DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 7 Deeember 13510. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adve rte n 11 n i 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per rTuel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrfL' Incassokosten worden berekend. B Buitenlandse!! Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het belangrijkste punt van de gister gehouden vergadering der eerste commissie is geweest de uiteenzetting, door Lord Curzon gegeven, ten aanzien van de geallieerde voorstellen omtrent de toekomstige positie van de zeestraten en de daar bij geopperde inzichten van de Amerikaansche regeering door haar toehoorder Child. De Fransche gedelegeerde Barrére en de Italiaansche gedelegeerde Garroni betuigden hun instemming met de door Lord Curzon medegedeelde voorstellen, die derhalve kunnen worden beschouwd als eenheidsvoorstellen van de geallieerden. Barrére legde den nadruk op de volmaakte overeenstemming tusschen de geallieerden en gaf te kennen, dat deze alle mogelijke moeite hebben gedaan voor de be veiliging van de algemeene wereldbelangen. De geallieerde voorstellen zijn als volgt 1. De zeestraten zullen bij nacht en bij dag in vredestijd open zijn voor alle koopvaardij schepen en ook open zijn in geval van een oorlog, waarbij Turkije neutraal is. 2. Wanneer Turkije aan een oorlog deel neemt, zullen de zeestragen open zijn voor alle neutrale handelsschepen, maar met het Turk- sche recht van visitatie. 3. In tijd van vrede zullen de zeestraten open zijn voor alle oorlogsschepenhieraan zullen echter verschillende voorwaarden zijn verhonden. Een van deze is, dat te geener tijd een mogendheid een vlootmacht in de Zwarte Zee zal mogen hebben, welker sterkte overtreft de vlootmacht aldaar van eenigen oeverstaat. Een andere voorwaarde is, dat, in geval de oeverstaten mochten besluiten tot demilitari- satie van de Zwarte Zee, alsdan geen andere mogendheid daarheen een vloot zal mogen zen den van meer dan drie bodems of bestaande uit een tonnenmaat van meer dan 10.000 ton. 4. In tijd van oorlog, waarbij Turkije neu traal is, zullen alle oorlogsschepen het recht van doortocht hebben met zekere nader vast te stellen beperkingen, toe te passen op oorlogs schepen van belligerenten. 5. In tijd van oorlog, waaraan Turkije deel neemt, zullen de oorlogsschepen van neutrale mogendheden het recht van doortocht hebben 6. Ter verzekering van den vrijen doortocht zullen zekere zones worden vastgesteld en een internationale commissie worden opgericht, voor het beheer van de zeestraten. Een Turksch gede legeerde zal permanent voorzitter zijn van'deze internationale commissie, waarin verder zullen zijn vertegenwoordigd Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Japan, de Vereenigde Staten van Amerika, Rusland, Roemenië, Bulgarije en Griekenland. De bijzonderheden van de wijze van benoe ming van de commissie en de kwestie, of de Volkenbond al dan niet in de commissie zal wor den vertegenwoordigd, zullen nader worden over wogen, alsook de positie en de omvang van de te demilitariseeren zone, de aard van die demilitari- satie en de vereischte strijdkrachten om toezicht te houden op de betrokken gebieden. De voorgestelde demilitarisatie van de Con- stantinopel-zone zal dermate worden geregeld, dat Turkije desgewenscht de Tsjataldsja-linie zal kunnen versterken en van een garnizoen vóórzien. De Turken zullen een troepenmacht van 10.000 man in de Constantinopel-zone mogen hebben. Turksche juristen zullen worden uitge- noodigd tot besprekingen met de geallieerden ten aanzien van aannemelijke waarborgen voor de ontwapening van de zones aan beide kanten van de Thracische grens en van de zeestraten. toegezonden. Alle gedelegeerden zullen nu eenige dagen tijd krijgen, om deze voorstellen te onderhoeken. Naar verluidt zijn Turkije en ook Rusland niet meer zoo onverzoenlijk en bestaan er goede kans voor een bevredigende oplossing. DE A.S. BRUSSELSCIIE CONFERENTIE. Mussolini wordt Vrijdagavond te Londen verwacht voor de besprekingen van de geallieerde premiers over de Brusselsche conferentie, welke Zaterdagmorgen a.s. aanvangen. Mussolini zal worden vergezeld door d'Ameglio, een der Itali aansche vertegenwoordigers in de Commissie van Herstel, commendatore Conti Rossini