DE AMERIKAAN. DAGBLAD MODESCHIEDAM EHS m mi F EUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 24 October 1922, No. 13473, Advertentiën: 5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 8a. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Appelmarktbrug zal vanaf Woensdag 25 October 1922 tot nader aankondiging voor het verkeer zijn AFGESLOTEN. Buitenlandseh Nieuws. DE ENGELSCHE CRISIS. Uit Londen verluidt De vertegenwoordigers van de conservatieve partij hebben gistermid dag eenparig en met groote geestdrift Bonar Law als hun leider gekozen en voor de eerste maal sedert 17 jaar heeft dit land wederom een conservatieven premier gekregen. Kort na afloop van de vergadering begaf Bonar Law zich n.l. naar Buckingham Palace om den koning definitief mede te deelen, dat hij de ontvangen opdracht tot de vorming van een nieuw minis terie aanvaardde. Donderdag zal de proclamatie verschijnen waaiin de ontbinding van het parlement wordt aangekondigd. De candidaatsstclling voor het nieuwe parlement zal op 4 November geschie den. De verkiezingen zullen dan 15 November plaats hebben, terwijl het nieuwe parlement 20 November zal bijeenkomen. Omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet is nog niets bekend. Men acht het thans zeer waarschijnlijk, dat als lord-kanselier zal optreden lord Cave, de voormalige minister van BinnenlEfndsche Zaken. De conservatieve partij zal in het geheel 425 candidaten stellen. De leiders van de partij zijn voornemens, om bij den verkiezingsstrijd zoo veel mogelijk samen te werken met de coalitie- liberalen, ten einde gezamenlijk front te maken tegen de Labour-partij. In ruil voor den steun, dien de conservatieve partij zal verleenen aan de- coalitie-liberalen, moeten de laatsten zich verbinden, om in het algemeen de politiek van Bonar Law en zijn re geering in het nieuwe parlement te steunen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de conservatieven in Wales een candidaat tegen over Lloyd George zullen stellen. RUSLAND. Gemeld wordt, dat tweeduizend communisten leden der oppositie-sovjet in, het Oeralgebergte, gearresteerd werden wegens agitatie tegen de regeering te Moskou. Ook wordt gemeld, dat vijfhonderd aanhangers van de Oeralpartij naar Moskou zijn overgebracht. Miasnikof en eenige andere leiders der oppositie zijn naar Siberië gevlucht. Te Moskou is een nieuwe communistische oppositiegroep opgericht, welke verlangt, dat er een einde zal komen aan de nieuwe econo mische politiek van de Sovjetregeering. OOST-GALICIE. De onlusten in Oost-Galicië leidden, volgens een telegram uit Czernowitz, tot een geregelden boerenoorlog. De Oekrainsche opstandelingen hebben reeds meer dan 90 Poolsche boerderijen bezet. TURKIJE'S STREVEN. Belangrijke redevoeringen werden gehouden door Moestafa Kemal en door Refat Pasja te Constantinopcl. Moestafa Kemal ontkende, dat 47 Den volgenden dag vertelde Enid aan Bar nes, dat zij de helft van den nacht met Manna had doorgebracht, steeds over Edwin spreken de. Zij heeft mij de woorden herhaald, welke hij haar verzocht had, mij over te brengen, toen hij meende, te zullen sterven ik heb haar de brieven laten lezen, die hij later heeft geschre ven, uitgezonderd een, waarin al te veel hoog dravende lofuitingen aan haar adres voorkwa men." ,,Dus is deze Corsikaansche nu het meis je, zooals gij voor uw broeder gedroomd hebt „Volstrekt niet. Ze trouwt niet. Zij heeft een gelofte afgelegd." „Ha, ha Zoo, zoo Eene gelofte 1" „Hoe zegt gij dat zoo zonderling Gij schijnt in het geheel niet in uw humeur. V/at scheelt u Gaat gij mee naar het Casino Kom." Juffrouw Anstruther ging aan de roulette tafel zitten en begon te spelen met al het vuur van een nieuwelinge. Verscheiden uren bleef zij daar, beurtelings opgewonden of terneerge slagen terwijl zich op haar gelaat alle wisselingen der kans ten duidelijkste weerspiegelden. de Turken te Moedania in eenig opzicht gezwicht zouden zijn voor buitenlandsche pressie. Hij zeide, dat de jongste Turksche zegepralen te danken waren aan de nationale eendracht en aan de nationale bajonetten, en dat men zich voort aan daarop