DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR EN FEUILLETO 45ste Jarganag. Woensdag 13 December 1922. No. 13515 Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. beieren. Ha een zwaren dag.. Voelt U zich verhit,klauw afgemat en nerveus. f Probeer een UFESUGÏ-bad. Wrijf het overvloedig,roomach tig schuim terdege in Uw huid en U verlaat het bad verfrischt, kopgeweKtUw huid tintelend i^van gezondheid en reinheid Het faalt nooit. Probeer heh Het Staten-Generaal. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 December 1922 vergunning verleend aan de Coop. Bakkerij tn Verbruiksvereeniging „DOOR EENDRACH STERKER" tot oprichting van een brood-, be schuit- en banketbakkerij in het pand Kethel- straat 26, kadaster Sectie A. Nos. 1554, 644, Th en 1503, met 6 electromotoren van resp. /2,1, 1, 1V2, 2 en lx\z P.K., drijvende diverse werktui- gen. Schiedam, 12 December 1922. Bureau KOEMARKT 4 Telclo.n Intercommunaal 85 - Posttas Abonnementen per 3 maanden 2.-, per «eek 15 cent, per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. HET HERSTEL. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis over de Duitsche schadevergoeding heeft Bonar Law gezegd, dat hij zou afzien van een uitvoerige meedeeling over hetgeen geschied is, daar de besprekingen van Londen te Parijs hervat zullen worden. Er was echter één punt, het vraagstuk van de onderlinge schulden van de geallieerden, waarvan men zou kunnen zeggen, dat Engeland tot op zekere hoogte van zijn vroegere politiek was afgeweken en daarom achtte hij het 't best zooveel mogelijk de woorden te herhalen, welke hij dienaangaande bij de besprekingen heeft gebezigd. „Ik zei, dat het niet rechtvaardig zou zijn het vraagstuk op zoodanige wijze te regelen, dat van alle geallieerde landen Engeland de eenige zou zijn, dat feitelijk de schadevergoedng zou betalen. Wat mij rechtvaardig scheen, was het heele bedrag, dab van Duitschland verkregen kon worden, in aanmerking te nemen en tot de geallieerden te zeggen Zoo gij niet alles krijgt van Duitschland, wat gij verwacht had, zijn wij bereid onze aanspraken te verkleinen. Daarom zouden wij, zoo wij eenige kans zagen op een volledige regeling met vooruitzicht, dat deze definitief was, bereid zijn zeker risico-te ioopen, in dien zin, dat wij van de geallieerden en Duitsch land minder zouden ontvangen, dan wij zeli aan Amerika moeten betalen. Ik voegde er aan toe, dat ik er van overtuigd was, dat iedereen zou toegeven, dat het dwaas heid zou zijn een dergelijke toegefelijkneid te bctooncn, indien de heele toestand opnieuw in bespreking zou moeten komen." Algemeen wordt betreurd, aat de conferentie der premiers, te Londen gehouden, uit elkaar is gegaan zonder tot een besluit te komen. Enkele dagbladen echter wijzen er met voldoe ning op, dat voorshands de beslissing is uitge steld en er geen overhaast besluit is genomen. De „Times" merkt op, dat er nog tijd is om na te' denken en de hangende vraagstukken opnieuw te bestudeeren, alsmede tijd voor de premiers om elkaar langs den gewonen diplo- matieken weg te verwittigen van de resultaten van hun nadere overweging van de ter confe rentie geopperde argumenten. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat persoonlijke gevoelens geen rol hebben ge speeld ten aanzien van de besluiten, die, naar gehoopt werd, zouden zijn genomen door de conferentie. Er kan geen twijfel over bestaan, dat tijdens den geheelen duur van de bespre kingen er een atmosfeer van hartelijkheid heeft bestaan. Advertentie n|: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa1 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Volgens de „Temps" schijnt een overeenstem ming met de Turksche deskundigen ten aanzien van het stelsel der engten op den goeden weg te zijn, dank zij de verzoeningsgezinde houding der geallieerden. „In het algemeen", zoo schrijft het blad, „zijn de wijzigingen m het gealheerae ontwerp, die door de Turken waren gevraagd aangebracht, en er zijn er niet meer dan