DE AMERIKAAN. DAGBLAD WO OR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 6 December 1922. No. 13509. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van W. DE GEUS A. VAN WAART om ver gunning tot oprichting van een kalkmalerij in het pand Westvest 1, kadaster Sectie G. No. 1181, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een kalkmolen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 20 December a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tpgen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. 1 Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Plinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bëzwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 December 1922. Buitcnlandseh Meuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De toestand op de conferentie wordt er niet beter op. Eenerzijds beklagen de Turken zich over de behandeling, welke zij van lord C.urzon genieten en verklaren, dat zij daarvan thans genoeg hebben. Zij verlangen, als vertegenwoor digers van een onafhankelijken staat te worden behandeld. De zeestraten zijn volgens hen Turksch bezit en Turkije kan er dus over beschik ken. Anderzijds verklaart de Britsche delegatie evenwel, er niet aan te kunnen denken om het vraagstuk der zeestraten als een zuiver Turk- sche kwestie te kunrten behandelen. De zee straten dienen in ieder geval als een interna tionaal vraagstuk te worden beschouwd en te worden beschouwd en te woiden geïnternationa liseerd, omdat er anders geen vrede in de wereld mogelijk zal zijn. Naar verwacht wordt, zal Lord Curzon, de voorzitter van de desbetreffende commissie, morgen de gezichtspunten van de geallieerden ten aanzien van de kwestie te Lausanne rnede- deelen. Volgens berichten uit Lausanne bestaat er algeheele overeenstemming tusschen de mili taire- en de marine-deskundigen der geallieerden. Met betrekking tot de voorstellen van de Russen wordt hier algemeen de opinie geuit, dat, als één staat zich daaromtrent ongerust moet maken, dit wel de' Turksche is. Zouden de Russische voorstellen bij onderlinge overeen stemming aangenomen worden en in werking treden, zoo zouden zij, in geval de verhouding tusschen Rusland en Turkije onder niet on denkbare omstandigheden gespannen zou wor den, buitengewoon onvoordeelig voor de lur ken blijken te zijn. De commissie voor de zeestraten zou heden tegen 11 uur bijeenkomen. Men ziet in deze bijeenroeping een bevestiging van het interge- allieerd accoord en een uiting van algemeene ontspanning. Mgr. Maglione, de Pauselijke nuntius te Bern, heeft aan den voorzitter van de conferentie 82 „Burton! Gij hier? Hoe is het mogelijk. O, wat ben ik blijde Doch de wanorde van Zijne bestoven klee ding bemerkende en de uitdrukking van ont steltenis op zijn.vermoeid gelaat, verbleekte zij en stamelde „Hemel! Welk ongeluk dreigt ons?" Luister", sprak Barnes en vraag mij niets. Antwoord alleen op mijne vragen. Eene mi nuut verlet zoude uw broeder het leven kun nen kosten." Zij beefde verschrikkelijk, doch, gehoorzaam aan ziin bevel, zeide zij „Vraag." „Hebt gij getracht, het huwelijk van Edwm te doen uistellen, gelijk ik u getelegrafeerd heb „Ik heb geen telegram ontvangen." „Zijt gij over Bastia gekomen?" „Ja Donderdag morgen, met de boot van Nizza." „Ah, die ellendeling!" mompelde Barnes. „Ga uw broeder waarschuwen, dat ik hem oo- genblikkelijk moet spreken." „Ik durf niet." „Dan zal ik zelf gaan. Waar is hij V' vroeg van Lausanne de volgende nota overhandigd De H. Stoel ontvangt dagelijks uit Con- stantinopel meer en meer verontrustende be richten. Bij de christenen van Europa is een pa- paniek ontstaan. Velen vertrekken, doch velen verkeeren ook in de mogelijkheid om te vertrek ken. Degenen, die de stad willen verlaten, moeten zich schriftelijk verbinden om nooit meer terug te komen. Hun