DAGBLAD WD OU SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Donderdag 5 October 1922. No. 13457. Gaat en onderwijst alle volkeren. O edele sport Buitenlandseïi Nieuws. Staten-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 eent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Zomertijd geëindigd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat de stadsuurwerken in den nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October a.s. te 3 uur, een uur zullen worden teruggezet en noodigen alle beheerders van openbare uurwerken uit, op dezelfde wijze die uurwerken overeenkomstig de wet weder den Amsterdamschen tijd te doen aangeven. Schicda m, 5 October 1922. 9 Dit woord van Christus is wel oud, maar niet verouderd. Nog altijd leeft Christus in Zijn Kerk en iederen dag moet de Kerk en hare ledematen zich inspannen om dat bevel te ol- brengen. Binnenkort zal hier in Schiedam een Missie- week gehouden worden, zooals reeds op zoovele andere plaatsen van ons vaderland en er is geen twijfel, of katholiek Schiedam zal zich waardig toonen onder zoovele andere steden door hare liefde en belangstelling in het werk der missie en der missionarissen, dat is de bekeering van de heidenzielen. Die verwachte liefde en belangstelling van Schiedam's katholieken vindt haar grond in het zoo-degelijk katholiek zijn van de Schiedam mers, die immers in November 1.1. uit den mond van Haarlem's bisschop die lofprijzing mochten hooren. Dat de Schiedammers ruim denkende en edele katholieken zijn, diep van godsdienstzin, vol van offergeest, dat is een erfenis der vaderen, die ondanks benarde tijden, ondanks vervolging, toch het ware katholieke geloof hebben bewaard. 'L Is nu immers reeds meer dan drie eeuwen dat de zonen van Sint Dominicus het geloof in onze veste kwamen prediken. Nu nog wonen er in onze stad nazaten van juffrouw Anna Arents van der Burg, die in 1616 den eerstenDominikaan naar Schiedam riep en in haar huis z.g. verboden godsdienstoefeningen houden en de H. Mis liet le zen. Trouw bleven de Schiedammers aan het katholiek geloof en nog staat aan den Dam liet eene huis Ter Poort, waar de steeds slinkende kudde onzer dwalende broeders hun geheimen vieren, maar aan Haven, Singel en Frankeland hebben wij zwoegend en zwectend onze groote kerken gebouwd, en ze zijn reeds te klein voor denwassenden vloed; de plannen zijn geteekend en den grond is uitgemeten, die een vierde nieuwe Roomsche tempel zal dragen. Toen de Paus zijn Roomsche jongens opriep om zijn Staten te ver dedigen,-bleven ook de Schiedammers niet ach ter. Onze Volksbondeis maken een goed figuur in onze Roomsche gelederen. Ons patronaats wezen, onze katholieke vakvereenigingen, onze Sint Willebrördusvereeniging voor Katholieke scholen, en een Sint Vincentiusveréeniging, die reeds meer dan 75 jaar bestaat, getuigen, dat het hart der katholieken in Schiedam warm klopt, om het Rijk Gods in huis en stad te be waren en uit te breiden. Maar niet alleen in huis en stad, ook ver naar buiten gingen de katholieke Schiedammers het geloof van Christus prediken in de persoon van de ontelbare vele priesters, die uit een be trekkelijk gering aantal katholieken families zijn voortgekomen. Het beste bewijs, dat een stad vurige katholieken heeft, is als vele vaders en moeders hunne zonen zien heentrekken om het geloof te gaan bewaren en verkondigen, en er 'n eer instellen, dat ook zij een zoon hebben, verheven tot de priesterwaardigheid. En dat mogen wij de katholieken van Schiedam ter eere zeggen Er is geen stad in Holland, die zooveel waardige priesters en kloosterlingen heeft voortgebracht als Schiedam. Toen schrijver dezes in 1905 in Huissen het ordekleed van Sint Dominicus 'ontving, droegen reeds 30 Schiedam mers datzelfde kleed, waarvan de glorievaan- drages was onze, nu helaas ontslapen, eerste priesterprofessor aan een Nederlandsche Uni versiteit, pater J. V. de Groot. En dan nog Franciscanen, Capucijnen, Conventueelen, Je- suiten, Carmelieten, Norbertijnen, Trappisten en Bcrnardijnen, en de nieuwere congregaties toebehoorende Paters van het IT. Hart, Priesters van het H. Hart, paters van de H.H. Harten, enz. enz., en „last not least" de groep van seculiere geestelijken, die als 't ware de eere- kroon uit maken van ons bisdom en onze stad. En onder die priesters zijn velen de eer waar dig gekeurd, om werkelijke apostolische mis sionarissen te worden en de blijde boodschap van Jezus Christus te mogen prediken aan de heide nen. Bijna elke Roomsche familie van Schiedam mag zich de eer toerekenen een zoon, of broeder of neef of misschien verder familielid, maar dan toch een familielid, als priestermissionaris te hebben onder elke hemelstreek. Dat is de glorie van Schiedam en wanneer gij een missieboekje koopt van onze missietentoonstelling, dan zult gij daar de gezichten zien en de namen lezen, van onze geloofshelden, die den naam en faam van Schiedam's ruim en groot katholiek geloof uitdragen tot de eindpalen der aarde.