DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 21 November 1922. No. 13496. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. De vredesconferentie voor het Nabije Oosten werd gister te Lausanne in de schouwburgzaal van het cösino van Montbenon geopend. De zaal was geheel gevuld en geen plaats was onbezet. Achter de gedelegeerden zaten de vertegenwoor digers der cantonale en stedelijke autoriteiten, de professoren der universiteit van Lausanne, enz. Bondspresident Haab opende na de plechti ge aankomst der gedelegeerden der drie uitnoo- digende mogendheden de conferentie met een korte toespraak. Hij dankte voor de aan Zwit serland, den bondsraad en hemzelf bewezen eer, welke hij des te hooger schat, omdat hij den vurigen wensch koestert, dat de conferentie haar werk met succes bekroond moge zien. Moge de Voorzienigheid willen, dat de Grieksch-Turksche oorlog het laatste bedrijf is van het afschuwe lijke drama, dat Europa en een deel van Azië verwoest heeft en welks gevolgen nog gedu rende generaties op overwinnaars en over wonnenen zullen drukken. Hij deed vervolgens een beroep op de wijs heid der regeeringen en riep den gedelegeer den toe „In uw handen berust het lot der landen en der volken. Uw taak is zeker even zwaar als omvangrijk en wij weten ook, hoe groot uw verantwoordelijkheid is. Wij weten echter ook, dat de door u op te lossen pro- blemen vele eeuwen in het verleden terug- gaan en de geschiedenis heeft ons geleerd, dat deze problemen steeds op het lot der Oude Wereld zeer grooten invloed hebben uitge oefend. In verband met het feit, dat heden meer dan ooit de samenhang tusschen de vol ken het eene land van het andere afhankelijk maakt, sprak de Bondspresident de hoop uit, dat het a.s. Kerstfeest ook den door den ooi- log getroffen volken het woord van den vrede moge brengen „Vrede op aarde aan alle men- schen, die van goeden wil zijn." De vergade ring begroette deze eenvoudige rede met war men bijval. Daarop stond Lord Curzon op en dankte met een kort woord Zwitserland voor de gastvrij heid, welke het aan de conferentie verleent. Na Lord Curzon sprak Ismet Pasja. Kalm en rustig kondigde hij de eischen van Turkije aan. Hij verklaarde, dat Turkije in de beschaafde menschheid zijn plaats heeft veroverd. Het heeft zijn krachtige levensvatbaarheid bewe zen en zich een element van vrede, arbeid en eendracht getoond. Hij maakte een vergelijking tusschen Turkije en Zwitserland en zeide, dat de geschiedenis van Zwitserland bewezen heeft, van welke waarde de onafhankelijkheid voor een volk is. De eischen van Turkije zijn ge baseerd op de uit den oorlog als dogma gebleken waarheid, dat de wereldvrede slechts verzekerd kan worden, wanneer alle volken der wereld in vrijheid en onafhankelijkheid naast elkaar leven. Uit naam der groote nationale vergadering van Turkije verklaarde hij „Turkije is ontwikkeld genoeg om volledige vrijheid en onafhankelijkhed te eischen." Daarop werd de eerste zitting gesloten. De tweede zitting zou hedenochtend 11 uur in het Hotel du Chateau Ouchy beginnen Onder de aanwezigen was ook de Noorsche on derzoeker en geleerde dr. Fridtjof Nansen, die gistermiddag is aangekomen om de belangén van zijn hulpwerk voor de Klein-Aziatische vluchtelingen bij de vredesconferentie te behar tigen. Gistermorgen is overeenstemming bereikt op het punt, dat het voorzitterschap om beurten zou worden waargenomen door een Franschen, Engelschen en Italiaanschen vertegenwoordi- 69 Bij zijn binnentreden bevond graaf Musso zich tegenover eene verrukkelijk schoone vrouw. Het geluk der laatste dagen had zijn indruk nagelaten op haar gelaat, dat thans van moed en vastberadenheid schitterde. Zij ging hem te gemoet en stak hem de hand toe, die lichtlijk beefde, terwijl hij er een kus op drukte. „Volschoone riep hij uit. „Welk een too- vermacht moet er in de roulette-tafel liggen om eene dergelijke verandering te weeg te brengen Gij zijt niet meer de treurende maagd, die ik te Nizza gekend heb, gij ziet er uit als de godin der schoonheid. Alles gelukt hun, die hun tijd weten af te wachten. Ik ben geslaagd. Wij hebben denonzen bijkans in onze macht en wanneer wij met hem hebben afgerekend, zult gij uwe belofte houden, niet waar Hij wilde haar omhelzen, doch zij stiet hem terug met den uitroep In hare stem klonk zooveel angst