DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 1 December 1922. No. 13505. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. P Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 November 1922 vergunning verleend aan A. J. SNOEK tot op richting van een vijlenfabriek in het pand Oude Sluis 5a kadaster Sectie A. o. 1498, met 2 electromotoren van resp. 5 en 12 P.K., drijvende diverse kap- en schaafbanken en slijpsteenen. Schiedam, 1 December 1922. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 30 November. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting voor onderwijs, kunsten én weten schappen. Bij de afdeeling kunsten en wetenschappen betoogt de heer KI eerekoper (S. D.), dat een bezuiniging van 50,000 op deze afdeeling groote schade moet toebrengen aan de cultureele belangen van ons volk. De heer Rutgers (A. R.) meent, dat de heer Kleerekoper overdrijft. De financieele toe stand dwingt nu eenmaal tot bezuiniging. De minister van o n d e r w ij s zegt, dat op de kunst naar evenredigheid veel minder is bezuinigd dan op de meeste andere zaken. De heer M a r-c ha nt (V. D.) wijst den heei Rutgers er op, dat goede kunst het goede bevor dert. De heer Z ij 1 s t, r a A. R.) dringt aan op vermindering van subsidie aan volksuniversitei ten. De heer Kleerekooper betoogt de nood zakelijkheid van schoolmatige ontwikkeling van volwassenen. De minister zal deze zaak in studie nemen. De minister heeft meegedeeld, dat hij voor nemens is, de subsidie van 30,000 voor de Natio nale Opera terug te nemen, teneinde den post van subsidies aan de orkesten niet met ƒ30.000 behoe ven te verminderen. De heer Ter Hall (V. B.) zegt dat de sa larissen bij de toonkunstenaren nog lager zijn dan de Minister zeide. Het spijt hem wel dat de Nat. Opera om hals wordt gebracht om cle toonkunst-drenkelingen te redden. Wat de Minister wil beteekent stelling den dood voor de Opera. Intusschen verheugt het hem dat de toonkunstenaars zijn geholpen. De heer Kleerekoper (S. D.) vraagt den post voor de Opera „pro memorie" te laten staan. De Minister acht den memoriepost feite lijk overbodig omdat hij het beginsel van den post niet heeft aangetast. Hij wil echter dat duidelijk aantooncn en is dan bereid om het beginsel van mpmoriepost op de begrooting te plaatsen. De begrooting wordt goedgekeurd. Hoofdstuk IX Waterstaat). Voortgegaan wordt mét hoofdstuk IX (Wa terstaat). Afd. Waterstaat. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) bespreekt eenige waterstaatsbelangen. De heer Bongacrts (R. K.) meent, dat de wegen met het oog op de vrachtauto s op beter peil moeten worden gebracht. Voorts be toogt hij, dat op den Waterstaatsdienst veel be zuinigd kan worden. De heer Weitkamp (C. H.) sluit zich bij den heer Rutgers aan en verdedigt ook bescher ming van de wegen tegen de vernieling door de auto's. Vervolgens bepleit hij verschillende ver beteringen in den waterstaatstoestand in N. W. Overijsel. Bij art. 108 (verbetering van de haven te Vlissingen) zegt de M i n i s t e r, dat de terug neming van de uitgetrokken gelden niet is ge schied met de bedoeling, om de haven maar te laten zooals zij is, maar omdat spr. van mee ning was, dat deze gelden thans voor betere doeleinden kunnen worden gebruikt. Wat de kaaimuren betreft, heeft spr. verschil lende teekeningen laten maken. Spr. wil echter zelf een onderzoek hiernaar instellen. De heer Krijger (C. H.) zegt, dat het hem getroffen heeft, dat de haven van Vlis singen in het buitenland meer belangstelling trekt dan in ons eigen land.' De heer Dresselhuys wenscht eveneens zijn groot leedwezen uit te spreken over de door den Minister aangenomen houding. Spr. gelooft, dat dit een geheel verkeerde bezuiniging is. Wanneer voorts de minister werkelijk van plan is, om de uitvoering alleen wat langzamer te doen geschieden, dan was hij niet gekomen met een post van 5000, want dat beteekent eigenlijk stopzetting. De heer C o 1 ij n (A. R.) onderschrijft het betoog van den heer Dresselhuys. Ook spr. wenscht geen uitstel van de uitvoering* De heer Fruytier (R. K.) zegt, dat Vlis singen een bij uitstek geschikt punt voor inter nationaal verkeer is en bij meent, dat ook do