DE AMERIKAAN. DAGBLAD IfOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 11 November 1922. No. 13488. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal gberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Rij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 November 1922het verzoek van A. J. SNOEK om vergunning tot oprichting van een vijlenfabriek in het pand Oude Sluis 5a, kadaster Sectie A. No. 1498, met 2 electromotoren van resp. 5 en 12 P.K., drij vende diverse kap- en schaafbanken en slijp- steenen, VERDAAGD, aangezien het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 10 November 1922. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Naar de „Lokal Anzeiger" bericht, zal de C. v. H. zich reeds aanstaanden Maandag met de Duitsche voorstellen bezighouden. Het blad neemt aan, dat reeds in het midden van de vol gende week in Parijs de beslissing zal vallen. De „Vorwarts" beweert uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Duitsche voorstellen op de toonaangevende leden in de C. v.H. geen ongunstigen indruk hebben ge maakt, 'al wenscht men ook nog meer concre te voorstellen. Alles goed beschouwt, dan men echter zeggen, dat het verblijf kan de C. v.H. in Berlijn ten minste de mogelijkheid van een accoord heeft getoond. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Sommige leden van de Egyptische, Turksche en Japansche delegaties voor de conferentie te Lausanne zijn reeds aldaar aangekomen. HET NABIJE OOSTEN. De toestand te Constantinopel is, voorzoover berichten de Londensche pers bereiken, nog niet verbeterd. De geallieerde regeeringen staan voort durend met elkaar in verbinding en zijn zich volkomen bewust van de beteekenis van de wijze van doen der Turken. Uit de eischen en gedra gingen dezer laatsten blijkt volkomen duidelijk voor alle geallieerde regeeringen, dat het Turk sche plan is,om de vredesconferentie van Lausan ne voor een fair accompli te plaatsen. De gealli eerde regeeringen zijn niet voornemens, dat lijdelijk aan te zien. De hooge commissarissen en generaal houden zich gezamenlijk terdege met de kwestie bezig en zijn daarbij verzekerd van den algemeenen steun van hun regeerin gen. De geallieerde autoriteiten te Constanti nopel zijn gemachtigd om ten allen tijde zoo zij dat noodig achten, den staat van beleg af te kondigen. De „Times" zegt, dat de Fransche openbare meening zeer verstoord is over de ruwe be handeling van de Fransche burgers te Broes- sa en in andere gedeelten van Klein-Azië. In verband met het vertrek van Ismed Pasja, en met het doel om te vermijden, dat aan de Turken den indruk wordt gegeven, alsof men het tot stand brengen van den vrede wenscht te vertragen, zal, zooals gemeld wordt, de Fransche regeering zich waarschijnlijk blijven verzetten tegen een uitstel der conferentie van Lausanne. De opening der conferentie zou op 13 November bepaald kunnen blijven, en zou met de feitelijke 61 „NooitGij zoudt mij veroordeelen." Hij zag haar vorschend aan en sprak lachen de „Ik zou u veroordeelen Gij hebt nooit iets kwaads kunnen doen, zelfs al hadt gij het ge wild. Mijne geliefdeGij waart een engel in Alexandrië, in Frankrijk kunt gij onmoge lijk anders wezen. En nu luister ik wil weten, wat uw geluk in den weg staat. „Nooit „Denk er aan, dat gij het recht niet hadt mij in Egypte het leven te redden, om mij ver volgens voor altijd ongelukkig te maken." i,Uw besluit hangt dus van u zelve alleen af. Gij kunt mij huwen, indien gij wilt „Jaa." „Dan zult gij het doen, ik zweer het u. Gij bemint mij. Ik vrees niets 1" Zij zag hem aan. De hoop verhelderde haar gelaat. Zij gevoelde, dat het haar onmogelijk zoude zijn, langer in haar besluit te volharden. Zij snelde in de kamer terug, uitroepende „Ga nu heen 1 Ik kan u thans niet meer zeg gen Heb medelijden met mij, vertrek?" „En uw antwoord?" werkzaamheden kunnen beginnen, nadat alle gedelegeerden zouden zijn aangekomen, dus ook het tweede gedeelte der Turksche delegatie. Inmiddels zou, vermoedelijk te Parijs, een voorloopige bespreking tusschen de