Goedkoope Brandstof. H. A. V. SCHOLTE Westvest 5. Telef. 419. Wat, de vraag betreft of het waar is, dat in België reeds plannen in uitvoering zijn, wel ke verband 'houden met het Maas-Rijnkanaal, beschikt de Regeering niet over gegevens die als grondslag voor een antwoord kunnen dienen. De veronderstellingen, dat dienaangaande over leg zou zijn gepleegd met de Nederlandsche Re geering, loopt op de totstandkoming der ver dragen vooruit en is ongegrond. Mond- en klauwzeer. Volgens mededeeling van ons Gezantschap te Madrid heeft de Spaansche Regeering met in gang van 10 Dec. verboden den invoer van run deren, schapen geiten en varkens, alsmede van vleesch, huiden en ruwe wol afkomstig van genoemde diersoorten uit Nederland een en ander met het oog op het voorkomen van mond en klauwzeer in ons land. Zomertijd. De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen een motie-Van der Waerden, luidende DeKamer noodigt de regeering uit haar de gegevens te ver strekken, noodig voor een richtige beoordeeling van de voor- en nadeelen van de handhaving van den zomertijd. Kamers van Arbeid. Verschenen is het Staatsblad, houdende de wet tot opheffing der Kamers van Arbeid. De wet zal met ingang van nader te bepalen datum in werking treden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „L. v. Beethoven." De vele vereerders van het dilettanten Sym- phonie-Orkest ,,L. v. Beethoven", dir. de heer J. Feltzer, verwijzen we naar achterstaande annonce, waarin wordt vermeld, dat dit zoo gunstig bekend staande orkest Dinsdagavond 12 Dec., des avonds 8 uur, in den R.K. Volks bond een concert geeft. De nadere bijzonderheden geeft de advertentie. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. Afslag 8 Dec. 1. Het huis, erf en tuin, Oostsingel 51, groot 2.40 A. In veiling voor 6500, verkocht voor 6500. 2. Het huis, erf en tuin, Oosterstraat 45, groot 88 c.a. In veiling voor 4300, verkocht voor 4300. 3. Het huis, erf en tuin, Broersveld 55, groot 1.20 A. 4. Het huis en erf Broersvest 57, groot 48 c.a. 3 en 4 gecombineerd in veiling voor 5100, gecombineerd verkocht voor 5400., Ned. R. K. Volksbond. Wegens plaatsgebrek kan het verslag van de vergadering die gisteravond hcofh rdnotc wxou morgen worden opgenomen. Bijzondere Vrijwilligers bij den Landstorm. De wekelijksche Schietoefeningen voor de Bijzondere Vrijwilligers bij den Landstorm van de Afdeeling Schiedam worden met steeds toene mende animo door 'n bevredigend aantal trouwe deelnemers gevolgd op Donderdagavond in de Doelen, alhier. Na de Plaatselijke wedstrijden in September zijn thans gehouden de Korpswedstrijden, waar aan deelnemen alle afdeelingen, behoorende bij het Landstormkorps Zuid-Holland West en waarvan de prijzen worden toegekend als alle plaatselijke uitslagen zijn ingekomen. De rang schikking bij deze met margageweer gehouden schietoefeningen geschiedt naar de beste serie (maximum 50 punten), terwijl bij gelijk aantal punten de hoogste steunserie beslist. Bij gelijke hoogste serie en steunserie wordt de volgorde bepaald door het beste laagste schot. De resultaten waren 1. W. van Schie 47, 2. P. Mak 46 (46), 3. N. J. de Bruyn, 46 (44), 4. W. den Held 45 (43), 5. J. Sonneveld 45 (42), 6. P. Stolte 45 (41), 7. J. J. Vis 45 (41), 8. Jac. van Katwijk 45 (36), 9. L. van Pelt 44 (44), 10. M. Kloos 44 (42), 11. Id. D. Mak 43 (43), 12. N. Zuidgeest 43 (42), 13. Chr. Visser 43 (42), 14. W. J. van der Heyden 43 (34), 15. M. A. Mol 43 )34), 16. P. W. van Oosten 42 17. A. Jansen 41, 18. C. Spruyt 40, 19. J. Ryken 39 (37), 20.H. Oossanen 39 (32), 21. J. Kreuger 37 (37), 22.W. Verschoor 33 (30). Er bestaat thans ook gelegenheid voor het schieten met de buks, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Bij de te 20 Nov. 1. 