DOOR DE KOUDE terwijl daarnaast ook moet worden opgemerkt, dat de regeering eveneens reeds in die richting werkzaam was. Wanneer de meening van den heer Colijn, dat ons nationaal inkomen nog ver der zal dalen, bewaarheid wordt, dan zullen we echter nog veel verder, moeten gaan met bezuinigen. Ook op oorlogsuitgaven. Stemmingen. De motie-van Rappard tegen opheffing van het departement van landbouw wordt verworpen met 49 tegen 33 st. (rechts tegen links). De motie-Troelstra tegen pensioenaftrek wordt verworpen met 59 tegen 21 st. de motie-Troel stra in zake classificatie wordt verworpen met 50 tegen 31 st. Aan de orde is Hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting. Mej. Cats (C. H.) bespreekt de herziening van het huwelijksgoederen-recht en vraagt den Minister daarmede een aanvang te nemen. Liefst zag zij het gansche huwelijksrecht herzien. Daar bij dient te worden uitgegaan van 't goede en normale huwelijk. Men moet niet overdrijven, dat de tegenwoor dige positie van de vrouw een soort slavernij is. Dat acht spr. onjuist, al is er veel wat verkeerd is in de regeling. Gewaakt moet worden tegen misbruiken en abnormaliteiten. De behandeling der psychopathen gaat spr. zeer ter harte en zij vraagt den Minister spoed te maken met de regeling van deze aangelegen heid. Ten slotte dringt zij aan op verbetering van ons strafstelsel en beter onderwijs aan de vrou welijke gevangenen. De Minister is aan het woord. De vergadering wordt verdaagd. Binnenland. De Vlootwet. Binnen enkele dagen zal thans worden inge steld een commissie van onderzoek betreffende de ingediende Vlootwet, in den zin als bedoeld bij de memorie van antwoord van de regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens Hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1923. In dat regeeringsantwoord werd daaromtrent de volgende passage aangetroffen ,,In antwoord op de vraag, welke de plannen der regeering zijn ten aanzien van het ontwerp der Vlootwet, moge, in aansluiting aan het onder par. 3 medegedeelde dienen, dat dit ontwerp in verband met den toestand der Nederlandsche en Nederlandsch-Indische financiën wordt aange houden, totdat nader met bekwamen spoed zal zijn onderzocht, in welk tempo den aanbouw van de in de Vlootwet voorgestelde vloot zal plaats hebben, zulks met handhaving van de scheeps- typen in het ontwerp-Vlootwet opgenomen en van den termijn van aanbouw van zes jaren." Corps diplomatique. De nieuwbenoemde gezant te Washington en Havana, jhr. mr. De Graeff, zal vermoedelijk in het einde van deze maand van Tokio rechts- streeks naar Amerika gaan. Omstreeks Kerst mis, zou hij zijn post te Washington aanvaarden. De textielnijverheid. Op verzoek van een deputatie van uitgesloten textielarbeiders, zullen B. en W. van Hengelo hun bemiddeling in het conflict in de Twent- sche en Geldersche textielnijverheid aanbieden. Regeeringsjubileum van de Koningin. Men meldt aan de „N. Rott." dat aan de Koningin bij haar regeeringsjubileum ook een album met de foto's van alle, ongeveer 1200 gemeenteraden zal worden aangeboden. Mgr. J. A. S. van Sehaik. Op 3 December a.s. wordt de bekende musi cus, Mgr. J. van Sehaik, president van het seminarie te Kuilenburg, 60 jaar. Een aantal R.K. musici zal den jubilaris een album aan bieden, bevattende composities in manuscript. W achtgeldr eg eling Een wachtgeldregeling voor militairen, zoo als dezer dagen door De Telegr. is meegedeeld, is nog niet vastgesteld alle mededeelingen ten deze moeten als geheel voorbarig en onvolledig worden beschouwd. persgesprek, dat Mr. Zimmerman gisterochtend te halfelf ten stadhuize aan de buitenlandschc persvertegenwoordigers had toegezegd, is weder ■afgelast. Hét-schijnt, dat er nog eenige moeilijkheden zijn gerezen over de voorwaarden, waaronder de heer Zimmerman den post zal aanvaarden. Daarover zullen nog conferenties plaats moeten hebben en het is wel