inzake de verrichtingen van het Bondsbestuur om te komen tot een R.K. Centrale van Technici die alle groepen van R.K. Technici zal kunnen omvatten. Van oordeel dat die Centrale in het belang van de R.K. Technici is te achten keurt het ge voerde beleid yan het Bondsbestuur goed. Besluit het Bestuur volmacht te geven zijn pogen om te komen tot de R.K. Centrale van Technici door te zetten. Verzoekt de besturen der afdeelingen en leden de uitvoering van die opdracht krachtig en met alle ten dienste staande middelen te steunen. Besluit deze motie ter kennis te brengen van belanghebbende organisatie's en de pers. En gaat over tot de orde van den dag." Uit de textielnijverheid. De uitsluiting bij de Twentsch-Geldersche Fa- brikantenvereeniging is opgeheven. Vanochtend zouden de fabrieken weer aangezet worden. Bij een demonstratie voor de woningen der firmanten van de Eerste Nederlandsche Kant- fabriek te Hengelo (die, zooals gemeld zestien Duitsche arbeiders in dienst genomen hebben) zijn ruiten van de woningen ingeworpen. De burgemeester heeft samenscholingen van meer dan 5 personen verboden. De politiemacht zou vandaag met acht mare chaussees en zes rijksveldwachters worden versterkt. De politie heeft gisteren een groep stakers voor de kantfabriek uiteengedreven. Het zceliedeneonflict. Ingevolge de aangenomen motie door de drukbezochte zeeliedenvergaderingen Vrij dag te Amsterdam en Rotterdam onder leiding der Ned. Federatie van transportarbeiders en de Ned. zeeliedenvereenigingen Endracht ge houden, hebben' de besturen van deze organisa ties zich gewend met een schrijven tot den bond van werkgevers in de koopvaardij, waarin de eisch wordt gesteld, dat de aangekondigde gage- verlaging wordt teruggetrokken. Gistermorgen heeft eveneens ingevolge de aangenomen motie, waardoor aan bovengenoem de organisaties opdracht werd gegeven onverwijld stappen te doen om zich met de overige aange slotenen in het transportbedrijf in verbinding te stellen ten einde te trachten een zoo uitgebreid mogelijke actie in het groot transportbedrijf van ons land op touw te zetten, eengecombineerde vergadering van besturen plaats gehad ten kantore der federatie te Amsterdam. Aan deze vergadering hebben verschillende be sturen deelgenomen. Men meldt uit Rotterdam, dat reeds ver- verschillende schepen de bemanningen op de nieuwe gages hebben aangemonsterd, op o.a. de Rijndam, Midsland, Wilis, Aagtekerke, Holendreeht, Leerdam, Ary Scheffer en Gaaster- land. In Amsterdam is reeds op 12 dezer op de nieuwe gages gemonsterd, zoodat in het geheel reeds 672 zeelieden onder de nieuwe voorwaarden naar zee vertrekken. Sinds- en Gewestelijk Nieuws. Aïdeelingsverslag van het onderzoek der Ge- meente-begrooting voor 1923. Afdeeling 1. Aanwezig de heeren P. de Bruin, Wethouder, bij afwezigheid van den heer C. Houtman, waarnemend Voorzitter, C. H. Scheffers, J. Dinkelaar, W. Gollé, W. H. van den Toorn en J. van der Most, rappor teur. Afwezig de heeren J. H. Evers en mr. M. J. C. M. Kavelaars. Afdeeling 2. Aanwezig de heeren D. Boddeüs, Wethouder-Voorzitter, S. Hijman, J. M. van Pelt, W. van der Hoek, A. P. S. Swartjes en T. Slavenburg, rapporteur. Afwezig is mevr. E. KoetenOoms. Afdeeling 3. Aanwezig de heeren mr. M. M. van Velzen, Wethouder-Voorzitter, J. van den Tempel, L. van Pelt, en J. G. H. Brounts, rapporteur. Afwezig de heeren A. J. Schreuder, J. M. van der Schalk en C. Korpel. Algemeene Beschouwingen. Afdeeling 1. Hoewel een lid van oor deel is, dat niet gedaan kan worden wat men gaarne zou willen, kan hij toch niet medegaan met hen, die door dik en dun willen bezuinigen. Vooral wenscht hij geen bezuiniging toegepast te zien op de loonen van het Gemeentepersoneel. Ook acht hij het noodzakelijk, dat uitvoering wordt gegeven aan de Koemarktplannen, aange zien de bestaande toestand niet bestendigd kan Worden Ook den bouw van een oude liedenhuis acht hij zeer urgent, daar steeds is