verder moest verlaten. Refat Pasja, de onlangs benoemde Turksche gouverneur voor Oost-Thracië, heet naar Con- stantinopel te zijn gezonden om er nationalis tische propaganda te voeren. In een rede, ge houden voor studenten van de lioogeschool te Constantinopel deed hij een bitteren aanval op Lloyd George, dien hij een schurk noemde en over wiens val hij verheugd was, daar Lloyd George het, volgens Refat Pasja, voorzien had op de vernietiging van het Turksche rijk. Refat Pasja verklaarde, dat de buitenland sche politiek van Turkije, steeds gebaseerd zou zijn op de nationale beginselen. Wat de bin- nenlandsche politiek betreft, zeide hij, dat deze steeds het beginsel der souvereiniteit van het volk zal huldigen. Turkije is niet voornemens, zeide hij, de Westersche politieke stelsels na te volgen. De.monarchie kan niet worden ver- eenigd met de volkssouvereiniteit en de Wester sche republieken zijn corrupt, terwijl zij het volk niet vertegenwoordigen. De regeering van Turkije moet verantwoordelijk zijn aan het volk, dat haar mandaat ieder oogenblik moet kunnen intrekken. Refat Pasja maakte geen bezwaar tegen de handhaving van het khalii'aat, op voorwaarde, dat den khalief zijn wereldlijke macht ontno men wordt. TURKIJE EN GRIEKENLAND. Uit Constantinopel worden bijzonderheden gemeld over het economisch programma der legeering van Angora. Deze regeering wil de Turksche openbare schuld aan Giiekenland over dragen. Dit zou een schadevergoeding van Griekenland aan Turkije zijn. De nationale ver gadering desavoueerde reeds de schulden door de regeering te Constantinopel na den wapenstil stand aangegaan en besloot tevens alle handels concessies te schrappen, en in de toekomst aan vieemdelingen geen concessies te verleenen. ALLERLEI. Wegens de staking bij Krupp is de afdeeling voor den bouw van locomotieven en spoorwagens gesloten. De firma heeft de stakers die gister ochtend het werk niet hebben hervat op staanden voet ontslagen. Een deel der stakers, de christe- metaalarbeiders, is gister weer aan den slag gegaan. Uit Athene De commissie van onderzoek in zake de verantwoordelijkheid voor de militaire gebeurtenissen in Klein-Azië heeft bevel gegeven tot aanhouding van den vroegereri sous-chef van den generalen staf Stratigos, dien men beschouwt als den voornaamsten schuldige aan de catastro fe. Het wordt algemeen als vaststaand be schouwd, dat Lord Curzon, minister van Bui tenlandsche Zaken in het nieuwe kabinet zal blijven en Groot-Brittannië dan ook zal verte genwoordigen op de vredesconferentie voor het Nabije Oosten. Te Moskou zijn vertegenwoordigers van de groote industrie uit Duitschland, Zweden en Tsjecho-Slowakijc aangekomen. In Duitschland gaan geruchten over een regeeringscrisis, in verband met oneenigheid in de regeering over den graanomslag en de de- viezenverordening. De „Gèrmania" waarschuwt echter tegen overdrijving en alarmeerende bericli ten. De „Neue Berliner Zeitung" verneemt, dat bij de verhooren in zake den tegen Wirth voorbereiden aanslag vastgesteld is dat de aan slag verleden Zondag plaats had moetenhebben. Toen de zalen gesloten werden, vergezelde Barnes haar tot de deur van haar hotel, en zeide, afscheid nemende „Gij houdt van het spel, juffrouw Anstrut- ther „Ik dweep er mede." „Welnu, geloof mij Speel niet meer." „En waarom Als ik u vragen mag. Vreest gij, dat ik mijne fortuin zal verliezen en mij voor het hoofd schieten, gelijk die arme Duit- sche student Indien ik mijn toelage over schreed, zouden mijn voogden in Engeland mij wel spoedig binnen de perken terugbrengen." „Goed. Maar de opwinding doet u nadeel." Gij zijt veel te blijde, wanneer gij wint en te neerslachtig in het tegenovergestelde geval." „Dus ik toon te veel mijn hartstochten." „Volstrekt niet," antwoordde Barnes, die zich inspande zijn kalmte te bewaren, toen hij zag, dat Enid de hare verloor. „Gij weet zeer goed, dat ik zoo iets niet wil zeggen. Doch iemand, die u niet kende, gelijk ik u ken. „Ja, sedert drie dagen." Barnes lette niet op dezen uitval, op spot- tenden toon gedaan en ging voort „Gij zijt u zelve biet op dit oogenblik. Her