ÜURGENS PLANTENBOTER Kl Ververü-llitstooinertj 9e Phoenix? 7 VOEDZAAM M EERLIJK VQORDEELIfl OVERSPANNING j FKIGO'S ZfflüWflflOFDPMNPöEBIRS FRECO's ZENUWTABLETTEN A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 i BOSCH, Boterstraat 83, M 580 St. Nicolaas drukte. De minister van Arbeid heeff vergund fat van 8 November tot 5 December in banket bakkerijen door jongens van 16 tot 17 jaar 55 uur per week mag gewerkt worden manne lijke arbeiders van 18 jaar en ouder mogen van 8 tot 28 November 611/2 uur per week wer ken. Tegenspraak. Er is geen sprake van de oprichting van Chris telijke kadcrscholen, het bericht daaromtrent mist alle grond. Uit de textielnijverheid. BH De Verecniging van R.K. Werkgevers in de Textielnijverheid had aan de hoofdbesturen der textielarbeidersvereenigingen medegedeeld, dat zij besloten heeft een uniforme regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden in te voeren. Over leg met de organisaties was niet gepleegd, om dat deze tegenover de voorstellen der werkgevers een afwijzende houding hadden aangenomen. De organisaties hebben in een brief aan genoem de vereeniging medegedeeld dat zij zich aan 'n dergelijke regeling niet gebonden achten. De werkgeversvereeniging heeft zich daarna bereid verklaard tot onderhandelen, onder voor waarde, dat de organisaties van hun vroeger ingenomen standpunt afwijken of althans bereid zijn concessies te doen. De hoofdbesturen der textielarbeiders hebben op dezen tweeden brief nog niet geantwoord. Uit het bouwvak. Blijkens de R.K.Bouwvakarbeider hebben de patroonsbonden aan de besturen der werklieden- organisaties in de bouwbedrijven den volgenden brief gezonden Gevolg gevende aan artikel 25 van ons lande lijk collectief contract, deelen de besturen van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven en den Ned. bond van bouwpatroons u mede, dat zij na 28 Febr. 1923 het contract niet ongewijzigd wenschen te verlengen. De loonen zullen in de verschillende klassen resp. worden vastgesteld als volgt Geschoolden, 85, 80, 75, 67,^60, 54, 48. Geoefenden 80, 75, 67, 57, 60, 44, 40. Ongeschoolden 70, 65, 60, 50, 45, 40, 85. Fabriek eu Kantoor Telef. No. 15. J A. BARIS, Manui*. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De eerstvolgende openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam zal plaats hebben op Vrijdag 10 November 1922, des nam. 2 uren. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten 1. Aanbeveling van het College van Regerf- ten van het St. Jacobs-Gasthuis ter benoeming van een Regent van het St. Jacobs-Gasthuis ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer D. Boddeüs. Aanbevolen worden de heeren 1D. Boddeüs 2. F. A. G.'Lechner. 2. Voordrachten van B. en W. ter benoeming voor den cursus 1922/23 van een leeraar in Bouw kundig teekenen en een leeraar in Werktuigkun dig teekenen en Stoomwerktuigkundig teekenen aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden ter benoeming van een leeraar in Bouwkundig teekenen 1. de heer J. Bordewijk, alhier; 2. d<? heer C. H. Ameron, alhier ter benoeming van een leeraar in Werktuig kundig teekenen en Stoomwerktuigkunde 1 de heer A. Scheuerman, alhier 2. de heer C.Klom penhouwer, alhier. 3. Voordracht van B. en W. ter voorziening in de vacatures van onderwijzer(es) aan de O.L. Scholen BI, F1 en Hl. Voorgedragen worden aan school BI (Hoofd de heer J. Schuurmans) 1de heer A. Hofman te Vlaardingen 2. Mej, M. C. Drooglever Fbrtuijn te Rotterdam 3. de heer F. W. Greive te Smilde; aan school F1 (Hoofd de heer B. v. Bochove) 1. de lieer M. D. Moes te Rotterdam 2.Mej. B. E. van Eek te Lochem 3. de beer J. P. van Berkel te Schiedam aan school FI1 (Hoofd dc heer C. Ruiter) 1. Mej. B. E. van Eek te Lochem 2. Mej. M. Griffijn te Capelle a./d. IJssel; 3. Mej. H. J. Maar- leveld te Maassluis. 