Zij smeeken om heil en verlossing uit de ellende van het heidendom Dat spreekt overduidelijk uit de vooruitgang van het missie werk der laatste 25 jaren in het onmetelijke Chi na Vier millioen vierkante meter, vierhonderd millioen menschen Het zijn nog maar ruwe schattingen. Daar werken missionarissen van 15 ordes of missiecongregaties. Zestig missie bisschoppen staan er aan het hoofd van GO apos tolische vicariaten. Het moet met dank worden geconstateerd het zwoegen en lijden van onze vroegere mis sionarissen, eeuwenlang, is niet ijdel geweest. Het in 't verleden halsstarrig weerstrevend mii iioeneniand is sinds 50 jaren gebleken te zijn het vruchtbaarste missieveld der wereld. In 1875 werkten er 300 Europeesche missionarissen en zorgen voor een kudde van 450.000 katholieken, die jaarlijks met 2000 aangroeit. Nog geen 50 jaren zijn voorbij, en China ontwaakt geheel, en reeds zijn de 2.000.000 zegge 2millioen katho lieken overschreden. China heeft weldra meer katholieken dan Nederland Ze zijn thans toe vertrouwd aan de zorgen van 1400 Europeesche en 1000 inlandsche priesters. In werkelijkheid een handvol arbeiders in dat ontzaglijk veld. Minder dan in een normaal voorzien Bisdom in Europa, zooals Keulen of Mechelen Duizende en duizende arme heidenen blij ven vragen met aandrang om te worden opge nomen in de kerk en. zij moeten worden afgewezen! Waarom? Er is geen geld, er zijn geen missionarissen, er zijn geen scholen. De Amerikaansche Protestanten overstroomen Chi na met scholen en hospitalen omdat zij wel hebben veel geld, dus ook zendingspersoneel in overvloed. Een voorbeeld onder duizenden die stemmen tot droefheid. Monseigneur Geurts, Lazarist, Bisschop van Yungping-foe is doodarm. Hoe dat? Daar hij de eigenlijke taak, die van Hem wordt verwacht, niet kan vervullen. Hij en zijn Hol- landsche missionarissen hebben genoeg om te bestaan geen cent meer om hun werk uit te breiden, om het echt katholieke missiewerk te doen, dat is meer nieuwe heidenen-zielen bij te winnen. Om die duizenden, die oprecht zoekend zijn, te benaderen en te bekeeren zijn catechisten of meesters der catechumenen noodig, om cate chisten op te leiden, moeten er scholen zijn, en die scholen zijn er niet, omdat ze veel geld kos ten. De lasten van het college van Yung-ping- foe, met ontzaglijke moeite tot stand gekomen, rusten geheel op de schouders van denBisschop, de jongelui dezer Chineesche interne H.B.S. be talen jaarlijks de kapitale som van 12.50 voor leer- en kostgeld Zij blijven er 5 a 6 jaar en kunnen dan eerst catechumenen-leeraar worden, en jammer genoeg lang nog niet eerste klasse leeraar. Zoo noodig zouden er onderwijzers moe ten gekweekt worden op 'n soort normaalschool. Daar zouden jongelieden met aanleg, worden opgeleid om later katholieke scholen te bestieren en specifiek katholiek onderwijs te geven. Bij gebrek aan geld moeten nu meesters, uit de Hei- densche staatsscholen afkomstig, gebruikt wor den want zoo is de wet van het moderne China geen baantjes, geen staatsdienstambt, en dus ook geen invloed op de hoogere klasse des volks, of er moet bewijs worden geleverd van genoten officeel of daarmede gelijkgesteld onderwijs. En helaas er wordt door dien noodzakelijken om gang met heidensche onderwijzers een schat van goeden roomschen invloed reeds in de kiem ge stikt en tiendubbel verloren. Eenige minuten later bracht een kamermeis je haar naar hare vertrekken, welke uitzicht hadden op het plein Bellecour. Een vuur knet terde in den haard en een uitgezocht souper stond op tafel. Het kamermeisje zeide „De heer heeft mij bevolen u om half vier met het kleeden te komen helpen. Om vier uur zal een rijtuig u naar den trein brengen. „En de heer vroeg juffrouw Anstruther. „Hij heeft tien minuten geleden het hotel verlaten na mij op het hart te hebben gedrukt, mij geheel ter uwer beschikking te stellen. Hij heeft zich zeer mild jegens mij betoond.'' Enid Anstruther ging, niettegenstaande hare vermoeidheid voor het vuur zitten en bleef