inner u eens, dat ik als vriend tot u spreek." „Natuurlijk. Onaangename raadgevingen ko men altijd van vrienden." „Ga voort met spelen, zoo u dat goeddunkt. «•Maar gij zult u herinneren dat ik u gewaar schuwd heb en, eer er drie dagen zijn verloo' Binnenland. De schadeloosstelling voor Kamerleden. De Middenstands-Unie heeft tot de Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij er ten sterk ste op aandringt, de wijziging in het lilde Hoofdstuk der Grondwet, welke o.m. behelst de verhooging van de schadeloosstelling van de Kamerleden tot 5000, niet aan te nemen. Volgens het „Vad." is de Regeering voorne mens na goedkeuring door de Eerste Kamer, van de wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet (waarin, zooals men weet, de ver hooging van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer van 3000 tot 5000 per jaar begrepen is) een wijziging aan te brengen in de regeling van de verlofstrakte menten van tot Kamerlid gekozen ambtenaren. Deze wijziging zal van een zeer ingrijpenden aard zijn, zoodat een belangrijke besparing op deze verlofstraktementen zal worden verkre gen. De noodtoestand der tuinders. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Minister van Landbouw a.i. de organisaties van belang hebbenden in het tuinbouwbedrijf uitgenoodig'd tot een bespreking te houden over den toestand waarin het tuinbouwbedrijf, inzonderheid in de provincie Noord-LIolland, verkeert en ©ver de middelen, welke ter verbetering zouden kunnen worden aangewend. Deze bespreking zal Woens dagmiddag a.s. op het Departement van Land bouw plaats hebben. De classificatie der gemeenten. In verband met het onderzoek naar de prijzen der eerste levensbehoeften, verneemt de „Tel.' dat de regeering een schema in zake de classi ficatie der standplaatsen heeft ontworpen. Vol gens dit schema zouden er komen vijf klassen met een aftrek van vijf, tien, vijftien en twintia procent. In de eerste klas komen alleen voor Amsterdam, Rotterdam en .'s-Gravenhage. De overige thans in de eerste klasse geplaat ste standplaatsen gaan over naar de tweede vrijwel alle tweede klasse standplaatsen naar de derde enz. De zakelijke bedrijfsbelasting. In de vergadering van de Vereeniging van Gemeenteraadsleden en Statenleden in den Vrijheidsbond, is de zakelijke bedrijfsbelasting besproken en de vergadering heeft zich tenslotte er tegen verklaard. Werkloozendemonstratie. Op de werkloozendemonstraties, welke van wege het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen op Zaterdag 28 dezer in 10 groote plaatsen van ons land o.a. ook in Schiedam gehouden worden, zullen de volgende eischen naar voren worden gebrachtten aanzien van de werkverruiming, instelling van een rijkscommissie voor werkver ruiming met uitgebreide bevoegdheden, waarin de vakcentrales zitting hebben, uitgebreider werkverruiming, vaststelling van dc loonen bij de werkverruiming in overleg met de vakver eenigingen ten aanzien van de werkloozenver- zekering, een verhooging van de rijkssubsidie voor werkloozenkassen tot zoo noodig 200 pet. de verzekerde arbeiders ontvangen geen geringe re uitkeering dan de niet-verzekerden leden van kassen die met 200 pct.subsidie haar reglementai re verplichtingen niet kunnen nakomen, ont vangen een uitkeering met inachtneming van hun financieele positie. Verder wordt verlangd, dat van rijkswege een algemeene steunregeling wordt ingevoerd voor uitgetrokken en niet-ver- zekerde arbeiders. De invaliditeitswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voor stel van wet van den heer Sannes c.s. tot aan vulling van de Invaliditeitswet. Dit voorstel heeft ten doel, om de voor de verzekerden gunstige bepaling van art. 373 a. der Invaliditeitswet ook van toepassing te doen zijn bij de vaststelling dér weduwen- en weezen- rente, hetgeen thans volgens den rechtspraak van den Centralen Raad van Beroep niet het ge val is. Volgens het oordeel van den minister moet de jurisprudentie van den Centralen Raad juist worden geacht en de minister was niet bereid een wetsaanvulüng te bevorderen. De voorstellers zijn van oordeel, dat het zeker niet de uitgesproken