Smokkelarij a a n d e gr'ens. Uit ver schillende Duitsche grensplaatsen worden op nieuw berichten ontvangen omtrent een toe neming van de smokkelarij, speciaal van levens middelen. In het bijzonder moet aan de Duitsch- Nederlandsche grens de smokkelarij van levens middelen een grooten omvang hebben aangeno men. Zoo gaan daar bijvoorbeeld dagelijks dui zenden eieren over de grens, zonder dat daarvoor uitvoerrechten worden betaald. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken zal eerlang bij den Landdag een wets ontwerp indienen, dat voorziet in een belang rijke versterking van de grensbewaking. Het personeel der douanekantoren zal tijdelijk wor den vermeerderd. De minister van Financiën zal worden gemachtigd, voor dit doel de noo- dige middelen ter beschikking te stellen. Parachutist verongelukt. Op de wielerbaan te München is gister een para chutist die met een valscherm van nieuwe constructie wilde demonstreeren, verongelukt. De demonstratie zou reeds verleden week heb ben plaats gehad, doch was toen wegens on gunstig weer afgelast. Gister ging de paiachutist die zich ,,Wi-Pu" noemde, in weerwil van den storm met een vliegtuig de lucht in. Op Vijfhon derd meter hoogte gekomen, spiong hij eruit. Het valscherm ontplooide zich echter niet, en de parachutist werd verpletterd. Hevige storm. Als gevolg van een hevigen storm, die boven Marseille heeft ge woed, zijn tien stoomschepen, die in de haven lagen gemeerd, van de kabels losgeslagen en ernstig beschadigd. Een drietal andere schepen konden niet in de haven binnenloopen en heb ben daarop koers gezet naar een Spaansche haven. Scheepsramp. Zondagmiddag toen te Barcelona een kleine passagiersstoomboot, dienst doende tusschen de haven en een punt aan de kust, dicht bij de stad aangehouden weid door de boot van den douane-dienst, is het passa giersvaartuig, dat 80 mensehen aanboord had, Omgeslagen. Alle menschen kwamen in het wa ter terecht. Om acht uur waren er tien dooden opgehaald. Zeventien menschen zijn gekwetst. Het zoeken naar de verongelukten wordt voort gezet. De bevolking van Groenland. Thans is het|resultaat bekendvan de volkstelling in October 1921 op Groenland gehouden. Het bevolkingscijfer bedroeg toen 14.355 tegen 13.449 tien jaar te voren. Van deze zijn 234 Eu ropeanen, de rest Eskimo's en halfbloeden. Het Noorden en het Zuiden van het land zijn even dicht bevolkt, maar de dichtheid der bevol king is zeer gering in het Oosten, waarin in het geheel slechts 680 menschen wonen. Adelaar in het electrisch net. Dinsdagnacht moest Grenoble het gedurende verschillende uren zonder electrisch licht stel len, doordat er een arend verward was geraakt tusschen de electrische draden. Eerst nadat het dier geheel en al verbrand was, ging het licht weer aan, meldt de Parijsche correspondent van de „Daily Mail." De aanslag op het postkantoor te K e w. Zaterdagmiddag had, zooals gemeld, een aanslag plaats op het postkantoor te Kew, welke doet denken aan een wild west film. De dief chloroformeerde de vrouwelijke klerk, stal voor een bedrag van 223 pond aan geld en postzegels, maar werd door middel van een lasso gevangen, toen hij het hazenpad koos. Het tooneel was het postkantoor aan den Kew road, waar miss Phoebe Pook alleen aanwezig was. En jonge man kwam binnen en vioeg eenige postzegels. Daarmede ging hij weg, maar aan de deur gekomen hield hij stil en draaide aan den grendel van de deur. „Ik ging naar de deur toe om haar te openen," vertelde miss Pook, „omdat ik wist, dat de grendel niet in orde was. Hij sloeg toen zijn armen om me heen en zeide „wees stil ik zal u geen letsel doen. Ik zal u