DE AMERIKAAN. TwinK t DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. s Verschoten kinderkleertjes kunt U 2elf thuis met 45ste Jaargang. Maandag 13 November 1922. No. 13489. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. Uit Parijs verluidt Zaterdagavond werd be vestigd, dat Frankrijk voor de opening van de conferentie te Lausanne, definitief den datum van 20 November zou aanvaarden, indien Groot-Brittannië zijn verzoek om uitstel blijft handhaven. Fransche officieele kringen zijn het denkbeeld van intergeallieerde preliminaire be sprekingen voor de opening van de vredescon ferentie toegedaan, doch zij zijn tevens van oordeel, dat deze voorbereidende arbeid met grooter resultaat te Lausanne door de leiders der delegaties zelf kan worden gedaan, omdat de drie geallieerde ministers van Buitenlandsche Zaken tijdens hunvroegere conferenties reeds een stemmigheid hebben bereikt nopens de fundamen teele beginselen, waarop de Oostersche politiek diept te zijn gebaseerd. De correspondent van de „Petit Parisien" te Londen, bericht uit goede bron te hebben ver nomen, dat het Engelsche kabinet een vooraf gaand accoord tusschen de Geallieerden onder ling voordat de conferentie te Lausanne begint, van zóó groot belang vindt en als zóó noodzake lijk beschouwt, dat het tegen een conferentie gekant zou zijn als daar den Turken het schouw spel van verdeeldheid onder de Geallieerden zou moeten worden vertoond. Volgens de laatste berichten is op verzoek van de Engelsche regeering de conferentie te Lausanne tot 20 November uitgesteld. HET NABIJE OOSTEN. Uit Gonstantinopel verluidt Ondanks de talrijke bijeenkomsten van de geallieerde hooge commissarissen en generaals en de besprekin gen tusschen de geallieerde officieren, die spe ciaal met den politie-dienst zijn belast, en Refet Pasja, den gouverneur van Gonstantinopel, is er nog geen oplossing gevonden. In geallieerde kringen wordt verklaard, dat er nog geen ontspanning in den toestand is in getreden, terwijl van Turksche zijde wordt be weerd, dat de spanning is verminderd en dus een overeenkomst waarschijnlijk is. TWEEDE BANKIERSCONFERENTIE De New-Yorksche financieele magnaat Pier pont Morgan is Zaterdag van Londen, waar hij eenige dagen geleden uit Rome aankwam, naar Parijs vertrokken, waar hij onmiddellijk bij aan komst een bespreking met de G. v. H. zou hebben Men verwacht dat het resultaat van deze bespre king zal zijn, dat besloten wordt de bijeen komst van de bankiersconferentie reeds in de eerstvolgende weken onder voorzitterschap van Morgan te Parijs te doen plaats hebben. DUITSCHLAND. Het rijksverbond van Duitsche industrieelen heeft zich tegen de door de regeering voorgestelde methode tot stabiliseering der mark verklaai d. Ook gister zijn de besprekingen over de omvorming der regeering tusschen den rijkskan selier en de partijleiders voortgezet. Als een der resultaten wordt genoemd, dat dr. Wirth heden den generaal-directeur der Hamburg-Amerikalijn, Cuno, officieel zal uit- noodigen het ministerschap van buitenlandsche zakenrte aanvaarden. Vermoed wordt, dat Cuno dit aanbod zal aannemen. De Rijksdag komt heden bijeen. 62 Toen de dag aanbrak, had Marina gebroken met de gedachte, welke tot dan toe haar le ven tot eene ellende had gemaakt. Anstruther ,die zich om geene vendetta be hoefde te bekommeren, sliep rustig doch hij werd den volgenden ochtend eensklaps door een herhaald geklop op zijne deur, gewekt. Hij bromde eenige onverstaanbare woorden en sluimerde weer in, daar hij meende, niet goed ge- n hoord te hebben. Eenige oogenblikken daarna noodzaakte een hevige ions op de deur hem op. te staan. „Wat is er Wat gebeurt er toch De stem van Enid antwoordde hem „Sta op Ov r twintig minuten vertrekt de trein. Ik heb al een half uur geleden geroe pen, Edwin, kleed u spoedig Mijnheer Anstruther geeuwde vervaarlijk. .