Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Het Strecknet. Gisteravond is in Musis de door de Kamer van Koophandel uitgeschreven vergadeiing gehou den naar aanleiding van bovengenoemd ondex- werp. Er was veel belangstelling. Half negen opende de voorzitter der K.v.K. de heer v.d. Linden v.d. Heuvel de vergadering, hij heette de aanwezigen welkom en betoogde dat de vrees der Schiedammers, toen zij meenden dat hun belangen in de districtskamer niet zoo goed zouden behartigd wordtn alsjindestedelijke- kamer, ongegrond was zijn komst hier sprak daar duidelijk van. Daarna gaf spr. een overzicht van de bekende circulaire-kwestie die tot re sultaat had dat van de 800 aangeslotenen, 300 vooi, en 300 tegen aansluiting bij het Rotter- damsche-net waren. Waarom hebben er 300 tegen gestemd, vraagt spr. zich af, de meesten van hen waren van mee ning dat waar het grootbedrijf het meest van de aansluiting zou profiteeren het onbillijk was, dat het kleinbedrijf evenveel moest betalen. Spr. vindt dit argument niet onredelijk en op vele manieren heeft de K. v.K. dan ook ge tracht een oplossing in dezen geest te zoeken dit heeft echter geen resultaat opgeleverd en on verbiddelijk moet de eisch gesteld worden Aan sluiting met gelijk tarief als Rotterdam, of geen aansluiting. Spr. gaf daarna een schets van de vele voor deden, die een aansluiting bij Rotterdam zou opleveren zooals, besparing van porto, het vesti gen van nieuwe industriën, enz.en met verschillen de historische voorbeelden bewees spr, dat on dernemingsgeest altijd een land ten goede komt. Bovendien is spr. bevreesd, dat wannéér Schie dam nu niet op Rotterdams voorstel ingaat er nooit meer iets van komt, want dat er met Rotterdam niet valt te spotten, dat heeft Over sell ie onlangs nog ondervonden met de water leiding-kwestie. Daar spr. het meer een avond vindt om te luis teren dan te spieken, geeft hij aan de aanwezigen de gelegenheid hun gedachten te uiten. De heer Krabbendam is iets ontstemd over de bedreiging door den voorz. gedaan, hij had liever gewild/dat deze verteld had of ei met het grootbedrijf van gedachten was gewisseld tengun- ste van den middenstand. De voorz. zegt dat er met de industrieelen is gesproken maar al zouden dezen meer willen betalen, het hoofdbestuur van Post- en Telegraaf wil die risico niet aanvaarden. Hoe licht kan het niet gebeuren dat groot-bedrijven worden opge heven of in andere handen overgaan. Van dreige menten was geen sprake Spr. heeft slechts feiten genoemd,persoonlijk staat hij er buiten en spreekt slechts in 't belang van 't algemeen, want wil het kleinbedrijf niet toetreden dan zal allicht de aansluiting toch tot stand komen maar dan alleen voor de groot-industrie. De heer Leemans stelt voor dat ieder naar ver houding van 't aantal gesprekken betaalt. De voorz. herhaalt nog eens, dat dit onmogelijk is. De heer Brounts protesteert tegen de versche nen circulaires en tegen de bijeenkomst in een zaal waar slechts voor 300 personen plaats is terwijl er 800 belanghebbenden zijn. Voorts laakt spr. Rotterdams houding ten op zichte van Overschie en spreekt de vrees uit dat de abonnementsprijs steeds zal stijgen. De heer Lechner begrijpt het verzet tegen aansluiting niet, in 1898 betaalde men 30, er waren toen maar 150 aangeslotenen, nu is het tarief 60 bij een getal aansluitingen van 800 en gaat de aansluiting door, dan kan men in eens 18000 abonne's meer bereiken. Gezien in dat licht vindt spr. een verhooging van 72 niet veel. De heer Montfoort vindt/72 wel veel, temeer daar het belastingsysteem hier heel wat drukken der is dan te Rotterdam. De voorz. is ervan overtuigd dat de Midden stand in deze dx-ukkende tijden last lijdt en zou het betreuren als alleen de groot-industrie ge holpen wordt. Voor Rotterdam is overigens niets te vreezen, van gemeente-contact is wat de telefoon betreft geen sprake. De heer Steens houdt een welsprekend betoog tegen de manier, waarop men de menschen, met een het doel heiligt de middelen, tracht te over rompelen bovendien vreest