goederen worden onder sequester gesteld. De eigendommen der Europeanen en der religieuse congregaties loopen groot gevaar. Men vreest voor een inval van onregelmatige benden en voor de rampzalige gevolgen, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien. De Armeniërs, die nergens onderdak kun nen vinden, voelen zich nog meer bedreigd dan de anderen, en zijn ten prooi aan een echte terreur. De H. Stoel vraagt in naam der menschheid aan de conferentie, dat deze zoo spoedig mo gelijk de meest afdoende maatregelen zal treffen, om de reeds zoo wreed getroffen christenbevol king te beschermen. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. In Fransche kringen is men van oordeel, dat de bijeenkomst te Londen niet het karakter eener conferentie moet hebben, maar slechts moet dienen voor een offieieele gedachtenwisseling, ten einde een gemeenschappelijk accoord tot stand te brengen omtrent de modaliteiten der Brussel- sche conferentie welker bijeenroeping de Fran sche regeering noodzakelijk blijft achten. Onder deze omstandigheden is het waarschijnlijk, dat Poincaré naar Londen geen volledig plan in zake de betaling der schadeloosstelling noch een nauwkeurig omschreven plan voor de re geling der intergeallieerde schulden zal mede brengen en uiteen zetten. De discussie hierover moet aan-de conferen tie van Brussel worden voorbehouden, waarop eveneens de staten der Kleine Entente vertegen woordigd zullen zijn. BULGARIJE. De 22 gearresteerde ministers van de drie Bulgaarsche oorlogskabinetten zijn uit Sofia naar de gevangenis te Sjoeinnene gebracht. Ter zelfder tijd eischte de openbare aankla gers de doodstraf tegen de drie ex-ministers Radoslawof Toutsjoef en Dintsjof, die tot het liberale kabinet vanl915 behoorden. Het wegvoeren van de vervolgde ministers heeft de vrees gewekt, dat de regeering drasti sche maatrege en zal nemen tegen haar politieke tegenstanders. SERVIE. De koning heeft het ontslag van het kabinet- Pasitsj aanvaard en het verzocht om de zaken te blijven waarnemen, totdat er een nieuw minis terie is gevormd. PROCES-SCIIEIDEMANN. Door het Openbaar Ministerie te Leipzig, waargenomen door dr. Ebermayer, werd gister in het proces tegen de beide personen, die een aanslag op Scheidemann hebben gepleegd, 11 jaar tuchthuisstraf geëischt. Tegen Oehlschlae- ger vroeg hij bovendien nog 6 maanden gevange nisstraf wegens het onbevoegd in bezit hebben van wapenen, hetgeen de totale straftijd van de zen beklaagde zou brengen op 11 jaar en drie maanden tuchthuisstraf. Voorts werd door het Openbaar Ministerie voor beiden een jaar eer verlies voorgesteld, en confiscatie van het wapen, dat in het bezit van Oehlschlaeger is gevonden. Barnes in de kamer springende. Zij greep hem bij den arm. „Zijt gij dwaas? Hij zou voor altijd boos op u zijn. Het is de eerste dag van zijn huwe lijk „O, het is thans geen tijd om aan zoo iets te denken. Het is eene zaak van leven en dood en er is geen minuut te verliezen. Schep moed, lieve. Ik moet u iets zoo afschuwelijks ver tellen, dat gij het niet zult willen gelooven, hoe wel het de zuivere waarheid is." En in korte woorden deelde hij haar mede, waarom hij dag en nacht was doorgereisd zon der een oogenblik verpoozing, ten einde tijdig op Corsica aan te komen. Enid sidderde over al hare leden. „God moge medelijden met hen hebben!" Zij zullen sterven van smartriep zij einde lijk uit. Doch toen Barnes haar sprak van Marina s geiofte en van hetgeen hij voor haar broeder vreesde, sprong zij eensklaps op en keek haar bruidegom met ontzetting aan. „Gij zijt krankzinnig Edwin dooden Zij Het klinkt of gij mij beschuldigte u te willen vermoorden Wat Danella moge gedaan of gezegd heb ben, van Marina ben ik zeker. Zij weet niets „Nu nog niet, misschien," antwoordde Bar nes, terwijl hij met zorg zijne revolvers