DAGBLAD VOOR SGHIEDAM EN 45ste Jaargang. Vrijdag 24 November 1922. No. 13499 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A b o n n e m enten per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. teszm Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 Nov. De verschillende wetsontwerpen worden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Regeling van werkzaamheden. Dgv oorzitter deelt mede, dat het in zijn bedoeling ligt de Kamer tegen Woensdag a.s., des ochtends te elf uur, bijeen te roepen, ter behan deling van het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren. Des middags te twee uur zal dan de Grondwetsherziening in behande ling komen, aangezien de minister van binnen- landsche zaken op dat tijdstip aanwezig hoopt te kunnen zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de minister een zijner ambtgenooten ver zoeken de verdediging van deze wetsvoorstellen op zich te nemen. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Woensdag a.s. des ochtends te elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 November. De motie-de Vries Bruins tegen bezuiniging op de volksgezondheid wordt verworpen met 48 tegen 25 stemmen. Het amendementde Vries Bruins om de subsidie voor de drankbestrijding te verhoogen tot 170,000 wordt verworpen met 57 tegen 16 stemmen. De begrooting van arbeid wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Voortgegaan wordt met hoofdstuk IV (Jus titie). De Minister van Justitie, de heer Heem s- kerk, antwoordend, zegt het aangenaam te vinden dat men nogal tevreden is over de hoe veelheid werk die zijn departement tot stand bracht. In zake herziening van het strafstelsel wacht spr. nog altijd op het advies van het Centraal College voor Reclasseering. Er zijn bezwaren aan cellulaire straf verbonden, maar het heeft ook Voordeelen. Daarover moet nauwgezet worden onderhandeld. Gevraagd is naar de lijfstraf-toepassing in de Scheveningsche gevangenis. Spr. vindt het ge noemde geval zeer onsympathiek. In zake de huwelijkswetgeving zegt spr., dat de burgerlijke wetgeving zich moet aansluiten bij wat het huwelijk is. Het huwelijk is een goddelijke instelling, maar het is ook een in stelling als fundament van de maatschappij, De vraag is niet of het huwelijk gelukkig is of ongelukkig het gaat er om dat het een fun dament is van de maatschappij. In sommige gevallen levert het moeilijkheden op het vol harden staat Dij spr. in elk geval hooger dan het aannemen van een losser verband. Het ideaal van mevrouw BakkerNort brengt de maatschappij op losser grondslag en is dus een lager ideaal. De burgerlijke wetgeving regelt de verhou ding tusschen man en vrouw onderling, de ver houding tegenover de kinderen en tegenover derden. Volgens het B. W. is de man het hoofd van het gezin. De dames zullen misschien daar om lachen en zeggen dat het in de practijk niet altijd juist is. Spr. gunt haar dat genoegen wij mannen weten het ook wel. A v ondv erg ader ing. Hoofdstuk VII B (Financiën) Aan de orde is Hoofdstuk VII B van de Staats]>egrooting voor 1923, waarbij tevens aan de orde is de interpellatie-Staalman over de werking van de Tabakswet. Besloten wordt den spreektijd bij de Algemee- ne beschouwingen te bepalen" op hoogstens 1/2 uur per lid en voor den heer Staalman 3/4 uur. De heer Staalman (V. B.) merkt op, dat 't tijdstip van de inwerkingtreding der Tabaks wet allerminst gunstig gekozen is. Er heerschte een tijd van malaise en de koopkracht van het publiek was ten zeerste verminderd.De sigaren handelaren werden dus de dupe en zij moesten de belastingen weer zien te verhalen op het pu bliek, hetgeen zeer moeilijk is. Waar nu 60.000 inrichtingen stuk voor stuk moeten worden gecontroleerd, zal dit in de toekomst een zeer groot aantal ambtenaren ver- cischen. Geschiedt dit niet, dan zal de fraude nog meer toenemen en dan waren het veel beter de wet in te trekken. Spr. stelt hierna eenige vragen. 1. Is de minister bekend met de vele en velerlei bezwaren, die uit de kringen der be- bclanghebbenden bij den handel in en de fabri cage van tabak en tabaksproducten tegen de Tabakswet zijn gerezen 2. Deelt de minister de meening, ook uit gesproken door talrijke belanghebbenden, dat de Tabakswet wulke bezwaren voor handel en industrie in het leven heeft geroepen, dat deze wet behoort te worden ingetrokken 3. Zoo niet, meent dan de minister, dat aan deze bezwaren op andere wijze tegemoet moet Worden gekomen en wel zoo spoedig mogelijk 4. Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat de herziening der Tabakswet als ur-j gent moet worden beschouwd Vervolgens wijst spr. op de toenemende ge heime distilleerderij en smokkelarij van vaak minderwaardigeproducten. Hiertegen wenscht spr. ten sterkte te waarschuwen. Spr. zou gaarne van den voorzitter vernemen welke maatregelen hij tegen deze overtredingen wenscht te nemen. De heer Gerretson (C. H.) vraagt wan neer de minister zal komen met een technische herziening van de belastingwetgeving. De heer Van Wijnbergen (R. K.) vraagt om door een Wijziging in de belasting wetgeving tegemoet te komen aan de gerecht- waardigde bezwaren tegen vliegende winkels. Waar de vliegende winkels, in tegenstelling met de vaste winkels, niet bijdragen in de plaat selijke belastingen, acht spr. zulks zeer on billijk. Een groot bezaar voor deze belasting is evenwel, om een goede definitie te geven van een vliegende winkel. Waar de heer Staalman heeft gezegd, dat verschillende andere systemen wel zouden ge vonden kunnen worden, meent spr. deze mee ning als onjuist te kennen beschouwen. De heer j.Ter L a a n (S. D.) merkt op, dat de achterstand in de belastingen nog zeer groot is en van deze achterstand wordt zeer veel hinder ondervonden. De heer Wintermans (R. K.) heeft zich altijd op het standpunt geplaatst, dat men de regeering in deze tijden het geld van een tabaks accijns rederlijkerwijs niet mag weigeren. Spr, blijft echter de voorkeur geven aan een belasting op ruwe tabak. De vergadering wordt verdaagd tot heden. B i n n n I s? a d, Dc pauselijke gezant en tie K.S.A. Dinsdag j.l. viel aan het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden de hooge eer te beurt bezoek te ontvangen van den Apostolischen Internuntius, Zijne Excellentie Mgr. Gésar Orsenigo, Aarts bisschop-titulair, die vergezeld was van den secietaris van de pauselijke legatie,Mgr.Kaklewey Door het Dagelijksch Bestuur werd Zijne Excellentie in het. Centraal Bureau ontvangen. Zijne Excellentie bracht namens Zijne Heilig heid den Paus dank aan de K.S.A. en aan de Nederlandsche Katholieken voor het vele, dat zij tot heden ïeeds gedaan hebben voor het lenigen van den nood in Rusland, terwijl Hij de hoop uitsprak, dat ook in de toekomst de giften door bemiddeling van de K.S.A. ruim zouden blijven vloeien. Als middel daartoe werd ten zeerste aanbevo len verspreiding van een geïllustreerde brochure, waarin het portret van den Paus met het cliche eener eigenhandig geschreven opwekking tot steun van Zijne Heiligheid en gedrukt in het Nederlandsch op de Vaticaanschc polyglotte drukkerij te Rome. Nadat Zijne Excellentie zich eenige oogen- blikken onderhouden had met de leden van het Dag. Bestuur en Zijne hooge ingenomenheid had te kennen gegeven met het buitengemeen rijk ontwikkelde R. K. organisatieleven hier te lande en met de groote offervaardigheid van Nedcr- land's Katholieken, sprak Hij den wensch uit, dat Gods zegen op den arbeid van het Dag. Be stuur bij monde van den voorzitter Prof. v. Aken zijn groote voldoening uitsprak over de aan de K.S.A. te beurt gevallen onderscheiding. Het Pauselijk Liefdewerk voor de hongerlijdende kinderen van Rusland. Dezen titel draagt de brochure welker ve.spici- ding door den Pauselijken Internuntius aan het Centraal Bureau der K.S.A. werd opgedragen. Ook deze rijk geillustreerde brochure, waarin de bitteie nood van vele duizende kleinen in Rusland op aangrijpende wijze in woord en beeld geschilderd wordt, zal stellig opnieuw tot groote vrijgevigheid aansporen. In het in Zijn eigen handschrift afgedrukte woord van opwekking schenkt Z.H. Zijn Zegen aan allen dienaar vermogen hulp zullen bieden. Nog dezer dagen bleek uit alleszins betrouw bare berichten, dat naar alle waarschijnlijkheid in den komenden winter in Rusland de honger snood nog verschrikkelijker zal zijn.dan in het vorig jaar. Ten onzent wordt geklaagd over slechte tijden, en niet geheel zonder reden. Doch wie zich slechts bij benadering een voor stelling maakt van de huiveringwekkende ellende die in vele gebieden van Rusland geleden wordt, zal God innig dankbaar zijn voor de vele zege ningen, die ons vaderland, ondanks alle