DE AMERIKAAN. DAGBLAD WQORSCHIEDAM £W DE WITTE PATERS. F E U 1 L L T O Al. volkenbond. 45ste Jaargang. Dinsdag 3 October 1922. No. 13455. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. - P.,bus 39. I1 Abonnementen per 3 maanden ƒ2. per Week lo cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gedurende de a.s. Missieweek van Schiedam en op deMissietentoonstelling aldaar zal men ook de zonen van den gx-ooten Kardinaal Lavigerie zien optreden in hun schilderachtige suggestion- eerde Afrikaansche zon-doorgloeide dracht. Alles wit en blank witten „gandoera" ((toog), witten boernoes (mantel), zwart-witten rozen krans on den hals ((Maria-ridders zijn zij) en vuurroode „chechia" (muts) op 't hoofd. Ja, alles wit, ook baard en haar,(waaronder brom zen gezichten want veteranen zullen er ver schijnen, waarvan sommigen al meer dan 25 jaren missieleven onder de negers in Afrika's binnenlanden onder een verschroeiende zon en afmattend klimaat doorgebracht hebben. Schiedam kent sinds lang reeds Lavigeries zonen, o.a. den bekenden Broeder Theodore (Cembrinck) die als een der eersten uit Holland zich ging scharen onder Kard. Lavigeries keur bende. Verder P. Zoetmulder onlangs na een zwaar Missieleven uit den Congo teruggekeerd, e.a. De Sociteit der Witte Paters en Broeders werd den 19 Oct. 1868 gesticht door Mgr. La vigerie, aartsbisschop van Algiers (later 1882 Kardinaal) tot bekeering der Mahomedanen. van Noord-Afrika en der Negers van Midden Afrika. Iets later werd tot dat zelfde doel de Congregatie der witten zusters gesticht (postulaat Esch bij Boxtel). De Sociteit der Witte Paters is geen orde of Congregatie met geloften maar een sociteit of vereeniging zonder geloften van seculiere (we reldlijke) Priesters in gemeenschap levend voor het leven gebonden door een plechtigen eed van stabiliteit, standvastigheid tot den dood, en gehoorzaamheid aan constitutie en Oversten. Ook de W. Broeders hebben een dusdanigen eed in plaats van geloften. De witte zusters evenwel vormen een gewone zusteercongregatie met ge loften. De Sociteit (resp. de Congregatie) zorgt voor hare leden in ziekte en gezondheid levenslang. Voor zieke leden bestaan Sanaldria of ziekenhui zen in Europa en Noord-Afrika. De Witte Paters drijven uitsluitend missie bij de Heidenen en wel enkel inAfrika. Dus missie werk is bij hen niet maar iets bijkomstig. Zij hebben b.v. geen parochies of colleges e.d. Behalve het noodig personeel voor de algemeene organisatie biv. opleidingshuizen, procuren, enz. gaan dan ook nagenoeg alle leden in de Missiën, vooral in de prachtige neger-missiën van Midden- Af rika. (Alle gegevens over de Witte Paters (en zus ters) vindt men in P. v. d. Burgt's boek „Kruis geplant." blz. 463495. Boxtel ƒ2.50 pr. p. p. 2.85.) Het kleine Holland is goed vertegenwoordigd onder Lavigeries' zonen en dochteren. Zij tellen 1 Bisschop (Mgr. Sweens— 's Bosch) 80 Paters, 100 Broeders en 105 zusters. De Sociteit der Witte Paters telt thans 17 Missie Bischoppen (o.w. 2 aartsbischoppen Mgr. Livinshae, algemeen Overste en Mgr. Le- maitre, aartsbisschop van Carthago). Zij telt elf apostolische Vicriaten en 2 Apostolische pre fecturen. Hun Missiegebieden 7071,207 vierkante kilometer groot, dus 214 maal zoo groot als Holland (33000 vierk. K.M.) met een bevolking van vijftien millioen inwoners (Negers), Hun Neger Missiën tellen onder de prachtigste en meest belovende der wereld, en de parel van allen is wel Oeganda-Missie (189204 christenen en 53775 catechumenen). Het totaal getal der