wel een halfuur lang in diepe gepeinzen verzon ken. Hare gedachten hadden evenwel niets droe vigs en indien Barnes de uitdrukking van haar gezicht had kunnen zien, zoude hij de over tuiging hebben verkregen dien dag niet al te slecht besteed te hebben. Wat hem betreft, hij ging in de richting van het station terug en nam eene kamer in h«t Hotel de l'Univers. De onkosten voor onderhoud van een enkele complete missiestatie, met missionaris, kerkje en catechismusschool vertegenwoordigen de ren te van een kapitaal van 20.000 gulden. En wat zien we gebeuren In plaats van nieuwe heide nen in massa op te nemen, moet de Bisschop bestaande missiestates opgeven- en geheele stre ken doen verlalen, zooals nu reeds 4 jaren smarte lijk is geschied met de toen zoo heerlijk bloeiende statie van Kia-tchoangtze, waar sinds diens de brave christenen slechts eenmaal 's jaars een missionaris zien. Wie helpt Monseigneur Geurts aan een nor maalschool Wie helpt bij hem de bloedende wonden der verlaten missiestaties toch eens ge nezen Wie helpt onze missiebisschoppen van China aan middelen om de tienduizende hei denen, die verlangend staren naar deRoomsche Kerk, op te nemen in haar schoot Hulp voor de heerlijke groote missie in het miiiioeneniand China gewonnen, beteekent heel Azië gewonnen. En China wil gewonnen voor de Roomsche waarheid en voor onzen Koning en aller Heiland Christus Buitenlandseli Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. De toestand in het Nabije Oosten is thans niet meer gespannen. Hamid Bey heeft aan generaal Pellé een nota van de regeering van Angora overhandigd met verzoek, deze ook te doen toekomen aan de Italiaansche en Britsche hooge commissarissen. In deze nota wordt verklaard, dat er bevel is gegeven tot het onmiddellijk staken van alle militaire operaties tegen Tsjanak en Constan- tinopel, terwijl het verzoek wordt gedaan, Thra- cië met inbegrip van Adrianopel tot den Weste lijken oever van de Maritza onmiddellijk te doen ontruimen. De toestand was daarom gisteravond iets gunstiger. Een onmiddellijk conflict tusschen de Britsche en Kemalistische troepen is vermeden, zoowel door het tactvol optreden van generaal Harington als door toedoen van den Franschen vertegenwoordiger Franklin Bouillon, die zijn invloed in vredelievenden zin op Moestafa Ke- mal deed gelden. De Turken hebben zich uit Erenkeuy terug getrokken, hoewel zij zich nog altijd in de neu trale zone bevinden, doch'hun houding is minder verontrustend. Er bestaat goede kans, dat zij zich zullen terugtrekken op flinken afstand, om een ruim geied te laten tusschen hun voorposten en de Britsche stellingen. Aanstaande Dinsdag zal te Moedania een bij eenkomst plaats hebben tusschen Kemal Pasja, den Turkschen generaal Ismed, Pasja, generaal Harington, veldmaarschalk French en de Ita liaansche generaal Charpy en Nombelli. De conferentie zal worden gehouden op de basis van de jongste geallieerde nota, welke aan Moestafa Kemal is gezonden, hoewel er ook gesproken zal worden over den toestand in de neutrale zone van Tsjanak. Vermoedelijk zal ook worden beraadslaagd over het plan om een geallieerde strijdmacht naar Oost-Thracië te zenden, ten einde aldaar de orde te handhaven. Naar verluidt, zijn generaal Harington zoowel als de Fransche hooge commissaris generaal Pellé en Franklin Bouillon er voor, om terstond maat regelen te nemen, ten einde den Kemalisten te waarborgen, dat de Mohammedaansclie bevol king in Oost-Thracië niet door de Grieken zal worden gemolesteerd. Het aftreden van den Sultan wordt bevestigd. Terwijl hij zich ontkleedde, bezag hij zich in den spiegel en vroeg zich af, of hij wel de zelfde Barnes van dien ochtend kon zijn. Hij gevoelde zich,alsof hij de koorts had, doch hij kende de oorzaak van zijn opgewonden heid. Hij haalde uit zijn zak het kaartje zijner aangebedene voor den dag en las voor de eer ste maal haar naam. „Enid Agnes Anstruther, Beeckwood Town, Hants, Engeland." Die naam Anstruther kwam hem zoo be kend voor. „Heb