zenden aan de gemeenteraden op grond van h.i onvoldoende salarissen. De opvatting bij de Ged. Staten en gemeenteraden schijnt te zijn, dat deze circulaires een aandrang inhouden tot verslechtering van salarissen. De secretaris-generaal deelde aan de commis sie mee, dat hier een misverstand in het spel is. Het is nimmer de bedoeling van de regeering geweest, via Ged. Staten bij de Gemeenteraden aan te dringen op verlaging van salarissen. Hij zegde toe, met den minister te zullen bespreken, de circulaires in dien zin te verduidelijken. De commissie heeft voorts aangedrongen op vernietiging van eventueele raadsbesluiten tot verlaging, zooals te Brunssum en Kerkrade, ten einde daardoor ook aan gemeente-ambtenaren de rechten te verzekeren, bij art. 40 van het bezoldigingsbesluit aan de rijksambtenaren toe gekend. De secretaris-generaal zeide toe, dat elk geval zeer ernstig onder de oogen zal worden gezien. Een nadere schriftelijke uiteenzetting van de geuite verlangens zal op verzoek van mr. Kan alsnog aan de regeering worden gezonden. Overheidspersoneel. De Nederl. R. K. bond van overheidsperso neel St. Paulus heeft in een gisteren te Utrech gehouden buitengewoon congres, nadat prof. mr. J. A. Veraart en rector J. G. Jansen het woord hadden gevoerd, met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen De bond, enz, besluit ter kennis van de be trokken autoriteiten te brengen, dat de Nederl. R. K. bond van overheidspersoneel bereid is, mede te werken aan de eventueel noodzakelijke versterking van de financieele positie van stad en land, onder voorwaarde, dat a. niet alleen of voor het grootste deel bezui niging wordt toegepast op het personeel in dienst der overheid b. de voorgenomen of nader aan de orde te stellen bezuinigingsmaatregelen, waarbij de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel zijn betrokken, met zoo volledig mogelijke over legging van desbetreffende stukken in het geor ganiseerd overleg wordt behandels c. dit overleg het karakter draagt van onder handeling tusschen twee partijen, waarbij met inachtneming van de thans geldende wettelijke bezwaren de bevoegdheid van dit overleg zoover mogelijk worden doorgevoerd. De Kamerleden Suring, Kuiper en Bulten waren ter vergadering aanwezig. Uit het steendrukkersbedrijf. De afgevaardigden van de werklieden in het steendrukkersbedrijf hebben de voorstellen om trent loon enz. van de werkgevers niet aanvaard. De onderhandelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor dit bedrijf zijn thans afgebroken. Toepassing Pensioenwet. De Pensioenraad heeft verklaaed, dat werk- loozen, tewerk gesteld op de werkverschaffingen uitgaande van het rijk, provinciën, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders, voor de toepassing van de Pensioenwet 1922 geacht warden in lossen dienst te zijn, ook al duurt hun diensttijd langer dan drie maanden. Textielnijverheid. De hoofdbesturen van de textielarbeiders- vereeniging St. Lambertus en De Eendracht hebben aan de vereeniging van R.K. Werkgevers in de textielindustrie meedegedeeld, dat de arbeidersorganisaties haar medewerking niet Wenschen te verleenen om voor de wollenstof- fenindustrie art. 28 lid 7 der Arbeidswet toe te passen. De vereeniging van R.K. werkgevers heeft thans geantwoord, dat, nu de onderhandelingen over het afsluiten van een loonovereenkomst zijn afgesprongen, de vereeniging zelf een nieuwe regeling zal invoeren. Punt 1 van deze uniforme regeling bepaalt, dat de normale arbeidsduur 48 uur bedraagt of zooveel meer, als krachtens de Arbeidswet wordt toegestaan. Het persoon lijk minimumloon zal worden afgeschaft en daarvoor een gemiddeld minimumloon richt- loon"in de plaats gesteld worden. Alleen aan gehuwden en kostwinners zullen voortaan de algemeene erkendeChristelijkefeestdagen worden uitbetaald. De gecombineerde hoofdbesturen van de tex tielarbeidersorganisaties hebben tot de Twentsch Geldersche Fabrikantenvereeniging het verzoek gericht, hun, in verband met de aangekondigde sluiting van de fabrieken op a.s. Zaterdag, indien de staking bij De