( II. Maar, omdat gij zulk een schitterende ge schiedenis hebt in het katholiek historieboek, meent nu niet, dat gij reeds op uwe lauweren, kunt gaan rusten. Neen, dat gij, Schiedammers als staatsburgers van Christus Kerk een hof- felijken staat van dienst hebt, moet u een aan sporing zijn, om door te gaan op het eervolle, maar moeizame pad van voormannen in de katholieke kerk. De roep des Pausen heeft weerklonken, nu niet om soldateü, die goed en bloed veil moeten hebben, om 's Pausen erf deel in Italië te verdedigen. Neen, nu schalt de krijgsklaroen, en roept de strijders te samen onder Christus'vaan, het kruis, om een wereldkruis tocht te helpen winnen.Er zijn nu na 2000 jaar, të velen nog, die Christus en zijn zaligende leer niet kennen. Slechts 38.5 der geheele wereld bevolking kent Jezus Christus en aanbidden hem, maar daarvan behooren slechts 17.7 tot de katholieke kerk. 1000 millioen is het getal der heidenen hoevele millioenen kinderen worden onder hen geboren en sterven zonder Doopsel Hebben ook zij geen ziel, die vrij gekocht is door Christus'bloed Hebben ook zij geen recht op dien losprijs geen recht op den hemel Maar Jezus onzen Verlosser te erkennen en aanbidden, is een zuivere genade en goedgunstigheid, die God hun wel wil geven, maar daartoe is noodig, gebed. En God is zoo goed, dat Hij het gebed van den eenen broeder, voor den anderen aan neemt. Onze eerste en voornaamste actie, ons meest machtig wapen moet dan zijn ons innig gebed. En wanneer een algemeene H. Communie van onze kinderen den hemel zal bestormen en het IT. Hart van Jezus zal dringen om zijn zaligend bloed ook tot de heidenkinderzielen te laten vloeien, dan mogen de grooten, de volwassenen, de vaders en moeders niet ontbreken, want wie weet, misschien zullen zij vader en moeder zijn van missionarissen. Dan mogen er ook geen huisgezinnen meer zijn, waar de missietijdschriften, noch missiekalenders ontbreken. Vroeger werden die vrome boekjes goed genoeg geacht om tot Zondaglektqur in de keuken te dienen. Die tijd is voorbij. Zij ontslui ten voor ons nieuwe werelden, zij vertellen van zeden en gewoonten onder Maoris in Nieuw-Zee- land en van Eskimo's in Alaska .Wij leven, mede met de gevaren, die menig priester in de vreemde onbeschaafde landen door moet maken wij treuren om het diepgeworteld vooroordeel der natuurvolken tegen al wat blank is, omdat blank beteekende voor die stakkers, wreed, en die nu gewonnen moeten worden voor Jezus Christus, wij verheugen ons om zoovele zielen wederom bekeerd, gewonnen door gestagen arbeid en offer. En onze missiekalenders, die bijna iederen dag onzen aandacht boeien door hun pakkende platen. Er bestaan koninklijke Geografische genootschappen, waar ontdekkingsreizigers, be zoldigd door de regeering, hunne ondervindingen enkele malen per jaar kunnen vertellen en waar alleen ecnige ingewijden worden toegela ten, maar wij hebben in die Missiekalendeis onze ontdekkingsreizigers vertellend en vertoonend in onze huiskamers en de kinderen, zij hooren het zoo graag. Daarom dan, opdat Jezus'Rijk meer en meer zich moge uitbreiden op de aarde, onder alle volkeren, daarom moeten allen, naar de Missie tentoonstelling. Allen moeten bezield worden, door het Pinkstervuur, dat de Apostelen deed trekken tot Spanje en tot Indië, om zielen te winnen voor Christus. Daar moet gij belang stelling opdoen voor het leven en streven van die arme heidenen, die nog worstelen, als 't ware, tegen den schuimenden stroom van oude ge woonten in dienst van goden en van verruwde en ontaarde zeden, om toch ook te komen, tot het lichtend Kruis, dat altijd straalt van den top der rots, die Christus en Petrus heet, om toch oök te rusten en vree te vinden voor hun harten, die ook roepen om geluk, geluk, het eeuwig geluk, dat alleen kan verkregen worden door ITem, die gezegd heeft: „Ik ben de Weg, de