TwinK DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTKEKEM* ^Japonnen „Shawls, jumpers .blouses ondergoed, alles kunt U thuis 2elf verven In mooie blijvende kleuren indien U Twink gebruikt dat m 24 prachtige kleuren verkrijgbaar is. FEUILLETON. ■Sim V\ tfk LEVER'5 ZEEP MY Fabrikanten van Sunlight en Lux 45ste Jaargang. Maandag 4 December 1922. No. 13507. UrlUIM fmmw i g n I 15 regels f 1.75 elke regel d BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Zaterdagmiddag begon onder voorzitterschap van Garroni, de bespreking van een der voor naamste geschilpunten tusschen de geallieerden en Turkije, nl. het vraagstuk der capitulaties. Garroni wees er op, dat ook de Westersche mogendheden er van overtuigd zijn, dat de capitulaties in den vorm, waarin zij tot dus ver bestonden, een onrechtvaardigheid jegens de Turken beteekenen, die weggenomen moet worden. Zij zijn. echter niet uitsluitend door pressie van de Westersche mogendheden tot stand gekomen, doch ook door het oude lur- kije in zijn eigen belang en in dat van de in Turkije wonende buitenlanders toegestaan. Een zoo buitengewoon ingewikkeld stelsel, dat niet slechts in politiek, doch ook in juri disch en economisch opzicht diep wortel heeft geschoten, en dat tot basis dient voor de vesti ging van tienduizenden buitenlanders in Turkije, kan echter niet heden of morgen met een enkele pennestreek teniet Worden gedaan. Dit zou ver wikkelingen doen ontstaan, welke nog veel ernsti ger zouden zijn dan het stelsel zelve. Daarom moet er een overgangsperiode wor den aangenomen, Welke door de verschillende aangelegenheden, welke uit.de capitulaties voort vloeien, van verschillenden duur zou kunnen zijn. Ismet pasja las daarop een uitvoerige ver klaring voor, waarin te kennen werd gegeven dat Turkije zich tegen eiken overgangsmaat regel zal verzetten, cn waarin de erkenning van de aanstaande opheffing der capitulaties werd geëischt. Verschillende afgevaardigden gingen hiermee niet accoord. De kwestie zal echter nog nader worden besproken. presidenten der voornaamste geallieerde mo gendheden. Het is bovendien niet uitgesloten, dat zij den daarop volgenden Zondag ook nog een niet-officieele ontmoeting met elkander zullen hebben, terwijl den daarop volgenden dag, dus Maandag, opnieuw een bijeenkomst zou kunnen plaats hebben. De bladen noemen het bericht, volgens het welk Mussolini spoedig naar Londen zou vertrek ken, voorbarig. De ochtendbladen meldden, dat Mussolini voor zijn vertrek naar Londen, eerst eenige dagen te Parijs zou vertoeven, waarna hij te zamen met Poincaré naar Londen zou door reizen. De Russische delegatie heeft afgezien van haar voornemen, om nog eens te antwoorden op de nota der geallieerden en zou hedenmorgen eenvoudig aan de behandeling der Dardanellen- kwestie deelnemen.Zij zal echter haar standpunt dat zij ook tot de behandeling van alle andere vraagstukken moet worden toegelaten, niet opgeven. Zaterdag heeft de Russische delegatie den geheelen dag gearbeid aan de voorbereiding der debatten over de Dardanellen-kwestie. lsjit- sjerin verklaarde in zijn besprekingen met de Turken, dat hij met nauwkeurig omschreven instructies uit Moskou was gekomen en dat hij zelf besloten was om geen overeenkomst in zake het vraagstuk der zeestraten goed te keuien, welke niet in overeenstemming is met het Rus sische standpunt. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Moskou wordt aan de „Frankfurter Zei- tung" gemeld Rusland heeft zich op de Zater dag geopende ontwapenings-conferentie bereid verklaard driekwart van zijn leger in den loop van anderhalf jaar af- te danken, d.w.z. 600,000 man, mits de grenslanden zulks eveneens doen. Polen's positie op de conferentie is uiterst ver ward. Het wil niet ontwapenen, doch ook niet doorgaan voor den staat, Welke de ontwapening in het algemeen in den weg staat. Polen zou een zelfde soort Godsvrede nastreven als te Genua is vastgesteld, d.w.z., dat de deelnemers aan de conferentie op zich nemen zouden elkaar ge- durenden een zekeren tijd niet aan te vallen. IIET HERSTEL. Volgens de „Times" verwacht men, dat wel licht Zaterdag a.s. te Londen reeds een officieele bijeenkomst zal plaats hebben van de minister- oostenrijk. De Oostenrijksche Nationale Raad heelt Zaterdag de wet in zake de Geneefsche protocol len in derde lezing aangenomen. Daardoor is dus aan de herstel- en saneeringsplannen der regeering definitief rechtskracht verleend. IERLAND. Bij het naderen van den dag der formeele vestiging van den Iersclien Vrijstaat nemen de militaire autoriteiten der voorloop:ge regeer'ng te Dublin uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen een eventueelen coup van de rebellen. Zaterdag werden alle hoofdwegen buiten Dublin streng door militaire patrouilles bewaakt, ter wijl in de hoofdstraten van Dublin militairen voetgangers staande hielden en visiteerden. Dit geschiedde vooral door posten in de nabijheid van het gebouw waar het voorloopige parlement vergadert. GRIEKENLAND. Gemeld wordt, dat Venizelos binnen enkele dagen te Athene zal terugkeeren. Getracht zal worden een Venizelistisch kabinet te vormen, onder voorzitterschap van Politis of Michalaco- poelos. PRINS ANDREAS. Prins Andreas, de broeder van ex-koning Constantijn is door de krijgsraad veroordeeld tot levenslange verbanning met verlies van zijn rang in het Grieksche leger. De krijgsraad bevond prins Andreas schuldig aan veronachtzaming van een ontvangen bevel en handelingen op eigen initiatief. De revolution- naire aanklager wees er in zijn rede op, dat de prins op grond van de opgedane ervaringen ge bleken was geen geschikt persoon te zijn voor het aanvoeren van een legercorps, welken post hij uitsluitend dankte aan het feit, dat hij de broer van den koning was. Ware dit niet het geval o-eweest, dan zou het hoofdkwartier van hem hebben geëischt, het bevel van den opperbe velhebber op te volgen. De aanklager wees verder op het analoge geval in zake de verant woordelijkheid van den Duitschen kroonprins ten opzichte van de nederlaag van de Duit- schers bij Verdun. Prins Andreas gaat binnenkort met zijn vrouw naar Engeland. Leipzig het proces-Scheidemann. Scheidemann treedt als medeaanklager op en wordt vertegen woordigd door drie Berlijnsche advocaten. Er zijn 16 getuigen gedagvaard, o.w. Scheidemann's dochter. Procureur-generaal Ebermayer neemt het O. M. waar, Hagens treedt nog op als presi- Ongeveer V6van de leiders in Oosten rijk heeft reeds te lijden van de industrieele crisis. Er zijn thans 190,000 werkloozen in Oos tenrijk, w.o. 85,000 te Weenen. In de textiel nijverheid is reeds 1/2 van het aantal arbeiders geheel of gedeeltelijk werkloos. Plet Turksche persbureau spreekt de be richten tegen, volgens welke de bevolking van Smyrna betoogingen zou hebben gehouden ten- gunste van den terugkeer der Christelijke be volking, bij welke betoogingen talrijke personen gedood zouden zijn. Uit Zürich wordt gemeld, dat daar een aantal typographen het werk hervat heeft, zon der voorwaarden te stellen. Maar overigens breidt de staking zich nog uit in St. Gallen wordt ge staakt bij alle drukkerijen, in Biel en Aarau bij enkele dagbladen. De Amerikaansche minister van handel, Herbert C. Hoover, heeft in een intervieuw ver klaard, dat ongetwijfeld Warren G. Harding in 1924 candidaat der republikeinsche partij voor het presidentschap zal zijn. P)e Commissie van Herstel heeft besloten dat tot aan de bijeenkomst van de Brusselsche conferentie de Duitsche kolenleveringen dienen te worden voortgezet op dezelfde voet, als tot dusverre. In een buitengewone zitting van den gemeen teraad te Essen, deelde burgemeester Luther mede, dat hij de hem aangeboden portefeuille van Voedselvoorziening heeft aangenomen. De Grieksche gezant Karomilos, die