regel en, die hij ten aanzien van bezuiniging denkt te nemen of de minister ertoe wil meewerken, dat voor het spoorwegbedrijf een zuivere reke ning wordt opgezet of de minister niet bezui niging mogelijk acht door een betere verhouding tusschen de posterijen en de spoorwegen of de minister, teneinde behoorlijke concurrentie voorwaarden tusschen de spoorwegen en de binnenschipperij en autodiensten te scheppen, wil medewerken tot heffing van een bijdrage in de kosten van de water- en landwegen van die dienstenof de minister een commissie wil instellen, waarin ook vakbonden zijn ver tegenwoordigd, om te zoeken naar maatregelen om de exploitatie meer loonend te maken. Zoo ja, of dan tijdens dat onderzoek geen verslechte ring in de arbeidsvoorwaarden van het personeel zullen worden aangebracht. Spr. stelt de navolgende vragen I. Kan de Minister niet mededeelen hetto- taal der maatregelen, die Z.E. ten gevolge van de wenschelijkgeoordeeldewijzigingen denkt te nemen II. Wil de Minister er toe medewerken, dat voor het spoorwegbedrijf een zuivere rekening wordt opgezet III. Acht de Minister het niet mogelijk om door een betere verhouding tusschen P.T.T. en spoorwegen te bezuinigen IV. Wil de Minister ten einde behoorlijk concurrentie voorwaarden tusschen de spoor wegen eenerzij ds en de binnenschipperij en autodiensten anderzijds te scheppen, niet medewerken tot het heffen van een bijdrage in de kos'en van onderhoud van de water- en landwegen van deze diensten V. Wil de Minister een commissie instellen waarin ook de vakbonden zijn vertegenwoor digd, die zal hebben te onderzoeken, of en op welke wijze er maatregelen in het spoorweg bedrijf kunnen worden genomen, die de exploi tatie meer loonend zullen maken VI. Zoo de Minister vraag V bevestigend beantwoordt, zullen dan geen verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden van het personeel worden ingevoerd Ioopende dit onderzoek De Minister van Waterstaat, de heer Van Swaay, beantwoordt den interpellant. Wan neer we de tekorten willen wegmaken, dan zijn er twee middelen verhooging der ont vangsten en vermindering der lasten. Ver meerdering van het vervoer is niet te wach ten over de eerste acht maanden van dit jaar zijn de ontvangsten 10 millioen minder dan verleden jaar. Leeft de industrie niet op, dan zullen de inkomsten niet stijgen. We zijn dus aangewezen op vermindering der lasten Aan kapitaalslasten kan men niet tornen. Verlaging van exploitatikosten is dus onafwijsbaar. Onhoudbaar is de stelling dat deze kan geschieden zonder aan de loonen te raken. Van de 194 millioen in 1921 uitgege ven, zijn er 129 voor het personeel en 31 voor kolen. Mag men daaraan niet raken, dan blijft er 34 millioen over voor alle herstelkosten. Men kan op die 34 millioen niet 33 millioen bezuinigen Dat gaat niet. Onafwijsbaar is het aantasten van de loons politiek. De groote maatregelen die genomen zullen worden betreffen de verruiming van de dienst tijden, dat 5 millioen oplevert. Vervolgens be waking van overwegen, 2 millioen besparing vereenvoudiging van de administratie is in over weging maar de desbetreffende commissie liet in een jaar niets van zich hooren. Het kan toorpersoneel is verkleind en de diensttijd is verlengd het personeel is elastisch geworden. Ad vraag IV zegt de Minister, dat hij voor tolheffing niets voelt. Als men daaraan begint, is het eind niet te overzien. De Regeering over weegt of het geen tijd is het heele vervoer- vraagstuk eens onder het oog te zien. Ad. V zegt spr. niets toe maar hij staat niet geheel afwijzend tegenover dit denkbeeld eener commissie. Maar in verband daarmede moet spr. vraag VI afwijzen. De heer Braambeek (S. D.) dient een motie in, dat een onderzoek zal worden inge- stelt, gelijk spr. in zijn vragen verzocht en dat hangende dat onderzoek geeh verandering in de arbeidsvoorwaarden zal worden geb acht. De heer Smeenk (A. R.) betoogt dat een commissie van onderzoek gewenscht is maar dat niet met het wegwerken van de tekorten op het rapport daarvan moet worden gewacht. