DE AMERIKAAN. DMOBLMD WO ORSCHiEFJAM £W FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 7 November 1922. No. 13484 „O Advertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. lostbus. 3 plaatsen wordt 2 maal |berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 November 1922 vergunning verleend aan 3o. J. v.d. MaDE tot uitbreiding der brood- en banketbakkerij in het pand Lange Kerkstraat 22, kadaster Sectie B. no. 367, met een electro motor van 2 P.K., drijvende een eiwitkluts- en een amandelwrijfmachine en 2o. de N. V. VAN INGELSE CO tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K., drij vende een goederenlift. Schiedam, 7 November 1922. Buitenlands eh Nieuws. HET NIEUWE TURKIJE. Wat de nieuwe Turksche regeering van plan is, schijnt niet geheel met haar beloften te Moedania gedaan te stroken. Een tweetal nota's heeft ze reeds tot de geallieerden gericht, waar van in de eene de terugtrekking der geallieerde bezetting uit Constantinopel wordt geëischt en in de andere de toestemming der Turksche auto riteiten voor 't passeeren door de zeeëngten van alle buitenlandsche schepen. Natuurlijk zijn deze eischen door de geallieerden afgewezen. Ook zou de neutrale zone van Chanak geschonden zijn De „Times" bespreekt den toestand in het Oosten en zegt o.m. De wapenstilstand van Moedania is eerst ruim drie weken geleden ge- teekend. Aan den kant der geallieerden en Grie ken zijn de voorwaarden daarvan nauwgezet ten uitvoer gelegd. Thracië is ontruimd met op- merkelijken spoed. De Kemalisten evenwel zijn reeds nu bezig bedenkelijke bressen te maken in de voorwaarden van den wapenstilstand. Zij hebben een ernstigen slag toegebracht aan die tradities van Ottomaansch recht en Mohamme- daansch gevoel, die zij, naar men dacht, zouden verdedigen. Zij hebben het Ottomaansche Rijk met zijn tradities opgedoekt en ervan gemaakt een Turkschen staat, gebaseerd op de nationale of misschien zelfs nog vager, op de rassen- gedachte. Zij hebben bovendien de idee van een van het Kalifaat uitgaande Ottomaansche sou- vereiniteit geweld aangedaan en dat Kalifaat in de lucht laten hangen, ten prooi aan alle soorten godsdienstig en politiek geharrewar, en dat, vreemd genoeg, op een oogenblik, dat de overwinning van Kemal den indruk had gevestigd in heel de Mohammedaansche wereld dat een nieuwe kampvechter voor den Islam was opgestaan, die de glorie van het Kalifaat zou doen herleven. Deze revolutionnaire daad is erop berekend, een crisis in den Islam uit te lokken, waarvan men nog wel meer zal hooren, doch het onmid dellijke resultaat is, dat de Kemalisten erin geslaagd zijn een der belangrijkste clausules van de Moedania-overeenkomst te ontduiken en dat ze blijkbaar reeds bezig zijn aan een. openlijke schending der resteerende clausules. De geallieerden staan hier voor een nieuwe uitdaging, en alvorens de vredesconferentie bijeenkomt moeten zij een nieuwe basis vinden, waarop ze hun houding tegenover Turkije kunnen doen berusten. datum van opening der conferentie te Lau sanne eenige dagen wordt uitgesteld. In welingelichte kringen 'meent men, dat dat het gevolg is van de jongste gebeurtenissen in Turkije. In Italië schijnt men er voor te zijn, om de conferentie eerst den 20en November te laten beginnen. Volgens berichten uit Constantinopel zou de Nationale Vergadering van Angora aan Ismed Pasja de volgende instructies hebben gegeven voor de conferentie te Lausanne lo. De verkrijging van grenzen voor Tur kije, welke in overeenstemming zijn met het Nationale Pact, 2o. schadeloosstelling van Griekenland 3o. opheffing der capitulaties 4o. wijziging der grenzen van Irak 5o. algeheele onafhankelijkheid van Tur kije op financieel, economische en politiek ge bied. Rafet pasja heeft den Turkschen Senaat ont bonden. De geallieerde generaals zullen heden een conferentie hebben met Rafet Pasja. DE VREDESCONFERENTIE. Uit Parijs verluidtHet is mogelijk, dat de 58 „Edwin!Mijn broeder!" riep Enid uit, terwijl zij zijn gelaat met kussen bedekte. Edwin Anstruther was het toonbeeld van die Engelsche zeelieden, die geslachten ach tereen de eer hunner vlag hoog hebben ge houden, te midden van allerlei gevaren, in zoo veel oorlogen en zooveel verschillende klimaten en nimmer het vertrouwen hebben