Vergadering Het Streeknet 35-37, BINNENWEG Earner van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. vanouds gunstig bekend staande magazijnen in (ioud, Zilver, Diamant, Horloges, Klokken en Pendules. Wij hopen het door ous genoten vertrouwen te mogen waardig blijven. X kerken verspreid, bevond ik mij gisterenavond onder de zeer jtalrijke menigte in den R. K. Volksbond, ten einde mijn kennis omtrent H. L. te Vermeerderen. Ik moet toegeven, dat de avond zeer interessant en leerzaam was, tenminste Voor zoover het ging over het boven omschreven doel. Het kan mij echter maar niet duidelijk worden, Waarom H. L. de tooneelvereeniging,,Alb.Thijm" kier bij moest halen. Dit had zij m.i. veel beter achterwege kunnen laten, daar het propagandis tisch karakter van dien avond zeer is geschaad door het optreden dezer tooneelvereeniging. Wat „Alb. Thijm" ten gehoore bracht was ver re van fraai. De zes stukjes welke ten beste Werden gegeven waren bijna allen plat en zeer goedkoop van humor, om van andere dingen, Welke wel eenigszins met ons moraliteitsbegrip in kotsing kwamen nog maar te zwijgen. Ik voor mij vind het treurig, dat ook bij ons nog steeds de dronken-type gehouden wordt als dankbaar on derwerp voor humoristische voordrachten. Ik kan daarin niets humoristisch zien, wel iets me delijdends of walgingwekkends. Wij hebben ons Roomsche tooneel ook als tegengift tegen het vele slechte en ook nietswaar dige tooneel onzer dagen, dus ter Veredeling. Mij dunkt dat door het opvoeren van dergelijke stukjes, wij terecht gekomen zijn op hetzelfde Peil,(waarvoor wij altijd meenen te moeten waar schuwen) waarop anderen staan. Hopende hiermede iets te hebben bijgedragen tot verbetering teeken ik, U, M. de R. dankend voor de verleende gastvrijheid, C. P. A. V. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De heer G. JAlbers, chef-machinist aan de textielfabriek Ramie- Union te Enschede, die Zondagochtend te Olanerbrugbij een auto-ongeval een hersenschud ding bekwam, is gisteren in het R.K. Ziekenhuis te Enschede overleden. Hij laat een vrouw en 4 kinderen na. Woensdagavond is de ongehuwde spoor wegarbeider K.K., die eerst sedert twee dagen dienst deed als lampenist, aan het station Amers foort van een trein gegleden en tusschen de kuffers doodgedrukt. Bij een binnenbrand in het pand Kool straat 28, te Utrecht, hebben gisteren de kleeren Van de 29-jarige mej. J. de B., die in slaap was gevallen, vlam gevat. De brand was spoedig gebluscht, de juffrouw is aan de bekomen brand wonden overleden. verbrandden deze plaats eveneens, beroofden de inwoners en voerden onder anderen eenEn- gelsche dame en haar dochter mede. Later lie ten zij de dochter los, doch voor de moeder eischen zij een losprijs van 15.000. De boeven zijn thans met hun gewelddaden bezig in de provincie An-Hwie overal waar zij komen stichten zij brand. Honderden inwoners worden door hen gedood en de geheele pro vincie is totaal ontwricht. De heerwegen kun nen niet gebruikt worden. De medevoering van vreemdelingen heeft ten doel, de regeering te Peking te dwingen, den bandietenleiders goed- bezoldigde baantjes te bezorgen. Vliegtuig ongelukken. Gister werd te Parijs den eersten wedstijd om den Grand Prix de Paris des Avions de Transport gehou den. Aanvankelijk was het zeer mistig, maar toen later de mist wat optrok, besloot de com missie den eersten wedstrijd over 600 K.M. te laten beginnen. De deelnemers moesten 15 maal het traject BourgesTompasVilleneuve —Sous Damartin Le Bourget afleggen met een verplichte landing na 300 K.M. Het ver treksein werd even over tienen gegeven. Het eerst vertrok Bossoutrot op een Farman twee de was Theiry op een Brequet Leviathan derde Labouchére op een ExpressMureaux vierde Poireé op een Coudron. Bossoutrot nam de leiding. Theity moest na de tweede ronde opgeven door een panne aan den motor. Na vier ronden (160 K.M.) had Bossoutrot de lei ding in 57 min. 45 