twee of drie in bespreking, die waarschijnlijk Woensdag zullen worden voorgelegd aan de commissie voor de engten." De „Temps" constateert, dat de Russische deskundigen niet van een dergelijken geest van gematigdheid blijk geven. Gister is ook de kwestie der uitwisseling der minderheden besproken. Lord Curzon drong er in een rede op aan, deze kwestie aan den Volkenbond over te laten, waar op Ismet Pasja nog niet wilde ingaan. Heden wordt het debat voortgezet. Nog verluidt, dat de commissie voor de uit wisseling der minderheden gistermorgen heelt besloten, principieel in de uitwisseling toe te stemmen. Hoewel de Turken er krac ig op aai drongen, ook de Grieksche bevolking van Con- stantinopel in dit besluit op te nemen, heeft de subcomm;ss;e Constantmopel met zijn voor stellen van de uitwisseling uitgesloten. Met het oog op de Turksche eischen zijn hierop echter de volgende uitzonderingen toe- g Tot het verlaten van Constantmopel zullen worden gedwongen lo. Alle Grieken, die gedurende den Gneksch -Turkschen oorlog een vijandige houding tegen over de Turken met de daad bewezen hebben. 2o. Alle Grieken, die gedurende den ooi log een buitenlandsche nationaliteit hebben aan- S 3. Alle Grieken, die niet te Constantmopel gewoond hebben, doch in verband met den oorlog uit Klein-Azië zijn geëmigi u 4o. Liet Grieksche patriarchaat. Het blijkt, dat de Turken aan het laatste punt bijzonder veel gewicht hechten, ioe\ j van Grieksche zijde juist daartegen met de meeste kracht werd geprotesteerd. De iuiKe handhaafden evenwel hun eisch en veHvlaar den, dat het Grieksche patriarchaat voortdu rend een centrum van anti-Turksche propa ganda is geweest. De geallieerden hebben verklaard, c e gelegenheid tot het tijdstip der behandeling in de hoofdcommissie nader te zullen onclei- zoeken. DE VOLKENBOND. De permanente consultatieve Volkenbonds commissie voor de militaire, maritieme en luchtvaart-kwesties, welke 5 December te Ge- néve bijeen was gekomen voor een korte zitting, heeft, naar het „Journal de Genëve" meldt, Vrijdag jl. haar werkzaamheden beëindigd. Op de agenda kwamen de volgende punten voor le. de redactie van vragen-formuheren, te zenden aan de verschillende regeeringen, ten einde de tijdelijke gemengde commissie in staat te stellen, haar statistisch onderzoek ten behoeve van de beperking der bewapeningen, waarmede zij door de vergadering werd be laft, tot een goed einde te brengen 2e. gedachtenwisseling over het wederkee- rige garantieverdrag, waaromtrent de Raad besloten heeft de meening der regeeringen in te winnen. Tijdens de vier dagen, dat de zitting duur de, heeft de commissie de redactie der vra- 86 Wilt gij mij een dienst bewijzen lieve l Dadelijk zal zij de oogen openen en ik zoude niet gaarne hebben, dat zij u zag. Ga naar uwe kamer en laat mij de zorg voor haar gehce over." „Gij vreest „Ja. Ik ben bang, dat uwe tegenwooroig- heid. I -sr Neen Neen Gij vreest voor mij V oor mijn broeder Meent gij dan, dat ik minder zal lijden wanneer ik niets weet Waarom blijft gij steeds tusschen mij en die gordijnen staan Er is hier iets verschrikkelijks gebeurd. Iets, hetwelk gij ontdekt heb, terwijl ik weg was en gij durft niet Enid slaakte een gil. Marina had zich half opgericht en mompelde als in een droom „Echtgenoote en weduwe 1" Liet jonge meisje snelde op haar toe, doch Barnes hield haar tegen in zijn armen. Marina blikte met woeste oogen (ie kamer rond. Een poos daarna, den Amerikaan^ be merkende, rees zij geheel overeind en sprak op onnatuurlijk kalmen toon „Gij hier Gij zijt gekomen om hem te gen-formulieren voltooid. Deze redactie zal thans aan de goedkeuring van den Raad en van de gemengde commissie worden onder worpen. Wat betreft de kwestie van het wederkec- rig garantieverdrag zijn de leden der com missie, aangezien de regeeringen hun meening dienaangaande nog niet hebben doen kennen, nog niet kunnen overgaan tot een onderzoek, dat aan de tijdelijke commissie een nauwkeu rige technische documenteer ng zou