DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM De Criniuliteit onder liet jongere geslacht. FEUILLETO 45ste Jarganag. Dinsdag 12 December 1922. No. 13514 vnPiURKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Bureau: KOEMARK 4 leie weck 15 cent> franco per Abonnem enten per 3 maanden P post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n^: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa1 nlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Onder dit hoofdstuk plaatste ik verleden week een artikel in dit blad over de verregaande ontaarding van de jeugd op zedelijk en godsdien stig gebied, De „Voorwaarts" heeft er vuur op gevat. Het roode orgaan werd mij Zaterdag door een vriendenhand toegezonden en de redactie gaat schrikkelijk tegen mij te keer. Haar manier van optreden en haar stijl zijn niet erg complimenteus en parlementair, zoodat het op een fatsoenlijk mensch nu juist geen prettigen en gunstigen indruk maakt. De schrij ver blijft nochthans geheel in den stijl van het blad, hetwelk gewoon is ook nog al grof uit den hoek te komen en in zoover heeft het blad het met zijn Scliiedamschen redacteur of medewer ker nog al getroffen. Reeds meermalen had de redactie er aan ge dacht mijn pennevruchten in breeden krmg be kend te maken, doch zij deed het tot nu toe met, omdat mij dan daardoor te veel eer zou worden öönffcdssxi. j. Degenen, die het artikel in de oorwaai s gelezen hebben, zullen echter geenszins de over tuiging gekregen hebben, dat mij daardoor een groote eer is te beurt gevallen, daar ik m dat artikel als een fanaticus wordt uitgescholden en beschouwd als iemand, die niet rijp, maar over rijp is voor Meerenberg. Ik dank dan ook de „Voorwaarts" voor de groote eer mij aangedaan, maar met dergolij c kletspraat koopt men niets en komt men me verder. Ik heb wel eens gehoord van kwajongens ook Als ze het niet kunnen winnen en met meer weten, wat ze zeggen moeten, dan beginnen zij te schelden. Ik moet het bekennen, dat ik mij al lang verwonderd heb, dab het rooc e oigaan niet eerder uit den hoek is gekomen en indacht bij mij zeiven als het vroeg of laat gebeurtherg je dan maar, want dan verschijnt er bepaald een venijnig artikel vol schimpscheuten niet op de zaak, maar op den persoon. En, ja wel, mijnl e - moeden is bewaarheid geworden Alles wordt er bijgesleept, tot de roode wethouder incluis, waar ik in de verste verte nog niet eens aan gedacht heb En dan wil, notabene, de redactie aan het eind van het artikel nog de vrome gaan spelen door ons het 8e gebod voor oogen te houden „Gij zult geen valsche getuigenis geven en dat durft een redactie schrijven, die toch heel goe weet, dat de roode pers over het algemeen van leugens en bedrog aan elkaar hangt. Verder wordt ik er in bestempeld als een fa - ticiis en als iemand, die overloopt van socialisten- geachte redactie, neem mij niet kwalijk, maar gij hebt het heusch heelemaal verkeerd. Ne ik haat de socialisten volstrekt met, want ik v nu ook eens vroom zijn en u zeggen, ca i s altijd het gebod van naastenliefde ^Mig, - luidt: „gij zult uw naasten liefhebben a zeiven, en'daarom haat ik de socialisten met, doch ik verfoei het verderfelijke systeem en de heil looze leer van het socialisme, welke de geesten e het gemoed der arbeiders vergiftigt, ïenopr ontevreden maakt, hen opzet tegen ie taP lisme, hun steenen voor brood geeft en hun godsdienst ontrooft, welke meer is clan geld e goed en het dierbaarste, wat een mensch op aarue bezitten kan. -„i-- Ziet, deze leer verfoei ik, maar met de socialis ten heb ik medelijden, omdat die menschen schan delijk bedrogen en misleid worden met idea die