Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentebegrooting voor 1923. B. en W. schrijven aan den Raad. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de ontwerpgemeente-begrooting voor 1923. Terwijl de posten afzonderlijk in de begroo ting zelf worden toegelicht, willen wij eenige belangrijke posten nog nader onder het oog zien. Zooals uit het eerste hoofdstuk der ont vangsten blijkt, geniet 1923 een zeer groot saldo uil vroegere dienstjaren. Met behoorlijke reserveering voor de kwade posten der inkom sten belasting, dienstjaren 1919/'20, 1920/'21 en 1921 /'22, is het saldo, dat 1923 uit den dienst van 1921 zal genieten, rond 409.000.Wan neer men bedenkt, dat de saldo's van vroegere diensten in 1922 rond ƒ260.000.en in 1921 rond 256.000.bedroegen, terwijl zij vóór den oorlog een 50.000 plachten te beloopen, dan zal men inzien, dat het bedrag, dat 1923 zal genieten, een uitzonderingsbedrag is. De onverwachte tijdelijke stijging der in komsten na den oorlog heeft niet alleen hier, maar algemeen in de gemeenten,in 1920 ten behoeve van het belastingjaar 1921/'22 ge culmineerd, om, helaas daarna geheel in te zinken. Daarom is deze post, die overigens dank baar wordt aanvaard, zoo misleidend. Zij flat teert immers buitengewoon de begrooting, zoodat men zich in gunstiger omstandigheden waant dan men is, een waan, die in den op- gaanden tijd na den oorlog zoo gevaarlijk is gebleken en zooveel teleurstelling heeft gebaard. Een verstandig beleid zou daarom medebren gen, dit voor één jaar abnormaal hooge bedrag over eenige jaren te verdeelen, hetgeen te noodzakelijker zou zijn, waar in volgende jaren van geen groote saldo's meer sprake zal zijn en men niet zal weten, hoe de begrooting slui tend te maken. Wij willen nog eens herhalen wat wij daar omtrent bij de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer 1922/1923 inMei 1.1. opmerkten, waar wij schreven „Voor onze gemeente toegepast op een „paar zeer tastbare dingen, hoe zal men, „bij een sterk terugloopend inkomen reeds „in 1923 het evenwicht vinden tusschen „in- komsten en uitgaven, als men alleen maar „denkt aan de rente en aflossing voor niet- productieve uitgaven, die sinds het begin „van den oorlog met ongeveer 225.000. „per jaar zijn gestegen (hierin begrepen de „credieten in uitvoering), aan de salarissen, „die blijkens de pensioensgrondslagen van „pl.m. 250.000.tot een ƒ800.000.per „jaar opliepen, aan de pensioenslasten, die „in dien tijd van ongeveer 34.000.onge veer 158.500.werden Dit blijkt maar al te waar. Wij kunnen geen voorstel doen om een deel van het saldo 1921 voor volgende jaren te bewaren, ómdat, zelfs piet dit groote saldo, de dienst van 1923 slechts sluitend kan worden gemaakt met een sluitpost inkomstenbelasting, dien wij niet hooger dur ven voordragen. Een tweede punt is de nooduitkeering tot voor- loopiye verhooging van hel zjj. ,,kopgeld". Door Gedeputeerde Staten is er de Gemeen tebesturen op gewezen, dat deze nooduitkeering betrekking had op de jaren 1921 en 1922 en de Regeering voor een voortzetting daarvan geen gelden bij de ontwerp-Staatsbegrooting heeft aangevraagd. Een later bericht in de dagbladen meldde, dat de Regeering het advies van de Staatscommissie voor de gemeentefinan- ciën afwacht. In de „Gemeentestem" van 14 October 1.1. komt daaromtrent de volgende mededeeling voor „Gedeputeerde Staten van Friesland von- „den eenige maanden geleden in het feit, dat „de wet van 12 Novemberl921 (Staatsblad „no. 1173) ten aanzien van de rijksuitkee- „ring aan de gemeenten slechts eene nood- Voorziening voor de jaren 1921 en 1922 trof, „terwijl de aan de gemeenten tegen 1923 in „uitzicht gestelde definitieve regeling der fi- „nancieele verhouding nog zelfs door de „Staatscommissie niet kon worden ontwor- „pen, aanleiding, de aandacht van de Minis ters van Financiën en Binnenlandsche Zaken „te vragen voor de urgentie van eene ver lenging van liet noodwetje. Waar bij de „behandeling daarvan Regeering