DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ^VeuilletonT 45ste Jaargang. Donderdag 12 Oetober 1922. No. 13463. Bureau KOEMARKT 4.]— Telefoon Iutercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. De wapenstilstand is thans .gesloten. De officieele bevestiging van de onderteeke- ning der overeenkomst te Moedania door de geallieerde generaals en Ismed Pasja is te Londen ontvangen. De Grieksche vertegenwoordigers hebben evenwel de overeenkomst nog niet geteekend en men neemt aan, dat de reden hiervan is, dat zij nog geen volledige instructies uit Athene hebben ontvangen. De geallieerde generaals zijn gistermorgen uit Moedania, waar zij het protocol hadden on dertekend, te Constantinopel teruggekeerd. Naar wordt vernomen werd de Grieksche gedelegeerde te Moedania gemachtigd, het pro tocol van de conventie te teekenen op de volgen de voorwaarden. 1. dat de Grieken de lijn van de Turksch- Bulgaarsche grens in Thracië van het jaar 1915 zouden mogen bezetten, zoodat het gebied van Didimotica totGriekenland zou blijven behooren. 2. dat de Turksche civiele autoriteiten eerst in Thracië zouden komen, zoodra de Grieksche civiele autoriteiten zouden zijn heengegaan. De Grieksche regeering droeg aan haren ge delegeerde eveneens op, te trachten amnestie te verkrijgen voor de Grieken in Thracië en Klein- Azië met inbegrip van hem, die in het Griek sche leger hadden gediend, alsmede stappen te doen voor een uitwisseling van krijgsgevan genen. Zaimis heeft getelegrafeerd, dat hij het pre mierschap wil aanvaarden. Hij wordt binnen tien dagen te Athene verwacht. Generaal Hadjanestis, de vroegere Grieksche opperbevelhebber in Klein-Azië is gearresteerd. Wat de beteekenis van Moedania betreft, door de onderteekening van het accoord van Moedania verplichten de Turken zich, de neutrale zone te eerbiedigen, de zeestraten niet over te steken en geen leger in Thracië te onderhouden vóór de ratificatie van het vredesverdrag. Daaruit volgt volgens de Temps", dat alle vóorwaarden, die men onontbeerlijk achtte, op dat de vredesconferentie in een atmosfeer van kalmte en zekerheid kan bijeenkomen, ver vuld zijn en daarbij de noodige garanties ver kregen zijn, dat gedurende de onderhandelin gen geen coup de force kan worden onderno men, die de conferentie voor een fait accompli zou plaatsen en daardoor het karakter en de draagwijdte van het te verrichten werk zou vertroebelen. De Temps" meent verder, dat het gisteren te Moedania verkregen resultaat aantoont, dat de diplomatieke middelen, die Frankrijk steeds voorgestaan heeft, doelmatig geweest zijn en ook beter dan alle militaire maatregelen en ande re middelen van intimidatie, een duurzamen en rechtvaardigen vrede in het Oosten zullen brengen. Uit Constantinopel verluidt nog, dat de gealli eerde gezanten te Constantinopel vernomen hebben, dat de Angora-regeering voornemens is, alle Mohammedaansche Grieken, Armeni ërs en anderen, die sedert 1919 in Thracië en Klein-Azië in het Grieksche leger hebben ge diend, voor een krijgsraad te laten terecht staan. Hiertegen is reeds krachtig geprotesteerd. ENGELAND EN RUSLAND. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, zou Litwinol zijn terugreis hebben uitgesteld op grond van nieuwe instructies uit Moskou, die met nieuwe onderhandelingen over de over eenkomst Urquhart-Krassin samenhangen. Het „Berliner Tageblatt" voegt hieraan toe, dat het niet is uitgesloten dat Litwinof zich in de eerstkomende dagen naar Londen begeeft. FRANKRIJK EN RUSLAND. De Kamer van Koophandel te Marseille heeft besloten aan de andere Fransche Kamers van Koophandel de benoeming van een officieelen vertegenwoordiger in Rusland voor alle Kamers van Koophandel te zamen voor te stellen. Deze vertegenwoordiger zal te Moskou zijn bureau hebben. Hij zal de Fransche Kamers van Koop handel inlichten en haar rapporten zenden om trent alle kwesties, die handel en industrie van Frankrijk belang inboezemen. HET RATHENAU PROCES. In het proces tegen de moordenaars van Ra- thenau eischte gister de Oberreichsanwalt dr. Ebermayër na een requisitoir, dat 21/1 uur in beslag nam, de volgende straffen Tegen Ernst Werner Techow wegens mede daderschap de doodstraf en blijvend verlies der burgerrechten. Tegen Hans