drie ge allieerde ministers van Buitenlandsche Zaken kunnen plaats hebben, overeenkomstig het voor stel van de Britsche regeering. HONGARIJE. Gisteren werd een tien punten bevattend programma van de Hongaarsche fascisten ge publiceerd, waarvan de opstellers onbekend zijn. De minister van Binnenlandsche Zaken liet oogenblikkelijk een onderzoek instellen Het bleek dat deze beweging verre staat van alle werke lijk serieuze politiek en dat slechts een klein aantal jongelui een poging gedaan hebben, met een „Fascisten-program" voor den dag te komen. In ieder geval zal de regeering trachten alle acties van dien aard in de kiem te vernietigen. DUITSCHLAND. In den loop der gister gehouden bespreking deelde de rijkskanselier den partijlijders officieel mede, dat hij met toemstemming van den rijks- president voornemens is, het rijkskabinet aan te vullen en uit te breiden. Op het oogenblik zijn er twee zetels in het rijkskabinet vrij, namelijk Buitenlandsche Za ken en Herstel. Voorts deelde de rijkskanselier mede dat het kabinet eventueel kan worden uitgebreid met een minister zonder portefeuil le. HONGEROPSTOOTJES. Ten gevolge van een nieuwe, plotselinge stijging van de prijzen van alle levensmiddelen, kwam het in verschillende voorsteden van Hamburg tot opstootjes voor tal van zaken van levensmidde len, De menigte, die haar misnoegen over den staat van zaken niet onder stoelen of banken stak, kon slechts door energiek optreden der politie belet worden de winkels te bestormen. IERLAND. Gister nacht en ook gistermorgen werden te Dublin twee kazernes van het nationale leger van af de daken der omliggende huizen en ook van de zijde van het kanaal, waaraan deze ge bouwen zijn gelezen, hevig beschoten. De troepen vuurden terug. Later werden voor een der gebouwen twee lijken van burgers ge vonden. De nationale troepen deden te Dublin een inval in het republikeinsche hoofdkwartier en namen er een belangrijke hoeveelheid oorlogs materiaal in beslag. Te Tipperary werd de republikeinsche lei der Robbinson gearresteerd. AMERIKA. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal zijn samengesteld uit 225 republikeinen, 207 demo craten, 1 socialist, 1 lid van de boeren- en ar beiderspartij en 1 onafhankelijke. Uit den uitslag der verkiezingen blijkt, dat de winst der democraten in het Huis van Afgevaar digden 77 zetels bedraagt. MEXICO. Generaal Carrasco de bevelhebber van het opstandelingenleger aan de Westkust is in een gevecht bij Guamuchilito Durango met zeven zijner aanhangers gedood. Kort na de terecht stelling van generaal Murguia is thans dus weer een der tegenstanders van president Obregon om het leven gekomen. „Morgen, Gerard. Verwijder u nu. Laat één kans aan mijne gelofte over." „Een gelofte? Wat voor een gelofte?" „Die zult gij nimmer kennen." „Dat zal ik wel, tenzij gij mij morgen be looft, mijn vrouw te zullen worden. Denkt gij dan, dat ik mijn leven zou laten verwoesten en niet zou willen weten, waarom „Heb ik u niet gezegd, dat ik u morgen mijn antwoord zal geven?" „Mondeling." „Neen, schriftelijk.' „Uit uw eigen mond. Zweer het mij. „En indien ik weiger?" „Dan blijf ik hier, opdat gij mij niet kunt ontsnappen." „Den geheel en nacht „Ja en morgen den ganschen dag." „Gerard, gij zoudt mij krankzinnig maken. Ik beloof u, u zelve het antwoord te geven, ge lijk ik thans tot u spreek." „Morgen „Ja. Ga nu heen." Hij antwoorde eenvoudig „morgen" en ver wijderde zich met langzame schreden en zoo terneergeslagen, dat Marina er tot in het diepste harer ziel door werd bewogen. Zij riep hem terug „Ik verlaat Monaco eerst over een week. Wilt gij mijn Tomaso, mijn bediende zeggen, dat hij het rijtuig kan afbestellen?" ALLERLEI. Uit Warschau Naar de bladen melden, is de mijnwerkers staking in het Dombrowa-bekken geëindigd. Bij de verkiezingen van burgemeesters in de steden van Engeland en Wales, zijn vier vrou welijke burgemeesters gekozen, een hiervan, ge kozen in de Londensche gemeente Bermondsey, behoort tot de arbeiderspartij. De Commissie van Herstel is gistermiddag uit