kunnen verschaffen. AMERIKA EN ENGELAND. De Britsche financieele missie, die met de regeering der Vereenigde Staten besprekingen zal voeren over de kwestie der fundeering_ van de Britsche schuld aan Amerika, zal den 27sten December uit Londen vertrekken. De commissie zal zijn samengesteld uit Stanley Baldwin, den minister van Financiën, Montagu Norman, direc teur van de Bank van Engeland en Rowe Dut ton, adv'seur van de Schatkist, met het hun toe gevoegde personeel. IERLAND. De gouverneur-generaal van den vrijstaat Ierland heeft door bem'ddelmg van kardi naal Gasparrï het navolgend telegram van Paus P;us XI ontvangen „Z. IJ. heeft met groot genoegen het bericht van Uwe Fxc. ont vangen en juicht uwe benoeming hartelijk toe. De Heilige Vader bidt, dat een tijd van Vrede en voorspoed thans voor zijn geliefd volk van Ierland zal aanbreken en zendt u van harte Zijn apostolischen zegen. De grondwetscommissie van den Beierschen Landdag heeft besloten, om het voorstel van de Beiersche Volkspartij aan te nemen, dat spoedig een wetsontwerp wordt ingediend beoogende een staatspresident aan het hoofd van de staatsre- geering te stellen. ALLERLEI. Reuter verneemt dat Refet Pasja onmiddellijk uit Constantmopel zal vertrekken om zijn func tie als militair gouverneur van Thracië te aan- aanvaarden. Adnan Bey wordt in zijn plaats gouverneur van Constantmopel. Uit Warschau. In verband met de anti- semietische onlusten is de minister van Bm- nenlandsche Zaken afgetreden. De minister van Arbeid is ad interim met de leiding van het ministerie van Binnenlandschc Zaken belast. Uit Le Havre. De havenarbeiders hier zijn gisterochtend niet aan het werk gegaan. Zij hiel den aan vergadering, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Uit Malta Op den Amerikaanschen con sul Mitchell is gister een aanslag gepleegd. De consul werd gewond. De dader van den aan slag wist te ontkomen. Uit Bern. De Nationale Raad heeft een wetsontwerp aangenomen, dat de loterijen en weddenschappen in beginsel verbiedt. De hoogeschool-kwestie in België schijnt, naar de „Msb." meldt haar oplossing ineen voor de Vlamingen bevredigenden zin te naderen. beroemde Q.00DE tablet met de heerlijke qezondheidsgsur. 0E LEVER'S zeep n» VLAARDlHCEn. Fabrikanten van 5un2ïght en Lux. redden maar het is te laat. Wat hebt gij met zijn lijk gedaan Zijn lijk herhaalde Barnes, zonder Eind loa'te laten, die op 't punt stond in zwijm te val len, naar hij vreesde. Maar zij was sterker dan hij dacht zij drong hem terug en trad een schrede tot Marina nader. Het lijk? Van wicn Groote hemel! loch niet van mijn broeder, van Edwin Ja van uw broeder, mijn echtgenoot. Mijn man, 'dien ik zoo lief had. Vermoord onder 111 IToor^daar klinken zijn stappen Hij komt tot mij Hij snelt den dood te gemoetHoor, V°ixf zijn?! Zij galmen mij altijd in de ooren Hij komt 1 Daar is hij daar is hij En zij liep op Barnes tóe, uitroepende Hoort gij ze ook niet "Genadige goedheid Ja schreden m de voor zaal 1" zeide Barnes. „Ik herken zijn stap." Het is Edwin 1" riep Emd uit. ja, geest!" fluisterde Manna. Neen, hij leeft, Enid snelde vooruit, haar broeder te gemoet, die met een glimlach van geluk op het gelad het vertrek naderde. In het eerst was hij nog meer verbaasd dan ^,Gij hier, Enid h vroeg hij. „Wel, Manna, wat is er gebeurd Zijn vrouw trad op hem toe, de oogen onna- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag12 December. De motie-Ter Hall, vragende om maatregelen in het belang van de oud-gepensionneerden van de marine, wordt verworpen met 46 tegen 34 stemmen. Art. I der marincbegrooting (salaris van den minister) wordt aangenomen met 51 tegen 30 stemmen. De marinebegrooting wordt aangenomen met 60 tegen 21 stemmen. ffÜ Aan de orde is de wijziging van de lager onder wijswet 1920. De heer Ketelaar (V. D.) keurt het af, dat over de nadere wijziging van het ontwerp alleen met onderwijsspecialiteiten van de rechterzijde is geraadpleegd. Het ontwerp zal z.i. het peil van het onderwijs doen