DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETO Al. 45ste Jaargang. Zaterdag 4 November 1922. No. 13482 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. John Bradbury, de Engelsche gedelegeerde in de commissie van herstel, heeft aan den Ber- lïjnschen correpondent van de „Chicago Tribune" verklaard, dat indien de commissie voor herstel er niet in mocht slagen een middel tot stabili seering van de mark te vinden en evenwicht in de begrooting te brengen, hij groote vrees koestert, dat Duitschland denzelfden weg als Oostenrijk zal opgaan. De atmosfeer waarin de besprekingen wor den gehouden gaat Bradbury voort is niet ongunstigde rijkskanselier en de mi nister van financiën hebben zich bereid ver klaard alles te doen wat in hun vermogen is, ten einde de leden van de commissie van her stel in de gelegenheid te stellen van den financi- eelen toestand van het Duitsche rijk, zoo nauw keurig als maar eenigszins mogelijk is, kennis te nemen. Bradbury geeft toe, dat de kwestie van de stabiliseering der mark en het in evenwicht brengen der begrooting buitengewoon moeilijk is. Vólgens hem is het echter volstrekt nood zakelijk deze vraagstukken op te lossen alvorens Duitschland aan een internationale leening kan denken. Gisteravond werd aan de Commissie van Her stel in het rijksministerie van Financiën eennota van de Duitsche regeering overhandigd, waarin concrete voorstellen voor de stabiliseering van de Mark, het herstel van het evenwicht in de Duitsche rijksbegrooting en een vermindering van de .vlottende schuld worden gedaan. De de finitieve formuleering dezer voorstellen is even wel nog aan een nog te houden kabinetsraad voor behouden. De bepreking.en tusschen de Duitsche rijks- regeering en de Commissie van Herstel zullen in het begin van de volgende week worden voortgezet. DE INTERNAT. ARBEIDSCONFERENTIE De internationale arbeidsconferentie te Genéve heeft gister haar werkzaamheden, die op 18 October waren begonnen, beëindigd. ITALIË. Mussolini bereidt zooals gemeld een plan voor tot wijziging van de kieswet. Hij stelt voor, dat de partij, die bij de verkiezingen het grootst aantal stemmen krijgt, drie vijfden der zetels in het Parlement zal krijgen. Wanneer het amen dement doorde tegenlöNovember bijeengeroepen Kamer zal zijrf aangenomen, zal het parlement onmiddellijk worden ontbonden en zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Volgens de bladen heeft Mussolini instructie gegeven aan den onderstaatssecretaris van Bin- nenlandsche Zaken, dat tot eiken prijs een einde moet worden gemaakt aan de gewelddaden, die nog veel voorkomen. Alle Italiaansche bladen bespreken het pro gram van het nieuwe kabinet in gunstigen zin. PORTUGAL. Naar verluidt, zou de minister-president heden het ontslag van het geheele kabinet heb ben ingediend, en vervolgens belast zijn met de vorming van een nieuw ministerie. 56 Hij is sedert onheuglijke jaren de zaakge lastigde onzer familie en ik heb hem geschre ven, dat ik mijn goedkeuring hecht aan alles, wat hij in dezen doen zal. Enid zal met Lady Chartris naar Engeland terugkeeren, die, geloof ik, over drie weken op reis gaat. U alle mogelijke geluk toewenschende en onder de verzekering, dat gij het hart hebt gewonnen van het liefste meisje in Engeland, mijn beste zuster, noem ik mij OOSTENRIJK. De bladen melden, dat de Oostenrijksche re geering, op grond van een overeenkomst met de Volkenbondsgedelegeerden, heeft besloten, om tegen het midden van 1924 in totaal 100.000 staats-ambtenaren te ontslaan. Op het oogenblik zijn in Oostenrijk nog 250.000 ambtenaren in dienst van de regeering en dat op een bevolking, die circa 6 millioen zielen telt. MEXICO. In regeeringskringen is men optimistisch ge stemd ten aanzien van de algeheele pacificatie van Mexico, nu generaal Francisco Murguena, de hoofdaanvoerder der rebellen, is terechtgesteld. Uw toegenegen Edwin G. Anstruther." Deze brief was Barnes volmaakt naar den zin. Hij reikte hem aan zijn bruid over, zon der iets omtrent den inhoud te zeggen. „Die beste jongen 1" riep Enid uit, toen zij hem gelezen had. En na eenig dadenken voegde zij er bij „Gij ziet, dat hij het voor uitgemaakt houdt, dat gij mijner waardig zijt. Hij moet u vroeger ALLERLEI. Uit