Een vergelijking. Een snuggere inzender,- S.D.„ schrijft een scherp stuk in het „Vaderland" tegen Fr. v. Eeden, die als„commis-voyageur" met zijn bekeering rondreist. „Van Eeden en Vondel" zet de man boven zijn vondst en dan komt hij met volgende vergelijking „Welnu, wij herinneren ons, dat nog een an der Nederlandsch dichter de grootste dien wij ooit hadden, overging tot de R.K. Kerk. Maar we herinneren ons niet, ooit te hebben gelezen, dat Vondel na zijn bekeering het land rondreisde en tegen entree de belijdenis van zijn innigste zieleroerselen aan den man bracht.Wij herinneren ons niet, ooit te hebben gelezen, dat Vondel de commis-voyageur speelde met zijn meest-kiesche aangelegenheden." Een schitterende vondst, inderdaad. Vondel had het eens moeten probeeren een vergadering te beleggen om van zijn bekeering te getuigen. Men zou niet geschroomd hebben, het genie in den kerker te zetten. We leefden toen immers in het land der „vrijheid," zooals men nog heden getuigt Toch heeft Vondel zijn Katholicisme aller minst onder stoelen en banken gestoken. Getuige zijn schitterende werken, die den dominees toch al genoeg de oogen uitstaken („Resb.") Onder vrienden. „De Wapens Neder!" orgaan van de Inter nationale Anti-Militairistische Vereeniging in Nederland, van October, brengt het Jaarver slag van het Steunfonds voor slachtoffers ven principieel en daadwerkelijk anti-militairsme. Men leest daarin, dat in 1921, waarin o.a. dienstweigeraars van 1916 en 1917 werden opge sloten, steun werd verleend aan 18 gezinnen, die in toCaal 3339.31 ontvingen. Aan het verslag is door het „Vad," het volgen de ontleend „Een zeer belangrijk punt voor het Fonds vormde de kwestie proces-kosten Groenen- daal-actie. De Steun-comniissie beschikte af wijzend op de anvragen de Ligt f587.15 en de Jong ƒ382.62, daar zij meende, dat het niet op den weg van het Steunfonds ligt dergelijke advocatenrekeningen te betalen. Echter werd door den Raad van Toezicht anders beslist, zoodat de kosten toch ten laste van het steun fonds komen en wel in het boekjaar 1922. Af gewezen word én door de Steunfonds-commissie én door den Raad van Toezicht het verzoek van betaling van proceskosten Groenendaal. „Zooals bekend werd Groenendaal verdedigd door onzen geestverwant mr. P. Tideman, die daarvoor thans een vergoeding vraagt van een duizend negen honderd vijf en zeventig gulden 37 1/2 cents. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zusters Thcresianen. Gisteren vierden de Eerw. Zusters Theresianen in de Warande het derde eeuwfeest der heilig verklaring van Moeder Theresia. 's Morgens werd in de kwistig met bloemen versierde kapel de plechtige H.Mis van dankbaar- heid opgedragen door den zeer.eerw. pater-Rec- tor. Toen werd het feest verder geheel in be sloten kring gevierd. ITet plechtig Lof, des avonds 5 uur werd gecelebreerd door den Hoogeerw. Deken Schraag, geassisteerd door de zeer. eerw. heeren Pastoors Jansen en Warnink, terwijl Pastoor Ligthart en Pater-Rector in het pries terkoor hadden plaats genomen. In de feestpredikatie schetste Deken Schraag de IT. Theresia als de zeer bevoorrechte dienares se Gods, die in groote nederigheid onder onop houdelijk gebed en meditatie zóóvele genaden' voor iedereen wist te verwerven. Vooral blonk Zij uit in eene heldhaftige liefde tot Haren he- melschen Bruidegom en een buitengewone liefde tot den evennaaste. Met Te Deum en Pauselijken Zegen werd dit feest besloten, hetwelk, niet uitschitterend naar buiten, voor de zustertjes achter de tralies een groot feest is geweest. 