nimmer te verwezenlijken zijn en nu e gouden toekomst, die nooit te bereiken is. Die menschen begrijpen helaas niet, dat zij zoo mis leid worden en dat zij door sommige leiders ge bruikt worden om over hun ruggen omhoog te klimmen op de maatschappelijke ladder, opdat, dan die leiders ook zullen kunnen doelen m de voorrechten van de veel gesmade bourgeoisie, en de vervloekte kapitalisten. En is het dan niet billijk en prijzenswaardig, geachte redactie, dat wij die menschen, die aan den rooden leiband loopen, willen waarschuwen en hun oogen willen openen en hun op het hart willen drukken zich toch niet los te rukken van den zachten leiband van hunnen godsdienst, omdat wij de overtuiging hebben, dat dan hun stoffelijke en geestelijke belangen veel beter behartigd worden en dat zij zich derhalve veel beter kunnen krommen onder het zoete juk van hun godsdienst, dan onder het zware en harde juk van het socialisme en zij dan niet bedrogen zullen uitkomen Meer heb ik heusch niet willen doen en dan behoeft men, dunkt mij, daarom toch met naar Meerenberg gestuurd te worden. Integendeel. Zoo iemand handelt volgens mijn opinie erg wijs en verstandig. Ik zou zeggen, dat dergelijke lieden juist in de maatschappij moeten blijven, want de maatschappij heeft juist behoefte aan dergelijke lui, omdat zij te midden van al het kwaad op zedelijk en godsdienstig gebied de menschen moe ten voorlichten en ze moeten leiden en houden op den goeden weg. Neen, geachte redactie, dan zou ik heel andere menschen naar Meerenberg willen zenden, doch ik zal maar niet zeggen, wie, anders wordt gij maar weer boos. Daarenboven hebt gij mijn artikel geheel uit zijn verband gerukt, als gij het in zijn geheel had overgenomen, dan zouden verschillende uwer lezers het niet zoo onverstandig gevonden hebben U begint al met het opschrift verkeerd ovei te drukken. Ik schreef niet over. „de criminaliteit der jeugd, het gevolg van neutraal onderwijs," doch over „de criminaliteit onder het jongere geslacht." Ik weet heel goed, dat er verschillende oorzaken dezer criminaliteit zijn op te sommen, doch ik noemde (zie a.u.b. 4e kolom) de verwaar loosde, slechte en bedorven, de ongodsdienstige en ongeloovige opvoeding in het huisgezin, één van de hoofdoorzaken der verwildering, en bandeloosheid van het opkomend geslacht. En die verwildering voortspruitend uit een ongodsdienstige opvoeding lean niet geneu traliseerd of weggenomen worden door het godsdienstloos onderwijs in de neutrale school. Ja zelfs schreef ik in mijn artikel, dat on danks de godsdienstige opvoeding op de katho lieke school,' mij voorbeelden bekend waren van jongens en meisjes, die eveneens de schoolbanken verwilderd verlieten, waaruit al vanzelfvolgt, clat er nog andere oorzaken zijn van de verwildering dan alleen de godsdienstlooze school. En verdien ik nu daarvoor zoo'n strafprcdicatie Zeker ik heb ook geschreven, dat de onderwijzers, die de liberale en socialistische princiepen huldigen het kind niet deugdzaam zullen houden zonder tegengif, Welnu, dit is toch niets bijzonders? u'zal dit toch wel weten en het met mij eens zijn, dat anti-godsdienstig en socialist toch just the same is. Iemand, die anderen wil voorlichten, moet zulks toch weten. En daar neem ik geen woord van terug. Niet voor niets hebben mannen, uitmuntend door wetenschap en gerijpt door jarenlange on dervinding, zoowel katholieken als geloovige protestanten gewezen op de verderfelijke gevol gen van de neutrale school, niet voor mets heb ben onze voorvaderen jaren lang geijverd en ontzaglijke offers gebracht voor het bijzonder onderwijs en deze arbeid, die offers sproten voort uit