DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45ste Jaargang. Vrijdag 20 October 1922. No. 13470. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intereommuuaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. per regel, op aanvraag Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnen! ib d. Rusland en Nederland. In de buitenlandsche pers heeft onlangs een, ook door sommige Nederlandsche bladen over genomen bericht de ronde gedaan, betreffende een Nederlandsche commissie, die Petersburg en Moskou zou hebben bezocht. In hetzelfde be richt werd den leider van de commissie, den heer Stuart, de bewering toegeschreven, als zoude de reis van de commissie een verandering beteeke- nen in de houding van de Nederlandsche regee ring ten aanzien van Rusland, en als zoude Ne derland bereid zijn, Rusland credieten te ver- leenen. Naar aanleiding hiervan verzoekt de heer J. IT. Cohen Stuart die dezer dagen uitRusland is teruggekeerd, de hem toegeschreven uitlatin gen te beschouwen als een puur verzinsel van den bolsjewistischen propaganda-dienst. Dames-confcclie-nijverlieid. Naar aanleiding van het bericht, dat minister Aalberse met de verschillende takken van nijver heid te rade wenscht te gaan aangaande verzach ting van den crisis-invloed, heeft het bestuur van de Nederlandsche R.K.. Vereeniging van kledingfabrikanten zich, in opdracht van de ledenvergadering, tot den minister gewend met het verzoek, een conferentie te beleggen ter bespreking van den toestand in de dames-confec- tie-nij verheid. Prof. Treub naar Indie. Prof. Treub, voorzitter van den Ondernemers- raad voor Ned. Indië zal de volgende weck Za terdag of Zondag Den Ilaag verlaten tot het aanvaarden van zijn voorgenomen reis naar Indië. De heer Treub zal eerst nog eenigen tijd te Parijs verblijven en 7 November te Genua scheep gaan. Burgemeester Zimmerman. Voor de functie van Hooge Commissaris van den Volkenbond voorOostenrijk in welke functie binnenkort zal worden voorzien, staat als num mer één op de lijst van candidaten de burge meester van Rotterdam, M. Zimmerman. Nederlandsche dag te Bern. De Zwitsersche commissie van Nederland in den Vreemde heeft op verzoek van Hr. Ms. ge zant te Bern besloten, den Nederiandschen dag te Bern niet te houden op 3 en 4 November, maar op 26 en 27 Januari Het Amsterdamsche orkest.- Willem Mengelberg met zijn orkest zal heden Vrijdagavond, per extra trein van Hamburg te Bellijn aankomen. Pasvisa. Het ministerie van buiterilandsche zaken brengt ter algemeene. kennis, dat de Duitsche regeering voortaan voor het verleenen van een transitvisum naar een laad, waarmede Ne derland is overeengekomen tot afschaffing der visa over te gaan, niet meer den eisch stelt, dat eerst het visum van het land van bestemming verleend is. toezending van giften, onder aanduiding derlanders in het Oosten. Ne- Ingeze tenen. De regeering heeft, beslissende in zaken, die in hooger beroep voor den Raad van State zijn behandeld, uitgemaakt,Mat beroepen om trent de beslissingen van gemeenteraden, be treffende steun voor schoolbouw, niet door kerk genootschappen of vereenigingen kunnen wor den ingesteld. Zij heeft daarbij als haar oordeel uitgesproken, dat, waar art. 76 der wet L.O. aan ieder ingezetenen het recht geeft van een be slissing van den Raad in beroep te komen, alleen natuurlijke personen als ingezetenen kunnen worden aangemerkt. Een genootschap, een ver eeniging, enz. vallen dus buiten die bepaling. Cïsauengd Nieuws- Oi p 1 c h t e r. Gistermiddag jeeft in den trein van Leiden naar Rotterdam een als offi cier gekleed persoon twee schippers uit Leiden opgelicht voor een bedrag van 250 en eenige geldswaardige papieren, onder voorgeven, dat hij hen een betrekking zou bezorgen bij een der groote stoomvaartmaatschappijen te Rotterdam. Het is gebleken, dat deze persoon reeds eenigen tijd deze praktijken uitoefent en daarom door de politie wordt gezocht. De politie te Leiden, is er thans in geslaagd, zijn juisten naam te weten te komen. Nederlanders uit Smyrna. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis meldt De toestand, waarin de vluchtelingen vorkee- ren, maakt verderen steun noodzakelijk. Zoo wel te Constanlinopel als op Malta en elders bevinden zich Nederlanders, die te Smyrna alles hebben moeten achterlaten. Wanneer zij naar hun vroegere woonplaats zullen kunnen terug- keeren, is nog geheel onzeker, en de ingekomen berichten maken het zeer weinig waarschijnlijk dat zij daar van hun have nog iets zullen terug vinden. Hr. Ms. gezant te Constantinopel schrijft over dié vluchtelingen „De kolonie bevindt zich thans grootendeels aan boord van het stoomschip Deucalion alhier en staat, ondanks de groote hulpvaardigheid van gezagvoerder en bemanning, nog vanzelf sprekend aan vele ontberingen bloot. Het is mijn bedoeling, dat deze menschen zoodra de omstandigheden zulks toelaten, weer naar Smyrna zullen terugkeeren. Ten gevolge van de verwoestingen, waardoor de meesten alles ver loren hebben, zal hun ook hierbij de noodige ondersteuning moeten worden verleend." Daartoe in staat gesteld door voor het doel ingekomen giften (waaronder een van 500 van het centraal comité vor hulp aan Nederlanders in het buitenland) kon voormeld hoofdbestuur weer 1000 verzenden aan den gezant te Con stantinopel en 1000 beschikbaar stellen voor de gevluchte Nederlanders op Malta. In totaal met de vorige opgaven f 11.000. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis Princessegracht 27 Den Haag (postgiro 22,120) blijft zich dringend aanbevolen houden voor Smokkelen. De rijksambtenaren te Bel- lingwolde (Gr.) hebben gisteren 8 paarden en vannacht 36 varkens en een koe, welke dieren uit Duitschland werden gesmokkeld, in beslag genomen. Verduistering. De kantoorbediende L van het postkantoor te Veendam is vanmorgen wegens verduistering van 2200 ter beschikking van de justitie te Winschoten gesteld. Een' Nederlander vermoord. Te Neurenberg zijn Lederer en Mensel, die op 10 October den koopman Willem Engelman uit Amsterdam beroofd, vermoord en voor een deel verbrand en begraven hebben, in hechtenis genomen. Zij hebben Engelman beroofd van 10Ó.000 Duitsche marken en 200 Hollandsche guldens, zoomede van kostbaarheden ter waar de van 1 millioen mark. Inbraak bij den juwelier. Eer gisteravond omstreeks half tien heeft men in gebroken in de winkel van een juwelier in de Lange Poten, alhier. Na met een hengelstok een in de omgeving in een steegje staande lantaarn te hebben uitgedraaid, klommen de inbrekers met behulp van den touwladder over een muur tje, aan de achterzijde van het perceel, waardoor zij toegang kregen tot magazijn en winkel van den juwelier. Er werden ontvreemd een groot aantal gouden voorwerpen ter waarde van ruim 10.000. Een surveilleerend rechercheur van politie zag een hem bekenden persoon het gebouw verlaten. Hij floot onmiddelijk om assistentie, met het gevolg, dat drie bekende inbrekers konden worden gearresteerd. Het bleken te zijn de 27-jarige J.L., de 30-jarige C.S., DenHaag, en de 24-jarige G.J. te Amsterdam. Een van hen was in het bezit van den buit. De aangehoudenen zijn in verzekerde be waring. Moord. Men seint uit Winschoten aan Het VolkDe uit Langeoog afkomstige smids knecht N. Renke heeft blijkens een Dinsdag te Nieuwe-Schans ontvangen bericht op reis naar familie te Lübeck in Duitschland, aldaar zijn vrouw en twee kinderen vermoord. De C o r n e 1 i s." Volgens heden ontvan gen berichten zijn enkele lijken van de uit 23 man bestaande bemanning van het s.s. „Cornc- lis" dat in de Oostzee is vergaan, aangespoeld. Men neemt daarom aan, dat de bemanning geheel is omgekomen. neer. Échter had de boer niet gerekend op de aanwezigheid van het geweer, hetwelk V. droeg, dat door den val plotseling afging, met het treurig gevolg, dat de boer de volle lading door zijn hoofd kreeg. Het onderzoek der justitie zal moeten uit maken in hoeverre de lezing der getuigen juist is. Er van door. Volgens de „Zutph. Ct." heeft de 68-jarige notaris J.P.V., sinds 33 jaar notaris te Groenlo, Zaterdag die gemeente ver laten, nadat hij zijn klerk had gezegd, dat hij zijn faillissement ging aanvragen. Gister heeft de rechtbank te Zutfen het faillissement uit gesproken. Verscheidene landbouwers uit Groen lo, Beltrum, Nieuwent en andere plaatsen zijn bij de zaak betrokken toen zijn in de laatste dagen hun deposito's kwamen opvragen, was er geen geld om hen uit te betalen. De notaris was ook boekhouder van de Spaar- en Voorschotbank en nam als zoodanig ook gelden in ontvangst, die hij gewoonlijk, tenzij uitdrukkelijk de naam van de instelling werd genoemd op zijn eigen naam noteerde. Een paar