1. gehouden examens voor Engelsche correspondentie door de Vereen. Nedërl. Handelinstituut, is met goed gevolg geslaagd onze stadgenoot, de heer F. Lindeman. UIT ROTTERDAM. Grand Theatre „Pompenburg. Rotterdam is in het „Pompenburg" bioscoop- en schouwburgtheater een vermaak-gelegenheid rijker geworden, zooals het er nog geen had. 't Behoort dezelfde N.V., die ook de W.B. exploiteert, terwijl het eveneens onder dezelfde directie, van de heeren Weisbard en v.d. Laan staat. Gistermiddag hadden tal van genoodigden aan de invitatie gehoor gegeven, om de afternoon tea te bezoeken, die bij gelegenheid der officiede opening in de groote foyer van het nieuwe theater Werd gegeven. Hier sprak allereerst de heer Dr. A. K. Bos man, gedelegeerd commissaris' der N.V., namens het bestuur van het theater de aanwezigen toe. Spr. heette allen hartelijk welkom en gaf daar op een klein overzicht van de tot standkoming SPECIALE AANBIEDING. Wales Anthraciet 30/50 f 3.75 per H.L Belg. 30/50 I 3.60 per B.L. Eierkolen1.90 per H.L. Prima kwaliteit. Gruis en steenvrij. Franco huis. Beleefd aanbevelend 8376 42 Deze aanbieding is uitsluitend tot en met Woensdag 4 October. van het nieuwe gebouw. Veel wederwaardighe den en tegenwerkinghaddenoverwonnenmoeten worden, maar ondanks dit alles was de voltooi ing toch bereikt. Een bijzonder aandeel in den opzet en het verdere werk had de directeur Karl Weisbard gehad, die op een gegeven moment kwam melden, dat hij een stuk terrein voor een Pompenburg-theater had gekocht en na de be slissing ook tijdens den bouw alle verdere moeilijkheden met zijn energieken onderne mingsgeest heeft weten te overwinnen. In on derlinge samenwerking was dan ten slotte het theater toch tot stand gekomen en spr. achtten het een groot genoegen, dat het thans kon wor den geopend. Spr. wijst er dan nog op, dat theater-aandee- len een goede geldbelegging zijn, wat het ge meentebestuur goed schijnt te begrijpen, door dat het 20% van de recette neemt, wat volgens hem veel te hoog is. Spr. wil niet ontkennen, dat de theater-directeuren zelf hier wel eenigszins aanleiding toe geven door hun geweldige uit gaven voor luxueuse inrichtingen en bombast reclame maar dit Pompenburg-Theater is zeker niet te luxueus ingericht, maar eenvoudig, dat de stemmigheid en geriefelijkheid echter niet weg neemt. Tot slot brengt spr. hulde aan den architect en Gelderen, de aannemers Gebr. Voormolen en de meubelfirma God chalk voor hun geleverden prachtigen arbeid,dankt het gemeentebestuur en de bioscoopcommissie voor hun prettige samen werking en noodigt mevr. Lucardie uit ter officieele opening het koord, bij den ingang der foyer gespannen, door te knippen, waarna allen de gelegenheid kregen het theater te bezichti gen. Na den rondgang vereenigden zich allen weer in de foyer waar de heer Weisbard nog een ge moedelijke toespraak hield. In 't bijzonder richt te hij 't woord tot don talentvollen architect, den heer v. Gelderen, dien een groote zilveren lauwerkrans werd aangeboden. rU hcci aanne- oenr. voormolen, die beiden een gouden horloge ontvingen en de fa. Godschalk, die voor haar meubelleveranties met een interieur-photo van het W.B. en het Pompenburg-theater werd vereerd. Namens het bestuur van den Theater-direc- teurenbond sprak de heer v. Biene eenige woor den van dank en waardeering. De heer v. Gelderen bracht ten slotte nog dank voor de hem gebrachte hulde, waarin hij al zijn medewerkers,in 't bijzonder de aannemers, liet deelen. De heer Weisbard ontving