Gisteravond zijn de hertogin van Bronswijk en prins Adelbert met hun gemalinnen te Doorn aangekomen. Vandaag wordt prins Fürstenburg van Potsdam verwacht. Regeling standplaateaftrek. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag heeft van bevoegde zijde bevestiging ont vangen dat een wijziging van de regeling van den standplaatsaftrek in het bezoldigings besluit voor burgerlijke rijksambtenaren niet de op 1 Juli 1922 genoten wedden zal kunnen aan tasten. Niet naar Albanië. Naar het „Vdl." verneemt, heeft de heer R. Zuijderhoff, lid der Alg. Rekenkamer, die aan gezocht was voor het ambt van financieel com missaris in Albanië, na rijp beraad zich voor die functie niet beschikbaar gesteld. Bezuiniging. De Raad van Arbeid te Hengelo heeft besloten, in de ontstane vacature van secretaris van dien raad niet meer op de tot dusver gevolgde wijze "te voorzien, doch deze functie te combineeren met die van ambtenaar van den raad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het bezoek van den Commissaris der Koningin. Dezen mddag tegen 3 uur arriveerde de Com missaris der Koningin in Z.-Holland, in onze stad en werd door B.enW. officieel tenstadhuize ontvangen. Vervolgens had aldaar een audiëntie plaats, die o.m. werd bezocht door den commis saris van politie, den heer Ellenberger, den in specteur van 's Rijks belastingen den heer Bo- venkamp en Juffr. Noordijk-Berckelaer. Hierop werd door Z. Excel]de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en diverse gem. bureaux met een bezoek vereerd, waarna den hoogen be zoeker in de College-kamer van 't bureau Nieuw- straat 26 de thee werd aangeboden, Vanwege tijd gebrek, werd geen gelegenheid gevonden de uit breiding der stad te bezichtigen. Tegen 6 uur verliet de Commissaris, verge zeld van zijn referendaris, per auto weer de gemeente. Herziening Onderwijswet. Op de, gisteravond in Maison v. d. Heijden, door den Ned. Bond van Onderwijzers, uitge schreven vergadering, is een plaatselijk comité van actie tegen de technische herziening van de onderwijs-wet, opgericht. Het comité is gevormd uit vertegenwoordigers van neutrale, socialistische en anarchistische vereenigingen. Op de volgende manier denkt men de herzie ning te keeren Beleggen van vergaderingen in zooveel moge lijke plaatsen. Organiseeren van een petitionnement. Het houden van een groote betooging, voor het gebouw de 2e Kamer te 's-Gravenhage, Wanneer de wet aldaar in behandeling is. 40-jarig jubileum. Men schrijft ons In het aardig versierde schoollokaal'van School D, waar de heer J. Koorengevel gedurende veer tig jaar is werkzaam geweest werd gistermorgen de jubilaris feestelijk ontvangen. Door een depu tatie uit het personeel der school van zijrr woning gehaald, werd hij met zijn vrouw en verdere naaste familieleden het lokaal binnengeleid, waar hij dagelijks zijn arbeid verricht. Inmiddels hadden zich op school D. ook allen verzameld, die den jubilaris wenschten te com plimenteeren. Daar waren de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer J. Pas de Wethouder van Onderwijs, de Voorzitter en Secretaris der Plaatselijke Commissie van toezicht op het L.O., de Voorzitter van den Centrale Ouderraad en de Secretaris van de Oudercommissie van school D. Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen werd den jubilaris een feestlied toegezongen,door de leerlingen zijner klassen. De heer J. Pas, het eerst het woord voerende, zeide nog te kort in Schiedam te zijn, om den heer K. meer van nabij te kennen. Maar oordee- londe naar hetgeen hij over hem mocht vernemen kon hij er zeker van zijn te staan tegenover een onderwij z<y, die altijd met groote opgewektheid en dienstijver zijn plicht had vervuld.Hij wensch- te hem bijzonder geluk met dit jubileum. De Wethouder van Onderwijzers zeide gekomen te zijn met een hart vol oude herinneringen aan dit gebouw. Zelf als