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Stads- en Gewestelijk Nieuws,. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris D. Boddeüs. Afslag 10 Oct. 1. Het ruime op zeer gunstigen stand aan de Hoogstraat no. 33 te Schiedam gelegen modern ingericht winkelpand met afzonderlijke boven woning en erf met ingang naar de Lange Haven, •groot 1 are 27 c.a. In veiling 195Q0, verkocht voor 25500. 2. Een in beneden en bovenwoning verdeeld huis en erf aan de Nieuwstraat no. 5 te Schiedam, grqot 77 c.a. In veiling ƒ2450, verkocht voor 2550. 3. Een woonhuis met open grond en erf te Schiedam aan de Houtstraat no. 2 te Schiedam, groot 54 c.a. In veiling 1000, opgehouden. 4. Een onlangs nieuw en zeer solied gebouwd wei-ingericht woonhuis en erf aan de Broersvest no. 159 te Schiedam, groot 40 c.a. In veiling ƒ5400, opgehouden. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 20 Oct. IEen winkel- en woonhuis en erf te Schiedam N. Haven no. 31, groot 60 c.a. Geveild voor ƒ2000. II. Een woonhuis en erf, te Schiedam, N. Haven no. 33, kad. groot 60 c.a. Geveild voor 2000. III. Een woonhuis, verdeeld in beneden- en bovenwoning met achterhuis, te Schiedam, Noordmolenstraat no. 22, te zamen groot 1 Are 11. c.A. Geveild woor ƒ2000. Afslag 27 Oct. Notaris F. W. A. J. van Peski (Rotterdam). Veiling 20 Oct. IEen huis en erf te Schiedam Zijlstraat no. 42 groot 11 c.a., en 79 c.a. Geveild voor 800. II. Een huis en erf te Schiedam Zijlstraat no. 54, groot 56 c.a. Geveild voor 1050. Afslag 27 Oct. Jubileum. A.s. Maandag 23 October 1922 herdenkt de heer J. I. Dorgelo alhier het feit, dat hij voor 40 jaar in dienst trad als kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De Zillveren bal. Men verzocht ons te brichten, dat de zilveren Bal, onlangs door Hermes-D.V.S. gewonnen, ter bezichtiging is geëxposeerd in de étalage van het schoenmagazijn der Fa.Wed. J. F. Scheffers, Singel alhier. „St. Caeeilia." De R.K. Mannenzangvereeniging St.Caeeilia" alhier, herdenkt dezer dagen het heugelijke feit van haar dertig jarig bestaan. Begrijpelijkerwijze kan een dergelijk feeste lijk gebeuren, niet onopgemerkt voorbijgaan. Zondag, 220ct. zal tot intentie van Donateurs en leden de H.H. Missen van 7.30 en 10.30 uur worden opgedragen, in de Parochiekerk van O.L. Vr. Visitatie, onder welke laatste de Vereen, een Mis zal zingen door haren Directeur, den heer J. Vranken, speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd. Op Zondag, 5 Nov., zal deze Mis worden ge zongen in de Kerk v.d. H. Joannes den Dooper. Vervolgens geeft St. Caeeilia" in den loop der volgende maand de een feestconcert en feest avond voor Donateurs en leden. Candidaatstelling Zondag 15 October vergaderde het Geweste lijk S.D.A.P. bestuur van Zuid Plolland met de Districtbesturen en de zittende Statenleden. Besloten werd in de vijf Statendistricten elk met een afzonderlijke lijst uit te komen. Het maximum aantal namen op iedere lijst te plaatsen werd bepaald, op 6 in Leiden, Gouda en Ridderkerk, en op 10 in Delft en Dordrecht. Door de vergadering werden groslijsten op gemaakt als volgt Kieskring Leiden 1. D. A. v. Eek, 2. v. Stralen, 3. A. Hoogmoed. Kieskring Gouda: 1. A. Roetman, 2. J. Spronkers, 3. P. de Vos. Kieskring