ik haar broeder ooit ontmoet dacht hij. Een poosje later liet hij een lang gerekt ge fluit hooren. „Op mijn woord!' zeide hij. „Dat zou een vreemd toeval wezen Hij ging echter naar bed, zonder er langer over te peinzen en sliep weldra in. Doch hij werd wakker met het alles overheersehende denkbeeld in zijn geest, dat hij zoo spoedig mogelijk alles moest zien gewaar te worden, wat den broeder van juffrouw Anstruther be treft. IX. i De jeugdige Engelsche werd den volgenden DE GRIEKSCHE REVOLUTIE. Uit Athene verluidtGeneta, de voorzitter van het revolutionnaire comité heeft verklaard, dat de Nationale Vergadering, die op 14 Novem ber 1921 gekozen is, als ontbonden wordt be schouwd. De verkiezingen voor de nieuwe Ka mer zullen Waarschijnlijk in den loop van No vember plaats vinden. Alle civiele en militaire autoriteiten heb ben zi«h bij de revolutionnaire beweging aan gesloten en erkennen het nieuwe regime. Het nieuwe kabinet heeft Zaterdag den eed afgelegd. Wegens de afwezigheid van Zaimis en Politis, die zich op het oogenblik in het bui tenland bevinden is Krokidas voorloopig belast met de functie van premier en Kannelopoulos met die van minister van Buitenlandsche Zaken. Onmiddellijk nadat het nieuwe kabinet den eed had afgelegd, publiceerde het revolution naire comité een communiqué, waarin wordt gezegd, dat het comité de volgende besluiten heeft genomen lo. Het draagt aan de nieuwgevormde regee ring het recht over wetgevende decreten af te kondigen. 2o. De Mohammedaansche bevolking van Macedonië en Thracië zal speciale kiescolle ges vormen, die het recht hebben om in totaal 19 afgevaardigden voor het parlement te kiezen. 3o. De personen, die voor de vorming van de nieuwe regeering gearresteerd zijn en die als verantwoordelijk worden beschouwd voor de rampen, die de natie getroffen hebben, zullen voorloopig gevangen worden gehouden, totdat de nieuwe nationale vergadering zich zal heb ben uitgesproken over de wijze, waarop zij berecht zullen worden. Koning Constantijn heeft zich, vergezeld van de koningin, prins Nicolaas en prinses Catherina Zaterdagavond te Oropus net een klein gevolg ingescheept aan boord van de „Patrie", om naar Italië te gaan, waar hij de gastvrijheid van den'koning zal genieten. De „Patrie" wordt ge ëscorteerd door een torpedojager. De koninklijke familie was met eenige auto's uit Athene vertrokken. De koning reist onder den naam van graaf Acharnon. Venizelos vertoeft thans te Londen en bracht gister een bezoek aan het Departement van Bui- tenl. Zaken aldaar. Of hij naar Griekenland zal terugkeeren, is nog niet bekend. waschf en OOSTENRIJK EN DE VOLKENBOND. Volgens het Stefani-Agentschap heeft de Italiaansche ministerraad na langdurige beraad slagingen besloten, aan de Italiaansche delegatie te Genève instructies te geven, volgens welke Italië niet zal weigeren, een gelijke garantie te verstrekken in dezelfde mate als dit door an dere mogendheden geschiedt om Oostenrijk te helpen, doch het is van pordeel, dat de con trole moet worden uitgeoefènd door de recht streeks bij de garandeering betrokken mogend heden. Italië moet voorts in de controle-commis sie een positie innemen welke in overeenstem ming is met zijn hoedanigheid als groote mogend heid en vooral als voornaamste schuldeischer van Oostenrijk. Hierdoor is de oplossing van den Oostenrijlc- schen crisis korten tijd verdaagd. Volgens een bericht uit Weenen, heeft de Italiaansche ministerraad toegestemd in een in ternationale leening van 60 millioen lire ten be hoeve van Oostenrijk. verf! l-egelijkertfjd Georgette,crepe de chine, alle stof fen,hoe fijn en teer ook .kun nen. indien verschoten., met Jwinl\ weder prachtige frissche kleuren krijgen. 