DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 17 November 1922. No. 13493 Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnen land. Geuaë&gd Nieuws Kerknieuws. Rechtzaken. Fin. en Econ. Mededeelingen. SPORT. «A A JLi 1 E1„ i 1 HE „11„1 COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 Jmaal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. per regel, op aanvraag Gedenkboek voor de Koningin. Er heeft zich een Redactie-Commissie ge vormd, onder wier toezicht het Gedenkboek 18981923, uit te geven ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van de Koningin onder redactie van den kapitein der artillerie W. G. de Bas, zal worden samengesteld en uit gegeven. Dr. J. Th. de Visser, Minister van On- derwijls, heeft het voorzitterschap van deze commissie aanvaard°en zal tevens het voorwoord in het gedenkboek bewerken. Als leden dezer commissie hebben zitting genomen, mr. dr. F. A. C. graaf van Lyndon van Sandenburg, Commissaris der Koningin, in de provincie UtrechtW. de Vlugt, burgemeester der gemeen te Amsterdam mr. A. R. Zimmerman, burge meester der gemeente Rotterdam mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, en professor van der Vlugt, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleer aar aan de Rijnskuniversiteit te Leiden, heeft zich belast met de bewerking van het hoofdstuk Buitenlandsche betrekkingen. Verbod van invoer. Een I lavas-telegram uit Parijs meldt van heden, dat afgekondigd is een besluit, waarbij de machtigingen tot invoer van levend ï-undvee en geiten, herkomstig uit Nederland, worden inge trokken. Vreemdelingen. In de jongste raadsvergadering te Winters wijk heeft de burgemeester toegezegd, wegens de heerschende werkloosheid een opruiming te zul len houden onder de Duitsche werkkrachten, die hier aan het werk zijn.Alle arbeiders van vreemde nationaliteit, die hier in het bouwbedrijf werk zaam zijn, moeten zich voor het einde van deze week ten gemeentehuize aanmelden. Bezuiniging. Voor de Dordtsche Kamer van Koophandel heeft de heer K. I. B. A. de Coster, bezuinigings inspecteur bij het departement van financiën, een voordracht gehouden over De bezuiniging op staatsuitgaven. Spreker waarschuwde ertegen, in het algemeen te beweren, dat er nog zooveel te bezuinigen is, als men maar wil als men, zoo zeide hij voor het feit gesteld wordt, bepaalde voorstellen te doen, dan staat men gewoonlijk verlegen. Spr. noemde enkele cijfers de gewone staats uitgaven zijn van 643 millioen in 1922 terugge bracht tot 620 millioen in 1923, de pensioenaf trek geeft een voordeel van 15 millioen de pers pectiefbezuinigingen zijn geraamd op 37 millioen, en het tekort van 5 millioen op de staatsbegroo- ting is ook reeds gedekt totaal 90 millioen. Spr. achtte het wel mogelijk, op deze wijze te komen tot het bedrag van 100 millioen, door de Maatschappij van Nijverheid genoemd, maar hij achtte het onmogelijk, te komen tot een on middellijke bezuiniging van 100 millioen. Dat er niet veel aan bezuiniging gedaan zou zijn, zooals beweerd wordt, weersprak spr. ;op den dag van de indiening van de staatsbegrooting toen er nog geen aandrang was uitgeoefend, wa ren reeds verschillende plannen voorbereid, en spr. deelde mee, dat nog verschillende maat regelen te wachten zijn. Llij stond vervolgens even stil bij de rede van den heer Colijn betreffende vermindering van defensieuitgaven, en beantwoordde, eindelijk de vraag, of wij binnen afzienbaren tijd zullen kunnen komen tot een sluitende begrooting, be vestigend. Daartoe zullen allen moeten meewer ken, en als zoodanig prees hij de actie van de Maatsohij. v. Nijverheid. De textielindustrie. ITet aantal uitgeslotenen van de spinnerij Twente te Almelo bedraagt ongeveer 200. Het zijn meest vrouwen en ongeorganiseerden, die dus geen steun zullen krijgen. De uitsluiting aan de fabriek van de fritna Spanjaard te Borne omvat ongeveer 1000 per sonen. De Zondagsrust. Gemeld wordt, dat de Nederlandschc Verccni- ging tot Bevordering van de Zondagsrust, zich tot den voorzitter van de Tweede Kamer heeft gewend, ten einde te vernemen,wanneer ongeveer liet in de vorige zitting der Kamer ingediende ontwerp in zake Zondagsrust in openbare be spreking bij de Kamer aan de orde zal komen. Forenscnbelasting Tusschen den Minister van Binnenlandsche Zaken en dien van Financiën maakt de