en Statcn- „Generaal nadrukkelijk zijn uitgegaan van „het standpunt, dat de noodregeling zou „gelden tot aan het in werking.treden van „de definitieve regeling toe, achtten Gedpu- „teerde Staten het niet doenlijk de gemeen ten de dupe te laten worden van de om- „standigheid, dat technische moeilijkheden" „de vervulling van de aan deStaatscom- „missie verstrekte opdracht vertragen, zoo- „als hun gebleken was het geval te zijn. „Bij missive van 3 October j.l. deelde de „Minister van Financiën hun mede, dat om trent de al- of niet verlenging eener nood- „uitkeering en omtrent de vraag, of deze „eventueel in denzelfden vorm zal worden „gegeven als de beide vorige jaren in te genstelling met hetgeen in de in ons vorig „no. onder 5 opgenomen circulaire van Gede buteerde Staten van Zuid-Holland wordt „gezegd nog geen beslissing is genomen, „daar de Minister hieromtrent het advies „afwacht van de Staatscommissie voor de „regeling dor financieele verhouding tusschen „Rijk en gemeenten, welk advies hij bij „brieven van 17 Juni en 13 Juli heeft ge vraagd. „Intusschen is het voor de Gemeentebe- „sturen toch zeer noodig te weten, waar zij „aan toe zijn. Velen hebben in het vertrou- „wen, dat zij op verlenging der nooduitkeer- „ring konden rekenen, met behulp van deze „hunne begrooting voor 1923 sluitende ge blaakt en zouden met den hesten wil der „wereld niet anders kunnen doen. Blijft het „advies der Staatscommissie nóg geruimen „tijd uit en luidt dit onverhoopt ongunstig „voor de gemeente, dan zou in de dan reeds „loopende begrooting een aanzienlijk gat „zijn geslagen, hetwelk bij de schaarschte der „middelen, die reeds elke niet strikt onvér- „mijdelijke .uitgaaf achterwege doet blijven, „voor vele gemeenten onmogelijk zou zijn te „stoppen, evenmin door nog uitgaven te „schrappenajs doorde inkomstenop te voeren. „De Regeèring zal daarom in elk geval „voor de naaste toekomst voor verlenging „der nooduitkeering hebben te zorgen en het „zal alleen de vraag naar den besten vorm „kunnen zijn, welke haar en de Staatscom- missie' bezig houdt." Wij achten het. ten penenmale ondenkl aar, dat de Regeering zich zou vergenoegen met deze uitkeering te doen afloopen, zonder daar voor iets in de plaats te stellen, zoodat wij dezen post, die reeds op de ontwerp-begrooting was gebracht, daarop hebben laten staan in afwachting van de dingen, die komen zullen. Een derde punt is de aflossing der crisislasten. Bij onzen geleidebrief bij de begrooting voor 1922 wezen wij er reeds op, dat wij het alleszins gemotiveerd achtten, de jaarlijksche bcgrooting niet nog eens te belasten met een bedrag van pl.m. 65.000.gebaseerd op een delging van kosten van distributie enz. in 10 jaar, doch daarvoor in de plaats te stellen de gewone afschrijving van 2l/2 van het restant der crisislasten, dié voor 1922 op 10.000.werd geraamd. Bij de memorie van antwoord werd de daar door bespaarde som van 55.000.in verband gebracht met de werkloozenuitkeeringen en dit bedrag daarvoor in uitgaaf gebracht. Gedeputeerde Staten hebben echter tegen deze omzetting bezwaar gemaakt. Nadat wij evenwel ons standpunt met klem van redenen hadden verdedigd, heeft het Col lege onder uitdrukkelijke verklaring, dat zij dit geenszins beschouwd wilde zien als bewijs, dat zij besloten hebben met afschrijving van de restant-crisislasten in 40 jaren genoegen te nemen en hun standpunt ten opzichte van de dekking van de crisislasten van onze Gemeente prijs te geven, voor het jaar 1922 in bedoelde omzetting van afschrijving berust, doch daar bij tevens verzocht te bevorderen, dat door Uwen Raad eene regeling worde getroffen aangaande- de afschrijving van de restantcrisis- lasten in volgende jaren, met welke regeling het College dan, ter vermijding .van toekomstige moeilijkheden, gaarne wordt in kennis gesteld. Naar aanleiding van dit laatste merken wij op, dat ook bij het besluit tot instelling van het crisisfonds indertijd werdbe paald dat na be ëindiging der