van hem een gouden gedenkpenning, de heeren Voormolen ieder een insigne. Wat de inrichting van het theater betreft, deze is schitterend in haar eenvoud. Alle overdadige luxe is vermeden, maar niet temin maakt het geheel een grootschen „feier- lichen" indruk. Door een ruim voorportaal, artistiek verlucht met groote glas-in-lood ramen, komt men in de monumentale hal, van waar men rechtdoor gaande de groote zaal kan bereiken, en langs twee breede trappen de twee balkons, waar men ook per lift kan komen. Garderobes en foyers liggen er dicht bij de hand de foyers zijn geriefe lijk en stemmig geinstalleerd. De groote zaal, 35 bij 25 M. is voor 't grootste deel gehouden in een tango-kleur, afgewisseld door zwart, wit en goud. Een groote wit-glazen koepel, luchtig gedeco reerd, prijkt boVen in 't midden der zaal, terwijl ook de verdere licht-installatie, in een rand langs de plafonds achter gedocoreerd wit glas aange bracht, een rustig, prettig effect geeft. De heer Homberg heeft van zijn kunst-schilderwerk alle eer. De tooneelruimte is vrij groot en daarom goed geschikt voor allerlei uitvoeringen. Zelfs zijn er 16 kleedkamers. Voorts zijn in de bovenruimte van het ge bouw, nog vergaderzalen ingericht, en in het sousterrein 8 prachtige kegelbanen. De eerste steen van het geweldige pand werd 18 Nov. 1921 gelegd, men heeft dus wel voortge- werkt, daar alles reeds thans volkomen gereed is. De beste wenschen geven we de directie gaarne mee. Bij de eerste uitvoering voor genoodigden, was de zaal gisteravond geheel bezet't program, w.o. de hoofdfilm „de 15e prélude van Chopin" en de operette „Die Film-Prinzess" viel wel in den smaak. Hedenavond wordt het theater voor 't publiek geopend. Aan de Oosterkade alhier, nabij het Maasstation, heeft gistermiddag een aanrij ding plaats gehad tusschen een particuliere auto en een vrachtauto. De vrachtauto werd in het middel aangereden. Be;de auto's zijn beschad'gd. Juffrouw A. E. H., d:e m de particuliere auto zat, is, inwendig zwaar gekneusd, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar haar woning gebracht. Rijwielhandel G. Th. Vollebregt. De bekende Rijwielhandelaar G. Th. Volle bregt, Nieuwe Zaagmolenstraat 35, 37, 3941 Rotterdam, heeft thans Wederom een goede verbetering in zijn zaak aangebrachtwegens de groote voorraad artikelen werd er meer en meer behoefte gevoeld aan een nog grootere eta lageruimte en deze is gevonden door een deel van zijn ruime werkplaats te laten inrichten als etalage. Onder de leiding van den architect H. C. v. Ingen, bouwden de aannemers Overgauw en Reedijk een mooien winkel, de firma Dijckers v.h. Horsman zorgde voor een prachtige beschilde ring, voor de keurige Electrische verlichting zorg de de fa. Clavaux. De verlichting maakt een schitterend effect, de zijkanten van het spiegel glas-plafond zijn van melkglas, waarin lichtbak ken, welke de rijwiel-onderdeelen en sportartike len in de etalage goed doen uitkomen. In de be nedenruimte is plaats voor 8 rijwielen en in de etalageruimte voor 11, zoodat de heer Vollebregt thans 36 nieuwe rijwielen kan etaleeren. Naast het winkelraam zijn étalagekastjes aan gebracht, waarin 's avonds de verschillende mer ken Electr. Rijwiellampen brandende te zien zijn. Als reclame geeft de heer Vollebragt aan koopers een prachtige kalender 1923 met dagbloc cadeau. UIT OVERSCHIE. De Gemeente Overschieheeft een kasgeldleening gesloten ad 50.000.