DAGBLAD VOOff SCHËEDAM EN OmSTREKEM. Tegenstellingen. Den Missionaris Heil. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De socialisten vereeren een- president, maar verachten een Koningin Ze zijn er zelfs bang voor. Immers bij de voorlaatste opening der Staten-Generaal vluchtte Wibaut, toen Hare Majesteit in aantocht was. En toen zij indertijd in de hoofdstad kwam, moest de loco-burge meester Wibaut een lezing gaan geven in Parijs. De Zweedsche socialistische premier Bran- ting denkt er anders over. Hij reist Hare Maje steit achterna, om ze toch maar vriendelijk te kunnen begroeten. En wat erger is Er schijnt diplomatenwerk tusschen te zitten.Van Karnebeek ging ook niet voor aardigheid mee. Uit Stockholm werd ten minste gemeld, dat men daar algemeen gelooft aan een politieken achtergrond waarom zou Branting anders zooveel moeite doen hij zal toch de lange reis van Genéve naar Zweden en terug niet hebben ondernomen om alleen maar als premier aan H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins te worden voorgesteld en eenige beleefd heidsfrasen met minister Karnebeek te wisselen En terwijl daar de Zweedsche Premier zich uitslooft in het belang van zijn land trekt ,,Het Volk" van leer en houdt een scherpe philippica tegen de reis der Koningin er mogen geen poli- tiekeverdragen of bijzondere handelsovereenkom sten gesloten wordenwe moeten apart blijven en neutraal, ziet u.» Zoo baselt het roode orgaan. Apart en neutraal ja wel, als het in de kraam van „Het Volk" te pas komt. Was de S.D.A.P. ook zoo neutraal met haar internationaal partijdig gedoe tegen Hon garije Horthy deed heel goed met kracht tegen de bolsjewistische moordenaars op te treden en dit vond de S.D.A.P. erg wreed en geheel verkeerd Gelukkig, dat „Het Volk" thans tot andere gedachten gekomen is. Het moet ons onder dit opzicht gelijk geven. Zal het I.VTV. onder leiding van den grootmachtigen Fimmen nu dan einde lijk eens gaan optreden tegen het bloeddorstige bolsjewisme in Rusland „Het Volk" was indertijd erg boos op minister Heemskerk, omdat hij ons wettelijk wilde be schermen tegen bolsjewistische misdadigers de humaniteit der Sovjet-Republiek schijnt haar meer aan te trekken daar sturen ze tegenwoor dig de niet-onderdanige-kruipenden naar Nova- Zembla, dat tienmaal erger is dan Siberië, inden tijd van het Wreed Czaren-regiem werden daar zelfs de ergste booswichten niet heen verbannen. Het I.V.V. heeft zoo waar het plan gemaakt om nu ook internationaal te gaan werken voor „geen man en geen cent." Zij zullen waarschijnlijk nu wel eerst naar Zweden en België moeten, om den militairisti- schen Branting en Van der Velde te bekeeren, want die kunnen nog altijd geen man en geencent missen. En dan Rusland. Daar kan het I.V.V. ook wel een een bodje gaan wagen, want daar eischt het bolsjewistische militairisme vier en dertig procent van alle uitgaven. „Het Volk" ging ook niet zuinig te keer tegen de Ghristelijk-historische „Nederlander", die bang was dat we in Smyrna en op de vloot revue te Guataria in Spanje niet flink genoeg met onze vloot voor den dag zouden komen. En waarom gaat ze nu niet te keer tegen haar „partijgenoot" Branting, die een heel sterke vloot wil hebben. Onze Koningin is op reis geweest naar de drie noordelijke staten van Europa. Foeizegt het Volk, wat een geldverspilling, al dat reizen kost maar geld. En elke dag schreef partijgenoot Kleerekooper in hetzelfde „Volk" aandoenlijke stukjes over zijn heerlijke buitenlandsche reizen, die we hem best gunnen, al heeft niet iedere proletariër het geluk van zoo'n vacantie. Ja die socialisten zijn erg zuinig, niet veeleischend en van luxe hebben ze nen schrikkelijken afkeer. Daar heb je b.v. de Fransche socialist Marcel Sembat. Hij is dood, ja, den 6en September is hij overleden, schreef de socialistische „Volks gazet" en hij stierf in zijn villa op de hellingvan de Brévens, in 't mooie dal van Chammoin, met het uitzicht op den hoogsten top der Alpen, den schitterenden Mont Blanc. Ook oud-generaal van Heutz, is om gezond heidsredenen in Zwitserland gaan wonen. Dat is een luxe-, schreef „de Voorwaarts" schamper, die gouverneurs-generaal in ruste zich kunnen veroorloven. Kan het brutaler Me dunkt, dat het blad eerst wel eens over zijn eigen