buitengewone omstandigheden de liquidatie van het fonds zou worden geregeld. Waar echter die omstandigheden, gezien o.a. de groote crisiswerkloosheid, die in bij zondere mate onze gemeente treft, nog niet hebben opgehouden te bestaan, meenen wij, dat die tijd nog niet is gekomen. Wij koesteren daarom de hoop, dat ook dit jaar Gedeputeerde Staten in bedoelde omzettigg zullen berusten, terwijl alsdan na de beëindiging van de crisis de zaak definitief kan worden beslist. Wij hebben Uwen Raad indertijd reeds in zage gegeven van de met heeren Gedeputeer de Staten gevoerde correspondentie, doch achten het niet ondienstig deze bij deze gele genheid nog eens voor Uwe leden bij de begroo- tingsstukken ter visie te leggen. Een vierde punt is de loontoeslag. Wij herinneren er aan, dat bij de behande ling van de begrooting voor 1922 Uw Raad be zwaar maakte in de huidige omstandigheden gelden voor loonsverhooging op de begrooting te brengen. Uw Raad wenschte in dezen den loop dei- omstandigheden nog eenigen tijd aan te zien, om daarna een definitieve beslissing te nemen. Intusschen werd besloten den genomen tij- delijken maatregel te bestendigen, behalve dat deze niet meer het karakter zou dragen van een voorschot op een eventueele loonsverhooging, doch beschouwd zou worden als een tijdelijke toeslag zonder meer. Waar deze zaak derhalve nader onder het oog moet worden gezien, hebben wij den toeslag thans pro memorie op de begrooting uitge trokken. Ten slotte blijft ons over te vermelden, dat de inkomstenbelasting als sluitpost moest worden uitgetrokken op 850.000. Gedeputeerde Staten hebben thans een rond schrijven tot de Gemeentebesturen gericht, waarin zij opgaaf vragen in hoeverre het aan inkomstenbelasting uitgetrokken bedrag een hooger vermenigvuldigingscijfer zal noodig ma ken dan het vorig jaar. Bij gemis aan vaste gegevens durven wij ons echter niet aan voorspellingen wagen, al zijn wij allesbehalve optimistisch, waar het maatschappelijk inkomen onder den invloed van de malaise, die Schiedam in bijzondere mate treft, zeer achteruitgaat. Inderdaad achten wij den toestand der ge- meente-financiën in den tegenwoordigen tijd zeer zorgelijk, als wij zien het hooge bedrag, benoodigd aan inkomstenbelasting en den achteruitgang van het maatschappelijk vermo gen en inkomen en daarbij nog denken aan het groote saldo, waarmede deze begrooting wordt geflatteerd, waaromtrent wij mogen verwijzen naar hetgeen wij naar aanleiding daarvan boven schreven. Wij willen daarmede niet zeggen, dat onze gemeente in dezen in een uitzonderingsgeval Verkeert. Het is de toestand Van de gemeente- financiën in het algemeen. YVcrkloozensteun. Vanwege het Bestuur der Afd. Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond, is een adres aan den Gemeenteraad verzonden,waarin zij mededeeling doet van een gehouden gecombineerde vergade ring met de besturen van verschillende vereeni- gingen die tot de Afdeeling behooren en dat in deze vergadering ter sprake kwam de noodtoe stand, waarvan een deel der leden van den Bouw vakarbeidersbond en der Bakkers afdeeling het slachtoffer is. Dat deze beide organisatie's n.l. niet door de Regeering on'ier de Grisisregeling gerekend wor den en dat daardoor die leden bij werkloosheid op geen enkele wijze gesteund worden, en aan de publieke liefdadigheid moeten vervallen. Redenen waarom de Afdeeling zich tot den Raad wendt met het verzoek deze werklooze leden door middel hunner organisatie's te steunen op den voet, die ook voor andere organisatie's is vastgesteld. Een tweede adres Van bovengenoemd bestuur heeft ten doel den Raad kennis te geven dat in diezelfde vergadering men algemeen van gevoelen was dat de werkloozen, die van hunne uitkeering moeten bestaan, dezen winter een treurigen tijd tegemoet gaan, dat zij toch van de hun verstrekte uitkeering onmogelijk de aanschaffing van het allernoodigste van kleeding, voeding en verwar ming kunnen bekostigen, dat bovendien de hooge huur, die velen van hen moeten betalen, bovenmate drukkend is. Redenen waarom zij zich tot denjjRaad wenden nret verzoek aan de werkloozen een bijslag te verstrekken in natura en hun in de betaling der huur tegemoet te komen, door de verstrekking eener halve-huurloon. Openbare Leeszaal en bibliotheek. Gedurende den maand October werden uitge leend 2337 kinderboeken, 1729 Studiewerken, 7151 romans; totaal 11227 het boeken bezit bedroeg 9341. Het aantal bezoekers bedroeg, mannen 1950, vrouwen 225, totaal 2175. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2975. In dien zelfden maand over 1921, werden uit geleend 2282, kinderboeken, 1727 studieberken, 7023 romans, totaal 11032; het boekenbezit bedroeg 7510 de bezoekers, mannen 1800 en vrouwen 210, totaal 2010 het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2638. St. „Willibrordus." Zondag, 5 November, viert de R. K. Fabrieks- arbeiders(sters) Bond „St. Willibrrordus" zijn Patroonsfeest. Des morgens om 10 uur wordt in de parochiekerk van het IT. Hart van Jezus in de Gorze een H. Mis opgedragen tot intentie van dé leden, 's Avonds om 8 uur is er een feestver- gadering, met als spreker de weled. heer W. Mooyman, uit Den Haag. De tooneelvereeniging „Alberdinck Thym" onderafdeeling van den R. K. Volksbond, verleent alweder haar mede werking, zoodat dien avond het nuttige met het aangename wordt verbonden. Op deze vergadering hebben de leden toegang met hun vrouwen. Volksbadhuis. In de week van 2228 Oct. 1922 werden ge nomen 464 baden. lste klasse kuipbaden 41, regenbaden 65. 2de klasse kuipbaden 32, regenbaden 313. Kinderbaden 13. Gedurende de maand October 1922 werden genomen 1785 baden. lste klasse kuipbaden 141, regenbaden 247. 2de klasse kuipbaden 130, regenbaden 1228. Kinderbaden 39. Doodelijk ongeluk. Dinsdagavond 7 uur reed de 58-jarige A. Mar tens, wonende in de Mariastraat en werkzaam aan de Hollandia-fabriek, op denRotterdamschen dijk. In de nabijheid van 't Roode Hek week hij uit voor de tram uit Schiedam, maar werd toen aangereden door de Rotterdamsche. Met de tram naar de politiepost gebracht, constateerde dr. Koenen een dijbreuk. Door den hevigen schrik had M. tevens een hartaandoening bekomen, zoodat hij reeds 's nachts in het zie kenhuis is overleden, Hoog bezoek. Morgenmiddag zal de Commissaris der Konin gin in de provincie Z. Holland, Baron SweexTs de Landas-Wyborgh, onze stad bezoeken. De audiëntie heeft te half vier plaats, waarna Z. Excellentie de uitbreiding der gemeente be zichtigen zal en o.a. een bezoek gaat brengen aan de openbare leeszaal en bibliotheek. D o o r B. en W. is de straat aanleg en rioleering in de Gorzen, welk werk 5 October werd aanbesteed, gegund aan een der laagste inschrijvers, J. M. Dekker, te Rotterdam, voor 26.270. Door B. en W. i s het verbreeden van het talud van Schielands Hoogen Zeedijk, welk werk 12 October werd aangesteed, gegund aan den laagsten inschrijver, G, v. d. Waal, te Rotterdam voor ƒ28.200. Door den Burgemeester is tot politieagent benoemd, M. J. A. van Haasteren, alhier. Voor het te Rotterdam gehou den examen voor vrije- en ordeoefeningen, slaag de o.m. mej. J. IT. Swart, alhier. Ten nadeele van de gistfabriek „deMaas", zijn 2 koperen uitlaten van de spoe- lingpompen, die tegenover de fabriek staan, ont vreemd de politie doet onderzoek. ||D e z e n middag 1 uur was de wa terstand a.h. IToofd zoo onrustbarend hoog A..P. 1.82 M.) dat de knalsignalen moesten gegeven worden. Om 3 uur was het water weer vallende. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand October 1922. Brieven Binnenland: S. Schipper, Schiedam B. Vlek, Schiedam D. v.d. Burg, Schiedam Blommel, Schiedam N.V. Schie- veem, Schiedam Mej. Blom Schiedam v.d. Bosch, Groningen Sa. Masereeuw, Rotterdam, Mizardi; Rotterdam L. Beekman, Bussum; B. E. F. Mij, Rotterdam Breugelman, Rotter dam W. A. Boone, Rotterdam J. v.d. Peol, Rotterdam. Briefkaarten binnenland: A. Vis ser, Schiedam Mej. Crijendijk, Schiedam L. Suf, Rotterdam M. Landsbergen, Rotterdam M. Rademakr, Rotterdam D. Pank, Den Haag; P. Schippers, Bussum J. Veldhoven, Rotterdam Brieven buitenland: C. Konig, Kopenhagen K. Reineke, Duisburg. Briefkaarten b uiten land: H. Hu bert, Dortmund. 