kleine jongen hier op de schoolbanken geplaatst, had hij denkelijk behoorlijk er toe bijgedragen om „meester" Koo rengevel wel eens kregel te maken. Maar nog altijd was hij dankbaar voor het genoten onder richt. Voor de Commissie van Toezicht op het L.O. was de Voorzitter, de heer Dekker, de woord voerder. Deze liet in zijn toespraak vooral uit komen wat een veertigjarige loopbaan aan de zelfde school voor de leerlingen had te beteeke- nen. Voor de Oudercommissie van School D. voerde de Secretaris, de heer Van Beek, het woord. Voor den Centralen Ouderraad complimenteer de de heer ITermeraad den heer K. Met de vorige sprekers zeide hij evenwel van mecning te verschillen. Wie 40-jaren zich aan de belangend er gemeenschap had gewijd, zooals deze onderwijzer, moest men niet nog een jaren- langen arbeid toewenschen. Zoo iemand had recht op eeft onbezorgden ouden dag en mocht Wel degelijk van de rust genieten, na een wel besteed leven. Tenslotte voerde de heer Sterk namensfhet personeel van school D. het woord. Herinnerende aan de tijden van diepe armoede, die de onderwij zer vroeger had gekend, deed hij uitkomen, dat het leed ok den thansgehuldigde niet is gespaard gebleven. Het strekte den heer K. tot eer, dat hij bitter heid om dat leed buiten zijn onderwijs wist te houden en dag aan dag met zezelfde voort varendheid zich aan zijn taak gaf.Een sterk gestel en een onverwoestbare gezondheid hadden hem daarbij geholpen. Met dankbaarheid denken tal van collega's, die aan school D werkzaam waren aan de hulp vaardigheid waarmee de jubilaris hen bij voor komende gelegenheden bijstond. Die collega's wenschten hem thans bij monde van den heer Sterk geluk en spraken daarbij de hoop uit, dat als de heer K. van zijn rust gaat profiteeren, die rust er niet een zal zijn, welke doet roesten, maar een belooning na een leven van harden arbeid, een leven, dat in het teeken heeft gestaan van de opoffering, welke de on derwijzer zich voor het welzijn van land en volk heeft te getroosten. Toen waren de kinderen aan 't woord. „Lang zal hij leven" weerklonk, met een luid „hoera" besloten. Geschenken van ouders en kinderen arriveerden. De jubilaris sprak een dankwoord en daarna begon de officieuze feestviering, die vooral bij de jeugd de meest aangename herinne ring zal achterlaten. Te zijnen huize had de jubilaris nog tal van gelukwenschen in ontvangst te nemen, vooral van leerlingen en oud-leerlingen. Gev. en verk. onrocr. goederen. Notaris D. Boddeiis. Veiling 3 Ncrv. I. Het zeer gunstig gelegen, nieuw gebouwd winkel- en woonhuis met afzonderlijke boven woning, plaats en erf aan de Sint Liduinastraat. Nrs. 56a en 56b op den hoek van- en uitkomende aan dè Brugmanstraat, groot -j- 1 are 40 c.a. Geveild voor 18.000. II. Het alsvoren gebouwd huis, verdeeld in afz. beneden- en bovenwoning rrtet tuin en erf aan de Sint Liduinastraat Nr. 54a en 54b, groot 1 are 33 c.a. met uitgang naar de Brugman: straat. Geveild voor 13.000. III. Twee in een perceel te veilen - fabrieks panden met erven en open grond aan de Noord- vest Nos. 91 en 93, groot 3 aren 90 c.a. Geveild voor 5300. IV. Een zeer gunstig aan diep vaarwater gelegen pand, thans dienende tot stucadoors- werkplaats en atelier, met afz. bovenwoning, aan de Schie Nr. 14 met uitgang naar de Doelestraat, groot 1 are en 28 c.a. Geveild voor 8500. V. Een woning met erf en open plaats te Schiedam aan de Schie nr. 12, groot 54 c.a. Ge veild voor 1100. Afslag 10 Nov. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 3 Nov I. Een Huis en erf met tuin te Schiedam, Oostsingel no. 76, groot 1 are 57 c.a. Geveild voor 4800. II. Het winkel'en woonhuis met open plaats en gang, te Schiedam,Broersvest No. 149 groot, 76 centiaren. Geveild voor 5800. Afslag 10 Nov. Postcheque- en girodienst. Gestort op postrekeningen in de maand Octo ber 441.483.10, vorige maand 547.004, 35. Uitbetaald wegens cheques in de maand Oct.. 639.742.28, vorige maand 651.565,86. Op de postrekeningen van dit kantoqr werd bijgeschreven wegens stortingen in de maand Oct. 670.886.53, vorige maand 781.542.54. bijgeschreven wegens overschrijvingen in de maand Oct. ƒ1.245.069.10, vorige maand 1.687.272,31l/2 afgeschreven wegens stortingen 1.438.532,79, vorige maand 1.689.907,84. afgeschreven wegens cheques in de maand Oct. ƒ623.790,60. vorige maand 623.303,67. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 277, vorige maand 275. UIT DELFT. De arbeiders op de fabriek der N.V. J. G. Goudriaan's Industrie en Export Maatschappij te Delft zijn op de door de directie gestelde voor waarden 20 loonsverlaging aan den ar beid gebleven. INGEZONDEN. „St. Cecilia." Dat er hier ter stede een R. K. mannen- zangvereeniging is, genaamd St. Cecilia, zal ieder in Schiedam bekend zijn. Welnu deze vereeniging is nu in haar 6e lus trum, dat zij 22 Oct. j.l. geopend heeft met een plechtig gezongen H. Mis, waarin het heerlijke werk door den zeer begaafden directeur, den heer Jaap Vranken werd ten gehoore gebracht. Dit lustrum nu zal Zondag a.s. 5 Nov. in de kerk van den II. Johannes den Dooper kerkelijk ge sloten worden waar dan ook weder de Missa in honorem Sanctae-Ceciliae gezongen zal worden, vervolgens zal dan tot slot van het lustrum 28 Nov. a.s. een feestconcert worden gegeven, waar wij hopen de sympathie van onze stadge- nooten te zien voor onze vereeniging. Wij zullen begrijpen, dat voor de jubileerende vereeniging nog een ruim arbeidsveld open ligt, een arbeidsveld wat gemakkelijk te bewerken is wanneer er door ieder Katholiek, die kunstgevoel heeft wordt mede gewerkt. Laat dan alle anti pathie, zoo die mocht bestaan, varen, laten wij onze voormannen zooals een Mgr. Lans, een Mgr. v. Heukelom, een Jos. Beltjens niet te schande zijn, maar laat ons eenparig de schou ders zetten onder dit heerlijke werk. Laat ons, R. K. van Schiedam, de stuwkracht zijn, om St. Cecilia te maken, wat het wezen kan, geven wij, Katholieke zangers door saamhoorig- heid blijk, dat wij weten, wat wij willen. Daarom roepen wij U toe wordt lid van St. Cecilia en steunt haar in haar pogen, opdat wij bij het 7e lustrum blijde mogen terugzien naar den tijd, die achter ons ligt. Daarom St.Cecilia" ExcelsiorC,K. Zangconcours „Inter Nos". Mijnheer de Redacteur, Inter Nos viert haar koperen feest Een uitgeschreven concours voor kwartetten, dubbelkwartetten, dames- en mannenkoren tot opluistering van dit feest is door talrijke veree nigingen van verschillende plaatsen met enthou siasme beantwoord en Zaterdag 28 en Zondag 29 October hebben de eerste wedstrijden plaats gehad in het opnieuw gerestaureerde, vroeger zoo vriendelijke lokaal Musis Sacrum. Maar waar bleef ontwikkeld en muzikaal Schiedam Was de afschrikwekkende aanblik van zaal en tooneel hiervan de oorzaak was men te vermoeid van de voetbalwedstrijden had de bioscoop ons muzikaal gevoel zoo verstompt, dat de muziek op ons geen invloed meer heeft T Was meer dan treurig En toch, wat hebben de weinig aanwe zigen genoten Daar staan zij de mannenkwar- tetten en hoe eenvoudig ook in hun optreden, wat hebben zij gezongen, pas opgerichte kwar tetten, met smaak en Waarlijk kunstgevoel. Wat moeten die zangers toch wel gedacht hebben bij den aanblik van die leege zaal. Op stadgenooten bij de volgende concours avonden. Steunt het kranig streven van Inter Nos maar vooral laat de vreemdeling niet kunnen getuigen, dat Schiedam op muzikaal gebied, blijkens dit concours bij menig dorp ten achter staat. X. Gemengd Nieuws. Bckeering van een vrijmetsè- 1 a a r. Onlangs overleed te Szeged (Hongarije) de bekende universiteitsprofessor Stefan Apathy. Volgens de persberichten is hij als goed katho liek gestorven. Apathy was een groot geleerde, maar een vijand der katholieke kerk en een vrijmetse