renuv. ^c/ih'dheid A. BOSCH, Boterstraat 63, M 580 MUNHARDT" Zenuw-tabletten. ÜURGENS' PLANTENBOTER eenigen invloed hierop kunnen uitoefenen, ver plicht om de oorzaken weg te nemen van het. ongeloof en de ongodsdienstigheid in de huisge zinnen waardoor zoovele ouders hun kinderen ergeren en bederven, en hen reeds ongelukkig maken, voor hunne oogen nog goed zijn openge gaan. De ongodsdienstigheid der ouders, ziedaar de vijand, dien men bekampen moet om de ver wildering en bandeloosheid der jeugd tegen te gaan de ongodsdienstigheid, welke de kinderen, zoo spoedig navolgen, welke hen maar al te dik werf berooft van het geloof, hun grootste en kost baarste levensschat en alle gevoel voor deugd en zedelijkheid reeds vroegtijdig in hen doodt. Want de godsdienst is en blijft de grondslag van het zedelijk leven en een kind goed willen vormen naar verstand en hart zonder godsdienst is een volstrekte onmogelijkheid. Dit te meer, als de vader of moeder van de roode deesem doortrok ken zijn en wrokken tegen alles, wat recht en billijk is dan kan het niet anders, of het recht vaardigheidsgevoel zal ook bij het kind gaan kwijnen en alle eerbied voor het gezag zal het jeugdig kinderhart uitgebannen worden. Zij die zich tot taak gesteld hebben, dezen vijand te bekampen, zij verdienen een eerepalm, welke God hen zeker niet onthouden zal. Geze gend is daarom het werk onder de heidenschen kinderen door Pater van Ginniken tot stand ge bracht, waardoor menig ongodsdienstig en onge- loovig kind en als gevolg daarvan wellicht ook menige ongeloovigë vader en moeder tot het geloof in Christus gebracht worden. Slaagt men hierin, om n.l. de ongodsdienstige huisgezinnen tot godsdienstige te hervormen en aan de duizenden afgedwaalden het geloof in Christus tfe rug te schenken, dan zal het nage slacht geen klaagzangen meer behoeven aan te heffen over de verwildering der jeugd, dan zal er weer een geslacht opstaan, hetwelk men met Hildebrand vol enthousiasme kan bewonderen. Dan kunnen wij weer krijgen een „speelsche en blozende hoop des vaderlands,' echte Holland- sche jongens die op zullen groeien tot „mannen in verstand en kinderen in boosheid." W. Gemengd Meawg. De aarde als Leidsche flesch. Naar aanleiding van de jongste aardbeving, Welke de kusten van Chili heeft verwoest en duizenden slachtoffers maakte, schrijft Abbé Th. Moreux, directeur van het observatorium te Bourges een belangwekkend artikel over dit onderwerp in de „Petit Journal" Wij weten, zegt deze geleerde, dat de aarde voortdurend in beweging is, en dat elk jaar ge middeld 30.000 aardschokken worden gere gistreerd. Het kan echter niet worden betwijfeld, dat er periodes zijn waarop deze aardbevingen talrijker zijn dan gewoonlijk. Uit de stati stieken blijkt nu dat de aardbevingen tal rijker en heviger zijn gedurende het koude seizoen dan gedurende den zomer, en meer des nachts dan overdag, meer des ochtens dan des avonds voorkomen. Deze feiten hebben Abbé Moreux er toe geleid te onderzoeken of de zon niet een daadkrachtige werking zou uitoe fenen op de inwendige metereologie van de aarde. De varieerende warmte van de zon kan geen invloed uitoefenen, aangezien de temperatuur zestien meter beneden de oppervlakte merk waardig constant blijft volgens de waarne mingen van Abbé Moreux komt echter van alle verschijnselen die samengaan met het perio diek veelvuldiger voorkomen van aardbevingen de electriciteit der atmosfeer in de eerste plaats. De electriciteit zou dus dienen als bemid delaarster tusschen de zon en de aardschokken, d.w.z. tusschen de verschijnselen van de zon en de samentrekkingen van den aardbol. Abbé Moreux vergelijkt nu de aarde met een reusachtige Leidsche flesch. Wanneer men de electrische lading van de flesch laat varieeren, varieert ook in gelijke verhouding het inwen dig volume. Wanneer men de buitenste