LondenIn een rede die Sir Robert Horne voor een vergadering van vrouwen, te Glasgow, hield, schreef hij het échec van de arbeiderspartij bij de gemeenteraadsverkiezin gen voornamelijk toe aan het vrouwenkiesrecht. President Harding vierde gister zijn57sten verjaardag. Uit alle dcelen van de wereld ont ving hij gelukwenschen. Graaf Lerchenfeld, de Beiersche eerste minister heeft gisteren officieel ontslag uit zijn ambt gevraagd. Binnenland. De Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfsraad en het stelsel-Henri Hermans (Fabrieksraden). De Algemeene Vergadering van den Algemee- nen R. K. Landbouw-Bedrijfsraad heeft 26 Oct. j.l. o.m. besproken de door den Heer Henri Hermans in zijne brochure,,HetGroote vraagstuk der Bedrijfsorganisatie" neergelegde denkbeel den over de organisatie van het bedrijfsleven en wenscht nu als hare meening kenbaar te maken lo. dat én principieel én feitelijk onjuist is de bewering van den heer Hermans, dat de vakver- eeniging steunt op het scheidingsbeginsel. Het tegendeel is waar in ieder geval voor de vakver- eenigingen, die beheerscht worden door de Chris telijke beginselen, terwijl zelfs de zgn. moderne arbeiders vakvereenigingen, die zich theore tisch op het standpunt van den klassenstrijd hebben geplaatst, in de practijk het scheidings beginsel verloochenen en eveneens deelnemen aan bedrijfsorganisatie (b.v. in de typographic). Immers waar het liberalisme niet alleen tusschen de zedelijk, maatschappelijk en economisch bij elkaar behoorende groepen, maar ook tusschen de individuen scheiding heeft gebracht, daar heeft de vakvereeniging die scheiding tusschen de individuen opgeheven en deze weer tot samen werking gebracht. Nadat nu eerst de individueele werkgevers en de individueele werknemers zich afzonderlijk groepsgewijs hebben vereenigd (eer ste stadium der bedrijfsorganisatie), is nu de tijd gekomen, dat de beide aldus gevormde groepen van werkgevers en werknemers zich gaan ver eenigen (tweede stadium der bedrijfsorganisatie) Het aldus georganiseerde bedrijf heeft tot orgaan den Bedrijfsraad, waarin de werknemersgroep en de werkgeversgrocp gelijkelijk zijn vertegen woordigd en daar samenwerken in het belang van het bedrijf en dus van alle bedrijfsgenooten. De stichting van de vereeniging is derhalve juist de reactie geweest tegen het individualisme (dat op het scheidingsprincicp berust) en het begin van den opbouw der bedrijfsorganisatie (steu nend op het solidarisme). 2o. dat onjuist is de bewering en onbillijk het verwijt, dat het Bedrijfsradenstelsel is mislukt. De Bedrijfsraden zijn in het leven gekomen in gekend hebben." Die gedachten was ook juist bij Barnes opge komen. „Ik geloof, dat gij gelijk hebt. Gij hebt zeker wel portretten van hem in Engeland „Zeg mij, waar ik er een kan vinden, om te zien, of het zoo is." „Wat zijt gij ongeduldig Maar zoo gij naar Beechwood gaat, zie in het groote album op de tafel in het salon en gij zult er zijn portret vin den. Het is de derde photographie, van die er in staan." „Zeer goedIk vertrek morgen naar En geland. „Morgen?" stotterde juffrouw Anstruther. „Ja ik heb geen tijd te verliezen. Het is nog slechts zes weken vóór ons huwelijk." „Dus is dit de laatste avond, dien wij sa men doorbrengen,tot over veertien da gen „Ja 1 Tenzij gij Lady Chartris kunt over halen, dadelijk te vertrekken." „Ik zal het beproeven," zeide Enid. Zij ging haastig weg, doch kwam eenige OOgen- i blikken daarna met een pruilend lipje terug. „O, wat een zelfzuchtig mensch mompel de zij. „Zij Wil niet naar Engeland terugkee ren vóór den eersten Juni, want de werklie den zijn bezig in haar huis." een uiterst moeilijk tijdsgewricht, toen de abnor male economische toestanden, ontstaan in en door den grooten Europeeschen oorlog, ook eene abnormale mentaliteit had doen ontstaan, terwijl de geweldige economische crisis, flie op de weer- galooze hoog conjunctuur is gevolgd, niet bij zonder geschikt is voor rustige overweging en overleg. Door al deze bijzondere omstandigheden is de werking der Bedrijfsraden gehandicapt men kan zeggen, dat zij nog geen behoorlijke kans hebben gehad. Daar komt nog bij, dat mee- ningsverschillen en wrijvingen van persoonlijken aard onder de leiders