DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE AMERIKAAN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 14 October 1922, No. 13465. Bureau KOEMARKT 4.1 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE A.S. VREDESCONFERENTIE. Uit Londen verluidt De Britsche regeering stelt pogingen in het werk, om de vredesconfe rentie, in zake het Nabije Oosten zoo spoedig mogelijk te dóen plaats hebben. Zij staat te dien einde in voortdurende verbinding met haar geallieerden, en hoopt, dat besprekingen voor midden November zullen kunnen plaats hebben. Wat betreft de plaats waar de conferentie ge houden zal worden, daarover is men het nog niet eens. Lausanne in Zwitserland, als zijnde een stad in een neutraal land en als geschikt verbin dingspunt tusschen de geallieerden en de landen van het Nabije Oosten, gevoelt men hier het meest. Wat betreft zoodanige kwesties als de vrijheid der zeestraten, en de bescherming der minderheden, welke anderen staten aangaan, dan die, welke als oorlogvoerende partijen aan de conferentie zullen deelnemen, schijnt in principe te zijn overeengekomen, dat deze op de een of andere wijze zullen worden uitgenoodigd, wan neer deze kwesties ter sprake komen. Hetgeen Litwinof in een intervieuw te Ber lijn heeft gezegd, nl. dat Rusland op initiatief van Engeland zou worden uitgesloten van de confe rentie, betreffende de Dardanellen, wordt door officieele kringen alhier categorisch ontkend. Deze verklaring wordt absurd en geheel uit den duim gezogen genoemd. Rusland is niet uitgesloten van deze conferentie. Zijn belangen in de kwestie der Zeestraten werden ten volle erkend op de jongste bijeenkomst te Parijs. Daar Rusland niet tot de oorlogvoerende partijen behoort, kwam de kwestie van zijn vertegen woordiging op de huidige vredesconferentie niet ter sprake, en noch door Engeland, noch door eenigen anderen staat werd enige initiatief ge nomen, betreffende zijn uitsluiting. De commandant van de Turksche strijdkrach ten, die de grens van de neutrale zone Woensdag en Donderdag hebben overschreden en drie dor pen bezetten, heeft verklaard dat hij niet geve- ten had, dat hij de grens van de neutrale zone had gepasseerd en dat hij geenszins de bedoeling had, om de neutrale zone binnen te rukken. Men ge looft, dat de afbakening van de nieuwe grens der neutrale zone binnen te rukken. Men gelooft dat de afbakening van de nieuwe grens der neu trale zone Zondag of Maandag zal aanvangen. Een Turksche stafofficier zal daarbij de geallieer de militaire gedelegeerden ontmoeten.. volledige uiteenzetting zal geven van de Ooster- sche kwestie. Waarschijnlijk zal Lloyd George ook den internationalen toestand in hetalgemeen bespreken. Het meeste belang wordt echter ge hecht aan dat deel der rede, dat zich zal 'bezig houden met de binnenlandsche politiek. Men ver wacht namelijk zooals reeds gemeld, dat de rede van groote beteekenis zal zijn voor de toe komst van de coalitieregeering. Gedurende de laatste twaalf maanden is er voortdurend sprake geweest van plannen tot het uitschrijven van algemeene verkiezingen. Deze geruchten doen thans met vernieuwde kracht de ronde. De „Daily Cronicle", welke Lloyd George steeds heeft gesteund, verklaart, dat deze verkiezingen ongetwijfeld vóór Kerstmis a.s. zullen worden uitgeschreven. Austen Chamberlain, de leider van het Lager huis en van den conservatieven vleugel der coalitie, zal Vrijdag a.s. te Birmingham een rede houden, waarin hij de houding van den premier zal verdedigen. HET HERSTEL. De Commissie van Herstel zou gister den financieelen toestand van Duitschland bespre ken. De diplomatieke medewerker van Havas ver neemt dat Bradbury aan de geallieerden het verzoek zou richten om, in ruil voor financieele hervormingen in Duitschland, dit land gedu rende vijf jaar met ingang van 1 Januari 1923, van alle betalingen in baar vrij te stellen. Het schijnt twijfelachtig, of de Fransche re geering dit voorstel zal aanvaarden in verband met den duur van het moratorium en de onze kerheid over de doeltreffendheid van de finan cieele hervormingen, welke in Duitschland zijn uitgewerkt. AMERIKA EN EUROPA. Een draadloos bericht uit Washington meldt Een communiqué van het Witte Huis, dat gister aan de pers werd ter hand gesteld, geeft de richt lijnen aan der politiek van