spoorwegen dat wel zullen inzien. De heer Van dér Waerden (S. D.) meent, dat van de vorige begrooting nog 5 ton over zijn. De heer Bongaerts (R. K.) zal niet op de argumenten ingaan, welke gebezigd zijn dooi den minister, evenmin als op cle overdreven wijze van voorstellen door den heer Dresselhuys. De Minister merkt den heer Bongaerts op, dat er wol een plan van den Rijkswater staat bestaat. De minister ontkent, dat uit zijn mededee- ling de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat de werken heelemaal zullen worden stopgezet Alleen de kaaimuur kan nog niet worden ge bouwd. Er is geen kwestie van stopzetting, immers er zijn nog gelden van het vorige jaar. BiBnenhid, Wijziging Lager Onderwijswet. De memorie van antwoord van minister De Visser op het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet kan in het begin van de volgende week worden tegemoet gezien. In verband hiermede wordt gemeld, dat bin nenkort de indiening bij de Tweede Kamer kan worden verwacht van een wetsonLwerpje, waar bij de termijn van 1 Januari 1923, welke in de wet, houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs, als geldigheidsduur van dit bouwwetje is opgenomen, zal worden ver lengd. Wel wordt verwacht, dat cle herzieningswet door cle Tweede Kamer nog vóór het Kerstmis- reces zal worden afgedaan, maar men is niet zeker ten aanzien van tijdige afhandeling van die wet ook door de Eerste Kamer. Vandaar dat bovenbedoelde termijn, die inmiddels zou af- loopen, verlenging behoeft. De nood der tuinders. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wil len een post van 200.000 op cle provinciale begrooting brengen ter bestrijding van dennood in den tuinbouw. vingen aldaar gevestigde personen, zoowel dames als civielen en militairen en voorts ook hen, die eventueel van elders, voor zoover zij niet te Amsterdam woonachtig zijn, om ©enigerlei reden hun dank aan H.M. wenschen aan te bieden of aan Haar hun persoonlijke belangen wenschen voor te dragen. Aan hen, die derhalve, zooals hierboven om schreven, dezen winter in Den Haag wenschen te worden ontvangen, wordt verzocht, zich tot uiterlijk 15 December schriftelijk te wenden, cle dames tot de groot-meesteres van de Koningin, mevrouw C. J. Melvil barones van Lynden, Lange Voorhout 19, 's-Gravenhage de civielen tot den dienstdoenden grootmeester van het Huis van de Koningin, R. F. C. baron Bcntinck, en cle militairen tot den ad judant vandienstvan H.M.beiden in het Koninklijk paleis Noordeinde te 's-Gravcnhagc. De begrooting der posterijen. Ingediend is het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van cle Poste- rijen, de Telegrafie en Telefonie 1923. De Minister heeft zich bij de samenstelling als eerste vraag gesteld hoe op de uitvoering van den dienst kan worden bezuinigd, zonder het algemeen belang en het belang van het personeel te schaden. De juiste middenweg kan slechts proefondervindelijk worden gevonden, zoodat derhalve onmogelijk naar juistheid te voorspellen schijnt waarop gerekend dient te worden. Slechts één hoofdmotief kan gelden voorzichtigheid. Het kan dan ook voldoening wekken dat de geraanlde exploitatieinkomsten in 1923 de exploitaticuitgavcn kunnen dekken. Weliswaar sluit de onderwerpelijke begrooting met een bescheiden winstcijfer, onder de tegenwoordige omstandigheden durft hij echter geen ander beeld te geven dan in deze begrooting is geschied. Zou echter, volgens een nader te vallen be slissing, de herziening van de classificatie der gemeenten tot stand komen, dan zou het winst cijfer het geraamde bedrag aanmerkelijk over treffen. De exploitatie-inkomsten worden voor poste rijen geraamd voor 1922 63.066.700 voor 1923 57.050.800, of minder ƒ6.016.000; telegrafie resp. 9.388.025 en ƒ7.813.025, of minder ƒ1.575.000, en telefonie resp. 16.927.600 en 18.043.700, alzoo meer 1.116.100 Wat de uitgaven betreft voor 1922 was aan exploitatie-uitgaven ƒ91.950.262, voor 1923 wordt ƒ87.158.575 of 1.791.688 minder. Omdat er in onderscheiden rangen een over compleet van personeel bestaat is de recrutee- ring o.m. van kantoorbedienden, telegrafisten en telefonisten stopgezet. In het algemeen kan met de thans aanwezige sterkte van het