ton zouden op deze wijze zijn geplaatst. De toestand moet zich in den loop van eenige jaren aldus hebben ontwikkeld. Ongeluk of misdaad? De Arnh. Crt." geeft de volgende lezing van het Duivensche ge val De gebrs. D., poelier, en de horlogemaker V. uit Velp, die in de Lijmers een jacht hebben gepacht, waren aan het jagen. Door een der gebrs. D. werd een haas aangeschoten, die toen alsnog trachtte een goed heenkomen te zoeken in een met mangels bepoot stuk land van een in de nabijheid wonenden boer. te zamen werd alstoen afgesproken, dat V. be doelde haas zou verjagen om deze alsdan beter onder schot te kunnen krijgen. Men had na tuurlijk niet gerekend op de komst van den boer, die nu eenmaal niet wilde hebben, dat men op zijn grond komt, en zonder dat V. er op be ducht was,-kreeg hij 'n opstopper van den boer op het hoofd, waardoor deze half bewusteloos, oo den grond viel Nadat V. weder was opge staan/zoo goed als dit ging, kreeg hij ten twee den male een slag op zijn hoofd en viel weer De moordende motor. De heer E.E. Hengcveld Jr., uitgever te Elburg, reed gister morgen met zijn motorfiets naar Nunspeet. In de buurt van Doornspijk reed hij, bij het uit wijken voor een passeerenden wagen, in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan hij kort daarop aan schedelbreuk overleed. De motor fiets kreeg geen schade. V erduisteringen. Bij de Maatschappij voor draadlooze telegrafie „Telefunken" te Berlijn is men een aantal ontrouwe beambten op het spoor gekomen, die met bijzonder ever trouwens-posten bekleed waren. Men ontdekte, dat van nieuwe modellen van verzend- en ont vangtoestellen, waarmede men nog proeven neemt, stukken in Holland, Amerika en de Russische randstaten in gebruik waren. Als verkooper van de buizen werd een Berlijnsch ingenieur in den arm genomen, die met be ambten van „Telefunken" in betrekking stond Twee academisch opgeleide natuurkundigen en een werktuigkundige werden gearresteerd. Zij bekenden de toestellen verzonden te hebben. De „City of Honolulu". De „City of Honolulu", aan boord waarvan zooals men weet, een hevige brand heeft gewoed, is gister ten Zuid-Westen van San Francisco, waar de zee 600 vadems diep is, door den kustwaclitkotter „Shawne" met 21 schoten tot zinken gebracht. Botsing tusschen trein en iij- t i u g. De sneltrein Vicksburg-Alabama (Mis sissippi), is in botsing gekomen met een wagen, waarin zich een aantal kinderen bevond, die op weg naar school waren. Vijf kinderen werden gedood en elf gewond. SpooiWegramp. Bij de botsing van den sneltrein Boekarest-Constanza zijn 19 personen om het leven gekomen. Diamantfirma opgelicht. Dezer dagen bemerkte een groote diamantfirma te Antwerpen, dat er valsche wissels op haar naam in omloop waren. Gistermiddag werd door haai de politie gewaarschuwd, welke onmiddellijk overging tot de arrestatie van een boekhouder der firma, wiens liederlijk leven reeds geruimen tijd in het oog was geloopen. De verdachte heeft reeds bekend, dat hij voor ongeveer600.000 francs aan valsche wissels in omloop heeft gedraclit, waar van reeds vele door de firma betaald werden. Hij is gevangen gezet. De naam der betrokken firma wordt nog geheim gehouden. Stranding. De 237 passagiers van het stoomschip „Lenape" van de Clyde-lijn, dat gis teren aan den mond van de St. Johns-rivier aan den grond is geloopen, zijn vandaag aan boord van het s.s. „Arapahve" gebracht. De pogingen om het schip weer vlot te maken, wordfn voort gezet. Mary Pickford, Douglas Fair banks en Charlie Chaplin hebben het Japansche stoomschip Persia Mark gehuurd om een reis om de wereld te maken. Dit heeft hun 250,000 dollar gekost. Naar den Noordpool per onder zeeër? De „Daily Mail" bevat het bericht, dat een Duitsch geleerde, Dr. Anechütz een plan heeft opgemaakt om den Noordpool te bereiken door onder het ijs door te gaan. In den zomer van het volgende jaar zou hij deze onderneming willen wagen in een onderzeeër, welke in staat zou zijn vijftien uur achter elkaar onder water tc blijven, een bagage van 500 ton en een bemanning van acht personen te dragen. Gedurende de laatste twee jaar heeft Dr. Anechütz een diepgaande studie gemaakt van den poolzeeën, waarbij hij de zekerheid verkre gen heeft, dat de dikte van het ijs nooit groo- ter is dan 12 brazem daar het mogelijk is'op een diepte van 22 brazem te