DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 3 November 1922. No. 13481 Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnen land. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Uit de sigarenuijverheid. Het Volk meldt, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van den Modernen Bond (Nederl. sigarenmakers- en tabaksbewerkershond) be sloten is de patroonsorganisaties te berichten, dat men bereid is tot onderhandelen op den basis van een loonsverlaging van 2 pet., als bij de Dinsdag onder leiding van den commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant gehouden besprekin gen door den Nederl. Ft.K. bond van tabaks bewerkers voorgesteld. De werktijd van het Rijkspersoneel. Het Volk weet te melden, dat de ministerraad esloten heeft, de werktijden voor het post-, te legraaf- en telefoonpersoneel met een half uur per dag te verlengen, hetgeen voor de lagere groepen bet eek ent de 51-urige werkweek. De Zomertijd. Het rapport van de Landbouw-commissie "it de Christelijk Historische Unie, omtrent den wettelijken zomertijd luidt o.m. als volgt Evenals andere crisismaatregelen is de wet op den zomertijd onnatuurlijk en wordt dienten gevolge door deel der bevolking niet nageleefd. Waar een groot zij bovendien voor een groot deel der bevolking ernstige bezwaren op levert, behoort zij te verdwijnen. Samenvattend, komt de commissie, tot de slotsom, al moge de wet op den zomertijd voor de stedelijke bevolking eenig voordeel brengen, dat dit voordeel niet ko"n opwegen tegen de onaangenaamheden en nadeelen, die voor den land- en tuinbouw van haar het gevolg zijn. De commissie dringt er daarom ten ernstigste op aan.het mogelijke te doen opdat bedoelde wet ten spOi digste worde ingetrokken. (Ned.) Zomerdienst-regeling. Volgens „St. Christoffel" van 2 Nov. 1.1. heeft deze actieve vereeniging aan de Maatschappij tot exploitatie der Ned. Spoorwegen gevraagd voor de aanstaande zomerdienst een 50 tal wijzi gingen in de bestaande dienstregeling te brengén, welke, zonder in.botsing te komen met de be zuinigingsactie, door kleine verschuivingen in aankomst of vertrekuren het aantal goede ver bindingen belangrijk zal vergrooten. Daarnaast werd aangedrongen op verlaging van depot-bagage, verlaging van het tarief van het rijwielvervoer, in 't bijzonder voor kleine afstan den waar deze niet overgeladen behoeven te wor den, alsmede om in de spoorboekjes op te nemen welke treinen posttreinen zijn. Een inwilliging van deze wenschèn zal niet al leen een handelsreizigers-, maar ook een publiek- belang zijn. Bloemendag van Sobrietas. De opbrengst van den verkoop van de „So- briëtasbloem" ten Irate van het R.K. Reclas- seeringswerk is van bijna alle plaatsen bekend. Enkele afde'elingen waaronder ook Amsterdam en Rotterdam moeten hunne opgave nog indienen Hieronder volgt een specificatie der netto opbrengst in.de verschillende Bisdommen. Aartsbisdom Utrecht 9498.93 Bisdom 's- Bosch ƒ3884.551/,,; Bisdom Breda 1482.112/2 Bisdom Roermond 1083.29 Bisdom Haarlem 6294.0772. Totaal 22.242.967a. De verdwenen directeur. De rechtbank te Winschoten heeft den verdwenen directeur der aardappelmeelfabriek Westerwolde, te Yeelerveen, in staat van faillissement ver klaard. Een tramdievegge. Bij aankomst te Zandvoort miste een "dame die per E.S.M. had gereisd, haar taschje, waarin zich oa.. een porte feuille bevond met een bankbiljet van 60, ver- tet het Hbl. Daar zich in haar afdeeling slechts een dame en een jongentje hadden bevonden, vermoedde de politie, bij wie aangifte werd ge daan, dat een van beide wel iets van het taschje zou weten. De politie vond de onbekende dame op den Koninginneweg hij bleek werkelijk in het bezit van het vermiste taschje te zijn.De por tefeuille met inhoud was verdwenen, maar werd na onderzoek ook teruggevonden, echter met 'n bedrag van nog 55. Verduistering Tc Berlijn is op ver zoek van de politie te Kopenhagen een Deen aangehouden, verdacht van verduistering van 300.000 Deensche kronen. straat weg te Leeuwarden geheel in elkaar ge waaid. Schadepost, Gistermiddag is een in ^anbouw zijnde houten villa aan den Harlinger- E e n incident b ij het Konink lijk bezoek. De Koninklijke familie heeft gisteren gedurende een paar uur door Amsterdam gereden. In de Willemstraat was de taak der politie ontzettend zwaar. Eerst had reeds een groep wcrkcloozen een poging gedaan om plaatsen te krijgen op een tribune, die op den hoek van de Palmdwarsstraat stond en waarin een kinderkoor zich had opgesteld om bij het voorbijrijden de Koningin toe te zingen Door bereden politie zijn de werkeloozen de Palmdwarsstraat ingedreven. Aan beide hoeken werd een sterke politiemacht opgesteld, om nieu we soortgelijke pogingen tegen te gaan. 