aan welke uitnoodiging de patroonsverbonden gevolg ?ullen geven. Van de zijde van de gecombineerde patroons verbonden wordt gemeld, dat de firma's Jan Zweerts te Amsterdam en G. Martens te Baarn de dienstbetrekking aan de bij haar in dienst zijnde werklieden hebben opgezegd. Deze firma's waren tot heden in gebreke gebleven, het door de patroonsverbonden genomen besluit uit te voeren c Demonstraties. De demonstraties tegen de werkloosheid, die Zaterdag in de grootste plaatsen van ons land zijn gehouden, hebben vrijwel zonder incidenten plaats gehad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De werkloozen-betooging. De door den Schiedamsche bcstuurdersbond uitgeschreven-demonstratie tegen de werkloos heid is Zaterdag rustig vcrloopen. In de burgemeester Knappert-Laan hadden zich, tegen 3 uur, ongeveer een achthonderd mannen en vrouwen achter de verschillende vaandels opgesteld. Langs Nieuwe Haven, Koe markt, Broersvest en Lange Kerkstraat begaf zich de stoet naar de Groote Markt, om te defi- leeren voor 't Stadhuis. Toen de geheele optocht zich op de Groote Markt bevond verzamelden allen zich zooveel mogelijk rond het bordes, om te wachten op den uitslag van het onderhoud, dat hun afge vaardigden met B. en W. zouden hebben. De heeren Kersen, v. Lith en Plettenburg beklommen de trappen van het stadhuis, en na de menschen tot rust te hebben aangemaand, begaven zij zich naar binnen om over de volgende punten te spreken Werkverruiming 1. instelling van een|Rijks- commissie voor werkverruiming met uitgebreide bevoegdheden waarin de vakcentralen zitting hebben. 2. verhooging van den post op de begrooting van werkverruiming uitgetrokken. 3. vaststelling van de loonen der arbeiders werkzaam bij de werkverruiming in overleg met de vakvereenigingen. Werkloozenverzekering 1. de subsidie voor de werkloozenkassen wordt, wanneer de kassen met 100 subsidie haar reglementaire verplich ting niet kunnen nakomen, verhoogd tot een maximum van 200 2. er worde een regeling getroffen waardoor verzekerde arbeiders geen geringere uitkeering ontvangen dan niet verzekerden 3. kassen, die met 200% haar reglementaire verplichting niet kunnen nakomen, zullen op bijzondere wijze zoodanig worden gesteund, dat de reglementaire rechthebbende leden, een uitkeering Ontvangen met inachtneming van hun financieele positie. Steun voor uitgetrokkenen en niet verzeker den Er worde van Rijkswege een algemeene steunregeling ingevoerd, krachtens welke de uit getrokkenen en niet-verzekerden worden ge steund en waarbij de gemeenten zich kunnen aansluiten. De regeling van de uitkeeringen wordt door de Regeering vastgesteld. Het Rijk draagt in de kosten dezer regeling minimaal 50 bij. De gemeenten kunnen voor eigen rekening op de uitkeeringen een bijslag verstrekken. Punten van bespreking van plaatselijken aard 1. brandstoffen tegen gereduceerden prijs aan de werkloozen 2. het op ruimer schaal beschikbaar stellen van kleeding 3. de mogelijkheid tot het verstrekken van schoolvoeding. Burgemeester en Wethouders hebben de de- putatiën ontvangen, en de Burgemeester deelde namens het College mede, dat B. en W. geen be zwaren hadden gemaakt hen te ontvangen, doch dat zij het met het gemeentebestuur eens zullen zijn,dat dergelijke demonstraties hooge uitzonde ringen moeten blijven dat in dit verband B. en W. het op prijs hebben gesteld dat zij de punten Van bespreking vooraf schriftelijk hebben ont vangen, dat deze dan ook een punt van ernstige bespreking in het College van B. en W. hebben uitgemaakt. De Burgemeester meende dat al deze punten zoo nauw verband met elkaar houden dat het gewenscht is een overzicht te geven van het ge meente-standpunt, in zijn geheel dat aldus wordt geformuleerd De werkloosheid die, helaas, in onze Gemeente zoo groote afmetingen heeft aangenomen, is ons allen een voortdurende zorg. Gaarne erkennen wij met dankbaarheid dat de organisaties in dezen ten goede werkzaam zijn. Ook het