„Domkop, die ik ben! Ik had het heelemaal VergetenIk kom, Enid Wat zal mijn zusje boos zijn, wanneer ik haar zeg, dat ik van daag niet met haar naar Engeland ga." „Gauw, gauw I" klonk het aan den anderen kant der deur. „Haast u, of wij zullen den trein missen." Hij kleedde zich, zoo spoedig hij kon, deed DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Berlijn verluidt Dr. Nansen heeft aan den rijksdagpresident Loebe een schrijven ge richt,waarin hij uitdrukking geeft aanzijn vreug de, dat het voorstel van Loebe in zake toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, op het Augsburger partijcongres is aangenomen. Nansen schrijft o.m.„Dit is de eerste klank daaromtrent uit Duitschland zelf. Ik acht een toetreding van Duitschland tot den Volkenbond van groot belang, omdat daardoor veel zal worden bijgedragen tot de politieke ontspan ning in Europa. Wij, die gaarne een toetreding van Duitschland tot den Volkenbond zouden zien, zijn vrienden van het Duitsche volk, met welks leiders wij hoe eerder hoe liever in alle kwesties betreffende den wereldvrede wenschen samen te werken. Ik kan u de verzekering geven, dat de aanneming van uw voorstel Duitschland niet alleen tal van oude vrienden heeft terugge geven, doch dat het land daardoor tevens vele nieuwe vrienden heeft verworven. FRANKRIJK. Onder leiding van president Millerand is Zaterdagochtend onder de Are de Triomphe de 11e November te Parijs herdacht. De maarschal ken Joffre, Foch en Franchet d'Esperey, de geallieerde, Amerikaansche en Spaansche ge zanten, Péret, de voorzitter van de Kamer, en tal van Kamer- en Senaatsleden, verscheidene af vaardigingen van vereenigingen van vermink ten en oud-strijders namen o.a. aande plechtig heid deel. Na de troepen te hebben geschouwd, begaf Millerand zich naar het graf van den onbe kenden soldaat. Het kanon gaf het sein van de minuut stilte, welke allen in acht namen. BELGIE. Het stoffelijk overschot van den Belgischen Onbekenden Soldaat is Zaterdag onder groote belangstelling aan den voet van de Colonne du Congrès te Brussel bijgezet. ENGELAND. De wapenstilstandsdag is Zaterdag door heel Engeland herdacht met. de gebruikelijke twee minuten stilte om 11 uur, die nog steeds groot.en indruk maken. Voorts zijn er bedevaarten onder nomen naar de oorlogsgedenkteekenen, waar vaderlandslievende toespraken werden gehou den. AMERIKA EN EUROPA. President Harding heeft in een toespraak ter herdenking van den wapenstilstandsdag gezegd, dat de Ver. Staten thans inzien, dat zij zich niet kunnen onttrekken aan de verplichtingen en ver antwoordelijkheden, welke op haar rusten als lid van de broederschap der volken. ALLERLEI. De vice-president van den districts-be- drijfsraad van de rijksspoorwegdirectie te Berlijn, August Baer, is gearresteerd. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij zich met de Entente in ver binding zou hebben gesteld en inlichtingen heeft verstrekt, die hem als landverraad kunnen wor den aangerekend. De „Voss. Ztg." meldt De Paus heeft den directeur-generaal der Pruisische staatsarchie ven, prof. Kehr, een audiëntie verleend en hem vijf millioen mark aangeboden voor het Duitsche historische instituut. Clemenceau is Zaterdagmorgen om zes uur per auto en vergezeld door zijn broeder Albert uit Parijs vertrokken. Om 11 uur kwam hij te de deur open en zag zijne zuster in reiskos tuum voor zich staan. „Kom Het is nog maar tien minuten. Wij kunnen Lady Chartris niet eens meer goeden dag zeggen." „En ons ontbijt „Dat zullen wij te Nizza gebruiken. Kom Zij wendde zich tot twee bedienden achter haar. „Brengt zijn goed naar beneden." Doch op eens riep zij uit „Gij hebt uw koffer niet gepakt „Neen. Heb ik u geen boodschap gezonden dat ik vandaag niet vertrekken zou „Hoe Wat Niets is in staat een denkbeeld te geven van de verbazing en de teleurstelling van het jonge meisje. Zij stamelde „Ik heb hem getelegrafeerd. Hij wacht mij te Dover." „Maar" hernam zij, een zeeman heeft geen bagage noodig Kom." „Neen. Ik oh Gij ziet „Ik zie slechts één ding, dat wij namelijk niet meer dan negen minuten hebben om den trein te halen. Edwin, als gij mij liefhebt, ga mee I" „Neen, onmogelijk," antwoordde Anstruther met eenige verlegenheid, daar hij tranen in de oogen zijner zuster