malaise, nog geniet en hij zal die dankbaarheid uiten dooi naar vermogen hulp te bieden aan de ongelu v kigen in het zwaarbeproefde Rusland. Voor den minimum-prijs van /0.25 per stuk is deze nieuwe brochure van Z.H. den Paus, even als de door het Centraal Bureau zelf uitgegeven en reeds bij tienduizenden verspreide brochure, verkrijgbaar bij het Centraal Bureau der K.S.A., Steenschuur 17, Leiden. Het kamerlid A. B. Mieliielsen. Do Kath. Kiesvereeniging te Hoorn heeft de navolgende motie aangenomen De R.K. Kiesvereeniging te Hoorn in ver gadering bijeen, betreurt ten zeeiste, dat dc lieer A. B. Mi eliielsen bij de aanvaarding van het lidmaat schap der Tweede; Kamer zijn ambt als voor zitter van den Raad van Arbeid te Hoorn niet heeft neergelegd besluit deze motie den heer Michielsen toe te zenden en te publiceeren in de pers." Cement voor de Zuiderzeewerken. Dc directie van de Zuiderzeewerken meldt, dat het belicht, alsof voor deze werken een be langrijke partij cement zou zijn of worden aan gekocht, ten eenenmale onjuist is. Voor de Zuiderzeewerken zullen in de eerste jaren slechts betrekkelijk geringe hoeveelheden cement noo- dig zijn, en het ligt voorshands niet in dc be doeling, die rechtstreeks aan te koopen. Z. D. H. Mgr. Am. Diepen te Rome. De correspondent van de „Tijd." seint Z. D. Hi Mgr. Arn. Diepen, bisschop van 's-LIertogenbosch, is Woensdag, vergezeld van zijn secretaris den weleeiw. heer M. Van de Ven te Rome aangekomen. Textiel-Industrie. In antwooid op haar aanvraag hebben de arbeidersorganisaties van de Enschedesche Fa- brikantenvereeniging, dc Twentsch-Gelderschc Fa brikantenvereeniging en den Bond van Tex tielondernemingen in en buiten Twente een uitnoodiging ontvangen, in zake de aangekondig de loonsverlaging in de textiele ij veihcid, Maan dag en conferentie te houden in dc. groote so ciëteit te Enschede. Burgemeester Zimmerman Namens burgemeester Zimmerman wordt ons gemeld, dat dc benoeming van commissaris generaal van den Volkenbond te Weenen zich in een stadium bevindt, dat nog geen vastgestel de feiten kunnen worden medegedeeld. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat de ver schillende geruchten, die in binnen- en bui tenland liepen over dc afgekomen benoeming van den burgemeester en zijn geneigdheid om deze benoeming te aanvaarden, daaraan toe te schrijven zijn, dat inderdaad zijn beoemmg had plaats gehad en mr. Zimmerman bereid was deze te aanvaarden. Op het laatste oogen- blik deden zich echter omstandigheden voor, die de heele zaak weer op losse schroeven zet ten. („Tel.") Schilderij van hel Ministerie Cort v.d. Linden. In tegenwoordigheid van zeer vele genoodig- den, onder wie vele dames, heeft vanochtend in de kunstzalen van de firma Kleijkamp in Den Haag plaats gehad de aanbieding aan de Tweede Kamer van een schilderij, voorstellende het ministeiie-Gort van der Linden (1914) in minis terraad vereenigd, geschilderd door P. van der Hem, in opdracht van den heer W. Broesc van Groenou, die door dit geschenk aan het Neder landsche volk de mannen wenscht te huldigen, die ons in 1914 buiten den grooten oorlog hebben gehouden. I)e conferentie te Lausanne. Het departement van Buitenlandschc Za ken deelt mede, dat bericht werd ontvangen, dat mogendheden met capitulaire verdragen, indien zij dat verlangen, in de behandeling der capitutalie ter conferentie te Lausanne zullen worden gekend, in verband waarmede de Neder landsche Regeering wordt uitgenoodigd om zich voor zoover deze materie betreft ter conferentie door een gedelegeerde te laten vertegenwoor digen. De Nederlandsche Regecring heeft Hr. Ms. Gezant te Bern, jhr. mr. F. G. van Panhuys aangewezen om als zoodanig op te treden. De heer M. J H. Kramers, gewezen drag- man aan het gezantschap te Constantincpcl, lector in de Perzische en Turksche letteren aan de universiteit te Lidn, die zich daaitoe heeft beschikbaar gesteld, is aan den gezant toege voegd. De meubelindustrie. Naar „Het Volk" verneemt, hebben de ge zamenlijke gecontracteerde patroonsorganisaties in de meubelindustrie aan de arbeidersorganisa ties een brief gezonden, waarin hunnerzijds het contract, dat jl Maart 1923 afloopt, wordt opgezegd. Het bakkersbedrijf. Woensdag heeft een conferentie plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de patroons- en werkliedenorganisaties