DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 17 October 1922. No. 13467. Buitenlandsch Nieuws. 43 Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O E M A R KT 4.j Teletoon lulereonuuuuuul 85. PoMlins 39. Jg3j|gjplaatten "worit' 2 'maaibereLnd.^liezouden1'^m^dce^lên Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal.- Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. HET NABIJE OOSTEN. Franklin Bouillon is te Parijs teruggekeerd en heeft eenige verklaringen aan Journalisten ver strekt over den toestand van het Nabije Oosten. Hij beschuldigde o.m. de Grieken ervan bij hun terugtocht alle steden in Klein-Azië te hebben verbrand,Smyrna voor de helft, en wel met meer ruwheid dan de Duitschers in Frankrijk hebben gedaan. Meer dan 100.000 huizen werden er ver brand. Daarom drongen de Turken erop aan, Thracië te bezetten, voorclat de Grieken er op dezelfde manier zouden huishouden. Franklin getuigde ook tegenover Lloyd George, dat de Franschen Gilicië als overwinneaars hebben ont ruimd,omdat dat gebied volkomenTurksch is, en zei, dat Angora de vrijheid der engten erkent. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. Door de rede van Lloyd George zijn tal van polemieken en veronderstellingen uitgelokt. De bladen der oppositie oefenen scherpe critiek op de rede uit en algemeen is men van oordeel, dat zij duidt op het uitschrijven van .algemeene ver kiezingen in de naaste toekomst. Het wordt hoogstwaarschijnlijk geacht, dat de leiders der beide vleugels van de coalitie in den loop dezer week een bespreking zullen houden. Intusschen neemt de politieke activiteit in het geheele land sterk toe, en het is duidelijk, dat de partijorganisaties worden herzien ten einde gereed te zijn voor de verkiezingen. De „Msb." verneemt nog uit Londen De binnenlandsche politiek stond gister in het middelpunt der publieke belangstelling. De rede, door Lloyd George gehouden, heeft reeds groote politieke gevolgen gehad. In Downing- street 11, de residentie van Chamberlain, kwa men de leiders der unionisten bijeen. In deze bijeenkomst werd besloten tegen a.s. Donder dag een vergadering der unionistische ministers en leden van het parlement in de Carltonclub bijeen te roepen. De gewone jaarlijksche ver gadering der unionistenpartij blijft onveranderd op 15 November gehandhaafd. Indien de geruchten juist zijn, is de eenheid der unionistenpartij ernstig in gevaar tengevolge van het feit, dat de unionistische leden van het ministerie besloten hebben zich met Lloyd Geor ge solidair te verklaren. Het wordt mogelijk geacht, dat Chamberlain alstand zal doen van zijn leiderschap der partij en dat een soort cen trumspartij zal worden gesticht met aan het hoofd den premier, Chamberlain, lord Birken head, Churchill, Robert Horne en lord Curzon. Waarschijnlijk zal de rechtervleugel der unio nisten zich in dat geval onder leiding van lord Derby plaatsen. Met groote belangstelling wordt de rede tegemoet gezien, die Churchill heden te Bristol zal houden. Men vermoedt, dat hij na het diner, dat hij gisteren met Lloyd George en eenige zijner collega's had, thans mede zal deelen, welke de eerstvolgende stappen der regeering zullen zijn. Zaterdag a.s. zal Lloyd George een rede houden te New-Castle. RUSLAND. In 'n conferentie te Genève van gedelegeerde naar deRussische hongers-districten is gelijk ver klaard dat binnen twee of drie maanden in het meerendeel dezer districten weer hongersnood zal heerschen. De districten Don, 1 saritsyn en Nicola jef worden met name genoemd. FRANKRIJK EN RUSLAND. De „Echo de Paris" verneemt, dat Herriot, met de Sovjetregeerig de basis heeft uitgewerkt voor een economische overeenkomst, op grond waar van aan Fransche firma's pachtcontracten voor een duur van zestig jaar kunnen worden ver leend. Deze maatschappijen zullen aan de Rus sische regeering 10 h 30% van haar nettowinst moeten afstaan. De betrokken industrieelen zullen volledig eigendomsrecht bezitten over de gebouwen, welke zij zullen doen optrekken. De vakbonden der arbeiders zullen niet deel nemen aan het beheer der fabrieken. DUnSCHLAND. De opbrengst van de rijksinkomsten-belasting is buitengewoon gunstig geweest. Terwijl oor spronkelijk de opbrengst der belasting over het geheele jaar 1922 was geraamd op 12 milliard mark, bedraagt de opbrengst der laatste maan den alleen reeds 25 