Gemeentebestuur wijdt daaraan ech ter zijn volle aandacht. Het is U echter bekend, dat het Gemeentebe stuur staat op het standpunt dat de Werkloozen- zorg Rijkszaak is. Het zou ook al te ongerijmd zijn, dat, terwijl de werkloosheid en zeker de crisiswerkloosheid een algemeen verschijnsel is, de zorg daarvan ten laste zou komen van de dikwijls weinig draagkrachtige Gemeenten die daardoor buiten alle verhouding worden getrof fen en dat wel dubbel, zoowel door de uitkee ringen als door de teruggang in zaken en de mindere koopkracht der bevolking. Waar juist onze Gemeente in die omstandig heid verkeert, kunnen wij niet anders dan dit standpunt blijven handhaven. Dit wil echter geenszins zeggen dat is U bekend genoeg dat het Gemeentebestuur zich afzijdig houdt en zich onttrekt aan het brengen van offers. Het standpunt van de Gemeente brengt ech ter mee, dat de Regeering vooropgaat. Door een voortdurend- en wij mogen zeggen gelukkig contact hebben wij echter een gunsti ge behandeling op menig punt kunnen verkrij gen. O. a. hebben wij gedaan gekregen, dat de cri- sisgroepen vallende in do steunregeling zoover werden uitgebreid als redelijkerwijze konworden verlangd. Ook hebben wij steun weten te verkrijgen voor verschillende gelegenheden van Werkver schaffing, al was dit niet altijd gemakkelijk. Dit alles ging gepaard met offers voor de Gemeente, van welke door het Rijk een aandeel in de kosten werd verlangd. Wanneer U nu aan de werkloozenzorg nog uitbreiding wenscht te zien gegeven, zou dit nog meerdere offers medebrengen. U zult echter begrijpen, dat dit niet alleen voor het Rijk maar ook voor de Gemeente,die daardoor nu reeds zoo zwaar belast wordt, en wier financieelen toestand zoo zorgvol en wier belasting zoo hoog is, bezwaarlijk is, zoodat van ons niet kan Worden verwacht,dat wij daarop zullen aandringen. Meent U in die richting te moeten gaan, dan is het voor U aangewezen in dezen zelf bij het Rijk pressie te trachten uit te oefenen. Zeer echter heeft het de sympathie van het Gemeentebestuur, wanneer bij het Rijk wordt aangedrongen op steun voor Werkverschaffing. Het Gemeentebestuur zal hoe moeilijk dit ook zij trachten Werken te vinden, waar door de werkverschaffing hier kan worden voort gezet. Wat aangaat het contact met de organisaties, wij meenen dat dit reeds voldoende aanwezig is. Wat het loon bij de werkverschaffing betreft, moet men steeds in het oog houden, dat de be paling daarvan beheerscht wordt door geheel andere motieven dan die van het gewone loon en dat, al zal het de uitkeeringen overtreffen, dit toch niet in zoo belangrijke mate het geval zal kunnen zijn. Het beschikbaar stellen van brandstoffen voor werkloozen tegen verminderden prijs zal door ons worden overwogen. De verschaffing van kleeding zou immer slechts in uitzonderingsgevallen kunnen plaats hebben. Op het gebied van schoolvoeding en kleeding heeft de Gemeente zich reeds in den loopdertijden niet onbetuigd gelaten. Op dit punt blijft onze aandacht gevestigd. Toen de afgevaardigden wederom huiten kwa men, deelde de heer Kersen het verloop van de besprekingen mede en na eenige goedkoope cri- tiek en schimpscheuten over hetregeeringsbeleid verklaarde hij de betooging ontbonden. Het applaus werd overstemd door het ge roep van een groep S.P.ers die den spreker krach tig uitjouwden, de politie wist echter tactvol aan dit relletje een einde te maken en zonder verdere wanordelijkheden loste de menigte zich op. Zangconcours „Inter Nos." Zaterdagavond is dan in Musis Sacrum" een begin gemaakt met den door „Inter Nos" ter gelegenheid van haar 121/a jarig bestaan voor Solo-Dubbelkwartetten en Kleine Koren uit geschreven nationalen Zandwedstrijd, die ge durende vijf achtereenvolgende Zaterdagen en Zondagen en tot slot nogZondag 3Dec.gehouden wordt. De heer de Graaff, voorzitter van „Inter Nos" betrad om ruim 8 uur het tooneel en heette in korte woorden de vrij talrijke aanwezigen, o.w. op de eerste plaats den eere-voorzitter, den heer burgemeester, hartelijk welkom. Spr. wilde niet diep op 't ontstaan-proces van- dit concours ingaan, en wenschte alleen er op te wijzen, dat het concours vooral was georgani- seeid, om „Inter Nos" meer onder de Schiedam mers te brengen, waardoor de vereeniging meer bekend zou raken en aldus haar reputatie zich zou vergrooten en 't aantal leden en donateurs zou toenemen. Vervolgens gaf spr. 