de kracht hunner overtuiging. En daarin hadden zij groot gelijk. Ik kan er over oordeelen, daar ik zelf in mijn jeugd de neutrale school be zocht en bij verschillenden de heillooze gevolgen van dergelijk onderwijs aanschouwd heb. Die mannen, die jarenlang gearbeid hebben voor het bijzonder onderwijs, weten maar al te „oed, dat cle kinderen op de neutrale school de ware levenswijsheid niet zullen opdoen, hun waarachtig levensgeluk niet zullen vinden, zij beseffen en weten het, dat de koude en ijzige atmosfeer, welke daar 4 heerscht, hun geen voldoend antwoord zal geven op de groote en ernstige levensvragen, welke rijzen in hun jeug dig verstand zij zijn overtuigd, dat die onver sehilligheid en opvoeding zonder God en gods dienst het geloof der kinderen in de kiem doodt en onze kinderen, die geen tegengif Wordt toege diend in kerk of huisgezin, in een koud, ongeloo- vi" en heidensch volk doet ontaarden. Doch met iemand, die niet het minste idee heeft van hetgeen godsdienstig onderwijs is en betce- kent, kan men daar moeilijk over redenecrcn. En hiermede, basta Ik dank de redactie van de .Voorwaarts" dat zij zooveel notitie van mijn artikel genomen heeft. Ik hoop echter, dat zij voortaan wat eerlijker zal te werk gaan en niet enkele losse fragmenten, maai hetgeheeleartikel zal overnemen. Dan krijgen haar lezers ook eens gezonde kost te verwerken, want als zij voort gaat, zooals tot nu toe de menschen voor te lichten, dan is het waarachtig met tot heil en welzijn van het volk, dat zij haar intrede in Schiedam gedaan heeft. Wat ons betreft, wij zullen ons niet laten intimideeren door de ver dachtmakingen en scheldpartijen van het roode orgaan, maar als de trouwe wachter zuilen wij op de tinne staan om onze menschen te waarschu wen voor het roode gevaar en hun de oogen te openen, opdat zij de waarheid van de leugen kunnen onderscheiden. W. Buitenlandsch Nieuws. 85 De vos laat zich geen tweemaal in den s.ri r vangen. Bereid u voor op het schouwspel waar naar gij reeds zoo dikwijls verlangd hebt den dood van Antonio's moordenaar. De voetstappen naderden. Hij stond gereed om toe te stooten. „Spaar hem Doorsteek hem niet voor mijn oogen, Tomaso Eensklaps hoorde zij de deur opengaan. Zij trachtte zich op te richten en wendde onge looflijke pogingen aan ten einde vrij te komen „Kom niet binnen, Gerard 1 Uit liefde tot mij, kom niet binnen Hij wacht op u om u te doo- den 1 Door de andere deur .Oh 1" Zij had de gestalte van' haar man zich zien afteekencn tegen het voorhangsel en Tomaso het schitte rende lemmer met alle kracht door het gordijn zien steken. Een straaltje bloed droop langs de groeven van den ponjaard, terwijl een dof kermend ge luid zich deed hooren achter de draperie, en eindelijk in bpeede vouwen een lichaam be dekte, dat op den vloer viel. Tomaso, met het bloedige wapen in ae hand, snelde naar het geopende venster om te ont vluchten. „Gij hebt hem gedood. Doorsteek mij thans ookmij, zijn weduwe Doch hij stiet haar ruw terug en verdween, rwijl hij uitriep Voor de eer der Paoli's 1" To«n begaf hij zich wankelend naar de deui en het bloed bemerkende, dat van onder de gordijnen langzaam over den door de maan verlichten vloer stroomde, mompelde zij met een bitteren glimlach om de lippen „Ik zoude srelukkig moeten zijn. Dat is het, wat ik zoo lang gewenscht heb." En met een stem, welke door merg en been drong, de stem van een krankzinnige, gilde zij het uit „Het bloed dei vendetta waarna zij bewusteloos nedervi XI. Het was dat geluid, hetwelk Enid en Barnes gehoord hadden. Benige oogenblikken t later klonte de Amerikaan op de deur van het ver trek, dat op de voorzaal uitkwam. Geen an- woord ontvangend, opende hij en gmg de v mor binnen, gevolgd door zlJn/erl0?