JLRGENS' FUNSTE 1 VERVANGT DE FIJNSTE BOTER i Vakverbond. Op het voorstel zal morgen worden beslist. Het ontwerp betreffende de bezuiniging op de militaire rechtspraak wordt aangenomen met 8.8 tegen 1 stem. De suppletoire begrooting op hoofdstuk II in verband met de afschaffing van den portvrijdom wordt verworpen met 51 tegen 37 stemmen. Andere suppletoire begrootingen terzelfde zake zijn van de agenda afgevoerd. Voortgegaan wordt me* de behandeling van de oegrooting van waterstaat. Spoorwegen. De Minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y beantwoordt de sprekers over deze af- deeling. Spr. is vóór Zondagsrust en Zondags heiliging, maar z.i. is de huidige toestand zóó dat aan alle wenschen wordt voldaan. Er is ge legenheid tot Zondagsheiliging en er blijft ge legenheid tot vervoer. De kwestie van openbare of onderhandsche aanbesteding van de zandleveranties wordt nog nader overwogen. De kwestie van de eerste klasse, is door den heer van Gijn verkeerd uitgelegd. De eerste klassers betalen wel degelijk meer dan hij ver onderstelt. Spr. heeft bezwaar tegen de kilometerkaarten, omdat die het gansche stelsel van berekening verwerpen. Hij is meer voor degressie van tarief op lange afstanden. In die richting zoekt spr. een oplossing. De heer Schaper (S. D.) trekt zijn motie in zake de verlaging der tarieven op lange afstanden in na de toelichting van den Minister. De heer Wij nkoop (C. P.) bespreekt de spoorwegbrug over de Koningshaven te Rotter dam. Het plan is de draaibrug te vervangen door een hefbrug. Het spijt spr., dat van dit plan in 1923 nog niet zal komen. De Minister erkent de wenschelijkheid van deze verbetering, maar er is geen geld en dus moeten we nog even wachten. De begrooting wordt goedgekeurd. Hoofdstuk VI (Marine). De heer Ter Hall (V. B.) meent, dat de Marine ernstig ziek is. Het in dienst nemen van burger autoriteiten in marine-dienst, spe ciaal een burger minister wijst daarop. Aan Minister Westerveld is de taak opgedragen de marine weer op te heffen en een eereplaats te geven in het hart der marinevrienden. Spr. klaagt ovpr de zeer onvoldoende pensioe nen voor het marinepersoneel. Het geval-ITydra heeft op spr. een zeer on- aangenamen indruk gemaakt. Spr. vraagt nog een nadere verklaring. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van baron Sweerts de Landas Wyborch zijn gistermorgen 11 uur de Staten in najaarszitting bijeengekomen in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Nadat de afdeelingen waren samengesteld werd overgegaan tot be behandeling van de agenda. Een aantal missives van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangenomen, verschillende voorstellen werdennaar de afdeeilngen verzonden en andere voorstellen commissoriaal gemaakt. Ook werd nog besloten, eenige oorstellen nader aan de orde te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd daarna besloten, dat de eerste bijeenkomst van de af deelingen plaats zou hebben vanmiddag 2 uur, in welke vergaderingen zouden worden benoemd de voorzitters, ondervoorzitters en rapporteurs. De volgende vergadering van de Staten werd na eenige discussie bepaald op Dinsdag 10 dezer des voormiddags half elf. in Japan, jhr. mr. A. O. C. de Graeff op 2 dezer Tokio heeft verlaten om zich rechtstreeks naar zijp nieuwen post te Washington te begeven. Arbeidsgesehillenwet. Tot dusver hebben meer dan 650 industrieele vereenigingen en ondernemingen instemming betuigd met het adres van het Verbond van Ne- derlandsche Fabrikanten-Vereenigingcn, strek kende tot verwerping van het bij de Eerste Ka mer