dalen. Daarom zullen tot de totstandkoming niet kunnen medewerken de leden, die tot onderwijsbevrediging, waardoor het peil van het onderwijs zou stijgen, mede werkten. De veranderingen, nader in het ont werp aangebracht, zijn meer schijn dan wezen. Zonder ingrijpende wijzigingen zal de fractie van spreker haar stem aan het ontwerp niet kunnen geven. De heer Gerhard (S. D.) erkent dat er bezuinigd moet worden op onderwijsgebied. Maar dit moet geschieden zonder de waarborgen der deugdelijkheid aan te tasten. Een crisis in onderwijs bij deze wet zou moeten leiden tot een daling der financiën. Hieruit blijkt dat het hier een krachtskwestie geldt. De heer Van Wijnbergen (R. K.) ontkent dat dit ontwerp een tegenstelling rechts- links schept. Het onderwerp is een zakelijk ont werp dat rustig onder het qog gezien kan Wor den waarbij de pracificatie niet aangetast mag worden. De gemeenteraden zullen veel te beslis sen hebben en daarvan hangt veel af. Men moet bij dat ontwerp de bezuiniging niet uit het oog verliezen als het belangrijke doel. Zonder eenigen politieleen hartstocht kan dit ontwerp ehandeld worden. De heer Snoec'k H enk em an s (C. LI.) acht het ontwerp een harde noorzakèlijkheid en evenmin als andere leden heeft hij eenige geestdrift voor dit ontwerp. Hij betreurt het zelfs maar hij moet er zich bij neerleggen. Voor den Minister zal dit ontwerp een groote zelf overwinning zijil want ook hij wenscht deze verandering niet maar ook hij moet ze aan vaarden. tuurlijk wijd geopend. n „Zijn geest komt mij zijn dood verwijten. Hij wilde den arm om haar heen slaan. „LievelingHerkent gij mij niet Mij, uw man Doch zij deinsde bevende terug en de hand uitstrekkende naar het gordijn, waar Tomaso door had gestoken, riep zij „Gij zijt mijn man nietGij zijn zijn geest Het lijk van mijn echtgenoot ligt daar!" En met diep weemoedige stem ging zij voort „O, mocht ik ook een geest kunnen zijn Thans, nu uw handen gezuiverd zijn van zijn bloed, kan ik u beminnen zonder wroeging, hoewel gij mijn broeder gedood hebt." „Dat God mij 'genadig zij stamelde An- str'uliter. „Mijn vrouw is krankzinnig „Neen," sprak Barnes met nadruk. „Doch zij zal het worden, zoo diL nog langer duurt. „Wie zijt gij vroeg Edwin, die hem nu voor de eerste maal zag. „O, ja, het is waar, gij kent mij niet. Ik heet Barnes." Ah De verloofde van mijn zuster "ja. Ik ben dezen avond hier gekomen in de "hoop te kunnen beletten, hetgeen ongeluk kiglijk gebeurd is. Later zal ik u alles uitleg gen. Laat het u thans genoeg zijn, als ik u me dedeel, dat uw zuster en ik een gil hebben gehoord en, in deze kamer snellende, uwe vrouw in zwijm hebben gevonden. Zij gelooft, dat gij vermoord zijt geworden." „Ik Onmogelijk. Zij ziet toch wel, dat ik in leven ben. „Ja. LIaar oogen zien het doch haar geest neemt het niet aan. Ik ben zoo iets van een dokter. Laat mij van avond de hare en de uwe zijn. Wilt gij vertrtmwen in mij stellen „Gaarne," antwoordde Anstruther, hem de hand drukkende. „Geef mijn vrouw terug aan haar zeiven en aan mij eij. ik zal u eeuwig dank baar wezen." De oogen van den grooten, sterken jongen man stonden vol tranen. „Zult gij blindelings doen, al hetgeen ik u zeggen zal „Zeker. Ik weet, wat krijgstucht is en dus. „Goed. Dan zal ik zien. wat ik kan. Ga naar uw vrouw en beproef nog eens uw armen om haar heen te slaan. Maar houd niet aan, indien zij tegenstand biedt Ik moet haar gezicht zien en hooren wat zij zeggen zal." Terwijl hij sprak, had hij opgemerkt, dat Marina Enid terugstiet, die haar zocht te over tuigen, dat Edwin nog leefde en dat zij daarna tot dicht bij de gordijnen was gegaan als om ze ter zijde te schuiven, doch, zonder twijfel ang stig voor hetgeen zich er achter bevond, huive rend achteruil was gedeinsd. Anstruther trad, gelijk Barnes hem gezegd had, op zijn vrouw toe, terwijl hij haar zacht in zijn armen wilde nemen,weerde zij hem ai', sprak met een vreem den blik in de oogen (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1