DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 4rNovember 1922. No. 13482. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD. Algemeen Kiesreglement. De onlangs ingestelde commissie, tot taak hebbende het Bondsbestuur van advies tedienen omtrent de vraag, op welke wijze het recht der R.K. Kiezers tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zóó wordt uitgeoefend, dat 't belang der katho lieke partij en het landsbelang het meest daarme de worden gediend, en om de resultaten van dat onderzoek neer te leggen in een proeve van een algemeen kiesreglement voor de R.K. Staats partij, is hedenmorgen te 's-Gravenhage geinstal- leerd. De Voorzitter van den Algemeenen Bond, Mr. A. Baron van Wijnbergen, hield de volgende rede Mijne Heeren, Namens het Bestuur van den Algemeenen Bond moge ik U hartelijk dank zeggen voor de bereidwilligheid, waarmede gij aanvaard hebt de uitnoodiging tot U gericht. De taak, U opgedragen, is niet lichtdat gij ze niettemin blijmoedig op U hebt willen nemen, meen ik te mogen toeschrijven aan het in U levend besef, dat gij, als plichtsgetrouwe katho lieke mannen, de wetenschappelijke vorming, die gij het voorrecht hadt te ontvangen mede dienstbaar maken moet, waar het gevraagd wordt en U mogelijk is, aan de behartiging der katho lieke staatkunde en daardoor aan het VadeRand. Al bleef ons land, God zij dank, gespaard voor de rampen van oorlog en revolutie, de algemeene geestesverwarring en verwildering, daarmede gepaard gaande, deed ook ten onzent haar invloed gelden, en het behoeft niet te bevreemden dat ook wij katholieken - zij het dan ook deels onbewust, deels noodgedrongen soms een eind meegesleurd werden in den stroom des tijds, voerend steeds meer van Christus af. Wèl wees Paus Benedictus XV spoedig na het uitbreken van den wereldoorlog, in Zijn Vre- desencycliek van 1 November 1914, op de lessen, die uit den oorlog vielen te trekken, op de richting welke moest worden ingeslagen, op het streven naar de hoogere goederen, dat voorop moest staan waar de wereld echter, gebruik makend van de haar ten dienste staande machtsmiddelen met kracht koers zette in gansch tegenovergestel de richting, op het materieele vóór alles het oog gevestigd, was het o zoo verklaarbaar, dat allen eenigermate den invloed daarva ondergingen, dat ook op politiek terrein de gevolgen er van niet uitbleven, ook daèr niet, waar het beginsel anders zou doen verwachten. Bedenkt men daarbij, dat juist in dien kritie ken tijd ten onzent werd ingevoerd het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, een stelsel, dat naast het vele goeds, dat het onbetwist baar bezit, toch uit zijn aard reeds in de toepas sing min of meer kan leiden tot het stellen van belang boven beginsel één der gronden waarop Dr. Schaepman er tegen waarschuwde dan zal men gemakkelijk inzien, dat in de jaren, die achter ons liggen, ook voor de Katholieke Staats partij ten onzent eenigermate gevaar bestond af te wijken van de beginselvaste politiek, in 't verleden steeds gevoerd. Veel zorg werd daarom besteed aan de beant woording der vraag, op welke wijze het nieuwe kiesstelsel bij de candidaatstelling door de Katho lieke partij zou worden gehanteerd. Zoude men aanstonds leiding geven van boven af, of zoude men elke kieskring geheel vrij laten in zijn gebied de candidaatstelling zelfstandig te regelen en te doen plaats hebben Al achtte men niet uitge sloten, dat men wellicht later tot het eerste zou moeten komen, werd niettemin het tweede systeem gekozen, ook uit overweging dat de andere methode, zoo ze al eenmaal mochtblijken de beste te wezen, toch pas dan aanvaard zoude worden, indien het kiezerscorps op grond van opgedane ervaring, de