Waarheid, en het Leven. Schiedammersop naar de missietentoon stelling fr, W. A. de Mol O. P. Siki heeft Carpentier te Parijs knock-out geslagen of beLer gezegd afgeslacht, en 60.000 dwaze Parijzenaars hebben hem met krankzinnig enthousiasme toegejuicht, terwijl het be bloed en machteloos lichaam van den Fransch- man werd weggedragen. Daar komt de beroemde Siki naar Rotterdam want hij heeft de eer van zijn land en ook de roem van Rotterdam (hij woont in Rotterdam) hooggehouden als mensc.henslachter bij uitne mendheid. Als een onbekende had de neger al zoo dikwerf door Rotterdams straten gewandeld en thans nu hij Carpentier, als een vod in elkaar geslagen heeft, nu is hij eensklaps beroemd geworden. En honderden en honderden stroomen naar het station, door bereden politie in bedwang gehouden. Daar treedt het wereldwonder te voorschijn en een oorverdoovend gejuich gaat op, hoeden en petten worden gezwaaid en den modernen Caesar wordt heil en jubel toegeschreeuwd. De muziek valt in, terwijl de glunderende neger het met 4 paarden bespannen rijtuig instapt en gevolgd door verschillende auto's met verdwaas de bewonderaars gevuld, volbrengt den held der wereld zijn triomftocht door Rotterdams straten. Welk een verdwaasde heidensche wereld, want dit onwaardig gedoe toont ons het moderne heidendom onzer dagen op sprekende wijze. Hoe belachelijk en droevig. Voorwaar in onze slachthuizen maakt men de beesten menschelijker af. W. aanvaarding van het presidentschap der Com missie door Barthou geen verdere wijziging in het ministerie aanbrengen, doch de portefeuille van justitie aan een vooraanstaand lid dei- meerderheid in de kamer aanbieden. DE CONFERENTIE TE MOEDANIA. In het gister te Constantinopel uitgegeven geallieerde officieele communiqué over de con ferentie te Moedania wordt verklaard De con ferentie te Moedania ving gistermiddag om 3 uur aan en had een bevredigend verloop. Gene raal Ismed pasja heeft opnieuw aan de nationalis tische troepen instructie gegeven in de neutrale zone ieder contact met de Britsche troepen te vermijden. De Turksche nationalisten hebben in beginsel de geallieerde nota aanvaard. De Griek- sche generaal wordt morgen verwacht. Het Britsche communiqué luidt, dat de con ferentie te Moedania Dinsdag bevredigenden voortgang heeft gemaakt. De Nationalisten hebben de geallieerde nota in principe aanvaard. Ismed Pasja heeft her nieuwde orders aan de troepen gegeven, om elke botsing te vermijden. Het Fransche communiqué luidt dat er een protocol is opgesteld, en omtrent de meeste artikels daarvan overeenstemming is bereikt. De conferentie is hedenochtend hervat ten einde eenige Turksche bezwaren van niet-funda- menteelen aard te behandelen. Volgens een Reuterbericht werden de geal lieerde generaals met alle-teekenen van achting door de Turksche troepen te Moedania ontvan gen. Generaal Harington opende de conferentie met een réde, waarin hij haar doel als volgt omschreef lo. De vijandelijkheden te doen staken. 2o. In Thracië een linie vast te stellen, tot welke de Grieksche troepen zullen terugtrek ken. De regeling van de bijzonderheden der ont ruiming en van dc overdracht van het ontruimde gebied aan de Turksche autoriteiten, waarvan het plan aan de geallieerde mogendheden zal worden voorgelegd. 3o. Het banen van een weg naar een alge meene vredesconferentie. Generaal Ismed Pasja wordt ter conferentie vergezeld door Asiin Pasja, den chef van den Kemalistischen staf, en ITamid Bey, den natio- nalistischcn vertegenwoordiger te Constantino pel. Uit Londen verluidt nog, dat uit Constanti nopel drie intergoallieerde commissies zijn ver trokken, één naar Adrianopel één naar Rodosto en één naar Loeloe Boergas, ten einde een kal- meerende invloed op de bevolking van 1 hracië uit te oefenen en incidenten te voorkomen. EEN BRIEF VAN VENIZELOS. Venizelos verzet zich in een ingezonden stuk in de „Times" tegen dc geallieerde voorwaarden. Hij betoogt, dat de Turken in Thracië niet moe ten toegelaten worden voor het sluiten van den vrede, maar stelt voor, dat de geallieerde troepen in Thracië in garnizoen zullen gaan liggen. An ders, zoo zegt hij, worden een millioen Grieken en Armeniërs in Oost-Thracië met vernietiging bedreigd. In zijn brief aan de „Times" drukt Venizelos nog de vrees uit, dat de geallieerde officieren niet bij machte zullen zijn de uitroeiing der christelijke bevolking in Thracië tegen te gaan, wanneer dit gebied