aanhangige ontwerp Arbeidsgesehillenwet. Besprekingen met den minister van arbeid. De conferenties, Welke de minister van arbeid wekelijks houdt met vertegenwoordigers uit de noodlijdende takken van nijverheid, zijn gister middag voortgezet roet een bespreking met belanghebbenden uit de textielindustrie. De voornaamste punten, welke in die vergadering een onderwerp van gedachtenwisseling uitmaakte betroffen het nemen van tijdelijke beschermende maatregelen tegen de buitenlandsche concurren tie, verlenging van den arbeidstijd en vei laging van de productiekosten in et algemeen. Ookhet bekende crediet aan Duitschland en de mar kenbijslag aan Nederlandsche arbeiders,dij aan gene zijde van de grens werken, kwaemn in den loop van de discussies nog ter sprake. Uit de textielnijverheid. Gistermorgen zou de stoomspinnerij Twenthe te Almelo, welker arbeiders uitgesloten zijn ge weest, weer aangezet worden. Het personeel wilde echter de aangekondigde loonsverlaging van 10 percent niet aanvaarden en heeft 't werk niet hervat. De arbeiders van de fabriek van den heer W. Kan te Oldenzaal hebben vanmorgen allen het werk hervat. r> De sociale verzekeringswetgeving. Bij de Tweede Kamer is een missive van den minister van arbeid ingekomen, houdende in trekking van de wetsontwerpen tot wettelijke verzekering van arbeiders tegengeldelijkegevolgen van beroepsziekten en tot verzekering van perso nen,werkzaam in het zeevaart- en hetzeevisschers bedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfs ongevallen. U.K. Statenclub in Zuid-Holland. Naar de Res .bode verneemt, heeft de heer G. D. Wesseling ontslag genomen als voorzitter der club van R.K. Statenleden in Zuid-Holland. Nuyensfonds en It.K. Universiteit. Op de jongste vergadering van het bestuur van het Nuyensfonds is, mede om te voldoen aan den uitdrukkclijken Wensch van wijlen prof J. V. de Groot, gewezen voorzitter v. 't Nuyens fonds, met algemeene stemmen besloten, de statuten aldus te wijzigen „Dat het uitschrijven van prijsvragen voortaan zal vervangen worden door het beschikbaar stellen van gelden voor de stichting, instand houding en uitbreiding van het Historisch In stituut der op te richten R.K. Universiteit." De kiezerslijsten. Naar de Res. bode verneemt, is het standpunt van den minister van binnenlandsche zaken omtrent verlenging van den geldigheidsduur van de kiezerslijst 1922/23 hetgeen uit practisch- economisch oogmerk vanwege de Alg. R.K Actie-vereeniging is bepleit niet voor inwilli ging vatbaar. Daardoor toch zou een belangrijk aantal personen, naar hun leeftijd aanspraak hebbende op stemrecht, dit recht worden ont houden. Onze gezant te Washington. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen dat Hr. Ms. gezant Centrale Baad van bedrijven. Gisteren is te Utrecht een vergadering ge houden van afgevaardigden van organisaties, waaruit de R.K. Centrale Raad van Bedrijven is saamgesteld, zonder die der groote werkgevers. De aanwezige vertegenwoordigers van arbei ders-, middenstanders- en boerenorganisaties waren van meening, dat het uittreden der industri eelen principieel geen wijziging brengt in den Centralen Raad en deze dus blijft bestaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Afdeelingsverslag van het onderzoek der Ge meente-begrooting voor 1923. Uitgaven. Volgn. 123. Presentiegelden der leden van den Raad. Afd. 2. Enkele leden stellen voor dezen post met i/s te verminderen. De andere leden zijn van meening, dat de post onverminderd dient te worden gehandhaafd. Ook wordt door een der leden gevraagd, waarom geen avondvergaderingen van den Raad eer plaats vinden. Volgnr. 124. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der Gemeente-Secretarieden congier- ge en de boden. Afd. 3. Een lid vraagt, of vervulling van de vacature van Hoofdcommies aan de Afd. Al gemeene Zaken wel noodzakelijk is en of hierin niet kan worden voorzien door verschuiving van personeel. Volgnr. 126. Jaarwedden van de ambtenaren ten kantore van den Gemeente-Accountant. Afd. 3. Gevraagd wordt, of het ambtenaren corps niet zoo bezet is, dat de tijdelijke schrijfster kan worden gemist. Men ziet er geen bezwaar in, dat zoo noodig iets langer wordt gewerkt. Volgnr. 127. Kosten van de kleeding en uitrus ting van de boden en de bevolkingscontroleurs. Afd. 3. Door een lid wordt-de vraag gesteld, of de post voor kleeding voor de boden en de bevolkingscontroleurs niet kan vervallen. Volgnr. 130. Kosten van telefoonaansluitingen en telefoongesprekken. Afd. 1. Aanmerking wordt gemaakt op de meerdere telefoonkosten. Afd. 2. Een der leden vraagt, mede in verband met de mogelijkheid eener tariefverhooging, of het aantal telefoonaansluitingen niet kan worden verminderd. Afd. 3. Is het niet mogelijk, vraagt een lid, op dezen post te bezuinigen door wegruiming van meerdere aansluitingen Hetzelfde lid zou gaarne vernemen, hoe Bur gemeester en Wethouders staan tegenover het streeknet. Volgnr. 131. Druk- en bindwerk. Afd. 3.' Een lid vindt het meer in het belang der Gemeente, wanneer druk- en bindwerk aan besteed wordt. Volgnr. 133. Kosten van onderhoud en schoon houden van het Raadhuis en het huis Nieuwslraal 26/28. Afd. 1. Inlichtingen worden gevraagd over de plaatsruimte van de Raadszaal, in verband met de uitbreiding van het aantal leden van den Raad. Ook wordt de wenschelijkheid uit gesproken de Raadszaal electrisch te verlich ten. Volgnr. 136. Kosten van hei Archief. Afd. 1. Gevraagd wordt, waarom in de vaca ture van Archivaris nog niet is voorzien. Volgnr. 141. Kosten van het plaatsen van ken nisgevingen, berichten enz. in de Schiedamsche couranten. Afd. 2. Een der leden vraagt of de bekend makingen der Gemeente niet kunnen worden geplaatst in bladen, die een rubriek voor Schie- damsch nieuws hebben, terwijl een der andere leden de plaatsing gaarne beperkt zag tot de te Schiedam uitgegeven dagbladen. Volgnr. 157. Jaarwedden van personeel der plaatselijke belastingen. Afd. 1. Gevraagd wordt of B. en W. van meening zijn, dat de portier aan de Koopmans beurs gehandhaafd moet worden. Voignr. io8. kuuot kosten op ae invordering van belastingen) vallende. Afd. 1. Voorgesteld wordt, dezen post met 1000.te verminderen. Afd. 2. Een der leden vraagt of de post van 1500.niet te hoog geraamd is, terwijl het zelfde lid gaarne medegedeeld zag, waarvoor de post van 3000.is opgenomen. Volgnr. 163. Relooning van de beambten van politie. Afd. 1. Gevraagd wordt of het politietoe zicht in het Sterrebosch wel voldoende is en of de politie wel voldoende toezicht houdt op de naleving der Arbeidswet. Ook wordt gevraagd of het noodzakelijk is de vacature van Inspecteur te vervullen. Afd. 2. Door een der leden wordt opgemerkt, dat de telefoon op het politiebureau door 2 agen ten wordt bediend, hetwelk z.i. met goedkoopere krachten zou kunnen geschieden. Hetzelfde lid zou de bestaande vacature van inspecteur niet willen vervullen, daar volgens hem 2 inspecteurs voldoende zijn. Verder zou hij meer toezicht, vooral des avonds, wenschen in het Sterrebosch en Volks park, waar de onzedelijkheid zienderoogen toe neemt en ten slotte vraagt hetzelfde lid of het aantal telefoontoestellen bij de politie niet kan worden beperkt. Een ander lid vindt de uitgaven voor de politie zeer hoog, zou deze gaarne beperkt zien en meent, dat dit mogelijk is, indien meer van het rijwiel gebruik werd gemaakt. Afd. 3. Meerdere leden vinden, dat de open staande vacature van Inspecteur van politie niet meer vervuld behoeft te worden en deze post kan worden geschrapt. Volgnr. 