Jong en Van Dam, Eerste Ne- derlandsche Kantfabriek te Hengelo, voor dien datum niet is geëindigd, een bespreking toe Le staan. Socialisme en gewetensvrijheid. Het Episcopaat in Saksen heeft, blijkens een bericht aan de ,,N.R.Ct.",Iast gegeven de school kinderen op katholieke feestdagen, Allerheiligen inbegrepen, uit de school te houden. Fleiszner, de socialistische minister van onderwijs, heeft een vervolging tegen het Episcopaat ingesteld we gens het inbreuk maken op „wettelijke" bepalin gen. Met andere woordendeze socialistische minister wil de katholieke kinderen volstrekt verhinderen de Kerkelijke feestdagen te vieren. Toch beweren de socialisten wel eens, dat ze niet tegen den godsdienst zijn.. („Tijd.") Land- en Tuinbouwongevallenwet. Bij Kon. besluit van den 19den October is vastgesteld een algemeene maatregel van be stuur, als bedoeld in art., sub 3°., der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Hierbij is be paald Het aantal werkgevers, dat ten tijde der er kenning als bedrijfsvereeniging, tot de vereeni ging moet zijn toegetreden, bedraagt 1000, ter wijl het loonbedrag, dat ten tijde dier erkenning door de tot de vereeniging toegetreden werkge vers moet worden uitbetaald, is vastgesteld op zeven en een half millioen gulden. Ned. Ind. Havenwezen. Het hoofd van het Ind. Havenwezen zal bin nenkort bij de regeering voorstellen indienen tot verhooging van de havengelden ter tegemoet koming in de dreigende tekorten op de begrooting van 't volgende jaar. Nijverheidsraad. In zijn laatste vergadering heeft de Nijverheids raad in verband met de moeilijkheden, die de Nederlandsche industrie heeft door te maken, nogmaals de wenschelijkheid besproken, dat open bare lichamen bij het doen van bestellingen zoo veel mogelijk voorkeur verleenen aan de produc ten van Nederlandsch fabrikaat. De Raad besloot, den minister van landbouw, nijverheid en handel a.i. zijn erkentelijkheid te betuigen voor de maatregelen, die de regeering heeft getroffen om in dezen de Nederlandsche industrie steun te verleenen, doch hem tevens te verzoeken, na te gaan of de door de regeering in dezen gegeven voorschriften wel voldoende worden nageleefd en nogmaals uitdrukkelijk de aandacht der besturen van onafhankelijke licha men, als provincies, gemeenten, waterschappen enz. op het groote belang van deze aangelegen heid te vestigen. Werktijden winkel- en kantoorpersoneel. De Min. van Arbeid deelt mede dat de Hooge Raad van Arbeid omtrent de algemeene maat regelen van bestuur betreffende het winkel en het kantoorpersoneel reeds advies heeft uitgebracht. Tot invoering van de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden voor dat personeel zal worden overgegaan, wanneer de controle daarop kan plaats hebben zonder uitbreiding van het aantal ambtenaren der arbeidsinspectie. De algemeene maatregelen omtrent andere categoriën van personeel, dat onder de Ar beidswet valt, zijn in voorbereiding. Landbouw-arbeid. Een voor-ontwerp van wet tot regelung van den landbouwarbeid is bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig. Een wetvoorstel zal bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt, wanneer de toestand van 's Lands financiën het doen der uitgaven verbonden aan de uitvoering dor wet, zal toelaten en nadat met het door den Hoogen Raad van Arbeid uit te brengen advies zal zijn rekening gehouden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenleven. Men schrijft ons Op Dinsdag 7 November hield de vereeniging „Buitenleven" haar jaarvergadering in het ge bouw Eendracht. Nadat de 2e voorzitter, de heer Geurtsen, de vergadering had geopeiijsl met een woord van welkom aan de niet talrijke aanwezigen, werden de notulen en het jaarverslag van den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester gaf vervolgens een overzicht van den stand van de kas, waaruit bleek dat een batig saldo van circa ƒ80 aanwezig was. Na controle door twee leden, werd den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Was de weersgesteldheid over 't geheel niet gunstig om veel met de huisgenooten