Ridderkerk 1. H. J. Horsman, 2. J. Spronkers, 3. K. de Bie-Tiemens Kieskring Delft1. J. H. Schaper, 2. P. de Bruin, 3. Berg Hofman 4. Baart, 5. Th. de Vries. Kieskring Dordrecht 1. J. TI. F. v. Za- delhoff, 2. J. A. Bergmeijer, 3. Dr. Stoop, 4. A. C. Swaters, 5. R. Laan. De afdeelingen zullen in de gelegenheid wor den gesteld hieraan een aantal namen toe te voegen, terwijl de stemming over de groslijst zal plaats hebben, na het in Januari te houden Partijcongres. („Voorw") „New England," Hedenmiddag is bovengenoemde zaak hero pend.De winkel is enorm vergioot en degoedeien- sorteering uitgebreid en bovendien verrijkt met het artikel heerenkleeding. De etalage-kasten pronken met een schat van allerlei kleedingstukken en zijn voor deze ge legenheid bovendien voorzien van fraaie bloe men, die ook aan den winkel een echt feestelijk aanzicht geven. De verlichting is eveneens versterkt, zoodat in alle opzichten de verandering een groote ver betering is geweest. Dat vele kooplustigen zich heden en in de toe komst naar „New England" mogen begeven, wenschen wij den vooruitstrevenden eigenaar van harte toe. De inzameling voor gelden door O.B.K. en Gusto's muziekvereeniging tot dekking van het tekort van het muziekconcours heeft in totaal opgebracht ƒ423,63. Voor deze bijdragen betuigen de vereenigingen de Burgerij hun hartelijken dank. 't Tekort is hiermee nog wel niet gedekt, maar toch reeds flink verminderd. UIT ROTTERDAM. Bij het vertrek van trein 212 gistermiddag 12. uur 58,die in de richting van Den Haag ging,heeft op het emplacement van het station D.P. een niet ernstige spoorwegongeluk plaats gehad. Waarschijnlijk doordat de machinist te krachtig aanzette, versprong een wissel, waardoor de beide wagens derailleerden en in den grond reden. De personen, die zich in deze wagens bevonden, kwamen er zonder ongelukken af. De materieele schade is niet groot. Den ge- heelen middag is er gewerkt om de beide wagens uit den grond te krijgen. UIT DELFT. De kleine sigarenfabrikanten te Delft nemen niet deel aan de uitsluiting. Flet personeel bij hen is op de oude voorwaarden aan het werk gebleven. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 20 October 1922 des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn alle leden. Vastgesteld worden de notulen, der vergade ring van 5 September j.l. en verdaagd die van 29 September. De voorzitter doet mededeeling van de goed keuring door Ged. Staten van eenige raadsbe sluiten. Kennisgeving. Ingekomen stukken. Van B. en W. aanbieding van het proces verbaal van de op 27 September plaats gehad hebbende opneming van boeken en kas van den gemeente ontvanger. Idem een schrijven, waarbij ter kennisneming -wordt aangeboden hun besluit van 28 Sept. j.l. waarbij aan den heer Mr. M. J. G. M. Kavelaars, eervol ontslagen Secretaris der opgeheven Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier, een wachtgeld is toegekend. Kennisgeving. Idem voorstel, om hun College uit te noodigen voorbereidende stappen te doen, om te komen tot de vereeniging van het Oude Manhuis en het St. Jacobs gasthuis. Ter behandeling in een volgende vergadering. Idem prae-advies naar aanleiding van een circulaire van het Comité van Actie voor Int. Nat. Hilfe für geistigen Arbeiter Oesterreichs te 's-Gravenhage, waarin steun wordt verzocht ten behoeve van de intellectueelen in Oostenrijk. Het komt B. enW. voor, dat deze hulpverlee ning,hoewel de noodzakelijkheid daarvan ten vol le wordt erkend, niet een zaak der Gemeente is, doch op den weg van particulieren ligt, derhalve stellen zij voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. Idem