gebleken, dat het St. Jacobs-Gasthuis voor dit doel ongeschikt is. Wat het werkloozenvraagstuk betreft, is z.i. de aanleg van een nieuwe Algemeene Be graafplaats uitstekend geschikt voor werkver schaffing. Ook het stichten van Sportparken zou in die lijn bevorderd kunnen worden gezien den toestand in Alkmaar, kan dit bovendien voor de Gemeente een bronvan inkomsten zijn.Het Sterre bosch zou verbeterd kunnen worden en de aan trekkelijkheid daarvan verhoogd door den aan leg van een hertenkamp. Inzake het woning vraagstuk verheugt hij zich in het feit, dat door den bouw van woningen en het verhuizen naar andere gemeenten, de nood eenigszins vermin derd is en hij zou daarom wenschen dat nu met de opruiming van z.g. krotwoningen wordt be gonnen. Verder vraagt hij of Burgemeester en Wethou ders niet den tijd gekomen achten om de levens- middelenpolitiek ter hand te nemen, en de aan dacht te vestigen op de steeds stijgende kolen- prijzen. Amsterdam heeft daarmede reeds goede resultaten bereikt. Wat de belastingen betreft, zou hij het ge- wenscht achten, dat een belasting op het bedrijf werd ingevoerd (waar andere leden zich tegen verklaarden) en één op vrachtauto's. Ook vraagt hij, of, en zoo ja, welke voorwaar den zijn verbonden aan den Vlaardingschen autodienst. Eindelijk vraagt hij of het niet mogelijk is het schoolgeld voor het bizonder bewaarschool- onderwijs op denzelfden voet te brengen als dat voor het openbaar bewaarschoolonderwijs, op dat er meer uniformiteit kome en acht hij den tijd gekomen, om over te gaan tot stichting van een bewaarschool in het zich steeds uitbreidend Gorzenkwartier. Een ander lid geeft toe, dat de toestand niet rooskleurig is, maar hij zou willen bezuinigen op militairisme en burgerwachten en niet op werk- loozen en armen. Verlaging der loonen en ver lenging van arbeidsduur zijn volgens dat lid geen middelen om de malaise te bestrijden. Verder informeert hij naar de meening van Burgemeester en Wethouders over de vraag of het, ondanks principieele verschillen, mogelijk is, met elkander samen te werken. Inzake werkverschaffing zou hij de aandacht willen vestigen op den woningbouw, het aan leggen en verbeteren van straten en het dempen van grachten, terwijl naar zijn meening ook thans de tijd gekomen is om over te gaan tot betonwoningbouw, waaraan vele werkloozen zouden kunnen werken. Verder dringt dat lid aan op uitbreiding van de schoolvoeding en -kleeding, daar de nóód der werkloozen steeds grooter wordt. Ook informeert hij of rekening gehouden wordt met de commissie voor schoolvoeding en -klee ding daar volgens hem het Gemeentebestuur de verschillende Commissies van Bijstand voor bijgaat zoo beantwoordt de Commissie voor Werkloozenzorg niet aan haar taak en houdt de Commissie voor Steunverleening geen rekening met de circulaires van den Minister van Binnen- landsche Zaken. Grensgevallen, welke door die Commissie behandeld moeten worden, worden door de amb tenaren opgelost, wat in andere gemeenten niet gebeurt. Hij zou gaarne daarom zien, dat ook hier de Commissie meer bevoegdheid verkreeg. Verder vraagt hij de aandacht van hetGemeen- tebestuur voor de wijze, waarop van hen, die door de Gemeente worden te werk gesteld, 1.50 per week wordt ingehouden voor achterstallige belasting. Met het oog op den komenden winter zouden meerdere leden gaarne iets vernemen over de plannen van het Gemeentebestuur inzake school voeding en -kleeding. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders geen maatregelen kunnen nemen om leden der vaste Raadscommissies te bewegen, de vergade ringen dier Commissies zoo getrouw mogelijk bij te wonen, wat nu helaas veel te weoschen overlaat. Een lid wijst er op, dat de gevolgen van de regeling met Rotterdam, uitgezonderd wat be treft de Drinkwaterleiding, nog niet in de be grooting vermeld zijn. Afdeeling 2. Door een der leden wordt geklaagd over de late toezending van dé Nota van Wijzigingen, die ter tafel gevonden werd en dus niet vooraf kon worden nagezien. Hetzelfde lid merkt op, dat een post van 28.000.van de rekening over 1921 niet in de begrooting is opgenomen, en ook niet in de nota van Wijzigingen werd gerectificeerd. Een der andere leden vindt de begrooting geen zuiver beeld van den toestand. Hij mist daarin onder meer de gevolgen van de regeling mét Rotterdam, terwijl verder volgens hem deze begrooting een ongunstigen indruk maakt. Afdeeling 3. Een lid vraagt of het Re glement van Orde niet beter kan worden ge handhaafd wat betreft het op tijd aanvangen der vergaderingen van den Raad. Een lid stelt de vraag of Burgemeester en Wethouders zich rekenschap geven van de on voldoende ruimte der Raadszaal (met het oog op de a.s. uitbreiding van het getal raads leden) en zoo ja, wat hunne plannen hieromtrent zijn. Een lid meent, dat door centralisatie van de schoonmaaksters der diverse gemeentegebouwen een aanmerkelijke besparing kan worden ver kregen, mede in verband met de posten volgnrs. 225 en 226. Meerdere leden verwijzen naar het verkeer op de Koemarkt en een lid ziet verbetering in het wegbreken van het café daar ter plaatse. Een lid zou gaarne zien, dat geen toestemming meer werd gegeven voor vermakelijkheden, zop- als circussen e.d., daar verschillende ingezetenen hierdoor in hun gevoelens worden gekwetst. Een lid wenscht het peil van den Nieuwland- schen polder bepaald te zien teneinde teleur stelling voor'bouwondernemingen te voorkomen en tevens naar nieuwen bouwgrond om te zien, teneinde met wachten geen tijd verloren te la ten gaan. [Wordt vervolgd Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand November 1922. Inlagen 118.310. Terugbetalingen 123.222.39. Aantal inleggers 1 Nov. 1922 14948 Nieuwe deelnemers 70 15018 Geheel afgeschreven deelnemers 49 Aantal inleggers 30 Nov. 1922 14969 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 Nov. 1922 4.311.574.61. Volksbadhuis. In de week van 26 tot 2 December 1922 wer den genomen 473 baden. lste klasse kuipbaden 38, regenbaden 66. 2de klasse kuipbaden 40, regenbaden 321. Kinderbaden 8. Gedurende de maand November 1922 werden genomen 1872 baden. lste klasse kuipbaden 155, regenbaden 279. 2de klasse kuipbaden 134, regenbaden 1271. Kinderbaden 33. Ned. R. K. Volksbond. Donderdagavond 8 uur zal er in de groote zaal van den Volksbond door de afd. Schiedam van den N.R. K. Volksbond een belangrijke ledenvergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer A. Aengenent, secre taris van den arbeid. Schietbanen. De onderhandelingen met het Rijk over den aanleg van een schietbaan onder onze gemeente zijn tot een goed einde gebracht doordat de overeenstemming is verkregen. Wanneer enkele kleine bezwaren zijn over wonnen, zal men aan den Kethelweg, met den bouwvan een tweetal banenvoor scherp beginnen. Tegen het voorjaar hoopt men met het werk gereed te komen. Badhuis Eendrachtstraat 35. In de week van 27 November tot 2 December 1922 werden genomen 132 baden, waarvan 28 kuipbaden en 104 regenbaden. Zaterdagavond heeft men zich door opensluiting toegang weten te verschaffen tot pand 21, Pendrechtschestraat, toen de be woners, de familie H. v. M. juist afwezig waren. Uit een kastje in de huiskamer werd f 10 ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. UIT ROTTERDAM. Het Rotterdamsch Comité ter behartiging van Nationale Belangen is ijverig bezig met het beramen van plannen ter viering van het 25- jarige regeeringsjubileum van de Koningin, In overleg met den eerevoorzitter, burgemeester mr. A.R. Zimmerman, is besloten, een eerecomité te vormen. Aan een bepaald aantal ingezetenen, uit toonaangevende kringen gekozen zal een uitnoodiging worden gezonden, daarin zitting te nemen. Zoo mogelijk zal nog deze maand, onder lei ding van den burgemeester, een vergadering met het eerecomité worden gehouden, en zullen de plannen nader worden overwogen. UIT VLAARDINGEN. Het staat thans vast, dat de annexatie van Vlaardingen-Ambacht op 1 Januari a.s. niet haar beslag zal krijgen. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Voor zoover ook in uw geëerd blad het be richt is opgenomen van den heer Joh. v.d. Brink, Rijwk Ihandelaar te de Meern b/ Utrecht, onder het hoofd „Een aanklacht tegen de Rotterdam- sche Handels- Landbouwbank", zult u ons ten zeerste verplichten, met de opname van het navolgende. De heer v.d. Brink zegt in dit bericht, de win naar te zijn van een Landhuis enz., en tot heden toe het Landhuis of de geschatte aarde niet van de Bank te hebben kunnen loskrijgen, méér nog, zelfs geen schriftelijke bevestiging daarom trent. Dit bericht zoo gesteld, is op z'n zachtst uit gedrukt zeer bezijden de waarheid. De zaak zit zoo. Bij de vijfde klasse trekking der 23ste Rott. Premieleening, gehouden den lsten November 1922 in den Dierentuin te 's-Gravenhage, viel op Serie 303 No. 578 een in aanbouw zijnd Landhuis met een daaraan verbonden lijfrente van f 100. per week, onder de ekende voorwaarden. Op 6 November d.a.v. melden zich eenige personen, waaronder ook de heer v.d. Brink uit de Meern, die verklaarden met hun twaalven eigenaar van bovengenoemde obligatie te zijn. Waar een landhuis niet door 12 personen kan bewoond worden, de lijfrente, slechts aan één persoon kon worden uitbetaald, en daar wij slechts één eigenaar van een obligatie kennen^ hebben wij den heer v.d. Brink medegedeeld dat zij onder elknder moesten uitmaken, wien de obligatie toebehoorde, en dat dan de zaak verder met een door die twaalf personen aangewezen eigenaar zou kunnen worden geregeld. Bij die gelegenheid stelden wij den heer v.d Brink, als toonder der obligatie, de eerste Week lijfrente tegen kwitantie ter hand. De heer v.d. Brink verklaarde, mede namens de andere 11 eigenaars, liever een bedrag in geld te ontvangen wat dan door hen gedeeld zou kunnen worden. Waar uitdrukkelijk in het plan bij bovengenoem de premie, geen compensatie in contant geld ge noemd was, en wij het Landhuis liever bewoond zagen, hebben wij dit voorstel direct van de hand gewezen. Niettegenstaande dit, is de heer v.d. Brink nadien meerdere malen met hetzelfde verzoek te onzen kantore geweest, en heeft daar toe zelfs schriftelijke voorstellen gedaan. Ons standpunt in deze, blijft echter U heeft de villa met lijfrente gewonnen, u moet die ook gaan bewonen. De heer v.d. Brink ontvangt dus regelmatig de lijfrente en kan dus, zoodra het landhuis gereed is, dit gaan bewonen. Hij heeft de gelegenheid desgewenscht nog enkele wijzigingen in den afbouw te doen aanbrengen,en wij wachten alleen op een schriftelijke verklaring, waarin de andere elf oorspronkelijke mede-eigenaars Van vorenbedoelde obligatie, afstand doen van al hun eventueele rechten daarop. Van een Landhuis te Apeldoorn, dat tot de bewoning gereed was,zag de heer v.d. Brink lieve- af, en hij koos er een in hetVillapark te Hilligersr berg, waar wij voor hem gereserveerd hebben het tweede landhuis vanaf den straatweg. De beweringen van den heer v.d. Brink zijn in alle opzichten onjuist. Met dank voor de opname. Directie Gouden kalf. Gemengd Nieuws. Ontvoerd. Zaterdagmiddag liep een lief dezuster uit het huis voor kinderverpleging van den Heilige Vincentius van Paulo uit de Bilder- dijkstraat in Den Haag met 5 kinderen door de Maasstraat aldaar. Plotseling werd een dier kinderen, de 8-jarige Wilhelmus Boon, door zes mannen beetgegrepen en weggevoerd. Vermoede lijk was de oom van het jongetje bij deze man nen. De politie vermoedt, dat het kind aan vankelijk naar de ouders, aan wier macht het onttrokken was, en die verblijf houden in een woonwagen aan de Brinkhorstlaan, is vervoerd. Treurig. Zondagavond omstreeks 8 uur kwamen V. H. en V. L. in een café in de Alleen- houderstraat te Tilburg. Wijl zij onder invloed van drank waren, weigerde de kastelein hun te tappen. Zij verlieten daarop