milliard mark. Voor de laatste vijf maanden bedraagt de opbrengst der rijksinkomsten-belasting reeds 33.5 milliard mark. In verband hiermede wordt de opbrengst voor het geheele jaar geschat op 70 a 100 milli ard mark, zoo niet meer. Ook de opbrengst van de omzetbelasting is aanmerkelijk gestegen, daar de prijsstijging der laatste weken en maanden natuurlijk ook in vloed heeft gehad op de omzetbelasting. DE DUITSCHE-PRESIDENT. Uit Berlijn verluidt Met betrekking tot de kwestie der presidentsverkiezing is thans van de zijde der sociaal-democraten het voorstel ge lanceerd, om door den Rijksdag een wet te doen aannemen, waardoor president Ebert niet langer voorloopig president zal zijn,doch waarbij hij de finitief tot rijkspresident wordt verklaard. Volgens deze wet zou president Ebert den in zijn functie kunnen blijven tot 11 Februari 1926, omdat de rijkspresident wordt gekozen voor een tijdvak van zeven jaar en Ebert werd benoemd den llden Februari 1919- Aangezien door een zoodanige wet ook een verandering in de grondwet zou moeten wor den aangebracht, is hiervoor in den rijksdag een meerderheid van twee derden noodig. Deze meerderheid schijnt volgens de besprekingen welke gister hebben plaats gehad tusschen de fractieleiders uit den rijksdag zoo goed als verzekerd. ROEMENIE. Zondag vond de kroning van Ferdinand I als heerscher van Groot-Roemcnië in de stad Karls- burg in Zevenburgen plaats. Als vertegenwoordi ger van Duitschland nam de gezant teBoekarest Freytag aan de plechtigheid deel. Oostenrijk was eveneens door zijn gezant vertegenwoor digd, terwijl de meeste andere Europeesche staten bijzondere delegaties gezonden hadden. De andere Hij stond haastig op, nam zijn hoed en be gaf zich naar het hotel de'Anglais. Een ver schrikkelijk denkbeeld had hem getroffen Wat zou hij doen, indien die andere teNizza was De andere was zeker niet aanwezig, toen Barnes in het kleine salon trad, waarvan de eene kant op de Middellandsche zee, de an dere op de tuinen uitzag. Lady Chartris ha^l de beste vertrekken van het hotel in beslag genomen. De lampen waren nog niet aan en Barnes meende eerst, dat er zich niemand in het vertrek bevond. Een oogenblik later eóh- ter klonk er een stem in een vensternis en hij zag Enid Anstruiher, door het zachte licht der maan beschenen. Zij stond op om hem te verwelkomen en zeide op eenvoudigen toon „Ga zitten, bid ik u, hier bij mij voor het venster. De avond is te schoon om het gas nu al op te steken. Lady Chartris zal binnen eeni ge minuten hier zijn en dan zal zij ons wel uit hooger sferen terugroepen door den bediende te verzoeken voor het licht te zorgen. Barnes gaf geen antwoord. Hij naderde met CHINA. Reuter verneemt, dat uit Peking bericht is ontvangen omtrent een nieuwen ernstigen op stand tegen de centrale regeering van China. De beweging is op touw gezet door het overgebleven deel van het leger van Sun Yat Sen en wordt aan gevoerd door generaal Hsu Su Tsjang. De in neming van Foetsjof wordt bevestigd er is daar een revolutionnaire regeering uitgeroepen, Tot dusverre hebben geen wanordelijkheden plaats gehad, doch Engelsche, Amerikaansche en Ja- pansche marine-troepen zijn ter plaatse aange komen. ALLERLEI; - De nieuwe Grieksche minister van Buiten- landsche Zaken Politis heeft den eed afgelegd. - Ex-koning Constantijn is te Rome aange komen. Hij bracht een bezoek aan den Griek- schen gezant Metaxas. Gister zijn bij de Commissie van Herstel te Parijs ingeleverd de schatkistbiljetten tot het bedrag van 47.445.155 millioen goudmark, dat op 15 October vervalt. Een vennootschap onder de firma Lehrer en Von Siemens te Berlijn zal een kalkbranderij en cementfabriek oprichten, welke uitsluitend zul len werken ten dienste van den wederopbouw. Zijne Heiligheid de Paus heeft een nieuwe financieele hulpactie georganiseerd voor de vluch telingen in Gonstantinopel. Volgens de „New York Herald" staat het vast, dat de reserve, die Frankrijk zal maken op de conventie van Washington betreffende de ontwapening ter zee, de maatregelen, voor zoover Frankrijk betreft, zoo goed als denk beeldig zal maken. Het voorbehoud heeft ook betrekkingen op het gebruik van gifgas en duik- booten. De „Prawda" bevat bijzonderheden van ooggetuigen omtrent den dood van Enver Pasja. Den vierden Augustus voerde deze in Turkestan een kleine troep aan. Deze troep