DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45ste Jaargang. Vrijdag 8 December 1922. No. 13511. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. wsfmssOÊsm Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 December 1922 het verzoek van de WERF GUSTO", firma A. F. Smulders, om vergunning tot uitbreiding van haar fabriek aan den Maasdijk, hoek Voorhaven kade, kadaster Sectie L. No. 2506, door vergroo ting der modelmakerij, verplaatsing en vergroo ting van een timmerloods 'en bijplaatsing van diverse dynamo's, electromotoren en arbeids- werktuigen^ VERDAAGD, aangezien het des betreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 8 December 1922. Buiteniandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Aan besprekingen der juridische sub-commis sie voor de capitulaties werd gister voor de eerste maal deelgenomen door de gedelegeerden der niet op de Oostersche conferentie vertegenwoor digde staten Nederland, Denemarken Zweden, Noorwegen, Spanje en België. De president der sub-commissie sir Horace Rumbold heette hen welkom en gaf uiting aan zijn voldoening over het feit, dat men er in is geslaagd om een middel te vinden, ten einde hun deelneming aan de be sprekingen in zake de capitulaties mogelijk te maken en dat de Turken hiertegen niet hebben geprotesteerd. De Turksche vertegenwoordiger Flamid Bey verklaarde nogmaals, dat hij zich met de deel neming dezer staten vereenigde en stelde slechts als voorwaarde, dat de discussies met deze lan den beperkt blijven tot de beginselen van het internationaal publiekrecht en het internationaal privaatrecht. De neutrale vertegenwoordigers hielden elk een korte toespraak, waarin zij verklaarden, dat hun landen tot dusver met Turkije in goede verstandhouding hadden gestaan en dat zij hoopten deze betrekkingen ook verder in stand te kunnen houden. De conferentie had overigens gister een kal- men dag. Er hadden slechts besprekingen plaats in de sub-commissies voor de uitwisseling der minderheden, de capitulaties en de douanetarie ven. DE VOOR-BESPREKINGEN. Poincaré zal hedenmiddag naar Londen ver trekken. Het is waarschijnlijk, dat Mussolini, die na een kort oponthoud te Lausanne, hedenmor gen te Parijs zou aankomen, met denzelfden trein zal reizen. De besprekingen te Londen beginnen Zater dagmorgen in Downingstreet en zullen tot Maandag duren. Ook de Belgische ministers Theunis en Jasjpar worden heden te Londen verwacht. DE BRUSSELSCIIE CONFERENTIE. Reuter zegt uit goede bron vernomen te heb ben, dat de Belgische regeering de conferentie van Brussel alleen dan zal bijeenroepen, als de geallieerde regeeringen het over de herstelkwcs- tie eens zijn geworden. Verder wordt nog gemeld, dat Bonar Law vermoedelijk persoonlijk de conferentie van Brussel zal bijwonen, doch dat hij Londen niet voor het sluiten van het parlement kan verlaten, hetgeen dus eerst na 15 December zal zijn. BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar honderden boeren zijn aangekomen. Dinsdagavond hebben deze het gebouw van de democratische club en tal van winkels in verschillende straten verwoest en geplunderd. Er heerschte een groote wanorde in dè stad. De boeren werden begeleid door mu ziekcorpsen. Zij schoten blindelings om zich heen met revolvers en geweren. Men zegt dat tal van personen gedood en gewond zouden zijn. De geplunderde winkels belmoren meerendeels aan Joden. motie ingediend, waarin de zes Noordelijke graafschappen verklaren buiten den Vrijstaat te willen blijven. Craig zeide, dat de eenige weg tot samenwerking en bloei voor het Zuiden het regelen was van zijn zaken en voor het Noorden het behoud van een eigen parlement en eigen regeering. Het was nutteloos voor het oogenblik fle hoop te koesteren, dat Ulster deel zou willen uitmaken van het parlement te Dublin. Het aan nemen der motie in beide Huizen van het Noord- Iersche parlement kostte nog geen half uur tijds. Craig is gisteravond nog uit Belfast vertrokken- om de beslissing aan het Engelsche parlement mee te deelen. Craig heeft herhaaldelijk verklaard, dat hij niets te doen wil hebben met de voorgestelde grenscommissie. Er kan, zegt hij, van een ver betering van de grens geen sprake zijn, zoolang er geen overeenstemming bestaat tusschen Noord en Zuid en de grensgraafschappen er zelf mee instemmen. BELGIE. Alle afdeelingen