DE AMERIKAAN. DMGBLAOVOOR SCHIEDAM EK FEU ILLETO Al. 45ste Jaargang. Vrijdag 13 Oetober 1922. No. 13464. Buitenlandsch Nieuws. 40 Staten-Gencraal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Itureau KOEMARKT 4.' Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. 'Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 12 Oetober 1922 vergunning verleend aan C. KONING tot op richting van een smederij in het pand LangeAch- terweg 18, kadaster Sectie B. no. 1032. S c h i e d a m, 13 Oetober 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 12 Oetober 1922 het verzoek van J. JOGHEMS en J. C. GROENE WEG tot oprichting van een smederij in het pand Breedstraat 7, kadaster Sectie A. No. 1657 VERDAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 13 Oetober 1922. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Ondanks de onderteekening van de conventie van Moedania en de verzekeringen, door Ismed pasja gegeven aan generaal Harington met be trekkingtot het opschorten van alle troepenbewe gingen heeft een nieuwe troepenmacht van onge veer 4.000 man de nieuwe grenzen der neu trale zone gistermorgen overschreden nabij Airan en is eenige mijlen opgerukt in de rich ting van Tdpe Boeren. Generaal Harington heeft onmiddellijk een vliegtuig naar deze troe pen gezonden, dat daar een waarschuwing zou uitstrooien aan den commandant. De Britsche commandant aan de Aziatische zijde van de Dardancllen zond een parlemen tair met een witte vlag om een dergelijke mede- deeling over te brengen. Generaal Harington heeft bovendien een te legram gezonden aan Ismed pasja en aan Moes- tafa Kemal, waarin hij wijst op den inbreuk op de overeenkomst, welke door deze nieuwe op rukkende troepenbeweging wordt gemaakt. Het is mogelijk, dat deze oprukkende bewe ging werd uitgevoerd door den een of anderen ondergeschikten commandant, zonder dat deze daartoe van honger hand order heeft ontvangen. Personen, die op de hoogte zijn van de Turk- sche diplomatieke usanties beschouwen deze inbreuk op het verdrag echter als zeer ernstig. Men heeft het gevoel, dat de Turken wellicht van plan zijn, om een sterke positie ten opzichte van Constantinopel te bezetten, om in staat te zijn de ontruiming van deze stad door de buiten landsche troepen te eischen, voordat de Confe rentie omtrent het Nabije Oosten begint. Op grond dat datum, plaats en programma van de vredesconferentie voor het Nabije Oosten nog niet zijn vastgesteld, verwacht de „Petit Parisien" binnenkort een nieuwe ontmoeting der geallieerde ministers te Boulogne. De eerste November is te vroeg dan dat de conferentie dan reeds zou kunnen plaats heb ben. Zij zal niet kunnen worden belegd vóór den IGden dier maand. VENIZELOS EN GRIEKENLAND. De Temps" meent uit het feit, dat Venizelos weigert zich weer in de actieve politiek te bege ven en geen kamerzetel wenscht te aanvaarden, de gevolgtrekking te moeten maken, dat de nieu we toestand in Griekenland nog niet is gecon solideerd. Het is misschien niet voldoende, zegt het blad, dat koning George gemeend heeft het revolutionnair comité te moeten gelukwen- sc.hen met hot fgit, dat het zijn taak zoo goed heeft volbracht, waarin opgesloten ligt, dat hij de militaire rebellie, die tot de onttroning van zijn vader geleid heeft, goedkeurt. Het blijft nochtans een open vraag1; of de revolutie geheel geëindigd is en of de revolutionnairen zich tevreden zul len, stellen met de gedwongen abdicatie van Constantijn. Het is mogelijk, dat de gebeurte nissen nyg verder zullen gaan en dat Venizelos daarop wacht. DE LOMMISSIE VAN HERSTEL. Uit Parijs verluidt Bij de Commissie van Pierstel is ingediend een voorstel van Bradbury, waarin onmiddellijke en radicale maatregelen worden aanbevolen ter voorkoming van een fi- nancieele debacle van Duitschlancl. „Hij noemde mij zijn weldoende fee en toen zijn krachten terugkwamen, was hij gelukkig met mij in den maneschijn in de tuinen van den Khedive te wandelen, onophoudelijk her halende, dat hij mij het leven verschuldigd was. Na zijn genezing zag hij er uit als een dier Gi'ieksche helden der Oudheid. Ed win." „Edwin riep Barnes uit. „Ja, Edwin, Gerard