è5 bij Slavenburg en Co's Bank te Schiedam. UIT DELFT. De ambtenaar van het O.M. bij het kantonge recht te Deft heeft gistern tegen eenige bakkers boeten van 200, 400 en 800 geëischt wegens vervalsching van melkbrood. Tegen een melk handelaar, die de melk vervalscht had, werd f 1500 boete geëischt. Gemengd Nieuws. Gezonken. Gisteravond is in de Haarlem mervaart te Leiden, tengevolge van den krachti- gen wind, een motorschip van de Leidsche licht fabrieken, geladen met cokes, zwavelzuur en ammoniak, bestemd voor Noordwiik, gecapsiisd en gezonen. Een ja chtopziener aangerand. De jachtopziener v.D. uit Amerongen is op den openbaren weg aangerand door den landbouwer J. v.B. te Veenendaal. Laatstgenoemde stapte toen hij den jachtopziener ontmoette, van zijn rijwiel af en verzocht v. D., onder de bedreiging hem te zullen verdrinken, om geld. Toen deze weigerde, greep v.B. hem beet en trachtte hem naar de Grift te sleepen om aan zijn bedreging gevo'g te geven. Het mocht den jachtopziener echter gelukken zijn revolver te grijpen en op den aanrander te schieten. Het schot miste evenwel en de man koos met achterlating van zijn rijwiel het hazenpad. Hij is Woensdagnacht door de marechaussee gevangen genomen. Buitenkansje. Eenige jaren geleden ver trok K. Vuit Kloosterveen, met het voornemen om als scheepsjongen op een schip te monsteren, omdat hij 't niet al te goed met zijn stiefvader vinden kon. Het schip waarop hij gemonsterd had, verging met man en muis en de familie B. kreeg bericht, dat haar zoon verdronken was. Maar dit scheen niet zoo te zijn, want eenige maanden geleden kreeg ze bericht van den jon gen uit Hamburg, of ze hem niet wat geld wilden zenden, omdat hij niet genoeg bezat om de reis naar de ouderlijke woning te betalen. Men gaf hier echter niet dadelijk gevolg aan, daar men meende met een oplichter te doen te hebben. Op zijn herhaald aandringen werd eindelijk eenig geld overgestuurd en na verloop van een paar weken keerde de doodgewaande zoon in het gezin terug. Toen hij scheep zou gaan, had hem nl. vrees om naar zee te gaan bekropen en daarom had hij zich aan land verborgen. Zoo kwam het, dat V. niet verdronken is. Een a a n s 1 a g. Bij den burgemeester van Vlijmen vervoegde zich Woensdag omstreeks half negen des avonds een man met verzoek om een onderhoud. De burgemeester kon hem dit niet geven,- na welke weigering de man heenging, doch na achteraf gebleken is met booze plannen in het hoofd. Hij is namelijk achter het huis om- geloopen en heeft toen twee revolverschoten gelost in de richting van de huiskamer, waar de burgemeester zich met zijn echtgenoote bevond. Gelukkig had de heer v. de Ven de tegenwoor digheid van geest om na het eerste schot direct te gaan liggen, waardoor het voor den dader niet mógelijk was hem met een tweede of volgend schot te raken. Toen de burgemeester niets meer hoorde is hij naar boven gegaan, heeft zijn kara bijn genomen en heeft daarmede in eenige schoten gelost in de richting van de plaats waaruit op hem geschoten was. De dader bleek evenwel gevlucht te zijn. Direct stelde de politie een ernstig onderzoek in. De dader is vermoedeijk bekend. (Hsg.) De Ku Klux KI an. Naar aan de „Daily Mail" wordt gemeld, zijn de kerk te Oka, tus schen Ottawa en Montreal, alsmede het seminarie en de woning van den geestelijke, afgebrand. De katholieke bevolking van de provincie Quebec, begint verontrust te worden over het veelvuldig voorkomen van kerkbranden in die streek, en beticht er de Ku Klux Klan van, het geheime Amerikaansche genootschap, dat strijd voert tegen de katholieken. Nog dezer dagen heeft de burgemeester van Montreal een brief ontvangen, geteekend „K.K. K." waarin gedreigd wordt met de vernietiging van katholiek eigendom. Een Reuter-bericht voegt hieraan nog toe, dat de brand te Oka, de vijfde is, die binnen