schrijven, waarin zij mededeelen, dat zij in verband met de tot standkoming der verla ging van den broodprijs zich voorloopig ont slagen achten van de hun bij de motie-S wartj es c.a. verstrekte opdracht., om maatregelen te be ramen om tot verlaging van den broodprijs te geraken. De heer H ij m a n wil hierbij opmerken, dat 11 Nov. 1922 dezelfde brood-kwestie ook in den Raad is ter sprake gebracht, en wel door den heer Dinkelaar. Toen streed spr. voor de vrije concurrentie en is er thans ook nog van overtuigd, dat deze de ware methode is, waaraan ook volgens hem de huidige broodprijsverlaging is te danken, 't Brood wordt zelfs nu te goedkoop gekocht, de bakkers ontvangen bijna niets boven den kost prijs. Dit alles acht spr. een reden, dat B. en W. zich beter niet meer met het bakkersbedrijf bemoeien en de prijsbepaling aan de vrije con currentie overlaten. Weth. de Bruin acht het wel goed, dat B.enW. in dezen diligent blijven, daar de bakkers eerst niet van prijsverlaging wilden weten, en eerst na een bespreking in den Raad hierover deze hebben ingevoerd. Schrijven van B. en W. wordt goedgekeurd. Idem voorstel tot wijziging van ait. 1 der bij Raadsbesluit van 4 November 1921 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor de Nijverheids-avondschool. Goedgekeurd. Van den secretaris-brandmeester van cle Brandweer, aanbieding van het verslag over den toestand in het jaar 1921. Zal opgenomen worden in het gemeente-ver- slag. (De Zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. Advertenties bij de departe menten. Men schrijft aan het „Vaderl." Flet zal u bekend zijn, dat de regeering hare publicaties, voor zoover de ruimte toelaat, be schikbaar stelt voor reclame. Zoo bevat de Ne- derlandsche Staatscourant sinds 1 Januari een rubriek„Niet ol'ficieele advertentiën." Het daarmede bereikte resultaat is blijkbaar zeer gunstig te noemen en heeft tengevolge gehad dat verschillende Departementen van Alge meen Bestuur eveneens probeeren de baten voor de schatkist op te voeren. De enveloppen van den Post-Chéque- en Giro dienst trachten thans het Nederlandschc volk er van te overtuigen, dat men door sparen bij een met name genoemde spaarbank kapitalist kan worden. Het Departement van Financiën zal niet ach terblijven en eerstdaags zullen onze aanslag biljetten in de diverse belastingen worden ver sierd met aanbiedingen van allerlei firma's. Men verwacht er een goed resultaat van. En niet zonder reden. Zou er wel een biljet zijn, dat aandachtiger bestudeerd wordt dan het belastingbiljet en is er één drukwerk met grooter oplaag. Onder de gegadigden is ook een kleding magazijn en er zijn moeilijkheden gerezen. De firma wensclit n.l. den volgenden tekst te bezigen De Staat kleedt U uit, Wij kleeden U aan. In vertrouwen kan ik U mededeelen datmen aan het Departement „overweegt" of dit con tract kan worden geaccepteerd. - Een socialistisch oordeel over het ,,k a p i t a 1 i s m e." Het moderne socia lisme leert, dat het „kapitalisme" een volstrekt noodzakelijke phase is in de ontwikkeling der maatschappij. Er wordt van dat „kapitalisme" - desalniettemin veel kwaad gezegd. Maar zie hier nu een betoog van den bekenden sociaal-democraat Louis Bertrand in het Bel gisch hoofdorgaan „Le Peuple" „Zonder kapitalistische concentratie zou het socialisme, verstaan als de socialisatie der voort brenging en ruilmiddelen, onmogelijk te verwe zenlijken zijn en de gedachte aan zijn noodzake lijkheid zou bij niemand opgerezen zijn. Er zijn twee reeksen van kapitalisten. Ten eerste de kapitalisten, die obligaties met vaste rente koopen. Zij beperken zich over 't al gemeen tot het afknippen