AnsHet is een En- gelsche naam welke voor een Zuidelijke moei lijk is uit te spreken. Maar ik heb zijn kaartje. Kent hij hem ook vroeg zij hem het kaartje van Enid's broeder overreikende. „Is het niet een schoone man „Ik ken hem niet. Ik heb alleen zijn zuster ontmoet. „Ja, dat is een lief meisje. Ik heb haar te Parijs voor mijn schilderij gezien. Gij bemint haar, niet waar? zeide Marina, hem met aan dacht gadeslaande. Bai'nes antwoordde niet. Hij haastte zich, het gesprek op Edwin terug te brengen. „En vervolgens „Daarna nam graaf Danella mij mede uit Egypte. Hij gaf voor, dat het klimaat mijn DE DUITSCIIE PRESIDENTSVERKIE ZING. Uit Berlijn wordt gemeld: Op-het oogenblik worden er besprekingen gevoerd om de verkie zing van den rijkspresfdent, welke oorspronke lijk op 3 December was vastgesteld, uit te stel len. Dez.e besprekingen hebben plaats op initia tief van de Duitsche Volkspartij. De Duitsch-nationale Volkspartij blijft echter bij haar eisch om de verkiezing onmiddellijk te doen houden en heeft aan Hindenburg een Candida tuur aangeboden. Hindenburg schijnt besloten te zijn om als candidaat der Duitsch- nationalen op te treden. IERLAND. De laatste vier artikelen van de 79, waaruit de constitutie van den lerschen Vrijstaat is samengesteld, zijn gisteren in gesloten zitting door het voorloopige parlement aangenomen. De minister van Binnenlandsche Zaken zei in den loop der debatten, dat het noodig zou zijn, dat het voorloopig parlement nog geruimen tijd na het inwerking treden der nieuwe constitu tie aanblijft, nl. totdat de kieslijsten zijn opge steld. STRIJD OM WLADIWOSTOK. De strijdkrachten van generaal Dieterichs, het hoofd der regeering van Wladiwostok, trek ken in wanorde terug voor het offensief der Sovjet troepen van de republiek van het Verre Oosten. Volgens te Tokio ontvangen berichten gaat de strijd om het bezit van Wladiwostok. De stad is door de Japanners ontruimd. ALLERLEI. Uit Washington Gister werd aan het Japansche gezantschap officieel gemeld, dat achtduizend arbeiders bij de Japansche scheepswerven ontslagen zijn, over eenkomstig de op de conferentie van Washing ton besloten vermindering van den vlootbouw. Te Dortmund is op verzoek van de Mün- chensche politie een student gearresteerd die er van verdacht wordt kennis te hebben gehad van het plan voor de vermoording van Rathenau. Volgens een bericht uit Riga zouden op bevel van liet opperste Sovjet-gerechtshof alle leden van het centrale comité der al-Russische vakvereenigingen zijn gearresteerd. -- Uit Tsing Tau wordt gemeld, dat Japan besloten heeft, Kiautsjau tegen 2 December' a.s. aan China terug te geven. De koning van Italië heeft gisteren Water loo en Leuven bezocht. Hij heeft het noenmaal gebruikt bij prins Victor Napoleon, die twee zoons in dienst heeft in het Italiaansche leger. gestel ondermijnde. Toen heb ik de schilderij van het duel gemaakt. Het was een werk van liefde, maar ook van haat. Ik dacht, dat er on der die menigte, welke de kunstuitstalling te Parijs gewoonlijk trekt, misschien iemand zich wel eens zoude kunnen verraden, wanneer hij het doek zag en dat ik zoodoende wellicht iets zoude ontdekken. Eiken dag was er een ver spieder aanwezig. Doch uwe vervolging is het eenige, wat er uit voort is gekomen." „En wat wildet gij nu doen „Ik zou naar China zijn vertrokken om den officier te spreken, die daarheen is ge zonden. Doch onlangs heeft de graaf eenige inlichtingen uit Grihraltar bekomen, welke ons doen beloven, dat er op de Gier ndg andere officieren waren, wier namen niet op deze lijst staan. O, moge hij niet sterven, vóór ik hem gevonden heb Ik wil, dat hij wete, dat Antonio Paoli een zuster had." Het gelaat van het jonge meisje droeg thans een uitdrukking van hartstochtelijken haat. Barnes, die het gunstige oogenblik afwacht te, om haar de laatste woorden haars broe ders mede te deelen, zeide op bewogen toon „Omdat gij uwe heilige zending in de hospi talen van Egypte gedenkt, zal ik S zeggen, wat de stervende mij heeft toeverWouwd." En hij verhaalde haar met een stem, welke van ontrcering trilde, hoe baar broeder ge storven was in zijn armen en nog op het