laar. Velen geloofden van hem, dat hij ook atheist was en de atheisten beriepen zich op hem om te bewijzen, dat natuurwetenschap en geloof niet tezamen konden gaan. Toen hij ziek werd en zijn ziekte een ernstige wending nam, riep men een geestelijke bijhem. Toen deze was aangekomen, vroeg hij den arts, of men met den geleerde nog kon spreken. De dokter schudde van neen. De geestelijkebegafzich dan naar den zieke en gaf hem de H. Olie in de meening, dat Apathy buiten kennen was. Dan ging hij heen. Maar nauwelijks had de geestelijke zich verwijderd, of hij werd teruggeroepen. Apathy had namelijk gehoord, dat de priester tot cle omstanders zeide, dat het hem zeer speet, dat bij niet eerder was geroepen, wijl de zieke dan nog had kunnen biechten en communiceeren. Men verklaarde nu, den priester, dat Apathy wilde communiceeren. De geestelijke kwam terug en de beroemde vrijmetselaar dc groote vijand der kerk biechtte en communiceerde met veel godsvrucht, aldus een Kipa-bericht. De e x-k c i z e r. Tijdens interpellaties in de FranscheKamer heeft cle radicale afgevaardig de Bonnot vragen gesteld in zake de te nemen maatregelen tegen den ex-keizer en andere oor logsmisdadigers. Hij bracht de betreffende arti kels van het verdrag van Versailles in herinne ring en protesteerde tegen de te lichte vonnissen van de Leipziger processen, waartegen de gealli eerden besloten zich te verzetten. Hij vroeg de regeering of zij besloten was den ex-keizer en de voornaamste schuldigen te dagvaarden en of zij in geval Duitschland de uitlevering zou wei geren, bereid was haar toevlucht te nemen tot de voorzieningen van het verdrag van Versailles. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zWaar bewolkt met regen, later opklarend aan vankelijk zachter. Uit de sigarenindustrie. Gister zijn te Eindhoven wederom besprekin gen gevoerd, die thans tot overeensteming heb ben geleid. De R.K. Tabaksbewerkersbond heeft daarom besloten de staking op te heffen. De Koningin te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Om kwart voor tien reed hedenmorgen J.M. de Koningin uit om een bezoek te brengen aan het Diaconieweeshuis der Ned. ITerv. Gemeente op de Keizersgracht. De hooge bezoekster werd daar ontvangen door den voorzitter en secretaris van het bestuur, Waarna het gebouw bezichtigd werd. Van het weeshuis werd gereden naar 't Stedelijk Museum in de Paulus Potterstraat, waarop men weer naar den Dam terugkeerde.' Tijdens den rit naar het Diaconie-weesbuis, kwam 'n der paarden van 't laatste volgrijtuig te vallen, zoodatde inzittenden denverderen weg n. 't Weeshuis te voet moesten afleggen, 't Was een groot verrassing voor de weesjes, dat Prinses Juliana, ook mee was gekomen. De prinses werd door een tweetal weesmeisjes rondgeleid, ver maakte zich best en maakte zelfs met haar een dansje. Kind verbrand. Men meldt ons uit Ommen In een onbewaakt oogenblik bij afwezigheid der ouders, viel het kind van Boezerman te Ambt- Ommen, voorover van een stoel in het vuur. Bij thuiskomst vonden de familieleden een verkoold lijkje. Jaeht-ongeluk. Men meldt ons heden Woensdagmiddag is een ernstig ongeluk voorgevallen in het jacht veld bij Staphorst. Toen de buit bezichtigd werd, had een der aanwezigen de onvoorzichtigheid om inplaats van de haanpal van zijn geweer, de trek ker over te halen, waardoor een der jagers de heer Krikken uit Zuiderwolde in het been getroffen werd. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar hij 's nachts reeds is overleden. De berooving in den trein. Over den roof in den trein AmsterdamDen Haag vernemen we nog 't volgende. De boekhouder L.S. werd in den trein door de vier personen uitgenoodigd kaart te spelen, op welk voorstel S. inging. Aanvankelijk was hij, zooals dat gewoonlijk gaat, aan de winnende hand, spoedig echter werd 't anders. Toen hij al zijn klein geld verspeeld had, vroeg hij, of men niet een bankje van 1000 kon wisselen. Juist toen hij nu 't wisselgeld in ontvangst wilde ne men, Werd hem de portefeuille met de 3900 ont rukt. Het verdere verloop werd reeds gemeld. De te Haarlem gearresteerde is zekere M. v.d. Valk, uit Amsterdam. De politie heeft S. portretten getoond,waaruit S. ook de drie overige personen heeft herkend. De recherche heeft van deze ook reeds een zekere N. gearresteerd. Naar de beide andere bandieten wordt nog gezocht. Nader vernemen We nog, dat in verband met den roof de kooplieden M. en F. zijn aangehouden Van de 4 treinroovers zijn er thans reeds 3 gepakt, naar den vierden wordt nog gezocht. Zaak-Agstcribbe. De 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank behandelde heden de zaak tegen den directeur der Beurs-Bank, Agsteribbe, verdacht van he ling bij de diefstallen der Gebr. de Groot. Om gemis aan juiste inlichtingen, achtte de recht bank zich niet bevoegd een uitspraak te doen en verwees de zaak naar den Krijgsraad, te 's-Gra- venhage, met gelijktijdig bevel tot in hechtenis houden van A. Telegrammen, EX-KONING CONSTANTIE N. ATHENE, 3 Nov. (draadloos) Ex-koning Gonstantijn wordt beschuldigd, verantwoorde lijk te zijn voor den jongstcn Griekschen de bacle in Klein-Azië, volgens het plan Vima zal bij worden uitgenoodigd naar Griekenland te ko men, om voor een enquete-commissie zijn on schuld te bewijzen. Indien hij aan de uitnoodiging geen gehoor geeft, zal hij voor den krijgsraad worden gedaagd, die zijn zaak eventueel bij verstek zal behandelen. TEGENSPRAAK. CONSTANTINOPEL, 3 Nov. (draadloos) Van bevoegde zijde wordt het bericht, dat te Adrianopel 13 Fransche soldaten door de Fui ken zouden zijn gedood, tegengesproken. DE SULTAN AFGEZET. CONSTANTINOPEL, 3 Nov. (draadloos) De laatste berichten uit Angora wijzen er op, dat de 2e zitting van de Turksch-Nationale verga dering, welke thans bijeen is, waarschijnlijk zal besluiten tot afzetting van den Sultan. Volgens een bericht van de „Chicago Tribune" zou de afzetting reeds geschied zijn. REVOLUTIE BERLIJN, 3 Nov. (draadloos). Een telegram uit Athene meldt, dat in Albanië revolutie is uitgebroken. POLEN. BERLIJN, 3 Nov. (draadloos) Volgens een bericht uit Warschau heeft de Paus de candidaats stelling voor den Poolschen Senaat van twee Poolsche bisschoppen verboden Kunst en Letteren. Eduard Erhard. De groote Bariton Eduard Erhard, een achter neef van Frans Schubert, zal o.l. van de Intern. Concertdirectie Ernst Krauss een tournee door Nederland maken, met medewerking van den jeugdigen pianist Hellmut Baerwald. Prof. Edu ard Erhard, die jaren achtereen shmen met Caruso, Cahier, en anderen zangsterren de hoofd partijen heeft vervuld op de Hamburger Opera feestspelen, werd door Siegfried Wagner uitge noodigd tot medewerking op de eerstvolgende Bayreuthe Fest-Spiele." Het eerst concert der Nederlandsche tournee wordt te Rotterdam gegeven op 7 November. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 1. Jochem z.v. P. W. van Oosten en J. 't Hart, Van Smaleveltstraat. Gehuwd: Nov. 2. I. Dekker 23 j. en L. de Jong 22 j. J. Kruines 21 j. en J. M. van Platerink 24 jW. van Leeuwen 29 jen C. van der Kamp 21 j. P. J. Warmerdam 25 j. en J. de Rouw 17 j. A. vzn der Vlies 25 j. en M. Meyvogel 20 j. Ondertrouwd Nov. 2. TI. P. Dijkgraaf 20 j. en C. M. de Raaij 29 j. C. W. Maass 25 j. en J. A. H. van der Moer 22 j. Overleden: Oct. 31. Adrianus Martens oud 58 j. en 5 mnd, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog wat» te Hoek van Holland. 3 Nov. v.m. 1.25, n.m. 1.45. 4 Nov. v.m. 1.55, n.m. 2.15. 5 Nov. v.m. 2.29, n.m. 2.45. SCHIEDAM, 1 Nov. Gedurende de maand October kwamen alhier binnen 13 stoomschepen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) mr Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietterugge geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2