onder zocht. „Maar het is hoogst noodig, dat ik uw DE IERSCHE VRIJSTAAT. De Iersche Vrijstaat is thans officieel erkend. T. M. Healy, de vooraanstaande Iersche natio nalist, die meer dan dertig jaar lid is van het Britsche parlement is benoemd tot eersten gouverneur-generaal van den Ierschen Vrijstaat. Aan den vooravond van de formeele vestiging van den Ierschen Vrijstaat, hebben LIealy, als mede de president van den Dail Eireann, Cos- grave, zich optimistisch uitgelaten ten aanzien van de toekomst, die Ierland tegemoetgaat. SPANJE. In den loop van de debatten in de Kamer over de jongste kabinets-crisis, het aftreden van den Kamer-voorzitter en de tegen het kabinet Allen de Salazar ingebrachte beschuldigingen is het gister tot heftige incidenten gekomen, o.a. tus schen Sanchez Guerra, den premier en Maura Cambo en La Cierva. De premier vroeg den Ka mer-voorzitter de zitting op te heffen. De regee ring, zoo zeide hij is thans reeds demissionair daar ik mij onmiddellijk naar het koninklijk paleis zal begeven, teneinde mijn ontslag in te dienen Sanchez Guerra nam daarop zijn hoeden verliet de zaal. Op dat oogenblik snelde Cambo op La Cierva toe dien hij een slag in het gezicht trachtte te geven, hetgeen evenwel door La Cierva's vrien den werd belet. In de Kamer heerschte een geweldig tumult. Er werd met vuisten en wandelstokken ge dreigd. Op de pul lieke tribune was het rumoer al even erg. De zitting werd daarop opgeheven en een nader bericht meldt dat het kahjnet inder daad is afgetreden. IIF E B U DYverdwijnl ~L gebruik fnschheid won LIFEBUOY Het beroemde ROODB GRIEKENLAND. De „Matin" verneemt, dat de koning van Griekenland als voorwaarde voor zijn aanblijven heeft geëischt, dat het revolutionnaire comité zou worden ontbonden. Daarop zal dit comité naar het blad meent, vermoedelijk antwoorden met het uitroepen eener republiek en met den koning te dwingen Athene te verlaten. IN CONTANTINOPEL. Gisteren heeft er te Constantinopel een ernstig incident plaats gehad. De Turksche politie belette den Grieken en Armeniërs, die Constan tinopel wilden verlaten, om zich in te schepen. Britsche soldaten bezetten het douanebureau. Troepen met machinegeweren dekten de in scheping. De Turksche politie belette hedenmiddag de ontscheping van vluchtelingen, die zich op een Fransch stoomschip bevonden, dat van Sam- soen kwam, niettegenstaande de Italiaansche politie vergunning had verleend, om te debar- keeren. De incidenten hebben de volle aandacht der geallieerde hooge commissarissen. ALLERLEI Clemenci au werd Maandag te Baltimore geest driftig toegejuicht. In zijn rede bepleitte hij op- n euw d amenwerking van Amerika met Euro pa en Frankrijk. Hij vertrok gistermiddag naar Washington, waar hij Donderdag tezamen met president Harding zal dineeren. De Raad van Ambassadeurs heeft de ont binding gelast van de intergeallieerde militaire controle-commissie in Bulgarije. Dit land zal voortaan af en toe worden bezocht door de intergeallieerde commissie te Boedapest. Generaal Papoulas, de voormalige opperbe velhebber van het Grieksche leger, die verleden week werd gearresteerd, is op vrije voeten gesteld Uit Berlijn Nadat nog pas gisteren de broeder spreek, vóór zij iets gewaar wordt want dezen nacht, zoo waar ik leef, zal Danel la tot haar spreken. Hij bemint haar en Genadige hemelThans weet zij alles In de stilte van den nacht had er een door dringende gil geklonken een kreet van ont zetting, die het bloed in de aderen deed stol len. Beiden werden als door een electrischen schok getroffen en zagen elkander aan met de ontsteltenis op het gelaat. Eene seconde daarna was Barnes de kamer uitgesneld en liep de gang door, welke naar den linker vleugel van het gebouw geleidde. X. Toen Marina hare kamer was binnengetre den, was zij te zeer bewogen om te letten op de pracht, welke