van het Italiaansche ministerie van Financiën en baron Russo, secretaris van den premier. Dr. Giannini, het hoofd der Italiaansche handels delegatie te Londen.zal ook tot de experts behoo- ren. Naar verluidt, heeft Mussolini den wensch te kennen gegeven, dat ditmaal de geheele kwes tie der schadeloosstelling grondig zal worden besproken. sceptisch ten opzichte van een definitief resultaat van de onderhandelingen tusschen Mussolini en Krassin, daar de regeering te Moskou slechts zelden de door Krassin gevoerde onderhandelin gen goedkeurt. In het plan, dat door Krassin aan Mussolini is voorgelegd, wordt een ongerecht vaardigd optimisme aan den dag gelegd met betrekking tot Ruslands hulpbronnen POLEN. De voorzitter van het Huis van Afgevaardig den heeft tegen a.s. Zaterdag de Nationale Ver gadering bijeengeroepen, welke tot taak heeft, om in overeenstemming met de grondwet, den president der republiek te kiezen.Pilsoedski stelt zich niet meer verkiesbaar. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Reval wordt gemeld, dat de Ontwape ningsconferentie te Moskou van Russische zijde is onderbroken, daar de Randstaten de oplossing der politieke kwesties vóór de militair-technische eischen. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Het was gister de belangrijkste dag in de Ier-^ sche geschiedenis der laatste zevenhonderd jaar. De Iersche vrijstaat is formeel in het leven geroepen, met T. M. Hcaly K. C. als eerste gou verneur-generaal. Dinsdagavond werd medegedeeld, dat de koning de benoeming had goedgekeurd. Zoodoende heeft Ierland, juist een "jaar na de onderteekening van het Engelsch-Iersche verdrag, zijn plaats ingenomen naast de zelf- besturende dominions van het Britsche rijk. Da koning heeft gister een zitting van den raad bijeengeroepen ten einde de proclamatie te onderteekenen, waarin verklaard wordt, dat de grondwet door het Britsche parlement en door het voorloopige parlement van Zuid-Ier- land is aangenomen. De grondwet wordt van kracht bij het uitvaardigen dezer proclamatie. Het parlement van den Ierschen Vrijstaat kwam gister te Dublin bijeen voor het treffen der voorbereidende maatregelen. In den loop van den dag werd de gouverneur-generaal be- eedigd. De Dail wordt het Lagerhuis van het Iersche parlement. Voordat de leden hun zetel innemen, moeten zij den volgenden eed afleggen Ik zweer plechtig trouw cn aanhankelijkheid aan de grondwet van den Ierschen Vrijstaat zooals dien bij de wet is ingesteld, en ik zal trouw zijn aan Zijne Majesteit koning George V, diens wettige erfgenamen en opvolgers, op grond van het gemeenschappelijke burgerschap van Ierland met Groot-Brittannië en van het feit, dat Ierland behoort tot cn lid is van de groep naties, welke het Britsche gemeenebest vormt." De verkiezing en benoeming der leden van het Iersche Hoogerhuis zal in den loop der twee vol gende dagen geschieden. Men verwacht o.a. de benoeming van W. B. Yeats en George Russell, twee beroemde Iersche dichters. BULGARIJE. De Servische bladen maken melding van ge ruchten omtrent een actie van het comité van Macedonische emigranten in Bulgarije, met gene raal Protogerof aan het hoofd. O.a. wordt be weerd, dat Protogerof voornemens is om met zijn goedbewapende opstandelingen ongeveer 20.000 man sterk, naar Sofia op te rukken. De regeering heeft den uitzonderingstoestand in geheel Bulgarije afgekondigd en werft vrij willigers aan om zich tegen de actie van Protoge rof te weer te stellen. SPANJE. De koning heeft het ontslag van het kabinet aangenom n. Twee voorname oorzaken hebben tot het aftreden van het kabinet geleid. De eerste is, de stappen van den voorzitter van den minis terraad bij de Kamer ten aanzien van de kwestie der ontslagneming van haar president de tweede de critiek, geleverd op het beleid van den premier ter zake van het toevertrouwen van een minister portefeuille aan den broeder van ex-minister La Lierva, die deel uitmaakte van het kabinet- Maura, waaraan tal van leden van de Kamer de verantwoordelijkheid voor de débócle van Melilla wijten. hen behoort Garnsworthy, die bij den opstand het commando Brakpan aanvoerde en zich in den Europeeschen oorlog onderscheidde. De verbannen Grieksche prins Andreas kwam gister te Rome aan. Hij heeft een audiën tie bij den Paus aangevraagd