Heden-avond 8 uur LEZING voor niet-KathoIiehen SLDITINGSAVOND. Ook toegankelijk voer Katholieken. BORKOMEDS DE GREEVE 0. F. M. tKHIIAAnl Dr. GERARD BROM, met debat. Siads- en Gewestelijk Nieuws. DE MISSIEWEEK. door den WelEd. Zeergel. Heer ZOND AG 15 OCTOBER, des avonds na bet Lof. Als feestredenaar zal optreden de WelEerw. Pater Gemengd Nieuws. aanvaardt en bereid is op nader verzoek alle gewenschte gegevens zoowel schriftelijk als mondeling te verstrekken. De houding van de werkgeversorganisaties in deze kwestie is nog niet bekend. Corps diplomatique. De Koningin heeft gistermiddag ten Paleize Het Loo ontvangen den nieuwbenoemden Mexi- caanschen gezant bij het Nederlandschc hof, den heer Arturo H. Orci, die zijn geloofsbrief heeft overhandigd. De gezant was vergezeld door den gezantschapsraad, den heer Luis Ricoy. De minister van buitenlandschc zaken, jhr. mr. van Karnebeek, stelden den gezant aan de Koningin voor. Stopzetting van steunuitkecring. Het bestuur van het Nationaal Arbeidsse cretariaat heeft in een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken geprotesteerd tegen de stopzetting van den steun aan werklooze sigarenmakers, tengevolge van de sigarenmakers staking. Het ziet daarin een samengaan van de regeering met de werkgevers en eischt van den minister voortzetting van de steunvcrlee- ning zonder eenige onderbreking. Arbeid in schoenfabrieken. De Minister van arbeid heeft, beschikkende op een gemeenschappelijk verzoek van den Neder- landschen R.K. Bond van Schoenfabrikanten en den Nederlandschen R.K. Lederbewerkers- bond tot het bekomen van een vergunning, als bedoeld in art. 28, 7de lid, der Arbeidswet 1919, tot wederopzegging toegestaan, dat in schoenfa brieken door mannen, vrouwen en mannelijke en vrouwelijke arbeiders van 16 en 17 jaar ge durende 10 uren per dag arbeid wordt verricht onder voorwaarde, dat De weekloonen der betrokken arbeiders met zooveel maal 1/48 worden verhoogd als er meer uren dan 48 in de betreffende week arbeid is verricht, terwijl voor het geval, dat richtloonen worden betaald, deze richtloonen op dezelfde wijze moeten worden verhoogd Door de betrokken arbeiders in een kalender jaar niet langer arbeid wordt verricht dan ge durende 2500 uren. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie der Nederl. Spoorwegen en de heeren Moltmaker en Timmermans, resp. voorzitter en secretaris van het comité der samenwerkende spoorweg-organisaties, heeft de directie zich be reid verklaard het geheele comité Zaterdagmid dag a.s. in buitengewone conferentie te ontvan gen, ter bespreking van den toestand. „Een groote Nul." Juist als Woensdagavond, was ook gister avond, bij de uitvoering van het blijspel „Een groote Nul" door de R. K. Schied. Tooncelclub, de groote Volksbond-zaal weer stampvol, tot in den nok toe. 't Was er heet van de drukte en ook van de warme stemming en niemand daar om (misschien alleen een enkele der spelers) keer de na afloop „ontstemd" huiswaarts. Vooraf volbracht kapelaan Hoogeveen weer zijn taak als voorzitter van het comité van actie, door het tooneelgezelschap, dat zoo welwillend dezen avond had aangeboden, allerhartelijkst te bedanken en de beste wenschen voor hén uit te spreken. Toen kon het spel beginnen, een spel van felle voor- en tegenstanders van het huwelijk, van lustigen studenten-humor, studenten-ka baai en -vriendschap, een spel van diepgaande intrigues, uitlokkend de koddigste, maar ook de ernstigste scènes,in den diepsten grond eigenlijk een spel van louter liefde, die