rege ling in de gemeentewet inzake de forensenbe- lasting een punt van overleg uit, waarvan, naar de Minister van Binnenlandsche Zaken vertrouwt, de indiening binnen niet te langen tijd van een desbetreffend wetsontwerp het resultaat zal zijn. Typhus. Te Winterswijk zijn ecnige ge vallen van typhus voorgekomen. De lijders zijn naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Dolle hond. De rijksveldwachter Van Deelen in de Lutte Dij Oldenzaal is door zijn hond die zeer waarschijnlijk leed aan hondsdolheid, gebeten. Op last van den districtsveearts is het dier doodgeschoten en het cadaver naar Utrecht opgezonden. Ook de heer Van D. is ter behande ling derwaarts vertrokken. Auto's verbran- d. Te Wolvega is gister middag de autogarage van de firma Gauma, door het in brand geraken van een auto, geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Het grensverkeer. In Kaldenkirchcn speelde vijf dagen lang een circus. Gevolg vooi degenen, die te Venlo een toegangskaart van 30 cent namen, was de grens open. Het gaat vreemd. Den eenen dag wordt het passeeren der grens zonder geviseerden pas als een soort hals misdaad beschouwd, regent het hooge boetes, is men met alle man aan de overzijde aan het con troleeren, dat er geen onrechtmatig doorsluipt, en dan verschijnt een spullebaas, die graag wat Marken van Hollanders beurt en deze krijgt het klaar voor eenige dagen de grens open te hebben. Zelfs een visum op een pas krijgt men alleen bij hooge uitzondering nog. Maar een spullebaas opent 5 dagen de grens. Zonderling! (Gld.) Deensche reddingsboot. De ma rinewerf te Kopenhagen heeft een door de Nederlandschc regeering bestelde reddings-boot gebouwd, van het Kliimöller-type. De boot is 10 M. lang en wordt voortbewogen door een motor van 12 P.K. Van dit type zijn sedert drie jaar op de Deensche kust 10 in gebruik. Ze heb ben uitstekend voldaan. O p 1 i c h t r aangehouden. De poli tie uit Millingen heeft een kantoorbediende af komstig uit Den Haag aangehouden, die trachtte den correspondent eener bankinstelling in dat plaatsje voor enkele honderden guldens op te lichten. De man had, bericht het „Hdbl.", zijn praktijken ook al uitgeoefend in Zeeland en Noord-Brabant. In Breskens had hij op een val- schen wissel, voorzien van den naam eener be kende assurantie-maatschappij te Rotterdam en waarin de niet bestaande Disconto- en Crediet-Maatschappij in die plaats word gemach tigd 850 uit te betalen, dit bedrag weten mach tig te worden. Toen ten slotte de wissel te Rotterdam bij de Nederl.Handelsmaatschappij terecht kwam werd ontdekt, dat deze valsch was. In Zevenbergen gelukte het den kantoorbediende op dezelfde manier 750 los te maken Toen hij dezelfde truc in Kesteren wilde uithalen, slaagde hij niet, maar wist toch te ontkomen. In Millingen ver zocht men hom zich te legitimeeren en wijl hij daar geen kans toe zag, werd de politie gewaar schuwd, die hém arresteerde. Een bezoeker. Gisternacht sprong in een woning onder Kollum (Fr.) een man door het raam naar binnen. Hij eischte van de bewoners 100. Toen de vrouw des huizes licht wilde op steken, sloeg de bandiet haar de lucifers uit de hand en doorzocht met een zaklantaarn het vertrek, steeds zorgend zelf in het donker te blijven. Met een revolver hield hij de bewoners in bedwang. Hij wist alleen 16 te rooven en verdween toen weer door 't raam. Onderzoek met een politiehond bracht geen licht in het spoo van den geheimzinnigen roove.r. Bran d. Gistermorgen 5 uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een fabrieks pand van de firma Avis aan den Hoogendijk te Zaandam. In dit pand zijn de olietanks en aftap- inric.htingen van de firma ondergebracht De brand liet zich in den aanvang ernstig aanzien, doch dank zijhet spoedige optreden van de brandweer, die met volledig materiaal aanwezig was, slaagde men er in, den brand tot dit pand te beperken. De sla- boter- en patent-olie in de tanks bleef gespaard. De geleden schade wordt door verzekering gedekt. De bandieten in China. De Ame- rikaansche missionnair Einarborg Breen en zijn zoon zijn doo gewapende bandieten in de pro vincie Honau ontvoerd. Thans bevinden zich 3 Amerikanen en 5 an dere personen in handen-van bandieten. Scheepsbrand. Een kustvaartuig is der tig mijl buiten de Canadeesche kust in branc geraakt en vergaan. Elf personen zijn