Berlijn vertrokken om naar Parijs terug te keeren.Voor het vertrek der Commissie legde de voorzitter Barthou nog een afscheidsbezoek af bij den rijkskanselier dr. Wirth. Naar de Engelsche bladen melden,zou het zoo goed als zeker zijn, dat Mussolini na de bijeenkomst van het Italiaansche parlement een bezoek aan Londen zal brengen, ten einde de bijzonder vriendschappelijke betrekkingen tus schen Engeland en Italië te bestendigen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag10 November. Besloten wordt om Dinsdag- en Donderdag avond in de volgende week de begrooting van Arbeid te behandelen. Woensdag komt de inter pellatie-van den Tempel inzake de werkloosheid aan de orde. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting. De heer Schokking (V. H.) zet zijn rede voort. Met opheffing van het departement van landbouw kan hij zich vereenigen. Aan de pen sioenkorting voor ambtenaren zal niet zijn te ont komen. Ook wil spreker medewerken tot de meest mogelijke bezuiniging op de defensie. De verklaringen van den heer Colijn dienaangaande hebben hem echter verrast. Die verklaringen toch beteekenen een geheel gewijzigde houding der anti-revolutionairen. Spr. dringt verder aan op voortzetting van de Zuiderzeewerken. De christelijk-historischen zul len met behoud van hun zelfstandigheid de regeering gaarne zooveel mogelijk steunen bij de vervulling van haar zware taak. De heer Bongaerts (R.K.) meent, dat de werk loosheid niet meer moet worden bestreden door subsidieering van productieve werken, doch door het waarborgen van rente en aflossing van de werken. Spr. dringt aan op maatregelen tot het weren van vreemde werkkrachten. De heer Van V u u r e n (R. K.) komt op tegen de bewering dat er een paar ministers zijn, die te veel geld hebben noodig gehad voor hun ontwerpen. Spr. erkent, dat Regeering en Volk zich heb ben vergist in den loop der zaken en het is onbillijk de Regeering te verwijten, dat zij niet alles voorzien heeft. De heer van Wijnbergen (R. K.) be toogt, dat de ééne politieke partij het recht heeft het optreden van de andere te beoordce- len, maar alleen voor zoover dat optreden naar buiten gaat. Over de interne aangelegenheden der partijen heeft men zich niet in te laten. Iede re partij heeft haar eigen zaken en iedere partij zal zich organiseeren zooals zij wil en zich ver zetten tegen pogingen tot desorganisatie van haar partij.Dit geldt niet alleen voor de Katholie ke partij, maar voor elke partij en spr. keurt het goed, dat het Episcopaat den weg aanwijst aan de Katholieke bevolking. Onlogisch is het den minister te vragen hoe hij staat tegenoverdeze houding van het Episcopaat. Ten slotte vraagt hij den minister niet op het onderwijs te bezuinigen. Het komt voor, dat de ambtenaren onder den schijn van bezuini- „Gij verlaat Monaco deze week nog niet riep Anstruther verheugd uit. „Neen, gij vertrekt immers ook nog niet?" „Ik Neen 1 Wat bedoelt gij Is dat uw ant woord „Volstrekt niet. Niet vóór morgen. Doch denk maar, dat het mij misschien zal toege staan zijn, u gelukkig te maken." Daarna trad zij haastig het vertrek binnen en sloot de deur. Anstruther sloeg in gedachten den weg naar zijn hotel in. Eenigen tijd daarna bracht de oude Tomaso een telegram voor Marina „Ik heb den moordenaar gevonden. Hij is in onze nabijheid en kan ons niet ont snappen. Wees gelukkig. Danella." Zij uitte een kreet van toorn. De wraak was onder haar bereik, maar er om aan te vol doen, moest zij het ongeluk bewerken van den man, dien zij liefhadwant de vrouw van Ge rard mocht geen misdaad op haar geweten hebben. Zij trad al wandelende toe op het portret van haar broeder. „O, laat mij gelukkig zijn!" fluisterde zij. „Het was uw wensch. beminde Antonio, dat ik mij niets herinneren zoude." En even daarna barstte zij eensklaps uit ging uiting geven aan hun antipathie tegen het bijzonder onderwijs. De heer F 1 e s k e n s (R. K.) verdedigd het heffen van beschermende rechten ten gunste van eenige industrieën. Als noodmaatregel heeft dit niets te maken met de kwestie