bedoeling van den wetgever is geweest, art. 373 a slechts bij de berekening der invaliditeitsrente van toepas sing te doen zijn. Zij zijn dan ook van mee ning, dat de bestaande toestand, zooals die door de jurisprudentie van den Centralen Raad van Beroep is geschapen, niet mag blijven voort bestaan. Ook stellen zij uit een oogpunt van billijk heid voor, dc reeds op den datum van inwer- kigtreding van dit wetsvoorstel toegekende we duwen- en weezenrenten te brengen op het bedrag, waarop zij hij de toekenning zouden zijn gesteld, wanneer met de door hen bedoelde op vatting was rekening gehouden. Wijziging van stoomwet. Dé Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers heeft voor de tweede maal een adres ge zonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging en aan vulling van de Stoomwet. In een vorig adres, van 12 December 1921, heeft ze reeds betoogd, dat de noodtoestand, waarin de Nederlandsche nijverheid verkeert, niet gedoogt, haar met nieuwe lasten (van hoe gering gewichtook) te bezwaren dat integen deel een aanmerkelijke verlichting van den op haar gelegden druk een der voorwaarden is, dat zij den concurrerentiestrij d zal kunnen volhouden. Sinds December van het vorige jaar is, zoo wordt in het nieuwe adres gezegd, geen enkele verbetering eerder verslechtering van den indu- strieelen toestand te bespeuren,zoodat wat toen werd betoogd, thans in nog sterkere mate geldt. Invoerrecht op sigaren. De memorie van antwoord nopens het wets ontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren, is gister verschenen. 1-Iét ontwerp beoogt geen invoering van een valuta-recht, doch slechts de veiligstelling van het in 1921 aanvaarde invoerrecht, waarvan doordat het een waarderecht is, de grondslag is verzakt. peil, berouw gevoelen, niet naar mij te hebben geluisterd." „Meent gij dat? Niet zooveel als gij, dat gij mij beleedigd hebt." Na dezen pathetischen pijl in het hart van haar aanbidder te hebben geschoten, verwijder de juffrouw Anstruther zich met een toor nige uitdrukking in de oogen, klom de trap op en sloot zich in haar kamer. Wat Barnes betreft, hij vervolgde zijn weg in den maneschijn, in zichzelf overtuigd,- nooit een donkerder nacht beleefd te hebben, ter wijl hij mompelde „Indien ik haar eens verloren had! Zij is geen engel. maar, wat zal ik zonder haar beginnen AhWanhëer ik dezen slag niet win, zal zij mij verachten en de andere zal haar krijgen Deze gedachte hield hem langen tijd bezig. XIII. In het hotel des Anglais, waar Barnes den volgenden morgen tegen elf uur heenging, za ten Marina, Enid en de familie Chartris aan het- ontbijt, Juffrouw Anstruther deed, alsof zij geen acht op hem sloeg. Zij hield zich slecms bezig met Marina, met mevrouw Chartris, die zij aan het lachen bracht met eenige giappen uit de „Figaro" en met Maud, wie zij een com pliment'maakte over haar nieuwe kleedje, met Terug uit Roemenië. De buitengewone missie, welke de Koningin heeft vertegenwoordigd bij de plechtigheid van zooveel overdrevenheid, dat het juffertje, scherp als een naald, op argwanenden toon zeide „Wat wilt gij toch van mij hebben, Enid Gij zult mij niet om den tuin leiden met uwe mooie praatjes. Ik ben mijnheer Barnes niet Maar, waarom spreekt gij niet tot hem Daar staat hij al vijl' minuten te wachten, dat gij het woord tot hem richten zult." Aldus aangemaand, was juffrouw Anstru ther wel genoodzaakt het voorwerp van haar misnoegen goeden dikg te zeggen, doch zij deed het tegen haar zin en met een ijskouden blik vervólgens begon zij, zonder op antwoord te wachten, tot Marina te spreken en veinsde, zoolang de maaltijd duurde, een opgewektheid waarvan de gemaaktheid zonderling u£etak tegen de wezenlijke blijdschap der schoone Corsikaansche. „Enid spreekt tegen haar over Edwin," dacht Barnes. Men had nog niet gedaan, toen de oude To- maso binnentrad en aankondigde, dat het rij tuig der signorina voor de deur stond. De beide jonge meisjes gingen hare hoeden halen. Zij hadden waarschijnlijk voor dien middag een uitstapje afgesproken. (V/ordt vervolgd) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1