Gerd Techow wegens medeplich tigheid vier jaar gevangenisstraf, wegens be gunstiging zes maanden, te zamen vier jaar en drie maanden. Tegen Günther wegens medeplichtigheid zes jaar tuchthuisstraf, wegens begunstiging ne gen maanden, te zamen zes jaar en drie maan den tuchthuisstraf en tien jaar lang verlies der burgerrechten. Tegen Salomon wegens medeplichtigheid vijf jaar tuchthuisstraf tegen Warnecke vier jaar tuchthuisstraf tegen Niedrig vijf jaar tucht huisstraf en tegen alle drie vijf jaar lang^Ver lies der burgerrechten. Tegen Useman wegens medeplichtigheid vier jaar tuchthuisstraf wegens begunstiging negen maanden gevangenisstrafgelijkstaande met zes maanden tuchthuisstraf wegens het onbe voegd in het bezit hebben van wapens zes maan den gevangenisstraf te zamen vier jaar en ne gen maanden tuchthuisstraf en vijf jaar verlies der burgerrechten. Tegen Schütt en Diestel voor de beschuldiging van medeplichtigheid vrijspraakwegens be gunstiging elk zes maanden gevangenisstraf. Tegen Steinbeck wegens begunstiging en me deplichtigheid drie jaar tuchthuisstraf en vijf jaar verlies der burgerrechten. Tegen Tillessen en Plaas drie jaar gevangenis straf. Ten slotte vroeg hij voor Voss vrijspraak. OOSTENRIJK. Het Oostenrijksche parlement is Dinsdag be gonnen met de besprekingen over de houding, aan te nemen tegenover de overeenkomst van Genève. De pan-Germanistische partij heeft haar hou ding ten opzichte van de buitenlandsche controle op de Oostenrijksche financiën vastgesteld. Vol gens de „Neue Freie Presse" zouden de pan- Germanisten de aan de regeering toe te kennen volmacht nauwkeurig wenschen te doen afba kenen. IERLAND. De eerste besliste uitspraak van de Iersche bisschoppen, sinds de rebellie tegen de regeering van den vrijstaat ontstond, is gister gepubliceerd en kan een belangrijken invloed op den toe stand hebben. De bisschoppen hebben een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin in de krachtigste bewoor dingen de guerilla-oorlog tegen de vrijstaatsche regeering wordt veroordeeld, en verklaard, dat het dooden van nationalistische soldaten een 39 Zij had deze laatste woorden uitgesproken als onder den invloed van een macht, welke haar geheel beheerschte. Ziende, dat Barnes haar geen antwoord gaf, haalde zij een aan- teekenboek hetwelk met de nauwkeurigheid van een politiebeambte was bijgehouden en waarin elke nasporing, elke inlichting waren opgeschreven met een stelselmatige orde, die bewees, dat een bekwaam man zich van den beginne af met de leiding der zaak belast had. Barnes twijfelde er geen oogenblik aan; dat het Musso Danella was. „Ziehier dit stuk", hernam Marina. „Ik heb het weten te verkrijgen van het bureau der Engelsche Admiraliteit. Het is een officieel verslag en dus volkomen vertrouwbaar." Barnes maakte gretig gebruik van de gele genheid om zich rekenschap te geven van Ma rina's nasporingen en te oordeelen, of de broe der van Enid onmiddellijk gevaar liep ontdekt te worden. Lijst der Officieren. LI.M.S. de Gier 1882. John Lennoc Ward, commandantHenry moord voor God is, en de beroovingen en ver nielingen van wegen en spoorwegen worden ver oordeeld. Het schrijven zegt, dat aan personen, die zich schuldig maken aan dergelijke misdrijven, geen absolutie zal worden gegeven en dat zij niet tot de communie zullen worden toegela ten, als zij in een dergelijk zondig leven blij ven volharden. AMERIKA EN ENGELAND. Naar gemeld wordt heeft Sir Robert Llorne, die den 18den Oetober naar de Vereenigde Staten zou vertrekken om de fundeering der oorlogs schulden te beperken, besloten, dit vertrek uit te stellen tot het einde van de maand. Aan deze wijziging van zijn voornemen wordt echter weinig beteekenis gehecht, daar de eerste week van November in Amerika voornamelijk gewijd zal zijn aan de verkiezingen en daarom minder geschikt zal zijn dan de thans bepaalde week voor het bespreken van financieele aangelegen heden. ALLERLEI. In Hamburg heeft een bespreking plaats ge had tusschen Hamburgsche en Noord-Duitsche industrieelen met het doel, tot de oprichting te komen van een nieuwe Duitsch-Fransche groep voor den wederopbouw. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, is er reeds te Parijs onderhandeld met Fransche be langhebbenden, en men overweegt thans de oprichting van een maatschappij met een kapi taal van 600 millioenïmark. Naar de „Daily Express" meldt, zouden talrijke revolutionairen in Griekenland de ter dood veroordeeling van den premier Gounaris eischen. In de Tsjechische metaalindustrie dreigt een nieuwe staking, daar de werkgevers een loons verlaging van 30 percent eischen, nadat eerst in April de loonen met 7è 10 percent zijn ver laagd. Deze eisch omvat ongeveer 32.000 arbei ders in de grootste machinefabrieken in Tsjecho- Slowakije, die den eisch onaannemelijk verklaren. Uit Marseille De dokwerkers en het personeel van de steen- kolenvoorziening hebben tot een nieuwe alge- meene staking besloten. inotnhnd. Oawson, tweede officier Walter Montrose Philips, Nelson Townbridhe, Mathew Lennon Haye luitenants Georges Hotspur, le luite nant Thomas F. Fearing, le ingenieur Mortimer N. Douglas, officier van administra tie Wllinglon Ellen wood, officier van ge- zondhv id arthur William Herroch, 2e inge nieur. Vervolgens kwamen de namen van acht of tien adelborsten enz. Deze lijst doorloopende, herinnerde hij zich, dat Edwin Anstruther te Gibraltar op de Gier was gekomen als passagier en dat zijn naam dus niet onder bovenstaande kon opgeno men zijn. Dit verklaarde hem, waarom Marina hem nog niet had ontdekt. In de tweede plaats liet zij hem een nauw keurige beschrijving zien van ieder der offi cieren en benevens hun-portret. „Hoe hebt gij dat gekregen riep Barnes uit, die zijn verbazing niet meester was. „Met Lijd en geld kan men zich alles ver schaffen. Maar waartoe heeft het gediend Ie der verstandig mensch zoude zeggen, dat één dier mannen de moordenaar moet zijn. Welnu, bezie ze eens met mij. Gij herinnert u zeker nog wel zijn uiterlijk van dien noodlottigen dag en gij zult u overtuigen, dat hij zich hier niet bij bevindt." „Ho e weet gij dat. "„Ik heb alle mannen gezien, die op deze lijst R. K. Universiteit. Door het bestuur der St. Radboud-Stichting zijn benoemd tot leden van het Diocesaan Universiteits-comité in het Bisdom Haarlem (afdeeling Noord-Holland) Mevr. S. C. G. Bronsveld-Vitringa, Hoorn H. T. M. v.d. Bosch, Alkmaar Mej. M. Bonnike, Amster dam J. B. van Dijk, Amsterdam N. Dekker, Obdam J. G. M. Erftemeijer, Amsterdam mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haarlem J. P. Huibers, pastoor, Amsterdam H. Kit- selaar S.J., Amsterdam A. Laudy, Hilver sum L. J. Lintjes, Amsterdam J. W. Smit, Amsterdam. Op de dezer dagen gehouden vergadering van dit comité zijn gekozen, tot voorzitter J. B. van Dijk te Amsterdam, tot secretaris J. E. M. Erftemeijer, te Amsterdam, Haarlem merstraat 141; tot penningmeester, pastoor J. P. Huibers, Chasséstraat te Amsterdam. Conferenties. Zooals gemeld is, houdt de minister van Ar beid sinds de vorige week, des Woensdagsmid dags, in het gebouw van het departement van landbouw, nijverheid en handel conferenties, om zich op de hoogte te stellen van den toestand voorkomen, alle, behalve den ingenieur, die onverwachts naar China gezonden is. Deze hier is nu op de Afrikansche kustReede is op de Robijn geplaatst in de Stille Zuidzee. Ik heb met hen gesproken, gelijk ik op dit oogenblik tot u spreek en allen hebben mij gezegd, dat zij op den dag van hun vertrek uit Ajaccio door hun dienst waren gebonden en de Gier dus niet konden verlaten. Toén heb ik mij tot den kapitein gewend, een Schot, die mij zonder aarzelen ten antwoord gaf, dat geen enkele officier dien dag het schip verlaten had. „Wel ja; Ik zoude niemand verlof gegeven heb ben op den dag van ons vertrek Zelfs niet aan een prins van den bloede, mevrouw !"Daar toch heb ik wel gemerkt, dat men er op uit was iets te verbergen. Die lieden helpen el kander in alles. Zij zijn bang, dat hun kame raad voor een krijgsraad zoude moeten ver schijnen. Wanneer het in de Fransche marine was voorgevallen, zoude ik alles reeds ontdekt hebben, omdat het duel er niet strafbaan is. Doch met die Engelschen, die zich zoo aan een gesloten houden en steeds schouder aan schouder strijden, kon ik niets beginnen." „En toen hebt gij het opgegeven „OpgegevenGij spreekt aldus, omdat gij mij niet kent. Ik heb een ander middel te baat genomen de hospilalen. De zieken, de ge wonden zijn in dat