door Venizelos naar Washington is gezonden, heeft aan de regeering te Athene medegedeeld, dat hij zijn ontslag neemt. Mgr. Maglioni, de nuntius te Bern, is te Lausanne aangekomen, met de opdracht bij Venizelos te protesteeren tegen de executie der oud-mimsters. VIAARDINGEN 8329 35 Binnenland. heeft ALLERLEI. Uit Madrid Het Spaansehe kabinet den koning zijn ontslag aangeboden. Stefani verneemt uit Athene, dat de open bare meening verontwaardigd is over de terecht stelling van de ministers. Telegrammen melden, dat er groote contra-revolutionaire bewegin gen zijn uitgebroken te Patras, Missolenghi en op Korfoe, waar de Engelsche vlag moet zijn gehe- schen - Heden begon voor het Staatsgerechtshof te Hoog bezoek. De Koningin heeft gisterochtend halfelf ten Koninklijke Paleize aan het Noordeinde in Den Haag in audiëntie ontvangen den Franschen minister van handel en nijverheid den heer Dior. De minister was vergezeld door den Franschen gezant te 's-Gravenhage, de heer Charles Benoist, die hem aan de Koningin voorstelde. De Grondwetsherziening. De Koningin heeft de thans' ook door de Eerste Kamer aangenomen wetsvoorstellen tot Grond wetsherziening bekrachtigd. De statenverkiezing 1923. De Staatspartij voor Volkswelvaart, de Natio nale Bond voor Bezuiniging en de Liberale Partij (groep- Van Houten) zijn voornemens, bij de verkiezing van leden der Provinciale Staten in Zuid-Holland één gemeenschappelijke lijst van candidaten in te dienen, die voorstan ders zijn van bezuiniging ook op het gebiet. van het provinciaal bestuur en van keuze V001 e Eerste Kamer van aanhangers van wijziging van de Kieswet. Het bouwvak. Naar men meldt, is in de Vrijdag gehouden de het heel 5-80 1 Danella had zijn doel bereikt. Alles had hij voorbereid en uitgevoerd, door ééne enkele be weegreden gedreven. Wat Enid een Romeinsch carneval noemde, wat Enid beschreef als come- Tie-vertooning, riep in het hart van Marina de ..y erge erfde hartstochten van haar geslacht we- b>r wakker. De liefde tot hare familie, de on- Waak- mstaanbare behoefte, om het kwaad, den ril aangedaan, te wreken. En Musso had niet vergist in zijn berekeningen Dien mnd was Marina op nieuw een Corsikaan- sme met hart en ziel. De tijd drong echter. Hij trad het huis bin nen en zeide tot Tomaso Breng het goed van uw meester naar de Vertrekken, welke voor hem bestemd zijn. De grijsaard gehoorzaamde. Onder de bagage bevond zich ook het va liesje, hetwelk de graaf met zooveel zorg had bewaard. Terwijl Tomaso met de koffers bezig was, wilde Danella het valies op een tafel zetten en liet het als bij ongeluk vallen. Het was oud en versleten. Het slot liet los en de inhoud ver spreidde zich door de kamer. O, wat ben ik toch onhandig. Tomaso, help mij', die dingen bij elkaar te zoeken. Tomaso had nog pas een of twee voorwerpen opgenomen, of hem voer een schok door de leden cn hij hield zijri oo^n ona pwcnd ge- richt op hetgeen hij.in de hand had. Ter prooi aan een onbeschrijfelijke ontroering, vroeg hij stamelend aan Danella Zes mij wat dat beteekent. "Niet vóór ik hier den inhoud van heb ge lezen," antwoordde de graaf. En hij doorliep haastig een brief, welken nj gevonden had. Ah Indien het waar was „Denkt gij, dat het mogelijk is „Wacht „Houd uwen belofte." ,Denk aan den eed, dien gij mij gedaan hebtzei de Corsikaan, op de tanden knar- Stn Ik heb nooit mijn woord gebroken," ant woordde Musso. „Ik heb u beloofd, mijn oude Tomaso, dat, indien ik ooit ontdekte „Dat gij mij den gevlockten naam van at tonio's moordenaar zoudt bekend maken IK lees op uw gezicht, dat gij hem weet. eg mi',Van avond nietVan avond niet 1 Dat zou te vreeselijk zijn." „Nu,of ik zal u dooden, u ook 1 gecombineerde hoofdbesturenvergaSering van de bouwarbeidersorganisaties overeenstemming vei- kregen over de verder aan te nemen houding, inzake de onderhandelingen over het nieuwe landelijke Contract in