van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven de ontwikkeling van het leven der Bedrijfsraden zeer ongunstig hebben beinvloed. Dat de bedrijfsraden evenwel volop levensvatbaarheid bezitten en ook inderdaad kunnen leven, wordt afdoende bewezen door het feit, dat zij in den land- en tuinbouw nietalleen zijn blijven bestaan, maar dat zij zich daar lang zaam en voorzichtig doch gestadig verder ont wikkelen, hunne werkingssfeer uitbreiden herinnerd moge hier worden aan de in voorbe reiding zijnde samenwerking in zake Bedrijfs radenstelsel met de Protestantsch-Christelijke organisaties van boeren en landarbeiders, waar toe in beginsel reeds besloten is en reeds tot resultaten hebben geleid, die de toekomst dezer instellingen schijnen te verzekeren. 3o. dat het stelsel-Hermans (fabrieks- of on dernemingsraden) niet voeren zal tot den orga- nischen opbouw der maatschappij. In dit stel sel toch verliezen de groepen, die zich in het vrije maatschappelijk leven gevormd hebben, de vak vereenigingen, die dus niet gemaakt, maar ge groeid zijn, hare beteekenis en worden ten doode opgeschreven. Hiermede nu wordt een groote stap terug gedaan naar het individualisme. Het stelsel-Hermans wil den natuurlijken groei bre ken van het bedrijfsleven, dat van het opkomen der vakvereeniging via het occasioneel overleg over bepaalde- bedrijfsbelangen (oVerleg bij sluiten en vernieuwen van collectieve arbeids overeenkomsten) onmiskenbaar zich beweegt in de richting van permanent overleg over alle bedrijfsbelangen in colleges als de Bedrijfsraden of hoe men ze noemen wil. 4o. dat het stelsel-Hermans reeds daarom al gemeene maatschappelijke beteekenis mist, om dat het slechts voor een betrekkelijk zeer klein gedeelte van het bedrijfsleven n.l. in het groot bedrijf door te voeren is. Voor geheel het klein bedrijf in het algemeen en nagenoeg heel het land- en tuinbouwbedrijf in het bijzonder is het stelsel ontuitvoerbaar. Dit is voldoende om het te veroordeelen, omdat een bedrijf van zoo elemen taire beteekenis als het land- en tuinbouw bedrijf, dab den grondslag vormt voor de volks welvaart, niet straffeloos kan worden ter zijde gesteld bij het ontwerpen van eenig maatschap pelijk stelsel. Classificatie der gemeenten. De voorzitter van de classificatie-commissie heeft volgens de „Tel." aan de leden dier com missie het volgende schrijven doen toekomen onder dagteekening van 19 October „Bij dezen geef ik mij de eer u toe te zen den een schema van indeeling der gemeenten van Nederland in vijf klassen voor de bereke ning der salarissen van de Rijksambtenaren opgenomen in het Bezoldigingsbesluit en de onderwijzers. Ik heb gemeend niet te moeten afwhehten de prijsopgaven welke, naar de bekende cir culaire aan de burgemeesters, deze maand zijn te wachten, omdat ik vreesde, dat de opzet van een plan van verdeeling daarna ons niet tijdig genoeg gereed zal doen zijn met het ge- „Wat zal ik u zeggen ik kan haar niet hee- lemaal ongelijk geven," zeide Barnes lachende. „Laten wij dezen laatsten avond ons zoo aange naam mogelijk doorbrengen. De gedachte aan zijn vertrek maakte, dat het jonge meisje zich nog beminnelijker voordeed dan anders, alsof zij voor hem het bittere der scheiding had wil len verminderen. Hare aandoening werd haar echter allengs meester. Haar gemoed gaf zich lucht in zuchten en zij stond op om heen te gaan, daar zij vrees de in snikken te zullen losbarsten. Deze ont roering trof mijnheer Barnes van New-York dermate, dat hij wel vijf minuten lang er niet aan dacht, een sigaar op te steken. Nauwelijks had hij zijn gewone bedaard heid teruggekregen, of hij hoorde een stem aan zijn oor fluisteren, terwijl twee fonkelende oogen zich in de duisternis op hem richtten. „Ha 1 Zijt gij daar, wrecAe man Hoe_?..0, ik vraag verschooning, juf frouw Paolizeide hij opspingende. „Ik be grijp niet „Neen Gij hebt mijn vriendin ontstolen. Ik zie Enid thans in het geheel niet meer. Gij zijt de oorzaak, dat zij mij verwaarloost, mij. die zoo eenzaam ben en treurig 1" De beschuldiging was verdiend. De laatste acht dagen had Barnes met voordacht de da- gelijksche uitstapjes zijner bruid, zoo geregeld dat beide jonge meisjes elkander zoo weinig vraagde advies. De gegevens