en ontzet ting, dat hij verschrikt achteruit deinsde. ger in deze alphabetische volgorde. Er zullen drie commissies worden ingesteld eneengemeenschap- pelijk Engelsch-Fransch-Italiaansch stembureau. De conferentie zal des morgens en des avonds in gesloten zitting bijeenkomen. Men verwacht, dat de Turksche delegatie zal verzoeken, dat alle op de conferentie aanwezige mogendheden achtereenvolgens het voorzitterschap der con ferentie zullen kunnen waarnemen. Men is de meening toegedaan, dat de conferentie een maand zal kunnen duren. Ook in Engelsche kringen is men van meening, dat de conferentie te Lausanne niet langer dan 3 h 4 weken zal duren. Men gelooft niet aan een ei'nstigen tegenstand der Kemalisten tegen den wil der Europeesche mogendheden. Mussolini moet zich reeds te Rome tegenover Turksche vrienden verplicht hebben, om bepaalde eischen der Turken te steunen. Deze beloften hebben blijkbaar betrekking op den wensch om de kwesties, welke onmiddellijk uit het Grieksch- Turksche conflict voortspruiten, van de on derhandelingen uit te schakelen. Tot dusver zijn reeds vier Egyptische dele gaties aangekomen. Bovendien is er ook een Syrische delegatie, welker hoofd Sjehid Arlan hedenavond wordt verwacht. De Syriërs moe ten vast besloten zijn om onderalle omstan digheden op de conferentie de Syrische kwestie ter sprake te brengen. AMERIKA EN TURKIJE Door het Witte Huis is de houding van Ameri ka op de conferentie van Lausanne nader uiteen gezet. Ten eerste is de regeering niet voornemens in te gaan op de aansporing om het leger en de vloot van Amerika beschikbaar te stellen voor het handhaven van den vrede ten tweede zul len de Amerikaansche vertegenwoordigers te Lausanne geen officieuze toeschouwers zijn, maar alleszins gevolmachtigd zijn om deel te nemen aan de discussies ovei kwesties, waar bij Amerikaansche belangen zijn betrokken. De doeleinden, waarnaar de Amerikaansche vertegenwoordigers op de conferentie zullen stre ven, worden door het Witte Huis als volgt om schreven le. Handhaving van de capitulaties, die on ontbeerlijk zijn voor de bescherming van niet- Turksche belangen 2e. bescherming van philantropische, religi euze en opvoedkundige instellingen in Turkije J 3e. behoorlijke waarborgen omtrent gelijke kansen voor handelsondernemingen 4e. doeltreffende bepalingen voor de be scherming van de mindeiheden 5e. waarborgen nopens de vrijheid der zee engten 6e. regeling van de vergoeding der schade door Amerikanen in Turkije geleden dóór wille keurige en onwettige handelingen. HET HERSTEL. Volgens de „Chicago Tribune" heeft Sir •JohnBradbury, het Engelsche lid in de Commis sie van Herstel, van de Biitsche regeering order gekregen, om de Fransche eischen in zake de schadevergoedingen zoo ver als eenigszins moge lijk is te steunen. DUITSCIILAND. Geheimrat Cuno is gisteravond door den rijkspresident tot rijkskanselier benoemd en definitief met de vorming van het nieuwe kabi net belast. Hij heeft de opdracht aangenomen en zal een zakenministerie vormen, zonder eerst de parlements fracties te. raadplegen. Hij zal zijn lijst van ministers in den loop van heden de finitief samenstellen en Donderdag in den rijks dag zijn regeeringsverklaring afleggen. De rijks- „Gij begrijpt mij niet," zeide hij na eene poos, terwijl zijn gelaat zeer bleek werd. „Gij weet toch nog wel, dat gij mij eenigen tijd ge leden eene belofte gedaan hebt, misschien niet in woorden, maar wij wisten beiden, wat wij bedoelden, eene belofte, dat gij mijne vrouw zoudt worden, wanneer ik u in staat had gesteld, u te wreken „Herinner mij daar niet aan," sprak Marina, nog bleeker dan hij. „Mijn onverwacht nieuws heeft u ontroerd. Gij beeft, maar de oogen der liefde zien scherp. Ik merk wel, dat gij gelukkig zijt." „Ik hoop het te worden, indien gij het toe staat." „Waarom zoude ik het niet toestaan Reken op Danella. Ik ken dengené, op wien gij u wilt wreken en kan hem u overleveren. Gij kunt vrij 't graf van uw broeder gaan bezoeken. Gij behoeft u niet te schamen, dat zijn moordenaar nog on gestraft is. Gij kunt zeggen „Lieve Antonio, rust in vrede 1 Uwe zuster heeft u niet vergeten. Zij is eene Corsikaansche." Marina was voor een oogenblik als geëlec- triceerd door de geestdrift en de opgewonden heid, waarmede hij deze woorden uitte. Zij ge leek weder op de