DE AMERIKAAN. DAGBLAD 1 mORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. mm® 45ste Jaargang. \Voensdag|§8 November 1922. No. 13485 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebbdn bij hun besluit van 6 November 1922 vergunning verleend aan de NV. VAN INGELSE CO tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K., drijvende een goederenlift in het pand Westerkade 16, kadaster Sectie M. No. 2541. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van H.GROENEWEG om vergunning tot op richting van een steenhouwerij in het pandGroen- weegje 28, kadaster Sectie A. No. 1628 Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 22 November des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid gegeven worden om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hiei- bovengenoemd, kan op de Secretarie der gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 8 November 1922. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Uit Berlijn verneemt de ,,Msb." d.d. gister In goed ingelichte, politieke kringen te Berlijn is de stemming heden veel hoopvoller. Het eerste advies der buitenlandsche des kundigen, onderteekend door Brand, Gassel, Jenks en Ceynes is aan de regeering over handigd en zal na de vertaling uit he.t En- gelsch worden gepubliceerd. De nadruk wordt erop gelegd, dat het advies geheel vrij is uitge bracht en dat het zijn beteekenis ook daaraan ontleend, dat het niet alleen van theoretici maar ook van practici afkomstig is. Bij de verdere besprekingen zal, naar verzekerd wordt het ad vies een beslissende rol spelen. Men gelooft, dat de mogelijkheid van een steun-actie voor de mark zal worden gescha pen, waarbij ook de rijksbank zal medewer ken, terwijl de bankiers zich met volkomen goedkeuring hunner regeeringen bereid heb ben verklaard de actie op een goede basis te stellen. Wat de voorstellen, Zaterdag door de rijks- regeering gedaan, aangaat deze zijn niet ge richt op een leening, doch op een bankcrediet door een internationaal syndicaat, met mede werking der rijksbajik. Hiertoe is echter nood zakelijk. dat de herstelcommissie zekere aan spraken laat varen, waardooi de steunactie zou kunnen worden belemmerd. Het is juist, dat de herstel-commissie in haar antwoord den wensch heeft uitgesproken, dat de Duitsche regeering haar zekere bijzonderheden omtrent haar plan nen zou mededeelen. De regeering is thans bezig een nota in dien zin uit te werken, welke morgen aan de herstelcommisie zal worden overhandigd. Er wordt op gewezen, dat er, ofschoon men gisteren nog het tegendeel verwachtte, geen sprake is van een afbreken der onderhande lingen. Integendeel bestaat er in toonaan- 59 „Gij hebt mij verrast. Alexandrië en Monte- Carlo zijn zoo ver van elkander. Ik had verge ten dat gij Engelschen zulke geduchte reizigers zijt. Ik denkt, dat gij gekomen zijt, om uwe zuster te bezoeken, mijnheer Anstruther?" Zij harzelde een weinig bij de laatste let tergreep, alsof zij die niet goed kon uitspre ken. „Gij schijnt moeite te hebben met mijn fa milienaam," zeide hij. „Waarom niet op de oude tijden en den ouden naam terug te ko men." „Den ouden naam?" „Ja, die, waarmede gij gewoon waart mij el- ken morgen in het hospitaal in Egypte aan te spreken, wanneer gij kwaamt zien, of ik nog leefde. Die, met welken gij mij daar straks ge noemd hebtGerard." De herinnering aan Egypte scheen de jeug dige Corsikaansche te ontroeren. „Ja, Gerard ik ben het nog niet vergeten," antwoordde zij, hem de hand toereikende. Hij vatte ze in de zijne en toen zij ze wilde terugtrekken drukte hij ze slechts te vaster. Zij bood geen weerstand maar boog het hoofd, gevende kringen goede hoop, dat men spoedig tot een goed resultaat zal komen en dat dit resultaat niet ongunstig zal zijn. Men acht het buitendien zeer wel