garn- tuur van bladtin laadt, vermeerdert het volume en omgekeerd. Op de aarde speelt de atmosfeer precies de zelfde rol als het uitwendige bladtin de aard korst stelt het glas van de flesch voor, en de inwendige bekleeding is vertegenwoordigd door de kern welke in de eerste plaats uit metaal achtige substanties bestaat. Wanneer dus de electrische lading welke van de zon komt in onze atmosfeer grooter wordt, krijgen wij in de korst een neiging om uit te zetten. Wanneer echter de electriciteit ver mindert, gedurende den winter of zelfs in de tweede helft van den nacht, vertoont de korst neiging om samen te trekken door niets wordt dus deze onderlaag, welke drukt boven de kern, weerhouden, en hier door ontstaan ver schijnselen van verzakking en daling, en als gevolg aardbevingen. Abbé Moreux voorspelt voor 1923 een groot aantal aardbevingen, waarmee nu reeds het begin is gemaaktAmerika heeft reeds tol betaald, en ook te Marseulle werd een tamelijk langdurige aardschok geregistreerd. De ver zakking begint altijd bij de Middellandsche Zee, maar over korten tijd zullen volgens Abbé Moreux ook Japan, misschien de Antillen, of Mexico, Turkestan onder aardbevingen te lijden hebben. Indien.de aardbevingen sterk genoeg zijn zal ook Frankrijk eenigen invloed ondergaan, gelukkig onschadelijk, want evenals Nederland heeft ook Frankrijk niets van aardbevingen te duchten. heeft gemaakt, begon zijn beroep reeds in de eerste dagen der aviatiek. Zijn eerste daling maakte hij van een Graham White tweedekker, waarbij gij gezeten was op een der schaatsen van het toestel. Toen Newell den sprong moest wagen, ontbrak hem plotseling den moed. Hij aarzelde lang, tot een der vliegers die achter hem op den vleugel zat, den parachutist er af trapte. Het toestel waaruit Newell den sprong on dernam dien hem noodlottig zou worden, was een Roland D. VII. bestuurd door den vlieger Johansen. Newell sprong op een hoogte van 200 Meter. Twee seconden na het afspringen voelde de bestuurder een zwaren schok en zag tot zijn schrik dat de parachutist met het voor drie-kwart ontvouwen valscherm aan den onderkant van het vliegtuig was blijven haken. Newell gaf Johansen teekenen om naar zee te vliegen. Hierop maakte de vlieger een flauwe linksche bocht en daalde behoedzaam en in richting van een motorboot, die in de richting van het vliegtuig voer. Op ongeveer 20 Meter hoogte maakte Newell zich los en viel in zee. Johansen zag hem over een afstand van circa 25 Meter naar de kust zwemmen toen gaf de parachutist, die blijkbaar uitgeput was, het op. Terwijl de Roland in nauwe cirkels boven de plek waar Newell op het water dreef, rond vloog, voeren verschillende motorbooten naar de plek toe en pikten den parachutist op. .Aan wal gebracht werd door enkele aanwezige doctoren kunstmatige ademhaling toegepast, maar na twee uren gaf men het op. De meening van den vlieger Johansen is, dat Newell zeker de kust zou hebben bereikt, wanneer zijn draaggordel hem niet zou hebben gehinderd. Anderen zijn van meening dat de parachutist letsel moet hebben bekomen bij zijn sprong in het water van 20 Meter hoogte. De hoofdoorzaak van het ongeluk is dat het „Guardian Angel" valscherm waarmede Newell sprong, na elke demonstratie met medewerking van ondeskundige handen weer valklaar was gemaakt. Uit wanhoop. Dezer dagen heeft te Berlijn een vrouw haar man op straat uit ver twijfeling door revolverschoten gedood. Zij was reeds eenmaal getrouwd geweest en ging na den dood van haar eersten man een tweede huwelijk aan. Eerst later bleek,dat haar tweede echtgenoot gescheiden was.Werken deed-hij niet. Twee jaar lang genoot hij reeds werkloozenondersteuning. Ten slotte geraakte hij ook aan den drank en knoopte betrekkingen aan met verschillende andere vrouwen. Vaak gebeurde het, dat hij zijn vrouw en haar kind uit het eerste