tenslotte de hoofd personen, vóór- of tegenstander in een gelukkig huwelijk verbond. Hoe er werd gespeeld? Van het gezelschap waren wij goed en mooi spel gewoon en ook dit maal heeft het zijn naam klinkend weten te handhaven. Natuurlijk werd niet door allen even schitterend gedebuteerd, maar over 't algemeen kunnen we hun toch ongunstige critiek besparen. De twee hoofdpersonen, de jonge dokters Max Hellwich (H. Nolet) en Heinz Gründel (J. Zoetmulder) waren ongetwijfeld de sterren van den avond, hun vrij en natuurlijk spel dwingt bewondering af. Vooral de heerZoetmul- der was in zijn rol van cjuasi-huwelijks-hater subliemjal ging hij misschien een heel enkele maal in zijn levendigheid een klein beetje door het natuurlijke heen. De hospita der beide doktoren, Mej. Winkler (Mej. Ph. Engering) dunkte ons na haar beide commensaals dan de best-spelende zij was een waardig ouderwetsch type, zooals er in onzen tijd helaas niet vele meer gevonden worden. Dan komen ITelene Wartenegg (Mej. A. En- gering) en haar dochter Katchen (Mej. Dora Melchers),die zich als 'n echte „moderne" weduwe en dochter gedroegen; van Bülhnenfieber was bij hen ook niets meer te bespeuren nicht Hertha (Mej. Molly Gijsen) was bij hen een nederige, in haar eenvoud bekoorlijke juffrouw van gezel schap. P. Engering als de landeigenaar Wilhelm Hellwich wist in zijn rol van ongeveinsden, na leven plattelander zeer dikwijls den goeden toon te treffen. Wel verdienstelijk, maar niet geheel in de puntjes, was 't spel, *van professor Lorenz, Heienes vader (W. Zoetmulder); hij was zich mefc steeds zijn grootvaderschap geheel bewust, niet altijd „beleefde hij ten volle zijn moeilijke op enkele gedachten hinkende oude-heeren-rol. Voor de bijrollen van dienstmeisje en kellncr toonden Mej. T. Zoetmulder en de heer J. Enge ring zich zeer geschikt; zij was een dienstmaagd M VOli BEZOEKT DE niASIETENTOOIWELLm - MIEUUE HAGEN-S5 onderdanig en medelevend, waaraan de goede oude tijd zoo rijk was, en hij een bediende, trotsch op zijn vak-producten en vaktermen. In één woord zij het hier nogmaals herhaald met „Een groote Nul" heeft de R. K. Tooneel- club mooi werk geleverd, prachtig mooi. t Utile Dulci-sLrijkje werd als steeds bereid gevonden met inslaande nummers aangename afwisseling te brengen. Onder de pauze en. ook nog na afloop van het stuk werd een tombola gehouden, waarvoor gra tis zeer fraaie geschenken waren aangeboden. In een wip waren de lootjes uit de dameshandjes verdwenen, welke offervaardigheid der bezoekers niet minder dan ruim 400 in de Missie-kas bracht. Onze bijzondere hulde aan den heer J. Zoetmulder,van wie het initiatief voor deze tom bola uitging en die zich voor 't slagen ervan letterlijk heeft afgesloofd. Nogmaals herinneren we er aan, dat Dr. G. Brom dezen avond zijn lezing houdt morgen avond van 68 en 810 draait de Missie-film van Father Schoemakers. De tentoonstelling is morgen geopend van 10 12, 26 en van 71/211, Zondag nog van 1272 4 en. 77210 'uur. Nieuw vereenigingsgebouw. Gisteravond 8 uur heeft de feestelijke opening plaats gehad van liet gebouw „Eendracht" aan het plein Eendragt. Het forsche geboow, voor rekening van den heer D. J. Bochové, door de firma's Borrani en Korsten opgetrokken, en bestemd voor vergaderingen en bijeenkomsten, doet ontwerpers en uitvoerders alle eer aan. De groote zaal die voor 450 zitplaatsen ruimte bevat, zoowel als de kleine zalen zijn smaakvol ingericht en geven een aangenamen indruk. Aan de uitnoodiging om bij de opening aan wezig te zijn hadden velen