der Kamer zijn gistermiddag bijeengekomen en hebben het ontwerp van den minister van Nationale Verdediging nopens de reorganisatie van het leger onderzocht. Dit ont werp voorziet .in een diensttijd van twaalf maan den voor de zware artillerie en dertien maanden voor de cavalerie. De social'sten hebben aangedrongen op een diensttijd van zes maanden en enkele flamin- gantsche afgevaardigden op de instelling van Vlaamsche en'Waalsche regimenten. In totaal werden 90 stemmen voor en 65 stemmen tegen het ontwerp van den minister uitgebracht, terwijl 17 leden zich van stemmen onthielden. Men kan dus zeggen, dat het ont werp van een meerderheid verzekerd is. SPANJE. Markies de Alhucemas heeft een liberaal minis terie gevormd. Het nieuwe kabinet bestaat uit de volgende ministers De Alhucemas, minister president, Alba, Buitenlandsche Zaken Almafo- var, Binnenlandsche Zaken Petregal, Financiën; Romanones, Justitie Alcala Zamora, Oorlog Syvela, Marine Salvatella, Onderwijs Gasset Openbare Werken Chapapryeta, Arbeid. De nieuwe ministers zouüen gisteravond den eed afleggen. PRINS ANDREAS. Voor zijn vertrek naar Parijs heeft de uit Griekenland verbannen prins Andreas met zijn vrouw en dochter een bezoek gebracht aan den Paus en staatssecretaris kardinaal Gasparri, aldus meldt een Reuter-telegram aan de En gelsche bladen. De Grieksche prins betuigde tegenover den H. Vader zijn dank voor Diens tusschenkomst ten zijnen gunste. Zijne Heiligheid drukte de hoop uit, dat spoedig weer normale toestan den in Griekenland zouden heerschen. DE IERSCHE VRIJSTAAT. De president van den Ierschen Dail las Woens dag, bij de opening der zitting, het volgende telegram van Bonar Law voor „Ik stel er prijs op, u, mede uit naam van mijn collega's, deze uitdrukking van mijn vriendschap te doen toe komen. Weest er verzekerd van, dat wij van onzen kant alles zullen doen, wat in ons ver mogen ligt, om het doel te bereiken, dat ons beiden voor oogen staat den vrede en de wel vaart van Ierland en een duurzame overeen stemming tusschen onze beide landen. Craig, de eerste-minister van Ulster, heeft gister in het parlement van Noord-Ierland een CLEMENCEAU IN AMERIKA. Clemenceau heeft aan den correspondent van de „Petit Parisien" een zeer belangrijke verkla ring afgelegd. In de eerste plaats wenscht hij nl. dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk de besluiten van de conferentie van Washington zal ratifi- ceeren. Verder moet de begrooting met eigen middelen in evenwicht worden gebracht. Zonder dat zal er met Amerika niets te beginnen zijn. Wat de overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk aangaat schijnt het Clemenceau toe, dat de totstandkoming er van onder de huidige omstandigheden niet moeilijk is. En op den dag, waarop zij werkelijkheid geworden zal zijn, zullen alle kwesties buitengewoon vergemakkelijkt zijn. allerlei. Volgens de Sovjet-pers is te Moskou een gehei me fascisten-club opgericht door een aantal studenten. De vergaderingen van deze club plegen te worden geopend met het zingen van het oude Russische volkslied. Tot dusver zijn de vergaderingen ontsnapt aan de waakzaamheid van de politie. Naar uit Cairo aan de „Mornmg 1 ost wordt gemeld, heeft de ex-sultan besloten, de uit- noodiging van koning Hoessein van Egypte te aanvaarden. Hij zal eerlang Malta verlaten om zich naar Mekka te begeven. Dr. Schmidt, de vice-president van het Duitsche rijksgerechtshof, die het proces Schei- demann voor het staatsgerechtshof heeft geleid, is tot president van dit hof benoemd. Dr. Schmidt is de opvolger van dr. ITagens, die onlangs ont slag nam, omdat het staatsgerechtshof met op gelijken voet met het rijksgerechtshof bleek te worden behandeld. Slateii-Generaal. Aan de orde zijn de begrooting van binnen landsche zaken en de interpellatie-Kleerekoper inzake steunverleening aan noodlijdende kun stenaars. De heer Kle'erekoper (S. D.) vraagt, of de regeering alsnog bereid is mede te werken om het bedrag dat reeds voor steun aan de nood lijdende beeldende kunstenaars op de beg ooting van binnenlandsche zaken was uitgetrokken, ter beschikking te stellen van den minister van on derwijs, kunsten en weten happen, opdat deze alsnog, nu de groote steden gaarne bereid blijven, daaraan mede te werken, den weg vinde, welke tot het door allen beoogde doel der steunver