DE AMERIKAAN. s DAGBLAD 1fOOR SCHIEDAM EK OMSTREKEN. F E U I L L ETO Al. 45ste Jaargang. Maandag 20|November 1922. No. 13495. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Bedrog bij Werkloozensteun. De aandacht van belanghebbenden worc^t ge vestigd op de circulaire van den Minister van Buitenlandsche Zaken d.d. 27 October 1922, Ard. A. no. 2435 S. betreffende maatregelen tot het tegengaan van bedrog bij werkloozensteun In de praktijk is het namelijk voorgekomen, dat arbeiders, hoewel zij niet werkloos zijn, hun kaart laten afstempelen en aldus, geheel on rechtmatig uitkeering ontvangen. Ook wordt niet steeds juiste opgave gedaan van de gezinsinkomsten. Ter voorkoming van dergelijke handelingen zullen scherpe maatregelen worden genomen. Ook zal in gevallen waarin niettegenstaande de getroffen maatregelen bedrog plaats vindt, overeenkomstig den wensch van den minister, onverwijld aan den Oificier van Justitie kennis geving worden gedaan, teneinde ook langs ge rechtelijken weg deze misbruiken tegen te gaan. Schiedam, 18 November 1922. Buitenlandseh Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. Te Lausanne begint heden de vredesconferen tie met de Tui ken. Lord Gurzon kwam Zaterdag te Parijs aan, waar hij met Poincaré een onderhoud had, dat tot algeheele overeenstemming leidde. Een welingelichte Fransche persoonlijkheid zei na afloop van de bespreking aan den Quai d'Orsay tot den diplomatieken medewerker van Havas „Onze voorstellen zijn noch onaantast baar, noch definitief wij zullen ze ook niet als ultimatum inkleeden er zal met de Turken een debat over kunnen plaats vinden maar het accoord tusschen de geallieerden blijft gehand haafd. Gister zijn Gurzon en Poincaré te Territet aangekomen en werden door Mussolini opge wacht, die hen naar zijn hotel bracht. Er had een privé-onderhoud tusschen de ministers plaats, en daarna een intergeallieer- de bespreking met de chefs der delegaties en de hooge functionarissen,die de geallieerde ministers vergezellen. Mussolini inviteerde Poincaré en Gurzon voor het diner. De drie ministers zijn gisteravond om half 11 uit Territet naar Lausanne vertrokken. klaarden, eerst een vergadering hunner Rijks dagfractie te willen beleggen. Deze vergadering zal heden om 5 uur plaats hebben. Cuno zal zoolang te Berlijn aanwezig blij ven. Van deze bespreking zal afhangen, of hij nogmaals officieel met de vorming van een kabinet zal worden belast. Men spreekt er van, dat de mogelijkheid be staat, dat er een z.g. zakenkabinet (buiten de partijen om) zal komen. Advertentiën! 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE SULTAN NAAR MEKKA Volgens berichten uit Djedda richtte de koning van Hedjas telegrafisch een uitnoodiging aan den sultan van Turkije om zijn woonplaats te kiezen te Mekka, alwaar hij verzekerd kan zijn van een hartelijke ontvangst. Prins Abdoel Medjid is de „vermoedelijke troonopvolger" in Turkije, voorzoover men die aanduiding na de vervallenverklaiing van den Sultan nog kan gebruiken. Hij is een volle neef van den verdreven Sultan, generaal der cavalerie en 54 jaar oud. DUITSCIILAND. j Cuno is er tot nog toe niet in geslaagd, een kabinet samen te stellen, waarschijnlijk echter zal hij het nog eens probeeren. De sociaal-democraten hebben hun beslis- sin evenwel nog niet kenbaar gemaakt. Zij vei- 68 Zij ontbeten en dineerden herhaaldelijk sa men en wanneer hij aan den wal was sliep Anstruther in de vertrekken van den graaf. Maar niettegenstaande gevatheid, waarme de hij het gesprek wist te leiden, waar hij wil de niettegenstaande alles, wat hij aanwendde om het vertrouwen van den ander te winnen, kon hij den Engelschen officier geen enkel woord ontlokken, hetwelk betrekking had op het tweegevecht bij Ajaccio. Hij durfde hem er niet rechtstreeks naar vragen en moest te vreden zijn met veronderstellingen, welke even wel na eenigen tijd zoo goed als waarheden werden. Anstruther had van de Admiraliteit een lang