in de tuintjes te vertoeven, voor den groei van de gewassen bleef in dit opzicht weinig te wenschen over. De opbrengst van de tuintjes was daardoor meestal overvloedig; wel waren de groenteprijzen dit jaar bijzonder laag, waardoor het werkelijke voordeel uit de tuintjes beperkt bleef, het doet toch steeds prettig aan, als de tuin er zoogenaamd goed bij staat. Trouwens voor de meeste houders van familietuintjes is het de hoofdzaak, dat men in zijn tuin in het Sterrebosch naar harte lust kan tuinieren en er een aardig zitje heeft ook voor de huisgenooten en kennissen. Op uitnoodiging van de commissie *tot bevor dering van de productie van levensmiddelen hebben de leden een lezing kunnen bijwonen van twee deskundigen in het tuinbouwvak, gevolgd door twee practische wandellessen door de tuin tjes. Door flinke deelname bleek, dat vooral de wandellessen door de liefhebbers óp hoogen prijs werden gesteld. Door gemeenschappelijken aan koop kwamen de leden in het bezit van planten, kunstmest en stalmest. Met het wisselen van huurders van sommige familietuintjes, vielen enkele leden af, doch hunne opvolgers sloten zich bijna zonder uitzondering bij ons aan, terwijl door het uitgeven van nog meer familietuintjes op het pas opgespoten terrein, het ledental in de toekomst nog aanmerkelijk zal groeien. Be sloten werd tot aankoop van een pulverisateur, die voor een billijken prijs te bekomen is. Een voorstel van het bestuur tot 't aanleggen van een proeftuin, kon aller goedkeuring wegdragen. De heer Van Woerkom stelde de helft van zijn tuin daarvoor beschikbaar, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Een commissie van twee leden, bij gestaan door den adviseur der vereeniging, zal voorschrijven welke proeven genomen moeten worden en zal bovendien een gestadig toezicht uitoefenen. De proeftuin zal eiken Woensdag van 57 voor de leden te bezichtigen zijn. Hierna was aan de orde de benoeming van* een voorzitter. De heer Tuijl Werd als zoodanig gekozen, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag werd door een der leden voorgesteld om, indien de Oranjevereèniging alhier het volgende jaar ter eere van het jubileum van H.M. de Koningin een optocht houdt van versierde praalwagens, daaraan mee te doen met een praalwagen, versierd met bloemen uit onze tuintjes. In beginsel werd hiertoe besloten. Verder werd nog door het bestuur meegedeeld dat eenige vaste panten voor de leden beschikbaar zijn gesteld.Bij convocatie zullen de leden worden opgeroepen tot een bijeenkomst in een der tui nen, waar de verdeeling kan plaats vinden. Met de beste wenschen voor de leden en de vereeniging sloot de 2e voorzitter deze geanimeerde vergade ring. IJsvereeniging. In het gebouw der Schiedamsche Spoeling- vereeniging heeft gisteravond de Schiedamsche IJsvereeniging een buitengewone ledenverga dering gehouden. Ondanks het belangrijke agen da-punt de bespreking over voortzetting of ontbinding der vereeniging, was de opkomst aller geringst. De heer Houtman, die als voorzitter de ver gadering opende, betreurde dan ook de weinige belangstelling, die niet alleen dezen avond, maar voortdurend tot uiting kwam, wat dan ook de voornaamste reden was, dat vanavond over de belangrijke vraag van ontbinding of voortzet ting der ijsvereeniging beslist zou worden. Bovendien moest hij tot zijn spijt mededee- len dat noch hij, noch de heer Germeraad, de secr.-penningmeester, wegens drukke werkzaam heden, langer in het bestuur konden blijven. Dat de financieele toestand geen reden was om de vereeniging op te heffen, bleek wel uit het verslag, wat de heer Germeraad na lezing der notulen, daarover gaf, het tekort bedroeg slechts 139,23, wat echter door de bezittingen der vereenigingen gevoegd bij de nog van enkele leden te vorderen contributie's, gedekt kon wor den. Waar de vereeniging enkele jaren geleden een tekort had van ƒ1500 gulden, kon dus nu met recht van een gunstige financiëelen toestand gesproken worden. De „steenpuist" voor de vereeniging, noemde de heer Germeraad echter, de houten tent op het terrein, die