DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Getuigenissen voor ons goed recht 45ste Jaargang. Zaterdag 28 October 1922. No. 13477. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. 1—4 302216 291810 5—9 376887 366799 10—14 362756 354382 15—19 340509 333847 2029 560847 572421 30—39 446006 462130 40—49 367318 381575 50—59 273692 285129 60—69 174510 186627 70—79 88325 100653 Totaal 3410262 3455052 Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT Bureau KO EMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De belangstelling van socialistische zijde voor de sport, in 't algemeen, is overbekend. De „Het Volk"-beker van den A.V.B., de steun in Duitschland aan socialistische clubs geschonken door plaatselijke overheid en vak- vereenigingen, de politieke propaganda in de sportvereenigingen bij onze oosterburen enz. wijzen ^r op, dat de sport onze economische ethische tegenstanders om den drommel niet onverschillig laat. De Het Volk"-redacteur heeft eenigen tijd geleden een artikel gepubliceerd getiteld Sport en arbeidersbeweging, waaruit voor ons heel wat moois is op te diepen. Men leest daar „De -sport is buitengewoon snel geworden tot een belangrijke maatschap pelijke beweging. In enkele tientallen van jaren is de belangstelling er voor onnavolgbaar snel gestegen en er is nog geen sprake van stilstand. O.i. moesten dan ook de leiders van partij- en vakbeweging, vooral ook die der jeugdgroepen er zich ter dege indenken, dat de jonge mannen en vrouwen de sport aanhangen in breeden, breeden kring, dat de sport hen dus blijkbaar iets geeft. Zoo is het over een groot deel van de wereld." De conclusie ligt voor de hand. Doch waar van socialistische zijde zóó op de trom wordt geslagen, zou het gevaarlijk en ver keerd zijn, indien onze R.K. jeugdleiders inactief bleven, of wat nog erger is de R.K. Sportzaak gingen saboteeren. De jeugd wil nu eenmaal sport, neen hunkert er naar en de sport geeft iets aan de jeugd. Ook in de bladen van onze richting werd in den laatsten tijd wel eens tegen de R.K. Sport stelling genomen en hoe dikwerf hoort men niet door deze of gene verkondigen „Ik voel niets voor sport. Welnu degenen, die zoo spreken, voelen dan ook zeker niets voor de godsdienstige opleiding der jeugd, voelèn niets voor de gevaren, die de jeugd in de neutrale sportvereenigingen loopt en voelen zeker ook niets,.voor het wijze besluit der Bisschoppen, dat overal zooveel mogelijk R.K. Sportcomité's moeten worden opgericht. De Soci's begrijpen zeer goed, dat een bemoei enis met de sportvereeniging gelegenheid opent tot goede propaganda. Van de vakvereeniging naar de sportclub, ce n'est c{u' un pas. „Noodig, broodnoodig is het, zoowel ten bate der sportbeweging als ten bate der partij en vakbeweging, dat de schijnbare tegenstelling- van belangen worde opgeheven." En het middel daartoe Ziehier „Een stap in de goede richting zal zijn meer actie voor steun aan de lichamelijke opvoeding daar, waar Sociaal-democraten in openbare lichamen macht bezitten een andere is het open lijk toonen van meer belangstelling voor de sport." En dat de Roomschc sportbeweging aan de waarneming der S.D.A.P. niet ontging, moge blijken uit het volgende „Wij zijn in dit opzicht waarlijk achter de Roomsche geestelijkheid heeft zich al lang op het terrein van sport doen gelden. Het loom- sche sectarisme vierde reeds triumphed. 1 Begrijpt gij dit alles goed, gij die zegt niet voor de R.K. Sport te voelen en die niet eens een gering finantieel offertje over hebt voo de be waring en bescherming der R.K. jeugd. Mij dunkt dat bovenstaande woorden van on ze felste tegenstanders wel waardevolle bekente nissen zijn jegens ^degenen, die het goede nut van de Roomsche sportzaak in twijfel trokken. W. De Rijksbcvolking. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans het deel van de volkstelling het licht doen zien, dat behelst de verdeeling der bevolking naar het geslacht, den leeftijd, den burgerlijken staat, de samenwoning, de geboorteplaats en de nationaliteit. Voor elke gemeente wordt daarin een over zicht gegeven van de bevolking, verdeeld naar leeftijdsklassen en naar de rubrieken van den burgerlijken staat. De leeftijdsklassen zijn zóó gekozen, dat de cijfers in staat stellen om voor verschillende doeleinden leeftijdsverhoudingen te berekenen. Voor de 42 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, de 9 groepen van ge meenten, de provinciën en het Rijk is daaren boven nog de leeftijdsindeeling vermeld naar enkele levensjaren met geslacht en burgerlij ken staat in onderling verband. De gegevens omtrent samenwoning, geboorteplaats en na tionaliteit beperken zich enkel tot de laatst genoemde territoriën. Enkele cijfers worden aan dit werk hieronder ontleend. Indeeling der rijksbevolking naar den leef tijd M. V. Ben.1 jaar 93730 89614 80 en ouder23445 30036 Onbekend 21 29 Indeeling der rijksbevolking naar de samen woning Getal huisgezinnen 1425441 Daarin levende personen 6604517 Hoofden van gezinnen 1425441 Echtgenooten 1178970 Kinderen 3368777 Dienstboden 198716 Overige gezinsleden 432613 Afzondeilijke levende personen 153670 Pers. levende in gestichten 146979 Indeeling der rijksbevolking naar de ge boorteplaats. Geboren in de gemeente der woonplaats 4236197 een andere gemeente des rijks 2439161 een Nederlandsche kolonie 20592 den vreemde 169203 onbekend 161 Indeeling der bevolking naar de voornaamste nationaliteiten. Duitschers 56351 Belgen 30268 Franschen 2563 Engelschen 2324 Oostenrijkers 909 Zwitsers 989 Overigen 8797 Zonder 6100 mededeeling gedaan, dat het absolute nulpunt, de laagste graad van koude die ooit bereikt kan worden, tot opminder dan 1 graad benaderd is. De koudegraden worden op een spciale ther- mometerschaal gemeten. Kokend water heeft daarop een temperatuur van 373 graden en ijs van 273 graden. Wanneer het absolute nulpunt ooit wordt bereikt, zal men een temperatuui hebben ge vonden, waar, naar men veronderstelt, alle beweging van moleculen moet ophouden. Professor Onnes deelde nu mede, dat hij in 1910 een temperatuur van slechts 1.15 gr. op de absolute schaal had bereikt en dat hij nu reeds tot 0.82 gr. is gedaald. Hij heeft de grens bereikt, waartoe men met de bestaande processen en de ter beschik king staande gassen kan komen. Hij is er echter van overtuigd, dat de moeilijkheid die zich voordoet, overwonnen zal worden. Hoe buitengewoon laag de temperatuur is, die prof. Kamerlingh Onnes heeft voortge bracht, blijkt uit het feit, dat zij evenveel lager als die van vloeibare lucht is, als de temperatuur van vloeibare lucht lager is dan die van kokend water. Onderscheidingen. De hofdignitarissen, die deel hebben uitge maakt van de bijzondere Missie, ter vertegen woordiging der Koningin bij de kroning van den koning van Roemenië, hebben de volgende onderscheidingen bekomen. Grootofficier van Hiv Ms. Huis. Jhr. van Suchtelen van de Haere, het grootkruis van de Ster van Roemenië, kamerheer-ceremonie meester Baron van Hardenbroek van Look horst, het grootkruis van de kroon van Roe- menkë,ordonnance-officier le luit.Jhr. Sickhinge het officierskruis van de Ster van Roemenië. S l'i mme slokjesmenschen „Friesch Dagblad" schrijft „Purmerend wordt ook ge-electrificeerd. 't Gaat dus met z'n tijd mee. Maór, bepaalde burgemeester wie z'n zuur verdiende centen door 't keelgat jaagt, in plaats van ze te brengen naar moeder-de-vrouw, die krijgt van mij géén werk. Nu wordt daar, schijnt 't, nogal gepruufd. Tenminste, de Bestuurdersbonden kwamen bij den burgervader .klagen, dat-ie daarmee niet alleen de nathalzen, maar ook hun vrouwen en kinderen te pakken had. Burgemeester bezon zich 'r es op. D'r was wél wat van aèn En toen vond hij 'r dit op Die slokjesmen schen konden werk krijgen, mits ze genoegen na men met 'n betaling in bonnen, waarop dan de vrouw weer levensmiddelen, kleederen, enz. krij gen kon in de winkels. Maar Koning Alcohol is sluw En geeft zijn trouwe onderzaten sluwen raad. Dezer dagen kwam de burgemeester er achter, dat sommige winkeliers voor de bonnen geld wisselden en dat er caféhouders waren, die de suiker, rijst enz., welke door de jeneverkruiken eerst in de winkels gekocht was, ruilden tegen drank Burgemeester is uitermate kwaad. Waar zeker wel reden voor is En nu slaat hij ook van zich af „Ik ben hoofd der politie", zegt hij, en ik voer de politie-verordening uit ik