in het bakkersbedrijf. Door de werkgevers werden verschillende voor stellen gedaan, waarvan de voornaamste loons verlaging betrof. De moderne bond heeft tegen Zondag een bondsraadsvergadering belegd ter bespreking van deze voorstellen. Naar Het Volk verneemt, zal het bondsbestuur adviseeren de patroons- voorstellen af te wijzen, aangezien dc loonen en de toestand van het bedrijf eenerlei reden tot verslechtering van de arbeidsvoorwaarden op leveren. Vreemde werkkrachten. Maandag a.s. zal, volgens dc Tel., te Heerlen een bespreking plaats hebben tusschen den mi nister van arbeid, den heer Aalberse, en de be sturen van de verschillende werkliedenorganisa ties, in verband met de groote werkloosheid en de aanneming van vreemde arbeidskrachten. De R. K. Centrale Raad van bedrijven. Het R.K. Verbond van werkgeversvakver- eenigingen heeft aan de andere R.K. Vakcentra les in den Centralen Raad van bedrijven een schrijven gericht, waarin het kennis geeft van zijn besluit tot ontbinding van den Centralen Raad. Evenwel is het Verbond van oordeel, dat de Katholieke beginselen neergelegd in dc Pause lijke Encyclieken over de sociale kwestie, en dc ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen het plegen van overleg, tusschen de organisaties der produceerende standen wenschelijk en noodzakelijk maken. Hierover bestaat naar de meening van het Verbond onder de R.K. werkgevers geen ver schil van gevoelen. Dc vraag is slecht, op welke wijze dit overleg moet gaan en tusschen welke organisaties dit overleg moet plaats hebben. Bij dc oplossing van deze vragen zal de praktijk en de ervaring een belangrijk woord dienen mede te preken. Niet van bovenaf moet dat overleg worden opgelegd, doch van onder op moet het groeien en levenskracht ontvangen. Veel zal afhangen van den Christelijken geest van hen, die aan het overleg deelnemen, ter wijl aan het beleid der leiders van de organi saties hooge eischen zullen moeten gesteld. Zonder een geest van vertrouwen en onder linge waardeering zullen de best bedoelde po gingen tot mislukking gedoemd zijn, elk for- ceeren van toestanden is uit den booze te achten. Het Verbond onderscheidt de navolgende ge bieden, waarop de samenwerking der verschil lende standen en hun verschillende organisa ties van nut kunnen zijn 3. Tusschen de werkgevers en de werkne mers behoorende tot denzclfdcn bedrijfstak. 2. Tusschen de centrale organisaties der werkgevers en die der arbeiders. 3. Tusschen de centrale organisaties der werkgevers, middenstanders, boeren en arbei ders. Het bijzonder Onderwijs. Als bewijs van de resultaten, door de katho lieken in den jarenlangen schoolstrijd verkregen, gaf baron Van Wijnbergen bij het Kamerdebat eenige sterk sprekende cijfers. Debatteerende met Dh. Dressclhuys, zcidc de katholieke woordvoerder „Toen in 1888 het eerste Christelijke Ka binet optrad, het Kabinet-Mackay, waren #r in Nederland, om bij de Katholieken te blij- en 496 bijzondere scholen op het oogenblik zijn er 1475, dus duizend meer. Bij het optreden van dat eerste Christe lijke Kabinet waren op die 496 scholen 86.000 leerlingen op den dag van vandaag' zijn op dc 1475 bijzondere scholen 272.000 leerlingen. Dh. Dresselhuys zal mij toestemmen, dat er voor mij eenige reden is tot tevredenheid, voegde mr. Van Wijnbergen hieraan toe. De herziening van de Lager Onderwijswet. Uit parlementaire kringen verneemt de Tijd, dat sinds eenige dagen geregeld geconfereerd wordt tusschen de ondcrwijs-specialiteitc n der rechtsche partijen en den minister van onderwijs over het ontwerp van wet tot herziening van de Onderwijswet. Naar het blad vernomen heeft, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze besprekingen alsnog tot min of meer belangrijke wijzigingen in de ondcrwijsnovelle zullen aan leiding geven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e aanvullingsagenda voor de openbare ver gadoring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 November 1922, des n.m. 2 uur. 11. Voorstel^van B. en W. om de Verordening op de heffing van schoolgelden voor het Gymna sium te Schiedam opnieuw vast te stellen. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van Verordeningen op de heffing en op de in vordering van schoolgeld voor de Lagere Scho len te Schiedam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1