2/5 sec.Poireé was tweede in 1 uur, 3 min. 2 sec Labouchére derde in 1 uur, 14 min. 15 sec. In de vijfde ronde viel Poirée met zijn toestel in de nabijheid van Aulnay, waarbij hij zelf en zijn beide mecaniciens omkwamen. Het ongeluk wordt geweten aan het breken van den achtersten vleugel. De wedstrijd is daarop gestaakt. Poirée is een oude vlieger, die reeds in 1909 zijn brevet haalde. Hij was 40 jaur. Rechtzaken. DË DUITSCHE KABINETSCRISIS. BERLIJN, 15 Nov. (draadloos) Het wordt Waarschijnlijk geacht, dat de industrieelen con cessies willen doen, om een nieuw kabinet Wirth mogelijk te maken. Wirth heeft een langduiig onderhoud gehad met pres. Ebert. Zeer waarschijnlijk zal minister Hermes niet in de regeering terugkeeren. AARDSCHOKKEN. SANTIAGO, 15 Nov. (draadloos) Ernstige aardschokken werden hier opnieuw waargeno men eveneens zijn aardschokken gevoeld te La Serena, de hoofdstad van Coquimbo. SCHIP GEZONKEN. MILWAUKEE, 15 Nov. (draadloos) Het vrachtschip „Nbrdland" met een lading ter waarde van 500.000 dollars, is in het Michigen- meer gezonken de bemanning is gered. HET HERSTEL. PARUS, 15 Nov. (draadloos) Uit kringen, in nauwe betrekking met de C. V.H., wordt ver nomen, dat de C.v.H. de nieuwe Duitsche voor stellen als zeer besprekenswaard acht. Staatssecretaris Rergmann vertrekt binnen kort naar Parijs. Dë,,Algemeine Deutsche' Ztg" heeft bij gerucht te vernomen,dat 20 Nov. de 2e bankiersconferen tie bijeenkomt. Pierpont Morgan vertrekt 26 NoV. weer naar New-York. Brand. Door tot dusver onbekende oor zaak is gistermiddag omstreeks half een brand uitgebroken in het perceel Schenkweg 218, te 's-Gravenhage, waarin gevestigd is een rijwiel handel en werkplaats van A. Koole. De brand ontstond achter in het perceel, doch sloeg over naar den winkel en werkplaats,' waar de aanwe- zige voorraad rijwielbanden en andere onderdee- len gemakkelijk vlam vatten. Een ongeveer 16- jarige jongen, die zich in het perceel bevond, ontdekte den brand, toen alles in lichte laaie stond. Toen de brandweer ter plaatse verschenen was, was de brand spoedig gebluscht. Winkel en werk plaats zijn echter geheel uitgebrand. Devaardbeving in Chili. Uit ver-' traagde berichten uit de door de aardbeving ge teisterde gebieden blijkt, dat het aantal slachtof fers te Coquimbo en Atacama aanzienlijk hoo- ger zal zijn dan duizend, indien de berichten ten minste niet overdreven zijn. Uit \allenar Wordt gemeld, dat daar slechts drie huizen gespaard bleven. Er werden aldaar reeds zes honderd dooden geteld en men gelooft, dat nog vele lijken onder de puinhoopen liggen, zoo- •tat men vreest, dat déèr alléén het aantal doo ien reeds duizend zal bedragen. Uit tal van dorpen zijn nog steeds geen be richten ontvangen. Medische hulp is in vele gevallen nog niet beschikbaar. Talrijke vluch telingen blijven op de heuvels kampeeren, daar gevreesd wordt, dat de aardschokken zich zullen herhalen. Uit de officieele berichten omtrent de aard- heving op 10 November jl. blijkt, dat de haven steden Coquimbo, Huasco, Serena en Caldera het (Beest geleden hebben. Te Copiapo en Vallenar is de helft der huizen vernield, en bovendien een groot aantal beschadigd. Het Ghileensche gezantschap te Berlijn heeft Van zijn regeering een telegram ontvangen, vol gens hetwelk de berichten over den omvang van •te aardbeving-catastrofe in Chili overdreven zijn. De steden Santiago en Valparaiso alsmede het salpetergebied, de havens en het industrie gebied hebben geen schade geleden. De ramp heeft alleen Se volgende oude steden getrof fen Coquimbo,Caldera en Copiapo. Deze steden hebben een kleine bevolking. Gestrand. De „Oscar II", het vredes- Schip van Henry Ford, den bekenden automo- hiel-magnaat, is in deOxo-monding bij Christian ia aan de zuidkust van Noorwegen, aan den grond geloopen. Volgens telegrafisch bericht zijn de opvarenden op een ander schip overgebracht. Bandieten in China. Omtrent de Uenduizendkoppige