waarschuw de winkeliers en de kasteleins, die deze drankbe strijding saboteeren, dat ik ze dan ook zoeken en vinden zal, zooveel ik maar kan 1" Burgemeester ik hoop dat 't u lukt. Nog liever, dat de tegenwerking uit is. Want zeker zoo iets is 'n schandaal. Het absolute nulpunt. Prof. Ka merlingh Onnes heeft in een bijeenkomst van de Faraday Gosiety on Londen de belangrijke De nieuwe kjo ers in Rusland. Door het volkscommissEwriaat voor den buiten- landschen handel wordt thans een plan uitge werkt voor de regeling van Ruslands buitenland- schen handel. Dit plan wordt een groote stap voorwaarts geacht op den weg naar afschaf fing van het regceringsmonopolie voor den bui- tenlandsehen handel. De werkzaamheden van de Russische buiten- landsche handelsvertegenwoordigers zullen nog worden voortgezet, maar in 't ontwerp wordt toegestaan, dat de centrale en locale economi sche organisaties van den staat zelfstandig in 't buitenland handels-operaties kunnen uitvoe ren door middel van hunne bijzondere veite- genwoordigers. Deze - organisaties zijn echter verplicht van iedere voorgenomen operatie vooraf het commissariaat voor den buiten- landschen handel op de hoogte te stellen. De genoemde organisaties verbinden zich door haar onderteekening van de te sluiten over eenkomsten. Zij zullen tot dat doel van een bijzondere volmacht worden voorzien door het centrale uitvoerend comité; door den raad van volkscommissarissen of dien van arbeid en verdediging. Voor de gesloten overeenkomst kan alleen de betreffende organisatie verantwoor delijk worden gesteld. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" zouden te Berlijn tusschen vertegenwoordigers van Tsje- cho-Slowakije en van de Russische sovjet-re- geering besprekingen hebben plaats gevonden, welke door het blad in verband worden gebracht met de onderhandelingen over de hervatting van de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Herriot zou namelijk ook op zijn terugreis natfr Frankrijk te Praag belangrijke besprekingen hebben gevoerd voor deelneming van de Tsjecho-Slowaaksche industrie aan het Fransch-Russische plan. Politieagenten in het wit. De Londensche politie-autoriteiten overwegen thans om de verkeersagenten witte regenjassen aan te trekken, als de duisternis is ingevallen,omdat dan met den witten handschoen alleen het ver keer niet voldoende kan worden geregeld en de mouw er bij noodig is. E 1 e c t r i f i c a t i e. Volgens het rapport van het bestuur van de Zwitsersche bondsspoor- wegen zijn tot nu toe 367 kilometers geëlectrifi- ceerd (Waaronder de welbekende St. Gothard- lijn). In den loop van 1923 en 1924 zullen nog 239 kilometers geëlectrificeerd worden. In den herfst van 1924 zullen dan 877 kilometers of ongeveer 1/3 van de bondsspoorwegen electrisch geëxposeerd worden. De electrificatie van deze lijnen zal in het geheel 350 millioen francs kos ten, benevens 128 millioen voor rollend materieel De steenkool, die op de geëlectrificeerde lijnen tot het einde van 1926 bespaard zal worden, zal 318000 ton 'sjaars beloopen, d.w.z. 45.4 pet. van het totale verbruik der bondsspoorwegen in 1913. Mooie getuigen. Voor den rechter te Nottingham verscheen dezer dagen een scheeps kok uit Sunderland, die verdacht werd vaq dief stal van een aantal diamanten ringen uit een juwelierszaak te Mansfield. De vrouwelijke winkelbediende en twee an dere getuigen „herkenden" den verdachte te midden van drie andere personen, ofschoon hij, naar zij zeiden, nog Wel zijn snor had af geschoren. De ongelukkige scheepskok be zwoer dat hij nog nooit in Mansfield was ge weest dat ook nog nooit van zijn leven een snor had gedragen. Hij was gelukkig in staat zijn alibi aannemelijk te maken, en de jury vond dan ook alle aanleiding om het „niet schul dig" over hem uit te spreken. De ondergang can de ,,City of Honolulu." Te Los Angelos zijn Maandag met het transportschip „Thomas" de tweehon derd en dertig passagiers gearriveerd, benevens de bemanping van de City of Honolulu, de voor malige Duitsche mailboot, die de vorige Week op 670 mijl afstand van de Californische kust in brand raakte. In de „Times" vertelt Majoor-Generaal Wright van het Amerikaansche leger hierover