om dezen zijn dank te betuigen voor diens beroep te zijnen behoeve op Vemzelos en op de Grieksche regeering. nSecolo Italia", het officieel orgaan der fascisten, verklaart, dat de Italiaansche regee ring het probleem van de persvrijheid in ernstige studie heeft genomen met de bedoeling een cen suur in te stellen. I-K vioegere Grieksche hooge commissaris in Klein-Azië Sterghiades, zal ook voor den krijgsraad worden gedaagd. De verschillende voorstellen betreffende de Vlaamsch hoogeschool zijn naar een bijzondere taai-commissie verwezen. De debatten zijn ver daagd tot 14 Dec. De BulS'aarsche gedelegeerde te Lausanne Stanciof heeft verklaard, dat het uitgesloten is, dat de vervolgde ex-ministers van Bulgarije ter dood zullen worden veroordeeld. Staten-Generaal. MEXICO. Het is dezer dagen aan de regeeringstroepen in Mexico gelukt de laatste gevaarlijke bende opstandelingen meester te worden. De beruchte aanvoerder, generaal Juan Carrasco werd bij het gevecht gedood. Het lijk werd naar Mazatlan gezonden om daar voor het volk te worden ten toongesteld om er het bewijs van te leveren, dat de opstandelingenleider werkelijk dood was. Generaal Carrasco was de laatste der bekende op- lingenleiders in Mexico, die zich met hun aanhan gers in de bergen schuil hielden en het land door hun strooptochten onveilig maakten. 83 „Tomaso, waarom doet gij mij verdriet aan Indien men u hoorde, zoude ik voor altijd ge schandvlekt. zijn. Hoe durft gij op een avond als dezen hier komen 1" De grijsaard antwoordde niet dan met een ander koepiet nog heviger dan de voorafgaande. „Ga heen riep de jonge vrouw in wanhoop uit. „Ga heen, of ik jaag u weg, ellendige Tomaso, dp oogen met bloed beloopen, een dreigende uitdrukking op het gelaat, zette den voet in de kamer. „Ik ga'niet heen, want hij is hier jjZijt gij krankzinnig riep Marina, terwijl zij trachtte hem weg te duwen. Maar in spijt van haar pogingen drong hij Vooruit. „Krankzinnig Neen dat ben ik niet. Gij zult krankzinnig worden wanneer gij alles weet. Wee u, Marina Wee ui" „Neen, wee u, indien mijn echtgenoot u hier vindt. Ik zal hem zeggen, hoe gij mij beleedigd hebt en hij zal u dooden." „Dezen nacht ben ik het, die een mensch dooden zal 1" „Gij RUSLAND EN ITALIË. De Sovjet-regeering liet gisteren te Odessa het kantoor van de Italiaansche scheepvaartmaat schappij Lloyd Triestino sluiten en verzegelen en drie Italiaansche schepen met hun lading in beslag nemen. De schepen zullen worden vrijge laten op voorwaarde, dat Ital'ë aan den Sovjet- vertegenwoordiger toestaat, om op normale wijze handel in Italië te drijven en niet langer beslag legt op Russische staatsfondsen. De „Corriére della Sera" toont zich zeer „Ja, ik. Op het lijk van Antonio hebben wij beiden de vendetta gezworen. Indien gij het vergeten zijt, ik herinner het mij nog Gij zoudt hem willen redden ik zal hem doo den Marina zag hem een poos lang aan. Den gloed in zijn oogen bemerkende, meende zij, dat hij het verstand had verloren en daar zij schreden in de gang hoorde, welke, naar zij dacht de komst van haar man aankondigden, riep zij „Help, help Die man is krankzinnig Doch het was de graaf, die binnentrad met een sigarette in den mond waarop hij zenuw achtig beet. „Wat kan ik voor u doen, Marina vroeg hij groetende. Zij wees zwijgend op Tomaso, die recht voor haar stond. Musso hield zich verwonderd. „Gij hier?" zeide hij. „Heb ik u niet ver zocht, uit medelijden met haar, niet te komen Op haar bruiloftsdagHet is te verschrikke- ijk I" „Ik ga niet heen, zoolang hij nog in leven is De woorden van den graaf hadden Marina angst aangejaagd. Tomaso was krankzinnig, misschien, doch Danella was kalm, meester van zichzelven. „Den dag van mijn huwelijk Te verschrik- ALLERLEI. Zesendertig kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders, die m Rusland vervolgd werden wegens verzet tegen de confiscatie van kerkelijke bezit tingen, zijn tot gevangenisstraf veroordeeld 37 werden vrijgesproken. Da staking der havenarbeiders te Stettir is geëindigd. De arbeiders hebben besloten de werkzaamheden te hervatten zonder voorwaar den te stellen Uit Johannesburg Acht arbeiders werden ter dood veroordeeld wegens moorden, gepleegd tijdens het jongste oproer aan den Rand. Tot kelijk Wat wilt gij zeggen vroeg zij