DE AMERIKAAN. DMOBLMDffOOR SGHBESM£/V OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 5 December 1922. No. 13508. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteniandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Dezeeëngten. Gister, reeds bij de eerste samenkomst met de Russen, toen men de kwestie der zeeëngten begon te behandelen, is de rustige atmosfeer der confe rentie verstoord. Tot nu toe waren alle incidenten nog uitgeble ven, maar de houding van Tsjitsjerin, die op bijtenden toon het eerst het woord voerde, bracht de kalme gemoederen in beweging. Hij verklaarde nogmaals, het te betreuren, dat Rusland en zijn verbondenen, de Oekraine en Georgië, niet tot alle beraadslagingen der con ferentie voor het Nabije Oosten zijn toegelaten, zooals dat door Rusland is verlangd, en gaf ver volgens te kennen, dat Rusland zich zal neerleg gen bij het feit, dat het niet tot alle besprekin gen is toegelaten, en dat het er naar streven zal, de beide volgende grondbeginselen te doen gel den lo. Gelijkstelling en gelijkgerechtigheid van Rusland en zijn verbondenen met de positie e n de rechten van alle andere mogendheden. 2o. Handhaving van den vrede en van de veiligheid van het grondgebied van Rusland en van zijn verbondenen, alsmede van de economi sche betrekkingen met andere landen. De Russische delegatie .behoudt zich het recht voor, in den loop der verdere beraadslagingen voorstellen met betrekking tot de kwestie der zeeëngten te doen. Zij verkondigt echter reeds thans als de basis van haar program De permanente vrijheid der handelssch epvaart en van het vredesver- keer door den Bosporus, de Zee van Marmora en door de Dardanellen moet onvoorwaardelijk en zonder eenige beperking gewaarborgd wor den. De handhaving van den vrede in de Zwarte Zee en van de bescherming harer kusten, als mede de handhaving van den vrede in het Nabije Oosten en de veiligheid van Constanti- nopel moeten gewaarborgd worden, hetgeen geschieden moet door de Dardanellen en den Bosporus in tijd van vrede en van oorlog voor alle oorlogs- en gewapende schepen, alsmede voor alle militaire vliegtuigen, van alle lan den, met uitzondering van die van Turkije, te sluiten. De Russische regeering en haar verbondenen gaan uit van het standpunt, dat de Dardanel len en de Bosporus tot Turkije behooren en, met het oog op den eerbied voor de souvereini- teit van ieder volk staan zij er op, dat de rech ten van het Turksche volk in elk opzicht, zoowel wat het grondgebied als de wateren van Turkije betreft, moeten worden hersteld en gehandhaafd. Zij verklaren, dat de Turksche regeering de zeeëngten en de Zee van Marmora slechts dan met succes tegen eiken aanval kan verdedigen, wanneer haar uitdrukkelijk het recht wordt toegekend, de kust te versterken en haar met alle middelen der moderne oorlogstechniek toe te rusten. Dit beginsel is steeds door alle hier ver tegenwoordigde mogendheden erkend, aldus Tsjitsjerin, en wanneer het thans werd verloo chend, zou dit beteekenen, dat aan de sterkste zeemacht een bevoorrechte positie werd toe gekend. Nadat hij uiting had gegeven aan de vrede lievende bedoelingen der Russische regeering, welke gekant is tegen elk militaristisch, oor logszuchtig en agressief optreden, zeide Tsjit- jerin, dat, al heeft Sovjet-Rusland de annexio- nistische politiek der tsaristische regeeringen ten opzichte van Constantinopel verloochend, het zich daarom toch niet kan vereenigen met 81 „Goeden nacht 1" herhaalde de graaf met een eerbiedigen groet En terwijl zij wegging mompelde hij „Wat voor een gezicht zal zij morgen wel zetten, wanneer ik haar goeden dag zal wen- schen IX. Het was tegen den middag op den dag van het huwelijk, dat het- schip, hetwelk Barnes naar Corsica voerde, in het gezicht kwam 'van de golf van Ajaccio. Twee uur later liep het de haven binnen. Kapitein en scheepsvolk had den alles gedaan, wat in hun vermogen was, doch de wind bleef ongunstig en Marina was reeds sedert twee uren eene getrouwde vrouw, toen Barnes voet aan land zette op de kade van Ajaccio. Eenige minuten later trad hij de kazerne der stad binnen en vroeg om kapitein de Belloc te spreken. Zijn uiterlijk was danig veranderd hij zag er met zijn door onrust betrokken gelaat en zijn