waarschijnlijk, dat dez;e een bevredigend verloop zullen nemen. Zoo dit inderdaad gebeurt, dan zal de heer Zimmerman vermoedelijk 15 December zijn ambt als burgemeester v. Rotterdam neerleggen en spoedig daarop den hoogen post te Weenen aanvaarden. Naar verluidt, zou de Haarlemsche wet houder van financiën, J. B. Bomans, ernstig in aanmerking komen voor het eventueele burgemeesterschap van Rotterdam, indien mr. Zimmerman zal weggaan. Huldeblijk aan de Koningin. Maandag heeft het comité tot restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te Utrecht vergaderd met afgevaardigden van de provin ciale en plaatselijke comité's. De voorzitter deelde mede, dat gehouden be sprekingen ertoe hebhen geleid, aan de verga dering het voorstel te doen tot constitueering van het comité voor het nationale huldeblijk aan de Koningin, welk voorstel met algemeene stem men werd aangenomen. Van den particulieren secretaris van H.M. was bericht ingekomen, dat de Koningin met veel waardeering had kennis genomen van het voor nemen, de plannen voor de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft ineen te doen vloeien met de plannen voor een nationaal huldeblijk ter gelegenheid van het regeerings jubileum van de Koningin, en dat H.M. de ge voelens, welke hieraan ten grondslag lig gen, op hoogen prijs stelde. Het is de bedoeling, aan de Koningin aan te bieden de restauratie van genoemd koor en een persoonlijk geschenk, dat volgens den wensch van H.M., met het oog op de tijdsomstandighe den, niet kostbaar mag zijn. De vader van den min. president. Men meld aan de „N. Rott." uit Maastricht, dat ook de vader van den minister-president, jhr mr. C. Ruys de Beerenbrouck, oud-commissa ris der Koningin in Limburg, ernstig ziek is. Ingezonden Mededeelingen. worden Uw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. PUROL maakt ze spoedig beter. 8152 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 November 1922, des n.m. te 2 uren. 4bis. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1921. 10. Prae-advies van B. en W. a. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Afd. Schiedam van den Ned. R.K. Volks bond, waarin wordt gevraagd aan de werkloozen een bijslag te verstrekken in natura en hen tege moet te komen in de betaling der huur door de verstrekking van een halve-huurbon b. om hun College te machtigen t.ot het tegen kostprijs beschikbaarstellen van parelcokes voor werkloozen. Schiedam 0.80 1.10 1.20—1.40 Vlaardingen 0.80—1.10 - 1.10—1.30 - 1.40—1.60 Rotterdam. 0.80—1.20 0.90—1.40 f 1- Delft 0.70—1.20 -1.10—1.30 - 1.30—1.60 De burgemeester van Rotterdam. Naar het „Vdl." verneemt is het bericht om trent een reeds definitief plaats gehad hebbende benoeming van Mr. Zimmerman tot Hooge Gom- misaris van den Volkenbond voor den Weder opbouw van Ootenrijk, alsnog voorbarig. Een Runderlappen Roastbief Biefstuk Runderlappen Roastbief Biefstuk Door genoemden ambtenaar wordt- de con currentie onder de slagers voldoende aanwezig geacht om opdrijving der vleeschprijzen te beletten. Intusschen is het goed dat de aange geven prijzen evenals het vorige jaar worden gepubliceerd, opdat het publiek kan controleeren wat daarvan in de practijk juist is. De Vleeschprijzen. B. en W. schrijven aan de Raad Wij hebben de eer Uwen Raad te berichten, dat naar aanleiding van het besprokene in Uw ver gadering een confeientie heeft plaats gehad met de Besturen der Slagersvereenigingen hier ter stede, welke conferentie is bijgewoond door den Directeur van den Vleeschkeuringsdienst. De slagers name het standpunt in, dat de vleeschprijzen onder de scherpe concurrentie, welke naar hun beweren te Schiedam wordt gevoerd, zoo laag staan als mogelijk is. Afwijkende prijzen welke ongetwijfeld voor komen, verdedigden zij met het motief, dat wie eerste rang wil zitten, ook eerste rang moet be talen. En moeilijk kan ontkend worden de billijkheid, dat voor