ver- bleekende. „Ik wil zeggen," antwoordde Musso op zach- ten toon, „dat deze man,- die een echte Corsi- kaan is en uw broeder met geheel zijn hart lief had, van avond door een ongelukkig toe val een geheim heeft ontdekt, dat ik kende, maar voor altijd in mijn borst had willen be graven, wijl gij met Anstruther gehuwd zijt, arme Marina." „Omdat ik gehuwd ben .Een geheim Er kan slechts één bestaan." „Ik had het met mij in het graf willen ne men," hervatte Danella. „Een geheim, het welk ik u te Monte-Carlo reeds zou ontdekt hebben, op den dag, toen gij mij verbood, den Engelschen officier te noemen, die Antonio gedood heeft. Later, toen gij zeidet, dat gij Anstruther lief hadt, heb ik niet meer gedurfd." „Nier gedurfd Groote Goed Wat bedoelt gij toch En plotseling moed vattende, liep zij recht op den graaf toe. „Gij hebt reedt langs genoeg in raadselen gesproken. Indien gij mij dien dag de waarheid uiet hebt gezegd, deel ze mij dan thans mede. De waarheid Oogenblikkelijk „Welnu, daar gij het verlangtTomaso Mo- naldi, uw pleegvader en die van uw broeder, heeft ontdekt, dat de moordenaar van Antonio Paoli uw echtgenoot, Edwin Gerard Anstruther TWEEDE KAMER. VerMadering van Woensdag, 6 December. Dc voorzitter stelt voor, het verzoek van den heer Wijnkoop tot het houden van een interpellatie over de houding van de regeering ten opzichte van het vredescongres van het internationaal Verbond van Vakvereenigingen niet toe te staan. De Kamer en de regeering hebben met dat congres niets te maken. De heer Troelstra (S. D.) verwijt den voorzitter, reeds in de interpellatie zelf te treden, en meent, dat de regeering op den voorzitter invloed heeft geoefend. De voorzitter verklaart, dergelijke zaken zelfstandig te beoordeelen. De heer Rutgers (A. R.) wijst er op, dat het congres niet op universeel standpunt staat. De heer W ij n k o o p (Comm.) ontkent dit en meent ook, dat de voorzitter de meening van de regeering vertolkt. De heer Marchant (V. D.) meent, dat onbekendheid met den inhoud van de interpel latie geen reden kan zijn, het verzoek te weigeren. De heer Dresselhuys (V. B.) zal voor het voorstel van den voorzitter stemmen, omdat niet de noodzakelijkheid is aangetoond, de be- grootingsdebatten te onderbreken voor een in terpellatie. Na eenige repliek wordt het voorstel van den voorzitter (niet toestaan) aangenomen met 60 tegen 18 stemmen. Vóór de S.D.A.P., de vrijzin nig-democraten en de heer Wijnkoop. Stemming. Aan de orde is de stemming over de motie- Wijnkoop betreffende de vermindering van de derde klasse-tarieven en invoering van het buurtverkeer. De heer Dresselhuys (V. B.) verklaart zich tegen deze motie omdat hij de degressie in de tariefsbepaling wil afwachten^ De motie wordt verworpen met 60 tegen 17 stemmen. Staatsbegrooting voor 192 3. Hoofdstuk V I (M ari n e). De heer Duvs (S. D.) zal niet den weg van den heer Ter Hall volgen. Hij zou ook niet graag in de schoenen van den Minister staan, die de doode Marine nieuw leven moet inbla zen. Elke cent die hier wordt uitgegeven, acht spr. een misdaad tegenover het Nederlandsche volk. Indien Musso zich wilde wreken, kon hij thans voldaan zijn. Marina viel niet in zwijm, wat gelukkig voor haar zou geweest zijn en het plan van Da nella misschien verijdeld zou hebben. Doch zij wankelde als door een kogel getroffen en moest zich aan een tafel vastgrijpen om niet te vallen. „Neen! Neen Edwin 1. mijn echtge- noot liet kan niet waar zijn 1. .Ik geloof u nietstamelde zij eindelijk. „Gij gelooft het niet Het is zoo waar als dat de zon ons beschijnt mompelde Tomaso „Ik moet het weten, vóór hij komt 1 Maar bewijzen Bewijzen zoo gij niet wilt, dat ik krankzinnig worde „DaarvooT vreesde ik wel," zeide de graaf met zijn zachte, Italiaansche stem, wdke n0g iets welluidender .klonk, dan gewoonlijk en ik heb er mij op voorbereid. Hier is de lijst van de Engelsche Admirali teit, waaruit blijkt, dat Anstruther zich on c len noodlottigen dag te Ajaccio als passagier T 001rd. van »de Gier" hevond. Lees zelve „Ja, hij was er," sprak Marina op smartè- hjken toon, na het papier ingezien te hebben. „Maar dat is geen bewijs, dat hij de moor denaar is hernam zij, als door een plotselinge ingeving getroffen. Wordt vervolgd.) BSD is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1