huwelijk mishandelde. Ten slotte werd deze toestand on dragelijk voor de vrouw. Zij verliet met haar kinderen den echtgenoot om elders te gaan wo nen en nam daarbij haar eigen meubels mede. Ge durende de afwezigheid van de vrouw verscheen op zekeren dag haar man in haar nieuwe woning, laadde al haar meubelen weer op'nwagen en reed er mede weg. Dat was haar te erg. Zij probeerde haar man te spreken te krijgen doch vond hem niet. Daarop ging zij naar zijn huis en wachtte er tot haar man 's avonds laat terugkeerde. Een hevige woordenwisseling ontstond, in den loop waarvan de vrouw een revolver trok een eeni- ge schoten op haar man loste. Hij werd daar door zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed. len de plannen tot uitvoering gebracht kun nen worden. Besloten is reeds, dat het aantal parochies verdubbeld en van 17 op 34 ge bracht zal worden. De grond, noodig voor den bouw der kerken,zal gratis der beschikking wor den gesteld, terwijl bovendien ook subsidies zal worden verstrekt. De val van den parachutist Newell. De „Aeroplane" bevat eenige bijzon- derhed n over de omstandigheden, waaronder de Engelsche parachutist Newell onlangs in Dene marken bij een demonstratie het leven ver loor, Newell die bijna 600 parachute-sprongen Draadlooze noodseinen om cog nac. Ten gevolge van het uitbreken van influ enza aan boord van het s.s. „President Roose velt" der United States Line ontstond aan boord gebrek aan cognac. De patiënten wer den streng geisoleerd, zoodat men er in slaag de, de ziekte tot de officieren en de bemanning te beperken. Toen de laatste druppel cognac op was, nam men de draadlooze telegrafie te baatj die ook Lij deze „scheepsramp" uitnemende diensten bewees. De scheepsdokter seinde namelijk naar Plymouth, dat de quarantaineboot van die ha ven twee flesschen cognac mee moest bren gen, hetgeen geschiedde. Nieuwe postzegels. Bij Gouverne mentsbesluit van 6 September jl. is, volgens het „Hbld." aan de Ve een. Nederl. Indische Jaar beurs het recht verleend een serie van 11 Ned. Ind. zegels de waarden 1 tot en met 20 cent in een oplaag van 20.000 series te overdrukken met de woorden „3e Jaarbeurs Bandoeng 1922." Deze zegels Werden in het Internationaal ver keer toegelaten en mogen tot 30 April 1923 gebruikt worden. Rathenau- en Erzbergerstras- s e. De stedelijke commissie voor de wijziging van Berlijnsche straatnamen heeft besloten, dat de Berliner Strasse in Tempelhof voortaan Ra thenau Allee en de Berliner Strasse te Char- lottenburg Erzbergerstrasse zal heeten. De sociaal-democraten deden het voorstel de be roemde Konigplatz, waar het gebouw van den rijksdag staat, „Platz der Republik" te noe men, over welk voorstel eerst nog in den ge meenteraad zal moeten worden gesproken. Katholiek leven te Boedapest. Uit de ITongaarsche hoofdstad wordt aan Kipa gemeld Boedapest heeft tot nog toe 17 parochies. Dit getal is echter in verhouding tot het aantal geloovigen zoo klein, dat de zielzorg er noodzakelijk onder lijden moet. Een oude wensch der Katholieken was het dan ook, dat het aantal parochies zou worden uitge breid. Gedurende jaren was men ijverig in deze richting werkzaam, doch gedurende het liberale regime was er geen kans op, dat men iets kon bereiken. Thans is de toestand echter gunstig en zul- Per zeiljacht de wereld om. Momenteel ligt te Belawan het tachtig ton metende zeiljacht „Wisdom II" eigendom van den Amerikaanschen auteur van reisbeschrij vingen en publicist Edward A. Salisbury. Met dit jacht maakt de heer Salisbury in gezel schap van de heeren Colonel M. G. Cooper, Ed ward Burghard en Duke Zeiler een reis om de wereld, geheel voor zijn genoegen en om stof op te doen voor publicaties van zijn hand, op welke wereldreis hij 2 jaar her uit San Fran cisco vertrokken is. De bemanning van het jacht, bestaat, volgens de Sum. Post, geheel