gehoor gegeven. B. en W. waren vertegenwoordigd door Notaris Boddeüs. Ds. J. F. Jonkers opende de bijeenkomst en prees in zijn voorwo'ord den ondernemingsgeest van den eigenaar en wenschtc hem veel succes •toe. Nadat de heer Bochove deze rede had be antwoord werd door verschillende afgevaar digden van vereenigingen eveneens het woord gevoerd, waarna de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" eenige liederen ten gehoorc bracht. Een ware bloemenhulde werd door corporaties, en particulieren aan den eigenaar gebracht niet minder dan 26 fraaie bloemstukken waren ingekomen. De firma W.A. Houtman en Co had welwillend voor dezen avond een auto-piano beschikbaar gesteld. Ongeveer elf uur sprak Ds. Jonkers het slot woord cn verlieten de gasten noode deze werke lijk feestelijke opening. Muziek. Evenals de vorige week Zaterdag, zal ook morgenmiddag door het muziekgezelschap „O.B. K." en,,Gusto's" muziekvereeniging weer straat concerten gegeven worden, en met toestemming van het gemeentebestuur, zal daarbij met ge sloten bussen worden gecollecteerd, tot dekking van het geldelijk tekort, geleden bij het gehou den muziekconcours. De vereenigingen zijn zeer dankbaar voor hetgeen de burgerij de vorige week voor dit doel afstond en hebben vertrouwen dat ook dit maal hün pogen niet onbeloond zal blijven. Aanbesteding. Door het Gemeentebestuur werd gisteren middag aanbesteed het verbreeden van het talud van Schicland's Hoogen Zeedijk vanaf het Roode Hek tot aan de grens der Gemeente, het ophoogen van het terrein bij het in aanbouw zijnde Pompstation derDrinkwaterleiding en het maken van een oprit in deze verbreeding. Het werk bestaat in het ontgraven van -f- 30.000 M3 grond uit een terrein gelegen bij de Oosterhaven en- het vervoeren naar den dijk. Hiertoe kwamen 23 biljetten in. G. Verwaten en Co. te Made 189.90 per 100 M3. J. Bqelhouwer te Heumens 185.00 C. v. d. Zanden te Rotterdam 179.00 M. van Nunen te Rotterdam f 177.00 A. van Boven, Delft 149.38 V2 J W. C. M. Koeken, Tilburg,' 148.00 LI. Kanters, Raamsdonk, 145.00 Arb. Goop. tot het uitv. van bouwwerken, Schiedam 138.00 A. van Leeuwen, Haastrecht, 136.00 W. Aleman, Schiedam, 134.00 J. Broekhuijzen, Vlaardingen, 132.50 F. C. Spierenburg, Rotterdam, 131.00; A. A. Buis, Rotterdam, 130.00 A. Zanen, Ammerstol, 128.00 A. Lodder, N. Beierland, 124.00 P. J. van Hoof, Rotterdam, 123.00 G. Ouwer- kerk, Rotterdam, f 120.00 J. M. Dekker, 119.00 W. Ooms, Ammerstol, 118.00 J. Verstoep en J. Zanen,Rotterdain-Tilburg/112.00 R. de Heer, Rotterdam, 109.00 A. Oomens, Oosterhout 103.75 G. Verwaal, Rotterdam, 94. De gunning werd nog aangehouden. alcoholische dranken te vervoeren in de Ame- rikaansche territoriale wateren, zelfs niet wan neer die bestemd zijn als provisie gedurende de reis. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris D. Boddeüs Veiling 13 Oct. 1. Het ruime op zeer gunstigen stand aan de Hoogstraat no. 33 te Schiedam gelegen modern ingericht winkelpand met afzonderlijke boven woning en eri met uitgang naar de Lange tlaven, groot 1 are 27 c.a. Geveild voor 19500. 2. Een in beneden en bovenwoning verdeeld huis en erf aan de Nieuwstraat no. 5 te Schiedam, groot 77 c.a.Geveild voor 2450. 