't woord aan den burgemeester, die de volgende openingsrede hield Toen ik een week geleden van deze plaats een woord sprak bij de opening Van het gebouw Musis Sacrum" kon ik niet vermoeden dat ik thans hier deze Nationalen Zangwedstrijd, uit geschreven door de Zangvereeniging „Inter Nos" als eerste gebruikster dezer zaal, zou inleiden. Aan het verzoek daartoe van die Vereeniging uitgaande, heb ik gemeend gevolg te moeten geven, want wie Uwer zal er niet mede instemmen dat in het tengehoore brengen Van goeden zang een groote opvoedende kracht gelegen is, en aldus daarbij het algemeen belang betrokken is. Deze zangwedstrijd werd uitgeschreven in verband met het twaalf en een half jarig ju bileum van „Inter Nos" en ik moge dan aanvan gen van deze plaats de jubileerende Vereeniging met den Directeur, den heer Kools aan het hoofd, v. harte geluk te wenschen met dit haar jubileum Uw directeur had de bijzondere attentie bij deze gelegenheid een zoo goed geslaagde compo sitie, bestaande uit het gedicht „Lentemorgen" van Sora Rena, door hem getoonzet, vergezeld van een vriendelijke opdracht, mij wel te willen aanbieden waarbij ik hem mijn oprechten dank betuig, zulks ten zeerste op prijs stellende. Ik heet dan alle deelnemers aan den wedstrijd welkom, inzonderheid degenen die van elders hier zijn gekomen, nu en in de volgende dagen van dit concours. Laten wij door het hooren van goeden zang, vooral in dezen moeilijken tijd van gedruktheid en achteruitgang op zoo velerlei gebied, eenige uren onze zorgen vergeten en genieten van wat U ons in zooveel bescheidenheid wilt aanbieden. Ik heet welkom U leiders van Zangvereni gingen op wier schouders de taak rust van het wekken van belangstelling voor de zangkunst in het algemeen, voor eigen genot van Uw mede werkers, doch tevens tot verheffing en veredeling der smaak van Uw hoorders. U leden der Jury, die een moeilijke en vaak niet altijd dankbare taak te vervullen zult hebben doch die, ik weet dat, gij met toewijding en recht vaardigheid zult volvoeren. Daarbij zal blijken de waarheid van het ge zegde van niemand minder dan Wagner „dat muziek, en dit geldt evenzeer voor den zang, als een vreemde taal is, die men eerst na langdurige oefening vlot leert spreken." Een concours toch als dit, wars van winstbe jag of afgunst als eerste vereischte, zal menige Vereeniging tot verhoogde krachtsinspanning aansporen door het beste te geven waartoe ver- eenigingen met eigen krachten in staat zijn, en aldus in een loyalenwedstrijd,den zang tot hooger peil opvoeren, zooals ik nog onlangs hetverlangen daartoe zag uitgedrukt. Dat het Bestuur van „Inter Nos" met hare wakkere leden, het in tijden zooals deze aange durfd hebben een concours als dituitteschrijven, voorzeker daartoe behoort moed en zelfver trouwen en gij allen kunt dit niet beter befoonen dan door Uw groote deelname te toonen in dit goede doel, door een trouwe opkomst, om zoo doende de financieele lasten te verlichten. Dames en Heeren, ik moge dan eindigen met mijne beste wenschen .voor het welslagen van dezen Nationalen Zangwedstrijd, en tevens dat deze moge strekken tot edelen wedijver,leering en volmaking der deelnemers, en tot genot en ver heffing der toehoorders. Hiermede verklaar ik dezenZangwedstrijd voor geopend. Na deze rede, die met hartelijk applaus werd ontvangen, kon direct de wedstrijd worden begonnen. Een elftal onbekroonde solo-mannenkwartet- ten hadden voor dezen eersten avond ingeschre ven, twee ervan, Orpheus, uit Amsterdam en Eureka, uit