christenen (Negers) in de Witte Paters Missies bedraagt o.p 't oogenblik rond 325.000 christenen en 130.000 catechume- 33 „Welnu vertel mij dan het goede nieuws." „Gij zijt niet meer alleen op reis, zonder ka menier en zonder bagage." „Mijne koffers,? Zijn zij hier?" Juffrouw Anstruther liet een uitroep van blijdschap hooren en stond op ten vroolijkste verrast. „Ja Lady Ghartris heeft uw kamenier en uw reisgoed met den sneltrein van 7 uur 20 gezonden." De trein was in het station van Avignon. Barnes stapte uit den wagon, ging het kamer meisje halen en bracht haar eenige oogenblik- ken later bij hare meesteres. Het was een jonge Engelsche met frissche, roode wangen, die met groote, verwonderde oogen naar den man keek, dien zij nooit te voren had gezien en die haar bevelen gaf, alsof zij in zijn dienst ware geweest, terwijl het niet bij haar opkwam er niet aan te gehoorzamen. Zij had een valies bij,zich, hetwelk juffrouw Anstruther, te oordeelen naar den blik, dien zij er op wierp, met ongeduld wachtende was. Barnes, als iemand, die zijn wereld kent, mem. En dat er onder die Negers onder leiding der Witte Paters een uiterst Roomsch Katholiek leven heerscht zij bewezen daar 't feit dat er enkel in hun Vikariaal Oeganda van 1897 tot Juli 1921 ruim 13 en een hall' millioen biechten werden gehoord en 26 en een half millioen H.H. Communiën werden uitgedeeld. En de inlandsche geestelijkheid (Negerpriesters) Onder dat, oogpunt munten de Witte-Paters Missies uit. Men weet hoe de Paus zoo met klem aandringt op het vormen eener inlandsche geestelijkheid in alle missies der heidensche wereld. Welnu de Witte Paters tellen in hunne ver schillende Vikariaten reeds 35 Negerpriesters, en reeds Veel diakens, subdiakens enz. In hun Vika riaal Oeganda alleen waren op 1 Juli 1921 14 Neger priesters, 7 subdiakens, 27 mindere ordes of Tonsura, 8 philosofen (en 150 inlandsche zwarte zusters) Men volgt er dus het bevel des Pausen stipt op. In bijna alle Vikariaten leiden' de Witte Paters bloeiende groot- en klein- Negc-r Seminaries. Ziedaar iets over de Witte Paters en hun Missies. Maar laten de Schiedammers en de be woners uit den omtrek die gebronzeerde mannen op de tentoonstelling die den last van den dag gedragen hebben" ondervragen en uit hun eigen mond vernemen wat en hoeveel er ginder in Midden-Afrika nog te oogsten valt voor 's He mels graanschuren, te winnen voor Gods eer en glorie, maar ook hoe groot de nood der missies is. Met meer hulp en steun en gebed vooral kan er nog oneindig meer bereikt worden. B. V A. B. E. lecrekonper in de m Voorwaart*". Hebt gij nooit van A.B.K. gehoord. Dan moet gij weten, dat het een volbloed socialist is, rlie gewoon is zijn rood gemoed op zeer parle mentaire wijze in de „Voorwaarts" te luchten. Een enkele passage uit een zijner laatste producten zal u den man in al zijn afschuwe lijkheid leeren kennen en waardeeren. De Kath. Vereeniging voor de Missie inlndië heeft bij haar 10-jarig bestaan een feestnummer uitgegeven. De gewichtige A.B.K. heeft in dat nummer een zinnetje gevonden, waaraan hij een heel artikel wijdt Dat zinnetje luidt: „hoe dieper toch de kathol, godsdienst in Indië wortel schoot, hoe inniger ook de bewoner van Insulinde aan Nederland zou gehecht zijn en blijven, en hoe verder het gevaar van afscheiding van het Moederland zou worden verwijderd gehouden." Daaraan ergert zich A.B.K. en met het groot ste cynisme durft hij schrijven „Is dat duidelijk of niet, beminde geloovigcn Hoe meer christendom in het warme land, des