DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 14 November 1922. No. 13490. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 13 Nov. 1922 ver gunning verleend aan lo. B. VAN RIJN tot oprichting van een scheepswerf, machinefabriek en constructie- Werkplaats in het pand 's-Gravelandschepolder 75, kadaster Sectie H. Nos. 6365, met 4 elec- tromotoren van resp. 3, 5, 5 en 71/2 P.K., drij vende diverse werktuigmachines 2o. de FIRMA C. MEIJER Co tot uit breiding van de distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 5, kadaster Sectie L. No. 1104, met één electromotor van 1 P.K., drijvende een pomp ven een reserve-pompje 3o. MüNSTERMANN'S ISOLEERWERKEN tot uitbreiding der fabriek van isoleermaterialen in het pand Westmolenstraat 29, kadaster Sec tie C. no. 1274, door bijplaatsing van 2 electro- motoren van elk 2 P.K., van eenige werktuigen en van een exhauster door verplaatsing van eenige werktuigen en door verwijdering van een schaafmachine 4o. de N.V. Maatschappij „OXYGENIUM" voor een proeftijd van twee jaren, tot uitbrei ding harer waterstof- en zuurstoffabriek met een luchtzuurstofinstallatie en een inrichting tot het comprimeeren van zuurstof en water stof, gedreven door 2 draaistroommotoren van 60 P.K., 2 draaistroommotoren van 100 P.K. en 1 gelijkstroommotor van 70 P.K., drijvende 2 luchtcompressoren, 3 zuurstofcomprossoren en 1 waterstofcompressor. Schiedam, 14 November 1922. Buitcnlandseh Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. De Fransche, Engelsche en Italiaansche re geering hebben te Brussel laten weten, dat inge volge het verzoek van Theunis, België uitge- noodigd werd deel te nemen aan de conferentie van Lausanne. De Belgische gedelegeerden zul len op hun verzoek gehoord worden telkenmale, dat er economische en financieele belangen van België in het spel zijn.Theunis en Jaspar zullen Zaterdag te Parijs een onderhoud met Poincaré hebben over de aanstaande conferentie van Brussel. Tusschen Engeland en Frankrijk bestaat thans oneenigheid over de voorafgaande bespreking. Het verschil van standpunt tusschen Enge land en Frankrijk in zake de conferentie te Lausanne is aldus Poincaré wil vóór Lausanne een bespreking doen plaats vinden, waaraan alleen de geallieerden deelnemen, en welke geen enkele wederkeerige verplichting met zich brengt maar elk der deelnemers vrijheid van handelen laat. Engeland wenscht een formeel accoord tusschen de geallieerden. Poincaré heeft Lord Curzon uitgenoodigd om Zaterdag te Parijs te komen en gelijk met hem naar Lausanne te gaan om er Mussolini te ontmoeten. Lord Curzon stelt aan .Poincaré voor om begin dezer week naar Londen te komen. Reuter verneemt dat als er geen bevredigende 'Voorbesprekingen tusschen de geallieerden plaats Vinden, Engeland zich op de conferentie te Lausanne niet zal laten vertegenwoordigen. 63 Ondertusschen was Enid in zijne kamer te ruggekeerd en had zich reeds gekleed, toen er zachtjes op zijne deur werd geklopt. „BeletZijt gij daar Enid „Neen, ik ben het 1" antwoordde eeqe be vende stem. „Marina Hij deed de deur even open. „Ja ik kom u oppassen, gelijk ik reeds vroe ger gegaan heb. Gij zijt immers ziek, Gerard?" „Nooit ben ik gezonder geweest." „En uwe zuster vertelt mij, dat gij ongesteld zijt en dat zij u wilde oppassen. Maar dit is een recht, hetwelk mij toekomt, (Jerard." ,>En dat ik u volgaarne zoude toestaan, in dien ik ziek was." Door de halfgeopende deur stelde hij haar met eenige woorden op de hoogte, hoe hij een Voorwendsel had moeten vinden om Enid te be jegen hun vertrek uit te stellen. „Zoo gij mij niet gelooft," voegde hij er bij, uVoel dan mijn pols." Marina stak de hand in de kamer, maar toen fcij die van Edwin ontmoette, schoof deze haar Sijn zegelring aan den vinger. t,En nu Wanneer zal ik u terugzien?" 