-ïervefil-Dltstoomerii De Phoenix; ÉpÉjll SllliC' A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 L BOSOM, Beterstraat @3, Tel. 580 de minister van Arbeid naar soepele uitvoering gestreefd door veel overwerk toe te staap. Het vraagstuk der landverhuizing is in behan deling en overweging. Reeds zijn Nederlandsche werklieden in Noord-Frankrijk te werk gesteld. Een tijdelijk invoerverbod zou de regeering niet dan in het uiteeete geval willen aanvaarden. In zake de algemeene politiek moet men zich vasthouden aan den uitslag der stembus. De regeering heeft zich niet te mengen in de daden der geestelijkheid ten opzichte van de kiezers. Ten aanzien van de bezuinigingen zegt spr., dat het Kabinet er ieder van wil doordringen dat ieder spaarzaamheid heeft te betrachten. Wat de Kabinetsformatie betieft, stelt spr. zich op het standpunt, dat de Kroon het recht heeft deze te leiden gelijk zij wil. Spr. ontkent, dat opzettelijke geheimzinnigheid is betracht. In niets verschilde deze wijze van handelen van die bij vroegere gelegenheden. Avondvergadering. Aan de orde is het hoofdstuk Arbeid. De heer S m e e n k (A. R.) bespreekt de in voering van de regeling der dienst- en rust tijden van winkel- en kantoorpersoneel en be treurt het, dat deze pas zal plaats hebben als blijkt, dat geen nieuw personeel voor de contröle zal noodig zijn. Spr. acht invoering dringend noodig, omdat in deze vakken veel overwerk wordt verricht dat ongemotiveerd is en leidt tot uitbreiding van de werkeloosheid. Hij hoopt, dat de minister de invoering nog eens ernstig zal overwegen. De heer Schaper (S. D.) betoogt, dat deze minister in de dalende lijn is met zijn wetgeving, speciaal ten aanzien van de Arbeids wet. De werkgevers grijpen den toestand aan om de loonen te drukken en de Arbeidswet te vermoorden. Minister Aalberse meent, dat men, wat het kantoorpersoneel betreft, een onjuiste voor stelling van de kwestie gaf. Verleden jaar heeft men uitdrukkelijk gewenscht stopzetting van aanstelling van nieuwe ambtenaren. Wat de uitvoering der Arbeidswet betreft, betoogt spr., dat de werkgevers veel te pessi mistisch zijn en dat zij er den moed maar in moeten houden. Overwerk-vergunningen moet de minister wel^ geven, als de malaise dit eischt. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 22 dezer, des namiddags te twee uur. De textielindustrie. Het aantal uitgeslotenen van de spinnerij Twente te Almelo bedraagt ongeveer 200. Het zijn meest vrouwen en ongeorganiseerden, die dus geen steun zullen ontvangen. De uitsluiting aan de fabriek van de firma Spanjaard te Borne omvat ongeveer 3000 per sonen. Communisten en socialisten. De „Tel." meent te weten, dat van socialisti sche zijde het aanbod van den heer Wijnkoop, om samen te werken, gedaan in de Kamer zitting van gister, geen ernstige overweging wordt waardig gekeurd. Corps diplomatique. In aansluiting aan een vroeger bericht kan thans worden gemeld, dat eerstdaags de benoe ming verwacht kan worden van jhr. mr. A. D. C. de Graeff. thans Nederlandsche gezant in Japan, tot gezant van Nederland te Washing- on en tevens voor Cuba. De Tromp te Smyrna. Blijkens door het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip Tromp, onder bevel van kapitein ter- zee jhr. H. K. B. Rendorp, Zaterdag te Smyrna aange komen. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. De herziening van de Onderwijswet. Het liberale Vad. schrijft Wij hebben in ons artikel van 7 Sept. 11. direct positie genomen tegen het standpunt van den Hr. Ketelaar, dat er op onderwijs alleen niet zou mogen en moeten bezuinigd worden. Wij hebben tevens gewezen op het onbillijke van den Minister voor te houden, Wat hij nu twee jaar geleden sprak, en hem den raad te geven te blozen. Wij allen zonder eenige uitzondering spreken thans anders dan twee jaar geleden wij allen komen noodgedwongen tot de goedkeuring van, wil men liever tot 't zich neerleggen bij maatregelen die men in gewone tijden absoluutzouverwerpen. Gemeenschappelijk overleg over de onderwijs zaak is o.i. thans danookalleenmogelijk tusschen hen die zich, zij het dan ook met een bloedend hart, niet ontveinzen dat het onderwijs niet aan de algemeene versobering ontkomen kan. Bezuinigingsmaatregelen. Bij beschikking van den minister van oorlog is ter kennis gebracht, dat voorloopig de volgende bezuinigingsmaatregelen worden getroffen I. van 1 Januari 1923 af mogen bij ambtsju bilea geen gratificatiën meer worden verleend. II. Voor de waarneming van hoogere func ties worden, eveneens te rekenen van 1 Januari 1923, geen toelagen meer verleend, tenzij uit dë waarneming direct aanwijsbare en in geld waardeerbare schade voor den waarnemer voort- vloei d. III. Het personeel, voor hetwelk thans de 45-urige arbeidsweek is voorgeschreven, zal van 1 Januari 1923 af per week 48 uren arbeid moeten verrichten. Een evenredige werktijdverlenging zal als regel ook moeten worden ingevoerd voor personen, die op het oogenblik korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. Invoerrechten en accijnzen. Een wijziging der wet in zake het recht van voorrang in zaken van invoerrechten en accijn zen is bij de Tweede Kameri ngekomen. Ze strek vooreerst om den minister van financiën t, machtigen de spoorwegmaatschappijen hier te lande vrij te stellen van zekerheidstelling voor Wat zij den Staat schuldig zijn. In de tweede plaats heeft de wijziging een hetere regeling van het recht van privilege van den Staat op accijns pliehtige goederen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Parochie Ö.L. Vrouw Rozenkrans. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft blijkens een in dit blad opgenomen kerkbericht, den weleerw. pater fr. P. C; Biesta O.P., tot nu toe assistent aan de H.Hart-Kerk te Rotterdam, benoemd tot kapelaan aan de SingelparoGhie, alhier. Naar we vernemen gaat daarom de weleerw. kapelaan Wolterbeek onze stad verlaten, om te Tiel zijn priesterlijk ambt verder waar te nemen. Pater Wolterbeek, die 3 jaar hier werkzaam is geweest,heeft zich in dien tijd zeerverdienstelijk en bemind gemaakt. O.m. was hij--, de ijverige leider van het patronaat voor H.B.S. scholieren en directeur der mannen-congregatie. Allen zullen hem noode zien vertrekken, maar zij kunnen er ook zeker van zijn, dat de bisschop in den persoon van pater Biesta een waardigen opvolger van kapelaan Wolterbeek heeft aange wezen.- Het Streeknet. We herinneren er belangstellenden nog eens aan, dat morgenavond half negen in Musis de vergadering plaats heeft, waarop de kwestie van het streeknet nog eens in den breede ter spra ke zal worden gebracht. Men zie ook de advertentie in dit blad. Rijkskieskring Dordrecht. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Delft besloten haar voorzitter, den heer J. J. M. Douwes, candidaat te stellen voor het voorzit terschap van den Bond van R. K. Kiesvere nigingen in den Rijkskieskring Dordrecht, vaca ture P. J. Lagerweij. „Örphcus "-concert. - Den 29sten November a.s. hoopt Orpheus" zijn eerste concert in dit seizoen te geven.Bij dezéJ u tvoering zullen uitsluitend cappella werken ten gehoore Worden gebracht. Reeds meerdere malen voerde het koor gröötere werken met be geleiding uit. Maar gebleken is; dat het