van vrij handel of protectie. De vergadering Wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. R.K. Verbond van Werkgeversvakvcrecnigingcn Deze week heeft het R.K. Verbond van Werk- gevers-Vakvereenigingen te Utrecht een leden vergadering gehouden waarin uitvoerig van ge- dachteii werd gewisseld over de wenschelijkheid van contact met de R.K. Kamerclub. Vooral ten opzichte van de economische politiek oordeel de men overleg tusschen Kamerclub cn Verbond bepaald noodzakelijk. Een schema van een pro gram voor de economische politiek werd samen gesteld en zal aan de Kamerclub worden opge zonden met verzoek daarover van gedachten te wisselen. Nog werden besproken de conferenties van den minister van arbeid met de vertegenwoordigers der verschillende industrieën, waarbij de nood zakelijkheid van een goed verslag der gehouden besprekingen werd aangetoond. Het plan om te komen tot een Centrale Kamer van Koophandel, werd algemeen afgekeurd. Spoorwegpersoneel. Een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur en afdeelingsbesturen van den Ned. R.K. bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Raphael, heeft een motie aangenomen, waarin zij, gehoord het verslag der onderhande lingen, over de door de directie der Nederland- sche Spoorwegen voorgestelde inkomstenver mindering haar goekeuring aan deze onderhan delingen hecht, en haar volle vertrouwen stelt in de leiding van het hoofdbestuur, en meent, dat waar de onderhandelingen nog niet ten einde zijn, ter zake geen besluit te moeten ne men, doch het hoofdbestuur machtigt de beslis sing te nemen. Wat Mr. TrocJstra hindert. In het Voorloopig Verslag over de Staats begrooting is in verband met het optre den van het Doorluchtig Episcopaat vóór de verkiezingen de vraag gesteld of de R.K. Staatspartij volkomen onafhankelijk staat van dit orgaan van niet politieken aard (bedoeld is Het Kerkelijk gezag). Hierop werd door an dere leden" als volgt geantwoord „Alle partijen trachten de politieke samen- hoorigheid te versterken en bij opkomende moeilijkheden splitsing te voorkomen. Het Epis copaat deed niets anders dan den wensch naar eenheid uitdrukken. Dit heeft niets te maken met de zuivere verhoudingen in het politieke leven en in onze staatsinstellingen. De zelfstan digheid zoowel van de R.K. Kamerclub als van de Regeering blijft geheel onaangetast. Wel is waar heeft de Katholieke geestelijkheid het recht en den plicht, den Katholieken op elk ge bied des levens waarschuwingen en vermanin gen te verstrekken, maar dit beteekent niet, dat de Katholieke leden van Regeering en Par lement zich op staatkundig gebied naar de voorschriften van de Katholieke autoriteiten hebben te gedragen." Dit antwoord laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Toch heeft mr. Torelstra giste ren in de Tweede Kamer nog eens naar den be kenden weg gevraagd. Zijn rede was op dit punt Antonio, vergeef mij Ik heb u verraden ik schaam mij, u aan te zien. Vergeef, vergeef mij 1" En zij wierp zich op de knieën en bleef ge- ruimen tijd in diepe gepeinzen en vurige gebe den verzonken. III. Dien nacht nam Marina eindelijk het be sluit, den eed niet te houden, welken zij bij het lijk van Antonio had afgelegd. Het was niet zonder tranen en strijd, dat zij aldus brak met een overlevering, welke haar van kindsheid af als iets heiligs was voorgehouden.'Zij nam het portret haars broerders, bedekte het vol eerbied met een doek en legde het weg, opdat het haar niet aan het verleden zoude herinneren. „Thans, mijn geliefde Antonio," sprak zij, „zoude uw moordenaar daar voor mij kunnen staan, zon der iets te hebben. De vrouw van Gerard mag geen misdadigster zijn. Ik zal vergeten, dat ik een Corsikaansche ben en doof blijven voor de verwijtingen mijner vrienden, mijner buren van daar,ginds, die mij zullen toeroepen i „Schande over u. Uwe broe der zal geen rust in zijn graf vinden, omdat zijn zuster in plaats van hem te wreken een der landgenooten huwt van dengene, die hem gedood heeft." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1