Rotterdam, waren wegens ziekte niet verschenen. De jury werd gevormd door den dirigent van „Inter Nos" den heer W. F. Kools, voorzitter, en de heeren Bart Verhallen en H. v. Nieuwenhoven. Met vlotten gang en accurate reling werden door de deelnemers de verschillende gekozen nummers afgewerkt. En al waren nu de kwartetten nog onbekroond, toch kan worden gezegd, dat er over 't algemeen vrij goed is gezongen, welke praestaties door de aan wezigen dan ook zeer werden gewaardeerd. Vooral het eerst optredende „Voluntate" uit Amsterdam, gaf in de beide nummers Beati Mortui van Mendelssohn en Olman's Zomera vond zeer beschaafden en zuiveren zang de eerste prijs kwam hun dan ook met recht toe. Orpheus, uit Breda, Zang en Vriendschap, Delft, Richard Hol, den Haag en Met z'n vieren, Rot terdam, wisten respect, den 2en, 3en, 4en en 4a prijs te bemachtigen. Gisteravond was de zaal van Musis ook weer vrij goed bezet. De muzikale kost, die nu door een zevental bekroonde solo-mannen-kwar- tetten werd opgedischt, was vanzelfsprekend fijner en smakelijker dan die van den vorigen avond. Werkelijk was er te genieten, wat over duidelijk in de enthousiaste bijvallen van het publiek tot uiting kwam. Een der mooiste treffendste nummers van het vrije repertoire was Handel's Ecce, quomodo moritur, dat door Apollo, uit den Haag, subliem werd verklankt, 't Verplichte nummer, 'k Zal wel, van H. v. Nieuwenhoven, bleek echter voor velen een strui kelblok te zijn 't werd over 't algemeen te zwaar, niet luchtig genoeg gezongen. De jury bestond uit dezelfde heeren als Zaterdagavond, alleen met dit verschil, dat thans de heer v. Nieuwenhoven als voorzitter fungeerde. Ze kende de volgende prijzen toe Waspik's Mannenkoor, le prijs, Mannenzangver. Gebr. de Groot, Zaandam, 2e pr., Zanggenot, Dordt, 3e pr., Sine Nomine, Delft, 4e pr. en Preciosa, Haarlem, 4e prijs. Met gioot succes, moet worden gezegd, is dit eerste deel van het concours afgesloten. Zaterdag wordt weer met frisschen moed begonnen en ongetwijfeld zullen de resultaten niet minder zijn, we wenschen van harte, nog veel betere. Jubileum. Den lsten November a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer J. Koorengevel, de wel bekende teekenaar en calligraaf, hier ter stede zijn loopbaan als onderwijzer begon. Gedurende al die jaren is hij bijna onafgebroken verbonden geweest aan de school in de Sint-Annazuster- straat. Daar de herfstvancatie is ingetreden, zal de cjubilaris worden gecomplimenteerd op Donderdag, 2 November a.s. des morgens tien uur in een der lokalen van school D. Zaterdagmiddag werd door den logementhouder V.in de Hoogstraat, bij de poli tie aangifte gedaan, dat 's nachts uit zijn slaap kamer een portemonnaie inhoudende 25 was gestolen. Hij verdacht van die euveldaad een zijner logeergasten. De zaak is in onderzoek. Bij de 38 stuks groote veesta pel van den veehouder J. IJ. aan de N. Haven is mond- en klauwzeer geconstateerd Bij het Zaterdag 1.1. te DenHaag gehouden examen door de Nat. Ver. v.Leeraren in Stenografie „Groote", slaagde o.a. onze stad genoot D. Bloemendaal, voor diploma 130 let tergrepen per minuut, leerling van mej. A. M. Middendorp. Bij het Zaterdag te's-Graven- hage gehouden examen voor archief-ambtenaar 2e klasse, slaagde de heer dr. C. R, Vermaas, alhier. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KENNISGEVING. MOND EN KLAUWZEER. De Burgemeester van Schiedam Overwegende, dat zich onder het vee in deze gemeente eenige gevallen van mond- en klauw zeer hebben voorgedaan raadt de ingezetenen DRINGEND aan de melk te kokendaar het ge bruik van ongekookte melk gevaar oplevert voor de gezondheid. Schiedam, 30 October 1922. Gemengd Nieuw?. De ontploffing te Olde broek. Men meldt uit Apeldoorn aan de „N. Rott." Precies op hetzelfde oogenblik zijn Zaterdag avond de 5000 K.G. springstof tot ontploffing gebracht voor de wetenschappelijke geluids- proeven, die onder leiding van prof. Van Ever- dingen genomen