baard van vier dagen zoo vreemd uit, dat de een oplossing van de kwestie der zeeëngten, welke tegen zijn eigen veiligheid zou zijn gericht. Lord Curzon kwam verontwaardigd tegen Tsjitsjerin's woorden op. Hij verklaarde, dat de sterkste zee-mogendheid zich niet zonder meer liet verdringen. Ismet Pasja was niet van dreigementen ge diend en hoopte een vreedzame oplossing te vinden. Zijn eigen standpunt heeft hij nog niet uiteengezet. Bulgarije en Roemenië voerden ook nog het woord Verdere besluiten zijn echter nog niet geval len men is thans in spannende afwachting, al achten verschillende de zaak nog niet verloren. Capitulaties. De bladen vernemen uit Lausanne, dat de Fransche expert Serruys in overeenstemming met alle geallieerden, aan de Turken een ontwerp- conventie heeft voorgelegd, bedoelende een over gangsregime te vestigen ter vervanging van de garanties en de capitulaties. Volgens de „Petit Parisien" zal men in Turk sche milieus dit ontwerp van Serruys als ge schikt beschouwen om een basis voor een com promis op te leveren. Het blad zegt, dat de Turken weldra hun tegenvoorstellen zullen indienen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Moskou verneemt WolffDe ontwape ningsconferentie werd, naar het Russische tele- graafagentschap "meldt gisteren door Litwinof geopend. De plaatsvervangende voorzitter van het Al-Russische executieve comité Smidowitsj hield de openingsrede. Op voorstel van de Poolsche delegatie werd Litwinof met algemeene stemmen tot voor zitter van de conferentie gekozen. Litwinof las een verklaring der Sovjet-regee ring voor, waarin zij zich bereid verklaart, het Russische leger in een periode van anderhalf twee jaar tot het vierde deel van zijn tegenwoor dige sterkte, d.i. tot tweehonderdduizend man te verminderen, op voorwaarde, dat de legers van de landen, welke het ontwapeningsverdrag on derteekenen, in dezelfde mate worden vermin derd. Voorts stelde hij voor, de uitgaven voor het leger te verminderen. Wat de bewapening ter zee betreft, ziet de Russische regeering er van af, voorstellen te doen, daar zij haar vloot vergeleken met de sterkte van 1917 reeds met drie vierden heeft verminderd. Litwinof stelde daarop een agenda voor de conferentie voor, welke door alle gedelegeer den werd goedgekeurd. Voorts stelde Litwinof voor, drie commissies te vormen, en wel voor het vraagstuk der ont wapening, voor de kwestie der legeruitgaven en voor de grenskwesties. DE IERSCHE VRIJSTAAT., De Iersche Vrijstaat bestaat vanaf heden formeel. Thans zal ook de Koninklijke goedkeu ring afkomen op de door het Britsche parle ment aangenomen wetten en vervolgens zal 5e voorloopige regeering in bijzondere zitting officieel haar aansprakelijkheid overdragen aan het parlement van den Ierschen Vrijstaat. De huidige „Dail" of Voorloopig Parlement zal, zoo zegt de „Observer", een tijdlang als Lagerhuis fungeeren. Zoodra de gouverneur-generaal is benoemd, is het Vrijstaat-parlement compleet. De „Observer" verneemt voorts, dat Timoty Healy's benoeming als eerste gouverneur-gene- kapitein hem in het eerst niet herkende. „Wat drommel riep hij eindelijk uit. „Waar heb ik mijne gedachten Wel, wel, zijt gij het beste vriend, wat is u overkomen Terwijl de Amerikaan hem zijne geschiede nis vertelde ontveinsde de Belloc zijne ongerust heid niet. Hij riep een sergeant en gaf hem haastig eenige bevelen. „Gij zult wél doen, vier of vijf soldaten mede te nemen," zeide hij, toen Barnes zijn ver haal geëindigd had. „Ik voer hier het bevel en zal u vergezellen." „Dat wilde ik u verzoeken. Gij zijt bij het duel tegenwoordig geweest en kunt aan Marina duidelijk maken, dat het een eerlijke strijd was. Ik heb reeds een bode gezonden om paarden voor mij te bestellen. Zullen uwe mannen in staat zijn mij te volgen „O, zeker. Ik ga ook mee. Hebt gij wapenen „Neen. Ik heb op u gerekend." „Goed." Hij ging heen en kwam even later terug met twee revolvers, welke hij den Amerikaan ter liand stelde. „Ik zou niet gaarne in Danella's plaats zijn," sprak hij lachende, „indien gij het noodig oor deelt op hem te schieten. Maar gij hebt haast. Tot ziens dus. Ik zal rdet ver achter u zijn." Barnes steeg in het zadel, verliet de stad en sloeg den weg in naar Basta, langs de kleine