hij, dat particulie ren hun telefoon opzeggen, en, gezien de overal waarneembare trek van de voorsteden naar het stads-centrum, in Rotterdam zullen gaan winke len. De voorz. protesteert krachtig tegen de uit latingen van den heer Steens, de K.v.K. staat ten opzichte van deze kwestie volkomen neutraal en mindex mooie bijbedoelingen zijn haar vreemd. De heer Spanning die zich aandiende als ver tegenwoordiger der arbeiders, kwam met aller lei verwijten tegen den middenstand. Het was jammer dat de middenstanders het opzettelijke van zijn optreden niet doorgrondden en zich verleiden lieten tot een begrijpelijke, maar niet te verdedigen obstructie. Het tumult was groot, scheldwoorden vlogen rond en de heer Spanning constateerde met veel genoegen dat hij het eens was met de kapitalisten en de mid denstanders bolsjewisten waren geworden. Onbe- grijpelijk genoeg ontnam de voorzitter hem hem het woord niet. Dc heer Jansen maakte een geestige opmerking over de porto-besparing. De heer Nauman vroeg om een regeling, die beide partijen zou bevredigen en klaagt over de dreigende circulaire. De voorz. zegt, dat wanneer er 600 voor het plan te vinden zijn, de andere natuurlijk worden afgesloten, maar als het zoover kwam dacht hij, dat ze dan wel over die 72 zouden heenstappen. De heer v. Pelt vraagt of de zekerheid bestaat, dat, als er van de aansluiting bij R. niets komt, de abonnementspi'ijs 60 blijft en niet wordt verhoogd. De heer Claassen referendaris bij P. eix T. vexwijst den heer v. Pelt naar de telefoongids. De heer Brugger vra" Q eenige inlichtingen over latere aansb De heer £'^fesen antwoordt, dat, wanneer men zich la'w bij 't bijzondere net wil aansluiten een abonnement op het Rotterdamsche- en Schie- damsche net zal moeten worden genomen. De heer de Kadt somt verschillende voordeelen op, die een aansluiting met R. geven en bewijst dit met eenige intieme bijzonderheden uit zijn omgeving. Wie geen 130 kan btalen, kan ook geen 60 missen en spr. meent dat zulke menschen geen telefoon waard, en tegen zich zelf zijn. De heer Sickenga is van meening dat als er sterke drang op P. en T. wordt uitgeoefend er nog wel een oplossing te vinden zou zijn spr. bepleit de oprichting van een fonds, te vormen door de industi'ieelen, waaruit dan de exti'a-kos- ten konden worden bestreden. Daar de industri eelen, bij een afzonderlijk net, voor iedere aan sluiting 672 moeten betalen, meent spr. dat zijn plan van die zijde wel steun zou krijgen. De voorz. herhaalt nog eens dat er geen midden weg te vinden is. De heer LIijman(P.M.C.) staat verbaasd over de tegenstrijdigheden, die hij hier hedenavond moest aanlxooren, hij beschrijft de voordeelen voor Schiedam, dat bij een aansluiting bij R..wel dra gevolgd door Vlaardingen en Maassluis, het middenpunt wordt der geheele streek. De voorz. hoopt dat het plan van aansluiting bij het streeknet nog eens goed wordt overwo gen en dat de K. v.K. later hooi't, dat deze avond die wel geen onmiddellijke beslissing heeft ge bracht, aanleiding heeft gegeven tot voltooing van deze zoo belangi-ijke zaak. Nadat de heer Jonkheer (V. C. P. T.) nog eens er op aandrong, dat ieder zich gewonnen gaf, sloot de voorzitter de vei-gadering, die naar wij vreezen slechts weinig tegenstanders van het Streeknet bekeerd zal hebben. Rijkskieskring Dordrecht. Dezer dagen werd te Rotterdam in de boven zaal van café Kortman aan de Geldei'schekade eene buitengewone verga de. ing gehouden van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in den Rijkskieskring Dordrecht. Allereerst herdacht de vice-voorzitter, mr. W. Cremers, den overleden voói'zitter, den heer P. J. Lagerweij z.g. Llij heeft ontzettend veel ge daan. Hij heeft gewoekerd met zijn talenten. Wij zijn, aldus spr., hem daar dankbaar voor en zullen zijn herinnering hoog houden door de idealen, welke hij had, tot verwezenlijking te brengen. Dat waren de oprichting van een propa- ganda-fonds en van een correspondentieblad. Voor het eerste zal deze tijd zich niet zoo ge makkelijk leenen. Doch