't Was even voor lialfvijf, toen de Konink lijke stoet in de Willemstraat, die dezen keer slechts schaarsch bevlagd was, verscheen, werd de Koningin aan den ingang der straat begroet door liet bestuur van den „Oranje Vrienden kring" gevestigd in de Willemstraat. De leden der Oranjevereeniging stelden zich voor het hofrijtuig op en geleidden het vaandel voorop meedragend, de Koninklijke Familie door hun Willemstraat. Er werd door de groote menigte hartelijk gejuicht, doch nu en dan klonk ook gefluit. Op het brandpunt n.l. bij de Palmdwarsstraat, werd toen de stoet voorbijtrok door de werkeloozen, die zich daar in gi-ooten getale bevonden, gejoeld en even verder in de Willemstraat stond een groot aantal vrouwen en mannen, die de Konin gin met luid geschreeuw toeriepen „Wij hebben honger 1 De kreten van „Hongerverstomden weer aan het eind van de Willemstraat of gingen verloren in het hoera-geroep van de menigte, die zich op den hoek van de Binnen Oranjestraat had opgesteld. Brutale berooving. De heer S., boek houder bij den heer O. R„ te 's-Gravenhage, had, nadat hij bij de Amsterdamsehe Bank te Amsterdam, op last van zijn patroon,/ 5000 had geincasseerd, plaats genomen in een coupé derde klas van den trein, die 12 u. 37 uit Amster dam naar Den Haag vertrekt. Successievelijk stapten vier heeren in hetzelfde compartiment. Eén van hen ging uit het portier hangen, wat, naar later bleek, moest dienen om te zorgen, dat er niemand bij kwam. Tusschen Halfweg en Haarlem werd de heer S. plotseling door een der individuen beetgegrepen; terwijl de anderen ongevèer 3900 uit zijn tasch namen. De beroofde wilde aan de noodrem trekken, doch dit werd hem belet. Met inspanning van alle krachten slaagde hij er in, een deurtje te openen, dat toegang gaf tot een andere coupé zoodat hij door gegil zijn medereizigers kon waar schuwen. De vier individuen trokken den lieer S. terug en hielden de deur krachtig gesloten. Middelerwijl reed de trein het Haarlemsclie station binnen. Vóór de trein stilstond, waren de beroovers er uit gesprongen. De heer S. sprong hen achterna en slaagde er in, een van hen te grijpen. De stationschef waarschuwde de politie, die den dader in verzekerde bewaring stelde. Er werd op hem 3000 bevonden. De overige daders wisten te ontkomen. De heer S. was er in geslaagd, bij de berooving 1100 te behouden, zoodat nog 900 wordt ver mist. Branden. Gistermorgen vroeg is de boer derij van den heer J. onder de gemeente Den Bommel geheel afgebrand. Voordat de bewoners er iets van merkten, stond de schuur reeds in lichte laaie en aan redding van het vee viel niet meer te denken. Een 15 stuks paarden en koeien zijn in de vlammen omgekomen. Het woonhuis kon met moeite worden behouden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Verkoop van gesmokkelde spi ritualiën. Men schrijft aan de „Tel." Het mag een bekend voorschrift veronder steld worden, dat de, ten gevolge van smokke larij, op onze grenzen in beslaggenomen goederen van overheidswege moeten worden verkocht. Ten gevolge van de abnormale accijnsver- hooging, komt tegenwoordig een niet onaan zienlijke hoeveelheid gesmokkelde spiritualiën aan de markt, vooral over onze Oostelijke gren zen. Nu is echter een groot gedeelte, van de over de grens gesmokkelde en in beslaggenomen spiritualiën, van minderwaardige, ja, van voor de gezondheid hoogst gevaarlijke kwaliteit. De Minister van Arbeid heeft in dat feit dan ook aanleiding gevonden de navolgende waar schuwing te richten tot het publiek „De Minister van Arbeid waarschuwt de be volking aan de Oostgrens van ons land tegen het gebruik van Duitsche spiritualiën, daar deze veelal voor de gezondheid schadelijke