wenschelijkheid er van zou hebben ingezien. Zóó heeft dan de candidaat stelling in 1918 en in 1922 plaats gehad overeen komstig de verschillende kiesregelementen, in de verschillende kieskringen geldend.Wèl werd poli tiek advies gegeven door opzettelijk daarvoor aangewezen afgevaardigden in een vergadering, waarin het Bondsbestuur zonder zelf stemge rechtigd te zijn leiding geven moest, doch gelijk bekend, werd behoudens zeer zeldzame uitzonde ring in dat advies slechts geregistreerd wat in de verschillende kieskringen reeds eenigermate was vastgelegd. Onbevredigend mag de tot heden verkregen uitkomst wanneer men het geheel beschouwt niet heeten, dank zij de groote zorg, door verschillende kieskringbesturen aan het werk der candidaatstelling besteed. En het feit, dat, beide malen het politiek advies nit bij meerder heid van stemmen, doch éénstemmig werd vast gesteld, bewijst, dat met de verschillende stroo mingen binnen de ééne katholieke Staatspartij bij de vaststelling der lijsten tamelijk wel re kening was gehouden, hetgeen door de vrije trouwe opvolging van het advies nader beves tigd werd. Dit heeft echter niet weggenomen, dat meer en meer in woord en geschrift de wensch werd uit gesproken om nadat tweemaal in de verschillende Kieskringen op verschillende wijzen de candi daatstelling had plaats gevonden, thans, ge bruik makend van de rijke ervaring, daarbij op gedaan, saam te stellen een voor gansch de partij geldend kiesreglement. Op die wijze zou de ver antwoordelijkheid voor het belangrijk werk der candidaatstelling door de gansche partij worden gedragen; op die wijze zou overal de beste metho de gevolgd worden op die wijze zouden moei lijkheden, hier en daar voorgekomen, in de toe komst worden vermeden. Ook zoude men door uniformiteit ten dezen opzichte aan de eenheid der partij een keer te meer worden herinnerd. Tevens vertrouwde men, dat er naar gestreefd zou worden in een zoodanig kiesreglement zoo veel mogelijk te waarborgen, dat de zooeven aan geduide praktijken, waartoe het stelsel der E.V. zoo lichtelijk voert, binnen de katholieke partij niet in gebruik komen, maar dat juist de besten steeds worden afgevaardigd ter Staten-Generaal. Die taak werd U opgedragen, een zware, hoogst belangrijke taak. Neen, Uw werk is niet in de eerste p.aats van technischen aard. Nagegaan zal door U moeten worden staatsrechtelijk en historisch, karakter en doel van politieke par tijen in 't algemeen, en van de katholieke Staats partij in 't bijzonder, om aan de hand van het verkregen resultaat vast te stellen, langs welken weg onze partij bij de candidaatstelling in de toekomst het veiligst zal streven naar haar doel. Het geacht medelid Uwer Commissie Dr. J. H. J. M.Witlox, zegt zoo juist in het Voorwoord tot zijn werk „De Katholieke Staatspartij in haar oorsprong en ontwikkeling geschetst." „Daarenboven is thans na 't invoeren dei- Evenredige Vertegenwoordiging ei> bij de ge weldige kentering, door dezen grooten tijd in de denkbeelden gebracht, ook de Katholieke Staatspartij op een keer- en rustpunt aangeland, vanwaar 't geen kwaad kan de afgelegde baan eens te overzien." Weluu, bij dat overzicht mag zeker het voor geslacht de eere niet onthouden worden te ccn- stateeren, dat de katholieken hier te lande in en door eendrachtige samenwerking resultaten hebben bereikt, waarop met trots en met dank baarheid gewezen worden mag. Wanneer wij bezien de vrijheid der kerk ten onzent, wanneer wij nagaan de emancipatie der katholieken hier te lande, wanneer wij letten op onze OnderwijsWet- geving, en dan bedenken voor hoe groot een deel dat alles aan de politieke werkzaamheid dei- katholieken te danken is, dan mag gerustelijk verklaard, dat in