de bouwvakken. Aan de patroons zal bericht worden, dat men bereid is, de onderhandelingen voort te zetten. Spoorwegen. De directie der Nederlandsche spoorwegen heeft met ingang van vandaag de loonen van het personeel op arbeidscontract met 10 pet. ver laagd. De technische herziening van de Lager Onderwijswet. §§Thans is de memorie van antwoord van den minister v. onderwijs kunsten en wetenschappen op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer ten aanzien van bet wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 verschenen. Hier willen we er slechts het volgende uit ver melden r.1.' Een voorstel tot wederinvoering van het Fransch in de leerjaren beneden het zevende is van den minister niet te verwachten. De minister zou kunnen overwegen, om finan- cieele redenen, de leerverplichting voor het zevende leerjaar op te schorten tot 1 Januari 192o De ernstige bezwaren, die gerezen zijn tegen de voorgestelde wijziging van art. 28 der Wet, tot beperking van de vrijheid tot het aanstellen van surnumeraire onderwijzers, hebben den minister ertoe geleid zijn aanvankelijk standpunt te verlaten en de desbetreffende bepalingen als minimale eischen in het artikel te herstellen. Ten aanzien van de verhouding van het aantal leerlingen tot het aantal leerkrachten heeft de minister gemeend, een nieuwe schaal te moeten ontwerpen, die aan de bezwaren, tegen de eerst voorgestelde gerezen, eenigermate tegemoet komt. „Luister," zeide de graaf. En op zachten toon vertaalde hij in den Cor- sikaanschen tongval den inhoud van den brief. Vervolgens nam hij eenige voorwerpen uit An- struther's valies en legde ze naast andere, wel ke hij uit Marina's goed bijeenzocht. De oude Tomaso sloeg den blik niet van hem af zijn oogen fonkelden, gelijk die van een speur ion gereed zich op zijn prooi te werpen. Middelerwijl zaten de beide dames op het bordes voor het huis de terugkomst van Edwin af te wachten en te spreken over de gebeurte nissen van dien dag. Enid, nog geheel onder den mdruk van het bijgewoonde, riep eensklaps uit Van avond vraag ik mijzelve af, of Enge land inderdaad bestaat. Het schijnt zoo ver verwijderd!" „Bid God, dat wij er zoo spoedig mogelijkzijn, sprak Marina, terwijl hare stem van ontroe ring beefde. „Bid, dat ik niet lang meer op het eiland mijner geboorte moge blijven Bid voor het geluk van uw broeder Enid zag haar met verbazing aan, doch op dit oogenblilc voegde de graaf zich bij haar. „Mevrouw Anstruther, uw vertrekken zijn gereed. De meubels komen uit Parijs en zullen zeker uwe goedkeuring wegdragen. Gij zult alle vinden in den linker vleugel van het^huis. „Mijn man zal spoedig terugkeeren," flui sterde Marina. '„Omhels uw zuster, beste Enid en goeden nacht." „Wat bedoeldet gij met die vreemde woor den van straks vroeg Enid. „Wat ik bedoelde?" antwoordde Marina op rotschen toon. „Ik wilde er mede zeggen, dat ik dezen avond een Corsikaansche was en dorst had naar wraak. 1" En zich losrukkende uit de armen van Enid, snelde zij het huis binnen. Enid ging haar na. Op den drempel harer kamer haalde zij haar in. „Vraag mij thans niet meer!" riep de jong gehuwde haar toe. „Nog eens, goeden nacht 1" Zij wierp haar een kushand toe, trad het vertrek binnen en sloot de deur achter zich dicht. De graaf was getuige van dit tooneeltje. Een spotachtige glimlach plooide zich om zijn lip pen en nochtans hadden een poos van te vo ren zijn oogen vol tranen gestaan, bij het aan schouwen van Marina's onvergetelijke schoon heid. „Mag ik aan mijn kamermeisje gelasten, u den weg naar uw verblijf te wijzen zoo wend de hij zich op hoffclijken toon tot Enid An struther. „Het is reeds laat en gij zult wel ver moeid zijn." Hij schelde. „Dank u. Ja, het is tijd, dat ik mij ter ruste begeef/Goeden nacht." (.Wordt vervolgd) NIEUWE S CH lEÜAMSC H EJOU RANT „Geduldjaari

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1