3. Het voor eenige jaren nieuw gebouwd pand thans in gebruik voor kantoorlokalen en magazijn met daarboven gelegen lokaliteiten en woning en met daarachter gelegen auto-garage en werk plaats aan de Tuinlaan nos. 112 en 114, groot -b 8 a. 50 c.a. 4. Het achter perceel 3 gelegen gebouw thans in gebruik als show-room en magazijn (tevoren concertzaal Odeon) met erf en open grond en uitgang naar Plein Eendracht, groot 11 a. 95 c.a. 5. Een voor eenige jaren nieuw gebouwd pand waarin beneden kantoren én doorrit voorts met .twee bovenwoningen erf en open terrein aan het Plein Eendracht no. 3 te Schiedam, samen groot 5 a. 14 c.a. Verkoop van perceelen 3, 4 en 5 is niet doorge gaan. 6. Een woonhuis met open grond en erf te Schiedam aan de Houtstraat no. 2 te Schiedam, groot 54 c.a. Geveild voor 1000. 7. Een onlangs nieuw en zeer solied gebouwd wei-ingericht woonhuis en erf aan de Broersvest no. 159 te Schiedam, groot 40 c.a. Geveild voor 5400. Afslag 20 Oct. Werklooze n-demonstraties. Het „Volk" deelt mede, dat ingevolge het besluit van het bestuur van het N. V. V., in over leg met de Bestuursbonden genomen, Zaterdag middag 28 October werkloozen-demonstraties zullen worden gehouden te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Leiden en Schiedam. Zangtournooi. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam heeft Zondag a.s. nam. 2 uur, het 2e Westelijk Zangtournooi plaats, waarvan ook de Koninkl. Mannenzangver. Orpheus" van hier zal deelnemen. 's Koninys Zaak. „Het missiewerk is even dwaas als onvrucht baar, een uitvloeisel van sectegeest en fanatisme zeide eens een Engelsch predikant tot den Hertog van Wellington, toen het gesprek liep over de zending in Indië. Waarop de oude soldaat, het voorhoofd fronsend, antwoordde „Mijnheer, de marschorder van uwen Koning luidt „Gaat heen, onderwijst alle volkeren Een slecht soldaat, die daaraan morrelt en knibbelt. Doe wat u bevolen, is, doe het ijverig en trouw, en laat het verder aan God over. Het is uws Ko- nings zaak Te Delft slaagden voor het propaedeutisch ingenieurs-examen (electro- techniek) o.m. mej. C. Goemans en de heer LI. J. A. Post, beide alhier. Het dranfcverbodopde schepen. Blijkens aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken van het gezantschap te Washington ontvangen bericht zal de Amerikaansche regee ring aan geen enkel schip, dat na 14 October a.s. de haven van inschrijving verlaat, toestaan, Een nieuw schip. Vandaag houdt het nieuwgebouwde s.s. „Volendam" van de IIoll.- Ainer. lijn haar proeftocht van Belfast naar Rotterdam. Dit passagiersschip is op een buiten gewone kostbare wijze ingericht en heeft een inhoud van bruto 15.200 ton. Geen godsdienstwaanzin. Het hoofdbestuur van de Hersteld Apostolische Ge meente te Amsterdam heeft een onderzoek in gesteld naar het geval van vermeenden godsdienst waanzin te Erica. Volgens haarris het geval zeer overdreven en van misdaad geen sprake. Verdacht. De heeren K. en E., van de auto-garage Mercurius in Den Haag waar Woensdagavond brand heeft plaats gehad, wor den voorloopig in arrest gehouden.Gisternacht heeft de officier van justitie een onderzoek in de garage ingesteld, met den scheikundige dr. Blom berg. Verschillende voorwerpen,vloeistoffen enz. zijn in beslag genomen. Gisterochtend is het onderzoek voortgezet. Het perceel is voorloopig onder politietoezicht gesteld. Wegens godslastering veroor deeld. De schrijver Karl Einstein heeft eeni- gen tijd geleden bij eenBerlijnschen uitgever een boek, getiteld „Die schlimme Botschaft", het licht doen zien. Wegens dit boek werd een aan klacht inzake godslastering tegen hem inge steld. Hij werd veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf, de uitgever tot drie weken. Deze straffen werden echter gewijzigd in boeten van tienduizend en vijfduizend mark. Dit is het eerste proces