durig verlof bekomen en zeide dan den graaf, dat hij den nacht vóór zijn vertrek naar Nizza en Monte-Carlo aan den wal wilde doorbren gen. „Gij neemt uw goed mee, denk ik?" vroeg de graaf. „Ik had eerst gedacht het met de Zeezwa luw" naar Engeland te laten gaan", antwoord de Anstruther. Dat zoude alweer een last min der geweest zijn. Doch daar het schip wordt af- CLEMENCEAU IN AMERIKA. Glemenceau is Zaterdag te New-York aan gekomen. Hij werd hartelijk toegejuicht door de menigte. In antwoord op de welkomstwoorden van den voorzitter van den gemeenteraad deellde Cle- menceau het doel van zijn verzoek mede. Hij voegde er aan toe „Ik kom uiteenzetten, dat Frankrijk noch militaristisch, noch imperialistisch is. Het hand haaft een sterk leger, omdat dit de eenige waar borg biedt tegen een nieuwen overval. Geeft ons de noodige waarborgen, dan zullen wij ons léger terstond afschaffen." Deze woorden van Clemenceau werden lang durig toegejuicht. ENGELAND. De stand van de partijen was Zaterdagmiddag om zes uur, als volgtConservatieven 342 zetels, Labour 144, Nationaal-Liberalen 58, Onafhan kelijke Liberalen 54, andere partijen 15. Totaal 613 zetels. Van twee districten zijn de uitslagen nog niet bekend. De oud-minister van koloniën, Churchill, is nit herkozen. IERLAND. Zaterdagmorgen zijn te Dublin vier opstan delingen terechtgesteld, die ter dood waren ver- oordeed wegens het verboden dragen van wape nen. Het zijn Fisher, Tuothy, Cassidy en Gaffney. Naar verluidt zal de onlangs gevangengeno men republikeinsche leider Erzkine Childers, een Engelschman, die zich bij de Iersche repu blikeinen heeft aangesloten, voor een krijgs raad terechtstaan. ALLERLEI. Uit MadridDe hoogleeraren en studenten der universiteiten zijn nog steeds in staking. Zij verlangen het aftreden van den hoofdcom missaris van politie. De minister-president verklaarde, niet te zullen toegeven aan de pressie, welke op hem wordt uitgeoefend om genoemden ambtenaar te ontslaan. 1-1 et Britsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de sultan uit vrees voor zijn persoon lijke vrijheid en veiligheid als khalief van alle Mohammedanen de Britsche bescherming heeft ingeroepen en zijne onmiddellijke verwijdering uit Gonstantinopel heelt verzocht. Uit Leipzig De voorzitter van het Staats- gerechtshof tot bescherming van de republiek, dr. Hagen, die ook tijdens de behandeling van het proces tegen de moordenaars van Rathenau als president optrad, is afgetreden. Te Genève en Lausanne zijn de typografen in staking gegaan. De bladen te Lausanne beslo ten gedurende de staking een gemeenschappelijk blad uit te geven, getiteld „La Presse Lausan- noise," «.f Uit Washington In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat president Harding niet, als uit de interpretatie van brieven van zijn hand zou kunnen blijken, van meening veran derd is betreffende het drankverbod. getuigd en vóór mijn Vertrek naar Engeland waarschijnlijk reeds in de dokken zal liggen, en mijn zuster van den anderen kant mij hier misschien lang zal ophouden, heb ik besloten het mede te nemen. „Laten wij aan boord gaan. Ik zal u met het inpakken helpen." „Zeer verplicht, Danella. Maar mijne koffers waren al gereed, vóór ik naar den wal ging." „Des te beter. Dan blijft gij. den geheelen dag hier en wij houden elkander gezelschap. Laat uwe bagage halen. Dineer met mij. Gij kunt in mijn vertrekken slapen. Ik zal u morgen naar den trein brengen." He' spijt mij, u te moeten weigeren, beste, vriend maar ik moet afscheid nemen van Har- risson van de Karabiniers en Mac Dermot van de mariniers. Het. zijn oude kameraden en gij weet, dat ik weldra den dienst verlaat. Misschien zal ik nim mer te Gibraltar terugkomen." „Bekommer u daar niet over, mijn waarde." riep de graaf uit. „Mac Dermot en Harrison zullen met ons dineeren en wij zullen te zamen op uw afscheid van den dienst drinken." Anstruther liet zijn koffers halen en Danella bood hem en zijn