publiek zeer veel prijs stelt op de voordracht van liederen zooals die vroeger door onze Liedertafels werdén gezongen. Juist uit die kleinere werken is nu een- keuze gedaan. Zulk een liederenavond eischt heel veel van de zangers, maar daarbij 'kan blij ken, hoe ver een koor het in de zangkunst heeft gebracht en hoe het is geoefend. Het is Orpheus" gelukt, zich voor dien avond de medewerking te verzekeren van onze vroegere stadgenoote Mevr. Lena Kruithof-van Digge len, die enkele jaren in Indië verbleef. Nadere bijzonderheden zullen spoedig worden bekend gemaakt. V.P.N. Belanghebbenden verwijzen we naar achter- •taande kleine advertentie der V.P.N., voor een vergadering op morgenavond in het gebouw der Spoelingvereeniging B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Herwonnen Levenskracht. Gisteravond hëeft bovengenoemde vereeni- ging een welgeslaagden propaganda-avond ge-: houden. De groote zaal van den Volksbond Was geheel bezet. De heer A. y. d. Tol opende de vergadering en gaf zijn voldoening over de groote opkomst te kennen, terwijl hij de hoop uitsprak, dat ook na deze bijeenkomst het heerlijke werk van Her wonnen Levenskracht op aller steun zou kunnep blijven rekenen. t Daarna hield de heer Verzeu zijn helangrijkè lezing over het ontstaan en de bestrijding der tuberculose. Sinds prof. Koch in 1882 de tubercul-bac.il ontdekte is het mogelijk geworden de vreeselijke ziekte, de z.g. „Witte dood", die alleen in 1920 nog aan 10.000 jonge menschen in Nederland het leven kostte, met vrucht te bestrijden. Met talrijke lichtbeelden verduidelijkte spr. zijn woorden en kregen de aanwezigen een helder overzicht van den strijd, die hét lichaam voort durend moet voeren tegen de bacillen, die lang; luchtwegen, spijsverteringskanalen en huid bin nendringen. De twee voornaamste besmettingsbronnen zijn de tuberculose-menschen en dieren. De bacillen, die ondanks hun oneindige klein heid een uiterst groote levenskracht hebben, zijn slechts door 't zonlicht en kookhitte te vernie tigen, deze wapens moeten wij dan ook voort durend hanteeren temeer daar 93 der menschen z.g. bacillendragers zijn en ook vele dieren door deze ziekte zijn aangetast Wat een invloed of de behzing op ideze ziekt heeft, toont de statistiek, die uitwijst, dat het grootste deel der T.B.C.lijders in wijken en woningen zijn te vinden, waar licht en lucht niet voldoende binnendringen. De waarschuwing „kookt de melk" verscheen eveneens op het doek In het tweede gedeelte behandelde de spr. de verpleging, welk onderwerp in drie deelen werd gesplitst, n.l. Huisverpleging, lighal- en sana- toriumverpleging. In 225 plaatsen van ons land zijn comité's voor de eerste vorm, 2 comité's beschikken over lighallen, terwijl9 sanatoria 900 lijders opnemen. Toch is er in de sanatoria altijd ruimte te kort, wat spr. vooral wijt aan de mobilisatie- jaren waarin het aantal lijders onrustbarend is toegenomen. Daarom is steun aan Herwonnen Levenskracht een eisch van de Christelijke naas tenliefde; al is door de Invaliditeitswet, de taak van de vereeniging verlicht, de uitzending van mannen, vrouwen en kinderen, die op rijks- steun geen aanspraak kunnen maken, eischt nog groote geldelijke offers150 personen worden op kosten van H. L. dagelijks verpleegd. Ook bij dit gedeelte kregen wij fraaie platen te bewonderen, die van de inrichting der sanatoria en de levenswijze der verpleegden interessante bijzonderheden gaven. De lezing van den heer Verzeu zal ongetwijfeld er veel toe hebben bijgedragen om alle aanwezi gen tot ijverige propagandisten voor die zoo nuttige vereeniging te vormen. Het langdurige