varen zou zijn reis uitvoerbaar zijn. Met een snelheid van zes mijl per uur aan de opprvlakte.'en vier mijl onder het ijs wil hij 30 mijl per dag afleggen. Hij veronderstelt verder, dat zijn reis tot de 88ste graad zeer snel zal zijn, en dat hij van af dit punt niet meer dan vijf weken noodig zal hebben, indien ten minste het vasteland van den Noordpool niet al te Lgestrekt is. Het bericht vermeldt niet hoe de heer Ane chütz zich voorstelt met zijn onderzeeër door en uit het ijs te komen. Nieuwe postzegels. Ter gelegenheid van de kroning van den koning van Roemenië zijn drie juhileum-zegels uitgegeven, nl. een van 25 bani met de beeltenis van den koning in uni form met stalen helm, een van 1 lei met de beel tenis van koningin Maria als ziekenverpleegster en een van 2 lei, in dubbele grootte, met de beel tenissen van dewoymodeMichiel den dappere en koning Ferdinand I. Nieuw geld. In Duitschland zullen bin nenkort in omloop worden gebracht 1- mark stukken van ijzer en 10 markstukken van alu minium, die ongeveer de grootte van een 50- pfennigstuk hebben. Kroonprins aan den dood ont snapt. Naar uit Kopenhagen aan de Engel- sche bladen wordt gemeld, is de Deensche kroon prins Maandagavond aan een groot gevaar ont snapt. Hij reed namelijk met zijn auto in volle vaart tegen den slagboom van een overweg, die was neergelaten, omdat een trein den weg moest oversteken, en wel juist op het oogenblik, dat de auto passeerde. De auto werd zwaar bescha digd, doch de kroonprins bleef ongedeerd. Hij had blijkbaar het licht van den slagboom aange zien voor dat van een auto, die op eenigen afsand voor hem uit had gereden. Wreede grap. Een meisje uit Weymouth ontving dezer dagen een telegram, waarin haar werd medegedeeld, dat haar verloofde bij een motorongeluk was gedood. Geheel ontdaan spoedde zij zich naar de moeder van haar ver loofde, om het treurige nieuws mede tc deelen, doch groot was haar vreugde, toen het „gedoode" jongmensch eenige oogenblikken later bij zijn moeder kwam binnenstappen. Het bleek, dat het geheele verhaal verzonnen was en dat men dus een „grap" had willen uithalen. Men heeft tot dusverre nog niet kunnen opsporen, wie het tele gram heeft verzonden. Kerknieuws. liet Eucharistisch Congres. In de kerk van den H. Willibrordus, de groot ste kerk van Amsterdam, is gisteravond zeven uur het eerste Nederlandsche Eucharistische Congres geopend met de indrukwekkende plech tigheid van een door Mgr. Gallier gecelebreerd pontificaal Lof. Mgr. Heylen, de aartsbisschop van Namen, Mgr Bosman en tal van andere geestelijken vuldën het priesterkoor. Onder leiding van Theo v.d. Bijl, den dirigent, voerde het zangkoor werken van de beste compo nisten uit. Na 'het Lof gaf de bisschop den kruiszegen met het Allerheiligste. Om half negen, was in het Concertgebouw de openingsvergadering. Reeds om acht uur was er geen plaats meer onbezet. Na de aankomst van de bisschoppen en het congres-bestuur, sprak Mgr. Bosman als voorzitter de openings rede uit, waarin hij allen een hartelijk welkom toeriep en God dankte voor de gunst dat Am sterdam, de oude Mirakelstrad, het voorrecht van dit grootsche gebeuren, ten deel viel. Met de bede dat Godszegen moge rusten op het werk in deze dagen, verklaarde Mgr. het congres geopend. Na de toespraak van Mgr. Heylen, die de groote beteekenis der Eucharistische Congressen uiteenzette, hield pater Borromeus de Greeve de volgende rede Spreker liet terstond de zielen, reeds door de Pers gedrenkt met de spiritus van heilige geestdrift ontvlammen door. een lichtstraal, door het glorielicht dat hij zelf zag opgaan over de illustre vergadering en liet in zijn in leiding duidelijk voelen hoe een specifiek Roomsche sentiment daardoor werd gebracht, daar nog nimmer wij ons voelden als thans kin deren van de Katholieke Eéne Heilige Onver woestbare Apostolische Kerk. Dat glorieliéht straalt uit de aanwezigheid van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem en Mgr. Heylen, voorzitter der Interna ionale Cnngressen en wekt het gevoel van Katho liciteit, van Internationalisme "uit het feit van 't Congres, de bekroning van het bloei end Roomsche leven, behandelend het meest I verheven onderwerp waarover alle kath. het -afc. A H«»rt«nl.ifn 1F» revels 1 .75 elk O. rfifffil dj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5