wegens godslaste- rig, dat in de Duitsche republiek is gevoerd. De boschbranden in Canada. Het gebied in Canada, dat door de branden, die daar onlangs woedden, geteisterd is, blijkt naar uit Toronto aan de „Times" wordt ge- meldt, van grooter uitgestrektheid te zijn dan uit vroegere berichten was op te maken. Van Noord-Ontario, dat door het vuur het eerst werd geteisterd, sloegen de vlammen over op het gebied van de provincie Quebec, waar het dorp Nedelec en de stad North Timiskaming zwaar te lijden hadden. Er zijn 47 lijken geidentifieerd, 850 huizen zijn vernield en achtduizend menschen dak loos geworden. De totale schade wordt geraamd op 1.700.000 p. st. Het Roode Kruis en andere organisaties verleenen uitstekende diensten ten behoeve der noodlijdende bevolking, en de regeering van Ontario draagt ook bij tot de hulpactie. Door 't dolle heen. Een zeventien jarig jongmensch Garris Gold, heeft Woensdag jl. voor den politie-rechter te New York bekend dat hij Dinsdagmorgen te Brooklyn niet minder dan zevenmaal brand heeft gesticht. De totale schade, welke door de vlammen is aangericht, beloopt honderdduizend dollar. Nadat de jongen de branden had aangestoken, alarmeerde hij zelf de brandweer en hielp hij de brandweerklieden bij het blusschen. Een der in brand gestoken huizen werd bewoond door vijftien gezinnen. De vergiftigde bonbons bij het Rathenau-proces. Naar verluidt, heeft het chemische onderzoek naar de samenstel ling van de fondant welke door de beklaagden Warnecke, Tillessen, Plaas, Techow en Gün- ther is gegeten, waarna zich bij hen vergif tigingsverschijnselen voordeden, tot resultaat opgeleverd, dat de bonbons arsenicum bevatten. De ziekte van Warnecke, die ook thans nog niet hersteld is, levert 't typische beeld op van een arsenicum-vergiftiging. Liet onderzoek naar de afzenders van de „Liebesgaben" is nog niet geëindigd, doch men hoopt hun spoedig op het spoor te zullen komen. Belastingontduiking. De „Neue Berliner Mittagszeitung" meldt De politie te Essen heeft in de spiritusbranderij Krautkreuer belastingontduiking en onregelmatigheden ont dekt, die twee jaar lang hebben geduurd en in de honderden millioenen mark loopen. De eige naar der branderij die voor twee jaar nog arm was, is thans millionnair. De politie heeft beslag gelegd op een aantal door hem gekochte huizen en hem, alsmede een douane-assistent, gearresteerd. Amerikaansche stoomboot in brand. Volgens berichten uit San Francisco staat het stoomschip „City of Honolulu" in brand op twee dagen varen afstand van Los Ange los. Het schip verkeert in een gevaarlijken toe stand. De passagiers aan boord waren voor het meerendeel Amerikaansche toeristen, die terug keerden van een vacantiereis naar Llonoloeloe. Een draadloos bericht meldt, dat passagiers in de reddingbooten zijn gegaan. Het schip „Enterprise" is op weg om hulp te bieden. Liet laatste draadlooze telegram van de „City of Honolulu" luidt. De kapitein en de bemanning verlaten het schip. Vaarwel aan u allen." De laatste berichten melden echter, dat alle passagiers van het in brand geraakte stoomschip „City of hlonolulu" gered zijn. Aanslag op een trein. Nabij Exeter (Engeland) is gister opnieuw een poging gedaan om een trein te doen ontsporen. Het bleek, dat een zwaar houten hek, dat bij een brug over de rivier de Exe had gestaan, vlak nabij een spoor wegovergang, uit den grond was gehaald en op de rails was gelegd. De expres van Londen naar Plymouth, dip met een groote snelheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2