's Morgens zongen eenige dames van het Con gregatiekoor de gewijde gezangen en in het lof viel eenigen heeren van het Frankelandsche koor deze eer te beurt. ITet lof werd bijgewoond door vele belangstellenden. Jubileum. Gister herdacht onze oud-stadgenoot, de heer J.J. Schoon, directeur van het telegraafkantoor te Deventer, zijn 40-jarig- jubileum in dienst der telegraaf. ITij ontving in den morgen van vele zijden, ook van elders gelukwenschen en in den middag kwam namens het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie de heer C. W. G. van dei- Voort Maarschalk, inspecteur der posterijen en telegrafie te Zwolle den zeer gewaardeeren ambtenaar óomplimenteeren. Badhuis Eendraehtstraat. In de week van 914 October 1922 werden genomen 173 baden, waarvan 36 kuipbaden en 137 regenbaden. Volksbadhuis. In de week van 814 Oct. 1922. werden ge nomen 473 baden. lste klasse kuipbaden 35, regenbaden 68. 2de klasse kuipbaden 35, regenbaden 328. Kinderbaden 7 Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags pel, papieren fSjld, "aantal penningen, sleutel, kinderportemonnaie met inh, kindercol lier, ro zenkrans, idem zonder kruisje, spoorkaart, cein- ruur, touw, kinderhandschoenen. Bij vinders lot, B.G.M. Dries, Mariastraat 3 sleutel, J.M. Meder, Buitenhavenweg 122 balk, G. Bakker, Noordvest. 55 hond, P. Sut- t.orp, KI. Groenendaal 23/12 portemonnaie met inh. G. Smit Kortlandstraat5/6 hondje A. Bur ger, Houtstraat 20/7 sjaal, C.v.d. Tempel, Th. a Kempïsstraat- 15 muts, Krommenhoek, Beijerlandschestraat 53a; slagersjas, A. Reuver, Fabristraai 33b kinderportemonnaie, B. Dek ker, P. Eendragt 19 gedeelte van vulpenhouder, L. van Aken, G. Verboonstraat 6 bril in étui L. v.d. Brink, Broersveld 19 hondje, K. van Ingen, Streijcnschestraat 62 portemonnaie met inh. L. Wessel, Buitenhaven weg 170 rozen krans in étui, P. v.d. Linden, Puttershoekscher straat 27 idem, J. van Kerstel, St. Liduinar straat 11 djjkmoer van een wagen, J. Stokhof, Rotlerdamschedijk 65. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Octo ber 1922. Brieven binnenland: Bureau Rott. Nieuwsblad, Rotterdam A. Sigarenmaker, D. van Toor, Vlaardingen, H. van Toor, Vlaar- dingrn C. v.d. Drift, Alhier l'am. N. N. Rot terdam Doppie Loopuit, Amsterdam A. Ver steeg, Ede Nijgh en Ditmar, Amsterdam Le vers Zeep Mij, Vlaardingen, Levers Zeep Mij, Vlaardingen. Briefkaarten binnenland: Ne^ dermeijer, Delfshaven A. M. Buinings, Schie dam. Brieven Buitenland: Emma Ham mer, Wien J. J. Prinsen, Berlijn E. Hansman, Wildbadgastcn Hcimmans, Leipzig. Drie briefkaarten zonder adres. UIT OVEllSCHIE. Straatweg RoUcrdain-Overschie. De gemeente Overschie heeit op zich genomen een nieuwe bestrating van den weg Rotterdam Overschie te bekostigen. Daar dit de gemeente komt te staan op een som van 90.000, hebben B. en W. van Rotterdam den Raad aldaar voor gesteld het tolgeld voor automobielen en vrachtauto's te verhoogen tot 0.25 en 0.60, om alzoo deze buitengewone uitgaven te dekken. UIT ROTTERDAM. Omstreeks 6 uur gisteravond is de 74 jarige E.A. vrouw van J.S. op den Oostzeedijk alhier tegenover de Elizabethstraat, bij het oversteken van de straat aan-en vervolgens overreden door een auto. Zij kreeg een ernstige hersenschudding, brak een been en stierf voor zij vervoerd kon worden. Hier zal evenals te 's-Graven-, hage worden gevestigd een z.g.n.„Rcinilda huis" stichting van het „Gezelschap der Vrouwen van Bethanië" voor de bekeering der Rotterdamsche ITeidenjeugd'. UIT DELFT. i -S Hier ter stede is een eere - com i-1 té gevormd waarin ruim 130 vooraanstaande in-' gezetenen hebben zitting genomen, teneinde het zilveren kroningsfeest van de Koningin waardig te vieren. Beschermheer is mr. G. van Baren, burgemeester van Delft eere-voorzitter mr. L W. C. van den Berg, lid van de Eerste Kamer voorzitter de heer II.Bok, vicevoorzitter de heer C. ITioolen. De directie van de N.V. Goudriaan's Industrie^ en Export-Mij. heeft aan de arbeidersorganisaties medegedeeld, dat voor het aan Hare fabriek werk zame personeel een loonsverlaging van 20% zal worden ingevoerd. In den loop dezer week zullen de vertegenwoordigers der werknemers met de directie over die voorgestelde loonsver mindering confereeren. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Onder het hoofd „De Omgekeerde Wereld" trof ik in Uw geacht blad van 14 dezer een rijmp je aan. De Inzender, de heer A. G. van Dorp heeft het wel goed bedoeld maar waarom heeft hij zijn. stukje niet in proza gesteld Een dergelijk flauw en slecht gesteld rijmpje kan nooit effect maken en iedere werkgev- r, die het gelezen heeft zal ongetwijfeld bij zich zeiven hebben gedacht: „Ik ben blij dat ik toch zoo'n stylist niet op mijn kantoor heb." Mijnheer van Dorp had dit beter aan Speenhof kunnen overlaten, dan zon het vermoedelijk hebben ingeslagen Rijmen is niet ieder's werk en daarom „goed doen of niet doen." Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Mej. Xantippe. Gemengd Nieuws. Fokker zweeft. De Nederlandsche vliegtuigbouwer A. H. C. Fokker, die, zooals wij reeds meldden, aan de internationale vlieg wedstrijden .zonder motor in Engeland deel neemt, steeg gister met d.en sportredacteur van de „Daily Mail" op, voor de door genoemd blad uitgeloofden prijs van 100 Pond Sterling. Fokker moest bij zijn eerste vlucht na zeven minuten wegens weinig wind landen. Bij de tweede vlucht steeg Fokker alleen op en bleef 38 minuten in de lücht. Onze landge noot is met deze vlucht de eerste en eenigste deelnemer die tot dusverre aan alle bepalingen gen van den wedstrijd heeft voldaan. Flij vloog op 200 M. hoogte het punt, van opstijging en landde, na den genoemden tijd in de lucht te zijn geweest, vrijwillig binnen 150 M. van het startpunt. Gearresteerd. In verband met het mis drijf in de Bilderdijkstraat te Amsterdam, waarvan het 17-jarige meisje, wier lijk aan den Haarlemmerweg is gevonden, het slachtoffer geworden is, is, naar het Hdbl. meldt, thans ook de moeder van den reeds gearresteerden G.N. in bewaring gesteld. v Knal k'urken. De gemeentepolitie te Al melo heeft bij den grossier O.S. aldaar op grond van art. 23 der Hinderwet ongeveer anderhalf millioen knalkurken in beslag genomen. Voor de zen grossier was ook bestemd de jongstleden Vrijdag te de Poppe met zoo noodlottig gevolg ontplofte zending. D e p o s t d i e f s ia 1. Het „Hsgz." meldt, dat Donderdagmiddag de brievenbesteller B. ■van het hoofdkantoor Kerkrede naar het huis van bewaring te Maastricht is overgebracht in verband met den gepleegden diefstal van 37,000 Het vermeden wordt meer en' meer gewet tigd, aldus het blad, dat verschillende personen de hand hebben gehad in den uitstekend voorbe reiden diefstal. ITet is niet uitgesloten, dat er een verwisseling van postzakken heeft plaats gehad. De omstandigheid, dat een deel van het waarde- looze pakpapier, dat het bankpapier heeft ver vangen, van een plaatselijke drukkerij afkomstig is en door verschillende personen herkend is, doet vermoeden, dat de diefstal te Kerkrade en niet in den trein of te Maastricht is gepleegd. Ongelukken: Zondagmiddag werd W.J. op den Bosschenweg te Tilburg door een motor rijwiel, bestuurd door v.H„ a.angereden, waar door hij aan het hoofd verwond werd. Ofschoon de toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, is hij gistermiddag in het ziekenhuis overleden. Te Lisse is L. Bouwmeester uit Hillegom door de stoomtram overreden en gedood. Moordaanslag. Eergisteren heeft de 25-ja"rige, ongehuwde sigarenmaker J. v.A. uit Nijenen, kostganger bij Sanders, caféhouder te Aalst, bij Eindhoven, vijf revolerschoten op de 19-jarige dochter vanSanders gelost en zich zelf daarna een kogel door het hoofd gejaagd. Het meisje werd door een der schoten licht gewond,de jone man zelf is levengsevaarlijk ge troffen en in het gasthuis te Eindhoven opgeno men. Een onbeduidende twist was oorzaak van het gebeurde. Holbewoners. In de bosschen te Hoog- Buurlo, bij het Radiodorp, is een hol ontdekt, waarin blijkbaar menschen hebben verblijf gehouden. Er zijn twee fietsen in gevonden. _D a.