mogelijk, dat, zoo een internationaal syndicaat de noo- dige steun-actie verleent, Frankrijk daar door eveneens zekere voldoening zal krijgen. Maar in verband met dit alles legt men er allen nadruk op, dat het handhaven der bin- nenlandshe eenheid noodzakelijk is, opdat het vertrouwen van het buitenland niet nog meer worde geschokt. Uit bevoegde bron wordt ver- zkerd, dat ofschoon oneenigheid in den boezem der rijksregeering ongetwijfeld heeft bestaan, de laatste weken ten aanzien van de voornaamste punten overeenstemming heerscht. TURKIJE. Volgens een gisteravond te Parijs uit Constan- tinopel ontvangen telegram zal aan Ismed Pasja die Turkije op de conferentie van Lausanne zal vertegenwoordigen, te Gonstantinopel door de geallieerde hooge commissarissen een ultimatum worden overhandigd, waarin van de nieuweTurk- sche regeering wordt verlangd, dat zij de voor waarden van den wapenstilstand zal eerbiedigen, terwijl zij zal worden gewaarschuwd voor het gevaar, dat eraan verbonden is, de geallieerden voor een fait accompli te stellen. De sultan zocht toevlucht aan boord van een Britsch oorlogsschip in den Bosporus. Poincaré heeft gisteravond met maarschalk Foeh vergaderd. Deze herhaalde, dat indien de Turken zouden trachten, naar den Europeeschen oever over te steken, het voor de geallieerden betrekkelijk gemakkelijk zou zijn dit te beletten. De Dardanellen, de Zee van Marmora en de Bosporus vórmen een natuurlijke scheiding. Het Khemalistische optreden te Constanti- nopel heeft de grootste consternatie te weeg gebracht onder de nietTurksche christen-elemen ten, waardoor zelfs ook Turksche aanhangers met vreeze bevangen worden. Meer dan 7000 Grieken zijn reeds voor de naderende Khemalis- ten gevlucht en hebben met moeite Saloniki kunnen bereiken. Vele welgestelde Grieken en Armeniërs ko men nog dagelijks aan en de uittocht zal inder daad niet meer te controleeren zijn, indien de geallieerde troepen zich uit Gonstantinopel terug moeten trekken en de christenbevolking aldaar hals over kop op de vlucht gaat. DE VREDESCONFERENTIE. Het is niet onmogelijk, dat de conferentie van Lausanne zal worden uitgesteld. Dunant, de Zwitsersche gezant teParijs, heeft aan den Bonds raad een telegram gezonden, meldende, dat de datum voor de opening van de conferentie nog niet officieel is vastgesteld. SAKSEN. De nieuwe Saksische Landdag zal binnenkort bijeenkomen om een nieuwen minister-president te kiezen. In politieke, kringen rekent men erop, dat Bruck, die tot dusverre premier was, niet als zoodanig zal worden herkozen, doch dat zijn plaatsvervanger, de vroegere minister van Bin- nenlandsche Zaken, Lipinski, tot premier zal worden gekozen. OOSTENRIJK. Het ontwerp-statuut van de nieuwe circula tiebank werd gister bij het parlement ingediend. Het aandeelenkapitaal ten bedrage van 30 mil- lioen zal in goudkronen en niet in Zwitsersche franken moeten worden betaald. De bank wordt bevestigd, zoodra 15 millioen gestort is, terwijl de rest binnen een half jaar na de vestiging moet worden gestort. „Dus mag ik u Marina noemen, evenals in die gelukkige dagen te Alexandrië?" vroeg hij half fluisterende. Met het plotseling gevormd besluit den man te vluchten, die haar eed zoude kunnen doen vergeten, hief zij het hoofd op en ofschoon hare oogen vol tranen stonden, zag zij hem recht in het gelaat. „Laat mij vertrekken. Ik moet van avond met den trein weg. Ik verlaat Monte-Carlo." „HoeNu ik u terugvind, na u een jaar lang gezocht te hebben 1" „Ik moet!" „Goed," zeide hij op neerslachtigen toon, ter wijl hij hare hand losliet. „Mijne komst jaagt u dus op de vlucht." „O, zeg dat nietVaarwel Zij verwijderde zich eenige schreden. Hij had haar niets teruggezegd. Hare wreed heid trof hem diep. Zij wendde zich om, ten einde een laatstcn blik te werpen op