jaarlijks een schat van geld aan onderhoud kostte. De voorzitter vond er ondanks dat moed voor noodig, om de vereeniging voort te zetten, wel waren er nog 300 leden, maar dit jaar waren er ook Weer een vijftig leden in gebreke gebleven om hun contributie te voldoen. De eenigste red ding was een actief bestuur. De heer van Buijsen stelde voor, om te liqui deeren op hoop dat door zoo'n feit de leden eens wakker geschrikt werden. De heer Welcker vreesde echter, dat, wanneer eenmaal de vereeniging opgeheven zou zijn, voorgoed de kans op een herleving verkeken zou zijn, en voor een stad als Schiedam met haar 40.000 inwoners vond hij zoo'n vereeniging be slist noodig. Spr. was van meening dat de ijsbaan in de verloopen jaren wel iets spoediger gereed had kunnen zijn en sprak tenslotte de hoop uit, dat voorzitter en secretaris van hun voornemen om te bedanken zouden terugkomen. De voorzitter kon daar echter niet op ingaan, daar het wethouderschap tegenwoordig "hem ge heel in beslag nam ook de heer Germeraad kon in verband met zijn nieuwe functies onmogelijk de werkzaamheden van secr.-penningmr. ver vullen hij stelde echter voor om zijn bestuurs functie te splitsen, \frat het werk meer zou ver deden. De voorzitter vond het raadzaam eerst te stemmen over al of niet opheffing, en met alge meene stemmen werd tot het laatste besloten. De besprekingen over de bestuursaanvullin- gen werden toen voortgezet. Tenslotte verklaar de de heer Germeraad zich bereid het voorzit terschap te bekleeden, terwijl de heeren Tuyl en Lomaois tevens genegen waren,- om een be stuursfunctie waar te nemen, zoodat hetbestuur nu bestaat uit de heeren Germeraad, v. Buysen, Bosselaar, Jurgens, Tuyl en Lomans. Het voorstel van den voorzitter, om de be stuursfuncties onderling te verdeden werd door de vergadering goedgekeurd. De heer Welcker dankte toen den heer Hout man voor al wat hij heeft gedaan, waarna deze op zijn beurt voor alle medewerking, die hij had ondervonden, inzonderheid voor die van de pers, zijn dank uitsprak en het nieuwe bestuur veel succes toewenschte. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Gev. en verk. onrocr. goederen. Notaris D. Boddeüs. Afslag 10 Nov. I. Het zeer gunstig gelegen, nieuw gebouwd winkel- en woonhuis met afzonderlijke boven woning, plaats en erf aan de Sint Liduinastraat. Nrs«56a en 56b op den hoek van- en uitkomende aan de Brugmanstraat, groot 1 are 40 c.a. In veiling 18.000. II. Het alsvoren gebouwd huis, verdeeld in afz. beneden- en bovenwoning met tuin en erf aan de Sint Liduinastraat Nr. 54a en 54b, groot -|- 1 are 33 c.a. met uitgang naar de Brugman straat. In veiling 13.000. Perceel I en II ge combineerd verkocht voor ƒ31700. III. Twee in een perceel te veilen -fabrieks panden met erven en open grond aan de Noord- vest Nos. 91 en 93, groot 3 aren 90 c.a. In vei ling 5300, verkocht voor 20000. IV. Een zeer gunstig aan dieji. vaarwater gelegen pand, thans dienende tot stucadoors- werkplaats en atelier, met afz. bovenwoning, aan de Schie Nr. 14 met uitgang naar de Doele- straat groot 1 are en 28 c.a. In veiling ƒ8500, verkocht voor 8500. V. Een woning met erf en open plaats te Schiedam aan de Schie nr. 12, groot 54 c.a. In veiling 1100, verkocht voor 1100. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 10 Nov. 1. een huis en erf met tuin te Schiedam,Oost singel no. 76, groot 1 are 57 c.a. In veiling ƒ4800 verkocht voor 5075. II. Het winkel en woonhuis met open plaats en gang, te Schiedam, Broersvest No. 149, groot 76 centiaren. In veiling 5800, niet verkocht. Algemeene Middenstandsvereeniging Schiedam. In de gisteravond gehouden vergadering werd met algemeene stemmen tot rechtskundig-advi seur der vereeniging benoemd de Weled. Gestr. heer Mr. J. H. Welcker. Het Streeknet. In overleg met de Permanente Commissie voor den Middenstand alhier, heeft de Kamer v.K. en Fabr. voor de Beneden Maas op Donder dag 16 Nov. e.k. 