daarbij verdronken. Treindiefstallen. Blijkens de resul taten van het politie-onderzoek in verband met de arrestatie van vijftien spoorwegbeamb ten van het spoorwegstation te Duisburg, zijn de sedert maanden plaats hebbende diefstallen uit reiskoffers en andere bagage in internatio nale treinen bedreven door middel van valsche sleutels. Voornamelijk hadden deze diefstal len plaats in de D-treinen van en naar Leip zig en in de treinen van en naar Nederland: Bij een der aangehoudenen vond men een lederen actetasch, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan buitenlandsch bankpapier, als mede documenten en notities bevonden, en die toebehoorde aan een hooggeplaatsten Ne- derlandschen staatsambtenaar, die op reis naar Zwitserland in den trein beroofd werd. Voorts was men door de arrestatie in staat den diefstal van al 't reisgoed van eenige zich op reis naar Beieren bevindende Nederlandsche families, op te helderen. Het schijnt, dat bij deze diefstallen nog meer personeel van het Duisburgsche station is be trokken en dat nog meer arrestaties te wachten zijn. Bij een der gearresteerden trof men niet minder dan vijftig loopers aan. („Tel."). PI et drankverbod in Amerika. In de Republikeinsche Vrouwenlub is groote opschudding verwekt door de voorlezing van een brief van president Harding, waarin deze ver klaart, dat, ofschoon hij niet verwacht, dat het achttiende amendement zalwordenopgeheven,het toch buiten kijf is, dat de openbare meening ten aanzien van liet drankverbod aan het veranderen is De zuster van oud-president Rooseveld, mrs. Robinson, die den brief voorlas, stond niet de volledige publicatie ervan toe, maar zei, dat de brief een vrijzinniger uitvoering van de wet op het drankverbod voorspelt. Schip in nood. Het stoomschip „He- manite," aan den Shipping Board toebehoorend, is blijkens draadloos bericht onklaar geraakt en drijft thans hulpeloos Hond op 1200 mijl van de Amerikaansclie kust. De Shipping Board heeft het stoomschip „Sancon" ter verleening van hulp uitgezonden. Radium gevonden. Volgens de „li- mes" is radium gevonden aan de rivier de Peta- wawa bij Pembroke, Ontario. Volgens den heer F. Typatrick, eigenaar van de bezitting, wijzen de analyses van de Keystone Metal Reduction Gy uit Chiswick, Pennsylvanië, en van de U.S. Radium-Gy. op radioactiviteit. Centraal Radio-stat ion. Schwe- rin, de president van de American Federal Tele graph Cy, heeft gisteren te Sjanghai met 4 inge nieurs, den eersten arbeid verricht voor de oprichting vaneen zeer krachtigdraadloosstation dat in staat zal zijn,berichten rondom de geheele wereld te zenden. De-ex-keizer en de inval in België. Naar uit New-York aan de „Daily Chronickle" wordt gemeld, heeft aldaar Zondag jl. den dag van het huwelijk van den ex-keizer, de vroegere leider van Scotland Yard, sir Basil Thompson, die zich thans in de Vereenigde Staten ophoudt, een merkwaardige verklaring afgelegd, waardoor de kwesties van Wilhelm s aandeel aan den inval in België en omtrent zijn vlucht naar Holland in een ander jicht komcji te staan, voorondersteld natuurlijk dat Sir Basil over eenigszins betrouwbare gegevens beschikt. Thompson beweert zijn inlichtingen via Scot land Yard te hebben gekregen, en vertelt in de eerste plaats, dat Wilhelm zich aanvankelijk sterk heeft verzet tegen het voornemen van den Duitschen generalen staf om een inval in België te ondernemen. Toen gebeurde het volgende. De generale staf had tot den inval besloten en legde zijn plan aan den keizer voor. Deze sprak er zijn veto over uit. Die toestand duurde 48 uur, en nadat de generale staf het leger opdracht had gegeven om op te rukken, begaf Von Moltke zoch om 2 uur 's nachts naar Wilhelm s slaap kamer en verzocht hem, het bevel tot binnenruk ken te teekenen. De keizer weigerde. Von Moltke zei toen „De veiligheid van het vaderland staat thans onder de verantwoordelijkheid van den generalen staf, en wanneer uwe majesteit wei gert. te teekenen,moet de generale staf er de aansprakelijkheid voor dragen." Met andere woordende keizer had te keizen tusschen abdicatie en het geven van zijn toestemming, en hij koos het laatste. Ook is het, naar Thompsons's zeggen, meer uit vrijen wil geweest dat Wilhelm in balling schap is gegaan. Hij kreeg van Von Bülow be richt, dat Berlijn in opstand was en dat zijn leven niet veilig