„_.v erkinding Alkmaar-Lon- d e n. De bootverbinding AlkmaarLonden, die onlangs door particulieren met zooveel ophef tot stand werd gebracht, is thans bij gebrek aan voldoende belangstelling opgeheven. Op elke vaart moest tot nogtoe worden bijgelegdwe- gens te weinig vracht. Spoorwegongelukken. Ten gevolge van den dikken mist heeft gistermorgen bij Ham burg een spoorwegongeluk plaats gehad. Een voorstadstrein stopte op een onveilig signaal. Enkele minuten later reed een anderen trein op den stilstaanden trein. De laatste wagen van dezen werd volkomen vernield/Vijftien passagiers moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een ander ongeluk had reeds plaats aan het station Holstenstrasse. Daar reed een trein, die door het onveilig signaal heen gereden was, op een stilstaanden trein in, waarbij twee per sonen werden gewond. Aardbeving. Betreffende de aardbeving te Arequipa in Peru meldt de „Chicago Tribune" nog, dat er eenige personen werden gedood en een groot aantal gewond. De verbinding met Lima werd verbroken. De aardbeving duurde een mi nuut 36 seconden. Gewetensgel d. Eenige dagen geleden kwam de kassier van een bank te Aurillac tot de ontdekking, dat een bedrag van 10000 frs. was verdwenen, Een onderzoek werd ingesteld, doch tevergeefs. Men achtte het geld reeds als verloren, toen de bank van den pastoor van de Madaleine te Parijs een wissel ontving, groot 10.000 frs. De som was den priester in den biecht stoel overhandigd. Nieuwe postzegel. Ter gelegenheid van de Pasteurfeesten zal Frankrijk een post zegel uitgeven met de beeltenis van Pasteur. De nieuwe koers in Rusland. Sovjet-Rusland staat aan den vooravond der algemeene verkiezingen. In weerwil van het kiesstelsel, dat aan het proletariaat de overhand waarborgt op de bourgeoisie en de boeren, den willekeur van de regeering en den terreir, die zij uitoefent, blijkt uit verschillende inkomende berichten; dat er een krachtig streven onder de bevolking heerscht, om haar wil uit te druk ken Daar de bourgeoisie geheel van stem recht ontbloot is, zullen slechts de „intel- lectueele arbeiders" en de boeren zich tegen de communisten kunnen verzetten. Eerstege- noemden zijn sterk in aantal achteruitge gaan na de invoering der wet, waarbij be paald wordt, dat ieder, die een bediende of arbeider in dienst heeft, of zich op de een of andere wijze van den arbeid van iemand be dient, dien hij daarvoor betaalt, beschouwd moet worden als een bourgeois. De boeren die de groote meerderheid van de bevolking uitmaken, en die (volgens het zeggen van de communisten zelf) voor 95 gekant zijn tegen het bolsjewisme, kunnen weinig doen, daa^ de verkiezingen niet direct zijn, en degenen, die op het platteland gekozen worden, op de kiesver- gaderingen in de steden steeds het onderspit moeten delven voor de velen, die daarr verkozen worden. Toch staat de boerenbevolking er op, om haar meening te uiten, welke aldus voor geheel Rusland luidt „Leve de sovjets zonder communisten." De bolsjewiki zijn dan ook lang niet zeker van de handhaving hunner macht, als in de eerste dagen der resolutie, en de officieele pers heft reeds alarmtonen aan. zoo schrijft de „Izwestia" Reeds thans ziet men zich op den bodem van den Sovjet staat vijandige elementen vormen, welke zich vooral in de dorpen bezighouden met de be volking tegen de staatsmacht op te zetten, waarbij zij zich verschansen achter de princi pes van de „nieuwe economische politiek." Deze vijanden van de autoriteiten der Sovjet- regeering geven openlijk in de bladen en in redevoeringen uiting aan hun desiderata. Niet alleen de revolutionnaire soialisten en de mens- jewiki, maar ook de verschillende bourgeois partijen en zij, die achter Miljoekef staan, ver klaren, dat hun principe is Sovjets zonder com munisten. In de provincie bemerkt men reeds duidelijk de eerste gevolgen van een openlijke