te minder gevaar voor verlies van koloniaal be zit in het koude land 1 Zoo stierf in Palestina 20 eeuwen geleden ons aller Meester aan het Kruis, omdat 20 eeuwen later dat Kruis het middel zou blijven, om den Indiër duurzaam te nagelen aan zijn kruis van onderworpenheid en uit buiting." Wat zegt gij hiervan, lezer. Nu kent gij in eens den geheelen A.B.K. Hij durft hier spreken van „ons aller Meester aan het Kruis". Zou hij de brutaliteit bezitten zich nog een leerling van dien Meester te beschou wen, terwijl hij uit dat eene zinnetje zooveel venijn zuigt en achter het Missie-werk laag geschacher zoekt In hetzelfde nummer noemt hij Kardinaal van Rossum den Opper-propagandist der Kerk, zou A.B.K. bij zijn zondagsch geschrijf niet genoemd kunnen worden de Opper-cynist van de „Voorwaarts." En dan schrijft hij ookvan beminde geloovigen, liet meesteres en dienstmaagd alleen doch èen oogenblik later bracht een bediende uit de restauratie voor haar beiden koffie en brood jes, Deze kiesche oplettendheid maakte de dienst bare tot zijn slavin. „O, juffer Enid, wat een heer is datNiets brengt hem in verlegenheid. Hij kwam dezen morgen te Lyon bij mij en zeide „Gij zijt de kamenier van mejuffer Anstruther?" „Ja," antwoordde ik. Onmiddellijk hielp hij mij uit mijn wagon stappen en belastte zich met de zorg voor uw goed. Toen men hem alles had overgegeven, zeide hij „Haal er datgene uit, wat uwe meesteres vandaag in den trein noodig kan hebben en doe het in een valies." Nauwelijks had ik het gedaan, of hij hielp mij weder in het rijtuig, zeggende „Zij heeft u vóór acht uur niet noodig Ik zal u komen waarschuwen. Maar verlies dan geen oogenblik om u tot haar dienst te stellen. Hij heeft aan alles gedacht, alsof hij uw man was." „Ja, die Amerikanen zijn wonderlijke lie den," onderbrak haar juffrouw Anstruther. „Niet waar?en mild van aard ook. Hij heeft mij een souverein gegeven en nu denkt hij aan mijn ontbijt en doet geheel, als of hij eenmaal uw „Zwijg, Thomsonriep hare meesteres drif- wee dengene, die bij dat roode heerschap in de leer komt. Zulk een verliest zijn geloof en zijn fatsoen en komt dus van een koude kermis thuis. W. Buitenlandscli Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. In den toestand is niet veel verandering ge komen, de berichten blijven echter spreken van een ontspanning. Uit Angora komt het bericht, dat de Natio nale vergadering de houding van de regeering met algemeene stemmen heeft goedgekeurd. De regeering werd door de Vergadering ge machtigd om een gedelegeerde te zenden naar de voorloopige conferentie teMoedania, die heden plaats heeft en andere gedelegeerden naar de aanstaande vredesconferentie. Naar men meldt, zal een Grieksche generaal deelnemen aan de bijeenkomst te Moedania. Men herhaalt te Londen dat het eenige doel van de bijeenkomst is een lijn vast te stellen, waar achter de Grieksche strijdkrachten in Oost-Thra- cië zullen terugtrekken en dat in ruil voor deze tusschenkoinst de regeering te Angora op zich moet nemen om voor, noch tijdens de definitieve vredesconferentie troepen de onzijdige strook te laten binnenrukken of de zee van Marmora over te steken. Intusschen zijn reeds geallieerde missies naar Thracië vertrokken, om de bevolking tegen uit spattingen te behoeden De toestand onder de vluchtelingen uit Smyr na, van wie er vele op Mytilene zijn, laat veel te wenschen over men doet alle moeite, om levens middelen aan te voeren. NA DE GRIEKSCHE REVOLUTIE. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Venize- los, ondanks alle eerst gelanceerde tegenstrijdige berichten, zich toch het lot van Griekenland weer aangetrokken. Hij heeft de taak aanvaard, Griekenland in het buitenland te vertegenwoor digen en besloot tot het politieke leven terug te keêren. De nieuwe Grieksche regeering is bezig het jeger te reorganiseeren en is voornemens Thracië Te verdedigen. Met de volledige vorming van het nieuwe Grieksche kabinet gaat 't niet al te vlot. Politfs heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken geweigerd, daar hij van meening is, dat het kabinet kleurloos moet blijven. Diomides weigerde eveneens financiën om dezelfde reden. Het nieuwe kabinet besloot Goenaris en de andere gearresteerde politici naar een eiland te zenden. DE HULP AAN OOSTENRIJK. Te Genève loopt het gerucht, dat de Italiaan- sche regeering haar bezwaren tegen de voorge nomen regeling van den financieelen toestand van Oostenrijk grootendeels heeft laten varen. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de Volkenbondsraad ook tot deNederlandsche regee ring het verzoek gericht een aandeel te willen nemen in de overblijvende twintig percent van het waarborgfonds voor de leening aan Oosten rijk van 650 millioen kronen goud. In de slotzitting van de Volkenbondsverga dering zijn ook de zes niet-permanente leden van den Raad gekozen. Bij eerste stemming zijn verkozen Brazilië (42 stemmen),Spanje(40 stemmen),Uruguay(40stem- men),België (35stemmen),Zweden (35 stemmen), China (27 stemmen). tig uit. „Ik laat u soms toe vrijheden te nemen met mij, maar nooit met mijnevrienden." En zij wendde zich tot Barnes, die het hoofd door het portier stak en haar een bouquet van rozenknoppen toereikte, gelijk aan dat hetwelk zij den vorigen dag gedragen had. „Mijne geliefkoosde bloemen!Hoe kondt gij dat raden „Bij ingeving waarschijnlijk. Maar ik moet u nu verlaten hij hebt misschien iets met uw kamenier te bespreken te Marseille zullen wij elkander terugzien. Ik heb uw ontbijt daar be steld. Thans zult gij niet meer voor den honger behoeven te vreezen als dat gebeurde, zoude het aan mij te wijten zijn." Hij stapte in een rook-coupé, waar hij kwam te zitten tegenover de beide mannen, die het jonge meisje hem den-vorigen avond had aan gewezen. Zij waren er klaarblijkelijk niet op gesteld, zijn aandacht te trekken en gingen bij de eerste halte in een anderen wagon zit ten. Barnes bekommerde er zich weinig om. Hij dacht zelfs, dat juffrouw Anstruther hun gesprek verkeerd moest verstaan hebben, want het leken hem eenvoudige, fatsoenlijke bur gerlieden toe. In elk geval, hij was bij haar en zoude haar wel weten te beschermen, indien het noodig was. Bij hunne aankomst te Mar seille bracht hij het meisje naar het buffet van het station, maar ten einde niets te doen, het- MILITAI RE CONFERENTIE. Met het oog op het bereiken van wederzijd- sche overeenstemming nopens de ontwapening nog voordat de ontwapeningsconferentie, welke door de Sovjet-regeering te Moskou is bijeen geroepen, plaats vindt, zijn, naar de „Times" verneemt, gedelegeerden van Finland, Ortland, Letland, Roemenië en Polen naar arschau gekomen voor het houden eener militaire confe rentie. Er is daaromtrent niets officieels gepubli ceerd, doch het staat vast, dat een overeen komst is bereikt nopens een gemeenschappelijke houding. De vijf betrokken landen zijn bereid het non-agressiepact te onderschrijven, doch wenschen geen ontwapenings-overeenkomst te sluiten. De algemeene opinie is, dat de kwestie der ontwapening door den Volkenbond