1 (Wanneer gij wilt," sprak zij, de oogen geves- Men beseft, dat de geallieerden de Turken met een vaststaand program tegemoet moeten tre den en hun een eensgezind front ter oplossing van het Oostersche vraagstuk dienen te toonen Men acht verder uitstel van de conferentie te Lausanne daarom onvermijdelijk. Waarschijnlijk komt Refet Pasja naar Parijs. IIET HERSTEL. Uit Berlijn Het bericht, dat de Duitsche re geering aan haar vertegenwoordiger te Parijs nieuwe instructies heeft gezonden in verband met de zitting van gister van de Commissie van Herstel kan nog worden aangevuld met de mede- deeling, dat de rijkskanselier van het directori um van de rijksbank een schrijven had ontvan gen, waarin wordt verklaard, dat de bank de actie tot stabiliseering der mark wil steunen met goud uit den goudvoorraad van de rijksbank op voorwaarde, dat aan Duitschland voor zijn betalingen in zake de schadevergoeding een moratorium zal worden verleend en op voorwaar de, dat de buitenlandsche financieele wereld aan de actie voor de stabiliseering eveneens zal deel nemen tot eenzelfde bedrag als waarvoor de rijksbank zich wil verplichten, n.l. 500 millioen goudmark. Verder worden nog door het rijksbankdirec torium zekere politieke en economische maat regelen in het binnenland verlangd. HET NABIJE OOSTEN. In een intervieuw met een man van de „Petit Parisien" verklaarde Refet Pacha, dat de nota, welke aan de geallieerden overhandigd is, slecht is begrepen. Zij eischt niet de ontruiming van Constan- tinopel, maar vraagt deze. Turkije zal de overeenkomst van Moedania eerbiedigen, evenals de aanwezigheid der ge allieerde legers te Constantinopel en de vast gestelde demarcatie-linies. Refet Pacha voegde er aan Angora is geens zins voornemens de banken in beslag te nemen of de schulden te annuleeren. Maar wij konden niet anders doen dan op ue douaneinkomsten beslag leggen. ENGELAND. Het definitieve resultaat der verkiezingen zal niet voor den middag of den avond van 16 No vember bekend kunnen zijn. Den 15den Novem ber wordt in het geheele land gestemd, doch op den avond van dezen dag zullen nog slechts de resultaten bekend zijn in ongeveer 250 ge meenten. In andere districten en in de provin cie begint het tellen van de stemmen op den och tend van 16 November, zoodat dien dag de ver schillende resultaten daar kunnen binnenkomen. Tegen den middag zullen dan de partij-verhou dingen in groote trekken bekend zijn. AMERIKA EN EUROPA. Juist op Armistice Day heeft oud-president Wilson de eerste redevoering sinds zijn ziekte gehouden. Hij verweet sommige politieke groe pen in den Senaat, dat ze liever partijbelangen voorstonden, dan den wereldvrede. Wilson zei in zijn rede o.a., dat de Ver. Staten zich op het oogenblik tevreden stellen met een gewonen wapenstilstand en dat ze geen enkelen stap hebben gedaan om tot den wereldvrede te komen. „De Ver. Staten," zoo zei hij ook, „zijn altijd de verdedigers geweest van het recht, en de dwergen, die hun thans beletten willen die tigd op den ring, welke voor haar het onderpand was eener onverbreekbare verbintenis. „Goed. Ga nu heen. Binnen eenige minuten zal ik in het salon bij u komen." En half uur later vond hij haar wachtende, bekoorlijker dan ooit, stralende van geluk, maar met iets schuchters in hare houding, het welk hij niet aan haai had 'opgemerkt, toen hij den vorigen avond vreesde, haar niet weder te zullen zien. Zij had een wit kleed aan, wel uit de mode, daar het reeds een jaar oud was maar zij had gemeend op een dag als deze, welke voor haar het begin was van een nieuw leven, haar rouwgewaad te moeten afleggen, daar het aan een verleden herinnerde, dat zij wilde ver geten. „Lieve Marina", zoo begon Edwin, recht op het doel afgaande „ik heb u gezegd, gelijk gij u zult herinneren, dat ik vandaag een antwoord moest hebben of de reden weten, welke u daar in verhindert." „Ja doch het is niet meer noodig, Gerard, u over mijne gelofte te spreken. Zij bestaat niet meer. Ik heb er dezen nacht mede gebroken, uit liefde tot u 1" „Mijn engelEn gijgij wilt met my huwen „Dat hangt van u af. Mijnlotisinuwehanden." Een poos later gingen zij het hotel uit, om- samen eenigen tijd buiten door te brengen. Twee malen gaf hij Marina gedurende hun samenzijn reden om zich te verwonderen. Den eersten keer zeide hij op eens traditie getrouw te blijven, zullen weldra ont dekken, dat ze veel te zwak zijn om den voor- waartschen gang van het lot tegen te houden. Het is zeker, dat het Amerikaansche volk leven dig verlangt bij te dragen tot