aller laatste oogenblik had gezegd „Ik wilde dui- Gisteravond was er receptie op het stadhuis te Brussel. Schanzer heeft besprekingen gevoerd met Then nis en Jaspar. Schanzer vertrekt Zondag naar Parijs. Vandaag gaat de koning van Italië naar Ant werpen. Uit Palermo Ex-koning Constantijn heeft zich met zijn gezin en zijn gevolg naar Sinopoli, waar hij eenige maanden zal verblijven, begeven. De koningin-moeder, Olga, en andere leden der koninklijke familie worden tegen einde Oeto ber verwacht. De „Echo National" deelt mee, datClemen- ceau slechts vijf of zes voordrachten zal houden in de groote steden van Amerika. Zijn vertrek blijft bepaald op 11 November. Volgens een bericht uit Moskou, is onlangs •te Berlijn een militaire conventie tusschen Rus-' land en Angora tot stand gekomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 12 Ocl. De nieuwe leden Rutten, Van den Heuvel, Ileukels en Rutgers van Rozenburg worden beëedigd. De interpellatie K. ter Laan inzake het nieuwe reglement betreffende de krijgstucht wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. De interpellatie-T roelstra omtrent den pensioenaftrek van de ambtenaren wordt even eens toregestaan en zal worden gehouden bij de behandeling van de staatsbegrooting. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot goed keuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den minimum-leeftijd van toe lating van kinderen tot arbeid op zee, en tot voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp-verdragen van Genua betreffende plaatsing van zeelieden en betreffende schade loosstelling van werkloosheid ingeval van verlies van het schip door schipbreuk. De heer B e u rn e r (A. R.) heeft bezwaar te gen dé terminologie van de ontwerpen. De heer De Monté Verloren (A. R.) had liever gezien, dat de beslissing van de Kamer eerst ware gevraagd, als de definitieve toetreding tot de verdragen ter sprake komt. De heer Brautigam (S. D.) beveelt aan neming van de ontwerpen aan. Minister Aalberse betoogt, dat de termi nologie van de Grondwet zooveel mogelijk moest woreïen aangepast aan de terminologie van het Volkenbondsverdrag. De ontwerpen worden aangenomen zonder stemming. Zonder beraadslaging en zonder stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomst met den Kon. Hollandschen Lloyd betreffende vervoer van briefpost. Aan de orde is het wetsontwerp tot naasting van den spoorweg ZutphenWinterswijk Pruisische grens in de richting van Borken Bochelt. De heer Marchant (V. D. )bepleit aan houding, omdat de naastings-voorwaarden zijn gebaseerd op een gunstig jaar en bij de tegen woordige ongunstige omstandigheden een strop zouden beteekenen. Zijn motie wordt aangenomen met 69 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp Regeling van het Levens- verzekeringsbedrijf. Bedoeling is in de eerste zendmaal liever, dat mijn zuster mij vergat, dat dat de herinnering aan mijn dood haar leven zou vergiftigen." „Welnu, mijn kind," vroeg Barnes, toen hij eindigde, „gelooft gij inderdaad, dat er met uwe talenten, uwe schoonheid, uwe goedheid, voor u geen edeler levensdoel bestaat dan te trachten u l.e wreken en een mensch te doo- den „Daar heb ik zelf ook dikwijls aan gedacht," antwoordde Marina. „Maar ik ben een Corsi- kaansche. De oude TQmaso zoude mij verach ten ik zoude mijn vrienden op- het oude, dierbare eiland niet in het gelaat durven zien, want zij weten, dat mijn broeder vermoord is. Wat gij mij daar zegt, heeft de Belloc mij reeds voorgehouden," „Ah, gij hebt hem er over gesproken Natuurlijk. Ik. heb hem alle portretten laten zien en hem verzocht, mij den schuldige aan te wijzen." „En hij vroeg Barnes, daar Marina zweeg en in hare opgewondenheid met den voet op den vloer trappelde. „Hij riep zij. „Hij, die beweerde de vriend van Antonio te zijn, heeft geweigerd zelfs een blik te slaan op deze beeltenissen en mij in mijn wraak te helpen. Hij zeide, dat het duel zoo eerlijk was toegegaan, als hij er ooit een had bijgewoond en dat de Engelsch'e officier zich een dapper soldaat en een man van eer was. „Dat is ook mijn meening." plaats, insolventie van levensverzekerings-maat,- schappijen