het verleden de katholieke Staatspartij in Nederland de kerk tot bescher ming en steun, Staat en Maatschappij ten zegen is geweest. En wanneer dan ook na 25 of 50 jaren wederom de afgelegde baan wordt over zien, dan zal men, naar ik meen, hoogst tevreden en dankbaar mogen wezen, indien de dan in middels weder verkregen resultaten, in omvang en beteekenis niet beneden de tot heden behaalde zullen blijken te staan. Waar zoo de zaken staan, zal Uw taak in zooverre gemakkelijk wezen, als ge geroepen wordt regelen te ontwerpen voor een partij, die een historie bezit. In het verleden toch zult gij een schat van gegevens vinden, die U van nut zullen wezen, als gij de lijn gaat trekken, waar langs men zch in de toekomst bewegen moet. Eén ding zult gij, hoe schoon Uw reglement ook moge uitvallen, niet vermogen. Gij zult niet de menschen zelf kunnen veranderen. En toch, wanneer in 't verleden de katholieken op politiek gebied werden, wat ze geworden zijn, konden verrichten, wat ze hebben verricht, dan is zulks vóór alles hieraan toe te schrijven, dat ze liefde hadden voor de katholieke zaak, dat ze in de eerste plaats trouw wilden blijven aan het begin- sel, dat ze voelden ook op politiek gebied één te zijn en één te moeten blijven, saamgehouden, door eenzelfde aan allen gemeen H. Katholiek Geloof, en dat ze beseften ook op politiek gebied uit dat Geloof te moeten leven. De huidige tijdgeest moge iju niet bevorder lijk wezen voor beginselpolitiek, daartegenover staan verschillende feiten, die het ernstig voor nemen in onze kringen toonen, tegen dien tijd geest met beslistheid in te gaan. Nog versch ligt ons in het geheugen het Eucharistisch Con gres van Amsterdam, waar zoo onomwonden door zoovelen de overtuiging is uitgesproken, dat ver dieping Van het religieuzeJeven voor alles noodig is, en dat, wil onze steeds toenemende openbare actie, ook die op politiek terrein,katholiek zijn en blijven, zij haar kracht moet zoeken en kunnen vinden in een sterk ontwikkeld, goed onderhou den inwendig leven. De overweging daarvan moge U de bemoedi gende verzekering geven, dat Uw hulp en voorlich ting wordt gevraagd ten behoeve van een kie zerscorps, dat is van goeden wil, en dat van U vraagt te willen aangeven zoodanige wijze voor gebruikmaking van het toegekend kiesrecht als van voorstanders van Christelijke Staatkunde mag worden verwacht. Zeker, gij zult U bij de volvoering van Uwtaak hebben te plaatsen op den bodem der werkelijk heid. Ook bij ons zullen er wel steeds buiten de kiesvereeniging blijven, ook bij ons zullen steeds leden niet ter vergadering komen, doch daar staat dit goede tegenover, dat de over-, overgroote meerderheid onzer katholieke kiezers zoowel der georganiseerden als der ongeorganiseerden volgaarne lejiding, aanwijzing bij het stellen van candidaten ontvangen, mits voor hen maar vast sta, dat zij, die aanwijzing omtrent personen geven, zich niet laten leiden door eigenbelang, noch door persoonlijk belang van anderen maar uitsluitend door de vraag, wat het best is in 't belang van Kerk, Staat en Maatschappij. Moge Gods zegen rusten op Uwen arbeid, die, naar ik vastelijk vertrouw, onder de bekwame, tactvolle leiding van U, mijnheer de President, zal voeren tot een resultaat,|waarvoor het katho lieke volk in zijn geheel, en de Katholieke Staats partij in 't bijzonder, U dankbaar zal kunnen zijn. Namens het Bondsbestuur verklaar ik Uwe Commissie geinstalleerd. Gemengd Nieuws. Pierpont Morgan bij den Paus. Naar de „Croix" meldt, is de bekendeAmerikaan- sche bankier John Pierpont Morgan door Z.H. den Paus ontvangen. Bij deze audiëntie heeft Morgan den PI. Vader het eerste deel der foto grafische afdrukken van zijn collectie