nog het volgende. Er heerschte zulk een uitstekende orde aan boord van het brandende schip, dat het geheel ons voorkwam als de ensceneering voor een filmopname. De brand brak 's morgens in de vroegte uit en nam weldra in omvang toe. Onder de muziek van een jazzband namen de'opvaren den in de reddingsbooten plaats. Van de sloe pen uit zagen zij toe, hoe 't zeewater in stoom wolken opsloeg rondem den roodgloeienden scheepsromp, en ho schoorsteenen en tuigage boven het dek ineenstortten. Ten slotte nam een kleine stoomboot de passagiers op en bracht hen over op de Thomas, zonder dat iemand zelfs zijn voeten had behoeven nat te maken. De schipbreukelingen zelf waren heel wat minder verschrikt, dan hunne redders, en toen zij aan boord van de Thomas waren, begon hun eigen strijkje te spelen en engageerden zij hun redders als danspartners. Postzegel nieuws. Naar het Ameri kaansche postdepartement bekend maakt, zal er deze maand een nieuwe serie Amerikaansche postzegels in omloop worden gebracht. Men zal beginnen met de uitgifte van een nieuwen zegel van elf cent, pauwblauw, met de beeltenis van president Rutherford B. Hayes. Deze postzegel wordt uitgegeven op het eeuwfeest van den ver jaardag van Hayes, n.l. 29 October a.s. De nieuwe 5-cent zegel zal de beeltenis dra gen van Roosevelt. Op 11 November, Wapen stilstandsdag, ziet een nieuwe postzegel van 50 cent het licht, met een afbeelding der graf tombe van den Amerikaanschen onbekenden soldaat. De overige postzegels zullen de volgende beeltenissen vertoonen*1 cent, hranklin 2 cent, Washington 3 cent, Lincoln 4 cent, Martha Washington 6 cent, Garfield 7 cent, McKinley 8 cent, Grant 9 cent, Jefferson 10 cent, Monroe 12 cent, Cleveland. De 14 cent geeft een afbeelding van een In diaan de 15 cent het Vrijheidsbeeld de 20 cent, het Yosemitedal de 25 ct. de Niagara de 30 ct. een buffelde dollar, het gedenkteeken voor Lincoln de 2 dollar, het kapitool en de 5 dollar, een Amerikaan. In de nieuwe serie komt dus geen postzegel van 13 cent voor daarentegen zijn er nieuwe waarden van 14 en 25 cent. Men verwacht, dat de geheele serie tegen het eind dezer maand in omloop zal zijn. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Pasteur zal de Fransche regeering een blauwen postzegel van vijftig centimes uitgeven met de beeltenis van den beroemden geleerde. Oorlogskerkhoven. Het ministerie van Nationale Verdediging van Tsjecho-Slowa- kije heeft de eerste stappen gedaan voor de inter nationale regeling van de kwestie der soldaten- graven op de verschillende vroegere fronten. Het departement heeft de beginselen vastge legd, en den tekst opgesteld voor een internatio nale overeenkomst, welke beoogt de graven in stand te houden van allen die op hetoorlogstoo- neel den dood vonden, soldaten, krijgsgevange nen en geinterneerde burgers van de oorlogvoe rende landen, onverschillig hun nationaliteit. Daarbij is uitgegaan van het beginsel, de graven naar mogelijkheid te concentreer en. De sta ten, die zich bereid verklaren tot het aangaan dezer overeenkomst, zullen de graven of militaire kerkhoven samentrekken, eventueel een bijzon der kerkhof openen, dat onder apart toezicht van een overheidsorgaan zou staan. De graven zullen voorzien worden van naambordjes in de taal van het land. Alle graven zullen op gelijke wijze worden ingericht, onverschillig of zij een bondgenoot dan wel een vroegeren vijand bergen. Het ligt i n de bedoeling deze graven te laten voortbestaan tot 1935. Daarna zullen de afzon derlijke kerkhoven worden opgeheven, en de stoffelijke overschotten worden samengebracht op één enkel oorlogskerkhof dat blijvend door de verschillende staten zal worden onderhouden. Opgravingen zullen worden toegestaan tot vijf jaar na het toetreden tot de overeenkomst. De milithire autoriteiten zullen slechts voor het transport zorgen het documentenmateriaal zal tusschen de staten onderling worden uitgewisseld Na de vaststelling van de definitieve redactie der voor te stellen overeenkomst zal het ministe rie van buitenlandsche zaken een diplomatieke actie inleiden en de kwestie bij de belangheb bende staten aanhangig maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5