Marina van voorheen, bezeten door den boozen geest der wraak. „O," riep zij met schorre stem „Wanneer de moordenaar mijns broeders dood aan mijne dag heeft zijn eerstvolgende zitting op Donder dag a.s., zooals gemeld, de regeeringsverklaring reeds officieel op de agenda geplaatst. Naar verluidt, weigeren de sociaal-democraten hun medewerking aan de voiming van een zaken- ministerie zonder parlementaire basis, zooals Cuno thans vormen wil. Het besluit dei sociaal democratische fractie werd met 48 tegen 8 stem men genomen. De „Vorwarts" van gisteravond merkt in een artikel over het komende zakenkabinet op, dat het duidelijk is, dat zulk een zakenministerie slechts een overgangsregeering en een vei- legenheidsregeering kan zijn. ENGELAND. Een groot aantal leden van het Lagerhuis heb ben zich gister een zitplaats uitgekozen voor het a.s. zittingsjaar. Lloyd George, omtrent wiens houding men in het onzekere verkeerde, heeft zijn plaats ge kozen op de eerste rij der oppositiebanken voor bij het gangpad, waar vroeger Bottomley zat, Churchill is voornemens vdor geruimen tijd op reis te gaan, vermoedelijk naar Italië, .en zich voorloopig aan de politiek te onttrekken. De koning houdt Donderdag de troonrede. REDE VAN LOUCHEUR. Loucheur, wiens laatste redevoering in de Kamer de aandacht had der politieke wereld, heeft gisteravond te Valenciennes vooi zijn kie zers een rede gehouden, waarin hij een program van zeer groote algemeene draagwijdte ontvouw de. Hij kwam krachtig op tegen de pessimistische en ontmoedigende voorstellingen en zeide, dat Frankrijk niettegenstaande de moeilijkheden zijn vriendschapsbanden heeft behouden, zoomede zijn prestige en het vertrouwen der naties, die samen met het land streden en de reusachtige krachtsinspanning bewonderden, die het alleen aan den dag legde voor het hei stel der ver woeste gebieden. Frankrijk heeft niemand om hulp gevraagd en kan thans de solidariteit tot stand brengen, welke onontbeerlijk is. De nieuwe volken Polen, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië houden het oog op Frankrijk gericht, wetende, dat het vooi de wereld ar beidt, niet met egoistische bedoelingen, maar met den wensch naar broederschap. Nu Frank rijk zijn groote geallieerde Rusland heeft ver loren, moet en kan het zijn politiek op deze volken doen steunen. DE GENTSCHE HOOGESCÏIOOL. Uit Gent verluidt Zondagmorgen had een groote manifestatie, waaraan 20.000 personen deelnamen, plaats, ten gunste van de nationale eenheid en de absolute handhaving van het Fransche karakter der universiteit van Gent. Een delegatie overhandigde den gouverneur der provincie een adres in dien geest, waarin weliswaar het recht der Vlamingen op een Vlaamsche universiteit erkend werd. Van tijd tot tijd werd de orde bij deze mani festatie verstoord door troepen tegen manifes tanten, die de betoogers uitjouwden. In de Oude Scheldeslraat kwam het tot een treffen met de politie. Er werden ecnige per sonen gearresteerd terwijl andere licht werden gewond. Een groepje tegen-manifestanten gooide met steenen de ruiten van het blad „La Flandre Libérale" in. Er hebben een dertigtal arrestaties plaats ge vonden. De bereden politie heeft gechargeerd op een aantal betoogers, die een aanval wilden doen op een wisselkantoor in de Vlaanderenstraat. Naar de „Libre Belgique" uit Brussel meldt, voeten ligt, wie zal mij dan de Rimbecco toe zingen of mij schande aandoen En dadelijk daarop, in snikken uitbarstende, vervolgde zij. „Heb ik dat alles niet vergeten uit liefde tot hem Neen, neen Ik haat niet meer ik beminIk heb er van afgezien mij te wreken en indien de moordenaar mijns broeders zich in mijne macht bevond, zoude hij niets van mij te vreezen hebl®n „Zijt gij krankzinnig 7" vroeg de graaf, wiens gelaatstint thans aschgrauw was geworden. „Krankzinnig Ja, ik ben het geweest maar thans zijn mijne oogen geopend. Ik heb afstand gedaan van mijne zonde ik heb er berouw over 1" „En gij geeft uwe wraak op voor „Voor mijn geluk, voor mijne liefdeIk haatte en ik was gevloekt. Nu bemin ik en ben ik gelukkig." „Gij bemint stamelde Musso. „Ja. Ik heb hem lief, onuitsprekelijk." „Onmogelijk. Niemand zoude u, gelijk ik, bijstaan in het vervullen uwer gelofte. Niemand zoude, als ik, de slaaf willen zijn van uw hart. „Den hemel zij dank, neen „Ah Het is ongetwijfeld