alleen wat chloroform toedie nen." Hij legde een zakdoek op mijn mond en na eenigen tijd werd ik half bewusteloos. Hij nam.de sleutels uit mijn handtaschje en sprong over het hek. Toen hij het geld uit de brand kast haalde, trachtte ik op te staan. Hij kwam naar mij toe en zeide mij, dat ik me stil moest houden. Hij opende daarop de deur en liep den weg af. Ik trachtte op eén politie-fluitje te blazen, maar mijn lippen waren verstijfd van de chloroform. Een jongens die buiten het post kantoor stond,blies toen voor mij op het fluitje. En aantal personen nam de vervolging op en een politie-agent riep een passeerenden auto aan. In Cumberland Road gooide een werkman, die de achtervolging zag een touw om de beenen van den vluchteling en trok hem op den grond. Spoedig waren de achtervolgers ter plaatse en de man werd met het touw vastgebonden vast gehouden, totdat de politie aankwam. Hij zeide Douglas Carney te heeten. Interessante kwestie. Een belang wekkende vordering, welke de Britsche regeering op deVereenigdeStaten doet gelden, is thans voor gelegd aan de arbitrage-commissie, welke in het leven is geroepen op grond van het verdrag: van 1910. Gedurende den Britsch-Amerikaanschen oor log in 1812 werden de Engelschen geholpen door den machtigen Indiaanschen stam der Cayucas. Vier jaar tevoren had deze stam zijn gebied afgestaan aan den staat New-York tegen een jaarlijksche pachtsom van 2400 dollaar. In het vredesverdrag, dat een einde aan den oor- 1 log maakte, werd bepaald, dat de bondgenooten van Groot-Brittannië geen hunner rechten prijsgaven. Bij het uitbreken van den oorlog heeft de staat New-York het betalen van de pacht aan de Cayucas gestaakt, en de betalingen niet meer hervat. Eenige afstammelingen van de Cayucas zijn nog steeds in leven de meesten hunner wonen op Canadeesch gebied. Te hunnen behoeve eischt de Britsche regeering thans betaling van de achterstallige pacht, welke met samenge stelde interest thans ongeveer zevenhonderd duizend pd. st. bedraagt. Mooi voorbeeld. Hoezeer koningin Ma rie van Engeland zich van haar gewone vrouwe lijke plichten weet te kwijten bleek uit de ten toonstelling van ongeveer 42,000 kleedingstuk- kn enz., door H. M.'s naaigilde gemaakt voor zieken en armen, welke tentoonstelling op het Rijksinstituut te Londen werd gehouden. On der het tentoongestelde waren verschillende aardige wollen dekens voor kinderen, die door de Koningin zelf waren gehaakt. De zoomen van de zijden voeringen toonden ook aan, dat de Koningin evengoed de naaimachine of de naald weet te hanteeren als het meerendeel van haar vrouwelijke onderdanen. De reus van Croydon. Te Monk's Orcharo nabij Croydon, is dezer dagen een aan nemer, Robert George Rutherford geheeten, overleden, iemand, die het respectabele lichaams gewicht had van 330 pond en wiens hart, blijkens medisch onderzoek, driemaal zoo groot was als dat van een normaal mensch. Hij was van zoo geweldigen bouw, dat de lijkdragers de grootste moeite hadden om de kist, die Rutherford's stoffelijk overschot be vatte, in den lijk-auto te krijgen. De compagnon van wijlen dezen kolossus heeft verklaard, dat Rutherford tijdens zijn leven nooit vóór vijf uur 's middags opstond. Hij at en sliep altijd goed en scheen heel gezond te zijn. De doktoren hebben bevonden, dat al 's mans organen veel en veel te groot waren. Een held der zee. In de groote zaal van Lloyds te Londen is de groote gouden medail le voor redding aan menschenlevens overhandigd aan kapitein ter zee Evans. Toen het stoomschip Hong Moh, met 1100 Chineesche koelies aan boord, in den nacht van 3 Maart 1921 ten Noord- Oosten van Hongking