vrienden een uitgezocht diner aan en daar de Spaansche wijnen zeer koppig zijn, ging Edwin Gerard Anstruther met een bezwaars hoofd naar bed en was weldra in diepen slaap, gedompeld. Den volgenden morgen vergezelde de graaf Binnenland. De schadeloosstelling van de Kamerleden. In de Woensdag gehouden ledenvergadering van de Christelijk-Historische Kiesvereeniging te Doorn is van de bestuurstafel jie volgende motie voorgesteld, welke met algemeene stemme werd aangenomen De Christelijk-Historische Kiesvereeniging te Doorn, overwegende, dat het met het oog op de thans overal aan de orde zijnde bezuinigings maatregelen niet wenschelijk is, dat de voorge stelde verhooging van het honorarium van de Tweede Kamerleden voortgang hebbe evenwel overwegende, dat het niet gewenscht is, het geheele werk van de Grondwetsherziening onge daan te maken spreekt als haar vaste overtui ging uit, dat bij eventueele aanneming van de Grondwetsherziening de regeering door het intrekken van de vrijreisbiljetten aan de Twee de Kamerleden en door hen te laten bijdragen voor pensioen, bovenbedoelde salarisverhooging zooveel mogelijk inkrimpe en dit zoo noodig, bij de wet te bepalen. Schritelijk beantwoorde vragen. Op een vraag van den heer Ter Hall betreffen de belegging van een bedrag van 20 millioen gulden, hetwelk sedert Juni 1922 bij den Bur gerlijken Pensioenraad zou berusten, is het ant woord van den minister van financiën De ondergeteekende kan mededeelen, dat het ten eenenmale onjuist is dat sedert Juni 1922 bij den Burgerlijken Pensioenraad een bedrag van 20 millioen gulden berust, welk bedrag door den voorzitter van dezen Raad niet belegd is ge worden en waardoor de Staat een aanmerkelijk renteverlies heeft te boeken. Bij den Pensioenraad berust geen geld. De in komsten en uitgaven van het algemeen burgerlijk pensioenfonds loopen over 's Rijks schatkist. De wachtgeldregeling. Alle militairen beneden den rang van offi cier, die in verband met de reorganisatie van het leger overcompleet komen in hun rang of betrekking, zullen onder de volgende voor waarden uit den actieven dienst worden ont slagen. Gedurende de eerste drie maanden na het ontslag zal het volle salaris worden toege kend daarna zal gedurende drie maanden 85 van het salaris worden genoten, terwijl daarna het wachtgeld wordt vastgesteld op 70 van het salaris, vermeerderd met 5 als vergoeding voor de aan den wachtgeldei op te leggen reserve-plicht. Dit laatste wachtgeld wordt genoten evenveel jaren, als de op wachtgeld te stellen militair jaren dienst kan doen gelden. De tijd, in het genot van wachtgeld doorge bracht, zal medetellen bij de berekening van het aantal voor pensioen geldende dienstjaren. De overcompleet komende officieren zullen, onder toepassing van artikel 70 van de bevor- deringswet voor de landmacht, op non-activi teit worden gesteld, tot het tijdstip, waarop zij, volgens deze wettelijke bepalingen uit den dienst kunnen worden ontslagen onder toeken ning van pensioen (na 40 jaar dienst). Aan deze non-activiteitstelling is een (wette lijk geregeld) salaris verbonden, ten bedrage van 2/3 van het activiteits-tractement. Voor hen is echter bij het ontstaan van een vacature in hun rang terugkeer in het leger mogelijk. Zij worden alsdan weder in hem naar het station. Bij het afscheid, nemen sloeg hij een veelbeteekenenden blik op een valies, hetwelk zich onder Edwin's reisgoed be vond en zeide „Ik zal u waarschijnlijk te Nizza of Monte- Carlo wel ontmoeten. Tot wederziens dus, beste vriend Terwijl hij zich al deze voorvallen herinner de, namen Danella's trekken een uitdrukking van onrust aan en hij mompelde „Hoe jammer I 't Is zoo'n aardige jongen Maar alles voor de liefde. Geen genade. Wan neer ik mijn belofte vervuld heb, zal mijn duifje haar Musso niet meer van zich afstoo- ten. Zij zal mijn vrouw worden. Doch hoe die zaak tot een einde te brengen Corsica is er de aangewezen plaats voor. Alle Engelschen zijn jagers. Ik zal hem uitnoodigen eenigen tijd op mijn goederen door te bren gen. Marina zal een wild schaap dooden en dan. Hij lachte, trok aan de bel en beval den be diende „Breng mijn kaartje aan mejuffer Paoli." In zijn omgang met liet jonge meisje nam Danella altijd de grootste hoffelijkheid in acht. „Mejuffer Paoli zal mijnheer ontvangen," kwam de bedienden aankondigen en de graaf begaf zich naar de vertrekken van Marina Voor de deur van haar kamer hield hij een oogenblik stand. Hij streek met de hand over zijn voorhoofd en beefde. 