4. Voorste] van B. en W. tot verkoop aan A. de Jong Az. te Rotterdam van een gedeelte groot 500 M2. van het bouwterrein, gelegen aan de zuidzijde van de Burgemeester Knappertlaan en begrensd door de Sonderdanck-, de Dr. Nolet en de Juliana van Stolbergstraat. 5. Voorsteljvan B. en W. a. om het aan de R. K. Bouwvereeniging ,,St. Jozef" bij raadsbe sluit van 19 Augustus 1919 verleende en bij raadsbesluit van 6 Augustus 1920 tot 180.000.- verhoogde voorschot voor den bouw van 25 arbeiderswoningen aan de Anthonie Muijs-, van Beveren- en West-Frankelandschestraat, té- verhoogén tot 182.150.-, zijnde de totale sticli- Lingskosten der woningen b. tot goedkeuring van de bouwrekening van voornoemde woningen. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging: a. van de Verordening betreffende de levering van gas v ooi vei lichting en voor andere doeleinden door de Gemeente-Gasfabriek te Schiedam b. van de Verordening regelende de voorwaar den, waarop door de Gasfabriek der Gemeente P.vG Schiedam gas over muntgasmeters zal worden geleverd c. van de Verordening houdende bepalingen voor levering van electriciteit in de Gemeente Schiedam. 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit dd. 31 Maart 1922 tot oprichting van een Avond-Nijverheidsschool voor Meisjes. 8. Voorstel van B. en W. om de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs uit te breiden met een klasse en om deze klas onder te brengen in een lokaal van School All. 9. Voorstel van B. en W. tot het verstrekken van de benoodigde gelden ingevolge art. 75 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier voor a. den bouw van 2 lokalen aan de school aan den Singel en b. den bouw van een gymnastieklokaal met Hoofdonderwijzerskamer aan de school aan de Tuinlaan. 10. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een extra-subsidie over 1920 aan de Veree niging ,,Dc huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken', ten einde de salaris sen van het personeel dier School in overeen stemming te kunnen brengen met den door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vastgestelden -leiddraad. Zangconcours „Inter Nos." Hedenavond half 8 wortd de zangwedstrijd in Musis" voortgezet met een zevental solo ma nnenkwartet ten Con Amore, Rotterdam Onder Ons, Maassluis Excelsior, R'dam ;Kunst naar Kracht, den Haag Inter Nos, Delft Sine Nomine, R'dam, en Zanglust, R'dam. Zeer mooie nummers staan op 't program vermeld Morgenavondhalf 8 treden de volgende dub- belmannenkwartetten op Ars Musica, A'dam Kunstmin, A'dam St. Pietersrade, Kerkrade Euterpe, A'dam Onderling Genoegen, A'dam Cecilia, Hilversum Euterpe, Schoten Inter Nos, Helmond, Beethoven, A'dam Harmonie, A'dam, Crescendo, Tilburg Inter Nos, Dor drecht Door zang vriendschap, Haarlem Kunstmin, Zaandam Inter Nos, R'dam Kunst Veredelt, A'dam Vita Nova, R'dam. Ook voor dezen avond zijn zeldzaam mooie nummers uitgezocht. Wie een gezelligen, genotvollen avond wil doorbrengen, begeve zich naar Musis 't zal hem niet berouwen. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand October 1922. Inlagen 125.535. Terugbetalingen 139.606,02. Aantal inleggers 1 Octo. 1922 14898 Nieuwe deelnemers 82 14980 Gegeel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 31 Oct. 1922 32 14948 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Oct. 1922 4.316.487,—. „St. Barbara." Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dagmiddag om drie uur haar jaarlijksche Kerk- hofoefeningeii, die door een der Eerw. heeren geestelijken der Singel parochie zullen worden geleid. Het bestuur hoopt, dat er niemand thuis zal blijven, en allen zullen trekken naar deze slapeloosheid, onrust gejaagdheid. Gebruik NUNHARDTS ZENUW-TABLETTEN i sla; Per koker 75 d. bij Apolh. en drogisien. uik Verkrijgbaar te Schiedam o.a. bij A. Scholte Jr. Broersvest 71 N.V. Drogisterij de Papaver, P. J. v. d. Sman, Hoogslr. 115 Henri Vlek, L. Kerkstr. 29 en verder bij alle goede drogis ten ter plaatse. 7924 11 per poeder 8 cent, tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, Zware Zenuwhoofdpijn. Doos k 25 stuks f 1.70. per koker 60 cent. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij P. J. MN DER SUN Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. VLEK, L Kerkstraat 29, L SCHOLTE Jzn., Drogisterij „de Gaper." Broersvest 7G. Scliiedamsche Drogisterij, Groenelaan 65. ËngrosFa. van TRIGT&1AST, Hofdijk Rotterdam. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij oefeningen, om voor de zielerust der overleden donateurs, begunstigers en leden te gaan bidden. Herziening Onderwijswet. In het gister onder bovenstaand hoofdje geplaatste bericht, is een kleine onjuistheid geslopen een der middelen waarmee men de herziening denkt te keeren moet als volgt gele zen worden „Het houden van een grootsche betooging te 's-Gravenhage, vlak vóór het tijd stip van behandeling der wet in de Tweede Ka mer." Jubileum. Woensdag a.s. hoopt de heer Jac. J. Exler zijn 25 jar. jubileum te herdenken als kerkmees ter der parochie v. d. H. Johannes den Dooper. g UIT ROTTERDAM. Brutale inbraak. Mej. E. van P., weduwe van P. v.d. V., een vrouw van 68 jaar, woont in een benedenhuisje aan de Adrianastraat, alhier met haar dochter van 31 jaai. Die dochter verliet gistermorgen om half acht het huisje om te gaan werken, als gewoonlijk. Een half uur later', werd er gebeld, en twee als heer gekleede mannen, die zich hekend maakten als komende van de zedenpolitie,traden binnen en zeiden, dat zij eens kwamen kijken, of zich ook minderjarigen in het huis bevonden. De oude vrouw ging hen voor naar de voorkamer, bn na in een bedstede gekeken te hebben, vroegen de mannen, ook de achterkamer te mogen zien.Daar gekomen, wierp een hunner plotseling een voor de hand liggende deken over het hoofd van de bejaarde vrouw, zij grepen haar en bon den haar met behulp van een beddelaken een paar bedgordijnen, die zij afrukte, en een touw, hetwelk zij hij zich hadden. Daarna sloegen zij haar bewusteloos en lieten de vrouw tegen den grond liggen. De beide mannen hebben vervolgens in het huisje alle kasten en bergplaatsen overhoop ge haald en doorzocht "en zijn met hetgeen van hun gading bleek te zijn, waaronder ongeveer 170, welk geld zij op verschillende plaatsen in potjes, portemonnaies, enz. vonden, er vandoor gegaan. Omstreeks halfnegen kwam de dochter thuis, eerst nadat zij ongeveer tien minuten had staan hellen heeft haar moeder haar opengedaan. Deze was door het hellen ©enigszins hij kennis gekomen had zich de deken van het hoofd weten te doen en van de knellende handen bevrijd. Zij had uit neus en mond gebloed, een oog opgezwollen, en aan den hals zijn sporen van een poging tot wor ging zichtbaai. De daders worden door de weduwe aangeduid als een zwarte en een bruine persoon van ver schillende lengte en heiden met colbertjassen aan. Een hunner meent zij meermalen gezien te hebben Vannacht even voor twaalven is er een ernstige brand uitgebroken in de rijwiel- fabriek van de firma Middeldorp en Zoon aan den Mathcnesserdijk alhier. De brand is in de lakkerij ontstaan. Onder leiding van den brandmeester den heer IT. G. Stoopman hebben de gasten van de spui ten 34, 36, 35, 33 en 31 met negen op de water leiding geplaatste slangen den brand gebluscht. De fabriek is beneden gedeeltelijk uitgebrand. Vooral de