partij- genooten den staf mag breken. Want staaltjes van socialistische luxe zijn er maar al te veel t.e geven Mevr. van der Velde, die rijker gekleed gaat dan de Koningin van België mevr. Roland Holst, die als een Koningin een particuliere trein verlangt kostbare kantoorinrichtingen van het I.V.V. voor de heeren Fimmen en Oudegeest deftige diners van Wijnkoop en Kleerekooper het ijverig gebruik der le klasse doo r socialist- Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. sche kamerleden enz. te veel om op te noemen. Zouden de bewuste arbeiders nu nooit eens zien, hoe zij verlakt worden Zoo zouden we nog op heel wat tegenstellingen kunnen wijzen in het roode kamp en aldus aan- toonend, hoe inconsequent de roode heeren te werk gaan en hoe zij wedijveren met de Camcleon die elk oogenblik zijn huid een andere kleur kan geven. Nog een enkel staaltje van tegenstelling tot slot een doodgewoon feitje.De socialistische Amster- damsche wethouder DeMiranda zegt: nood breekt wet, we bouwen, zooals we kunnen. de Gro- ningsche socialisten zeggen hier is de woning nood nog veel grooter dan in Amsterdam, maar we moeten bouwen, zooals wij dat eillen. Wat zijn de .socialisten toch goede regeerders en beheerders zoolang zein de oppositie W. Ga heen, verspreidt U over d'aard Leert allen mijne leer, Zoo luidde 's Heeren Testament. Toen Hij Zijn aardsche baan volend Van Zijn Apostelen scheidde En de Hemelen Hem verbeidden. En toen dan ook het Pinkstervuur Hun alle talen leerde, Toen trok gansch de Apostelschaar Naar alle streken henen Verkondde daar Gods Heilig Woord, Aan elk volk in elk oord. Ook in ons dierbaar Vaderland Werd eeuwen reeds geleden, De heilleer stevig ingeplant, En vurig ook beleden, Van hieruit gaat thans menig held, Naar 't overgroote missieveld. Naar West en Oost, naar Zuid en Noord Naar het onherbergzaamste oord Gaan wekelijks landgenooten, Zoowel de held, als de heldin Gods bloeiend-staande wijngaard in, Het werkren-tal vergrooten. Heil U, gij boden van de vreê, Wij deelen Uwen arbeid mee, Wij willen gaarne schragen, Opdat Uw arbeid voor Gods eer Door onze beê en nog veel meer De rijkste vruchten drage. En of gij zijt in het warme Oost, Of in het koude Noorden, In 't zoele Zuid, of ruwe West Vertrouw, dat wij hier onverpoosd Uw arbeid helpen dragen Al onze levensdagen. Delft 1922. F. W. Dücker. Buitenlaiidsch Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Zooals gister nog juist werd gemeld, is de Conferentie te Moedania tot nu toe mislukt en daarom verdaagd. Lord Curzon, de minister van Buitenlandsche Zaken is hedenmiddag, ingevolge en onmiddellijk na den langdurigen kabinetsraad, welke heden is gehouden, andermaal naar Parijs vertrokken om aldaar een conferentie te hebben met Poin- caré. Daaruit blijkt dus afdoende, dat de confe rentie teMoedania gisteren plotseling 'n ongun stige wending heeft genomen, zoozeer zelfs, dat de geallieerde generaals voorloopig de besprekin gen met Ismed Pasja hebben afgebroken en naar Constantinopel zijn teruggekeerd. Hier en daar vreest men, dat de besprekingen te Moedania definitief zijn afgebroken en dat er ernstiger dan te voren oorlogsgevaar dreigt. Deze mening schijnt echter wat te pessimis tisch te zijn, maar in officieele kringen owrdt de toestand hoogst ernstig geacht. Ismed Pasja blijkt de onmiddellijke Grieksche ontruiming van Thracië te hebben geëischt alsmede de Ke- malistische bezetting daarvan. Dit laatste verlangen druischt in tegen de geallieerde nota van 23 September waarin de drie geallieerde mogendheden enkelde aan wending van hun invloed beloven, om Oost- Thracië door de Grieksche troepen te doen ont ruimen. De Kemalistische troepen zouden ech ter uit Europa moeten blijven totdat de vrede zou zijn gesloten en de verdeeling van Thracië definitief zou zijn geregeld. De drie geallieerde generaals waren enkel naar Moedania gegaan om zaken van louter militairen aard met Ismed Pasja te bespreken. Zijn eischen in zake de onmiddellijke ontrui ming van Thraciëen de bezetting van dat gebied door Kemalistische troepen raken de politiek en vallen dus buitën het kader van dc bevoegdheden der geallieerde generaals. Daarom waren zij gedwongen, over deze on verwachte Turksche eischen hun regeeringen te raadplegen. Uit officieele