bestellende personeel worden volstaan. Holnieuws. De grootmeesteres van de Koningin, cle chef van het Militaire Huis en de grootmeester van het Huis van de Koningin maken bekend, dat in verband met het aanstaande 25-jarige re- geeringsjubiletfm van de Koningifi, het in Rarer Majesteits' voornemen ligt, tegen dien tijd re- ceptie te houden voor alle Nederlanders uit het geheele rijk, die den wensch te kennen zullen geven, bij die gelegenheid aan H.M. hun op wachting te maken. Met het oog op het bovenstaande, zal de Konin gin dezen winter in den Haag uitsluitend ont- De Fransehen minister van handel en nijverheid Het program van het verblijf in Nederland van den heer Lucien Dior, minister van handel en nijverheid in Frankrijk, is als volgt vastgesteld De heer Dior zal Vrijdag 1 December te 12 u. 46 min. te Amsterdam aankomen. Te 1 uur zal hij aanzitten aan een noenmaal, aangeboden door de Lyonsche afdeelingen van cle tentoonstelling. In den namiddag zal de minister de tentoonstel ling in het Paleis voor Volksvlijt bezoeken. Daar na zal een officieele ontvangst plaats hebben in het bureau voor den Franschen handel. Des avonds wordt een maaltijd aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Den volgenden ochtend, 2 December, zal de minister Amsterdam bezichtigen het Rijksmu seum, het Rembrandthuis en het Descarteshuis. Ten 1 uur zal hij deelnemen aan een noenmaal aangeboden door de Kamer van Koophandel te Amsterdam. In den namiddag gaat hij naar 's-Gravenhage, waar hij door de Koningin zal worden ontvangen. Teruggekeerd te Amsterdam, zal hij aanzitten aan een maaltijd, aangeboden door het bestuur van de tentoonstelling. Zondag 3 December zal de lieer Dior de gast zijn van den heer Charles Benoist, gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage. In het gezantschaps gebouw zal een noenmaal te zijner eere plaats hebben. De heer Dior zal 's avonds Den Haag verlaten om naar Parijs terug te koeren. Graag op baantjes. In „St. Petrus", het orgaan van den Ned. R.K. Bond von Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel wordt medegedeeld, dat 't oud-Tweede Kamerlid Van Stapcle, die vroeger assistent was bij de posterij en die, nu hij niet meer herkozen werd, is bevorderd tot buitengewoon assistent, zijn functies voorshands verricht te 's-Gravenhage op den voet van hulpverleening.Dientengevolge mag deze buitengewoon bevorderde ambtenaar de kosten, die aan zijn tijdelijke werkzaamheden in Den Haag verbonden zijn, op declaratie aan het Rijk in rekening brengen. „En dat, in1 tijden van buitengewone ver sobering van hei Staatshuishouden, ook van het huishouden van P. en T., welke versobering reeds een leger van hulpbestellers en tijdelijke ambtenaren op de keien zette Inderdaad, het is meer dan buitengewoon het is bar zegt de schrijver in „St. Petrus." De zelfzucht komt bij onze volksvertegenwoor diging af en toe leelijk uil, de mouw kijken. De Rijks-seruminrichting. De Senaat der Veeartsenij kundige Ilooge- school te Utrecht heeft aan den minister van Landbouw, a.i. een adres gezonden waarin ge zegd wordt, dat cle Senaat heeft overwogen, of het al dan niet wenschelijk ware te achten, dat deRijksseruminrichtingwordtgesplitst in twee of meer deelen en dat een gedeelte hiervan eventueel zou worden overgebracht in de stallen van het voormalige Rijkshengstveulendepot te Bergen- op-Zoom. Do Senaat is tot de volgende conclusie ge komen 1. De Rijksserum inrichting moet als één geheel intact blijven. 2. Een overplaatsing van deze inrichting geheel of gedeeltelijk, naar Bergen op Zoom, is zeer ongewenscht te achten. 3. Verplaatsing der Rijksseruminrichting naar Utrecht is van het hoogste belang. De Kon. Familie. Dezen avond, met den trein van 6 uur 21 S.S. keert cle Kon. familie van het Loo in den Haag terug. Mr. P. «T. v. Wijngaarden. Gister herdacht onder groote belangstelling de heer Mr.P.J. van Wijngaarden, te Rotterdam, zijn 25 jarig notaris-jubileum. De alom geachte notaris is o.m. voorzitter van de Broederschap van Notarissen in Neder land en deed veel tot bevordering van kunst en letteren. De Fransche regeering benoemde hem tot officier in het Legioen van Eer. Stads» en Gewestelijk Nieuws. Dc Hanze. Dezer dagen vergaderde de Middenstands- Vereeniging de Hanze in Maison Van der Heyden. De leden waren ditmaal opgeroepen om het doel en de werkwijze van het Hanze Advies-bu reau, door den heer IJ. J. Vicster, directeur van dat Bureau te Rotterdam ingeleid, te hooren uiteenzetten. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren behandeld, werd aan den inleider het woord gegeven. Spr. bracht allereerst hulde aan het Bondsbe- stuur yoor het in dezen genomen initiatief, en besprak vervolgens aan de band van dc aan de opge kom enen uitgereikte circulaire, het doel van het bureau, dat is opgericht om den Hanze-leden van advies te dienen in voorkomende moeilijk heden van allerlei aard. Uitvoerig stond spr. stil bij de behandeling van het boekhouden en het nut daarvan voor den handelaar en werd de aandacht gevestigd op do noodzakelijkheid van de kostprijs-berekening, een en ander door voorbeelden, aan de practijk ontleend, toegelicht. Het bureau wil zich verder voor de leden in- teressceren op zaakkundig, juridisch en technisch gebied, het staat daartoe in verbinding met ter zake deskundigen. Ten slotte herinnerde spr. aan den zitdag, die eiken Woensdag van 10 I2V2 uur gehouden wordt in den Volksbond, zaal 110. 1, waar ieder belangstellende wordt verwacht. Nu er meerdere bekendheid aangegeven is, meent spr., dat ook meerdere leden nader kennis zullen maken met het bureau, dat zooals in andere plaatsen reeds overvloedig is gebleken, in een ware behoefte voorziet. De voorzitter dankte spr. voor zijn duidelijke en leerrijke uiteenzetting en spoorde de leden aan, zich toch vooral de voordeden van het bureau eigen te maken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar leden gebruik gemaakt. Na de gebruikelijke rondvraag sloofc de voor zitter de vergadering met den Chr. groet. Gcv. en verk. onroerende goederen. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. Veiling 1 Dec. 1. Het huis, erf en tuin, Oostsingel 51, groot 2,40 A. Geveild voor 6500. 2. Het huis, erf én tuin, Oosterstraat 45, groot 88 c.a. Geveild voor ƒ4300. 3. Het huis, erf en tuin, Broersveld 55, groot 1.20 A. 4. Het huis en ert Broersvest 57, groot 48 c.a.3 en 4 gecombineerd geveild voor 5100. Afslag 8 Dec. Posterijen. Dc directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis, dat in verband met het a.s. St. Nicola as feest het kantoor op Zaterdag 2 December tot 's avonds half acht geopend blijft echter uitsluitend voor het verzenden van postpakketten. De andere diensten eindigen als gewoon te zes uur. Voorts worden de afzenders van pakketten uitgenoodigd le. om de pakketten doelmatig en vooral stevig te verpakken. Gewoon slap carton of dun hout zijn niet altijd voldoende 2e. om de pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voor zien en daarvan een afschrift in het pakket boven op den inhoud te leggen. 3c. om de adressen bij voorkeur op de pakket ten zelf te schrijven. Waar dit niet mogelijk is dienen de adressen met goede gom, lijm of stijf sel (in geen geval lak) deugdelijk op de pakketten te worden geplakt. Worden labels gebruikt, dan moeten deze van stevig carton, perkament of linnen zijn, en deugdelijk aan het pakket be vestigd worden 4e. om haam en adres van den afzender duide lijk op de strook van dc adreskaart te vermel den. Vermelding tevens op het pakket verdient aanbeveling, echter zoodanig, dat met het adres van den geadresseerde geen verwarring kan ont staan 5e. om met de verzending niet te wachten tot 4 en 5 December, doch gedeeltelijk reeds op 1 of 2 December daértoe over te gaan. De vergunning om op één kaart meer dan één pakket gelijktijdig ter verzending aan te bieden, vervalt gedurende het tijdvak van 1 tot en met 6 December. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, vergadert Woensdag, den 6 December des namiddags ten 2 ure, in de groote Vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaar- dingen. De agenda vermeldt o.m. Arbeidswetgeving, Marktverordeningen, Wijziging van het Rijks- tel egraafreglement, Streeknct. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A 1F* rpfröln i 1 7Fi pllfP rP.£7f*l H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1