koptisclie geschriften, welke 57 deelen omvat, aangeboden. De 56 andere deelen zullen worden geschon ken, al naar gelang het inbindingswerk vordert. Het eerste deel fotografische afdrukken be staat uit 32 exemplaren, waarvan het eerste aan Zijne Heiligheid is opgedragen. De ma nuscripten van deze collectie, welke buitenge woon belangrijk is, dateeren voornamelijk uit de 9de eeuw, andere zijn zelfs nog ouder, terwijl er geen enkel is, dat van lateren datum is dan de 10 de eeuw. Zij zijn in het atelier van het Vati- caan hersteld, waar specialisten aan de restaura tie der oude geschriften van de Vaticaansche bibliotheek arbeiden. Pierpont was vergezeld door professor Hy- vernat, inspecteur van de afdeeling semie- tische en Egyptische taal en letterkunde aan de katholieke Universiteit van Washington, die op verzoek van Morgan de zorg, op zich genomen had, om de collectie te ordenen, de manuscripten te doen herstellen en fotografeeren en ze uit te geven. De H. Vader van den anderen kant is juist daarom - over de verzameling verheugd, wijl Hij gedurende verscheidene jaren als prefect der Vaticaansche bibliotheek persoonlijk, het herstellingswerk van deze manuscripten heeft willen volgen. De Paus heeft tegenover Mor gan zijn voldoening betuigd en hem geluk- gewenscht met het geschenk van zulk een be langrijke bijdrage voor de studie der bijbelsche en christelijke literatuur. Jacht over de daken. Uit Parijs wordt gemeld, hoe een hoteldief er in slaagde de politie te verschalken. Een der gasten van een groot hotel op de Quia Vollaire, mevrouw Marell, een Amerikaansche, was vergezeld van haar dochter, juist teruggekeerd en ,*op het punt haar kamer binnen te gaan, toen zij plotseling een ver dacht geluid, als het vallen van een sleutel aan de binnendeur hoorde. Zij opende de deur en zag een man onder het bed. „Ga gauw iemand roepen, er is een man in de kamer," zeide zij tot haar dochter. Terwijl de dochter zich naar beneden spoedde sloot haar moeder de deur. Bij de komst van den directeur, met een po litieagent was de vogel evenwel gevlogen. Bij onderzoek bleek, dat voorbijgangers op de straat iemand met verbazingwekkenden durf van het eene balcon op het andere haddenzien springen door een openstaand venster was hij daarna naar binnen gegaan en aan het oog ont trokken. Mevrouw Marell kwam voor de tweede maal uit haar kamer en bevond zich in de gang plotseling tegenover den indringer. Zij liep hard terug om hulp te halen, doch de dief maakte zich ondertusschen opnieuw uit de voeten. Terwijl de politie, met behulp van het hotel personeel, het hotel geheel doorzocht kwam een netgekleed heer plotseling kalm uit een kamer op een lagere verdieping gelegen, wan delen. „Wat is er aan de hand vroeg deze den directeur in het Engelsch. De directeur was juist de geheele geschiedenis aan het vertellen, toen de Amerikaansche dame kwam aanloopen, roepende „Dat is de man, houdt hem vast." Op deze woorden rende de dief naar boven, met de politie en het hotelpersoneel achter hem aan. Hij was zijn vervolgers echter een heel stuk voor en eer zij hem te pakken hadden, was hij reeds door een zolderluik op het dak gekropen, waar hij, door op meesterlijke wijze achter schoorsteenen dekking te zoeken, aan zijn vervolgers wist te ontkomen. Naderhand werd door de politie vastgesteld, dat de dief een Servische student was, die op Montmartre woonde. Een op zijn kamer ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat hij voorzien was van een volledige uitrusting voor een inter nationalen hoteldief: een revolver, een zwemgor del, een boksijzer en chloroform. Communistische m i 1 d d a d i g- h e i d. Daarop was alleen nog het wachten Op de daad. Want op communistische