lakkerij heeft rustige schade bekomen. Om half twee vannacht was de brand gebluscht B. A. J. W ITT KA MP F, MOUTW UN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat cn op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Liturgie. TWEE EN TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. „Geeft derhalve aan den keizer, wat den kei zer toekomt en aan God, wat Gode toekomt". Uit het eerste deel van deze woorden des Zaligmakers zagen we een vorigen keer, hoe de liturgie van dezen dag ons leert goede vader landers te zijn. Wel willen vandaag het andere gedeelte beschouwen en uit het officie vandaag afleiden hoe onze verhouding moet zijn tot God. „Daar zijn er in onze dagen maar al te vele, die uit het oog verliezen, dat we op de eerste plaats Gods kinderen zijn levend hier in balling schap en verwachtend, „de groote openharingen Gods in het andere, hetere leven". De aards- gezindheid, de overgroote zorgen vooral in onze dagen doen maar al te veel vergeten, dat wij den Geest ontvangen hebben, in welken wij zeggen mogen tot God „mijn ]£ader"~. Als het vertrouwen in Gods Voorzienigheid in ons maar wat grooter was, dan zouden we niet den ge- heelen dag vullen mét klaagliederen over den ongelukkigen toestand, maar het „de Fleere zal er voor zorgen" zou ons rustig doen uitzien „naar de bergen (des Hemels) vanwaar ons hulpe komen zal". Hoe heerlijk bemoedigt ons de H. Paulus in zijn geschrift aan de Philippenzen. Deze pas hekeerden meenden, dat zij onmogelijk zouden kunnen volharden, nu hun geestelijke Vader van hen was weggenomen en in de gevan- nis verzuchtte. Maar neen, zegt de Apostel, „wij vertrouwen in den Heer Jezus, datHij die in U het goede werk (der bekeering) begon nen is, het ook zal voleindigen tot op den dag van Christus Jezus" (als Hij zal komen om te oordeel en). En wat is de grond van dat ver trouwen St. Paulus durft op de Philippenzen rekenen, omdat zij, niettegenstaande dezen voor hen zoo zwaren slag, toch volgens het Evangelie leven en met onderwerping die beproeving dra gen. Als we nu werkelijk gelooven, dan weten we, dat de tijdelijke beproevingen veel geringer zijn dan de geestelijke en dat we dus op God kunnen tlijven vertrouwen, als we maar niet door die bekommeringen ons laten meeslepen. Laten we beginnen met onze strafschuldigheid te erkennen en te belijden „Zoo gij de onge rechtigheden gadeslaat, Heer, o Fleer, wie zal dan bestand zijn maar bij U is verzoening, God van Israël en daarom, uit de diepten roep ik tot U, o Fleer Heer geef gehoor aan mijne stem". Dat is de goede weg, getuigt de Psal mist. „Dat zij die den Heer vragen, op Hem vertrouwen hun helper en beschermer is Hij". En tot bevestiging diene de smeekbede van Esther voor haar volk Wij kennen die geschie denis het Joodsche volk in zijn geheel werd met den ondergang bedreigd. Aman wilde ze in den dood leveren en zijn positie al hoogste vertrouweling van koning Assuerus maakte den toestand voor de Joden zeer gevaarlijk. Maar vol vertrouwen wendt Esther, de koningin, zich tot den Heer der Heirscharen „Gedenk mij, o Fleer, Gij, die over alle machten heerscht en leg waarheid in mijnen mond, opdat mijn woorden behagen voor het aanschijn der Vor sten". En we-weten, hoe haar woorden behaag den voor het aanschijn van haar vorst hoe hij onder anderen te voren reeds aan haar toestond, wat zij ook moclit vragen, zelfs al ware het de heeft van zijn rijk.We weten, hoe niet alleen het volk, gered werd voor dit oogenblik, maar hoe kalmte en rust kwamen over de Joden, omdat hun doodsvijand Anjan met zijn dood den aan slag op het Joodsche volk moest hoeten. Een blik in ons eigen leven herinnert ons, hoe oo - PLANTA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2