was, zelfs onder zijn eigen troepen. De keizer kreeg toen een toeval en zakte ineen. Tevergeefs trachtten de doktoren hem weer op de been te brengen en hij was volslagen bewusteloos toen men hem in zijn auto droeg en hem vervolgens in vliegenden vaart over de Hollandsche grens bracht. Vermoedelijk zullen deze onthullingen Sir Basil Thomson nog wel het noodige stof jagen. van op- Bloedig drama. Maandagmorgen j.l. vervoegde zich aan de bank Du pont te Rijssel een zeer elegant gekleede dame, die den heer Louis Dupont Sr., lid van den gemeenteraad, vroeg te spreken, schrijft het „Journal". Daar de heer Dupontniet aanwezig was,ging debezoeksterweg. 's Avonds keerde zij terug en vroeg weer een onderhoud met den heer Dupont. Een bediende bracht haar naar de wachtkamei, waar zij te woord werd gestaan door den zoon van den bankier, Felix Dupont. Wat er tusschen hen is voorgevallen, weet men niet, maar na eeni- gen tijd weerklonken er verschillende schoten en Felix Dupont snelde de wachtkamer uit en zakte in een fauteuil in elkaar. Toen enkele aan wezigen daarop de wachtkamer binnendrongen, vonden zij er de vrouw badende in haar bloed. Op de tafel vonden zij een revolver, hethandtasch je, de mof, en den hoed van het slachtoffer, die herkend Werd als mile Irèn Jean, 21 jaax oud, die vroeger aan de bank werkzaam is geweest. Felix Dupont, die 34 jaar oud is, gehuwd en vader van drie kinderen, had zulke ernstige verwondingen in den onderbuik, dat men hem neg niet heeft kunnen ondervragen. Nieuwe generaal-abt. Tot generaal-abt der Eerw. paters Trappis-; ten is in de plaats van Mgr. Marrc, die we gens gezondheidsredenen is afgetreden geko zen don Jean Baptiste Oelit.rault de Kcryvallan, abt van het klooster te Melleroy. Kardinaalsbenoemingen. De H. Vader heeft de kardinaalsbulle gezoncicn aan den aartsbisschop van Rennes, den bisschop van Orleans, den bisschop van Toledo en mr. Mori, secretaris der Congregatie van hetConcilie. („Msb,") Gisteren heeft voor de Haagsclie rechtbank terecht gestaan A.A.G., die door de recht bank te Rotterdam is veroordeeld tot zeven da gen hechtenis wegens het door schuld veroor zaken van lichamelijk letsel. Hij had namelijk als bestuurder van een motorwagen der electri- sche tram van Rotterdam naar Schiedam niet tijdig geremd, zoodat een schok ontstond, waar door verschillende personen verwondingen op liepen. De beklaagde verklaart, dat hij achter een anderen wagen reed, die plotseling stopte. Hij remde met de electrische rem, doch deze werkte niet goed. Als deskundige werd gehoord ingenieur Ra- venek, die verklaart, dat niet mogelijk te achten, dat een electrische rem plotseling, door een on verklaarbare oorzaak, weigert, zonder dat hij later defect blijft. Als de rem eenmaal weigert, moet hij blijven weigeren. Het, O.M. de schuld van beklaagde bewezen achtend, eischt bevestiging van het vonnis. De verdediger drong in een uitvoerig pleidooi op vrijpraak aan. Uitspraak 29 dezer. Verduistering van f 10.000. De Arnsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 37-jarigen betaal meester bij de Haven Arbeids Reserve, beschul digd zich 10.000 toebehoorend aan de Scheep vaart Vereeniging Noord, te hebben toegeëigend. Het O.M. had drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den beklaagde ter zake van verduistering tot een gevangenis straf van twee jaar. I)e N. Brab.-Duitsche Spoorweg-Mij failliet. Van de directie der Noord-Brabantscli Duitsche Spoorweg-Maatschappij verneemt men, dat de Staatsspoor zich bereid verklaard heeft met de curatoren in het faillissement van de eerstgenoemde spoorwegmaatschappij een re geling te treffen, waarbij zij op zich neemt de exploitatie van den spoorweg Boxtel—Wesel voorloopig voort te zetten. De S.S. zal dan de noodige maatregelen nemen, opdat de in 1919 aanvaarde verplichtingen, tegenover de eerste hypothecaire schuldeischers tot rentebetaling en tegenover de tweede hypothecaire schuld eischers tot, uitloting kunnen worden nagekomen. DAMMEN. De heer D. H. Mollenkamp, uit Rotterdam, heeft eergisteren alhier een simultaanvoorstelling gegeven in het Schiedamsch Damgenootschap. Hij speelde 28 partijen, won er 23, maakte er 5 remise en verloor er slechts. 2. Duur der voor stelling ongeveer 3 uren, of gemiddeld 61Jt mi nuut per partij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5