werd omsingeld na een hardnekkig gevecht. Later werd het lijk van Enver Pasja op het slagveld gevonden. Op het lijk, dat door verschillende personen Werd herkend, vond men zijn zegel en eenige particu liere correspondentie. Uit New York Na een conferentie tusschen president Harding en generaal Pershing werd gister door den mi nister van Oorlog aangekondigd, datde Ameri kaansche bezettingstroepen aan den Rijn spoedig zullen worden teruggetrokken. Men verwacht dat zij tegen Kerstmis weer in Amerika zullen zijn teruggekeerd. Uit Wladiwostok Het witte front is gebroken. De witte troepen hebben Nikolsk verlaten. De Japanners zullen aan de Sovjettroepen tijdelijk beletten, Wladi wostok binnen te trekken, totdat de ontruiming van Siberië door de Japansche troepen voltooid is. Het bericht, dat de Britsche regeering gister vijftig millioen dollar betaalde als eersten termijn van de oorlogsscbuld aan de \ereenigde Staten, heeft in Amerika een zeer gunstigen in druk gemaakt. Uit Washington meldt men dat de datum, waarop de order van Attorney-generaal Daug- herty betreffende het drankverbond op buiten- landsche schepen, vertrekkende uit de eigen havens, welke gister van kracht zou worden, is uitgesteld en bepaald op 21 October. De koning en de Koningin van Italië zijn weer terug van hun reis naar België. Minister Schanzer is ook te Rome aangekomen. De Duitsche draadlooze dienst meldt dat de eerste berichten over de communistische relletjes te Berlijn overdreven zijn geweest. Er is maar één doode gevallen. Het aantal gearres teerden bedraagt totdusver vijftig. de Tweede Kamer der Staten-Generaal zóó wordt uitgeoefend, dat het belang der katholieke par tij en het landsbelang het meest daarmede wor den gediend, en om de resultaten van dit onder zoek neer te leggen in een proeve van een al gemeen kiesreglement voor de R.K. Staatspartij. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter professor dr. J. A. .J. Barge, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit tc Leiden, en tot leden dr. J. Witlox, leeraar in de geschiedenis aan het Seminarie Beekvliet te St. Michiels- Gestel, mr. W. J. Berger, rechter in de arrondis- sements-rcchtbank te 's-Gravenhage, mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Heerlen, en mr. E. J. J. van der LIeijdcn, advocaat en procu reur te Rotterdam. Als secretaris en adjunct- secretaris zijn aan de commissie toegevoegd res pectievelijk mr. Frans Teulings te 's-Hertogen- bosch en mr. A. C.E.M. de Groot te 's-Gravenhage resp. secretaris en adjunct-secretaris van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringor- ganisaties in Nederland. Nederland en Rusland. Gelijk reeds gemeld zijn te Petersburg tus schen een delegatie van Nederlandsche ingenieurs en kooplieden besprekingen gevoerd over het pachten van verschillende industrieele onderne mingen. In aansluiting hierop wordt thans me degedeeld, dat de Sovjet-autoriteiten zich prin cipieel met de voorstellen accoord hebben ver klaard. De delegatie is belast met de uitvoering van technische installaties te Petersburg en ook met de uitbreiding en uitdieping van de havens van die stad. Nederland en Amerika. In een Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage on der voorzitterschap van den heer W. Wester man gehouden vergadering is besloten tot op richting van de Nederlandsch-Amcrikaanschen Fundatie. Deze vereeniging stelt zich ten doel, zooveel mogelijk in samenwerking met de Nétherland- America-Foundation te New York, hetgeen op wetenschappelijk, letterkundig en artistiek ter rein in Nederland en zijn overzetsche gebieden of in de Vereenigde Staten van Amerika wordt of is tot stand gebracht, in het andere dier beide landen te doen kennen en waardeeren. R. K. Rijkskicskringorganisaties. Het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland heeft de commissie benoemd, welke tot taak heeft om het Bondsbestuur van advies te dienen omtrent de vraag, op welke wijze het recht der R.K. kiezers tot het stellen van candidaten voor Corps-Diplomalique. De Italiaansche gezant te 's-Gravenhage, graaf di Garrobio, is tot een andere functie geroepen en zal eerlang Den Haag verlaten. De oud-gouverneur-generaal vanNederlandsch- Indië graaf J. vanLimburg Stirum nieuwbenoemd gezant te Cairo, is in Den Haag aangekomen. De sigarenindustrie. Naar het hoofdbestuur van