de Vereenigde Staten in de kwestie der geallieerde schulden. Allereerst wordt gezegd, dat de regeering geen spoedige terugbetaling van haar vorde ringen verwacht, met uitzondering van die op Engeland. Uit het communiqué valt verder op te maken, dat de regeering der Ver. Staten elke nieuwe leening aan de Europeesche mogendheden wei gert. De regeering verklaart niet alleen, dat zij zelf geen nieuwe leeningen aan de geallieerden in overweging neemt, maar zij wil ook de par ticuliere Amerikaansche financiers aanmoedi gen om zulke leeningen toe te staan. De finan cieele toestand van Europa heeft naar de mee ning van de raadslieden van president Harding zulk een vorm aangenomen, dat het dwaasheid zou zijn, om een voortduring van dezen toe stand mogelijk te maken. Zoo ver het in de macht van de Vereenigde Staten ligt, om aan dezen toestand door het weigeren van elke fi nancieele hulp een einde te maken, zal dit ge schieden. De Vereenigde Staten zouden hun plicht tegenover de beschaving verzaken, wanneer zij hun schuldenaars verder in staat zouden stel len, om er overdreven militaire bewapeningen op na te houden met de bedragen, welke Ame rika hun heeft geleend. De regeering zal con trole uitoefenen over alle leeningen van Ame rikaansche financiers aan buitenlandsche cre- ditnemers en haar afkeuring uitspreken over elke leening, welke er toe zou kunnen bijdragen, om legers op voet van oorlog in stand tehouden. Aan den anderen kant verklaart het commu niqué, dat de Vereenigde Staten zich in finan cieel opzicht coulant zullen betoonen, indien de debiteurenstaten hun begrootingen in even wicht brengen en hun militaire uitgaven be perken. Het communiqué zegt ten slotte, dat de re geering der Vereenigde Staten slechts dan be reid is om deel te nemen aan eenige Europee sche economische conferentie, wanneer te voren wordt bepaald, dat de kwestie der schulden op' deze conferentie buiten bespreking wordt gela ten. ALLERLEI. De „Petit Parisien" verneemt uit Milaan, dat d'Annunzio tot de inwoners van Fiume een pro clamatie heeft gericht, waarin hij de mobilisatie gelast van alle arditi. Omtrent de plannen van den dichter is niets bekend. Uit Londen Vernomen wordt, dat in het begin van de vol gende week een belangrijke kabinetszitting zal plaats hebben, waar waarschijnlijk een beslis sing zal worden genomen inzake de wenscfTelijk- heid van algemeene verkiezingen. In een rede te Birmingham heeft Cham berlain de innige samenwerking tusschen Lloyd George en de unionisten in het kabinet ten zeerste geprezen. Hij riep alle conservatieven op tot een eenheidsfront met de coalitie-liberalen tegen de gemeenschappelijke vijanden. Hij verklaarde tenslotte, dat de premier moet beslissen, wanneer de nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. De havenarbeiders te Marseille hebben gistermiddag besloten, om het werk onmiddellijk te hervatten. Nitti, de voormalige Italiaansche minister president, schrijft in het „Berl. Tageblatt" dat de redding van Europa slechts mogelijk is als de 'Ver. Staten en Engeland afstand doen van hun vorderingen op de andere Geallieerden, mits Frankrijk, Italië en België zich met Duitsch land en de andere overwonnen landen ver staan en hun ongerijmde en onrechtvaardige ei- schen, mitsgaders hun wreede bezettingspolitiek laten varen. Binnenland, Bouwnijverheid. De minister van arbeid heeft met ingang van 1 November de commissie van advies voor de bouw nijverheid, bedoeld bij zijn beschikking van 30 Juli 1920, ontbonden, en eervol ontslag verleend aan den voorzitter, de leden en den secretaris. De socialisatie-commissie. Naar het Centrum verneemt, is het rapport van de z.g. Socialisatie-commissie gereed en is de verschijning ervan eerlang te verwachten. Het geeft verschillende meeningen weer. Eenheid en overeenstemming is tusschen de leden niet verkregen. ENGELAND. Men verwacht, dat de rede, welke Lloyd Geor ge a.s. Zaterdag te Manchester zal houden, een 41 „Gij zijt nog jong," sprak Barnes bewogen. „Eens, ik ben er zeker van, zult gij gelukkiger wezen te kunnen beminnen dan te haten." „Zoolang ik leef, zal ik slechts één hartstocht hebben de haat. En wanneer daaraan voldaan is, zal ik nog de liefde niet kennen, al boden alle mannen mij ook de hunne aan." „Ook niet, indien in de tuinen van den Khe dive