be- standdeelen bevatten en zelfs tijdelijke krank zinnigheid kunnen veroorzaken." Maar hoe wijd bedoeld en luid gesproken deze waarschuwing ook geweest zij de stem van den Minister van Arbeid heeft het depar tement van financiën nog niet vermogen te bereiken, want nog steeds worden ondeugdelijke dranken door de betrokken ambtenaren aan den man gebracht. Het wordt meer dan tijd om de regeering tot onverwijld ingrijpen aan te sporen om te ver hinderen, dat de thans van overheidswege gevolg de gedragslijn een ernstige bedreiging onzer volks gezondheid worde. Zoolang in bovenstaand geval niet wettelijk wordt voorzien, is de regeering niet verantwoord tegenover een gemeenschap, wier zorg haar is toevertrouwd en waarvan elk lid onder analoge omstandigheden aanstonds zou worden gearresteerd en strafrechtelijk vervolgd volgens-artikel 174 van ons Strafwetboek. Ongelukken. De 50-jarige kruidenier Prins is gisteren bij het schouwen van eieren in aanraking gekomen met een electrischen draad hij was op slag dood. Eergisterochtend is op de Overtoom te Amsterdam een auto in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 1. Een voorbijganger geraakte bekneld tusschen beide wagens hij is dadelijk daarna overleden. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De chauf feur van de auto verklaarde, dat het ongeluk te wijten is aan een defect aan de stuurinrich ting van de auto. De politie heeft de auto in be slag genomen. Eergistercnmiddag is in het Molengat hij Den Helder de 27-jarige Jan Wakker, knecht op de Urk 93, oveiboord geslagen en verdronken. II a n d i g. Nauelijks hebben de straatmakers aan den vernieuwden en verbroeden Rijswijk- schen Weg hun taak volbracht, of het blijkt, dat er met het kostbare werk een fout is begaan. Bij een eenigszins overvloedigen regen loopt het nieuwe tramspoor tusschen Broeksloot en Rijswijk totaal onder. Dat is al een paar maal gebeurd, en kan natuurlijk zoo niet blijven. Brand. Te Hoorn is een felle brand uit gebroken in het Evangelisatiegebouw, kort nadat er Hervormingsdienst was gehouden. De vlammen verbreidden zich snel. De brandweer kon althans verhinderen, dat het geheele gebouw werd vernield. Lage verzekering dekt ten deele de schade. Al li elovende gaan z ij r o n d. De „Zaanlandsche Courant'" wijdt eenige beschou wingen aan het heengaan van den Zaandam- schen wethouder Duys. Deze sinds lang Hage naar acht thans de tijd gekomen, definitief van de stad van zijn glorie afscheid te nemen. Het genoemde blad schrijft o.a. het volgende Duys exit Duys gaat heen. Het drmaa is uit. Als een held is hij hier ingehaald. Als veel- belover was op hem alle aandacht gevestigd. Hij zou alles beter en eerlijker doen dan een ander. Ja, vooral eerlijker. En men heeft hem geloofd, doch de burgerij van Zaandam is wel bedrogen uitgekomen en blijft met de gebakken peren zitten. Zaandam heeft zijn les te pakken. Duys gaat heen. Levenslang mag de arbei dersklasse hem zijn zestien honderd gulden pensioen naar het Goudregenplein in Den Haag opzenden. Twee en twintig honderd gulden wachtgeld heeft hij al van de Rijksverzeke) ringsbank. Duys exit Eerst hebben ze hem toegejuicht. Nu is het voorbij Er zal getracht worden dit te verbloemen. Fanfares zullen geblazen worden. De burger vader zal weer als een wild paard aan het huldi gen slaan de Kuiten, Verbeken en Prinsen zullen afscheidsspeeches houden en de heerArend zal in zijn dagblad krokodillentranen huilen, maar de over-'over-groote meerderheid van Zaan dam weet wel hoe laat het is. De glorie van weleer is voorhij. Het einde is wél droevig. Te voet im de wereld. Te voet de wereld rond. Dit is het voornemen van twee Zwitsers, Werner Dobell en Walter Jenzer. die half October van Basel zijn vertrokken van de Elzas, Luxemburg,' Keulen, Venlo en Gennep, Amsterdam bereikten om daar van door België te wandelen, dan over te steken naar Engeland, Amerika enz. en zoo terug naar Basel. De heeren leven van kaartenverkoop en bokswedstrijden. Döbell is n.l. behalve wereldwandelaar ook Zwitsersch kampioenbokser half middengewicht. Onderwijzersstakin g.Naar de „Dai ly Chronickle mededeelt, zijn 550 onderwijzers van lagere scholen te Londen in staking gegaan, omdat hun salaris met 10 verminderd zou worden. De onderwijzers beweren, dat, volgens het ingevoerde stelsel, hun salaris onveranderd zou moeten blijven. Ten gevolge van hun staking zijn 10.000 kinderen van onderwijs verstoken. De Duitsche studenten. Volgens de „Vossische Zeitung" hebben gedurende de jongste vacantie aan de Duitsche universiteiten van de circa 90.000 studenten, 40.000 werk ge zocht in de industrie; 15,000 studenten arbeidden gedurende dien tijd in de mijnen. Meelfabriek afgebrand. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Oggcrs- heira (Beieren) de meelfabriek afgebrand. Bij de pogingen,om een voorraad meel te behouden, zijn vijfbrandweerlieden en de molenaar omgeko men. Storm. Gedurende het stormachtige weei van de laatste dagen zijn bij de Portugeesche kust 200 visschersvaartuigen, meest smakken, vergaan. Vliegongeluk. De Belgische sergeant aviateur Beyst is op het vliegveld te Schaffen van een hoogte van 800 meter met zijn Nicuport- Delage-toestcl neergestort en gedood. Klimaatverandering? Op grond van verschillende berichten komt consul Ifft te Ber gen (Noorwegen) tot de conclusie dat er een al- geheele verandering is ingetreden in de kli maatstoestanden in de Noordpoolzee, en dat de temperatuur daar een ongekende hoogte heeft bereikt. Een onderzoekingsexpeditie heeft me degedeeld dat zij op haartocht die zich zeerver naar 't Noorden uitstrekte geen der bekende ijsbergen heeft gezien. bemanning Zeilschip vergaan. De van het Fransche zeilschip „Corsaire", dat in een storm is vergaan, is gered en te Lorient aan land gebracht door het Duitsche koopvaardijschip „Hugo Stinnes." Wordt het beter in de z a ken? Uit een door de „Matin" ingesteld onderzoek,, blijkt, volgens het blad, dat er een zoo goed als algemeene verbetering valt waar tenemen, in de verschillende takken van den Franschen handel en de Fransche industrie. Torn ado. Ten gevolge van een ornado te Webb City (Arkansas) zijn er 30 huizen ver woest, 5 personen zijn er gewond en 4 worden er vermist. V a 1 s c li spel. Aan een grondbezitter uit Posen die zijn landgoed verkocht had, en de koopsom 4 millioen mark te Berlijn had ontvan gen, werd door valsche kaartspelers aldaar, dit bedrag ontfutseld. T u rik ij e drooggelegd. We lezen in de „N.ll.Crt." Verleden jaar heeft de Nationale Vergadering te Angora een wet uitgevaardigd, waarbij overeenkomstig de voorschriften van den Islam, niet allen het gebruik, maar ook de vei'koop en de vervaardiging van alcoholische dranken in het geheele gebied van Kemalisdan op strenge straf verboden is. De uitvoering en de handhaving van die wet was in het binnenland van Klein-Azië niet zeer bezwaarlijk, omdat daar steeds weinig of niet door de inheemsche bevolking de Christelijke zoowel als de Mos- limsche wordt gedronken. Het nationalistische bewind heeft nu die wet ook van toepassing verklaard voor de herwonnen gewesten en aangekondigd, dat Thracië, en eveneens de hoofdstad Constantinopel er aan zullen worden onderworpen, zoodra het gezag van de Nationale Vergadering er zal zijn geves tigd. Overtredingen zullen worden gestraft met hetzij tot 49 stokslagen in 't openbaar 3 maanden gevangenisstraf, 60 tot 300 Turksche ponden boe te, of .alle drie, of twee dier straffen te zamen. Tegen dit plan worden echter in Turkije zelf en ook door 't buitenland groote bezwaren naar voren gebracht. Men neemt dan ook aan, dat de drooglegging van Turkije, zooals de Nationale Vergadering van Angora die nu heeft vastgesteld en wil door voeren, een der onderwerpen zal uitmaken, welke bij de onderhandelingen over de definitieve vre desvoorwaarden tusschen de Geallieerden en Turkije nadrukkelijk zullen worden besproken en nader op een meer aannemelijker wijze geregeld. Goud-duikers. Naar de Sunday Times meldt hebben twee duikers uit het wrak van het tijdens den oorlog getorpedeerde stoomschip Laurentic baren goud ter waarde van twee mil lioen pond sterling geborgen. Het wrak ligt benoorden Ierland in 40 M. water. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen notaris Ten 11. te Wierden en diens klerk A.D.P., die terecht stonden wegens vervalsching van een authentieke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5