applaus dat de heer Verzeu ontving wees er tenminste op, dat zijn woorden hadden ingeslagen. De collecte voor „Herwonnen Levenskracht" gedurende de pauze gehouden, bracht ruim 42 op; Na de pauze gaven eenige leden van „Alb. Thijm" een zestal voordrachten ten beste. Als genoemde vereeniging haar goeden naam behouden wil, raden wij-haar aan; voortaan wat voorzichtiger zijn te in het samenstellen van haar program over de kieschh'eid van haar keuze viel mi niet te roemen. acht, hoe gaarne men onder de leiding van mevr. Poortman zijn functie vervulde. Om reden van al dat goede, dat zij zoo lange jaren voor de Ver. heeft gedaan had spr. dan thans ook de opdracht gekregen, Mevr. Poortman tot eere-voorzitster te benoemen, zoo zou ook haar wensch worden vervuld, dat zij thans bij haar afscheid niet werd buitengesloten, maar nog steeds met den gang van zaken kon medeleven. Spr. overhandigde hierop een prachtig uitgevoer de oorkonde, waarop bovenaan de jaartallen 1 Aug. 19001. Nov. 1922, in 't midden een warme afscheidsgroet en onderteekend door alle leden van het bestuur de heeren van Harder wijk (president) v.d. Schalk en Lluyskes, en de dames Kasteleyn-v.Eyseren, BoddeüsBrand, Pleyte-Dishoek en v.d. Schalk. Namens het bestuur bood vervolgens mej. v.d. Schalk met eenige hartelijke woorden een photo van het huidige schoolgebouw aan. De directrice, mej. v.d.Ven sprak namens alle leeraren en leeraressen en roemde de prettige samenwerking met Mevr. Poortman, die zij zelf ook 22 jaar tot grooten bloei der school had mo- gep ondervinden. Gaarne bekent spr. hier openlijk, dat ce Ver. buitengewoon veel aan haar oud-voorzitster heeft te danken, steeds was zij tot hulp en raad en ook materieelen bijstand bereid. Een prachtige vaas met bloemen overhandigde spr.als blijk van welgemeende hooge waardeering. De achting der leerlingen vertolkte mej. Mien vanLëeuwen,die dé scheidende presidente in kor te woorden hartelijk huldigde en haar een mooien palm aanbood. Als laatste spr. voerde nogmaals de weleerw.heer v. Harderwijk 't woord en vroeg toestemming voor het stichten van een Poortman-Vaillant- fonds, waaruit ieder jaar eenige prijzen voor de meisjes kunnen worden beschikbaar gesteld reeds was veler medewerking toegezegd. Mevr. Poortman gaf die toestemming welwil lend en dankte verder voor de haar gebrachte hulde, die haar wel wat te grootsch dunkte. Zij wist niet, waaraan ze dit had verdiend, daar ze haar taak altijd heel gewoon had opgevattoch stelde ze die waardeering op hoogen prijs en ook voor het eere-voorzitsterschap en de geschen ken was ze zeer dankbaar. Eigenlijk achtte ze een herinnering niet noo dig, want nooit zou ze de school vergeten, waar voor ze steeds met veel liefde had willen werken. Een gezellig bijeenblijven onder een smakelijk kopje thee met gebak besloot deze afscheids- plechtigheid. 'n Af scheidshuldiging. Gistermiddag heeft in de Huishoud- en Indus trieschool, a.d. Prins Mauritsstraat, de huldi ging plaats gehad van Mevr. Poortman-Vaillant, die na een 22 jarig presidente-schap over genoem de inrichting, thans die functie heeft neergelegd. Te ruim 4 uur kwam de scheidende presidente methaar echtgenoot en eenige familieleden inden kring van bestuur,directrice,leeraren en leerares sen en leerlingen, allen in een tweetal aaneen sluitende lokalen verzameld. De voorzitter der Ver. voor Huishoud- en Industrie-Onderwijs,alhier, de weleerw. heer van Harderwijk nam allereerst de gelegenheid waar om 't Woord te voeren. Spr. heette allen, in 't bijzonder mevr. Poortman hartelijk welkom en zeide, dat 't voor haar wel een vreemd oogenblik -zou zijn immers zoo dikwijls had mevr. in dit gebouw zelf gesproken,terwijl anderen luisterden, thans echter moest ze zelf toehoordster zijn, om dat de school haar als voorzitster had verloren. Zeer veel goeds had ze steeds gedaan, waarom spr. haar namens allen oprechte hulde en dank wilde brengen. Spr. gaat dan een menschenleeftijd in de ge schiedenis terug en herinnert er aan, dat toen een nicht van mevr. Poortman, Mej. Betsy Maas, alhier begon met lessen te geven in koken, strij ken, wasschen, het z.g. Toinbee-werk. Eerst viel dit bij overheid en burgerij niet in den smaak, waarom dus veel vooroordeelen moesten worden weggenomen en veel bezwaren overwonnen. Spoedig echter ontwikkelden zich die lessen tot een Nijverheidsonderwijssysteem, waaraan mej. Maas en met haar eenige leeraressen haar beste krachten wijdden. In 1900 werd vervolgens de Ver. voor Huis houd- en Industrie-onderwijs opgericht,waarvan Mevr. Poortman het presidente-schap aanvaard de. Eerst werd begonnen in het pand, waar thans de fa. Kerkhof zich vestigde,daarna in 't gebouw, nu de Openbare Leeszaal en Bibliotheekkaarde ver. nog wel over een primitieve inrichting be schikte maar toch ruim was gehuisvest, totdat eindelijk de tegenwoordige school in gebruikkon worden genomen. Deze is nu al weer te klein en reeds heeft Mevr .Poortman plannen geteekend voor een tweemaal zoo groote inrichting. Nog steeds wordt echter geen voldoende medewerking der overheid ondervonden, zoo geven de Prov. Staten de Ambachtsschool 30 subsidie, ter wijl zij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes slechts 20 waardig keuren. Tot nu toe, gaat spr. dan voort,is er geen en kel bestuurslid afgetreden, tenzij door vertrek naar elders, wat wel een bewijs kan worden ge- Gister promoveerde te Amster dam tot doctor in de letteren, de heer J. Bauwens doctor van de Sorbonne, leeraar aan het gymna sium en aan de R. H. B. S. alhier. UIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van de aanhouding van den lossen werkman G. P. en den stoker K. van der G„ zich noemende kooplieden en ver dacht van den diefstal met braak in het kleeding- magazijn van den heer J. J. Hakkaart op den Coolsingel alhier, was der politie ter oore geko men, dat de beide aangehoudenen een pakhuis zouden hebben in de omgeving van de Vliet- kade alhier. Dat pakhuis is gevonden, en een zeer groote voorraad goederen is er in beslag ge nomen. Deze goederen, afkomstig van acht in braken in verschillende wijken van de stad ge pleegd, vertegenwoordigden een groote waarde ze bestaan uit heeren-modeartikelen, alpacca- lepels en vorken, kleeding, ondergoed, bonten, "dweilen, kapstokken, bontjassen, huishoudelijke artikelen, een kist met goudbrons, enz. Er zullen nog eenige huiszoekingen gedaan worden, omdat vermoed wordt, dat sommige goederen uit dit pakhuis herkomstig, aan derden verkocht of in bewaring gegeven zijn. UIT DELFT. De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft is voornemens op reeds enkele jaren geleden daar voor aangekochten grond, 150 arbeiders- en mid denstandswoningen voor haar personeel te laten bouwen, waarvoor zij 250.000 beschikbaar heeft gesteld, terwijl zij bovendien een leening van f 750.000 voor dat doel zal aangaan. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMÉIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij INGEZONDEN. Propaganda-avond. Herwonnen Levenskracht. Ingevolge den oproep van „Herwonnen Le venskracht" Zondag 1.1. aan de verschillende it (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet ter ugge geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2