bespeurde. „Enid, ik zou u gaarne vergezellen, maarik wilde het u' eerst niet zeggen, de dokters hebben mij Havre aan waar hij zich onmiddellijk aan boord begaf van de „Paris", welk schip hem naar de Vereenigde Staten zal brengen. De staking der mijnmachinisten in het bekken van Charleroi is bijgelegd, doordat tus schen beide partijen een compromis is totstand gekomen, in zake de loonregeling. Uit Rome Volgens berichten uit de pro vincie is thans de demobilisatie van het fascis- tenleger geheel beëindigd. De fascisten hebben hun wapenen ingeleverd. De eerste secretaris van den sultan heeft formeel te kennen gegeven, dat de sultan niet wenscht af te treden. Uit verschillende plaatsen in Duitschland., o.a. Hannover, Keulen, Berlijn, worden wreer ernstige levensmiddelen-opstootjes gemeld. Binnenland. Kerkelijk gezag en katholieke staatkunde. Over dit belangwekkend onderwerp heeft mgr. Nolens, Donderdag, j.l. in de Tweede Kamer volgens het verslag van de „Handelin gen" het volgende gezegd „In het voorloopig Verslag wordt een vraag gesteld, die in verband staat met de verkiezingen, een vraag, die naar ik meen, hier even moet worden beantwoord, voor zoover de vraag betrek king heeft op de Katholieke Kamergroep. Op blz. 1 van het Voorloopig Verslag lees ik „Ook op de Nederlandsche Regeering,zoo be toogden zij" d.z. de leden, hier aan het woord „heeft de leiding vSn het Vaticaan en van de bisschoppen de laatste jaren meer en meer invloed gekregen." Mijnheer de Voorzitter Ik las dat met ver bazing, aangezien mij van deze belangrijke zaak volstrekt niets bekend was.Dat is een quaestie voor de Regeering. Maar dan volgt „Deze leden stelden dan ook de vraag, of de grootste staatkundige partij in ons land, die in de leidende figuren, zoowel van de Regeering als van de beide deelen der Staten-Generaal, haar vertegenwoordigers vindt, wel volkomen afhan kelijk staat van de hierboven bedoelde organen van niet-politieken aard. Zij achtten de beant woording daarvan voor ons geheele volk van groot belang." Nu zou ik kunnen zeggen vragen staat vrij, en weigeren er bij, er zijn gevallen, waarin men zulk een antwoord ook wel moet geven. Ik her inner mij, dat ik in 1918 ook een vraag gericht heb tot hen, van wie thans deze vraag uitgaat, een vraag, waarvan ik en ik niet alleen de beantwoording vangroot belang achtte voor ons geheele volk. Die vraag, te vinden op bladz. 426 van de „Handelingen" vanNovember 1918 luidde „Verwerpt gij, sociaal-democratische partij, zooals gij hier in de Kamer zit, de omverwerping van het Staatsbestuur langs illegalen weg in beginsel,of wacht gij alleen eenbetere engunstiger gelegenheid af Deze zaak zelf is afgedaan,ik releveerze alleen om aan te geven, dat het hier niet gebruikelijk is, om op iedere vraag een antwoord te geven. Ik heb op deze vraag, toen niet en ook later niet, een afdoend antwoord gekregen. De sociaal-democratische spreker, die die vraag citeerde, zeide „Ik ben niet voornemens op de vraag van den heer Nolens een catagorisch antwoord te geven. Wij, als sociaal-democraten, laten ons hier niet en nergens de biecht afnemen." Ik heb toen niet opgemerkt want de tijd was toen niet zoo rustig als nu dat dan litur gisch minder juist was, aangezien dat niet in het publiek pleegt te geschieden. Ik voeg er echtei alle buitengewone vermoeienis verboden van wege mijne wonde in Egypte, weet gij „Uwe wonde Gij doet mij schrikken „Ja Gij begrijptIk ben niet in staat om te reizen." Hij zuchtte een paar malen en liet zich in een stoel vallen, alsof hij niet meer kon. Hij schaamde zich voor zichzelven doch hij kon Enid de waarheid niet zeggen, noch Marina verlaten, vóór haar antwoord ontvangen te hebben. „Gij zijt niet in staat om te reizen riep Enid uit. „Neenik moet vandaag nog in Monaco blijven, om mijne wonde, die ik in Egypte heb opgeloopen." Met deze ellendige uitvlucht zocht hij zijn eigen geweten gerust te stellen. Enid nam er echter geen genoegen mede. „Gij zijt dus ziek O, zal die verschrikkelijke wonde dan nooit genezen Ga spoedig naar bed. Ik zal uw ontbijt