DE AMERIKAAN. DAGBLADWOOM SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag 20 Oetober 1922. No. 13470. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD Buitenlandse!! Nieuws. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal Abonnementen per 3 maanden 2.per week post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummefs 3 cent. 85. Postbus 39. 15 cent, franco per n.iimm»»- "rrirrmnmnni uur hui Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben-bij hun besluit van 19 Oetober 1922 ver gunning verleend aan lo. de N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ v/h FIRMA M. VAN EMDEN tot uitbreiding der metaalknipperij in het pand Hoofdstraat 1 35, kadaster Sectie L. no. 1506, met een elec tromotor van 20 P.K. drijvende een knipmachine; 2o. A. VISSER tot uitbreiding van de brood bakkerij in het pand Broersveld 73, kadaster Sectie B. No. 858, met een electromotor van iy2 P.K., drijvende een deegmachine; 3o. A. J. JANSE, tot oprichting van een distilleerderij en een inrichting tot vervaardi ging van koolzuurhoudende wateren in het pand Nieuwstraat no. 19, kadaster Sectie B. no. 3149, met een electromotor van 1 1/.> P.K., drijvende een pompje en 4o. JOH. WESTBROEK tot oprichting van een herstelplaats van rijwielen en motorrijtuigen, in liet pand Groenelaan 111, kadaster Sectie M. no 2924, met een electromotor van 2 P.K.,drij vende diverse werktuigen en met een benzine- bewaarinriebting op de open plaats achter voor meld pand. Schiedam, 20 Oetober 1922. Burgemeester HINDERWET., en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Oetober 1922 hét verzoek van de FIRMA C. MEIJER LO om vergunning tot uitbreiding van de distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 5, kadaster Sectie L. No. 1104, met één electromotor van 1 P.K. drijvende een pomp en een reserve-pompje VER DAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 20 Oetober 1922. KABINET LLOYD GEORGE AFGETREDEN. Betrekkelijk onverwacht heeft de regeerings- crisis in Engeland zich in die richting bewogen, dat het geheele kabinet Lloyd George is afgetre den. De „Times" schrijft hierover d.d. gister De coalitie is dood, de regeering afgetreden en het premierschap van Lloyd George geëindigd. Hij is zooeven naar Buckingham Palace gegaan voor het indienen van zijn ontslag en teneinde den koning te adviseeren omtrent zijn opvolger. Dit is de mare die thans door geheel Engeland gaat en het sensationeele resultaat van de heden ■in de Carlton Club gehouden vergadering van conservatieve Lagerhuisleden, die tegen het nadrukkelijk advies van Chamberlain, hun parle mentairen leider, met 186 tegen 87 stemmen de volgende motie aannamen „dat deze vergadering van conservatieve leden van het Lagerhuis als haar meening te kennen geeft, dat de conservatieve partij, hoewel bereid tot samenwerking met de coalitie-libera len, den verkiezingsstrijd dient te voeren als een onafhankelijke partij met haar eigen leider en haar eigen program." Deze motie werd voorgesteld door kolonel 45 „Waarom Het was een list. Maar bier zijn wij voor ons hotel. Goeden nacht, mijnheer Barnes van New-York." En zij trad binnen, nog steeds lachende. Toen zij in hare kamer kwam, bezag zij zich eene poos lang in den spiegel, en sprak tot haar eigen liefelijk beeld met eene stem, welke van ontroering trilde „Gij behoort mij niet meer toe. Gij zijt ver loren voor mij. Weldra zal hij uw meester zijn. Hij zal mij overwinnen dat zie ik aan zijne oogen. Hij is een van de afschuwelijkste wezens die om ons, arme vrouwen, heendraaien en ons noodzaken met hen te huwen, of wij willen of niet.'' Toen glimlachte zij, zuchtte even en riep uit De ongelukkige Indien hij zich dezen avond had durven verklaren, geloof ik, dat ik hem vernietigd zoude hebben. Oh, als het echter voor hem slechts eens een spel ware Dit denkbeeld deed haar Heven eeri traan ontgleed haar oog, was het van vrees, was het van vreugde en weldra begaf zij zich te bed en sliep in om te droomen van Pretyman, een voormalig lid van de coalitie- regeering, en gesteund tot velei verbazing zoowel door kolonel Wilson, den „chief whip" van de coalitie-conservatieven, als door Sir Boscawen, den minister van Landbouw, Bald win, den minister van Handel en last bpt not least door den oud-minister Bonar Law. De redevoering van laatstgenoemde gaf