haar overal omringde. Het was een rechthoekig vertrek, waarvan de eiken houten vloer was belegd met dierenvellen en de muren versierd met wapenen en jachttro- peeën. De meubels waren in den middeleeuw- schen stijl schoon bewerkt, maar in niets aan het sierlijke van het moderne huisraad herinner de. Het was juist de kamer, welke een schilder zoude hebben uitgekozen om de eene of andere tragedie voor te stellen uit de tijden der bar- Föbrikanlen van Lux enTwink 8860 28 rijksraad de verhooging der posttarieven heeft goedgekeurd, wordt reeds thans gemeld, dat van 15 Januari af de tarieven opnieuw met 100% zullen worden verhoogdHet verzenden van een gewonen brief zal dan vijftig mark kosten. Dat de Grieksche prins Andreas er het leven heeft afgebracht, heeft hij voor een goed deel te danken aan het optreden van den paus, die zich tot den Griekschen premier richtte met "het verzoek om, in naam der menschelijkheid en in het belang van Griekenland niet tot het aller ergste over te gaan. De besprekingen tusschen Mussolini en Krassin hebben een goed verloop gehad. Krassin liet zich zeer tevreden over de Italiaansch-Rus- sische toenadering uit. Uit Brindisi Prins Andreas van Grieken land en zijn gezin zijn naar Rome vertrokken, vanwaar zij naar Parijs en Londen zullen gaan. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag5 December. Behandeling wijziging L.O.-wetDe voor zitter stelt voor, de wijziging van de Lager- onderwijswet te behandelen onmiddellijk na de begrooting van binnenlandsche zaken, doch niet voor Vrijdagmiddag. Met het oog op de noodzakelijkheid van be studeering van de belangrijke wijzigingen aan gebracht bij de memorie van antwoord, stelt de heer Dresselhuys (V. B.) voor, de behan deling uit te stellen tot na het Kerstreces. Dit oorstel wordt gesteund door de heeren Ketelaar (V. D.), Gerhard (S. D.) en K. ter Laan (S. D.) De heer Nolens (R. K.) stelt voor, Dinsdag met de behandeling te beginnen, welk voorstel de voorzitter overneemt. De heer Dresselhuys trekt zijn voorstel in, dat wordt overgenomen door den heer K. ter Laan, maar verworpen wordt met 62 tegen 28 stemmen, waarna het voorstel van den voor zitter is aangenomen. De heer W ij n k o o p (Comm.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de houding van de regeering ten aanzien van het congres voor den vrede van het Internationaal baarschheid, toen de mannen nog half beschaafd en de vrouwen wreed waren. Dat alles bleef door Marina onopgemerkt. In haar geest heerschte slechts ééne gedachte zij was de vrouw van hem, dien' zij lief had. Allengs evenwel trof haar het algemeen ka rakter van hetgeen haar omringde, hoewel zij nog geen acht sloeg op de kleinere bijzonder heden. Zware draperieën verborgen de deuren voor het gezichtde eene, waarlangs zij wa3 binnengekomen en de andere, die van de ga lerij, door welke zij dacht, weldra Edwin te zien verschijnen. Het breede venster was op dezelfde wijze behangen, doch de gordijnen waren zoo danig ter zijde geschoven, dat de schaduw der bergen in de verte en het schijnsel der maan op den voorgrond zichtbaar waren. Eensklaps deed zich onder het venster een afschuwelijk, huiveringwekkend gezang hooren een lied van wraak en doodslag. Het was Tomaso, die Ma rina de Rimbecco toezong. Zij gevoelde zich op dat oogenblik zoo ge lukkig, dat zij er in het eerst niet erg door werd ontroerd. Weldra echter vulden zich haar oo- gen met tranen, want hij sprak haar van den broeder, dien zij had verloren, die dezen avond bij haar zoude zijn en wiens tegenwoordigheid haar geluk zoude verhoogen. Naarmate de zanger voortging, begreep zij zijne vreeselijke bedoeling en bevende het venster naderende, sprak zij: [Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE LEVER'S ZEEP W VLAARDIHCjEU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1