0E LEVER'S ZEEP Mv o 0 VLAARDIttGEIT Q o. Fabrikanten van Sunlight en Lux. 7458 28 Te Tokio is hiervan officieel mededeelifig ge daan. MEXICO. Een gedeelte van het Mexicaansche garni zoen te Juarez is gistermorgen aan het muiten geslagen. Zij verrasten de trouw gebleven troe pen, maar na herhaalde botsingen, waarin enkele dooden vielen, kregen de rebellen gebrek aan munitie en trokken zich terug naar de buiten wijken der stad. JAPAN EN SIBERIE. Uit Tokio verluidtDe ontruiming door Japan van het vasteland van Siberië is thans voltooid. Het civiel bestuur der Japanners in dat gebied is ingetrokken. morgen gewekt door de kamermeid van het hotel, die haar hielp kleeden en haar een. kop thee bracht. Toen zij bij het station uit het rijtuig stapte, vond zij er Barnes, die haar wachtte. „Van hier tot Nizza behoeft gij u nergens be zorgd over te maken. Ik ben uw koerier," zeide hij als in antwoord op den blik van dankbaar heid en vroolijke gestemdheid van het jonge meisje. Hij hielp haar in den wagon stijgen, wikkel de haar in een menigte reisdekens en zeide haar op een eigenaardig toontje van heer en meester, dat haar deed blozen „Doe mij nu het genoegen te slapen en niet vóór acht uur te Avignon wakker te worden Daar zal ik u. goed nieuws hebben mede te deelen." „Goed nieuws Vertel het mij nu." „De blijdschap zoude u beletten te slapen. Neen, niet vóór acht uur." „Ik verzoek u er om," drong het meisje aan, glimlachend en met smeekend gebaar. Maar Barnes was onwrikbaar. „Indien gij niet slaapt, zult gij het goede nieuws eerst om elf uur te Marseille hooren." Zij zweeg en vlijde zich in haar hoekje en peinsde over het opmerkelijke feit, dat, hoewel verschillende mannen haar tot dan toe het hof hadden gemaakt, deze de eerste was, die ALLERLEI. In Belgische koloniale kringen heeft men het plan opgevat ook aan den onbekenden zwarten soldaat, in Midden-Afrika, een monument op te richten. Slappen zouden reeds, met dit doel, bij de Belgische regeering zijn gedaan door offi cieren en gewezen officieren welke deelnamen aan de veldtochten in Centraal en Oost-Afrika. Uit Weenen In de chemische industrie alsmede in de metaalindustrie is overeenstem ming bereikt tusschen de arbeiders en de werkgevers. Ook de transportarbeidersstaking is geëindigd. Mr. Edward Cecil Moore, alderman van Bishopsgate, is met algemeene stemmen tot opvolger van Sir John Baddeley als lord-mayor van Londen gekozen. Naar de Egyptische bladen melden, heeft Zaghloel pasja een telegram van gelukwensch aan Moestafa Kemal gezonden. Kemal heeft hierop geantwoord, dat hij de hoop koestert, den terugkeer van Zaghloel in Egypte te kunnen bewerkstelligen. Binnenland. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergadering bijeenge roepen tegen Woensdag 4 October a.s. te half- twee. Aan de orde is mededeeling van het be sluit der Centrale At'deeling om aan de lijst der in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen toe te voegen, het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren, het wetsont werp tot wijziging van de wetten, die de mi nister van Landbouw met name noemt. aldus zijn overwicht over haar deed gevoelen, terwijl zulks haar, wat haar nog vreemder toescheen, volstrekt niet mishaagde, doch integendeel eene zekere bekoorlijkheid voor haar had. Toen zij wakker werd, was het helder dag. Juffrouw Anstruther zag Barnes aan, die, te genover haar gezeten, verdiept scheen in de lezing van een Engelsch tijdschrift, en sprak tot hem met een pruilend lipje en een trekje van weerspannigheid op het gelaat. „Is het acht uur? Mag ik wakker worden, dwingeland „Nog vijf minutenik houd mij aan het geen ik gezegd heb," antwoordde Barnes zon der aarzelen. Hij vond, dat de naam, waarmede zij hem aldus aansprak, hem mieer hoop gaf en meer beloften voor de toekomst inhield, dan indien zij van hem de teederste onderworpenheid had geéischt. Het was de eerste maal dat zij zich ©enigs zins gemeenzaam jegens hem betoonde en hij gevoelde zich volmaakt gelukkig. „Wij zullen weidra te Avignon zijn*" her nam hij eenige oogenblikken later. „Gij schijnt genoegzaam uitgerust. Ik zal dus spreken." „Welnu, vertel mij dan het goede nieuws." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAM» COURANT 32 O I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1