/^'rï rina lag bewusteloos op den vloer uitgestrekt Enid snelde op haar toe. „Zij is dood riep zij, terwijl zij haar m hare armen nam en pogingen aanwendde om haar in het leven terug te roepen. gjBaraes blikte de kamer rond en trachtte te DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Niet minder dan vijf sub-commissies zijn gis eer aan het werk geweest. De Russische delegatie heeft in een schriftelijke verklaring geprotes teerd tegen haar uitsluiting van de gehouden besprekingen tusschen geallieerde en Turksche experts nopens de kwestie der zeestraten. De Russen stellen het voor, alsof zij op onbillijke wijze door de Britsche delegatie wordt uitge sloten van haar rechtmarige deelneming aan den arbeid der conferentie. Er is echter in het geheel geen reden, waarom de Russische dele gatic zou deelnemen aan particuliere bespre kingen over eenig onderwerp, tusschen de ge allieerden en de Turken gevoerd. De conferentie tusschen de deskundigen zelf maakt langzaam maar zeker vorderingen, wel ke een overeenstemming in zake de kwestie der zeestraten doen verwachten. De conces sies, welke door de geallieerden zijn gedaan in verband met de bescherming der Turksche hoofdstad, hebben ook reeds een gunstigen in vloed gehad op de andere besprekingen. Een der Turksche sub-commissies voor het vraag stuk der capitulaties heeft, naar verluidt, he den veel meer tegemoetkoming getoond dan gisteren en men hoopt, dat ook deze kwestie, welke aanvankelijk de grootste moeilijkheden scheen te zullen veroorzaken, door een over eenkomst zal kunnen worden geregeld. Een niet gering deel hiervoor komt toe aan ontdekken, wat er voorgevallen was. Het werd hem weldra maar al te duidelijk, want toen hij even daarna op Enid toetrad, was zijn gelaat verschrikkelijk bleek. Hij had aan de schel getrokken om de bedienden te roepen, doch niemand was er verschenen en wel om twee af doende redenen. In de eerste plaats waren zij in een anderen vleugel van het gebouw gaan slapen en ten tweede had de graaf de geleid- draden der bellen afgesneden. Nu tilde hij Marina op en legde haar op een sofa, terwijl Enicl onder een vloed van tranen naast haar ging staan en klaagde „Lieve, lieve Mar'na Hoe verschr'kkchjkEn mijn broeder 1 Wat ;s er met hem gebeurd Binnen eenige minuten zal zij tot bewust zijn komen," sprak Barnes op kalmen toon. „Laten wij bedaard blijven en wachten, tot zij ons inlichtingen kan verschaffen." „Maar zij is dood „Evenmin als gij. Zij ligt slechts in zwijm Gij weet, dat ik de geneeskunde bestudeerd heb." Ja." "kaat mij dus dezen avond als dokter op treden. Breng mij een kom met water. Goed. schrei niet. Het is niets. Thans wat vlug zout of ammoniak, als gij het kunt vinden. „In mijn kamer heb ik het wel. Maar mijn broeder „Ga wat ammoniak halen." „Maar mijn broeder de neutralen, wier gematigd optreden in de kwestie der capitulaties zeer door de Turken wordt gewaardeerd. De Turken verklaren, dat de neutralen door hun loyale en vredelievende houding tegenover Turkije in deze kwestie zeer veel voor het bereiken van een overeenstem ming hebben gedaan. In goed ingelichte kringen te BerlijnTis min van meening, dat het verloop der onderhan delingen te Lausanne geen versterking der re laties tusschen Rusland en Turkije ten gevolge zal hebben.Thans reeds hoort men daar beweren, dat de Russisch-Turksche vriendschap te niet is gegaan. Men verwacht, dat de Kemalisten een geheel anderen weg zullen inslaan, namelijk dien, welke in de richting van de politiek van Engeland en Frankrijk leidt. In Sovjet-kringen