beschaamd, hetwelk hun land in hen gesteld had. Hij was dapper en wél opgevoed en ofschoon Enid hem beschouwde als den uitstekendsten onder de mannen, was zij dichter bij de waarheid, dan de meeste zusters, wanneer het de waardeering hunner broeders geldt. Hij was bruiner dan zij, misschien omdat hij jaren lang aan wind en Weer was blootgesteld geweest. Zijn openhartige oogopslag en zijn edele trekken namen dadelijk Voor hem in. Zijn glimlach, iets zonderlings bij een jongmensch, was min of meer droevig. Enid bemerkte het en hem oplettend aanzien de vroeg zij hem „Edwin, wat scheelt u Laatst, te Nizza had ik geen tijd om er oVer te spreken Maar nu moet gij mij antwoorden. Waar is uwe opge ruimdheid gebleven „Mijne opgeruimdheid Hebt gij, mij niet HET HERSTEL. Omtrent het verloop der onderhandelingen te Berlijn met de Commissie van Herstel wordt het volgende gemeld In de Duitsche voorstellen wordt er in het bijzonder op gewezen, dat de stabiliseering van de mark in hoofdzaak afhankelijk is van een vermindering der lasten wat de schadeloosstelling betreft, en dat, hoewel een dergelijke verminde ring nog niet is tot stand gekomen, de Duitsche regeering alles in het werk blijft stellen om de mark te stabiliseeren. Hiervoor is een internatio nale leening echter absoluut noodzakelijk. De rijksregeering stelde daarom aan de Commissie van Herstel voor, zich met een internationaal financieel concern in verbinding te stellen, dat tezamen met de Duitsche rijksbank een inter nationale leening ten bedrage van vijfhonderd millioen goudmark zou kunnen opbrengen. Met dit voorstel wil de de Duitsche. regeering dus trachten, te bereiken, dat de Commissie van Herstel zich zou belasten met het tot stand brengen der leening. De Commissie van Herstel heeft op deze voor stellen aan de Duitsche regeering een door alle leden onderteekend antwoord gezonden, dat als een eenstemmig besluit der Commissie moet worden beschouwd. In dit schrijven herinnert de Commissie van Herstel er aan, dat de Duitsche regeering in dertijd bij monde van minister Hermes tijdens diens laatste besprekingen te Parijs beloofd heeft, de begrooting in evenwicht te zullen bren gen. Deze belofte van minister Hermes is tot dusver niet gehouden. De Commissie van Her tel verzoekt de Duitsche regeering, thans onverwijld over te gaan tot uitvoering van daartoe strekkende maatregelen. Bovendien constateert de Commissie, dat uit de voorstel len der rijksregeering niet- blijkt, welke posi tieve maatregelen van Duitsche zijde voor een stabiliseering van de mark zullen worden ge nomen. De nota eindigt met het verzoek der Com missie van Herstel, deze positieve voorstellen thans spoedig mede te deelen. De rijksregeering is in verband hiermede he denavond nogmaals bijeen gekomen, ten einde over de nota der Commissie van Herstel te beraadslagen. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat het antwoord der Commissie van Herstel ook een verklaring betreffende de financieele controle bevat. hooren lachen, toen gij mij voor uw Burton aan zaagt „Ja, maar uwe oude vroolijkheid. Uit den tijd,toen gij mij zeidet dat gij zoo gelukkig waart." „O, ik ben bang, dat ik die in Egypte gelaten heb." „In Egypte?" „Ja. Kan men het lijden, de ellende, den oorlog en den dood om zich heen zien en jong blijven en zijn zorgeloosheid behouden bij al het verschrikkelijke, dat ons treft? Thans even wel ben ik mijzelf weer. En gij", ging hij voort, haar naar het venster trekkende en haar met opmerkzaamheid beschouwende „hoe is hel met u onder deze nieuwe omstandigheden „O, zeer goed, dank u." „Uwe kleur is er althans niet minder op ge worden." Zij bracht eensklaps het gesprek op een an der onderwep. „Hoe en waarom zijt gij hier gekomen „In de eerste plaats om u te zien, u en mijn aanstaanden zwager. Vervolgens omdat ik ver lof heb gekregen en dacht, dat het aangena mer zou zijn met u beiden naar Engeland terug te keeren, dan nog veertien dagen langer op mijn schip te blijven." „O, dat vind ik heerlijk! Llij heeft slechts een dag voor ons. Wij zullen morgen op reis gaan, dan kan ik hem binnen acht en veertig uur wederzien." Men acht het hier thans mogelijk, dat de Commissie van Herstel, haar oorspronkelijk besluit om reeds Donderdag a.s. te