's avonds te half negen in de groote zaal van Musis Cacrum" een vergadering in uitzicht gesteld, teneinde de voor- en nadeelen van de al- of niet aansluiting van Schiedam aan het Rotterdamsche telefoonnet nog weer eens ter dege onder de oogen te zien en dan zoo moge lijk tevens in die kwestie een beslissing te nemen. Aanbesteding. Wij verwijzen belangstellenden naar de annon ce waarin B. en W. de aanbesteding van riolee- ring aankondigen. Ned. R. K. Volksbond. Ter viering van het patroonsfeest zal a.s. Zondag in de Singelkerk, tot intentie van de le den, om halfelf de Hoogmis worden opgedragen. De plechtige inzegening van het gedenkraam in het Bondsgebouw heeft 's middags om 1 uur plaats, terwijl 's avonds om 8 uur in het Bondsge bouw de f eestverga dering Wordt gehouden waar in als feestredenaar zal optreden de geestelijke adviseur, de weleerw. heer Paulussen, en de afdeelingen Zang en Muziek ter opluistering van het feest eveneens aanwezig zullen zijn. UIT OVERSfJIIE. B. en W. hebben een adres aan den minister van waterstaat gezonden in zake den overlast, dien de bewoners van de drukste straten ondervinden door het rijden van zware vrachtauto's. Naar hun oordeel dienen voor vrachtwagens met aanhangwagens speciale be palingen getroffen te worden. UIT ROTTERDAM. Nieuwe Zaak. De coöperatieve verbruikers-vereeniging,,Voor uitgang" alhier, heeft op veler verzoek nu ook aan den Nieuwe Binnenweg 323, een schoenen filiaal geopend, namelijk in de groote ruime zaak, waar tot nu toe alleen kruidenierswaren verkocht werden. Beide afdeelingen zijn echter behoor lijk afgescheiden en hehben een afzonderlijken ingang. Een geweldige voorraad schoenen van eerste klas fabrieken is in duizende doozen tegen de wanden opgestapeld. De etalage is keurig in de genoteerde prijzen zeer billijk. De coöperatie, die in 25 jaar haar ledental zag stijgen van 200 tot 41.000 en haar omzet van 3000 op 10 millioen wist te brengen, heeft zich sinds 1920 ook met succes op den schoenver koop toegelegd; in haar winkel aan de Jonker- fransstraat bedroeg tenminste het vorig jaar de omzet ruim 4 ton. De directie is vol vertrouwen, dat ook de nieuwe onderneming ten volle zal slagen. Gemeenteraad. Vergadering van den GemeenteraadopVrijdag 10 Nov. 1922 des n.m. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig de heeren Evers, Boddeüs en Schreu- der. Vastgesteld worden de notulen van de ver gadering van 29 Sept. en verdaagd die van 20 October. De voorzitter doet mededeeling van de goed keuring door Ged. Staten van verschillende raads besluiten. Kennisgeving. Ingekomen stukken: Van B. en W. aanbieding van de ontwerp ge- meentebegrooting voor 1923. Dit wordt gesteld in handen van de Sectie-af- deelingen die a.s. Woensdag zullen vergaderen. Idem prae-advies op een verzoek van het Hoofd bestuur der Z.-.H. Vereeniging „Het Groene Kruis", te 's-Gravenhage. 1. om tot haar ont- smettingsdienst toe te treden. 2. om zoolang zulks noodig is, een bijdrage te verleenen tot een maximum van l/2 cent per inwoner per jaar. Géhoord de Commissie voor den Reinigings dienst, stellen B. en W. voor, hierop afwijzend te beschikken en wordt hiertoe besloten. Idem voorstel om aan den heer G. v. Marion, tijdelijk leeraar aan de Nijverheidsavondschool, overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari e.k.of eerder. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om aan Mej. P. Wierixks on derwijzeres aan School G overeenkomstig haar verzoek op nader door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Van het Bestuur der afd. Schiedam v.d. R.K. Volksbond een adres, waarin woidt verzocht de georganiseerde werklooze bouwvakarbeiders en bakkersknechts te steunen op den voet, die ook voor andere organisaties is vastgesteld, en een adres om aan de werkloozen een bijslag te verstrekken in natura en hun in de betaling der huren tegemoet te komen door de verstrekking van een halven huurbon. Adhaesie-betuiging op bovenstaand adressen van den Christelijken Bestuurdersbond. Eerste adres wordt bij punt 32 der agenda behandeld, 't tweede wordt in handen van B. en W. om advies gesteld. Van de Vereeniging tot bestrijding der Tuber-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2