op een klip liep, kreeg Evans, die toen commandant van de Carlisle was, een draadloos bericht om hulp. De zee was woest en het weer buitengewoon slecht, doch niette min werd onmiddellijk een boot uitgezet, toen men bij het wrak was gekomen. Het bleek echter onmogelijk met die boot bij de Hong Moh te komen, waarop Evans zelf naar het wrak zwom, waarbij hij groot gevaar liep tegen het schip te pletter te worden geslagen. Hij slaagde er echter in, het dek te bereiken en een lijn vast te maken, waarmede de over levenden aan boord van de boot konden worden gebracht, terwijl Evans zelf terugzwom. Later toen de boot vol was met geredden, bleek, dat de reddingslijn in de schroef was geraakt, waar door de boot groot gevaar liep om te slaan. Weer sprong Evans overboord en met veel moeite gelukte het hem de schroef van het touw te bevrijden, zoodat de reddingsboot vei lig de Carlisle kon bereiken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieiecle af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Commissie voor het beheer der gemeentelijke sportterreinen, ui- het Bestuur van den Rotterdamschen Bond voot Lichamelijke Opvoeding, te Rotterdam, om verr lof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het houten gebouwtje, staande aan de Noordzijde van haar sportterrein aan den Rotterdamschen dijk en herinneren dat binnen 2weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 28 November 1922. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Krachtige tot stormachti- gen,later afnemende N.W. tot Z.W. wind,zwaar bewolkt of betrokken, met regenbuien, des 's morgens zachter. Uit de textielindustrie. In de textielindustrie duurt de crisis, ook om de loonkwestie voort. De fabrikanten blijven hun eischen tot loonsverlaging handhaven. Een gister gehouden conferentie leidde tot geen re sultaat heden vergaderen de arbeidersbesturen te Utrecht. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 Nov. 28 Nov. 11.427 0.03 Vj - 0.027 - 17.40 BeigiS - 16.45 - 15 95 Zwitserland - 47.221/ - 47.— Wesnen 0.003/„ - 0.003/ Kopenhagen -51.45 -51.40 Stockholm - 68.30 - 68.20 Kristiania -46.927, - 46.80 Amerika - 2.533/1 - 2.523/ WISSELKOERSEN TÉ AMSTERDAM. 27 Nov. 28 Nov. 11.413/4 ƒ11.427. 17.90 -17.427, - 16,55 -15.977, - 2.53 3/4 - 2.527, Berlijn 0.037, - 0.0295 Zwitserland - 47.25 -47.— Stockholm -68.25 - 68.20 Kopenhagen - 51.45 - 51.45 Ghristiania - 46.80 - 46 80 0.003/, - 0.0037 Telegrammen. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. PARIJS, 28 Nov. Draadloos) De Parijsche correspondent van de „Nation Beige" meldt aan zijn blad dat in geallieerde kringen te Parijs gisteravond geruchten de ronde deden, volgens welke afgezien zal worden van het houden van een conferentie te Brussel. DE DUITSCHE INDUSTRIE. LONDEN, 28 Nov. Draadloos) De industrieel Leslie Urquhat heeft een overeenkomst gesloten niet de firma Krupp, voor de exploitatie van gebieden in verschillende deelen van de wereld. Het Britsche syndicaat heeft voor deze exploi tatie 3/4 van het benoodigde kapitaal voor zijn rekening gehouden. ENGELAND EN FRANKRIJK. PARIJS, 28 Nov. (draadloos) Er liepen gister hier geruchten dat Engeland accoord zou gaan met de annuleering der overeenkomst van San Remo. Naar verluidt zal Frankrijk van deze overeenkomst niet afwijken, daar een drie-ledig accoord alsdat van San Remo, slechts na voor afgaande overeenstemming tusschen de drie partijen, geannuleerd kan worden. Tot nu toe werd geen enkel voorstel in dien geest door Londen te Parijs gedaan. BENESJ. PARIJS, 28 Nov. (draadloos) Benesj is heden van Parijs naar Lausanne vertrokken. HAMIN BEY. PARIJS, 28 