het verzekeren van een duurzamen vrede aan de wereld." ALLERLEI. Uit Athene Uit officieele bron wordt hier gemeld, dat op bevel van de sovjet-regeering tien Italiaansche stoomschepen in de Russische havens van de Zwarte Zee in beslag genomen zijn. Deze daad van de sovjet-regeering, zoo wordt verklaard, zou als represaille bedoeld zijn te gen de maatregelen, die in Italië tegen de com munisten aldaar genomen zijn. Uit Hannover In een algemeene vergade ring van de Hannoveraansche Partij, welke al hier gehouden werd en welke werd bijgewoond door de afgevaardigden uit de meest afgelegen deelen van het Hannoveraansche gebied, werd besloten bij de regeering een voorstel in te die nen,waarbij de afscheiding van de provincie Han nover, van Pruisen wordt geëischt. Uit Washington Het Opperste Gerechts hof heeft beslist, dat Japanners niet in aanmer king kunnen komen voor naturalisatie in de Vereenigde Staten van Amerika. Binnenland. Grondwetsherziening. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzake de wetsontwerpen tot grondwetsherziening. Verandering in het 1ste hoofdstuk. Naar het oordeel van de regeering plaatsten die leden, die aan het vermijden van het woord Koloniën" geen groote beteekenis hechtten 'zich op het juiste standpunt. Op zich zelf sluit de schrapping van de uitdrukking aller minst de erkenning in, dat Oost-Indië door een eigen parlement vertegenwoordigd moet worden. Deze quaestie komt eerst later aan de orde. Verandering in het IIe hoofdstuk. Gelijk reeds meermalen is uiteengezet, hebben Staats-Com- missie en Regeering na rijp beraad het stelsel gekozen om het derde geslacht in rechte lijn van den laatstoverleden koning, voor zooveel het niet van man op man afstamt, uit te sluiten. Over de vraag in hoeverre dit geslacht behoort achter te staan bij de zuster en de kinderen eener zuster van den laatsten koning, kan men ver schillend denken. Verandering in het Ille hoofdstuk. Ten aan zien van het vrouwenkiesrecht wijst de minis ter er op, dat de opneming van dit kiesrecht in de Grondwet slechts regularisatie beteekent van hetgeen cfe gewone wetgever bepaalde. Wat betreft het evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer wordt gezegd, dat dit op bekende gronden is afgestuit en dat de tijd ontbrak om tegelijk met de Grondwetsherziening een nieuw woorstel aanhangig te maken. De minister heeft echter aanstonds de mogelijkheid onder de oogen gezien om aan de gerezen bedenking tegemoet te komen, en zonder vooruit te loopen op den inhoud van een nog in te dienen wetsontwerp, durft hij verklaren, dat, naar hij zich vleit, een regeling kan worden getroffen welke aan rede lijke wenschen, ook wat betreft behoud van het provinciaal verband, beantwoordt. Wat de schadeloosstelling van f 5000 voor de leden der Tweede Kamer betreft, wordt opge merkt dat een Kamerlid slechts op uiterst be scheiden wijze van deze schadeloosstelling zal „Hoe komt het, dat gij nooit hebt geant woord op de brieven, welke ik u uit Egypte heb geschreven. „Ik heb ze niet ontvangen. Waar hebt gij ze geadresseerd „Boulevard Montmartre, 47, Parijs. Zij antwoordde niet, doch peinsde eenige oogenblikken over het vreemde van het geyal. Het adres was volkomen in orde. Daarna zeide zij toevallig, dat graaf Danella haar voogd was. „Musso Danella?" vroeg hij. „Wel, dat treft. Ik heb hem, twee weken geleden te Gibraltar ontmoet en wij hebben kennis aangeknoopt. Hij is een uitmuntend mensch. Ik zal hem schrijven om hem onze verloving mede te deelen." „Dat is niet noodig. Hij komt morgen hier." „Des te beter. Dat zal mij tijd uitwinnen." „Tijd Hoezoo, Gerard." „Wel, den tijd die ons nog scheidt Van den dag, waarop gij mijne vrouw zult worden. Ik ben zoolang ongelukkig geweest, dat ik vrees, nog eens 's morgens te zullen ontwaken om te vernemen, dat gij ontvlucht zijt, gelijk na dien avond in de tuinen van de Khedive. Hoe kondt gij zoo wreed jegens mij zijn Wat was het,dat u van mij verwijderd hield „Vrees „Neen, een plicht." „En hebt gij dien thans vervuld „Neen." kunnen leven, terwijl het ook niet aangaat te speculeeren op de omstandigheid, dat nevens het Kamerlidmaatschap nog andere werkzaam