uit Inlanders van de Fitsji-eilanden en van Tahiti, onder comman do van kapitein Nelson Taylor. Zeiler, die film- photograaf is en in deze kwaliteit ook de Ste phenson expeditie meemaakte, vindt op deze reis stof te over voor opvoedende films en heeft ook ter Oostkust, waar het gezelschap in het geheel een anderhalve h twee weken verblijf zal hebben gehouden als het over een dag of wat afreist, menige opname gedaan Tot dusver is de reisroute als volgt geweest San Francisco, Semoa, de Salomons-eilanden, de Nieuwe Hebriden Nieuw-Guinea, Bali, Ja va en Singapore, waar tien maanden opont houd genomen werd, omdat de heer Salisbury even voor particuliere aangelegenheden terug moest naar Amerika. Van hieruit zal het eerst gaan naar Zuid-Siam, vervolgens via Ceylon naar Somali en Abessinië, dan zal de Middel landsche Zee doorkruist worden en vervolgens gaat het terug naar Amerika. In „Asia" een Amerikaansche geillustreerd periodiek verschijnen beschrijvingen van deze reis en daarin zal ook een artikel over Suma tra's Oostkust komen te staan. Want het ge zelschap heeft het oponthoud hier zich ten nutte gemaakt, Siantar (de kolonisatie), het Tobameer en de Hoogvlakte bezocht en zal nog zijn aandacht geven aan verschillende onder nemingen. Colonel Cooper, was zeer te spre ken over de Oostkust. Medan noem de hij rechtaf de zindelijkste stad van het ge- heele Oosten het wegennet over de Oostkust roemde hij ten zeerste en hij zeide voorts ge troffen te zijn door de wijze waarop bet be stuur hier omgaat met de Inlanders, een voor beeldig koloniale regeertactiek. Ook over de vriendelijkheid welke het gezeschap zelf van de zijde van de bestuursambtenaren hier ont vangen heeft de heer Cooper vol lof. Binnenland. Verkoop van slaapmiddelen. Op de vragen van mevr. de Vries-Bruins be treffende het nemen van maatregelen tegen den verkoop van geneesmiddelen (speciaal slaapmiddelen) door onbevoegden heeft de heer Aalberse Minister van Arbeid het volgende ge- antw'oc cl Het is den ondergeteekende bekend, dat de verkoop van geneesmiddelen (speciaal slaap middelen) door allerlei winkeliers reeds gerui- men tijd een grooten omvang heeft. De thans geldende wettelijke bepalingen, welke slechts toelaten den verkoop dier ge vaarlijke slaapmiddelen in het klein, doch niet in grootere hoeveelheid te beletten, zijn onvol doende gebleken, om dit euvel afdoend te be perken. Een ontwerp eener wettelijke regeling van den verkoop van vergiften is gereed en andere ontwerpen betreffende den verkoop van ge neesmiddelen zijn in gevorderden staat van voorbereiding. De ondergeteekende is voorne mens, het tot stand komen dezer maatregelen nog te bespoedigen. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Liturgie. EERSTE ZONDAG VAN DEN ADVENT. 't Eerste en het laatste woord van het kerke lijk jaar, waarin de H. Geest tot ons spreekt, is een woord van vertrouwen. Wetend wat groote dingen gebeuren gaan in de mysterie viering van Christus' aardsche leven, en dat wel terwille van haar, is het eerste wat de geloovige ziel te zeggen weet, een woord van zalige over- geving aan God „Tot U verhef ik mijne ziel mijn God op U vertrouw ik, wil mij niet bescha men en laat mijn vijanden niet met mij spot ten want al die U verbeiden zullen niet te schande worden". En als in den loop van het jaar de ziel zich ontrouw voelt, als op 't eind zij bevreesd kan zijn om haar jaarrekening op te maken dan is het Gód zelf Die sprekendwordt opgevoerd „Geen gedachten van wraak be zielen mij, maar gedachten van vrede gij zult Mij aanroepen en Ik zal u verhooren en Ik zal uw gevangenen terugvoeren uit alle oorden" d.i. wat ook uw onheil zij, hoe ge u ook verstrikt moohr voelen nij Mij zult gij verlossing vinden en overgroote barmhartigheid. Is dat niet een ge- VOEDZAAM MEERLIJN vqürdeeliq onrast, gejaagdheid, slapeloosneidTexamen- vrees, prikkelbaarheid en overspanning worden spoedig overwonnen door'tgebruik van. 1 Zij geven rasf en kalmte, een verkwikkende slaap, I en doen gejaagdheid ophouden per koker 75 cï bij apothen drogisten Verkrijgbaar te Schiedam o.a. bij A. Scholte Jr. Brocrsvest 71 N.V. Drogisterij de Papaver, P. J. v. d. Sman, Hoogstr. 