bijzondere eischen omtrent kwaliteit en bewerking als ook van bezorging, hoogere prijzen in rekening zullen worden gebracht. Dat daarmede tevens de deur open staat voor alle willekeur, staat ongetwijfeld vast. Zoo bleek ook ter confeientie, dat,wat sommige slagers hoogste prijzen noemden, anderen niet bereid waren daar voor te leveren. Aangenomen mag worden, dat men sterk onderscheid maakt tusschen de af nemers individueel. De gemiddelde winkelprijzen werden nu opgegeven als hieronder vermeld, ter vergelijking van welke cijfers de prijzen van November van het vorige jaar er naast worden gesteld. Winkelprijzen van varkensvleesch (per pond). November 1922 November 1921 Vet spek 60 ets. 4550 ets. Doorr. spek - 65 ets. - 6070 ets. Karbonade 9090 ets. f 758090 ets. De stijging van den prijs van vet spek zal verklaard moeten worden uit de omstandigheid dat deze het vorige jaar zeer laag stond tengevol ge van de weinige vraag naar dit artikel. Thans schijnt er een beter afzetgebied voor gevonden te zijn aan de fabrieken. De prijzen van de varkens schijnen gestegen te zijn van ƒ0.94 op 1.06. Winkelprijzen van rundvleesch (per pond). November 1922 November 1921 Runderlappen 80cts. /1.10 Roastbief 1.10 ets. -1.25 Biefstuk ƒ1.20—1.40 -1.60 De aandacht werd er op gevestigd, dat voor minder kwaliteit vleesch te Schiedam dezelfde soorten zijn te verkrijgen, resp. van 50 k 60, 65 fi 90 ets. per pond. Daarnaast is het Argentijnsch vleesch verkrijgbaar Lappen h 45 ets, Rollade h 50 ets. en Biefstuk 50 tot 60 ets. per pond. De directeur van den Keuringsdienst heeft op van onzentwege gedaan verzoek te Rotterdam, Delft en Vlaardingen de prijzen doen opnemen, van welke natuurlijk slechts de gemiddelde kun nen worden genomen ter vergelijking. Uit de aldus verkregen gegevens laat zich het volgende overzicht samenstellen. Prijzen van varkenschvleesch (per pond) Schiedam Rotterdam Vet spek 60 ets. 5575 ets. Doorregen spek 65 ets. 6085 ets. Karbonade 8090 ets. 80120 ets. Vlaardingen Delft Vet spek 6570 ets. 5570 ets. Doorregen spek 7580 ets. 7080 ets. Karbonade 90100 ets. 90100 ets. Prijzen van rundvleesch (per pond) Openbare vermakelijkheden. B. en W. schrijven aan den Raad In bijgaand adres richt zich de Prot. Chr. Besturenbond tot Uwen Raad, met het verzoek het plaatsen van openbare vermakelijkheden op stadspleinen niet meer toe te staan. Bij schrijven van 17 October j.l. betuigt de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier zijn adhaesie aan dit adres, terwijl hij schrijven van 18 October j.l.ookdeKerkeraadvan de Ned.ITerv. Gemeente te dezer stede zijn volle instemming daarmede te kennen geeft. Adressant komt tot zijn verzoek op tweeër lei redenen, allereerst, omdat de leden van den Prot. Chr. Besturenbond zich in hun godsdien stige overtuiging gekrenkt gevoelen, doordat bedoelde vermakelijkheden ook des Zondags geopend zijn en vervolgens, omdat door derge lijke vermakelijkheden een deel der burgerij zijn geld on-economisch uitgeeft, wat in deze tijden niet wenschelijk wordt geacht. Uit het adres blijkt niet, welke gevallen adres sant op het oog heeft. Uit de motiveering maken wij op, dat muziekuitvoeringen en concoursen niet bedoeld zijn, daarop immers zou het tweede motief niet slaan. Wij zijn van meening, dat deze uitvoeringen die o.a. ook sinds jaar en dag door het Stedelijk Muziekkorps worden gegeven, zij het dan ook in beperkte mate, moeten worden toegestaan. Doch blijkbaar heeft het adres circussen, draaimolens en dergelijke op het oog. Bij infor matie is ons gebleken, dat inderdaad voorname lijk deze vermakelijkheden worden bedoeld. Evenals onze Voorzitter, is ons College van meening, dat in de tegenwoordige omstandig heden slechts bij uitzondering voor dergelijke vermakelijkheden vergunning behoort te worden verleend. Door den Burgemeester wordt dan ook slechts een gering aantal vergunningen voor deze inrichtingen