te voorkomen. Daartoe wordt inge steld een Verzekeringskamer, die aan de verze keraars adviezen geeft over verbeteringen, die h. i. belmoren te worden aangebracht. De Verze keringskamer mag tot publicatie overgaan van haar advies, tenzij de Verzekeraar verklaart het advies te zullen opvolgen, of tegen de aanbe volen gedragslijn gegronde bezwaren kan aan voeren. Er is beroep op de Kroon van een besluit tot publicatie, terwijl geëischt kan worden, dat bij publicatie de correspondentie, ter zake van het advies gevoerd, zal worden overgelegd. Op deze wijze blijven de maatschappijen vrij, doch haar vrijheid wordt getemperd door mogelijke openbaarheid van het advies der Verzekerings kamer. De heer Van G ij n (V. B.) juicht dit ont werp ook toe, al is het niet alles wat hij wenscht. Hij betreurt het, dat de polishouder als een ge wone schuldeischer wordt beschouwd en dat de buitenlandsche maatschappijen anders worden behandeld dan de binnenlandsche. De heer Troelstra (S. D.) betoogt, dat niet alleen levensverzekeringsbedrijven onder dit ontwerp behoorden te vallen, maar alle verzekeringsbedrijven. Spr. licht toe, hoe nood zakelijk dit is en dringt in elk geval op een onder zoek aan. De minister van Justitie, de heer Heems kerk, betoogt, dat het ééne amendement- van Gijn in zake de premie-reserveering, de vol ledige omwerking van het ontwerp noodzake lijk zou maken. En daarop kan de minister niet ingaan. Het stelsel door den heer van Braambeek aanbevolen, acht spr. niet gelukkig, omdat de herverzekering natuurlijk behoorlijk gedekt moet zijn en dus verhooging der premies noodzakelijk zal zijn. Voor de werking van de Verzekeringskamer ziet de minister ook veel waarde in de publi ceeringen in de pers, waardoor bekendheid wordt gegeven aan den toestand van de maat schappijen. De vergadering wordt dan verdaagd tot heden. De malaise. Zooals gemeld, had eergister op het departe ment van Landbouw, onder leiding van den minister van Arbeid, een bespreking plaats met industrieelen en vertegenwoordigers van ar beiders in de Scheepsbouw- en Metaal-industrie ten einde overleg te plegen omtrent de middelen, welke tot verbetering van den toestand in dien tak van nijverheid zou kunnen leiden. Allereerst werd van gedachten gewisseld over de vraag, welke invloed eventueel een verlenging van den arbeidsduur door middel van* overwerkvergun- ning op de financieele resultaten der bedrijven zou kunnen hebben. Vervolgens werd besproken of het gewenscht zou zijn van regeeringswege sommige bedrij ven te steunen door het verstrekken van cre- dieten en door het verleenen van direct financiee- len steun, terwijl ten slotte de vraag werd be handeld in hoeverre de overheidsorganen door het doen van bestellingen de werkgelegenheid zullen kunnen bevorderen. De slaking in de sigarenindustrie. Het bestuur van den Nederl. R.K. Tabaks- bewerkersbond heeft aan den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant doen weten, dat het diens bemiddeling in het conflict in de sigaren- industrie op de door hem gestelde voorwaarden „Ha Gij zijt allen voor hem Eerlijk Dap per en Hij droeg een harnas „Wie zegt dat stamelde Barnes. „Mattes, de herbergier. De man werd in de zijde getroffen en zou dood zijn geweest even als mijn broeder, zonder dien lafhartigen vor- zorgsmaatregel." Barnes vertelde haar het geval met de hal ve kroon en herinnerde er haar aan, dat zij het op hare schilderij had weergegeven. Marina onderbrak het met een snijdenden lach. „Ik wist niet, dat ik mijn gedachte zoo slecht had uitgedrukt! Ik heb slechts een ge deelte van het harnas willen laten zien, dat door den kogel verbrijzeld was." „Gij zult dus nimmer vergeten „Neen, zoo lang ik dit nog heb om mij aan hem te hrinneren." Zij wees op een portret van haar broeder, hetwelk aan den muur hing en bracht hem vervolgens het gebroken pistool. „Het is bedekt met zijn bloed riep zij en een looden balletje te voorschijn halende dat aan een kettingje onthaar hals hing, ging zij voort „Dat is de kogel, die hem gedood heeft. Hij zal mij altijd aan mijn eed doen gedenken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1