werden. De ontsteking werd bewerkt door een electrische vonk, die van den post op ruim 1500 M. afstand langs twee draden naar de ontplofbare stoffen werd geleid. Om 5 u. 20 schoot een breede vuiirzuil omhoog, onmiddellijk gevolgd door een wolkzuil met zwar te kern, waaruit dikke grijze wolkenmassa's omhoog krulden. Een seconde daarna kwam de slag, hevig dreunend en lang narollend, over de Veluwe. De slag was niet zoo hevig als bij de vorige ontploffing van 1000 K.G., vermoedelijk door de hooge lucht en den minder krachtigen Wind. Ook elders werd niet zoo'n hevige slag waargenomen en de aardschok was ook minder hevig. In het postkantoor alhier viel een pla- fondruit omlaag overal rinkelden de ruiten en rammelden de deuren, maar algemeen was men van meening, dat de uitwerking minder hevig was dan den vorigen keer. Gestrand. Gedurende een vreeselijken storm is Zaterdagnacht in de nabijheid van Faxe een schip van Nederlandsche nationaliteit, de „Georgius" gestrand. Naar verluidt zijn drie mannen, een vrouw en een kind gered, ter wijl di'ie kinderen zijn omgekomen. Nader wordt nog gemeld, dat de stranding 's morgens tusschen drie en vier uur plaats had, doch vanaf de kust eerst omstreeks half achtwerd ontdekt. Al dien tijd hebben de opvarenden zich in de hevige koude aan de touwen moeten vast klemmen. Met gevaar voor eigen leven gingen om half acht de strandvoogd en twee van zijn helpers in een praam naar het wrak. Niet dan met de grootste moeite slaagden zij er in, de schip breukelingen te redden, doch het bleek dat de drie zoons van de weduwe v. d. Wal doodge vroren waren. De geweldige sneeuwstorm heeft verder ern stige schade aan de telegraaf- en de telefoon verbindingen toegebracht. Nog vele andere sche pen zijn gestrand, waarbij echter geen menschen- levens te betreuren zijn. Gearresteerd. Te Assen is gisteren in arrest gesteld J. M., gewezen boekhouder van de Landbouwbank Ons Belang te Assen, die ver dacht wordt van verduistering van gelden ten nadeele van genoemde Bank. Gesnapt. De sigarenmaker A. F. K. en de scheepsbouwer T. J. L. hebben bekend, dat zij de inbraak in de fabriek van Van Oenen enManssen te Hilversum hebben gepleegd. Vingerafdruk ken hebben geleid tot hun arrestatie. Zij woon den te Amsterdam en Kampen. Ongelukken. Zaterdag is de 50-jarige F. B. op den Oudendijk te Rotterdam door een vrachtauto overreden. De zwaar gewonde man is onder het vervoer naar het ziekenhuis aan den Bergweg aan den bekomen kwetsuren overleden. Tengevolge van een ongeluk met een fiets lantaarn is de boerderij van A. Geven te Boven- Harderwijk geheel afgebrand. De loodgietersknecht A. v. d. Pal, is tijdens- werkzaamheden op het dak van een Garage aan de Lange Nieuwstraat te Nijmegen in brand ge vlogen en hedennacht in het R. K. Ziekenhuis aan de bekomen wonden overleden. Groote brandstichting. Naar Wolff uit Berlijn meldt, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag brand gewoed in de vliegtuigfabriek van Rumpler te Johannistal. Het blijkt dat men hier te doen heeft gehad met brandstichting. Op tal van plaatsen in de groote vliegtuigenhal was het vuur aangesto ken. De hal zelf, die bijna geheel uit ijzer en glas bestaat, leed naar weinig maar aan z.g. Tropfen-auto's is vooreenwaardevan 200,000,000 M. schade aangericht. Zware regens. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft het in verscheiden,gedeelten van Zuid-Slavië zwaar geregend. Vooral de buurt van Nisj is zwaar geteisterd doordat de Misawa uit haar oevers is getreden. De meeste houten brug gen over de rivier in de streek van Nisj zijn weg geslagen. Visschers verongelukt. Van een Portugeesch visschersvaartuig, waarvan de naam nog niet bekend is,'zijn drie weken geleden tijdens een orkaan twee-en-twintig man om het leven gekomen. Dit bericht bracht de gister te St. John (New Foundland) van de vischgronden binnen geloopen Fransche trawler Fleurus. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2