van de couponnetjes. Ten tweede zijn er kapitalisten, die hun kapitalen wagen in nijverheids-, handels-, landbouw- en fi- nancie-ondernemingen. Deze laatsten handelen met het doel meer te winnen dan de anderen. Doch zij loopen soms ernstige gevaren, die om zoo te zeggen hun grootere inkomsten recht vaardigen. Deze gevaren zijn niet denkbeeldig. Men heeft de geschiedenis opgemaakt der 1610 eerste N.V. in België opgericht van 1873 tot 1893, met een gezamenlijk kapitaal van 3 milliard. Welnu, na 20 jaar bleven er van de 1610 maar 468 1.1. z. 30 p. c. maatschappijen meer over. Van de daarin ge plaatste 2 milliard was meer dan de helft verloren Ziedaar een feit, dat men kennen moet en waarmee men rekening houden moet, indien men onpartijdig het kapitalistisch regiem wil beoor- deelen. Een derde reeks van kapitalisten bestaat uit hen, die zelf arbeiden om hun kapitalen vruchten te doen dragen. Het kapitalisme is dus een historisch feit. Flet heeft toegelaten, talrijke nijverheden op te rich ten, uitvindeingen tot haar recht te doen komen, in verre landen rijkdommen te ontdekken, de al- gemeene onkosten te doen verminderen en alzoo het algemeen, welzijn te bevorderen. Zoodoende heeft het dienst bewezen aan de menschheid." Aldus de heer Bertrand. Vermoedelijk zou menig socialistisch arbei den ten onzent even verbaasd zijn, indien hij een dergelijke beschouwing in zijn partijk of vakblad las zegt „Patrimonium." Er is immers eenig verschil tusschen dit betoog en de propagandistische artikelen over het „kapitalisme," dat de schuld heet te zijn van alle ellende, die er in de wereld is. („Tijd.") De Hammoni a-k w e s t i e. De raad voor de scheepvaart te Hamburg heeft gister uitspraak gedaan inzake het zinken van het s.s. Hammonia (de vroegere Hollandia), dat is ver oorzaakt door het volloopen van de achter de voorste waterdichte schotten gelegen ruimen. De gezagvoering heeft volgens den raad geen schuld aan het ongeval, dat geweten moet worden aan onvoldoende zorg bij 't sluiten der kolenluiken in de haven van Flamburg, waarvoor de daarmee belaste personen verantwoordelijk zijn. Bij de ramp zijn 15 passagiers en 4 leden der bemanning omgekomen. Laatste Berichten. Smokkeldrama. Bij Zevenaar is hedennacht een metselaar uit Didam bij 't smokkelen van sterken drank, toen hij" 't bevel van stilstaan niet opvolgde, door een kogel getroffen. De man verkeert in zeer ernstigen toestand. IIulp voor Rusland, Naar wij uit Amsterdam vernemen heeft ook de Roode Kruis-actie tot steun aan hongerend Rusland het plan van den centrale groep-Bilt- hoven overgenomen en tracht wagons aard appelen en groenten te verzamelen bij onze landbouwers. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Oct. 20 Oct. 11.427b ƒ11.417, Berlijn - 0.077, - 0.067s - 18.80 - 18.95 België - 17.50 - 17 55 - 46.70 - 46.527, Weenen- - 0.007, - 0.007s - 51.40 -51.— Stockholm -6815 - 68.377» Kristiania - 45-677, - 45.65 - 2.55 -2.557s WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 19 Oct. 20 Oct. 11.427, 11.417, Parijs - 18.80 -18.95 Brussel - 17,50 -17.55 New-York... - 2.55 - 2.557, - 0.08 - 0.067, Zwitserland - 46.627, - 46.55 Praag™ Stockholm - 68.20 - 68.30 - 51.30 - 50.90 - 45.70 - 45.60 Weenen - 0.0037, - 0.0007s - Visschcrij. SCHIEDAM, 19 Oct. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 32 „Wouter", schipper D. Roeleveld, met 24 last haring van de tweede reis. SCHIEDAM, 20 Oct. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SCH 130 „The War rior", schipperW.Taal, en SCFI132, „Saturnus" „schipper M. Pronk, beide voor de derde reis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2