de een of andere jonge fat die u 't hoofd op hol heeft gebracht. Hoe zoude hij u kunnen beminnen, gelijk ik, die u heb zien opgroeien en u mijn geheele le- werden bij de manifestaties teGent, voor of tegen de vervlaamscliing der Gentsche universiteit, twee politie-agenten, die op oproerige tegenbetoo gers wilden schieten ernstig gewond door kogels uit hun eigen revolvers, doordat de tegen-betoo- gers zich op hen wierpen op het oogenblik, dat zij hun wapenen trokken. GRIEKENLAND. Naar gemeld wordt, vindt Zaimis het niet raadzaam het premierschap te aanvaarden, alvorens de revolutie haar taak heeft volbiacht. Het wordt zekei gezcht, dat de regeering zal aftreden, daai ze slechts gevormd is in -de veronderstelling, dat Zaimis premier zou zijn. AMERIKA. De republikeinsche afgevaardigde Hill heeft in het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp betreffenden den bonus aan oud-strijders in gediend. Er werd voorgesteld het geld voor den bonus te vinden door de belasting van bier en cider, die niet meer dan 2 3/4 alcohol mogen bevatten. PARAGUAY: Na de opstandelingen te hebben verslagen en uiteengejaagd, hebben de rëgeeringstroepen van Paraguay in de stad Encarnacion een algemeen hoofdkwartier der rebellen bezet. De opstand wordt thans zoo goed als geëindigd beschouwd. CHINA. De Chineesche Minister van Financiën Ho- Wen-Kan, is in hechtenis genomen, onder de be schuldiging van omkooperij. Ten gevolge daar van is de gansche regeering afgetreden. Er is alle kans op, dat China weer een periode van regeeringloosheid tegemoet gaat, waar niet zoo spoedig een einde aan zal komen. ALLERLEI. Het Britsclie oorlogsschip Malaya" met den sultan van Turkije aan boord, die incognito reist, is gister te Malta aangekomen. De ruime sociëteit van officieren der Britsclie artillerie is te zijner beschikking gesteld De regeering van Angora heeft in plaats van Refet Pasja als gouverneur van Gonstanti- nopel dr. Adnaif Bey benoemd, een onstuimig nationalist en echtgenoot van de merkwaardige Turksche schrijfster Halide Hanim, die haar op voeding in Amerika genoot en thans een der vurigste apostelen van het nieuwe Turksche nationalisme is. Markies Crewe is tot Britsch gezant te Parijs benoemd in de plaats van Hardinge, die den diplomatieken dienst gaat verlaten. De commissie voor godsdienstige aangelegen heden uit de Nationale Vergadering te Angora heeft met algemeene stemmen de benoeming van Abdoel Medjid tot Kalief goedgekeurd. Binnenland. De Rijksmiddelen. Voor zoolang het nog duren mag, maakt de Middelenstaat bij oppervlakkige beschou wing, d.W.z. wanneer men slechts op het eind cijfer let, een gunstig figuur. Gedurende de laat ste maanden nemen de totaalontvangsten aan gewone middelen vrij sterk toe vergeleken bij die der overeenkomstige perioden van het vorig jaar, zoodat men allicht geneigd is te veronder stellen, dat het met onze schatkist nog niet zoo treurig gesteld is, als beweerd wordt. De ontvangsten der afgeloopen maand toon den al een bijzonder gunstig beeld. Zij bedroegen 9.86 millioen meer dan in October van het veii heb toegewijd O, heb medelijden met mij Uwe liefde is het éenige, dat voor mij nog waarde heeft op deze wereld 1" Hij viel op zijne knieën voor haar en ween de als een kind. „Gij zijt zeerzeer goed voor mij ge weest," sprak het jonge meisje op bewogen toon. „Ah 1 Uw geheugen keert dus terug 1 Toen gij kind waart en om een of ander speelgoed vioegt, wie gaf het u Musso. Toen gij, vrouw geworden, de gelofte deedt, u te wreken, wie is half Europa met u doorgetrokken om u te helpen. Nu verlaat gij mij voor een vreemdeling Kom, ik zal u den naam zeggen van dengene dien gij dooden moet-um gij zult mij liefhebben!" Marina uitte een doordringende kreet. „Zeg dat niet, zeg dat nietIk verbied het u. Zoo gij het doet, zal ik u haten 1" En met de hand de plaats aan den muur aanwijzende, waar het portret van Antonio ge hangen had, ging zij voort „Zie, daar Ik heb de beeltenis van mijn broe der weggenomen. Indien ik hem, mijn Antonio, vergeten heb uit liefde tot dien man, geloof gij dan, dat ik aan u zal blijven denken Danella stond langzaam op, zag haar een oogen blik aan en sprak toen met nauwelijks hoorbare stem m (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Nooit 1"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1