gegeven. Wat de openstelling dezer vermakelijkheden op Zondag betreft, steeds wordt in devergun- ningen de bepaling opgenomen, dat deze inrich tingen slechts op Zondagavond mogen geopend zijn. Bij wijze van uitzondering is aan het circus „Caroli" op het terrein aan de Gordonstraat indertijd toegestaan om op Zondagmiddag een voorstelling te geven, teneinde de schade, welke door het gedeeltelijk ineenstorten der tribune was veroorzaakt, eenigszins goed te maken. Deze vermakelijkheden op Zondag geheel te verbieden lijkt ons niet juist. Tenslotte moge hier worden opgemerkt, dat de kwestie van de plaats, alwaar de voorstellin gen worden gegeven i.e. gemeenteterrein, buiten beschouwing kan worden gelaten, daar de kritiek niet geldt de plaats, doch de voorstelling zelf, en derhalve evengoed ten aanzien van particulier terrein als van gemeenteterrein blijft gelden. Wij stellen U voor ons te machtigen het bo venstaande ter kennis van adressanten te bi en- gen. Een minderheid van ons College was van meening, dat het verzoek behoorde te worden ingewilligd. Huistelefoon. B. en W. schrijven aan den Raad Steeds meer wordt door de Secretarie het gemis gevoeld aan een goede huistelefoon. Onze Secretarie is n.l. nog steeds niet in het bezit van zulk een inrichting, die men ziet aan de Departementen, de Provinciale griffiën en ande ren Secretarieën, en die ook reeds aanwezig zijn aan Gemeentewerken, Podtie en Woningdienst. Toch bestaat meer dan ergens anders bij haar daaraan behoefte, waar ons Stadhuis nog maar de afdeeling Algemeene Zaken en Belastingen bevat en zelfs de vergaderingen van ons College daarin niet meer worden gehouden. Men begrijpt, welk een groot bezwaar die ver spreiding medebrengt. Doch daaraan kan door een goede huistelefoon worden tegemoet geko men. Door de tegenwoordige telefoon kan daarin niet worden voorzien. In de eerste plaats moeten alle aansluitingen binnenshuis door den bode worden tot stand gebracht, terwijl ook niet eens alle afdeelingen in het Stadhuis daaraan zijn aangesloten bijv. typisten niet. Verder moeten de gesprekken met de afdee lingen in de Nieuwstraat over het Centraal bu reau worden gevoerd, terwijl daarvoor behalve de aansluiting aan dat bureau nog de medewerking van den bode vereischt is. Bij een huistelefoon, ingericht naar de eischen des tijds, kunnen alle afdeelingen en Burgemees ter, College en Secretaris onderling spreken, terwijl aan de toestellen verbindingen met het Centraal bureau zijn aangebracht, waardoor ieder rechtstreeks, zonder tusschenkomst van den bode, de stad kan oproepen. Alleen voor de verdeeling der van buiten inkomende gesprekken is een tusschenpersoon noodig, die het gesprek langs de huistelefoon doorgeeft. Bij zoodanige inrichting kunnen Stadhuis en gebouw Nieuwstraat tot een telefonische een heid worden gemaakt. Doordat dan de stadslijnen worden ontlast met de onderlinge gesprekken, die over de huistelefoon loopen, verder de inkomende ge sprekken, met rechtstreeksche en automatisch aan- en afsluiting plaatshebben en ten slotte alle lijnen voor gesprekken van alle afdeelingen beschikbaar zijn en dus ten volle worden benut, zal het aantal stadslijnen aanmerkelijk kunnen worden verminderd. De technici meenen dat zoo de 6 aansluitingen tot 2 kunnen worden teruggebracht. Maar wij kunnen dit moeilijk aannemen. Maar laat het zijn, dat 3 noodig zijn, dan zal in dezen een groote besparing aan jaarlijksche abon nementsgelden worden verkregen, waarbij nog in het oog is te houden, dat bij de nieuwe inrich- ring alle neventoestellen, met de daarvoor ver schuldigde vergoedingen vervallen. Tevens zal bet een groote ontlasting geven voor den bode, die thans veel door de telefoon bediening wordt in beslag genomen. Het voornaamste nog, het beter contact en de besparing in tijd voor de ambtenaren, is niet in geld uit te drukken, maar van zeer groot be lang. Voor ons is het dan ook niet kwestieus, of de aanleg van de huistelefoon is van groote productieve waarde. Als 3 lijnen noodig zijn, zal de besparing, in geld na aftrek van de gelden per toestel aan het Rijk verschuldigd, zijn 373.per jaar Als men al de andere voordeden buiten be schouwing laat, is deze besparing tegenover de kosten die op 4000.