Edwin Anstruther u om uwe hand had gevraagd Marina deinsde terug. Zij wankelde, alsof eert slag haar getroffen had. Een gloeiende blos bedekte haar gelaat daarna werd zij doodsbleek en liet zich op ec-n stoel nedervallen, terwijl een gekreun van smart uit hare borst opsteeg. Toen Barnes haar verliet, was hij, in spijt van zijn gewone be daardheid, gejaagd en opgewonden. Hij had dien dag te veel verschillende aandoeningen ondervonden en hij zeide zachtjes in zichze'l- ven, terwijl hij een huivering niet kon onder drukken „Groote hemelAls zij elkander ontmoetten. Als zij het eens gewaar werd 1" STRIJD OM WLADIWOSTOK. Naar gemeld wordt, heeft generaal Dieterich zich met zijn witte troepen te Wladiwostok aan het Roode leger van de republiek van het Verre Oosten overgegeven. XI. Na drie lucifers te hebben afgestreken, vóór hij zijn sigaar aan had, sloeg Barnes den weg in naar zijn hotel, peinzende over de maatrege len, welke hij nemen moest, ten einde de vei ligheid van Enids broeder te verzekeren. „Hij moet Nizza verlaten," zoo dacht hij. „Indien hij bleef, zouden zij elkander zien en Marina zou vroeg of laat de waarheid ont dekken. Niet, dat ik bang ben, dat zij hem vermoorden zal dat zal ik wel weten te voor komen, denk ik, maar welke een onaangena me verwikkeling Indien hij de man is, voor wien ik hem houd, moet hij vannacht nog weg. Doch hoe dat aan te leggen? Dat is de vraag. Ik zal hem eerst moeten waarschuwen, dat hij een groot gevaar loopt en zich op zijn hoede moet houden met dezelfde omzichtig heid, alsof hij de keizer aller Russen was. Tot hoever echter zal ik hem de waarheid bekend maken Ik kan hem toch niet zeggen, dat zijn weldoende fee hem zonder genade zou doo- den. Hij zou mij niet gelooven. En. .wan neer hij Marina eens beminde?" Mijnheer Barnes onderbrak zichzelf met een langgerekt gefluit en was weldra weder in diepe overwegingen verzonken. Hij was in de wandel- tuinen gekomen, welke op dat oogenblik vol waren van vreemdelingen. Zijne gepeinzen Opheffing van de N.U.M. Naar wij vernemen, heeft de Algemeene Ne- derlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) zich tot de aandeelhouders van de naamlooze vennootschap Nederlandsche uitvoer Maatschappij gewend met een voorstel om stappen te doen, welke er toe kunnen leiden, dat de regeering het initiatief neemt tot opheffing van de N.U.M. en tot in trekking van de wet van 3 Augustus 1914, hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenvervoer met het buitenland. De directeur-generaal P. en T. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de Avp dat het ambt van directeur-generaal der Post en Telegrafie voorloopig slechts door een amb tenaar zal worden waargenomen.De tegenwoordi ge minister van Marine moet nl., gelet op het précaire bestaan eens Kabinet-ministers, als voorwaarde bedongen hebben, dat de betrekking van chef der Posterijen voor hem zou worden opgehouden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is tegen 24 October des avonds te halfnegen ter vergadering opgeroepen. Tweede Kamer. Men verwacht in parlementaire kringen, zegt het Corr.-bureau, dat op Dinsdag 7 November de Tweede Kamer een aanvang zal kunnen maken met de behandeling van de Staatsbegrooting voor 1923. De staking in de sigarennijverheid. Het bestuur van den Nederl. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond heeft aan den com missaris der Koningin in Noordbrabant bericht, dat het diens aanbod tot bemiddeling in het hangende conflict in de sigarennijverheid aan vaardt. Mijn overgang naar de R.K. Kerk. Onder dezen titel heeft dr. Fred, van Eeden in „Diligentia" te 's-Hage een lezing gehouden. De belangstelling in de motieven, welke hem noopten tot zijn bekeering, bleek zóó groot, dat geen enkele stoel onbezet bleef. Dr. Van Eeden stelde volgens het „Vad." vast, dat hij zich ongaarne uitte over het ziele- proces, dat hem beroerd heeftmaar dat hij als het ware er toe bevolen is door een Hoogere Stem, waaraan hij gehoor geeft. Dan ook mag men het niet verleeren over de ernstige dingen des le vens te spreken de schuwheid mag ons niet overmeesteren en we mogen niet afstompen voor ons zuiverst gevoel. Als de devotie ons dringt, moéten we spreken argeloos en waarachtig. In het leven achter zich, ziet Van Eeden zijn vele tekortkomingen, voelt