den Nederl. Bond aan de „Tel." heeft medegedeeld bedraagt het totaal uitgeslotencn en stakenden over het geheele land ongeveer 8000 De staking en de uitsluiting gelden alleen voor de groote georgani seerde werkgevers. Bij de ongeorganiseerde fa brikanten en de georganiseerde kleinfabrikanten wordt gewerkt tegen de voorwaarden welke 30 Sept. golden, d.w.z. het oude loon en een ar beidstijd van 45 uur per week. Overigens hebben de georganiseerde kleinfabrikanten toegezegd, dat zij hangende het conflict zich aan deze voorwaarden zullen houden. vasten tred het beminde meisje, nam hare hand en hield die misschien wat lang in de zijne of drukte ze te hard, want zij liet een zacht „oh 1" hooren en vroeg op ondeugenden toon „Moet ik u bedanken, dat gij mijn salon in een rozentuin herschapen hebt Barnes sloeg een blik in het rond en zag overal een menigte bloemen. Hij bad ze niet gezonden en zichzelf verwenschende, dat hij het niet gedaan had, vaarde hij in zijn bin nenste nog te heviger -uit tegen dengene, die er wel aan had gedacht. Het moest de andere wezen. „Neen," antwoordde hij langzaam. „Mij moet gij daarvoor niet bedanken. Ik ben èen man van zaken en zal ik u de waarheid zeggen Ik heb mij voor u met ernstiger dingen dan bloemen moeten bezig houden." Dat was fijner zet van hem, dat hij zichzelf wel voorstelde. Zijne gedachte was geweest z'ch te verontschuldigen, niet dezelfde oplet tendheid te hebben getoond als de andere, doch hij had, zonder het te willen, de nieuwsgierigheid van het jonge meisje opgewekt. „Voor mij vroeg juffrouw Anstruther. „Ernstiger dingen? Wat wilt gijzeggen Is mijn reisgoed niet aangekomen 'Of een koffer verloren geraakt Hebt ik iets in den wagon achtergelaten Waar zijn die verschrikkelijke mannen „Niets van dat alles. Voor die menschen be hoeft gij niet langer bang te zijn. Voor het tegenwoordige ten minste, ik kan er u niet meer van zeggen," antwoordde Barnes, die ge voelde, een gelukkigen slag te hebben gesla gen en er de uitwerking niet van wilde bederven. „Ik veronderstel, dat gij niet weet, van wien die bloemen komen voegde hij er bij met iets ongeloovigs in den too-n zijner stem. „O ja ik kan het wel vermoeden. Ik denk, dat zij mij gezonden zijn door raad eens. „Den andere," mompelde hij met zulk een holle stem, dat Enid in lachen uitbarstte. „Neen, neenZij komen van Edwin, van mijn broeder, natuurlijk." En lichtelijk blo zende voegde zij er bij „er is geen andere. Zij hield op, toen zij het opgetogen gelaat van Barnes zagdoch hervatte weldra „Er is geen andere er kan er geen zijn." „Ah Hoe eer gij dan een keus doet, hoe be ter sprak Barnes, die tot stelregel had, dat wanneer een vrouw bloost bij een gedachte, zulks komt, omdat zij er aan gelooft, en die overwoog, dat zijn uitverkorene zich zeker afgevraagd had, in welke betrekking ij haar wensebte te staan. „Wat wilt gij daarmede zeggen vroeg Emd die'in hare verwarring nauwelijks wist, wat zij hoorde. Zijn antwoord liet haar geen twijfel meer over aangaande zijn bedoeling. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Volgens de „Stand." zullen ook de Koning en de Koningin van Noorwegen in het komende voorjaar een bezoek aan ons land brengen. „Ik wil zeggen," hernam hij langzaam, „ik wil zeggen .wat een lief handje hebt gij om er een verlovingsring aan te steken Juffrouw Anstruther kon een lichte ril ling niet onderdrukken. Zij zou niet hebben willen ontkennen, dat zij een mooi handje had hare ijdclheid verbood haar zulks, maar indien zij hem gelijk gaf, wat zoude er dan gebeuren De Amerikanen zijn onderne mende lieden en deze scheen de meest vast- beradene van al zijn landgenooten. Zij kende hem nog maar sedert zes en dei tig uui en nu zeide hij al meer dan de anderen zouden doen, na een jaar het hof te hebben gemaakt. Er viel haar een gelukkig denkbeeld in. Zij sloeg hem geheel uit het veld door eenvoudig te zeggen „Dat hangt af van dengene, die hem. mij aan den vinger zou steken." Doch bemerkende, dat zij gevoeliger getrof fen had dan zij wenschte, geraakte zij in de war en riep uit „O, ik zeg dat nietom u .Zij had ziclizelve in een neteligen toestand ge plaatst. „Niet om mij. Barnes had haar hand gevat en zoude zeker op nadere verklaring heldjen aangedrongen, toen een schel stemmetje eensklaps zijn ooi- trof. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1