aldaar verwijt men de Turksche regeering, dat zij te Lausanne de Russische niet voldoende heeft gesteund. Daar in ziet men het eerste teeken der Russisch- Turksche vervreemding. DE LONDENSCHE BIJEENKOMST. Verdaagd. De conferentie van geallieerde premiers te Londen werd gisteravond verdaagd tot 2 Januari a.s. Het officieele communiqué zegt het volgende „De geallieerde premiers onderzochten nauw keurig den hmd'gen stand van het probleem der schadeloosstellmg, zoowel als de aanver wante kwestie van de intcrgeallieerde Euro- peesche schulden. Een plan voor een tussclientijdsche regeling van de schadeloosstelling, door den Duitschen rijkskanselier ingezonden, werd eveneens over wogen, doch algemeen onbevredigend geoor deeld. De beschikbare tijd liet niet toe, dat de ge allieerde premiers thans definitieve besluiten konden nemen omtrent de zeer gewichtige kwesties van het oogenblik. Besloten werd, de conferentie van geallieerde premiers op 2 Janu ari te Parijs voort te zetten, ten einde het moge lijk te maken, dat onmiddellijk daarna de plenai re conferentie kan worden gehouden, om voor 15 Januari definitieve besluiten te nemen nopens alle kwesties, die te Londen werden- besproken. Met de plenaire conferentie, die in dit commu niqué wordt genoemd, wordt de conferentie te Brussel bedoeld, tot bijwoning waarvan waar schijnlijk alle geallieerde regeeringen zullen wor den uitgenoodigd. Sommige berichten melden, dat de premiers in de beste vriendschap en stemming scheidden, andere zijn van pessimistischer toon en voor spellen zelfs een regeeringscrisis In Frankrijk. rusland. Volgens een mededeeling van kolonel Haskell, behoorende tot de Amerikaanschc hulpactie in Rusland, zullen dezen winter meer dan 7 mil- lioen hongerlijdenden steun moetenjontvangen.- De Amerikaansche hulpverleening zal daarvan 4 millioen voor haar rekening nemen. DE GEALLIEERDE NOTA. Het antwoord der Duitsche regeering op de geallieerde nota in zake de mc'denten te Passau en Ingolstadt L gistermiddag te Parijs binnenge komen. In dit antwoord wordt gezegd, dat alleen de Duitsche regeering in aanmerking komt voor het aanbieden van de geëischte verontschuldi gingen en genoegdoening en dat zij de burgemees ters dier steden zelfs in hun.kwaliteit als hoofden der politie niet uit hun ambt kan ontzetten Ammoniak, spoedig 1" Zoodra Enid zich verwijderd had, sprak Barnes tot zichzelven f „Het beste is, haar bezig te houden. Zij moet geen tijd hebben om te bedenken. O, moge God ons bijstaan 1 Ik vrees, dat de schok even over weldigend zal zijn voor de zuster van Anstru- ther als hij voor zijn vrouw is geweest 1" Nu begon hij met zorg Marina te onderzoe ken, die daar bleek en bewegingloos nederlag, doch om wier mond nu en dan een stuipachtige trek verkondigde, dat zij nog leefde. Eens klaps sprong hij op, terwijl hij op haar wit gewaad een roode vlek bemerkte. Hij keek scherper toe en ontdekte er nog' een op haar hals Bloed Zij is toch niet gewond. Van wien kan dat zijn 1 En daar op den vloer stroomt het langzaam van onder het gordijn! „O, dat moet ik weten mompelde Barnes. Hij wilde het voorhangsel oplichten, toen de terugkeer van Enid hem tegenhield. Zoolang zij in de kamer was, durfde hij zich geen zeker heid verschaffen uit vrees, dat het vernemen der waarheid haar al te verschrikkelijk treffen i zoude. Hij begon dus pogingen aan te wenden 'om Marina weer bij te brengen doch toen na j een poos het bewustzijn scheen terug te kee- 1 ren, zcide hij tot Enid I„Wilt gij mij een dienst bewijzen, lieve (Wordt vervolgd) -i 11 H hun I.MIM ■mil I I III1 ■■■■■HT1--T- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1