heden kunnen verricht worden. Het verheugde den minister, dat vele leden toejuichten het voor nemen der regeering om tot een behoorlijke re geling van het non-activiteitstractement voor ambtenaren-Kamerleden te geraken. Ten slotte wordt gezegd, dat de mogelijkheid om een behoorlijke begrooting voor den tijd van 2 jaren op te maken geenszins is uitgesloten. Overigens valt te bedenken, dat de voorgestelde herziening geenszins dwingt tot dergelijke 2- jaarlijksche begrootingen. Een program. Het R.K. Verbond van Werkgevers-vakver- eenigingen heeft aan de R.K. Kamerclub een schema van een program voor de economische politiek in dezen tijd gezonden, waar wij het volgende uit aanhalen I. Over de wijze, waarop de overheid in het algemeen de industrie helpen kan. De overheid moet een zeer nauw contact onder houden met de organisaties van de industrieelen en met de industrieelen zelf. Het zal noodig zijn, dat de afdeeling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, de arbeidsin spectie, de dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en de directie van den dienst voor economische zaken aan het departe ment van binnenlandsche zaken geregeld overleg plegen met de industrie. II. De middelen door de regeering tqe te passen. Middelen om den kostprijs van de industrie producten te verlagen Al naar behoefte van de industrie werktijdver ruiming voor ten minste één jaar, met verlenging telkenmale van een jaar. Men bereikt hiermede besparing op productief loon en daling van de algemeene onkosten. De wetgever verplichte de jonge ongehuwde arbeiders, die geen kostwinners zijn, bij tc dragen in een fonds, waaruit aan gehuwde gezinshoof den kinderbijslagen betaald kunnen worden. De overheid bevordere in samenwerking met de middenstandsorganisaties, de coöperatieve verbruiksvereenigingen en de werkgeversorga nisaties een snelle daling van de kosten van levensonderhoud. Nu alles in prijs daalt, moeten ook de produc ten en praestaties van de overheidsbedrijven en overheidsdiensten goedkooper wordentarie ven van de post, telegrafie qn telefoon. Verlaging van de kosten voor de geheele sociale verzekeringen door invoering van een stelsel van administratie van de sociale verzekering, waarbij de uitvoering gelegd wordt in handen van belanghebbenden en waarbij de arbeiders een deel der premie zelf betalen. Middelen om de kapitaal vorming te be vorderen Door belastingverlaging de kapitaalvlucht tegengaan. De loonpolitiek in de overheids- en daarmede gelijk te stellen bedrijven en in de takken van overheidsdienst zich doen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Middelen om de werkgelegenheid in het eigen land te verruimen Productieve werken uitvoeren. Voorkeursrechten verleenen aan de eigen in dustrie bij levering aan de overeid. Middelen van handelspolitieken aard Krachtige vertoogen richten tot regeeringen, die de invoer van Nederlandsche producten „Zeg mij, wat het was en wij zullen hem te zamen volbrengen." j^Voor die vraag was Marina al bang geweest. ^In Egypte, toen hij, genoegzaam hersteld om zijn dienst te hervatten, in den krijgsraad te Alexandrië, had zij eens het proces bijgewoond van een soldaat die op heeterdaad betrapt was op diefstal in een Arabisch huis en nog op dit oogenblik herinnerde zij zich den strengen, onverbiddelijken toon, waarop haar bruid, gom had gesproken en de wijze, op welke hij den schul dige had aangezien en zij beefde voor zichzelve, O, indien hij haar ook eens veroordeelde en haar uit zijn hart verjoeg. „Denkt gij niet," hernam Edwin na eene poos, „dat het uw plicht is, Vertrouwen in mij te stellen en mij te zeggen, wat u ongelukkig maakte „Ja", fluisterde zij. „Wat was het dan Groote hemel 1 Zijt gij niet wél Wat scheelt u „Niets, niets Maar wijl gij mij bemint, wat bekommert gij u om het overige Later, wanneer gij overtuigd zult zijn, dat ik uwer waardig ben wanneer ik mij de beste, de teederste der vrouwen voor u getoond heb, zal ik u alles mededeelen. Maar thans, uit me delijden met mij, vraag mij er niet meer naar, Gerard Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «Baas „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1