moet worden geregeld. In geval van een aanval dor Sovjet-regee ring op Bessarabië zal Polen Roemenië steu nen. BULGARIJE. Volgens besluit van den Oppersten Raad van den Boerenbond zijn alle leden van het kabinet Gesjof, Danef en Malinol' in hechtenis genomen. De Opperste Raad besloot voorts, om, in dien er een actie tegen de boerenpartij onder nomen werd, terstond de bocrendictatuur uil te roepen. ALLERLEI. De demonstratie der communisten, die Zondag op den Wittenbergplalz te Berlijn is gehouden, is een treurige mislukking geworden. De zooge naamde „massa" telde op zijn hoogst een vijf tot tienduizend man. Er werden eenige rede voeringen door geheel onbeduidende personages gehouden. In cle apparatenfabriek van de A.E.D. in de Ackerstrasse te Berlijn, brak een wilde staking uit, omdat de directie weigerde een loontoeslag aan het personeel te verleenen, welke niet in het looncontract voorkwam. De directie heeft vol gens de bladen 10000 arbeiders ontslagen. -U it B erlij n :G isteravond d rongen een a anta 1 leden van het personeel uit de Werner-fabriek van Sie mens en Halske door in het directie-gebouwen ver langden daar intrekking van het ontslag, dat aan een lid van een bedrijfraad was gegeven, omdat hij .niet op het werk was verschenen De de putatie trachtte, door een dreigende houding aan te nemen, de directie tot intrekking van dit ontslag te dwingen. De directie heeft zich daardoor genoodzaakt gezien de fabriek voor- loopig te sluiten en de arbeiders te ontslaan. Vandaag bsginl voor het Staatsgerechtshof ter bescherming van de republiek het proces tegen de moordenaars van Rathenau. Er zijn 13 beklaagden, 8 verdedigers en 22 getuigen. Een beklaagde wordt vervolgd wegens moord, 7 wegens medeplichtigheid,2wcgens begunstiging en 3 wegens het achterwege laten van aangifte van het voornemen. Een Wolffbericht meldt uit Dantzig, dat de staking der havenarbeiders geëindigd is. Het dagloon zal 1200 Mark bedragen. Overuren worden betaald, met 200 mark (Zondags 350 mark) Binnenland. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Ilandel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Sept. in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 50 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. welk tegen den vorm streed en aan hun samen zijn den schijn van een tête-ó-téte te ontnemen, verzocht hij de kamenier, die door deze eer ge- geheel verlegen wercl, in gezelschap barer mee- teres met hem te ontbijten. Eenige oogenblik- ken later zaten zij voor een uitmuntend aange rechte" tafel. Zoodra zij in den wagon waren teruggekeerd en de Amerikaan zag, dat juf frouw Anstruther lichamelijk en geestelijk ge heel hersteld was, achtte hij het oogenblik gekomen, nadere inlichtingen omtr.rt haar broeder in te winnen. Hij bracht het gesprek dus op de familie van juffrouw Anstruther en deze, wel verre van eenige terughoudendheid te toon en/ gelijk den vorigen dag, vertelde hem allerlei bijzonderheden over haar verleden en het tegenwoordige. Zij sprak hem zelfs over hare plannen voor de toekomst. Hare "ouders waren dood en zij had twee broeders in leven. De jongste werd opgevoed te Harrow de andere, ies ouders dan zij zelve, luitenant bij de Engelsche marine, wachtte op zijne benoeming tot kapitein om ontslag te nemen en op de goederen zijner familie terug t< keeren, waar hij het leven van een Engelsch edelman zoude leiden, gelijk zijn voorouders dat geslach ten na elkander reeds gedaan hadden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1