nationalistische bron wordt ver nomen, dat Ismed Pasja categorisch het gealli eerde voorstel heeft verworpen om binnen der tig dagen na de voorloopige bezetting van Oost- Thracië dit gebied aan de Turken over te dragen. Ook wilde hij niets weten van het aanbod, om controlecommissies in Thracië te vestigen. Naar verluidt, machtigde de Italiaansche regeering haar vertegenwoordiger, om de Turk sche voorstellen te aanvaarden. De nationalisten schijn n bijzonder ongeduldig te zijn.De mogelijk heid blijft nog altijd bestaan dat de Grieken zul len weigeren Oost-Thracië te ontruimen en dat zij hun legermacht daar gaan versterken. Ook wordt d. de nationalisten gevreesd, dat de gealli eerden niet bereid zijn, om door middel van. hun vloot of op andere wijze Griekenland tot ont ruiming van Thracië te dwingen. Volgens berichten uit Constantinopel zijn' generaal Harington en de geallieerde generaals reeds gistermiddag om 5 uur weer aan boord van een oorlogssschip naar Moedania vertrokken. TSJECH O-SLOWAKI JE. Uit Traag meldt men dat Svehla heeft afge zien van het vormen van een kabinet, wegens de moeilijkheden, opgeworpen door de nationale socialisten. Benesj zal de functie van minister-president blijven waarnemen tot aan de benoeming van het nieuwe kabinet. OOSTENRIJK. Te Bad Ischl is de vorige maand een districts katholieken dag gehouden, welke in den waren zin van 't woord tot een hoogfeest van de katho lieke gevoelens geworden is. Duizenden en duizenden, zoowel van Ischl zelf als van de omgeving namen er aan deel, tal van resolutiën werden aangenomen, terwijl er 's middags een défilé van al wat katholiek was, plaats vond, waaraan 16.000 personen deel namen, terwijl niet minder dan 6 muziekcorpsen den stoet vergezelden. Bekende redenaars zooals Rector Duschek S.J., Dr. Wittman, kanunnik Franz Stadler, professor Dr. Hofer, uit Freistadt voerden er het woord, maar het glanspunt was wel, toen de bekend een roemruchte Bisschop van Linz Dr.J. M. Gföllner, het spreek gestoelte in het midden van het feestterrein beklom en een schitterende rede hield over de christelijke Vrijheid. Z.D.H. betoogde dat de vrijheid nergens beter te vinden was dan bij het christendom, dat de vrijheid welke thans door de volksmenners verkondigd -werd geen vrijheid doch slavernij was Z.D.H. eischte vrijheid op voor de Roomsche mannen, vrouwen en kinderen. Zij moesten zich niet langer door de tegenwoordige socialistische vrijheidshelden, belemmerd zien in de vrije uitoefening van hunne staatkundige en godsdienstige plichten en zich manmoedig verweren tegen de raddraaiers, die hunne vrijheid belaagden Deze rede, keurig van vorm, helder in betoogtrant en met groot enthou siasme uitgesproken, werd herhaaldelijk door luide instemming onderbroken, terwijl aan het einde een stormachtig applaus losbrak. De katholiekendag te Ischl is een groot succes geweest, waarvan men in de toekomst voor de katholieke zaak in Oostenrijk de beste verwach tingen heeft. EX-KONING ONSTANTIJN. Ex-koning Gonstantijn vergezeld van zijn familie en gevolg is te Palermo aan wal gegaan. Hij heeft zijn intrek genomen in een hotel. De Engelsche admiraal en de Grieksche missie, die hem vergezelden, zijn onmiddellijk weer naar Athene teruggekeerd. FASCISTEN-ACTIE. De fascisten hebben na het ontslag van den commissaris-generaal Credaro, Triënt ontruimd. Hun terreur in Zuid-Tirol wordt verder voort gezet door hun optreden te Salurn, waar zij het altreden van den gemeenteraad eischten. SPANJE. De regeering heeft het voorstel van den hoogen commissaris in Marokko generaal Burguete, aangenomen om voor het einde van December 20.000 man van het leger in Marokko,naar Span je terug te zenden. ALLERLEI. Uit Londen De loonsvoorstellcn, die door de vertegenwoor digers der mijnwerkers aan den nationalen ko- lenraad zijn voorgelegd zijn door de mijndirecties niet aangenomen. De mijnwerkersorganisatie heeft besloten den eersten minister te verzoeken een deputatie te willen ontvangen om de regeering den toestand uiteen te zetten. Het kalifaat-comité te Calcutta heeft, naar de „Times" verneemt, besloten om aan Moes- tafa Kemal Pasja een vliegtuig aan te bieden en belegt een openbare vergadering om gelden voor dit doel in te zamelen. De rechtbank te Wilhelmshaven heeft Woensdag een tuinier, die in hef openbaar zijn blijdschap had geuit over Rathenau's dood, tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. De „Arnstadter Nachiichten", een-der oud ste bladen van Duitschland, opgericht in 1768, heeft na 154 jaargangen te hebben beleefd, sinds 1 October opgehouden te verschijnen. BIsBeoIaHd Tweede Kamer. Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat 't in de bedoeling zou liggen, dat deTweede Kamer, na Donderdag 12 dezer de openbare ver gaderingen te hebben hervat, slechts enkele dagen zou wijden aan afdoening van verschillen de wetsontwerpen en mogelijk eenige interpella ties, om daarna weer eenige weken uiteen te gaan, alvorens de eigenlijke wintercampagne aan te vangen. Het onderzoek van de Staatsbegrooting voor 1923 en een aantal andere wetsontwerpen is door vier afdeelingen van de Tweede Kamer reeds beëindigd, en verwacht werd, dat vanmid dag ook de vijfde ai'deeling met die taak zou gereed komen. De schoen- en lederindustrie. De commissie van overleg voor de schoen en lederindustrie heeft, naar de Echo v.h. Zui den meldt, besprekingen gehouden met de recht- sche Kamerfracties. Daarbij is gebleken, dat de kans op een verbod van invoer van schoenen zeer gering is: in de kringen in Den Haag wordt meer gevoeld voor de bescherming van de indus- strie door middel van een valutarecht. Kiesreglement voor de katholieke staatspartij. Naar het „Muisgez." verneemt, heeft prof- dr. J. A. J. Barge te Leiden, het voorzitter, schap aanvaard der commissie, die zich zal belasten met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de Katholieke Staatspartij. Staking in de sigarennijverheid. Bij de firma M. A. Hagen-te Utrecht heeft het gcheele personeel bestaande uit leden van den R. Kath. Nederlandschen en Christelijken Bond, de patroonsvoorstelien aanvaard, zoo dat bij genoemde firma geregeld wordt doorge werkt onder de nieuwe patroonsvoorwaarden. De kinderrechter. Bij K.N. is bepaald, dat de wet, houdende in voering van den kinderrechter en van de onder toezichtstelling van minderjarigen, in werking zal treden op 1 November a.s. Siads- en lunvtstelijk Nieuws. De Missieweck. Zouden we nog een opwekking tot Schiedams Katholieken moeten richten, om de morgen be ginnende Missicweek in waren geloofs- en offer zin door te brengen. 't. Dunkt ons feitelijk overbodig, zoovéél is reeds geschreven en gesproken, maar toch kan een laatste aansporing niet schaden. Vooral zouden we er nog eens met nadruk op willen wijzen, dat men bezield met den waren offergeest de schoone week gaat doorbrengen. Inderdaad zullen die 8 dagen schoon zijn en rijk vooral aan geestelijke gaven. Onder die gaven gelden voorop de redevoe ringen en verdere opwekkingen, die de ziel tot warmen missieijver doen ontvlammen, maar ook dienen de geestelijke, genot-gevende gaven niet te worden vergeten we bedoelen hier dc tentoon stelling en de diverse in 't program prijkende uitvoeringen, op gebied van muziek, tooneel enz. Hier komen we terug op den vereisehten offer zin, die niemand, alleen reeds om 't schoone werk, van geldelijk steun te mogen verleenen aan den missie-arbeid, mag ontbreken, maar bo vendien, verzekert men ons, krijgt men voor zijn blij gestorte gave, veelte genieten. Ongetwijfeld heeft ieder zich reeds van een programmaboek voorzien en heeft men zelf kunnen nagaan, wat er zooal te genieten valt. Meer speciaal willen we hier nog even wijzen op de uitvoering van Woensdagavond, waarop artistieke Japansche Dansen, een lezing met lichtbeelden en het tooneelstuk „Dell.Elisabeth" zullen worden gegeven. Met bijzonder veel lust en ijver zijn de dansen en 't tooneelstuk door de kleinere en grootere actrices en acteurs ingestu deerd en wij twijfelen er daarom niet aan, dat deze avond ook zeer in den smaak zal vallen. W'e zouden te ver uitweiden wanneer we alles nu reeds nader gingen bespreken, een ieder zij er van overtuigd, dat men zijn uiterste bt st heeft gedaan, om de Missieweek voor allen, op veler lei gebied onvergetelijk te maken. ,.St. Eloy." Donderdag-avond hield „Sf. Eloy" de Schiedam- sche afd. van den R.K. .Metaalbewerkersbond, een buitengewone algemeene ledenvergadering in het gebouw van den Volksbond. zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1