agitatie. Er worden verschillende bourgeois candi- daaj,. gesteld, die zich als partijloozen voordoen. Democratische leuzen worden aangeheven, enz. enz. De gekozen sovjets moeten uit communisten bestaan. Wij moeten alles doen, om te verhinde ren, dat zij in het moeras der „partijloozen" verzinken. Wij hebben communistische sovjets noodig. Het roer van het sovjetschip is de com munistische partij. De verkiezingen zullen aan hen, die het wagen zich aan de sovjets, de basin der October-revplutie te vergrijpen, toonen, dat de Sovjet-regeering steeds op haar post is en waakzaam blijft. („Tel.") De diplomatie. Onderstaand rake stuk je lezen we in de „N. Eeuw" De minister Branting is sociaal-democraat. Mag dus geen ridderorde aannemen. Niettemin brandde men in Parijs van verlan gen om hem het legioen van eer aan te bieden. De minister wilde wel Maar de partijraad in Zweden, in vergadering bijeen, besliste, dat het niet mocht. Om der wille van het beginsel. Waarna Parijs de diplomatie te hulp riep. En het legioen van eer niet schonk aan den heer doch aan mevrouw Branting. Waarop Marx zicli omdraaide. Intusschen is de eer gered Lastige dikhuid. Vijf dagen geleden ontsnapte te Wilmington in den staat Noord- Carolina een groote olifant uit een circus. Het beest slaagde er in de wijk te nemen naar een moerassige streek in de buurt. Opderweg zocht en vond zij (het was een wijfje') langs den weg haar voedsel. Behalve wat zij opat en vernielde zij enorm veel en in den korten tijd van haar vrij heid roofde en ruineerde zij voor een bedrag van c.a. $20.000. Tenslotte werd het beest omsingeld en tracht te het door in een diepen modderpoel te kruipen de vrijheid te behouden. Eilaas, men liet een stoomkraan aanrukken en takelde de olifant uit de modder en in een flinken kooi. De escapade Was voorbij mar de aangerichte schade moet nog worden betaald. De duurste hoed ter wereld. Naar aan de „Daily Chronicle" uit Parijs wordt gemeld, is Cécile Sorel, de bekende actrice van de „Comédie Francaise" Woensdag naar New York vertrokken voor een tournee van twee maanden door de Vereenigde Staten en Canada. Het heet, dat Cécile de best gekleedgaande vrouw van Parijs is. Behalve in tooneelstuk- ken zal ze te New York, Chicago en Montreal ook optreden als spreekster over onderwerpen als Parijsche mode en Parijsch leven. Haar „reis-uitzet" bestaat uit 48 japonhen en omstreeks evenveel hoeden. Die prachtige garderobe is verpakt in 34 groote koffers en verzekerd voor 3 millioen francs. Eén hoed die in een specialen koffer wordt vervoerd, onder zegel en bewaakt door een detective, schijnt het kostbaarste product van hoedenmakerskunst op dit ondermaandsche te zijn. Ze is gemaakt van goudkleurige kant en versierd met diaman ten en kleine smaragden. Cécile heeft dit hoedje bij Lloyds verzekerd weten te krijgen voor een millioen francs maar de heeren wilden van geen assurantie weten ten zij de hoed, steeds, wanneer de actrice hem niet op het hoofd had, bewaakt zou worden door een specialen detective. De pooltocht van Amundsen. Uit Nome in Alaska is bericht gekomen, dat Amundsen en Omdalil winterkwartieren be trokken hebben in Wainwright, bij Point Bar row. Begin Mei van het volgende jaar zullen zij naar Spitsbergen vertrekken. De „Maud" ligt voor het eiland Wrangel in het ijs en staat dagelijks in verbinding met het metereologisch instituut te Washington. Het drankverbod op schepen. Tenzij door de Amerika ansche regeering wordt toegestaan, dat de nieuwe bepalingen in zake het drankverbod niet voor de Gunard lijn zullen gelden, zal de Britsche regeering, naar heden van officieele zijde wordt medegedeeld, vermoede lijk door het departement van Buitenlandsche (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge. §W" plaatst wordt de kopy nietteriigg-ege.ve.il („Tel.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2