Nov. (draadloos) Hamin Bey, de vertegenwoordiger der Angora-regeering, is te Parijs aangekomen, hij heeft reeds een onderhoud met Poincaré gehad. HET HERSTEL. ||PARIJS, 28 Nov. (draadloos) De Duitsche mijnwerkers eischen opzeggingvan het overwerk- contract, wanneer de geallieerden hun eischen inzake de kolenleveringen niet matigen. CLEMENCEAU. PARIJS, 25 Nov. (draadloos) Clemenceau is gisteravond te Chicago aangekomen. FRANKRIJK TEGEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 28 Nov. (draadloos) De Parijsche ochtendbladen bevatten mededeelingen over de gister gehouden vergadering van den Franschen ministerraad die zich heeft beziggehouden met het schadevergoedingsverdrag. Volgens deze belichten zou de ministerraad besloten hebben, wanneer de conferentie te Biussel geen billijke oplossing brengt en Duitsch- land op 15 Januari in gebreke blijft aan zijn ver plichtingen te voldoen, tot strengere maatrege len over te gaan, bestaande uit vervanging van Duitsche beambten door Franschen, uitbreiding der bezetting enz. Kerknieuws. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft op dracht verleend tot stichting eener nieuwe paro chie te Rotterdam (in de Spanger-polder- parochie van den H. Antonius Abt) aan den wel- eerw. heer H. G. Caarls, en benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Joseph) den weleerw. heer J. A. Voorham, thans kapelaan te Nieuwkoop, en tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) den weleerw. heer A. J. C. Melchers, thans kapelaan te Rotterdam (H. Antonius Abt). Proces ter zaligverklaring. Naar „Het Zuiden" uit goede bron verneemt is het proces ter zaligverklaring van den Eer- biedwaardigen pater Carols Andreas Houben geboren te Munstergeleen van de Con gregatie der E.E. Paters Passionisten, j.l. Vrij dag ingeleid. De Kerkelijke Rechtbank in het Bisdom Roermond is samengesteld uit de volgende HoogEerwaarde Heeren Praeses Mgr. Dr. P. Mannens, vicaris-gene raal van het Bisdom en President van het Groot Seminariejud. adj. Id. W. LI. Everts en Dr. G. A. H. Bauduin, beiden professor aan het Groot Seminariepromotor Dr. J. H. G. Lemmens, professor aan het Groot Se minarie not. Dr. J. J. D. Keulers, professor aan het Groot Seminarie. Vader Ehrle. Aan de „Daily Mail" wordt uit Rome ge meld dat Vader Ehrle, de geleerde Duitsche Jezuit, die eenige jaren de bibliotheek van het Vaticaan heeft bestuurd, voor het aanbod van den Paus om hem tot kardinaal te benoemen heeft bedankt. Hij gaf als reden daarvoor op, dat hij wat hij noemt zijn nederige positie niet kan opgeven voor den luister van een rooden hoed en een rooden mantel, De Paus heeft vader Ehrle verzocht de zaak nog eens in overweging te nemen. Vader Ehrle, die thans 77 jaar is, wordt voor een van de geleerdste mannen in de we reld gehouden. Hij heeft veel geschreven over geschiedkundige, godsdienstige en maatschap pelijke onderwerpen. Ook heeft hij een vernis uitgevonden voor het behoud van oude manuscriptenMet dit vernis zijn o.a. enkele handschriften behandeld toebehoorende aan Mr. J. Pierpont Morgan, die de vorige maand te Rome kwam om vader Ehrle met zijn nieuw proces geluk te wenschen. Fin. en Eeon. Mededeelingen. \olgens het „Soer Hbld." is ernstig verschil omstaan tusschen de fetinnes-groepen en de Ned.-Ind. Regeering wegens de uitvoering van een belangrijke regeeringsopdracht. Contrac tueel was bepaald, dat de te leveren goederen, zooveel mogelijk producten van Indische in dustrie moeten zijn. De Stinnes-groep heeft echter alle benoodigde fabrikaten uit Duitsch- land betrokken en ze slechts in Indië laten mon- teeren. Naat het blad meldt, is het contract door de regeering geannuleerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 25. Mantje d.v. L. Heijster en W. Barf, Villastraat. Hendrika d.v. H. E de Jonge en B. Marinus, Boterstraat. Willem Hendrik z.v. J. Dinkelaar en J. H. van Put, Prins Federik Hendrikstraat. 