166. Subsidie aan de Vereeniging ,,Ce Schiedamsche Burgerwacht." Afd. 1. Een lid stelt voor dezen post te schrap pen. Afd. 2. Enkele leden wenschen hier geen subsidie toe te kennen andere leden stellen prijs op behoud van deze subsidie. Volgnr. 171. Belooning voor twee deskundigen, belast met het schouwen van de distilleerketels. Afd. 2. Een der leden vraagt of deze post niat kan worden verminderd. Volgnr. 179. Kosten ter voorkoming en be strijding van besmettelijke ziekten. Afd. 3. Enkele leden dringen aan op bezuini ging van den post „BedieningOntsmettingsoven" en hadden gaarne hiervan een nadere specificatie gezien. Volgnr. 180. Subsidie aan de Vereeniging ,,Schiedamsch Volksbadhuis." Afd. 3. Door een lid wordt de vraag gesteld of het badhuis niet één dag per week meer ge opend kan zijn, met het oog op de drukte van de laatste twee dagen per week. Volgnr. 189. Bediening van pompen en riolen Afd. 3. Door een lid wordt aanmerking ge maakt op den post „bediening spuischuiven" en gevraagd of hierop niet aanmerkelijk bezui nigd kan worden. Volgnr. 211. Kosten van het Bureau Omderwijs Afd. 3. Enkele leden wijzen op de hooge kos ten van het Bureau Onderwijs en vinden bezui niging hier alleszins noodzakelijk. Volgnr, 254 Subsidies aan Nijverheidsscholen. Afd. 3. Is het thans nog niet mogelijk, vraagt een lid, van deAmbachtschool een betere balans te ontvangen, die een juister beeld van dien dienst geeft, daar deze school toch door de Gemeente gesubsidieerd wordt Volgnr. 262. Jaarwedden van het personeel van hel Gymnasium. .Afd. 3. Een lid vraagt, in verband met het geringe aantal Schiedamsche leerlingen en de hooge kosten, of het niet mogelijk is het Gymna sium in een Lyseum om te zetten. Volgnr, 271. Kosten der openbare bewaarscho len. Afd. 3. Meerdere leden zijn het er over eens, dat op den post „Bewaarschoolonderwijs" flink bezuinigd kan worden. In verband hier mede wijzen zij op de bewaarschool aan de Laan, waar o.a. de uitgaven voor speelgoederen veel te hoog waren. Volgnr. 280. Kosten van hei Stedelijk Muziek korps. Afd. 2. Een lid acht thans den tijd gekomen het Stedelijk Muziekkorps op te heffen en de gelden te verdeelen over andere muziekvereeni- gingen. Andere leden stellen prijs op het behoud van het Stedelijk Muziekkorps, maar zouden ook aan andere muziekvereenigingen eenige subsidie willen geven. Volgnr. 281. Belooning van doctoren, vroed vrouwen enz. Afd. 1. Met het oog op de uitbreiding der bevolking stelt een lid voor dezen post te ver- lioogen, Volgnr. 288. Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Afd. 1. Een lid stelt de vraag of deze post niet te laag is geraamd, vooral met het oog op het gröot aantal arbeiders zonder werkloo- zenuitkeering, die bij het Burgerlijk Armbestuur terecht komen. Verder bespreekt dit lid de wenschelijkheid,' niet door het Burgerlijk Armbestuur, maar via de vakvereenigingen den arbeiders het hun toeko mende uit te keeren. Volgnr. 294. Kosten wegens hehmiloefenen van conlröle op de echtheid van Schiedamschen jenever. Afd. 1. Voorgesteld wordt dezen post te schrappen. Afd. 2. De geheele Sectie meent, dat deze post óf dient te worden geschrapt, óf aan be langhebbenden in rekening moet worden ge bracht. Volgnr. 