den doorslag. Zijn doortastend optreden tegen de handhaving van de huidige coalitie en de grootje meerderheid waai mede de vergadering zich te gen Chamberlain kantte, waren niet de eenige verrassingen van een veel bewogen dag. In den vroegen morgen werd de uitslag bekend van de gisteren gehouden tusschentijdsche verkiezing te Newport in Wales, het vaderland van Lloyd George. Algemeen' had men verwacht, dat al daar Bowen, de candidaat van de Labour- partij, de meeste stemmen van de drie candida- ten zou krijgen. Hij verwierf evenwel 2090 stem men minder dan de conservatieve candidaat, die als vurig bestrijder van de coalitie bekend staat en met 13515 stemmen werd gekozen. Deze uitslag is des te merkwaardiger, om dat de gekozene niet werd gesteund door het conservatieve partijbestuur. De liberale can didaat, eigenaar van het eenige plaatselijke dagblad te Newport, kwam onderaan uit de stembus met 8841 stemmen. Lloyd George is dus heengegaan, na Engeland tal van jaren met al zijn talenten en kracht te hebben gediend. Lloyd George werd in 1863 in Wales gebo ren. In 1884 promoveerde hij tot advocaat en in 1890 deed hij zijn'intrede in het Lagerhuis als afgevaardigde van het district Carnavon. Hij was minister van Handel in de liberale regeering van 1905 en kanselier van de schat kist van 1908 tot 1915. In het eerste coalitie kabinet, van Asquitli bekleedde hij de nieuwe functie van minister van Munitie, nl. van 1915 tot Juli 1916. Van dien datum tot December 1916 was hij minister van Oorlog, om toen eerste minister te worden in het tweede coalitiekabinet,. Zijn opvolger zal waarschijnlijk de conserva tief Bonar Law worden. Bonar Law heeft reeds aangenomen een nieuw kabinet te vormen, doch deze aanvaarding is voorwaardelijk, daar hij inderdaad geen leider der conservatieve partij is en dit moet zijn, om zich officieel te kunnen belasten met het groe- peeren van een nieuw kabinet. Waarschijnlijk zal Maandagmorgen a.s. een conferentie plaats vinden waarop Bonar Law tot offieieele leider der partij zal worden geko zen. Uit de ontvangst welke hem' gister in de Garltonclub te beurt viel, blijkt echter wel, dat deze verkiezing reeds in principe een feit is. Tot, zoover kan echter niets definitiefs worden gezegd Zekere politieke kringen zeggen dat de nieuwe premier een conservatief kabinet zal vormen en de absolute meerderheid hoopt te verkrijgen en dat hij dan de algemeene verkiezingen zal uit schrijven. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat Cham berlain, Lord Balfour, Lord Birkenhead een nieu we partij zouden vormen, hetgeen echter slechts onder het grootste voorbehoud dient té worden aanvaard. Naar verluidt zal Lloyd George morgen toch te Leeds het woord voeren. HET HERSTEL. Poincaré, Barthou, De Lasteyric, Rcibel en verschillende technische i experts hebben gister middag vergaderd, om het Fransche antwoord op te stellen op het voorstel van Bradbury. Barthou zal bij de Commissie van Herstel Barnes keerde naar zijn hotel terug, geheel van zijn stuk gebracht. „Een list?" mompelde hij. „Wat voor een list? voor wien O, het hart der viouwen zal altijd voor ons, mannen, ondoorgrondelijk zijn Het portret, dat Marina van mij gemaakt heeft op die schilderij, moet de afschuwelijkste gelijkenis wezen, welke ooit is geschilderd Bij deze weinig troostrijke gedachte kwam nog die aan den andere en hij ging naar bed, zoo slecht mogelijk gehumeurd. Aldus kwamen beiden, hij en het jonge meisje, dat hij beminde, tot hetzelfde besluit van een dag vol afwisseling en aandoening, tot slaap. XII. den nen, Graaf Musso Danella was een van die man- wier geest er altijd op uit is te bereke nen, welke gevolgen de eenvoudigste gebeur tenissen kunnen hebben en voor elke mensche- lijke handeling een slechte beweegreden te zoeken. Opgevoed te Padua, waar hij Lot den mannelijken leeftijd verblijf had gehouden, had hij zich reeds vroeg vertrouwd gemaakt met de zwartgallige levensbeschouwingen, welke door dien sluwen Florenstijn, Signor Macchi- avelli in de mode waren gebracht en van het Italië van zijn tijd het broeinest van bedrog en trouweloosheid hebben gemaakt. Overtuigd, aandringen op verwerping van het RriLsche voorstel. Naar verluidt wil het Fransche plan de re solutie der Herstelcommissie van 31 Augustus 1922 in werking stellen en komt het met een