bende roovers in China Wordt uit Tsjifoe in het Noorden van China aan de Engelsche bladen nog het volgende ge seind Einde October verscheen een bende van 10.000 bandieten in Honan, een groote provincie ten duiden van Peking dit bandietenleger mar cheerde op naar Sjang-Tsai, nam een missiona ris gevangen, beroofden de inwoners van de cogelukkige stad en staken de stad ten slotte ln brand. hoen richtten zij hun schreden naar Sjenkioe, Gistermorgen heeft het O.M. van de Rott. rechtbank waargenomen door mr. J. G. Holsteijn geëischt tegen A. v.d. PI., 32 jaar, lossen werkman en W.H., 28 jaar, bankwerker te Schiedam, wegens dief stal in vereeniging, door middel van verbreking, van eenige kruiken jenever ten nadeele van een distillateur te Schiedam, mede overwegens het ongunstig verleden van beklaagden, onderschei denlijk, 2 jaar en 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf P.H., 35 jaar, lossen werkman te Schiedam, en W.H., uit de vorige zaak, wegens poging tot diefstal in vereeniging door middel vanverbre king, onderscheidenlijk 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf en 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke N, tot O. wind, mist of nevelig, weinig of geen neerslag, kouder in het N. en W. Ketel-ontploffing. Voor den aanvang van den morgenschooltijd had heden in de R.K. Gerardus Majella-school te Apeldoorn een ongeval plaats. Door ophooping van gassen en verkeerden stand der kranen sloeg in den kelder het voorste gedeelte van den 2en verwarmingsketel weg, waardoor tevens een deel der zijmuur en ver schillende ruiten van het schoolgebouw werden vernield. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Nov. 15 Nov. Londen11.393/, 11 377s Berlijn - 0.03J/8 - 0.033/s Parijs- 16.777- 16.877, België- 15 667, -15.777, Zwitserland - 46.727, - 46.76 Weenen- 0.00*/1 - 0.00*/8 Kopenhagen 51.40 - 51.421/, Stockholm 68.527- 68 50 Kristiania-46.95 -46.727, Amerika2.547s 2.5411/1( WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Nov. 15 Nov. Londen Parijs Brussel New-York. Berlijn Italië Zwitserland Praag Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen Boedapest— Madrid ƒ11.393/, -16.977, -15.85 - 2.54s/, - 0.037, 46.75 68.55 51.45 47.— 0.003/8 11.37 16.95 - 15,85 - 2.55 - 0.03V8 - 46.80 - 68.55 - 51.50 - 47.— - 0.003/, Telegrammen. de olie-brand. HOUSTHON, 15 Nov. (draadloos) De brand op de Humble-olievelden is gebluschtde schade wordt geschat op 1 millioen dollars.- IEREN-ACTIE. WASHINGTON, 15 Nov. (draadloos) Mu riel Mac Swiney, de weduwe van Mac Swmey, die in Engelsche gevangenis de vrijwillige honger dood stierf, werd heden met 8 andere vrouwen gearresteerd toen zij met een menigte Ieren voor het Britsche gezantschapsgebouw manifes teerden voor de invrijheidsstelling van Miss Mary Swiney, die in den Ierschen Vrijstaat gevangen wordt gehouden. KOLENPRIJZEN. BERLIJN, 15 Nov. (draadloos) Vanaf 16 NoV. zijn de prijzen der Duitsche kolen met 60 verhoogd. LEVENSMIDDELENRELLETJES. BERLIJN, 15 Nov. (draadloos) Te Keulen hebben gisteravond weer relletjes plaats gehad in Dusseldorp zijn bij botsingen met de politie 4 personen gedood. Een algemeene staking,is daar uitgeb roken. Kunst en Letteren. Nationale Opera. Naar de „Tel" verneemt heeft de heer Willem Broekhuijs den koordirecteur, den heer Willem Gehrels,belast besprekingen met het personeel der Nationale Opera te voeren. De heer Broek- huiis heeft hem in staat gesteld deze week 50% der salarissen uit te betalen hij zal daarmede blijven voortgaan tot een definitieve beslis sing genomen is en er gespeeld wordt. Zoodra de' repetities aanvangen, wordt 70% betaald terwijl het personeel zich tot niets bindt. SPORT. WATERPOLO. Het 7 tal, dat Donderdag a.s, voor H.