eenige weken in Canada een katholieke instel ling in de asch heeft gelegd. De monniken van Oka houden zich onledig met het malen van kaas, bekend als „Port du Salut", en als zoodanig geliefd in heel Noord-Amerika. Aanvaring. Gisternacht heeft in het Ka naal een aanvaring plaats gehad tusschen het Amerikaansche passagiersschip „George Was hington" en het Britsche stoomschip „Clyne Rook" Het laatstgenoemde schip viel gistermor gen te Dover binnen met beschadigden boeg en met lekkage, Het passagiersschip was doorge varen Tijdens de aanvaring stond er mist. Smokkelaars. Naar de drankwet- auto riteiten vernemen, zijn vier schepen met 11.798 kisten sterken drank, ter waarde van meer dan een millioen dollar, uit Nassau op de Bahama's vertrokken, naar men voorgeeft met bestemming naar St. Pierre Miquelon. Smokkelen op schepen. Daar vol gens Opgave van de Duitsche douane het smokke len op schepen naar Holland zulk een omvang heeft aangenomen, dat de dounanevoor de Rijn scheepvaart niet bij machte is om den uitvoer van verboden waren te verhinderen, heeft de Duitsche regeering nieuwe bepalingen inge voerd en de Rijnscheepvaart-controle aanmer kelijk verscherpt,. Het aantal douane-ambtenaren is uitgebreid en zal binnenkort nog meer versterkt worden. De smokkelhandel heeft vooral plaats op het gebied van textielwaren, schoenen, sigaren en sigaretten alsmede wijnen, likeuren en alco holische dranken. Zelfs meubelen en kachels worden per schip over de grens gebracht. Protest staking van onderwij- z e r s. In de jongste zitting van den gemeente raad van Brussel verklaarde de Burgemeester Max, dat de financiën der stad het niet mogelijk maakten, de salarissen der onderwijzers te ver- hoogen. In een der scholen hebben de onderwijzers naar aanleiding van deze verklaring hun les sen bij wijze van protest gedurende een uur gestaakt. In de volgende zitting van den gemeenteraad zal de burgemeester voorstellen, deze onder wijzers disciplinair te straffen. Hotelbrand. Volgens een telefonisch be richt uit Simla brandden daar gisteravond tegen 9 uur de drie hoofdgebouwen van het Grand Hotel af, dat op het hoogste punt van Simla staat, zoodat de zware brand ver in het rond een indrukwekkend gezicht opleverde .k De naburige gebouwen van de Imperial Bank en van het legerhoofdkwartier stonden aan groot gevaar bloot, maar werden door de brand weer beschermd. De meeste hotelgasten waren afwezig, toen de brand uitbrak, maar verloren al hun bezittingen. Groote brand. Gistermiddag te kwart over twee is bij een firma in rijwielen en onder deden van automobielen in de Avenue de la Grande Armee te Parijs een hevige brand uitge broken. In slechts enkele minuten greep de brand geweldig om zich heen. Onophoudelijk hadden ontploffingen plaats van flesschen acety leen. De brandweer was spoedig ter plaatse en be schermde de naburige huizen. Om halfvijf was men het vuur meester. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorde materieele schade is zeer aanzienlijk. De Badensche Anilin-Werke. Naar de „Rote Fahne" uit Ludwigshafen meldt, is bij de staking aan de Badensche Anilin-Wer ke, die reeds eenigen tijd aan den gang is, een poster doodgeschoten. Bij het daarop gevolgd on derzoek werd in de fabriek een kist ontdekt, die verschillendd moordwerktuigen, zooals hand granaten en revolvers, bevatte. Men dient echter af te wachten, of dit zal worden bevestigd, dan wel of het slechts als een tendentieus bericht van de „Rote Fahne" is te beschouwen, welk blad alle mogelijke moeite doet de arbeiders te bewegen, uitbreiding aan de staking te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2