aan de Turken afgestaan wordt. Hij stelt daarom voor, dat Oost-Thracië door de geallieerde troepen bezet zal worden, totdat het vredesverdrag tot uitvoering zal komen en zegt, dat de geallieerden dan in staat zouden zijn een ordelijke ontruiming van 1 hracië te verzekeren, vóór het begin van de Turksche bezetting. COMMISSIE VAN HERSTEL. De „Echo de Paris" gelooft niet, dat de heer Barthou zal blijven weigeren het voorzitterschap van de Commissie van Herstel te aanvaarden. Poincaré zal volgens het blad -bij een DE VERREKENBÜREAUX. Tegen het midden van deze maand zouden besprekingen plaats vinden tusschcn de Duitsche rijksregeering en de directeuren der verreken- bureaux van Frankrijk en Engeland. Deze di recteuren zouden tot dat doel naar Berlijn ko men. De „Deutsche Allgemeipe Zeitung" ver neemt daaromtrent echter, dat het waarschijn lijk is, dat de Duitsche regeering om redenen van technischer! aard zal verzoeken de bespre kingen tot aan het einde van "deze maand op te schorten. De oude overeenkomst in zake de betalingen aan de verrekenbureaux is niet meer van kracht en de bespiekingen moeten er toe dienen tot een nieuwe overeenkomst te geroken. POLEN EN RUSLAND. Aan de Berlijnsche bladen wordt uitWarschau gemeld, dat Tsjitsjerin in de Poolsche hoofdstad verschillende conferenties heeft met de regee ring over de vernieuwing van het handelsver drag en zeer tevreden is over den loop der onder handelingen. Bij deze onderhandelingen is ook de Oosterschc kwestie ter sprake gekomen. AMERIKA EN EUROPA. De Amerikaansche gezant te Parijs Ilerrick, heeft in een openbare bijeenkomst te Londen voorspeld, dat de Ver. Staten, binnen het jaar een program zullen formuleeren, dat leiden zal tot de verjonging van Europa. IERLAND. De Iersc.he regeering biedt in een proclamatie algeheele'amnestie aan alle opstandelingen aan, die hun wapens vóór 15-October inleveren. JOEGOSLAVIË. Minister-president Pasjitsj verklaarde in een conferentie der radicalen, dat hij in de gister te houden zitting van den ministerraad de ontslag aanvrage van het geheele kabinet zou voorstel len. ALLERLEI. Uit nadere berichten in de Italiaansche pers blijkt, dat D'Anüunzio's voornemen om tot een geestelijke orde toe te treden niet beteekent dat hij in een klooster gaat. Hij kan tertiair monnik worden en enkele geloften der Trap pisten afleggen. Leeken-trappisten mogen aan 't openbaar leven deelnemen enkelen van hen zijn zelfs senators. Zij behoeven slechts bij religieuze plechtigheden de pij te dragen. Herriot, de geestkrachtige burgemeester van Lyon en Kamerlid, die, zooals men weet in Rusland vertoeft denkt den 15n October weer in Frankrijk terug te zijn. Zoo heeft hij althans aan het bestuur van de Lyonsche jaar beurs gemeld in een telegram uit Moskou, waarin hij tevens zegt, dat hij in Rusland aan het werk is om de handelsbetrekkingen te herstellen. Het Engelsche ministerie van Arbeid rapporteert dat er op 25 September 1,300,000 personen als werkloos ingeschreven waren bij de arbeidsbeurzen in Engeland. Dat is een vermin dering met ruim een half millioen in vergelij king met Januari 1.1. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 4 Oclober. De heer K. ter La a n (S. D.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over het nieuwe reglement op de krijgstucht, en de heer Troelstra (S.D.) tot het houden van een inter pellatie over den pensioenaftrek bij de ambtena ren. Over deze verzoeken zal in een volgende ver gadering worden beslist. De v o o r z i 11 e r deelt mede, dat de centra le sectie besloten heeft in de afdeelingen te laten onderzoeken de wijziging van het invoerrecht op sigaren en de wijziging van de wetten, die den-minister van landbouw met name noemen. De vergadering wordt daarop gesloten. Nijmegen R. K. Universiteitsrad. Nu een desbetreffend bericht in een katho liek blad tot onjuiste conclusie aanleiding zou kunnen geven, heeft het nut mede te deelen, dat het comité tot voorbereiding der stichting van een R.K. Universiteit zich tot het gemeen tebestuur van Nijmegen heeft gewend om te vernemen, in hoeverre van deze gemeente steun kan worden verwacht bij de vestiging eenei katholieke hoogeschool in genoemde stad. Uit den aard der zaak kunnen aanbiedingen van het gemeentebestuur nog niet bindend worden geacht, aangezien zij de goedkeuring van het Provinciale Bestuur behoeven. („Tijd.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1