vertrekken niet zal handhaven, daar het antwoord der Commissie der onderhandelingen niet afsnijdt, doch alleen meer positieve Voorstellen der Duitsche regeering verlangt. Intusschen is het onder de leden der Duitsche regeering ook geen vrede. Dr. Wirth en Dr. Her mes schijnen ernstige meeningsverschillen te hebben, zoo zelfs, dat 't aftreden van één van beiden wel zal volgen. HET BURGENLAND. De Oostenrijksch-LIongaarsche commissie in zake het Burgenland, welke onder voorzitter schap van den burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmermann te Frankfort a/M. bijeen is, is reeds op den tweeden dag harer beraadslagingen tot een resultaat gekomen, dat rekening houdt met de belangen der beide landen, die bij deze kwestie betrokken zijn. DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE. In Belgische regeeringskringen noemt men de geruchten, volgens welke de datum voor de Brusselsche conferentie reeds zou zijn vastge steld op 5 December a.s., voorbarig. Naar ver luidt, is België geneigd, in :e stemmen met het denkbeeld eener preliminaire conferentie, waar aan de ambassadeurs der verschillende landen zouden deelnemen. ITALIË. Omtrent de financieele plannen van den Itali- aanschen minister-president Mussolini wordt gemeld, dat hij voornemens zou zijn, de tele foon als staatsbedrijf op te heffen en in handen der particuliere exploitatie te geven. Mussolini heeft gister na het onderhoud, het welk hij met Sforza heeft gehad dat een uur duur de, iedere inlichting omtrent het conflict gewei gerd. Het wordt echter onwaarschijnlijk geacht, dat Sforza in diplomatieken dienst zal blijven. De opening van de Kamer wordt officieel tegen 16 dezer aangekondigd. In het binnenland duren op enkele plaatsen de gewelddaden der fascisten nog steeds voort. De regeering ontbindt daar de fascistische vereenigingen, die zich hieraan hebben schul dig gemaakt. De Romeisnsche correspondent van de „Popoio d'Italia" meldt, dat Mussolini den post van minister van Buitenlandsche Zaken niet voor- loopig doch voorgoed zal blijven bekleeden. GRIEKENLAND EN JOEGO-SLAVIE. De Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken kwam gisteravond te Belgrado aan, ten einde met de regeering van Joegoslavië bespre kingen te voeren over aangelegenheden van gemeenschappelijk belang voor beide landen en ten einde zoo mogelijk voor Griekenland den steun van Joegoslavië te verkrijgen op de confe rentie van Lausanne. zijn geëindigd. De Oekraine, de Wit-Roetheen- sclie republiek,de drie Kaukasische republieken, Azerbeidsjan en Armenië zijn dientengevolge tot het verdrag toegetreden. Omtrent den opstand op Samos wordt ge meld, dat de rebellen zelfbestuur voor het eiland eischen. Er zijn Grieksche troepen gerequireerd om den opstand te dempen. In het Hambürgsche havenbedrijf is een loongeschil uitgebroken. Een deel der arbeiders is reeds in staking gegaan. Naar verluidt, had den de arbeiders een ultimatum gesteld, waarin zij vóór Woensdag a.s. de uitbetaling verlangden van een bedrag van tienduizend mark per hoofd. Uit Constantinopel wordt via Bern verno men,dat de Sultan getracht heeft, de stad te ver laten. Dit weid hem echtei door de bevolking belet. Binnenland. De Staatsbegrootng 1923. In de Memorie van Antwoord in zake hoofd stuk I der Staatsbegroting zegt de regeering op de vraag, welke de plannen der regeering zijn ten aanzien van het ontwerp der Vlootwet, dat dit ontwerp in verband met den toestand der Nederlandsche en Ned.-lndische financiën wordt aangehouden totdat met bekwamen spoed zal zijn onderzocht, in welk tempo de aanbouw van de in de Vlootwet voorgesteld vloot zal plaats hebben, zulks met handhaving van de scheeps- typen, in het ontwerp-Vlootwet opgenomen en van den termijn van aanbouw van zes jaren. Op de vraag of het juist is, dat een uitgave van 107 millioen wordt voorbereid voor de aanschaffing van geschut,luidt het antwoord ontkennend. Ten opzichte van de woningvoorrziening, zegt de Regeering in de memorie van antwoord in zake hoofdstukI der Staatsbegrooting, voor eerst van oordeel te zijn dat het geven van bijdra gen en premies voor den woningbouw in den loop van 1923 moet beëindigd worden. Ook zal binnen den kortst mogelijken tijd moeten teruggekeerd worden tot het