herberg „de Visschers," waar een jaar te voren het tweegevecht had plaats gehad, welks ge- raal te wachten is, zoodra de koninklijke goed keuring op de grondwet is afgekomen. ZWITSERLAND. Zondag is in Zwitserland het referendum gehouden over het initiatief der socialisten no pens een progressieve heffing ineens op de ver mogens, waaronder reeds vermogens van 100.000 francs zouden vallen Het voorstel werd evenwel met een overgroote meerderheid verworpen. SPANJE. De koning heeft opnieuw zijn vertrouwen uit gesproken jegens Sanchez Guerra. Deze heeft nu enkele ministers, die deel hebben uitgemaakt van het kabinet. Allen de Salazar, door anderen vervangen. Het aldus gereconstitueerde kabinet zal zich heden aan de Cortes voorstellen. DE GENTSCHE IIOOGESCHOOL. Morgen hebben in de Belgische Kamer de beslissende debatten en stemmingen plaats over de kwestie der al of niet vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Het voorstel van v. Cauwelaert (geleidelijke vervlaamsching) schijnt met eenige amendemen ten er op, nog al kans te hebben te worden aangenomen. Naar de „Msb." verneemt willen de frankil- jonsche liberale ministers echter niets van dit voorstel weten, zelfs loopen er geruchten, dat ze uit de regeering zullen treden. Ook over uit treden der Vlaamsche ministers bij verwerping van dat voorstel, doen geruchten de ronde. Ze dienen echter met groot voorbehoud te wor den aanvaard. MILITAIRE CONTROLE-COMMISSIES. Naar het „Acht Uhr Abendblatt" meldt, heeft de Duitsche regeering een nota van den Raad van Ambassadeurs ontvangen, waarin de wijziging van de bestaande intergeallieerde mi litaire controlecommissie in een garantiecommissi der Entente wordt besproken. De Raad van Ambassadeurs stelt deze wijziging afhankelijk van vijf voorwaarden, o.a. de vervulling der eischen van de Entente in zake de reorgani satie van de veiligheidspolitie, de volledige verbouwing van alle fabrieken, die oorlogs materiaal vervaardigden, in fabrieken voor het vervaardigen van materiaal voor vreedzame doeleinden, en uitlevering van al het nog in Duitschland aanwezige oorlogsmateriaal. De nota zal door het kabinet worden bespro ken en binnenkort gepubliceerd worden. ALLERLEI. Uit Parijs Het bureau van het syndicaat der bakkerspatroons heeft aan den minister van landbouw doen weten, dat de broodvoorziening gistermorgen zou worden hervat. Uit AthenePrms Andreas is gister vergezeld van zijn gemalin vertrokken. Te Phalerum begaf hij zich aan boord van een Britsch oorlogsschip. De berichten omtrent een opstandige be weging zijn onjuist. In het geheele land heerscht volmaakte orde. De „Times" meldt, dat te Rome verluidt, dat de Paus binnenkort een memorandum zal richten tot de conferentie van Lausanne. In dit memorandum zal de H. Vader een uiteenzetting geven van het Vaticaansche stand punt over alle vraagstukken,welke met hetNabije Oosten verband houden. Uit Athene De GTeksche generaals PaLis, Exadaktylos en Valettas, die verleden week wer- volgen zich thans zoo geducht lieten gevoelen. In galop rende hij voort, steeds denkende aan haar, die hij zoozeer beminde, en die op dit oogenblik misschien zijne hulp inriep. „Zal ik nog tijdig genoeg komen" vroeg hij zich af, terwijl hij de sporen in de zijden van zijn paard drukte. Tegen den avond, toen hij de vreugdevuren op de heuvels zag, begreep hij, dat alles ge daan was dat het huwelijk had plaats gehad. Toch zette hij zijn razenden galop voort. Zijn voorgevoel zeide hem, dat deze echtverbinte nis slechts eene ondergeschikte rol speelde in de plannen van Danella dat hij tot eiken prijs Edwin moest redden van het gevaar, dat hem dreigde en hem uit de macht van zijn onver- zoenlijken vijand trachten te redden. Eenige boeren, die hem op den weg tegen kwamen, deelden hem mede, dat de feestvie renden in het huis van den graaf vergaderd waren. Barnes maakte gebruik van deze be richten cn bevond zich weldra in de olijven- laan, die hij nog kende van zijn eerste bezoek aan Corsica. Hij steeg af onder beschutting van de schaduw van het huis. Het was tien minuten, vóór dat Anstruther van Marina terugkwam. De vensters in den voorgevel waren niet ver licht, maar Barnes herinnerde zich, dat de slaapkamers in het achterste gedeelte van het gebouw lagen. Hij bond zijn paard aan een der boomen vast en ging het huis om, in de hoop den gearresteerd, zijn gisteren wegens onvol doende bewijs in vrijheid gesteld. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft de Joegoslavische premier Pasjitsj den koning zijn ontslag aangeboden in verband met de houding van het Kroatische bloc, hetwelk heeft besloten, wederom actief aan het parlementaire leven deel te nemen. De Roemeensche koningin Marie is te Belgrado aangekomen om een bezoek te brengen aan het Joegoslavische vorstenpaar. In officieele kringen hecht men aan dit bezoek een politieke beteekenis, speciaal met betrekking tot de ge beurtenissen te Athene. Volgens een bericht van de „Chicago Tri bune" uit Sofia, zouden de Turksche opstande lingen in West-Thracië de provincie autonoom hebben verklaard met Xanthi als hoofdstad. De burgemeester van Ingolstadt heeft ver klaard, dat de stad in geen geval in staat is, een zoo groote som te betalen als door de Entente wordt verlangd. Bij zijn aankomst te New-York op 3 dezer verklaarde Pierpont Morgan, dat hij niet aan de Brusselsche conferentie zou deelnemen. Binnenland. Tegen het socialisme. Zondag had in de kerk der E.E.P.P. Redemp toristen aan de Keizersgracht te Amsterdam de eerste der aangekondigde conferenties tegen het socialisme plaats. De kerk was stampvol. In een rede van ruim vijf kwartier toonde Pater Voets C.s.s.R. de valschheid aan der stellingen van de S.D.A.P., onder aankondiging, dat hij de geheele rede, welke hij ter inzage hield voor iedereen, op schrifthadgesteld,terwijl hij zijn stellingen gaarne in de socialistische pers zou verdedigen, indien deze hem daarvoor ruimte beschikbaar wilde stellen. Een nieuw handelsverdrag. De economische afdeeling van het Tsjechische ministerie van Buitenlandsche Zaken bereidt de sluiting van een handelsverdrag met Neder land voor. Corps diplomatique. Tot kanselier aan het Nederlandsch ge zantschap te Sofia is benoemd Jhr. L. M. de Brauw. Geen visum voor Spanje. De minister van buitenlandsche zaken heeft, naar het Hdbl. meldt, aan de commissarissen der Koningin bericht, dat met ingang van 1 Januari Nederlanders, die zich naar Spanje begeven, geen Spaansch visum meer behoeven, doch dat het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort te hunnen name, voldoende is. Omgekeerd be hoeven Spanjaarden, die zich naar Nederland begeven, met ingang van dien datum zich niet meer van een Nederlandsch visum te voorzien. Een R.K. Centrale van Technici. Zondag 3 Dcc. werd te Utrecht een afdeelings- voorzittcrsVeradering gehouden van den Ned. R.K. Bond van Technici, waarin door het Be stuur mededeelingen werden gedaan van zijn verrichtingen om te komen tot een R.K.Centrale van Technici. Na gehouden besprekingen werd onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen. „De Nederlandsche R.K. Bond van Technici op Zondag 3 December 1922 te Utrecht in een Afdeelings-voorzittersvergadering bijeen gehoord de besprekingen en uiteenzettingen misschien een bediende aan te treffen, die hem zoude terecht helpen. Hij bemerkte echter nie mand doch weldra bespeurde hij een licht aan een der vensters in den rechtervleugel. Hij naderde behoedzaam. Wat hij zag, deed hem van vreugde bijna opspringen. Het raam stond geheel open, het was een buitengewoon zoele nacht, en Barnes kon alles zien, wat er zich bevond in de kamer. Het was een klein vertrek, met smaak ge meubeld en voor een tafel, in het licht van twee kaarsen, zat het jonge meisje, dat hij be minde. Een zoete glimlach verhelderde haar aangezicht en zij schreef misschien wel aan hem. Na een poosje drukte zij den brief aan hare lippen en zeide zachtjes „Voor hem 1" Indien Barnes den tijd had gehad, zou hij daar nog lang zijn blijven staan om dit liefelijk tooneeltje te bewonderen doch eene enkele gedachte hield hem slechts bezig het arme kind, dat hij gevreesd had niet levend terug te zullen vinden, en dat nu, Gode zij dank gezond en wel was, vermoedde niets van het gevaar, hetwelk haar broeder dreigde. Hij riep haar zachtjes bij haar voornaam. Enid richtte zich op, bevende van aandoening en toen zij nogmaals zijne stem hoorde, snelde zij naar het venster. [Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1