hervormingsplan voor de Duitsche financiën. Voorts bevat het geen sancties, behoorende tot de competentie der regeering zelf. Naar aanleiding van het Havasbericht, dat de Duitsche regeering principieel bereid is, werken in verschillende Fransche gebieden te laten uit voeren, wordt van bevoegde zijde verklaard, dat in het antwoord der Duitsche regeeiing gezegd wordt, dat het noodzakelijk wordt geacht, eerst verschillende kwesties van financieelen aard op te lossen, waarom wordt voorgasteld, eerst over deze kwesties te onderhandelen. De Fransche regeering heeft hierop nog niet geantwoord. DUITSCHLAND. Een memorandum van de Beiersche regcering aan de rijksregeering behandelt in de eerste plaats de gevolgen van de duurte-catastroplie, die zich in Beieren bijzonder noodlottig doen ge voelen. Aan het woord van den rijkskanselier „Eerst brood, dan schadeloosstelling" moet on der alle omstandigheden worden vastgehouden Van de voorgestelde maatregelen tot voorko ming ecner verdere depreciatie van de mark en tot verhooging van haar koerspeil moeten vooral genoemd worden Het zooveel mogelijk ver hinderen van den uitvoer van waren, die voor het levensonderhoud noodzakelijk en in het binnenland niet in voldoende mate voorradig zijn het verhinderen van den invoer van luxe artikelen het zooveel mogelijk benutten van den uitvoer voor het dekken van den noodzake- lijken invoer het verbod, binnenlandsche fac turen in buitenlandsch geld uit te schrijven en te doen betalen het verlagen der prijzen en het bestrijden van den woeker. Al deze voorstellen kunnen echter slechts mindering, doch geen genezing brengen van het kwaad, dat zijn oorsprong vindt in de be palingen betreffende de schadeloosstellingen de verkeerde verhouding tusschen binnenlandsche consumptie en binnenlandsche productie. Het memorandum eindigt met een voorstel tot kunstmatige stabiliseering van het bin nenlandsche prijsniveau, dat erop neerkomt, het geheele devisenverkeer te een tra liseeren, en alle binnenlandsche prijzen, salarissen en loonen op hun tegenwoordige hoogte vast te stellen, waarbij rekening dient te worden ge houden met de vredesprijzen en -loonen. DE DUITSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. Het voorstel van het centrum om de presi dentsverkiezing tot 1 Juli 1925 uit te stellen zou waarschijnlijk heden reeds aan de Rijksdag wor den voorgelegd en stellig met groote meerderheid worden aangenomen. die een OOSTENRIJK. In de zitting van den Nationalen Raad, gister werd gehouden, heeft de regeering wetsontwerp ingediend, Waarbij de minister van Financiën gemachtigd wordt, om in het tijds verloop tot 31 Mei 1923v.de niet met ontvang sten gedekte Bondsuitgaven de middelen te zoe ken in nieuwe crediet-operaties, die evenwel een bedrag van 750 mitlioen kronen niet mogen te boven gaan. ITALIË. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal Mussoli ni, de leider der fascisten, opgenomen worden in dat niets, wat de mensch doet, geheel belange loos is, had Danella zich afgevraagd, waarom Barnes het er op toelegde om Marina van hare wraakzuchtige plannen af te brengen. Wat kon het dien Amerikaan schelen, of er een En- gelschman minder op de wereld was? Hij wilde hem echter redden er moest dus eene reden vooi zijn- Op te lossen vraagstuk Welke is die reden Al denkende en de zaak aan alle kanten be schouwende, werd hij door de volgende feiten getroffen. Barnes had' het tot. nu toe niet noodig ge acht Marina in kennis te stellen met de laat ste woorden haars broeders. Waarom had hij het dan thans gedaan In andere woorden, wat had hij in de laatste vier en twintig uren met betrekking tot deze zaak ontdekt, om zijn langstelling dermate gaande te maken Deze overweging bracht den graaf het aanteekenboekje te raadplegen verspieder, die den Amerikaan sedert zijn ver trek van Parijs gevolgd was. Twee omstandigheden waren vooral van 8<TcKBarnes was verliefd op juffrouw Anstruther 2e Juffrouw Anstrüther had in haar onder houd met Barnes op het perron te Toulon over de Engelsche marine gesproken. De graaf begaf zich naar nes en wist een der er van be- toe den het te verwachten nieuwe kabinet Giolitti. Mus solini schrijft in zijn blad Mondo, dat hij niet persoonlijk aan de regeering zal deelnemen, maar zijn mannén in de regeering zal plaatsen. het hotel van Bar- bedienden aan de praat