8111 16 activiteit hersteld, zoodat van'^ÜP blijvend ontslag voor deze militairen geen sprake is. De tramwegen. De Nederlandsche Vereeniging voor Locaal- spoor- en Tramwegen heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de moei lijkheden, waarin de intercommunale tramwegen in de laatste jaien zijn geraakt. Zij wil een wel omschreven voorstel aan de regeering doen tot duurzame verbetering van het Nederlandsche tramwegwezen. De doodstraf. Mr.W.G. Klomp te Bussum, heeft in een ver gadering van den Christelijken Besturenbond aldaar ovei de doodstraf gesproken. Volgens hem ligt in den Genesis 9 6 opgesloten een gebod tot instelling van de doodstraf, welk gebod zijns inziens voor onze tijd onverminderd van kracht is. Hij acht het een gunstige gelegenheid tot invoering van de doodstraf over tegaan, nu de anti-rev. partij invoering van de doodstraf op haar program van actie heeft gezet, en een wijziging van ons strafstelsel in voorbereiding is. Naar Zuid-Afrika. De handelscommissie van de Unie van Zuid- Afrika te Rotterdam heeft het initiatief genomen tot het bevorderen van de emigratie naar dat land. De heer Dirk Boshof f, directeur van het inlichtingsbureau voor emigranten, gevestigd ten kantore van den hoogen commissaris der Unie te Londen, zal binnenkort daartoe een aantal lezingen in ons land houden. Daarbij zal ook een film worden vertoond, welke een beeld van Zuid-Afrika geeft. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Nov. in Nederland uitgesproken 92 faillissementen tegen 59 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Nov. 1922 2772 faillissementen tegenover 1908 over het tijdperk van het vorige jaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zangconcours „Inter Nos." ^Zaterdagavond was de belangstelling niet bij zonder groot,'t door de deelnemende gem. dubbel- kwartetten gepraesteerde ook niet bijster bevre digend. Over 't algemeen kwam men niet boven het middelmatige uit, alleen Polyhymnia, uit Rot terdam, was in goede conditie, zoowel wat en semble, stemmen, als voordracht betreft, ter wijl bij 't Dubbel Gem. Kwartet (dr. J. M. v_ Eensklaps echter vatte hij moed „Kom, kom, mijn oude Musso, geen zwak heid sprak hij tot ziehzelven, terwijl een sarkastischen glimlach om zijn lippen speelde en hij opende de deur, welke hem van zijn ge luk scheidde, gelijk hij meende. Toen zij zijn naam op het kaartje had gele zen, vroeg Marina zich af, wat deze man wel zou doen, nu hij zoo grievend teleurgesteld was. Zij kende Danella's natuur, te goed om er een oogenblik aan te twijfelen, dat hij den droom zijns levens in rook zou zien opgaan, zonder een wanhopige worstelin en misschien een verschrikkelijke wraakneing. Deze laat ste veronderstelling vooral maakte haar be vreesd voor haar voogd. Hij kon hare gelofte aan Edwin verraden, hem bewijzen met welk doel zij in de hospitalen van Egypte hare rol had gespeeld. Zij wist, hoe Gerard dacht over alles, wat op leugen of bedrog geleek en dit deed haar be ven. Hare groote liefde echter schraagde haar moed. Ja, zij zou weerstand bieden. Zij zou de kracht vinden den graaf zijn hoop te be nemen en de plannen te verijdelen, welke hij mocht smeden om haar van haar bruidegom tc scheiden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Met" niefè kunjc de liond zoo fijn Wosschen als inct De LeVcFtS 2leepma. vU-ordi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1