standpunt, dat de Staat ten aanzien van de woningvoorziening slechts aanvullend en verbeterend zal optre den. Het plotseling stopzetten van alle toezeg gingen zou tot groote moeilijkheden leiden. Maar wel heeft de regeering besloten, dat het bedrag van f 80 millioen, hetwelk van 1922 het maximum vormde der toezeggingen van Voorschotten en premies, van 1923 ten minste tot de helft zal worden teruggebracht. De regeering aldus wordt in de Memorie van Antwoord in zake de Statsbegrooting opge merkt, streeft er met allen nadruk naar maatre gelen, die zij in zake werkloozensteun neemt,op zoodanige wijze te treffen, dat werkloosheid niet in de hand wordt gewerkt en voor het zoeken van arbeid een krachtige prikkel blijft. Wat aangaat de regeling der werkloozenzorg den komenden winter, hoopt de regeering ALLERLEI. Uit GentDe Frontpartij hield gister een manifestatie ten gunste van de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool. Op verschillende punten hadden botsingen plaats. De politie kwam tusschenbeide. Er zijn tal van gewonden, terwijl verscheidene personen werden gearresteerd. Uit Berlijn De onderhandelingen over de uitbreiding van het Duitsch-Russische verdrag van Rapallo tot de overige Sovjet-republieken „Goed. Hoe eerder, hoe beter ik denk, da Burton er niet heel veel op tegen zal heb- ben." „Plaag mij, zooveel gij wilt. Doch indien wij morgen vertrekken, moet ik mijn koffers pak ken en Lady Chartris waarschuwen. Sta mij dus toe, mij voor eenige oogenblikken te ver wijderen, Edwin. Gij kunt een paar uurtjes in het Casino gaan doorbrengen." „De liefde heeft van haar een andere vrouw gemaakt." dacht hij, terwijl zij zich verwijder de. „En vanvan mij een anderen man!" voegde hij er zuchtende bij. Na een poos echter gernam hij „Waartoe dient het?" Waarom zoude ik niet van de genoegens ge bruik maken, welke mijn verblijf hier mij aan biedt Hij stak een sigaar op en begal zich naar de tuinen van het Casino, waar hij rondslen terde, zonder veel op zijn omgeving te letten. Hij ging op het terras ademde de zeelucht in, zette zich neer op een stoel en verzonk spoe dig weder in zijn droomerijen. Weldra werd zijn blik, dien hij werktuigelijk her- en der waarts liet dwalen, aangetrokken door een jong meisje, dat op eenigen afstand zat, het gelaat, naar de zee gekeerd, het hoofd gebogen als een kleine lelie, door den wind geknakt. De diepe smart, welke uit geheel hare houding sprak, maakte zijn belangstelling gaande. „Arme vrouw mompelde hij. „Op mijn woord, ik geloof dat zij nog treuriger gestemd dat zij door werkverschaffing vooral en voorts door werkloosheidsverzekering, wachtgeldre gelingen, markenbijslag, bijdragen in de kosten van verplaatsing van arbeidskrachten e.d. de nooden der arbeidende klassen zooveel mogelijk zal kunnen lenigen. Rijksuitkeeringen aan de gemeenten. Blijkens de memorie van antwoord der re geering op de rijksbegrooting 1923, heeft de staatscommissie voor de regeling der finantieele verhouding Lusschen Rijk en gemeenten de regeering van een voorloopig advies gediend van den volgenden inhoud 1. De Rijksuitkeering krachtens de Wet van is dan ik." Een oogenblik later sprong hij op en keek naar haar met de meeste aandacht. Een poos lang bleef hij zoo als verwezen staan. Toen echter herstelde hij zich hij trad op de dame toe en sprak met een stem, bevende van hoop en van liefde „Marina! Ik vind u dan eindelijk weder!" Soms kan het geluk zoo groot zijn, dat men het nauwelijks bevatten kon. Zoodra Marina, de oogen opslaande, Edwin gewaar werd, onderging zij een volkomen ge daanteverandering. Men zoude gezegd hebben, dat zij uit een akeligen droom ontwaakte en plotseling alle vreugde van het paradijs voor zich zag. Haar gelaat straalde. Anstruther zag haar aan, getroffen door hare schoonheid. Gerard!" fluisterde zij. Doch haar voorhoofd werd eensklaps weder door een wolk overtogen. Zij begreep, dat de tcgenwoodigheid van dien man, die alleen haar gelukkig kon maken en dien zij besloten was te vluchten, slechts hare smart en hare wanhoop kon vermeerderen. Zij beefde over al hare leden. „Vergeef mij ik heb u verschrikt." Zij gaf niet dadelijk antwoord. Eindelijk zei- da zij langzaam en op koelen toon (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1