hij, wat hij gemist heeft, soms onbewust ernaar hongerend, soms wetend, dat er veel ontbrak. Dr. Van Eeden neemt wel eens aanstoot aan sommige liturgische diensten, of de uitvoe ring daarvan in de R.K. Kerk, maar als nieuwe ling in dit geloof,acht hij het ongepast critiek uit te oefenen.Hij is niet blind voor tekortkomingen en fouten, maar er staat zooveel schoons boven. In elke schepping zijn onvolmaaktheden, behalve in die van God. De Protestanten hebben eigenwijs en ongedul dig ontrouw en eigendunkelijk de Moederkerk verlaten, Is de R.K. Kerk reactionnair Wil zij de menschheid dom houden LasterZij wil het beste voor elkeen en dat de mensch zijn plicht zal doen tegenover zijn God. Al wat ik hier zeg, aldus Van Eeden, is natuurlijk vóór mij zeer vaak gezegd,en met meer kracht en schoonheid.Maar elk op zijn wijs. Ik ben geboren in den rijd van wetenschappelijk materialisme. Mijn vader was één van hen.Mijn medische studie werd mij in dien geest gedoceerd. Ik las Voltaire, Schopenhauer, Renan, de In dische heldendichtenhet stuwde mij ahes in één richting. Hoe is dat langzamerhand ver anderd. Hoe verwarde en verrukte mij de Hoog mis. Al onze voorouders waren Katholiek. Wie dus Roomsch wordt, keert terug naar wat nog diep rudimentair in hem leeft. Koninklijk bezoek. Naar het Hdbl. verneemt, bestaan er plannen voor een kort bezoek van den Koning en de Koningin van Zweden aan ons land in Maart van het volgende jaar. werden gestoord en zijn vraagstuk opgelost op de aangenaamst mogelijke wijze. Een victoria naderde hem. Er zat een jonge vrouw in van schitterende schoonheid, in een lief, frisch zomerkleedje, met een bouquet ro zenknoppen op de borst en een satijnen cein tuur van dezelfde zachtroode kleur om het middel. Zij trok de blikken van alle mannen tot zich, uitgezonderd die van Barnes, die te diep in gedachten was. Naast haar bevond zich een tamelijk leelijk meisje, lang en mager, groot genoeg om haar voor zestien jaar te hou den, maar die toch niet ouder dan elf moest zijn, te oordeelen naar haar kort kleedje en kinderlijk costuum, van in het oogvallende kleuren, hare bruine laarsjes tot hare roode kousen, haar hoed met karmozijnkleurige vee- ren en haar lichtgeel japonnetje met purperen lint. Op het oogenblik, dat het rijtuig bij Barnes was gekomen, gaf het jonge meisje een tec- ken aan den koetsier de paarden hielden stil en een zachte stem sprak op een toon van ge veinsde treurigheid „Wilt gij niet tot mij spreken. Barnes, aldus tot de werkelijkheid terug geroepen, hij had juist tot zichzelven ge zegd, dat hij juffrouw Anstruther een geheelen dag lang niet gezien had en dat vier en twin tig uur een kleine eeuwigheid is, ontwaakte Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franeiseus van Assisie." Te Utrecht is op Zaterdag 7 October j.l. de Bondsvakgroep voor deBankbedienden opgericht 27 Afdeelingvakgroepen waren vertegenwoordigd Een Bestuur van drie personen werd benoemd. De Bondsvoorzitter gaf een uitvoerige uiteen zetting over het verloop der onderhandelingen met de R.K. Bankiersvereeniging inzake het collectief contract. Hierna had een geanimeerde en uitvoerige gedachtenwisseling plaats. eensklaps uit zijn droomerijen. Zijn gelaat, daareven zoo somber en neerslachtig, verhel derde en straalde van vreugde. Hij napi zijn hoed af en antwoordde Tot u spreken? Maar zeer zeker, zoolang ik niet stom of doof ben." En hij drukte de hand, Welke juffrouw Anstruther hem toestak. Deze woorden deden het kleine meisje ip lachen uitbarsten. „Ha, ha Wat zijt gij een vreemde Gij zijt de beroemde mijnheer Barnes van New-York, niet waar „En gij, veronderstel ik, zijt de niet minder vermaarde juffrouw Maus Chartris." „Ja. Ik ben dat kleine meisje, wie pij zoo veel lekkers hebt beloofd, dat zij er ziek van zoude worden. Enid heeft mij alles gezegd. O, zij heeft u den geheelen dag gezocht, is het niet, Enid Enid kreeg een kleur tot'achter de ooren. Barnes kon de oogen nipt van haar afwen-' den. Hij was nieuwsgierig, hoe zij de al te groo te openhartigheid van de kleine flapuit zou opnemen. „Ja, ik heb u gezocht," antwoordde juffrouw Anstruther op den natuurlijksten toon van de wereld, „en ik heb zelfs een boodschap voor u aan uw hotel achtergelaten." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1