boven doen brengen en u oppassen." „MaarBurton „Burton moet maar wachten. Gij zijt ziek en hij is welvarend." „Wat een engel zijt gij toch Enid zeide Edwin, haar in de armen drukkende. „Ik ben niet zoo erg, als gij het u voorstelt. Morgen zal ik weder geheel hersteld wezen en zoodra wij in Engeland komen, geef ik u het schoonste bruidsgeschenk, dat gij kunt uitdenken. weder prachtig friss ene kleuren geven.De klei nen zullen verrukt Zijn DE LEVER'S ZEEP VIAARDIMGEM -Fabrikanten van: Lux en Lifebuoy. volledigheidshalve onmiddellijk hij,dat de sociaal democratische spreker er op liet volgen:: „Maar ik beloof den heeren toch, dat ik vol doende duidelijk zal zijn voor ieder, die eerlijk zich een oordeel wil vormen over ons standpunt in deze zaak." („Handelingen" bladz. 444). Of die duidelijkheid toen aan andere leden van de Kamer is bijgebracht, weet ik niet, maar voor mij is die zaak altijd eenigszins duister gebleven. Nu zou ik dezelfde houding kunnen aannemen als toen wer/I aangenomen, maar dat doe ik niet. Ik ben in deze dingen liefst zoo oprecht mogelijk en zoo catagorisch mogelijk. Daarom zeg ik als voorzitter van de Roomsch- Katholieke Kamerclubwant alleen als zoodanig wordt mij de vraag gesteld, voor het bestuur van den Algemeenen Bond van Roomsch-Katholieke Rijkskieskring-Organisaties kan ik natuurlijk niet spreken dat de Katholieke Kamergroep volkomen onafhankelijk staat van de door den vrager bedoelde organen van niet-politieken aard en alle mogelijke andere dergelijke organen even zeer. Gedurende de 26 jaar, welke ik lid van deze Kamer ben, is mij ook van eenige poging van die organen om op de Kamerclub invloed uit te oefenen volstrekt niets gebleken. Mijnheer de Voorzitter Ik geloof, dat ik klaar en duidelijk en categorisch het antwoord gegeven heb op de vraag, voor zoover ik daarmede te maken heb." Colijn en onze weermacht. De verklaring van den leider der anti-revolu- tionnaire partij ten aanzien van de defensie-uit gaven heeft, schrijft de „Tijd." in de Tweede Kamer eenige sensatie verwekt. „Tot nog toe zijn, zeide de heer Colijn, de twee grondgedachten, waarop onze ..defensie is gebaseerd, geweest, dat wij ten eerste, onze taak als lid van den Volkenbond moeten kunnen ver vullen, en, ten tweede, ons nationale front lang durig moeten kunnen verdedigen. Met het oog op den toestand van 's lands financiën zullen wij ons voor de toekomst alleen tot het eerste doel moeten bepalen. Daartoe zal noodig .zijn een operatief orgaan, dat al het an dere wegsnijdt." „Het Vaderland" (Lib.) meent, dat, „de anti-revolutiormairen uit hun militairischen roes ontwaakt zijn." „Zonder belangrijke vermindering van de mili taire uitgaven komen we er nietde heer Colijn Maar nu, maak u niet te zeer ongerust over mij en doe mij geen verdriet aan met te veel spijt aan den dag te leggen, dat gij eerst ovèr twee of drie dagen Burton weder zult zien." „Gij tracht u goed te houden. Wat is het ge lukkig, dat ik bij u ben Ga nu maar gauw naar bed." „Dat is onnoodig." „Niet Dat zullen wij eens z:en. Ik zal u wel goed oppassen gij moet spoedig uwe krach ten terugkrijgen." Enid snelde de kamer uit. Zij herinnerde zich, dat er een beroemd Engelsch geneesheer in het hotel verblijf hield. Onderweg kwam Enid Marina tegen, die de trap af ging om te ontbijten. „Wat is er u overkomen? Gij ziet èr zoo gelukkig uit?" riep zij, haar met verwondering aanziende. „Zijt gij nog niet vertrokken? Ik vreesde, u gemist te hebben.' „Neen antwoordde de jonge Corsikaansche, die inderdaad geheel opgetogen scheen. „Ik zal nog eenige dagen hier blijven. Ik hoop'u dik wijls te zien, nu mijnheer Barnes vertrokken is." Gij gaat dus misschien niet heen, vóór mijn broeder hersteld is „Is hij dan ziek?" „Ja. Straks is hij bijna bewusteloos in mijne armen gevallen. Ik ga een dokter halen." Enid snelde heen, zonder te bemerken, dat Marina zich met moeite staande hield en wanke lend de hand naar den muur uitstrekte. [Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN <N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1