heete klimaat van Egypte in verschillende takken van de nijverheid. Tot deze conferenties worden vertegenwoordigers uitgenoodigd van de meest in aanmerking ko mende werkgevers- en arbeidersorganisaties in den betrokken bedrijfstak. Voor gister waren vertegenwoordigers van den scheepsbouw en de machinefabrieken uit genoodigd. De volgende week zal het overige deel der metaalnijverheid aan de beurt komen. De pauselijke gezant. De Pauselijke Internuntius bij ons Hof, Zijn Exc. Mgr. Orsenigo is eergister van zijn Itali- aansche reis te 's-Gravenhage teruggekeerd. De staking in de sigarennijverlieid. De commissari der Koningin in Noord-Bra bant heeft aan de bij het conflict in de sigaren- nijverheid betrokken partijen zijn bemiddeling aangeboden. Hij denkt zich de bemiddeling zoodanig, dat de organisatie hem alle noodige gegevens zullen verstrekken ter beoordeeling van het geschil, waarna uiterlijk aan het eind van deze maand een bemiddelingsadvies zal volgen. De commissaris neemt aan, dat bij aan vaarding van zijn bemiddelingsvoorstel de strijd wordt opgeschort en op de thans geldende ar beidsvoorwaarden tot 30 dezer zal worden voort- gewerkt. De commissaris heeft het plan tot bemiddeling opgevat, omdat hij het uitbreken van economi sche conflicten in dezen tijd ten zeerste betreurt en de strijd in de sigarennijverheid, welke tak van industrie een zoo belangrijke plaats in Noord-Brabant inneemt, zijn bijzondere aan dacht heeft. Bezuiniging in O.-Indie. De bezuinigingscommissie stelt voor f 7.3 millioen op het onderwijs te bezuinigen o.a. door ingrijpende besnoeiing van alle onderwijs, waar voor de leerkrachten een buitengewone toelage genieten. Dientengevolge zouden verschillende aanvullende cursussen vervallen. Voorts wordt voorgesteld opheffing van den Onderwijsraad, uiterste versobering wat de internaten betreft, aanzienlijke beperking van subsidies en het stop zetten van uitbreidingen. Corps diplomatique. De heer Feitosa, de nieuwe Braziliaansche gezant bij ons Hof, heeft gisteren zijn opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken. Bezuiniging. In een vergadering te Den Bosch van verte genwoordigers van 36 gemeenten in Noord-Bra bant is uitvoerig de vraag besproken, hoe er bezuinigd moet worden op de uitgaven voor ge- meentepersoneel Onze Industrie. In de algemeene vergadering der thans circa 350 leden tellende R. K. Werkgeversvereeni- ging in het Diocees Den Bosch werd onder staande motie met algemeene stemmen aan genomen en besloten ze ter kennis te brengen van Regeering en Pers. „De R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Bosch, in vergadering bijeen te Tilburg op 10 Oetober 1922, gezien de steeds grootere moeilijkheden, waarin een zeer groot deel onzer nijverheid zich tengevolge der steeds toenemende valuta-concurrentie bevindt be treurt de passieve houding der Regeering ten aanzien van de met zooveel aandrang en zoo herhaaldelijk gevraagde hulpverleening aan de industrie, wijst op de noodlottige onzekerheid, die hieruit is ontstaan, en verzoekt de Regeering dikwijls ijlhoofdig en dan zeggen zij soms de waarheid. Ik heb bij verscheiden hunner aan bed gestaan. Eén is er in mijn armen gestor ven. Ik heb niets kunnen ontdekken. 'i'. Barnes zag haar aan. Hij was geheel ver slagen. Het meisje ging voort. „Hoewel ik hem, dien ik zocht, niet kon vinden, heb ik meer dan een hunner het le ven gered. Ik heb de arme slachtoffers van den oorlog en de koorts opgepast en dus een wei nig goed kunnen doen. Men zeide, dat ik mede lijdend was en moedig, men noemde mij „de Engel van het Hospitaal." Eén vooral, een saksische reus met gouden lokken wiens bleek gelaat een kinderlijke zachtaardige uitdrukking droe gen die, naar men mij zeide, even dapper als goedhartig was. Hij had het kruis op de borst. O, er sterven er zoo veel om dat te verdienen Toen men hem gewond had binnengebracht, dacht ik Hij zal naar huis, naar Engeland terugkeeren. Misschien heeft hij een zuster, ge lijk ik een broeder had, die hem daar ginds in zijn land wacht, en ik.'men zegt, dat ik hem het leven heb gered.en hij.hij noem de mij altijd zijnezijne. Zij hervatte na een poos van stilzwijgen met eenige inspanning (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1