319. Pensionneering van Wethouders. Afd. 1. Door een lid wordt voorgesteld dezen post te schrappen andere leden zijn van meening dat hij behouden moet worden, daar het waar deering en belooning is voor gepresteerde dien sten. Volgnr. 331. Kosten van rechtskundig en ander deskundig onderzoek. Afd. 2. Door een der leden wordt gevraagd of, mede in verband met het bestaan van den In lichtingendienst, deze post niet kan worden ver minderd. Volgnr. 336. Uitkeering aan den dienst van de Algemeene Begraafplaats van de ontvangen begra- f nisrechlen. Afd. 3. Door eenige leden wordt gevraagd of B. en W. al uitgezien hebben naar een nieuwe begraafplaats, daar het h.i. hoog tijd wordt, dat deze uit de gebouwde kom der Gemeente ver dwijnt. Volgnr. 340. Toeslag op hel loon van ambtena ren en werklieden. Afd. 2. Meerdere leden wenschen omzetting van dezen „Memorie" post in een post van 50.000.andere leden kunnen zich daarmede niet vereenigen en meenen, dat een toeslag thans niet meer kan worden verdedigd terwijl een lid daarvan voelt voor eengeleidelijkeverminde- ring. Ontvangsten. Volgnr. 2. Gedeelte van hel vermoedelijkbatig saldo van den dienst 1922. Afd. 1. Een lid stelt voor het bij dezen post gereserveerde bedrag van 200.000.te ver lagen. Volgnr. 8. Heffing voor hei gebruik van openba re gronden en wateren. Afd. 2. Een der leden stelt voor de belasting voor afvoer van hemelwater te doen vervallen en zoo noodig de belasting op de gebouwde eigen dommen te verhoogen. Volgnr. 10. Beursbelasting. Afd. 3. Door een lid wordt de vraag gesteld of de Beursbelasting niet „Memorie" kan worden geraamd. Afzonderlijke begrootingen. Gemeentewerken. Afd. 1. Door een der leden werd de vraag gesteld of het juist is, dat door nalatigheid bij Gemeentewerken de Gemeente aanzienlijke scha de heeft geleden bij den bouw van het nieuwe pompstation. Een ander lid vestigt er de aandacht op, dat het trottoir aan de Lange Haven op den hoek van de Branderssteeg nog steeds niet is veranderd Hij zou gaarne zien, dat dit trottoir in overeen stemming gebracht werd met nabij gelegen stoe pen. Afd. 2. Een der leden vraagt of waterbesproe- ing in de urinoirs niet mogelijk is en gewenscht, terwijl hetzelfde lid gaarne zag, dat het urinoir- aan de Vlaardingerpoort verbeterd werd. Havendienst. Afd. 1. Door een der leden wordt gevraagd of er voor al de havenbeambten wel voldoende werk is. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Afd. 3. Een lid maakt aanmerking op de hooge kosten van de openbare leeszaal en dringt op bezuiniging aan. Z. i. kan het abonnements geld zeer goed op f 1.worden gebracht. Ziekenhuis. Afd. 1. Een der leden wil verlaging van de tarieven, die thans zoo hoog zijn, dat de arbei dende bevolking ze niet betalen kan. Afd. 2. Meerdere leden vragen of het salaris van den Directeur in overeenstemming is met de werkzaamheden te dezer zake door hem ver richt en vragen, waaruit die werkzaamheden bestaan. Afd. 3. Een lid zou gaarne vernemen of het personeel, dat kost en inwoning geniet, ook nog voor toeslag in aanmerking komt, en zoo ja, op welken grond. Didnst der Bezittingen. Afd. 3. Meerdere leden maken bezwaar tegen den geraamden post „Stichting van een slacht huis". Zij vinden zelfs het in de begrooting op nemen van dezen post, met het oog op den malai- setijd, onbegrijpelijk. De werkloosheid. Door het Bestuur van het werkloozen agitatie comité alhier, is aan den Raad een adres ver zonden, waarin wordt gezegd, dat de toestand der werklooze arbeiders hier ter stede van dien MELANGE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2