leening leidén kan. Spreker oppert vervolgens bedenking tegen de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken tot aansporing aan de burgemeesters om zich schrap te zetten tegen niet bepaald onver mijdelijke uitgaven. Hij meent, dat de onafhan kelijkheid van de gemeenteraden daardoor wordt aangetast. De heer D.res.selhuys (V. B.) ziet in deze circulaire geen aantasting van de gemeentelijke autonomie. De toon en dé vorm ervan zijn echter niet gelukkig, en de circulaire had alleen bestemd moeten zijn voor onzuinige gemeentebesturen. Het belangrijkste vindt spreker, dat nu de aandacht wordt gevestigd op het opdrijven van de gemeentelijke uitgaven door het opdragen van bemoeiing met de rijkswetten. Spreker beveelt aan, dat vóór de indiening van dergelijke wetsontwerpen overleg zal worden gepleegd tusschen binnenlandsche zaken en de gemeenten. De heer Bakker (C. H.) vraagt van de regeering regeling van den zomeitijd, waarbij de steden haar voordeelen daarvan kan behouden, doch voor het platteland de nadeelen ervan wor den opgeheven. De heer Gerretson (C. H.) steunt het betoog van den heer Bakker en bepleit afschaf fing van de zakelijke bedrijfsbelasting. ^e heer Van der Waeiden (S. D.) WCTBcht ook meer inlichtingen over de werking van den zomertijd en hij dient een motie daai'- om in ten einde de Regeering te verzoeken meer gegevens te verstrekken. De minister van Binnenlandsche Zaken zet de moeilijkheden uiteen die zich voordeden bij het verstrtkisox^ non cf.piin aan de kunstenaars. Nopens den Zomertijd zegt cie ivnmoi™., j-i hangende het initiatief-ontwerp hij liever zijn handen van dit onderwerp afhoudt. Nu de motie- Van der Waerden aan de regeering inlichtingen vraagt, zal de regeering die gaarne verstrekken als die motie wordt aangenomen. De circulaire aan de gemeentebesturen is gc- critiseerd. Het is niet spr's bedoeling geweest met een bepaald wetsontwerp tekomen het is juist bij de uitvoering van de wetten, dat men zuinig moet zijn in de gemeenten. De Gemeente wet erkent uitdrukkelijk het hoogere toezicht en dus school in de circulaire niets onwettigs. De heer Van R a p p a r d (V. B.) vraagt de gegevens voor den zomertijd te verstrekken vóór 1 Februari. De Minister antwoordt den heer Van Rappard, dat hij spoed zal maken. De motie- Van der Waerden werd z.h.s. goed gekeurd. Avondvergadering., Aan de orde is de interpallatie van den heer Duys naar aanleiding van de in het tuinbouw bedrijf heerschende crisis en hetgeen de regee ring voornemens is te doen in verband met den nood, waarin vele tuinbouwers ten gevolge van den crisis verkeeren. De heer Duys vergoot krokodillentranen over de opheffing van het ministerie van Landbouw en den nood der tuinders, maar trok, na een toezegging van den minister dat na het inkomen der rapporten van de deskundigen zou worden ingegrepen, zijn motie weer in. De vergadering wordt te 12.10 uur-verdaagd tot heden 1 uur. worden medegedeeld, dat deze zaak in onderzoek is. Slechte betalers. De terugbetaling door de Belgische regeering van de wegens interneering van Belgische mili tairen gemaakte kosten heeft, blijkens de Memo rie van Antwoord op de begrooting voor Buiten.. Zaken nog niet plaats gehad. Met het oog op den toestand van de Neder- landsche schatkist heeft de Nederlandsche regeering het verzoek der Belgische regeering om uitstel van betaling, 'gemeend niet te moe ten inwilligen. De aangelegenheid is bij de Belgische regeering wederom in herinnering ge bracht. Inderdaad heeft Nederland nog op sommige mogendheden vorderingen, in hoofdsom en rente, wegens kosten van doorvoer van krijgs gevangenen en civiele personen. De aangele genheid der terugbetaling heeft bij voortdu ring de aandacht van den minister. Het confectiebedrijf. Vanwege de Landelijken bond van confectie- fabrikanten te Rotterdam wordt gemeld, dat uit de door de bond ingestelde enquete blijkt, dat de werkloosheid in de meeste confectiefa brieken, die damesartiekelen fabriceeren, van dien aard is, dat zeer spoedig op een groot aantal fabrieken ontslag op groote schaal zal moeten plaats hebben. Duizende werknemers zijn hierbij betrokken. De fabrieken, die deze maatregelen moeten tref fen, zijn gevestigd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Enschedé, Den Helder en in verschil lende provincie-plaatsen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 7 December. Het wetsontwerp tot vereenigjng van de gemeenten Sprang-Capelle en Vrij hoeve-Ca pel ie wordt aangenomen met 68 tegen 17 stemmen, Werkverschaffing cn steunverleening. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder dagteekening van 4 dezer een circulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin mede- deeling wordt gedaan vafl- eenige wijzigingen, welke met ingang van 1 Januari in de thans geldende voorschriften omtrent de steunver leening aan werkloozen worden gebracht. Aan ^deze circulaire is het volgende ontleend Art. 6. der geldende steunregeling wordt inge- troh.no*>, o*. „in*, irpmeentc afzonderlijk wordt een tarief van steunverleening vasige- I steló, nadat het gemeentebestuur is gehoord. Uiteraard zal daarbij met plaatselijke omstan digheden rekening behooren te worden gehouden. De steun aan gehuwden en kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 65 pet. en aan kost gangers niet meer dan 60 pet. van het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waar toe zij behooren, zouden kunnen verdienen Voor reglementair nog niet rechthebbenden, dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden zijn deze percentages respectivelijk 60 en 55. Werd tot dusverre in de kosten van steun regeling, althans voor zooveel de groep uitge- trokkenen betreft, een rijksbijdrage verleend van tenminste 50 pet., van 1 Januari af zal deze algemeene vorm niet kunnen worde gehandhaafd en zal slechts subsidie worden verleend, indien en voor zoover de financieele toestand der gemeente daartoe aanleiding geeft. Bovendien zal alleen dan subsidie in de kosten van steun verleening kunnen worden verleend, indien niet of niet voldoende werk kan worden verschaft. Aanvragen om subsidie in de kosten van werk verschaffing zullen alle op zich zelve worden beoordeeld, waarbij nauwlettend zullen worden nagegaan én de omvang én aard der werkloos heid én de aard van de uit te voeren werken én de loontarieven, die naar de meening van het gemeentebestuur zullen moeten worden toe gepast, én de financieele toestand der gemeente. Binnenland. Verhooging van het Ned. Visumrecht. Met het oog op het feit, dat sommige vreemde landen voor«een visum een veel hooger bedrag van Nederlanders vorderen dan de onderdanen van die landen voor een Nederlandsch visum moe ten betalen, heeft de Minister, blijkens de Memo rie van Antwoord op de Begrooting voor Buiten!. Zaken onderandelingen geopend met de Regeerin gen van bedoelde landen en op zijn, aan de Duit sche regeermg gedaan voorstel of het Duitsche visumtarief voor Nederland in overeenstemming te brengen met het Nederlandsch visumrecht, ten antwoord ontvangen, dat de Duitsche wet geving eene regeling in den voorgestclden geest- niet toelaat. Hij overweegt thans het Nederlandsch vi sumrecht voor Duitschers te verhoogen, doch pleegt omtrent zeker detailpunt nog overleg met den Mimster van Arbeid. Wat aangaat de afschaffing van de verplich te pasvisa tusschen Nederland en Zweden kan De Wielmgcnkwcstic. In zijn Memorie van Antwoord bij de be grooting van Buitenlandsche Zaken deelt Minister van Karnebeek op in de afdeelingen gedane vragen het volgende mede Tusschen de Belgische en de Nederlandsche Regeering is de verhouding vriendschappelijk. De ontmoetingen, die de Minister met zijn Belgischen ambtgenoot gehad heeft, zijn nut» tig geweest en hebben tot een verbetering der betrekkingen in het algemeen bijgedragen. Bij de besprekingen werden nader, in het kader der hangende herziening, de inzake de kwestie der Wielingen dezerzijds reeds geopperde op lossingen onder de oogen gezien, waaronder het voorstel om zoo noodig door scheidsrechterlijke uitspraak aan deze kwestie een einde te maken. Tot een beslissing is men nog niet gekomen. De opvatting overigens van dc Kamerleden, die opmerkten dat de oplossing der bestaande moeilijkheden zeer gewensclit is, doch dat België hierbij het meeste belang heeft, is inder daad juist. Wanneer de Belgische regeering haar stand punt ten aanzien van bovenbedoelde oplossin gen zal hebben bepaald, zal de Nederlandsche Regeering haar verdere houding cn de wijze, waarop de tusschen beide landen hangende verwikkeling zal kunnen worden nader kunnen vaststellen. beëindigd NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1