voor indeeling, thans voorhanden, maken dat afwachten ook minder noodig;. De bedoelde opgaven kunnen strekken tot correctie van het opgestelde schema De inzage der landelijke collectieve arbeids contracten hebben bij mij de overtuiging ge vestigd, dat een indeeling in vijf klassen is aan te bevelen. Een onderscheiding in vijf of meer klassen is daar meestal gemaakt. Ik wijs slechts op het bouwvak, het kleermakersvak, het schil dersvak, het sigarenmakersvak, vakken overal in den lande beoefend. Al dadelijk komt hierbij de vraag op hoe groot de aftrek van de verschillende klassen zal dienen te zijn. Beziet men dien van de collectieve contracten, dan komt men "tot de conclusie dat hij hooger moet zijn dan de aftrek met trappen van 4 vastgesteld bij de salaris regeling van 1918 en 1920. Flet boekbinders- en het cartonnagevak b.v. komt naar deuurloon nen berekend, met 7 klassen tot een aftrek van ten hoogste 22 het bouwvak met 7 klassen tot 42.97 het houtbedrijf met 8 klassen tot 38.5 het kleermakersvak met 5 klassen tot 34% het schildersvak met 5 klassen tot2Q.31% Andere vakken met minder klassen komen veelal tot aftrek van ten minste 5 per klasse. Ik meen daarom een aftrek met 4 trappen ie der van 5 te mogen voorstellen. Ik verzoek u een en ander te willen overdenken, zoodra de opgaven der burgemeesters zijn ingekomen en verwerkt, omstreeks het einde dezer maand, naar ik hoop, zend ik u een gewijzigd schema, opdat de commissie spoedig in staat zij het ge vraagde advies uit te brengen." Het Kon. bezoek. De Koningin heeft den Burgemeester van Amsterdam verzocht, haar welgemeenden dank aan de burgerij van Amsterdam over te brengen voor de bijzonder hartelijke ontvangst, haar, den prins en prinsesJuliana bereid. Om halftwee verliet de koninklijke familie het Paleis. Er was een reusachtige politiemacht op den Dam aanwezigbovendien bevonden zich onder het publiek tientallen rechercheurs. Het afscheid van de zijde der saamgestroom- den was vrij koeltjes slechts sporadisch werd gejuicht en gewuifd. Aan 't station dankte de Koningin den burge meester en den hoofdcommissaris en onderhield zich eenigen tijd met eerstgenoemden. Een militair muziekkoips speelde het oude Wilhel- mis. Om kwart voor twee zette de trein zich in beweging en behoorde dit bezoek weer tot het verleden. Betooging van Rijkspersoneel. Op Zaterdag 11 dezer zal vanwege het zooge naamde Comité van zeven in den Dierentuin in Den Haag een betooging worden gehouden tegen de maatregelen van de regeering tot ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel. Na de betooging van 12 tot 4 uur zal een ommegang door Den Haag worden gehouden, waarvoor de burgemeester toestem ming heeft gegeven. Premie-leeningen. Naar het oordeel van den minister van Justitie dient tegen de excessen van door particulieren georganiseerde premie-leeningen met kracht te worden opgetreden. Door den minister wordt onderzocht, of wel licht een nadere wettelijke voorziening in dezen noodig is. mogelijk ontmoetten en juffrouw Anstruther slechts enkele woorden in het voorbijgaan tot Marina had kunnen spreken. Hij vreesde, dat haar al te groote gemeen zaamheid ten gevolge zoude hebben, dat Ma rina en Edwin Anstruther weder met elkan der in aanraking kwamen. „Het is, omdat ik haar niet waardig ben?" liep zij, zonder hem den tijd te laten te ant woorden. „Heb ik haar ooit iets kwaads ge daan Heb ik haar iets anders dan goeds van u verteld. Of beschouwt gij mij als gevloekt, wijl ik een een heb gedaan, mij te kunnen wre ken De Amerikaan dacht een oogenblik na en antwoordde toen langzaam. „Zoolang gij de hartochten koestert eenet moordenares, zoolang zijt gij niet waardig vriendschap aan te knoopen met de vrouw, die mijn echtgenoote zal worden. De laatste ge dachte uws broeders is geweest, dat zijn dood uw leven niet mocht vergiftigen. Gij zijt een wezen om te beminnen en zegen te versprei den, niet om te haten en gevloekt te worden." „O, als gij wist, lioe. dikwijls ik getracht heb te denken, gelijk gij Wat benijd ik u beiden, die bemint en gelukkig zijtGij zijt bevoor rechte wezens. Heb medelijden met mij, ver- worpelinge, en ontneem mij mijn eenige vrien din niet (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1