te ALLERLEI. Wegens stakingen in tal van mctaalfabrieken heeft de Zweedsche patroonsbond tegen 31 dezer een algemeene uitsluiting in de metaal-industrie aangekondigd, tenzij de bedoelde stakingen vóór dat tijdstip worden opgeheven. Uit Oppeln Tijdens een lezing door een ultra-nationalistisch journalist uit Berlijn, Knuppel genaamd, werd het gehoor oproerig, en wilde den redenaar lynchen. Deze trok een revolver, en schoot op de menigte. Een jonge man werd ernstig gekwetst. Knuppel zelf werd ook gewond. De onderhandelingen tusschen Duitschland en de Kleine Sovjet-republieken van het Oosten over de uitbreiding van het Rapallo-verdrag tot deze staten zijn weder hervat. Van de besprekin gen wordt een gunstig resultaat verwacht. Naar uit Parijs aan de „Times" wordt ge meld, zal ook in Frankrijk thans, evenals reeds eenige jaren in Engeland geschiedt, op den wa penstilstandsdag, 11 November, een minuut land een volkomen stilzwijgen bewaard worden. Gisteren is Trotzki op het vijfde congres van de Communistische Jeugd plechtig als com mandant van de geheele roode marine geinstal- leerd. - In opdracht van het algemeen Russisch uitvoerend comité heeft de volledige uitgave plaats van de werken van Lenin. In verband met de onlusten van j .1. Zondag te Berlijn heeft gister een deputatie van de stede lijke electriciteits-arbeiders aan den commissaris van politie Richter den eisch gesteld, dat alle gearresteerde communisten onverwijld weer in vrijheid moeten worden gesteld, daar de electri citeits-arbeiders anders in staking zullen gaan. Van morgen af zullen de Berlijnsche auto- taximeters het200 voudige tarief berekenen, voor rijtuigen met paarden zal het 150 voudige tarief moeten worden betaald. -Mussolini, de leider der Italiaansche Fascis ten deelt in de „Popoio Romano" mede, dat een zeer belangrijke overeenkomst tot stand geko men is tusschen de fascisten en d'Annunzio. Volgens bericht ui Helsingfors is Trotzki naar Angora vertrokken, teneinde met Khe- mal Pasja van gedachten te wisselen over de Oostersche kwestie. Te Antwerpen dreigt een staking der scheepstimmerlieden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 19 l6 man en October. Ingekomen is een missive van de leden Staal- Ter Hall, houdende kennisgeving, dat zij op verdere behandeling van het voorstel van wet van de heeren Treub c.s. tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het burger lijk wetboek omtrent de erfopvolging en de legitieme portie geen prijs stellen. Voorts is ingekomen een missive van de le den Staa-lman, Visser van IJzendoorn en Ter Hall, houdende kennisgeving, dat zij op verdere behandeling van hun voorstel van wet tot wij ziging van de Tabakswet geen prijs stellen. Op voorstel van den voorzitter zijn deze voor stellen thans van de agenda afgevoerd. Aan de orde is de interpellatie-Van Braam beek over de spoorwegexploitatie. De heer Van Braambeek (S. D.) vraagt, of de minister kan meededen het totaal van de maat- krijgen, van wien hij vernam, dat niemand den Amerikaan sedert zijne aankomst te Nizza was komen bezoeken. Vervolgens ging hij naar liet hotel des Anglais, waar hij hoorde, dat juf frouw Anstrüther in gezelschap was gezien van een jongen luitenant der marine, haar broeder. Op de kade vertelde men hem, dat de Engelsche kannoneerboot de „Zeezwaluw den vorigen avond naar Gibraltar was vertrokken en dat luitenant Anstrüther een der officieren aan boord was. Als van zelve deed zich nu de volgende vraag op Was luitenant Anstrüther de oorzaak, dat Barnes Marina had zoeken over te halen h^rc wraakzuchtige plannen op te geven De Amerikaan beminde de zuster en een dienst, bewezen aan den broeder zoude zijne zaak zeer bevoordeelen. Daarbij herinnerde de graaf zich, dat het jonge Engelsche meisje om de een of andere reden een groote belangstel ling had aan den dag gelegd voor de schilderij van het duel. Hij zelf had er haar twee of drie maal voor zien staan. Hij achtte het dus niet van belang ontbloot een verder onderzoek in te stollen. Den volgenden dag deelde de graaf dus aan Marina mede, dat hij naar Gibraltar ging dat de reis echter slechts van korten duur zoude zijn, waarom hij haar aanried naar Monte Carlo te vertrekken en te trachten, zich gedurende zijne afwezigheid eenig verzet te verschaffen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1