het café, gevolgd door twee andere bezoekers, onder wie de 40- jarige ongehuwde werkman V., die hen vermaan de, kalm hun weg te gaan. V. L. trok daarop in drift een mes en bracht V. een steek in den hals toe, waardoor de hoofdslagader getroffen werd, en de dood weldra volgde. De dader is gearres teerd. Brandstichting. Te Termunten is gis teren, vermoedelijk door kwaadwilligheid, de boerderij van den heer Toxopeus tot den grond afgebrand. Sinterklaaspakket. In het grens- plaatsje Rhede kreeg een landbouwer de vorige week uit Buer een postpakket van een onbe kende toegezonden, waarin geborgen was een doodshemd, een lang scherp mes en een kan pe troleum. De landbouwer was hierdoor zoo ont steld, dat hij nu dag en nacht zijn boerderij laat bewaken. Verdronken. Zooals wij gister reeds heb ben gemeld, vierde Zaterdagavond te Raalte het echtpaar P. zijn 25-jarigen bruiloft. Te 9 uur ontstond een familietwist, waarna de 50- jarige J.V. het huis der feestvierenden had verlaten. Gistermorgen werd zijn lijk gevonden in staande houding aan den kant van het ka naal nabij de werf der Kanaalmij. De mare chaussee, die gewaarschuwd werd, haalde het lijk op het droge en bracht het naar de wo ning van den verdronkene. Aanvankelijk dacht de politie aan misdrijf en deed een neef van den verdronkene V. in arrest stellen. Uit verder onderzoek en uit het rapport van den genees heer bleek dat van geweldpleging geen sprake was. De man was vermoedelijk versuft door het gebruik van drank, te water geloopen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kin deren. De verslagenheid in de buurt is grootl. V. is inmiddels in vrijheid gesteld. Gasverstikking. Omtrent de gas- verstikking, waarvan Zaterdag de weduwe G. Henner, in haar woning aan de Heerenstraat te Leiden, het slachtoffer is geworden, blijkt na der, dat nog 5 andere bewoners door het gas bedwelmd zijn geweest, van wie 2 ernstig. Bij hen is men er in gelaagd, de levensgeesten op te wek ken. De officier van Justitie heeft termen gevon den, het lijk van de weduwe in beslag te laten nemen, aangezien, in tegenstelling met hetgeen aanvankelijk was aangenomen, er geen lek in de gasleiding is kunnen worden gevonden. Het vermoeden is nu, dat de gasfitter, die een dag voor het ongeval een gasleiding in het huis heeft aangelegd, bij den aanleg niet die voorzichtig heid heeft in acht genomen, welke van hem mocht worden gevorderd, waardoor het gas, dat ontsnapt is, langs of door een riool is gegaan en tenslotte in verschillende kamers van de wo ning een uitweg heeft gevonden. O n t s 1 a g e n. Bij de Amsterdamsche Bank te Rotterdam zijn 30 November jl. vijf en twin tig employé's ontslagen. Hun werd als gratifica tie drie maanden salaris uitbetaald. Een goede vangst. De Schevening- sche visschers L. L. en D. Sch. hebben bij de Witte Brug een portefeuille met 1300 aan bank papier gevonden. Eigenaar bleek de directeur van Hotel de Witte Brug, wiens picolo de porte feuille had verloren en reeds onder verdenking van diefstal in voorarrest was. De eerlijke vinders hebben ieder 75 gekregen. Moordaanslag. De ruim 70-jarige we duwe S., die een café aan het Oosterdiep te Wil- dervank (Gr.) heeft,is Zaterdagmorgen bewuste loos en met hoofdwonden achter de toonbank gevonden. De justitie te Winschoten heeft met een politiehond een onderzoek ingesteld, dat evenwel geen resultaat heeft opgeleverd.Dsvrouw is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een jongetje vermist. De commis saris van politie in de 2e afdeeling te den Haag verzoekt inlichtingen omtrent den 8-ja- rigen Gerrit Haas wonende Schenkweg 338. Dit jongetje heeft Zaterdagmiddag 3 uur de ouderlijke woning verlaten om naar de Hobbe- mastraat te gaan en is sedert niet in huis terug (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stokken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet ter ugge geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2