4 briefkaarten zonder adres. GeisaeBgé Nie&wg, Doodgestoken. Eergisteravond te 11 uur heeft een 55-jarige man in een logement aan den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam de 28-jarige vrouw, met wie hij samenwoonde na een woordenwisseling, met een mes in de borst gestoken, tengevolge waarvan zij een uur later overleed. De man, die in staat van dronkenschap ver keerde, werd in arrest gesteld. Wegens moord aanslag op zijn toenmalige echtgenoote heeft deze man vroeger geruimen tijd gevangenis straf ondergaan. De z o o v e e 1 s t e. Eergisteren is te Tiel ge vankelijk uit Buren binnengebracht en na ver hoor opgesloten. A. K., vroeger inspecteur der Algemeene Spaarverzekering te 's-Gravenhage, verdacht van verduistering van gelden ten na deele van die Spaarverzekering. Een gelukkige onderwijzer. Bij een eergisteravond gehouden premieloting van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank te Apeldoorn is de hoofdprijs een villa met 100 lijfrente, ten deel gevallen aan een onderwijzer aldaar. Autobandieten. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door roo- vers, die per auto hun terrein afreizen. Bij ver schillende landbouwers werden jonge kippen, enz. ontvreemd. De ramp van de „Cornelis," Bij de schouwing van het lijk van een der omgekomen matrozen van het gestrande stoomschip „Corne lis", heeft men, naar „Aftenbladet" verneemt, op het hoofd van het lijk drie diepe messteken ontdekt. Naar alle waarschijnlijkheid is de ma troos aan deze verwondingen overleden. Het blad spreekt het vermoeden uit, dat er muiterij aan boord heeft plaats gehad. Als oorzaak zou daarvoor kunnen gelden, dat de kapitein de eerst aangeboden hulp van het bergingsvaar tuig, om de bemanning van boord te nemen heeft geweigerd. Naar aanleiding dezer weige ring zou de bemanning dan waarschijnlijk de officieren overvallen hebben en met deze hand gemeen zijn geraakt. Motorboot verbrand. Maandag avond is te Vlaardingen de benzinevoorraad aan boord van de motorbootTromp (eigenaars Gebrs. van der Velden) in brand geraakt, waardoor het vaartuig in een oogenblik in lichtelaaie stond. Daar het midden in de haven lag, leverde het een phantastisch schouwspel op, dat duizenden op de been bracht. Af en toe ontplofte weer een bus benzine. Ongelukken kwamen niet voor. De machinist had zich gebrand aan handen en hoofdhaar, doch niet ernstig. In korten tijd brandde het scheepje totaal uit. Een paar naastliggende loggers vatten even eens nog vuur, at echter dadelijk werd gebluscht. Geverbaliseerd. Na de trekking van 16 October heeft de Rotterdamsche pol Lie proces-verbaal opgemaakt op last van hooger hand tegen de directie der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, wegens overtre ding der Loterijwet. De zaak moet thans ingevolge de laatste wetswijziging blijkt dit mogelijk door den ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten te R'dam ter onderzoek overgedragen zijn a. d. Officier van Justitie bij de rechtbank te-Rotter dam, zoo meldt het „Alg. Handelsblad." Het huwelijk van den ex-keizer Naar uitDoorn verluidt,zouden o.m. als getuigen bij het a.s. huwelijk van den voormaligen Duit- schen keizer optreden 's keizer's zoon Wilhelm, ex-Duitsche kroonprins mr. J. B. Kan, Secre taris-Generaal in Algemeenen Dienstmr. dr. F. A. G. Graaf van Lynden van Sandenburg,Com missaris der Koningin in UtrechtGraaf Ben- tinck en den adjudant van den ex-keizer, Ilseman Een nieuwe steenkoolmijn. Onder de gemeente Bocholtz zal door de mijn „Willem Sophia" te Spekholzerheide een derde boring naar steenkolen worden verricht. Aldaar is een nieuwe particuliere mijn te ver wachten. Inbraak in een m u s e u m. Uit. het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2