hem, dien zij lief had en dien zij evenwel trachtte te ontwijken. Die oog slag was haar verderf. Edwin meende er in te lezen, dat zij spijt gevoelde en dadelijk stond hij aan hare zijde. „Zegt gij mij geen vaarwel?" stamelde zij. „Neen I" Neen 1" „Neen want ik vergezel u overal, waar gij heengaat." Het algemeene bestuur van de bank bestaat uit een president en 13 gekozen leden, van wie minstens 9 Oostenrijksche onderdanen moeten zijn. OOSTENRIJK EN RUSLAND. Uit Moskou meldt Wolff De op het oogenblik te Moskou vertoevende gevolmachtigde verte genwoordiger der Sovjet-republiek te Weenen Schlichtert, verklaarde in een intervieuw, dat Oostenrijk op den weg is, welke zal leiden tof een nauwe economische samenwerking met Rusland. Op het oogenblik worden onderhan delingen gevoerd nopens het oprichten van een groote gemengde handelmaatschappij, die door een consortium van Oostenrijksche firma's on der deelneming van de Russische Sovjet-regee ring zal worden gesticht. ITALIË. Omtrent het resultaat der bespreking tusschen Mussolini en Sforza meldt de „Messagero", dat Sforza niet naar Parijs zal terugkeeren en dat hij Italië op de conferentie van Lausanne ook niet zal vertegenwoordigen. Deze functie zal vermoe delijk worden opgedragen aan den Italiaanschen gezant te Gonstantinopel Garroni. ALBANIË. De Albaneesche delegatie bij den Volkenbond spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk er in Albanië een revolutie zou zijn uitgebroken. IERLAND. In een g-steren gepubliceerd manifest maakt De Valera een einde aan alle vredesonderhande lingen tusschen de voorloopige regeering en de republikeinen in Ierland. De Valera herhaalt in dit manifest, dat de voorloopige regeering en zij, die het verdrag van Londen sloten, de hand langers van Engeland waren. „Met dezulken is een vergelijk onmogelijk." Hierdoor is dus de toestand weder veel kri- tieker geworden. Zaterdagmorgen hebben de republikeinen weer twee steden nabij CorkBallinnee en Enisham bezet. Aan beide zijden vielen slacht offers, een aantal vrijstaters werd gevangen genomen. AMERIKA. In hetWitte Huis is een speciale telegrafische installatie aangelegd, waardoor 't mogelijk is dat president Harding de uitslagen van de ver kiezingen voor het congres, welke gisteren werden gehouden, onmiddellijk na vaststelling uit alle deelen van het land kan vernemen. ALLERLEI. Uit Warschau wordt bericht, dat de mijnwer kersstaking zich over het geheele land heeft uitgebreid. Léon Leclère, de Belgische minister van Kunsten en Wetenschappen, die op het punt staat, in verband met zijn ziekte naar het Zui den van Frankrijk te vertrekken, heeft bij den eersten minister Theunis zijn ontslag ingediend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag7 November. De heer Lovink wordt beëedigd. De interpellatie-Kleerekoper betreffende steun- verleening aan kunstenaars wordt toegestaan. Zij zal worden gehouden op een nader te bepa len dag. Aan de orde zijn de algemeene beschouwin gen over de staatsbegrooting en de interpellaties Bij deze woorden trof het Marina als een bliksemstraal, dat Edwin eens gewaar zoude, worden, hoe zij met graaf Danella een moord aanslag beraamde. Edwin, die haar zoude ver achten Edwin aan wiens goede meening haar meer gelegen was dan aan de geheele wereld. „Neen, neen!" riep zij uit. „Gij moet mij verlaten 1" „Niet, vóór gij naar mij gehoord hebt." „Zoo gij een man van eer zijt, doe, wat ik u verzoek." „Ik ben een man, die voor zijn eigen geluk' strijdt en ik ga niet heen, eer gij op mijne vraag hebt geantwoord." „Nu, wat is het dan?" zeide Marina, zich ge weld aandoende om bedaard te blijven. „Het is reeds laat, maar ik kan u nog wel tien minuten toestaan." „Tien seconden zijn genoeg. Ik heb eens ge hoopt,ik heb eens gemeend, dat gij mij lief hadt. Heb ik mij