— worden geraamd, reeds voldoende voor dekking van rente en afschrijving Behalve deze brengt de inrichting geen noe menswaarde kosten mede. Wij stellen U derhalve voor genoemd bedrag van I 4000.voor dit doel beschikbaar te stel len Het rapport terzake van den Secretaris, als mede een prospectus waaruit inrichting en Werking nader kunnen worden gezien, liggen voor de leden van Uwen Raad ter inzage. 25-jarige Regecring van H. M. de Koningin. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat het Bestuur der Oranje-vereeniging wenscht, dat zich ook hier buurt- en straat-comité's zullen vormen ter voorbereiding van de versiering van wijken en straten. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat be sloten is prijzen uit te loven voor de best geslaag de versieringen, ter beoordeeling waarvan een jury zal worden gevormd. Om een prijs te verwerven, zal het goed zijn de comité's zoo spoedig mogelijk te vormen en dan dadelijk aan het werk te gaan. T.H.O.R. Zaterdagavond, 'geeft bovengenoemde ver- eeniging, in den R.K. Volksbond, een adspiran- ten-uitvoering. De verschillende oefeningen van jongens en meisjes worden afgewisseld met goocheltoeren door den heer Mecano, en het opvoeren van een kluchtspel, door vijf jonge dames. Deze uitvoering wordt voorafgegaan door ad- spiranten-wedstrijden, namelijk Vrijdag 68 uur Buitenhavenweg. Vrijdag 710 uur Oude Kerkhof. Zaterdag 26 uur Oude Kerkhof. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door 280 kinderen. De prijzen bestaan uit 80 kunstvoorwerpen. UIT DELFT. De Constructiewerkplaatsen. Men meldt uit Delft aan de „Msb." Naar wij vernemen worden door den direc teur der Artillerie-Inrichtingen te Zaandam, pogingen in het werk gesteld, om de Rijks- Constructie-werkplaatsen te Delft naar de Hembrug verplaatst te krijgen. Als voorbe reidende maatregel kan worden beschouwd 't feit, dat eerstdaags de verplaatsing kan worden verwacht van de Rijwielwerkplaats. Als reden voor de verplaatsing zou bezui niging moeten dienen. INGEZONDEN. Onhygicnisch. Mijnheer de Redacteur, Vriendelijk verzoek ik u, voor het onderstaan de eenige plaatsruimte af te staan. Het gebeurt vaak, dat de bewoners van de Rozenburgschestraat, Rozenburgerplein en Nieu we Maasstraat, zich schuldig maken aan iets, wat bovengenoemden naam verdient. En wel aan het volgende Wanneer deze bewoners (de goede niet te na ge sproken) gebruik maken van mosselen, schol, schelvisch of aardappelen, dan worden afval of overgeschoten prakjes, niet in den vuilnisbak, maar langs de boompjes gegooid of over het plein gesmeten. Dit is mijns inziens in strijd met gezondheidsbelangen. De zich hieraan schuldigmakende bewo ners van genoemde straten en plein moeten bedenken, welk een onheil zij ongemerkt stich ten, vooral in den zomer bij droog weder, als dit afval ligt te rotten, en het spelende kind de bedorven lucht in ademt. Zij moesten ook be denken, wat het Gemeentebestuur er mee voor heeft hen te voorzien van ruime en fris- sche straten. Laten zij eens een voorbeeld nemen aan de Zijlstraat met zijn benauwde steegjes, dan zullen zij tot de overtuiging moeten komen, dat hun straat of plein gewaardee d moet worden. Ik geloof deze wenken te mogen geven. Om den anderen dag komt de vuilnisman.Wan- neer zij schelpen, schol of schelvischkoppen heb ben laten zij die dan bewaren, en met den vuil nisman mee geven. lederen dag komen er verder menschen afval van aardappelen ophalen. Die (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietterugge geve-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2