26. Hendrikus Gerardus z.v. P. F. Leenders en D. J. Flipse, Lange Achterweg. Maria Catharina d.v. LI. J. van Vliet en M. Leendcrts, Louronstraat. 27 Adrianus z.v. M. van der Meiden en M. Eilers, Bakkersstraat. Overleden: Nov. 25. Johanna Theodora Berns, oud 34 j. echtgenoote van A. J. LI endriks, Spinhuispad. 26. Hendrik Noordijk oud 67 j. en 1 mnd, Nassaustraat. Dientje de Pijper, oud 70 j. en 4 mnd, echtgenoote van P. Smit, Nassaustraat. Scheepvaart, Hoog watei te Hoek van Holland. 28 Nov. v.m. 9.38 n.m. 10.11. 29 Nov. v.m. 10.55, n.m. 11.21. 30 Nov. v.m. 11.55, n.m. SCHIEDAM, 27 Nov. Vertrokken Eng. s.s. „Maux Isles", kapt. Th. J. Wright, ledig naar Liverpool. zeelichter „Frisia", kapt. W. van Rees, ledig naar Rotterdam. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 28 Nov. Officieele noteering van do Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Nament de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 28 Nov. Men noteert voor Spiritus 100% f28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.per ketel. KROTTER D AM, 27 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 266 vette runderen, 172 vette kalveren, 1789 schapen of lammeren, 879 varkens. Prijzen per 1/2 Kilo schapen 40 45 c., lammeren 2535 p. stuk, varkens van 50 tot 5153 c., lichte varkens (exporthandel) 47—50 c. De markt was heden weder opengesteld voor vette runderen en kalveren. Eerste kwaliteit was echter niet aanwezig en de aanvoer was van zoo gemengde kwaliteit, dat er voor heden nog geen prijzen zijn vast te stellen. Binnen 1. Granen en Peulvruch ten. Tarwe met ruimer aanbod, in de puike kwali teit onveranderd verkocht, terwijl overigens la ger moest worden afgegeven. Verkocht puike 12.75-J.3, in een bijzonder geval iets meer. Ver der naar kwaliteit van 1112.25. Rogge 1010.50. Gerst- Chevalier 10.5011. Haver 10—12. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk). Stemming prijshoudend. Rogge Western N. 2 disponibel 11.80, idem stoomend 11.60, Canada disponibel 12.25, Pacific stoomen 12.50. Gerst 48 p. Malting disponibel 198, idem stoomend 195, Canada N. 3 idem 198, 62/3 ké Donau disponibel 192. Haver Canada N. 3 stoomend 11.35, Donau disponibel 10.70, 38 p. white clipped disponibel 11.30, idem stoomend 11, 52 k. clipped Lapla- ta Dec./Jan. aflading 9.75. Mais per 2000 kilo's, Amer. mixed aangeko men 195, idem stoomend 193, idem Jan./April levering 180, gele Laplata disponibel 197, idem stoomend 193/192. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenh. 1.702.10, Zeeuwsche blauwe 2.602.80, dito eigenheimer 1.501.70, dito bonte ƒ2.60 3, blauwe eigenheimers 1.701.90, bravo's 2.20—2.80, poters 1.20—1.50, red star 1.70 2. Met tamelijken aanvoer en gewone vraag. ROTTERDAM, 28 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 260 paarden, 45 veulens, 1 ezel, 527 vette runderen, 155 vette kalveren, 355 nuchtere kalveren, 307 schapen, 86 varkens, 419 biggen, 6 bokken. Koeien le kw. 1.251.377,> 2e kw. ƒ1.20—1.10, 3e kw. 1.00—0.90. Ossen le kw. 1.251.30, 2e kw. l.l5r- 1.05, 3e kw. 0.95—0.85. Kalveren le kw. ƒ1.601.80, 2e kw. 1.40—1.20, 3e kw. 1.00—0.95. Werkpaarden 150325, slachtpaarden 100 165, hitten 100210, nuchtere' kalveren 11 —19, biggen 1625, overloopers 25—55. y|Handel matig, aanvoer redelijk, prijzen als gister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3