wijze aan Regee ring, Volksvertegenwoordiging en volk eischen stellen, inzake de werkeloosheid a la L. de Vis- der ,,keet"-maken, door de Ilaagsche werkloo- zen, wel „als het mot, kan een klein kind wel. Maar de daad Toonen, metterdaad, dat je nog iets anders kunt dan eischen stellen en „keet-"maken. Daarop was het wachten. Welnu het rs in orde. In Rotterdam sprak de heer Wijnkoop. Er waren 800 menschen, zegt „De Tribune", die er tot tweemaal toe bij voegt, dat het een goede vergadering was. Hij sprak niet over de werkeloosheid, maar over het proces der Sociaal-revolutionairen in Rusland. Maar aan het eind werd gecollecteerd voor de werkloozen. De collecte bracht op de somma van ruim 700 zevenhonderd koperen centen! 800 menschen geven 700 centen! Waarmee wordt gedemonstreerd, dat men bij de commu nisten toch wel hart heeft voor de werkloo zen. („N. P. G.C.") Gerestitueerde a b b ij e n. Te Trier is de Mathias-baziliek, waar de TI. Martinus begraven is, met het bijbehoorende klooster na 120 jaren weder in het bezit der Benedictijner orde gesteld. De overdracht geschiedde op plechtige wij ze door Mgr. Bornewasser van Trier, die een feestpredikatie hield, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat hij de apostelbaziliek weder aan de orde der Benedictijnen kon teruggeven. De paters namen vervolgens plaats op de koorstoelen, waar voor het eerst sinds 120 jaren het Te Deum werd aangeheven. Te Zimmerrode had 'n soortgelijke plechtig heid plaats. Daar werd de eeuwenoude Kart- huizer-abdij weder in het bezit van de Kart- huizer-orde gesteld. („Msb.") Het graf van Anfiochus. Naar door de universiteit in Pensylvania medegedeeld wordt, is het door de haar uitgezonden opgra vingsexpeditie, welke naar oudheden in Palestina zoekt, gelukt, het graf van Antiochus, den ko ning van Syrië, welke in 198 v. Chr. geheel Palestina in zijn macht kreeg, te vinden. De archealogen van de universiteit beweren, dat nog talrijker andere ontdekkingen van nog grootere archeologische waarde te wachten zijn. Reddende rotsen. Een kustwachter te Easington, aan de monding van de Humber, zag Maandag in zee ineens een vlam oplaaien. Even later liep een brandend schip in volle vaart op de kust. De wachter had onmiddellijk alarm geslagen en zoo konden de vijf opvarenden binnen het kwartier worden gered. Het vaartuig was het IJslandsche motorvis- schersvaartuig „Viola" uit Reikjavik. Een paar mijl van Flamborough Head was er een lamp uit elkaar gesprongen, waardoor de benzine in de machinekamer in brand was geraakt. Binnen twee minuten stond het halve schip in lichte laaie. Men gooide nog een paar ton ijs op de vlammen, doch niets hielp. Men was toen een race om het leven naar de kust begonnen, waarbij de bemanning zich zooveel doenlijk ver stopt hield op veilige plaatsen, buiten het bereik der lekkende plaatsen. Het krakend en versplin terend op de kust loopen van het vaartuig an ders voor een zeeman een afschuwelijk geluid had hun dan ook als muziek in de ooren geklon ken. Kerknieuws. Nieuw missiegebied. De Congre gatie de Propaganda Fide heeft besloten een "nieuwe missie te stichten en wel in Venczuclisch Guyana. Italiaansche Capucijnen zullen er, dank zij den i bemoeiingen van den Nuntius te Venezuela, on gestoord kunnen arbeiden. Tot nu toe was het uitgestrekte gebied van Guyana in drie missie-gebieden verdeeld Het apostolische vicariaat van Nederlandsch-Guyana (Suriname), dat door de Redemptoristen wordt bestuurd het apostolisch vicariaat van Engelsch Guyana, dat onder leiding der Jesuieten staat, en de apostolische prefectuur van Fransch Guyana, die aan de wereldgeestelijken is toevertrouwd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5