wat het tweede ideaal betreft, spr. heeft hierover met Baron van Wijnbergen gesproken. De zaak is zoover ge vorderd, dat spr. in een volgende vergadering met voorstellen hoopt te komen. Door den sec.retai-is, den heer G. Tollenaar werd vervolgens verslag uitgebracht van de vergadering van voorzitters en secretarissen van 18 kieskringen op 7 October j.l. gehouden. In de vacature-Lagerweij werd tot tijdelijk voorzitter van den Rijkskieskring gekozen de heer G. C. Wubbe uit Rijswijk, na herstemming tussclien de heeren mr. Cremers en Douwers, beiden uit Delft. Naar aanleiding van het agenda-punt be spreking kiesi-eglement van den Algem. Bond was ingekomen van de R. K. Kiesvereeniging te Kwintsheul een schrijven, waarin geadvi seerd werd de zetels in de Tweede Kamer meer naar standen-vertegenwoordiging te verdeelen. Hiertegen werd uit de vergaderixxg geprotesteerd. Door den heer Duivestein uit Kwintsheul werd hierna het schrijven toegelicht, waarvan de bedoeling is er op te wijzen, dat vooral gezorgd Wordt voor een eerlijke verdeeling der zetels over de verschillende standen. Er werd door den heer mr. Cremers mede naar aanleiding van deze besprekingen een motie ingediend, waarin werd uitgesproken de wenschelijkheid om de mindei'heden meer tot haar recht te doen komen en de wenschelijk heid van eene meer evenredige vertegenwoor diging der standen bij de samenstelling der groslijsten. Verder werd besproken de vraag of men eerst het werk van de commissie tot herziening van het kiesreglement zou afwachten of dat men zich te voren tot die commissie zou wenden. De heer v. d. Kroft bepleitte dit laatste en drong er op aan, dat het bestuur zich tot de commissie zou richten met aanwijzingen om alle reden van bestaan voor de N.K.P. weg te nemen. De voorzitter zegt, dat de bedoelde mindere invloed der minderheden al reeds bereikt wordt als alle katholieke maar lid van de kiesvereeni ging worden en ieder daar in de gelegenheid komt zijn wenschen naar voren te brengen, dan ver valt van zelf alle oneenigheid. Spr. vindt de mo tie van te weinig beteekenis om die naar voren te brengen. Het bestuur zal deze aangelegenheid verder in behandeling nemen in den aangegeven zin. Aldus werd besloten. De vergadering werd besloten door den voor zitter met een krachtige aansporing om het con tact in en met de Plaatselijke Kiesvereenigingen te versterken. Aan mr. Cremers werd dank ge bracht voor de waai'neming van het voorzitter schap tijdens de vacature van den heer Lager weij open stohd. Het voornemen werd te kennen gegeven om bij tijd en wijle meer voeling te hou den met de afgevaardigden in de Kamer. Door onderling contact wil spr. in dezen kieskring een beter geheel krijgen. Dioe. R.K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Woensdag vergaderde te Gouda de Dioc. R.K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem onder leiding van mej. Bonnike. De voorzitster deelde mede, dat er sinds de laatste vergadering geen nieuwe afdeelingen zijn opgericht. Voorts herinnerde spr. aan- de benoeming van mevrouw SteenhoffSmul ders als presidente van den Internationalen Vrouwenbond en aandenwenschvan de afdeeling Amsterdam, geuit bij het Eucharistisch Congres, tot instelling van een instituut van eeuwig durende aanbidding voor de vrouw. Betreffende dit laatste zijn nog voorstellen te wachten en de afdeelingen kunnen hierover dus reeds de gedach ten laten gaan. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Een voorstel-Amsterdam inzake aanstelling van vroedvrouwen werd aangehouden tot een volgende vergadering. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van mgr. Callier, daqk betuigende voor de toezending van het jaarverslag 1921. De aan sluiting bij de K.S.A. is op bijzondere voor- Waarden tot stand gekomen. Ingevolge een verzoek van de afdeeling Vlaardingen zal aan de Federatie worden over- gebi-acht de wensch tot gratis verpleging van leden, vanwege Herwonnen Levenskracht. Medegedeeld werd, dat mej. Bakker is be noemd als directrice van het Centraal Bureau. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf' vastgesteld op ƒ3900. Aan de „Jonge Vrouwenbond" zal 250 subsidie worden gegeven. Aan de R.K. school voor maatschappelijk werk te Amsterdam zal ƒ500 subsidie worden gegeven. Ook aan de Fe deratie zal financieele steun worden verzocht. Het Districts-reglement werd na een kleine wijziging goedgekeurd. Ingevolge een daartoe strekkend voorstel is besloten aan de Federatie den wensch over te brengen tot zoodanige uitgave van het weekblad „de Katholieke Vrouw", dat het blad gratis of tegen sterk gereduceerden prijs aan de leden wordt verstrekt. Een voorstel om aan H. M. de Koningin bij haar 25-jarig regeerings-jubilé een hulde blijk aan te bieden namens den Katholieken Vrouwenbond, werd aangehouden, omdat daarop nog geen antwoord van de Federatie is ontvangen. Eveneens is aangehouden een voorstel-Amsterdam, dat de Diocesane kas 500 subsidie geve aan de commissie vak organisatie, om een propagandiste te kunnen aanstellen. Ingevolge een vraag van de afdeeling Haar lem, stelde het Diosecaan bestuur aan de afdeelingen voor, een cursus te geven in Espe ranto. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd besloten een inzameling te houden voor het stichten van een Zusterhuis in de Drentsche venen. Aan de Federatie van R.K. Vrouwenbon den zal worden verzocht toe te treden als beschermster van de op te richten R.K. Univer siteit. Rector Jansen wekte op tot meer deelname aan de gesloten retraites. Ook verzocht hij om de circulaires van het hoofdbestuur te bespreken op bestuurs- en algemeene ver- gadei'ingen, opdat er meer contact kome. Spr. wekte vóórts op tot het brengen van nieuw leven in afdeelingen en Bond, niet zichzelf zoe kend, doch werkend in het belang van zijn mede- menschen. De broodprijs. Vanmorgen hebben eenige bestuursleden en de. bedrijfsleider van „D.E.S." met B. en W. een conferentie gehad, welke ten doel had, om de broodprijsverhooging van 2 cent die a.s. Maandag is te verwachten, tegen te gaan. Zij gaven B. en W. in overweging, door bloem- aankoop prijsregelcnd op te treden. Daar B. en Wnog niet op dit voorstel konden ingaan, is de broodprijsverhooging Maandag zoo goed als zeker. Zangeoneours. De Zangwedstrijd „Inter Nos" wordt morgen en Zondagavond, telkens half acht uur beginnend verder voortgezet. Voor morgenavond vermeldt 't program 't optreden van een achttal dubbel-gemengde- kwartetten de tweede avond zullen zich een drietal dameskoren en twaalf dubbel-mannen- kwartetten laten hooren. 't Belooft dus wel weer de moeite waard te worden. Jubileum. De^ algemeen geachte geneesheer Dr. A. P. M. Koene zal 24 Dec. a.s. zijn 25-jai-ig arts- jubileum herdenken zijn medische studies vol tooide dr. Koene te Amsterdam, alwaar hij in 3897 promoveerde. Gistermiddag tegen half twaalf had de voeger B. uit de Warande, die aan een nieuw pand in de Wattstraat zijn werkzaamheden verrichtte, terwijl hij op ongeveer 1 M. hoogte bezig was de steigerplanken wat te verleggen, het ongeluk door het steigerwei'k heen te vallen, met 't noodlottig gevolg, dat een zware plank op zijn rug terecht kwam. Inwendig, doch niet ernstig gekneusd werd de getroffene per auto naar zijn woning vervoerd. Door baldadige je u^ d is gister- middag van den winkel van de fa. Simon de Wit, a.d. Hoogstraat, een groote spiegelruit vernield. De politie stelt een onderzoek in. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Nov. 1922. Brieven binnenland: Mej. v.d. Horst Schiedam Servaas en Zn, Leiden Ambtenaar O.M., Rotterdam Nouwens, Rotterdam. Briefkaarten binnenland: Post, Zwartsluis H. de Wit, Enkhuizen Buisman Enkhuizen De Muynk, Enkhuizen C. Krom menhoek, Neerbosch Barlosche IJzei-gieterij, Rotterdam R. Remmerswaal, Vlaardingen Borsten, Rotterdam F. Scholten, Amsterdam M.