115 Henri Vlek, L. Kerkstr. 29 en verder bij alle goede drogis ten ter plaatse. 8301 21 dachte-verbinding, die ons weer dit nieuwe jaar met grooten moed doet beginnen Mogen we hier niet een voorspel in begroeten van den Kerstnacht en reeds nu den zoeten Engelenzang beluisteren „Vrede op aarde den menschen van goeden will" Och laten we toch eerlijk zijn het leven van den katholiek mag dikwijls moei lijk schijnen,in waarheid is het toch zoo gemak kelijk te leven, omdat we weten dat God met ons is, dat Hij niet alleen ons leven leidt, maar het met ons medeleeft en, waar we tekort schie ten met zijn goddelijke kracht aanvult. Waar we veel te weinig denken aan deze overbekende waarheid, moeten we vandaag in dezen zin het Epistel op ons toepassen „Broeders gij weet, dat het tijd is om uit den slaap op te staan." Ja we moeten nu maar eens gaan bre ken met dien ouden sleur dat we zoo moeilijk ons kunnen verheffen boven het alledaagsche terwijl we vergeten ons te hechten aan Hem, Die onze machtige steun wil zijn Onze waare stemming vinden we in het graduale aller eerst vertrouwen „Al wie U verbeiden, zullen niet te schande worden o Heer" daarom dur ven wij het aan „Wijs mij Uwe wegen o Heer en maak mij Uwe paden bekend." En als bij dat goede voornemen onze herinnering aan vroe gere trouweloosheid ons wil kwellen dan bidden we, om onzen goeden wil „betoon ons Heer Uwe barmhartigheid en schenk ons Uw heil." Maar dat Evangelie die geschiedenis van 't laat ste oordeel, hoe zal ik daarbij vertrouwen bewa ren Ach laten we 't toch met verstand lezen en begrijpen, dan is 't de bevestiging van het tot nu toe gezegde „De menschen" zegt Christus, „zullen verstijfd staan van vrees, in verwachting van wat de wereld boven het hoofd hangt." „Maar gij" zoo gaat Hij voort„als deze dingen beginnen te geschieden, blikt dan om hoog en heft uw hoofd opwaarts, omdat uw verlossing nadert." Die tegenstelling tusschen „de men schen" en „gij" moeten we niet over het hoofd zien 1 Zij die leven en willen leven alsof er geen eeuwigheid was, zij, die op 't laatst zullen moe ten getuigen „wij dwazen" die allen maar zochten naar aardsch genot en zinnelijk genoegen,zij zul len vol vreeze dien dag der gerechtigheid hebben tegemoet te zien. Maar „gij" d.w.z. die naar best vermogen hebben gestreefd naar een leven voor en met God, die niettegenstaande hun menschelijke zwakheden toch kunnen getuigen „we waren toch van goeden wil", „gij" moogt en moet vertrouwvol opzien naar boven omdat uw verlossing nabij is." Dat is de verlossing waarvan St. Paulus zegt: „Ik verlang ontbon den te worden om met Christus te heerschen." Ook hij voelde den strijd waarin „het goede wat ik wil, niet doe en het kwade, wat ik niet wil, bedrijf" en toch verlangt hij naar Christus, om dat hij vernomen had „mijn genade is u genoeg" en in de kracht dier genade zeggen durfde „Ik kan alles in Hem, Die mij versterkt". La ten we in dit vertrouwen het nieuwe kerkelijk jaar beginnen. Het is de onmiddellijke voorbe reiding op de komst van Christus met Kerstmis, als Hij wil herboren worden in onze zielen het is de verwijderde voorbereiding op 's Heeren komst ten oordeel Om, naar Zijn verlangen op de eerste plaats, zijn Hemel te geven aan Zijn getrouwen. Daarom laat ons streven naar het goede en op de aarde van onze ziel mogen we toepassen de Communio „De Heere zal goed hartigheid schenken en onze aarde zal hare vrucht voortbrengen." PLANTA FABR A.MUHHARDT. Z£.1ST.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6