-.D.V.S. in- de Zweminrichting a.d. Tuindersstraat te Rotterdam uitkomt, is als volgt J, Vuylsteke, J. Karis B. v. Senus W. Nijs M. Plooy W. Jurgens Th. Karis Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eene nieuwe parochie opgericht te Alkmaar ondei den titel van den H. Joseph, en benoemd tot *Pastoor dezer nieuwe parochie, den Weleerw. Pater fr. A. J. H. H. Baetsen. O. P. tot kapelaam fr. G.Strijbosch. O. P. en tot Assistent, den wel eerw. pater fr. F. J. Preller O. P. tot kapelaan te Amsterdam (H. Dominicus) den weleerw. Pater fr. J. Th. J. Weiter, O.P.; te Rotterdam (H. Dominicus) den weleerw. pater fr. E. Teppema. O. P. tot Assistent te Rotterdam (H. Hart) den weleerw. Pater fr. H. C. J. M. Bar tel. O. P. en tot kapelaan te Schiedam (O. L. V. Rozenkrans), den weleerw. Pater fr. P. C. Biesta. die assistent was te Rotterdam (H. Hart.) Gouden kloosterfecst. De eerw. Zuster van Liefde, Antonia (in de wereld Mej. M. Runderman uit IJmuiden) herdacht Zondag in het klooster der E. Z. Onze Lieve Moeder van Barmhartigheid te Kerkdriel haar gouden kloosterfeest. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 13. Adriana Wilhelmina d. v. A. van den Berg en W. C. van de Merwe, Putterhoeksche straat. 14. Barteld z. v.' D. Staal en C. S. Thon, Simon Stevinstraat. Jo hannes Franciscus Marie z. v. J. F. M. Stevens en G. M. Woudenberg, Westfrankelandschestraat. Overleden: Nov. 11. Cornelia Johanna van Berk, oud 23 j. en 2 mnd., Brugmanstraat. 13. Adriana Johanna Daalmeijer oud 73 j. weduwe.M. Veldhoven, Nassaustraat. Scheepvaart, Hoog water te Hoek van Holland. 15 Nov. v.m. 10.59, n.m. 11.26. 16 Nov. v.m. 11.56, n.m. 17 Nov. v.m. 0.14, n.m. 0.43. 18 Nov. v.m. 1.01, n.m. 1.30. 19 Nov. v.m. 1.48, n.m. 2.16. SCHIEDAM, 15 Nov. Vertrokken Chineesche s.s. „Ling Nam" ex Field Marshal, ledig naar Southampton. HULL, 14 Nov. Aangekomen s.s. „Alchy- mist", ledig van Schiedam, en vertrekt 16 dezer weder met olie derwaarts. SCHIEDAM, 15 Nov. VertrokkenEng. viermaster „Sound of Jura", kap. Th. Crosby, ledig naar Prins Hendrikdok te Rotterdam. SCHIEDAM, 15 Nov. Gepass. Duitsche viermast-bark „Pamara 15", kap. Gust. Bur- meister, ledig naar Grangenouth. Haudeisber ichte n Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Nov. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f3.per ketel. ROTTERDAM, 14 November. Eieren. Rotterdamsche Veiling Delftsche straat Kip eieren ƒ.1317.75, kleine dito 1012.95. Aan voer 60,000 stuks. N. V. Rotterdamsche Cons.-veiling, Weena- plein. Aanvoer 200,000 stuks. Kippen eieren 1216.50, kleine eieren f 1011, eenden, eieren f 1011, Hongaarsche eieren 6.85—-8.80- Op de botermarkt was heden geen aanvoer. Advertentiën. Voor de vele blijken van be langstelling, op 7 Nov. j.l. ondervonden, betuigen onder- geteekenden hunnen hartelijken dank. H. J. VREDEBREGT, J. L. VREDEBREGT— Vredenbregt. Boterstraat 52. 8049 10 De geabonneerden op het Schiedamsche telefoonnet wor den hiermede nogmaals herin nerd aan de op DONDERDAG 16 November des avonds ten half negen ure in de Groote Zaal van „Musis Sacrum", Lange Haven Schie dam, alwaar besproken zal Worden en waar zoo mogelijk een be slissing in deze kwestie zal worden genomen. 8040 25 Onderling Belang. Doortentoonstellings- d rukte deze week geen vergadering doch# December. Het Bestuur. Er biedt zich aan een WERKSTER, voor de morgenuren. Adres M. van der Burg, Kethel. ris *aat VRIJDAG 17 NOVEMBER a.s. 's avonds ten 7 uur HEROPENING van onze opnieuw gerestaureerde Wegens den voortdurend toenemeuden omzet onzer artikelen waren wij genood zaakt PAND No. 35 er bij te trekken. Mij hopen hiermede aan de eischen van onzen grooten kring clientèle, zoowel in als buiten de stad te hebben voldaan, daar wij thans in staat zijn onze begunstigers op eene aan gename en gemakkelijke wijze een overwel digende keuze van onze diverse artikelen te kunnen voorleggen tegen de vanouds bekende lage prijzen en soliede afwerking. Aan onze vaste eliëntéle zal een aardig souvenir bij deze gelegenheid worden aangeboden. 8047 100 ROTTERDAM. HEROPENING.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3