^Geerdes, Rotterdam G. Rief, Rotterdam. Brieven buitenland: W. Gauwig, Nierenhof J. H. Franken, Düsseldorf A. Zim merman, Köln C. Zoetmulder, Kevelaar A. Noachtig, Aken. Briefkaarten buitenland: Dre- ters, DüsseldorfE. v. Esten, BrusselK. Hel, weg, Hamburg T. de Zwaan, Parijs Hozino- Tokio. Gemengd Nieuws. Kassier beroofd. Gisteravond hebben te Valencia acht individuen, een kassier van een tabaksmaatschappij, die van twee assistenten was vergezeld, op straat aangevallen en aan de drie mannen de zakken, die zij bij zich hadden, afhandig gemaakt. Met den inhoud, tot een totaal bedrag van 235.000 peseta's maakten zij zich uit de voeten. Een der assistenten van den kassier werd door revolverschoten ernstig gewond. Soldaten, die op het geluid der schoten kwa men toeloopen en de dieven achtervolgden, slaagden er in, een der bandieten te pakken te krijgen. Italiaansche gedelegeerdenbe- r o o f d. De Italiaansche gedelegeerden op het congres van de Derde Internationale zijn in den trein naar Moskou overvallen en beroofd. Betreffende de berooving van de Italiaansche gedelegeerden op hun terugreis van het congres der Derde Internationale tusschen Moskou en Odessa wordt uit Rome aan de Fransche bladen geseind, dat den 13den Nov., de express-trein, waarin de delegatie reisde, bij het rijden door een steppe door gewapende bandieten werd over vallen en tot staan gebracht. Een volkscommissaris, die den trein begeleid de, loste zijn revolver op de bandieten, doch slaagde er niet in een te raken. Daarop nam hij overhaast de vlucht. De aanvoerder van de ben de kwetste daarop dr. Colairmi, den leider der delegatie zeer ernstig, terwijl de andere leden weldra overmand werden, en van alles, wat zij bij zich hadden beroofd, tot hun cheque-boeken toe. Boot ongeluk. Bij Rheinau voeren gisteravond zeven van een feest terugkeex-ende havenarbeiders in een boot in de haven. De boot was lek en zonk midden in de haven. Slechts twee dei inzittenden konden gered worden. De andere vijf verdronken. Valse he babkbiljetten-proces. Voor het „Schwurgericht I" te Berlijn zullen terechtstaan, zooals reeds bericht, de vervaar digers van de valsche 1000 Doema-roebel-bil- jetten en 60 gulden, biljetten. De beschuldigden hebben in Berlijn en Barmen in de jaren 1919 1921 deze bankbiljetten nagemaakt en als echt uitgegeven. Zooals men weet, luiden deze bil jetten op „toonder" en wordt daarop de som, daarop aangegeven uitbetaald. Als getuigen zijn door het hoofd der recher che Von Liebermann ongeveer 20 personen ge dagvaard. Gevaarlijk werk. Een merkwaardig werk, getuigend van grooten durf en onderne mingsgeest, is door zekeren Pickett uitgevoerd 1 Pickett is slechts 36 jaar oud. Zonder mede- deelnemersjdcocht hij tegen een bedrag van 2.050.000 pond sterling tien van de groot ste munitie-depots in Frankrijk, welke het eigendom waren van de Engelsche, Fransche en Belgische regeeringen. Vijfhonderd vijftig tons ammunitie, bestaande uit gasgranaten en kleinwapen-munitie,werden door hein,,gesloopt." Voor dit werk had hij in korten tijd 10.000 menschen aangenomen, waaronder 800 vrouwen. Het waren Arabieren, Marokkanen, Franschen, Engelschen, Algerijnen, Polen Portugeezen en zelfs Abessyniers. Het waren allen ongeschoolde arbeiders. Tien ervan Werden gedood en dertig gewond, hetgeen het wordt er laconiek bijgemeld geen groot totaal is voor een werk, waarbij 40 millioen granaten, duizenden tons gasbommen en een ontelbaar aantal kleine kogels door men- schenhanden moesten gaan. Alle voorzorgen werden bij het gevaarlijke werk in acht genomen, maar desondanks was er toch altijd kans op een ontploffing. Staal, messing, koper en lood waren de me talen, die door den ondernemer voor den ver koop bestemd werden. Uit de explosiestoffen werd o.a. ammonium-mitraat vrijgemaakt. Sommige der Engelsche granaten dateer den van het jaar 1884. Andere waren weer van de meest moderne constructie, zooals de 4*/9 duims anti-vliegtuig-granaten, bestemd voor machines, die 25.000 voet hoog vlogen. De grootste moeilijkheden had men met het gas, dat dóór zijn vluchtigheid zich mak kelijk kon verspreiden en ongelukken ver oorzaken. De granaten werden onschadelijkgemaakt door een behandeling met kokend water,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2