vergist Zeg het mij." Zij gaf geen antwoord doch een hevige blos overtoog hare wangen en bare oogen scha terden met vreemden glans. Het scheen, dat er een verschrikkelijke worsteling plaats greep, in haar binnenste. „Bemint gij mij drong Edwin aan. „3ie mij in het gelaat en zeg mij, of gij mij lief hebt. Indien het niet zoo is, kom er voor uit, al moest mij zulks het hart ook breken. Een enkele wenk is mij voldoende en ik zal u gelooven. Probeer Llr tBuü/ EEM WEEK en zie wem een verbete ring het maakt in Uw huid in dien korten tijd 7964 26 van den heer van Rappard over het voornemen tot opheffing van het departement van landbouw nijverheid en handel, en van den heer Troelstra over den pensioenaftrek voor de ambtenaren. De heer van Rappard (V. B.) krijgt het woor voor zijn interpellatie. Spr. wijst op den nood van land- en tuinbouw. De heer Troelstra (S. D.) bespreekt enkele punten uit het voorloopig verslag. In de eerste plaats de kwestie van den uitslag der verkiezingen, die een onzuiver beeld heeft gege ven van den volkswil. Hij betreurt het, dat de Regeering als uitgangs punt voor bezuiniging de veilingstelling van den gulden neemt, want daardoor is de bezuiniging zuiver een financieel vraagstuk geworden. En dat is onjuist. Het vraagstuk houdt ten nauwste verband met allerlei andere factoren de Regee ring is te eenzijdig in haar opvattingen. Op het terrein van ons economisch leven dient de Re geering te waken tegen de inflatie van onzen gulden. Met vele cijfers licht spr. toe, wat de gevolgen zullen zijn van de korting. De Regeering zet de korting met spoed door om er een goed slaatje uit te slaan. Mej. Van Dorp (Lib.) betoogt, dat kunst matige partij-tegenstellingen zijn gemaakt als gevolg van het rneerderheidsstelsel. Kunstmatig houdt men kloven in stand, waardoor de moei lijkheid ontstaat om te kiezen uit de partijen. De vergadering wordt tot heden verdaagd. Binnen land. De Grondwetsherziening. Een kort afdeelingsverslag van de Eerste Kamer is verschenen over de wetsontwerpen tot ver andering in het Ie, He, He, IVe, Ve, Vile, VHIe, IXe en Xle Hoofdstuk en de Additionneele Artikelen der Grondwet. Algemeene beschouwingen. Blij kens de algemeene beschouwingen meenden eenige leden, dat het te betreuren zou zijn, indien de gewoonte post vatte, om de wegens een grond wetsherziening noodig geworden verkiezingen van een nieuwe Staten-Geheraal met de algemee ne periodieke verkiezingen te laten samenval len. Men achtte dit in strijd met den geest der grondwet en niet in het belang van een gezond partij leven. Het inkomen der kroon. Eenige Indien gij mij uit Egypte niet ontvlucht waart, zoude ik het u toen reeds gevraagd hebben. Antwoord mij hebt gij mij lief?" Eindelijk ontsnapte aan hare lippen de be kentenis, welke zij zoo lang terug had gehou den. „Of ik u lief heb, Gerard ik of u lief heb 1" Zij had de kracht niet meer iets te zeggen. Zij wankelde en zou gevallen zijn, indien zijne armen haar niet ondersteund hadden. Zij schreide, of haar het hart zoude bre ken. „Gij bemint mijmurmelde Edwin. „Nu kunt gij er toch niet meer aan twijfe len." „En wij zullen huwen Zij deinsde achteruit en riep als in wanhoop, met een stem, die hem door de borst sneed „Nooit „Nooit?Nooit? En gij hebt mij lief?" „Ja, Doch wij moeten elkander niet weder zien. Vaarwel, voor altijd 1" Zij vlood heen en verdween in de duisternis. Voor een oogenblik bleef hij als vernietigd staan. Toen snelde liij haar na en trachtte haar in te halen. Het was echter te donker, dan dat hij hoop kon koesteren, haar te kunnen vinden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zuivere ,onae/ileskte pelmolïe geeft ÜFEBUOy de roode kleur- DE. LEVER 5 ZEEP MÏ VLAARDlHGEM übriivanlen vanTwtnKen 5unhghï Zeep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1